Aan de middenstand wordt pas sedert 1900 aandacht besteed KLANKBORD Technisch wonder knap verfilmd VIJF NEDERLANDERS OP ZOEK NAAR HET WARE AMERIKA WATERSCHAPSPLAN VAN RUIM ZESMILUOEN GVLDEN 10 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 13 FEBRUARI 1954 VESTIGINGSWET EN WINKELSLUITING In de latere jaren kwamen belangrijke wetten tot stand (Van onze parlementaire redacteur) Nu de middenstandenota door de regering is aangeboden aan de Tweede Kamer, wordt daardoor opnieuw de aan acht gevraagd voor het midden- standsvraagstuk in ons land. In 1901 wees de toenmalige eerste minister dr. A. Kuyper, er in de Tweede Kamer reeds op dat de middenstand, wat georganiseerd initiatief en activiteit betrof, ver by de arbeidende klasse ten achter stond en dat het de reger ing eerst mogeiyk zou zjjn na te gaan of ook in het belang van die klasse iets kon worden gedaan, als zij daar voor zelf opkwam, uit eigen Initiatief en met meer kracht. Dr. Kuyper liet het niet by raadgevingen op congressen, hy toonde zyn belangstelling voor het probleem ook door daden, hetgeen o.a. tot t'tdruk- king kwam In de instelling van een staatscommissie, die behave een en kel succes ook teleurstellingen boekte. Na het aftreden van dr. Kuyper verminderde echter, naar het scheen, de regeringsbelangstelling. De eerste wereldoorlog veroorzaak te belangryke maatschappelijke en po':tieke verschuivingen. Het begin van een nieuwe maatschappelijke or dening kwam tot stand, die onder meer met zich bracht, dat de rege ring een ruimer gebruik ging maken van voorlichting door lichamen, voortgekomen uit kringen van het particuliere bedrijfsleven. Naast de Hoge Raad van Arbeid en de Nyver- Middenstand in cijfers In totaal waren in 1950 in het gehele bedryfsleven in ons land ruim 2.500.000 personen werk zaam, waarvan 38 procent of ongeveer 1.000.000 in de mid- ".enstandssector: ny verheid 18 orocent, handel 15 procent, ho recabedrijven 2 procent en ver keer 3 procent. De gemiddelde bezetting per vestiging in het gehele bedrijfs leven is 6,1 personen. De ge middelde bezetting van de middenstandszaken is niet ho ger dan drie personen. Ruim 66 procent van alle midden standszaken werkt zonder vreemd personeel. Het totale nationale inkomen bedroeg in 1950 ruim 15,6 mil liard gulden, waarvan de mid denstand 2,2 milliard gulden, zijnde 14 procent, bijdroeg. Deze bqdrage tot het nationale inkomen is nagenoeg geiyk aan die van de landbouw. Bijna 50 procent van deze bydrage wordt geleverd door het am bacht en de kleine industrie; 34 procent door de détailhan- circa 9 procent door de ho- recasector en 7 procent door het vervoer. heidsraad ruimde nu minister Aalber- se ook een plaats in aan de midden stand (Midaenstandsraad). Gewijzigde situatie Inmiddels was ook de situatie van de middenstand grondig gewyzigd. Tal van zakenlieden hadden tiidens de oorlogsjaren winsten behaald. Toen echter de vrede van Versailles het einde van een toestand van over spannen oorlogseconomie inluidde en daarna grote verliezen werden gele den, dreigde een debacle. In 1927 werd de Nederlandse Mid- denstandsbank opgericht, gerugge- steund door de regering. Korte ty'd later brak de grote economische cri sis uit; toen kwam eerst recht aan het licht, hoe zwak het merendeel der middenstandsondernemingen ge fundeerd was. Nadat minister Aal- berse omstreeks 1920 de positie van de middenstand in de maatschappe- ïyke organen had geregeld, nam mi nister Verschuur, tien jaar later de economische ordening ter hand, die meer dan voorheen gefundeerd zou zijn op kennis van de economische problemen. Er kwam een Econo misch Instituut voor de Midden stand. Het belangrijkste wetgevende werkstuk uit deze tijd was de Win kelsluitingswet 1930. Intussen woe kerde het proces van de economische crisis door, die de totstandkoming van de Vestigingswet Kleinbedrijf 1937, de hoeksteen van het midden- standsbeleid sinds 1937, tot een dwin gende noodzaak maakte. Nieuwe wetten De oorlog van 1940 maakte een eind aan veel, dat in de voorgaande jaren ontstaan en gegroeid was. In 1941 werden alle middenstandsorga nisaties opgegeven en vervangen door zg. Woltersomse organisatie. De vestiging van nieuwe onderne mingen werd over het gehele mid denstandsterrein aan banden gelegd door het Besluit Algemeen Vesti gingsverbod Kleinbedrqf 1941. Eerst na de bevrijding kon het wet gevend werk op middenstandsgebied opnieuw worden opgenomen. Zo kwa men tot stand de nieuwe Wet op de Kamers van Koophandel en de Wet op de Bedrijfsorganisatie. Deze beide wetten waren van veel betekenis voor de middenstand. Voorts zy ge wezen op de Winkelsluitingswet 1951. Tenslotte werd bh de Staten-Gene- raal op 16 Maart 1952 het ontwerp van de Vestigingswet Bedrijven in- Jediend en resp. op 21 Maart er 22 uni 1952 ontwerpen tot wyziging van de wetten op het Handelsregis ter en op de Handelsnaam. Over een wetteiyke regeling van het cadeau stelsel werd het advies van de S.E. R. gevraagd en vervolgens een ont werp van wet gereed gemaakt. Dank zy de economische statistiek zyn we thans vrij goed ingelicht over de betekenis van de middenstand. De totale détailhandel heeft in '50 voor een waarde van by na 7.5 mil- Chauffeur schoot op zijn huishoudster In totaal 12 jaar geëist Vier jaar en drie maanden gevan genisstraf eiste Donderdag de Officier van Justitie by de Haarlemse recht bank tegen de 48-jarige chauffeur- monteur H. J. B. uit Haarlem B. werd onder meer ten laste ge legd bedreiging van zyn huishoudster, overtreding van de vuurwapenwet en diefstal van brandpompen. Als getuige werd allereerst gehoord de 38-jarige huishoudster van ver dachte- Deze verklaarde, dat B. op de avond van 1 Augustus beschonken was thuisgekomen en na haar dreige ment dat zy zou weggaan, een geweer had gegrepen en van vyf meter af stand een schot had gelost Een kogel kwam dertig centimeter naast baar terecht. Een bij B. inwonende oud politieman bevestigde de lezing van deze getuige. Hy had verdachte het geweer afgenomen. By het onderzoek was komen vast te staan, dat B. ook een aantal handgranaten in huis had. De Officier van Justitie meende, dat poging tot moord niet bewezen was en nam aan, dat verdachte zijn huishoud ster had willen intimideren. De over treding van de vuurwapenwet was wel bewezen en hy eiste wegens be dreiging en voor deze laatste overtre ding een gevangenisstraf van vier jaar. Voor de diefstal had de Officier al een straf van drie maanden geëist. Tydens de behandeling met geslo ten deuren van ontuchtzaken tegen de 48-jarige chauffeur-monteur H. J. B. wera tegen deze verdachte voorts 8 jaar gevangenisstraf geëist. liard gulden omgezet; de circa 100.000 ambachtsvestigingen ver werkten in 1947 een bedrag van ruim 1,3 milliard gulden, terwyl de ruim 31.000 horecabedrijven in 1948 een omzet hadden van byna 0,5 milliard gulden. Per hoofd van de bevolking werd circa 723 gulden via de détailhandel, ruim 130 via de ambachtsonderne mingen en by'na 50 gulden via het Horecabedrijf besteed. Wat de détail handel betreft zyn deze cyfers 475 gulden voor het platteland en 847 gulden voor de stedelingen. De Nederlander brengt veruit zijn meeste geld naar de manufacturiers en de kruideniers, namelijk naar bei den meer dan 100 gulden per jaar! Minder dan 100, maar meer dan 50 gulden per Jaar ontvangen de slager en het Horecabedrijf. Tussen 25 en 50 gulden gaat naar de melkboer, de bakker, het metalenverwerkende ambacht, de groenteboer, de sigaren winkelier en de kolenhandelaar. Meer dan 10 gulden, maar minder dan 25 gulden wordt besteed by de bouw en aardewerkambachten, by de schoenwinkelier, de woninginrich ter, de houtverwerkende ambachten, de rijwielhandelaar, de kleermaker, de distillateur, de drogist en de han delaar in ijzerwaren. De overige winkeliers en ambachts ondernemer» ontvangen van de mees te Nederlanders nog geen 10 gulden per jaar. Nieuwe regeling voor bevrachtingsprovisie Moeilijkheden voor schippers Bij de Wet Goederenvervoer Bin nenscheepvaart, die op 15 Februari in werking zal treden, wordt gebroken met de historisch gegroeide verhou dingen inzake de betaling van de scheepsbev ichtingspr isi- door de schipper, aldus deelt de Vereniging van Nederlandse makelaars in scheepsvrachien mede. Was het tot nu toe de gewoonte en tevens voorschrift, dat ae schipper met zijn vrachtpenningen de scheeps- bevrachtingsprovisie betaalde, vol gens de nieuwe wet moet deze provi sie thans voor rekening van de op drachteevers komen. De vrachtpry- zen zullen voortaan exclusief scheeps- bevrachtingsprovisie worden vastge steld. De Vereniging van Nederlandse makelaars in scheepsvrachten is van oordeel, dat zowel voor schippers als scheepsbevrachters en in het alge meen voor het bedryfsleven hier te lande zich tal van moeiiykheden zul len voordoen door de nieuwe toestand, die een situatie schept welke enig in Europa is. Donderdagmorgen zijn per vliegtuig uit de V.S. teruggekeerd de vijf per soneelsleden van de Linoleumfabriek Krommeniedie enige tijd geleden vertrokken naar Amerika, waar z% werkten in bedrijven met dezelfdepro ductie als bij de Linoleumfabriek „Krommenie". De heer J. B. Jonker begroette de terugkerenden op Schiphol, namens de directie. Van links naar rechts: achterde heren M. Gravesteyn en A. Zwart: (voor) de heren N. J. de Jong, P. Rem, J. H. Balfes en J. B. Jonker. TACT. In Liverpool is een nieuw borocn onstaan. Er zyn daar in dancings anti-kns-da- mes aangesteld. Eén daarvan is de 22-jarige Eunice Spen cer. Wanneer zy een paar ont dekt, dat de danspassen af wisselt met kussen of, dat elk aar al te innig omarmt, stapt ze op dat paar af en geeft een waarschuwing. „Mannen kruinen we voor dat werk niet gebruiken", zeg gen de danshuisdirecteuren, ..die zonden zonder ophouden in vechtpartijen gewikkeld zyn". VERKIEZING. In het slot te Versailles heeft men kort gele den langdurig vergaderd om 'n president van Frankrijk te kie zen. Behalve de parlementsle den waren er vele honderden nieuwsgierige gasten in het sloirestaurant. De restaurant houder was enigszins teleurge steld toen na de aftocht van het prominente gezelschap 98 lepels en dertien electrische broodroosters verdwenen wa ren DOEZELIG. Mevrouio Mar garet H. Jordan te Boston heeft echtscheiding aangevraagd. Re den: toen ze tijdens haar hu welijksdiner wat doezelig werd en later uit die doezel ontwaak te ivaren haar man en alle gas ten verdwenen; eerst vijf jaar later zag ze haar man terug. ADVERTENTIE. Een man in Anchorage (Alaska) zoekt een baantje. Hier is zijn adverten tie in het plaatselijk blad: „Jon gemanvoor het ogenblik nuchterniet verwaand wil zelfs een concierge-baantje aannemen. Heeft zestien jaar schoolervaringin hetzelfde vertrek en dezelfde klas trouwde met de onderwijzeres." SCHRIJFKRAMP. De Engelse literator W. Sommerset Maug ham, die onlangs 80 jaar werd, plaatste een advertentie in de Times om mede te delen, dat hij in verband met schrijfkramp de schriftelijke gelukwensen niet meer persooniyk kan beant woorden. Z'n vrienden krijgen nu een getypt kattebelletje!! DIOR-DASSEN. De Franse modekoning Dior heeft ontdekt, dat de Amerikaanse mannen gek zyn op „rare" dassen. Hy heeft nu een serie Dior-dassen ontworpen. Prijs ongeveer 80 gulden per stuk. BLOEMEN. De Russische amb tenaren in Berlyn bieden Molo- tow dagelijks bloemen aan. 's Morgens komt de bloemenlever- ancier, die de kinderen van Flo ra overhandigt aan een der lyfwachten. De lyfwacht onder zoekt de bloemen, ky'kt in de kelken en bestudeert de stelen. Dan zet hy de bloemen in de va zen en Molotow geniet er van. J FILMS IN ZEELAND Italianen bewijzen meesterschap Het filmprogramma voor de ko mende week brengt o-a. de verfil ming van een technisch wonder, dat nog niet zo lang geleden in het mid delpunt der belangstelling stondbet doorbreken van de geluidsbarrière. „Geluidsbarrière" (Grand, Goes) is dan ook de titel van het filmwerk, vervaardigd onder regie van David Lean, dat met Ann Todd, Ralph Richardson, Nigel Patrick en John Justin in de hoofdrollen d est yds ;erekend werd te behoren tot de tien teste films van 1952. Niet ten on rechte overigens, want regisseur Da vid Lean heeft dit actuele onderwerp voor de toeschouwer boeiend en met feilloos vakmanschap op het witte doek gebracht. Ann Todd Ralph Richardson en Nigel Patrick vertol ken hun rollen op sublieme wyze en zo werd „Geluidsbarrière" een byzon- der knappe film. Een oude bekende, de Nederlander Johannes Heesters, kan men ontmoe ten in Electro (Middelburg), waar de blflmoedige rolprent „lm weissen naar de geiyknamige operet- DE POSITIE VAN DE MIDDENSTAND IN NEOERLAND te en het gelijknamige blijspel, draait. De muzielt in deze opgewekte ge schiedenis, zich grotendeels afspe lend in de herberg „Het Witte Paard" is van Ralph Benatzky en ze neemt in deze film uiteraard een grote plaats in. Regisseur was Willi Forst, die de luchtige Weense sfeer goed wist te treffen. Telkens weer bewyzen de Italia nen, dat zy op filmgebied hun man netje staan en dit bewys wordt in Alhambra (Vlissingen) opnieuw gele verd met de grandioze avonturenfilm „In de klauwen der Maffia's". We derom „en film waarin het realisme kracht van de Italiaanse filmma kers zegeviert. Het is een roman tisch avonturenverhaal over de strijd van een enkeling tegen een terreur organisatie. De enkeling is een creatie van Amadeo Nazzari, een andere by- zondere knappe prestatie levert de ac teur Umberto Spadaro als een veelal dronken dorpsdokter. Regisseur Mario Camerini leverde voortreffe lijk werk met deze ongemeen boeien de film. Een wel geslaagd amusements product, met de komieken Dean Martin en Jerry Lewis, is „Pechvo gel Co." (Luxor, Vlissingen), waar in Jerry Lewis de rol vervult van een nogal onhandige jongeman. Een sim pel verhaaltje met nochtans vele op de lachspieren werkende scènes. Een plezierige klucht. Een overdaad aan romantiek (in technicolor) biedt de Schouwburg bioscoop (Middelburg) met „De lok kende wildernis"; een uiterst avon- tuuriyke, helaas nogal onwaarschyn- lyke geschiedenis, op het witte doek gebracht onder regie van Jean Ne- gulesco. Een „sprookje voor grote mensen", met als zodanig wel ver diensten. Een gebeurtenis op filmgebied was destyds de verfilming van Hoffmanns Vertellingen en het resultaat is de volgende week te zien in Grand (Goes). Een by zonder filmwerk, niet slechts voor filmliefhebbers, maar ook voor de minnaars van ballet en opera. Want in een montering van Hein Heckrototh en onder regie van Po wells en Pressburgers is dit sprook jesachtige verhaal op sublieme wyze op het celluloid gebracht. Een „ci- ne-opera", welke tot nu toe niet werd overtroffen. De muziek werd uitge voerd onder leiding vp- Sir Thomas Beecham. de zang is van Robert Rounseville en Ann Ayars en de bal let-liefhebbers kunnen genieten van de feilloze danstechniek van Robert Helpmann, Moira Shearer en Lud- milfa Tcherina. Een weelde van klank, kleur en fantasie; ziedaar wat .Hoffmanns Vertellingen" biedt. Het verhaal van een grootscheep se juwelendiefstal wordt in Electro (Middelburg) gebracht onder de ti tel „Asphalt Jungle". Regie John Huston. Een verhaal over misdaad, zoals er vele verhalen over misdaad op het vitte doek werden gebracht. Aan spanning ontbreekt het niet. Edward G. Robinson garandeert in „De gouden jungle" (Alhambra, Vlis singen) enkele uren spanning; zyn spel in de rol van een vry geweten loze rijkaard is rondweg meesteriyk Hetgeen we overigens van Edward G. gewend zijn. De overige rolbezet- Linoleummakers uit Krommenie keken er rustig rond In 1952 trok 7-owel in Nederland als in de Ver. Staten een sociaal expe riment de aandacht, waarby een Amersfoortse en een New Yorkse chauffeur eikaars plaats innamen om andere levenservaring op te doen. Onlangs heeft een nieuw Nederlands initiatief een vyf tal vertrouwens lieden in de gelegenheid gesteld kli maat te schieten in Amerika. Dit ini tiatief van de directeur van de N.V. Nederlandse Linoleumfabriek te Krommenie, C. H. Kaars, grijpt in menig opzicht dieper in dan het eerste experiment. De „proefkonynen" waren in velerlei opzicht geschoolde lie den: in hun vak in hun vakverenigingsleven (de drie grote organisa ties zyn vertegenwoordigd) en in het leven. Hun leeftyd varieerde van 47 tot 58 jaar. Bovendien: deze uitwisseling duurde 3 maanden. In de Beaver Valley, een van die intensief industriële dalen onder rook en roet van Pittsburg (waar, naar de Nederlanders op merkten, de katten zich niet wassen, omdat het hier niet schynt te regenen en waar de huizen van hout of steen alle dezelfde grauwe kleur hebben) werden drie hunner te werk gesteld door Armstrong Cork, een vooraan staande Amerikaanse Linoleum fabriek; de twee andere werkten een paar honderd mijl meer Oostwaarts, in Lancaster, waar dezelfde maatschappij een bedryf heeft» Men kan zich indenken, dat dit ex periment plaatseiyk zowel als in de fabriek sterk de aandacht heeft ge trokken. De „News Tribune" uit Bea ver Falls, raakt er niet over uitge schreven. En de Nederlanders, die 11 Februari j.l. in Nederland terugkeer- JOHANNES HEESTERS ..oude (veranderde) bekende.. ting in deze sterke speelfilm staat bovendien ook op een goed plan, zo dat „De Gouden Jungle*, naar de ro man „David Golder" van Irene Ne- mirowsky, alleszins kan worden aan bevolen. „De trek naar het Westen" tenslot te is volgende week te zien in Lu xor (Vlissingen); een niet onverdien- stelyke avonturenfilm. Donderdag Het programma voor de speciale Donderdagavondvoorstellingen zal een keuze moeilyk maken. Electro (Middelburg) brengt „De ernst van Ernst", naar het beroemd geworden toneelstuk van Oscar Wilde. Een bij zonder boelende film, met vele intri gerende complicaties en knap spel. „Arsenicum en Oude Kant", die ver rukkelijke satyre over moordlustige, oude dametjes, met o.a. Boris Kar- loff, komt in Grand (Goes). Van har te aanbevolen! Alhambra (Vlissingen) vertoont Donderdagavond „Humoresque"; een film waarin Joan Crawford excel leert en waarin men bovendien kan genieten van Oscar Levants piano spel in werken van Tsjaikofsky, Wag ner en Beethoven. In „Humoresque" werd een romantisch gegeven boeiend verfilmd. Te Oude Pekela is men al jaren be zig met pogingen om verbetering te bewerkstelligen In de bemaling van de gronden, die Westeiyk Van deze plaats gelegen zijn. Na maandelange opmetingen en besprekingen is thans door de Nederlandse heidemaatschap- i>y een voorlopig plan gemaakt dat ae instemming van een aantal betrok ken waterschapsbesturen heeft kun nen vinden. Hierbij wordt het gehele gebied ter grootte van ongeveer 1200 hec tare gesplitst in twee afzonderlyke gebieden van ongeveer 600 hectare elk. Voor elk dezer gebieden werd een afzonderlyke kostenberekening opgemaakt. Naar eer schatting van de cultuurtechnische dienst zullen de hier gelegen landbouwgronden, na dat het plan verwezenlykt is, een waardeverhoging van 100 tot 275 per hectare ondergaan. De voorlopige begroting vermeldt een bedrag van ongeveer 6 VI mil- lioen gulden. Een deel daarvan, no dig voor het aanleggen van een aar- debaan en snelverkeersweg door het nieuw te bemalen gebied, komt voor rekening van de provincie Gronin gen. Met het provinciaal bestuuj is overleg gepleegd en dit heeft zich bereid verklaard, de desbetreffende plannen aan te passen aan de water schapsplannen. De rest zal voor een deel ten laste van de ingelanden ko men en voor het grootste deel hoopt men op steun van de overheid. Becijferd is, dat hy de uitvoering van het plan de werkzaamheden ge durende vier jaren werk zullen ver schaffen aan drie honderd arbeiders. den, raken er niet over uitgepraat, Baltes, die niet alleen goed van de tongriem is gesneden, maar oog en oor de kost weet te geven, maakt één voorbehoud by het trekken van zyn conclusies: „Het is vaak moeilyk voor my", zegt hy, „onomwonden myn mening te geven. In de eerste plaats danken wy dit oriëntatie-bezoek aan liet enthousiasme van onze direc teur. De fabriek (en Baltes kan niet nalaten op te merken, dat er ln de 41 jaar, dat hy er werkte, niet «ca arbeidsconflict van enig^ betekenis geweest is) heeft bovendien de reis kosten betaald, en zorgde dat moe der-de-vrouw 't gewone salaris, dat haar man in deze maanden had ver diend. bleef ontvangen. „De harte lijkheid waarmee de Amerikaanse werkgever ons heeft begroet", aldus Baltes, „schept ook bepaalde ver plichtingen. Ook al blyken de Neder landers het loon, dat zy daar ver dienden, dubbel en dwars waard te zyn, de verhouding gast-gastheer blijft bestaan." „Het enthousiasme van de heer Kaars Sypesteyn was gewekt*, aldus Baltes, „vooral door de materiële welstand van de Amerikaanse arbei der. Daaraan bestaat geen twyfel. In een Amerikaans bedryf verdient een ongeschoolde kracht al byna 60 dol lar in de week. wy zelf waren, na twee weken van proef-werken al een klas se geklommen. Ons uurloon bedroeg L51 in plaats van 1.46. Het zou ons geen moeite kosten voorman te worden. Maar dat was niet het doel van onze komst: wy wilden zien en er varen hoe de gewone arbeider werkt en leeft. „Het loon was dus goed. Wy zagen hoeveel meer de mensen er mee kun nen doen. Een auto is daar wat by ons de fiets is. Wy zyn ettelyke ma len thuis ontvangen bij onze voorlie den op de fabriek en by ettelyke Hol landers en oud-Hollanders, die in de krant hadden gelezen, dat wy daar aan de slag waren. By hen thuis staan mooie televisie-toestellen. Er komt bier uit de ijskast te voorschyn. Louter materieel bezien heeft de heer Kaars Sypesteyn dus volledig gelyk. „Toch moet het my van het hart, dat de werkmethoden in de Neder landse fabriek over het algemeen ge nomen prettiger zijn, ook al missen wy die vele kleine motortjes en trek- karretjes, waardoor zware handenar beid in de wordt vermeden, en al missen wy' ook de mogelykheden om de productie aanzieniyk op te voeren, toch is ons bedryf in Neder land zindeiyker." Douche's Baltes erkende, dat het voor iemand van zyn leeftyd wel eens moèiiyk was zich aan de Amerikaanse omstandig heden aan te passen. Na afloop van het werk maken de meeste arbeiders in dit bedrijf (waar een ieder zwart van de kurkstof wordt wat in Krommenie veel minder het geval schynt te zyn) gebruik van een ge meenschappelijke douche-zaal. Maar de douches zyn geen afzonderlyke hokjes; voor een zo sterk individua listisch Nederlander is het kenneiyk moeilyk zich onder de gemeenschaps douche kip-lekker te voelen. De vraag, die Baltes opwierp, en voor een deel ln negatieve zin be antwoordde. was of de Amerikaanse loonarbeider met zyn meerdere ma teriële rijkdommen ook een gelukki ger mens was. „Ik heb daar heel wat gevallen meegemaakt van on derlinge jalouzie: of de auto van de een mooier was dan die van de an der. Wie van de twee aan het kort ste eind trekt voelt zich dan gedron gen om zyn wagen in te ruilen voor een mooiere. Dat kost geld. Door de vele aantrekkelykheden, die het Amerikaanse leven biedt, leunt men zwaar op de afbetalings-regelingen. De banken, die deze regelingen ma ken. moeten wel scherp zyn. wie aan ztjn termijnbetaling niet kan voldoen, is zyn aankoop onherroepelyk kwijt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 12