Centrale hengstenkeuring te Goes trok grote belangstelling Politiek steekspel in de raad tijdens begrotingszitting Zeeuwse Almanak VOÓRRANC Voor Verse Virginia G.S. TEGEN SUBSIDIE VOOR PLANNEN VAN „KINDERZORG' HET ANTWOORD VAN B. EN W. VITAMINEN ACTIFRAL-10 ZEEUW WERD „GROOTMEESTER DER CULTUURTECHNIEK" Agenda a PROVINCIALE ZEEUWSE COURANI VRIJDAG 12 FEBRUARI 1954 RAAD VAN GOES BIJEEN Plan tot massale scholenbouw werd aanvaard Bö de behandeling van de eerste gemeentebegroting na de verkiezingen scUn Donderdagmiddag in de gemeenteraad van Goes de sluizen der wel sprekendheid wagenwijd open gezet. Voor het eerst na enkele jaren heb ben alle fracties weer aan de algemene beschouwingen deelgenomen, waar bij tussen de P.v.d.A.- en de A.R.-woordvoerders een politiek steekspel ontstond. Ondanks politieke verschillen waren gelukkig alle partijen van mening, dat slechts een goede samenwerking vruchtdragend kan werken voor de gemeente. En dat hiernaar eerlijk wordt gestreefd, kwam bij de verdere bespreking wel duidelijk naar voren. De fractievoorzitter van de P.v-dJL, de heer J. S. Visseher, opende de al gemene beschouwingen met een te rugblik op de laatstgehouden raads verkiezingen. Uitvoerig ging hij in op ,'t samengaan van de drie Protestants- Christelijke partijen op één lijst. Hier na besprak hij enkele gemeentezaken. Wanneer de bestaande grenzen van Goes c-en sta-ln-de-weg zijn voor een gezonde en goede ontwikkeling van deze stad, is het taak langs democra tische weg te trachten deze obstakels op te ruimen. Het tekort op de be groting van ruim 5 ton achtte hij voor een groeiende gemeente als Goes van- zelfsprekend. De pas gestarte Dienst voor Socia le Zaken zou hij t.z.t. tot een volle- dige dienst gemaakt willen zien. Ge ïnformeerd werd verder o.m. naar de mogelijkheid van een modern inge richte schouwburgzaal en een zwem bad. DE CULTURELE SECTOR. De heer W. J. J. M. Vroome (K-V. P.) wees vooral op de verantwoorde lijkheid van de overheid in de cultu rele sector. Ook deze spreker pleitte voor een goede schouwburgzaal. Ver der tot herziening van de verorde ning on de vermakelijkheidsbelasting en tot het verlenen van medewerking aan initiatieven van particuliere zij de. De heer Vroome informeerde voorts naar de bevindingen van de af deling. Sociale Zaken, en sprak de wens uit, dat het B.A. een nieuwe weg op het gebied van de armenzorg zal inslaan, met een meer sociale inslag De heer Heyboer (C.H.) informeer de o.a. naar de grenswijziging en het bouwvolume voor het rusthuis van de Ned, Herv. gemeente. Hij vroeg een behoorlijk onderdak voor de muziek verenigingen en voor het massajeugd werk. De subsidie van f 500 voor dit laatste werk achtte hij te laag. Voorts pleitte hij o-a. voor de bouw van een eenvoudige aula op de begraafplaats. Deze spreker vroeg ook de mogelijk heid van een helicopter-verbinding onder het oog te zien. Drs J. J. Knibbe (A.R.) ging uitvoe rig in op de laatste raadsverkiezin gen. Na de verschillen in grondslag tussen de A.R. partij en de P.v.tLA. Advertentie ÉÉNMAAL GEDUPEERD Is reeds teveel. Koopt daarom thans ineens een GOEDE PIANO. IS JHI 52 RIJKEN t de LANGE KOPTE UJNBAAN 28,ho«l K*r*l Deoro«n£rw> «OTTFRDAM te hebben geschetst, pleitte spreker verder o.m. voor bevordering van de Zondagsrust en de openbare zedelijk heid. Voor de maatschappelijke zorg wilde spreker steun aan het initia tief van verenigingen en kerken op dit gebied. Voorts vroeg hij o.a. in schakeling van de plaatselijke win kel- en zakenstand bij uitvoering van werken. Nadat de heer M de Bat (S.G.P.) er nog op had gewezen, dat er na de ramp weinig te bespeuren is van ver ootmoediging en aangedrongen had op sluiting van de sportterreinen op Zondag, bracht ook de heer E. N C. van Riessen (V.V.D.) de slechte toe stand van het Schuttershof in her innering. Hij vroeg opnieuw te trach ten zo nodig met particulieren een oplossing te zoeken. Verder informeer de hij naar de Zeeuwse Muziekschool. De heer Vermaire (Middenstands partij) onderstreepte enkele door an dere sprekers geuite verlangens en wees nog op de noodzakelijkheid van vestiging van een volkscredietbank. De heer P. de Munck (P.v.d.A.) bracht de bezorgdheid over de nieuwe gasprijzen tot uiting. (slot van f l.). By de beantwoording van de vele vragen deelde de burgemeester o.m. mede, dat het college van B- en W. t.a.v. de grenswijziging en krotoprui ming diligent is Over verbetering of vernieuwing van de Schouwburgzaal is men nog aan bet onderhandelen Voor de huisvesting van de muziek verenigingen is het moeilijk een ge schikte ruimte te vinden. Wat betreft de Zeeuwse Muziekschool ztyn er plan nen om o.a. in Goes een afdeling te stichten De vestiging van een voiks- c.redietbank wordt momenteel bestu deerd. Wethouder Van Melle vertelde een en ander over het onderzoek om te komen tot aanleg van een zwembad De grote moeilijkheid is om hiervoor het benodigde zoet water te krijgen. De waterleidingprijzen zijn in verge lijking met Woerden, waar men een bezoek' heeft gebracht, in Goes veel te hoog. Men onderzoekt thans of er water uit de grond te halen is. Er schijnen wateraders rond Goes te lo pen. Over het lange-afstandsgas zijn nog steeds besprekingen met Energievoor ziening gaande. Men doet alles om een voor Goes zo gunstig mogelijk re sultaat te bereiken. B. en W. willen de gasprijs, daarbij gelet op de calo rische waarde van het gas, niet ho ger doen zün dan thans het geval is- Aan een helicopter-verbinding wordt reeds sinds voorjaar 1953 aandacht ge schonken. Er zijn o.a. besprekingen met de Sabena gevoerd. De wethouder van sociale zaken, mr Bouwman (P.v.d.A.), kon over de dienst van sociale zaken mededelen, dat deze verder zal worden uitge bouwd. Het is echter niet de bedoe ling, bij het maatschappelijk werk en gezinszorg op het terrein van kerke lijke verenigingen te komen. KLACHTEN OVER HUISVESTING- Een opmerking van de heer Van Riessen dat er thans veel klachten over de toewijzing van huisvesting bestaan, deed ook enige discussie ont staan. Stemmen gingen op om een wethouder speciaal met de huisves ting te belasten, zodat men zich daar toe met klachten zou kunnen wenden. B. en W. meenden dat hiertoe toch reeds gelegenheid bestaat Het toene men van het aantal klachten zit h.i. uitsluitend in de steeds groter wor dende woningnood. Enkele raadsle den bleven van mening, dat de verde ling niet altijd billijk geschiedt. Bij de artikelsgewijze behandeling van de begroting pleitte de heer Ha- verhoek (P.v.d.A.) voor pensionne ring van de wethouders, doch de meerderheid van 't college voelt hier niet voor. Uitbreiding van het politiecorps en bevorderingen tot hoofdagent zijn he laas niet mogelijk, aldus de voorzitter. De heer Vroome wees o.a. op de slechte toestand van de woningen aan de Wilhelminastraat, Piccardt- straat enz. Er is een openbare aanbe steding geweest, doch de inschrijvin gen waren te hoog Getracht zal wor den ontheffing te verkrijgen van de verplichting tot openbare aanbeste ding. De begroting werd hierna zJi.s. aan genomen. SCHOLENBOUW Ook het voorstel tot scholenbouw werd aanvaard, nadat de heren Van Riessen en Haverhoek nog hadden ge pleit voor een snelle bouw van de nieuwe openbare school in plan-West. Eerstgenoemde spreker vroeg ook zo veel mogelijk de particuliere archi tecten in te schaklen, doch de heer Visseher was van mening dat indien de gemeente het voordeliger zelf kan doen, dit ook moet geschieden. op ruim 40.000, putte de bouwre- serves der vereniging geheel uit. De inkomsten van het centrum zullen afhankelijk zijn van de subsidies van het ministerie. „De subsidie-regeling kan met vertrouwen tegemoet gezien worden, omdat het ministerie de plan nen een warm hart toedraagt zo schrijft de inspecteur. Hij adviseert tenslotte G.S. dan ook aan het ver zoek gevolg te geven. „VOLDOENDE ZEKERHEID". De directeur van de Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cul tureel Werk, mr. J. F. Hornstra, merkt in zijn schrijven aan G.S. op, dat „Kinderzorg" het opvangcen trum ziet als een instituut, waar vóór-selectie voor de observatie kan geschieden. Men beschouwt het idee der bewaring slechts als nevendoel, een ontwikkeling, die in overeen stemming is met de landelijke in zichten. Ook deze adviseur wijst op de voordelen, die het stichten van 'n Zeeuws opvangcentrum met zich zal orengen. Voorts geeft mr. Hornstra enige gegevens over de exploitatie van het centrum. De begroting gaat uit van een aantal van 4925 verzorgingsda- B\j de centrale hengstenkeuring te Goes kwam de zwartschimmel Quarré als kampioen 1954 tiit het strijdperk. (Foto P.Z.C.j ?en, dus van een gemiddelde bezet ing van 13.5 kinaeren De capaci teit is 15 kinderen, zodat met een onderbezettingsrisico van 10 pet is gerekend. De toelichting, dat m^n in deze opzet geen rekening houdt met rente en aflossing van vreemd ver mogen. klopt naai de mening van de adviseur niet geheel en al, om dat een post „afschrijving gebouwen" is opgenomen. Men komt zodoende tot een kostprtls van 6.08 per kind per dag, terwyl de maximale subsi die per verzorgingsdag 4.50 be draagt. Bg 4925 verzorgingsdagen moet dan nog in een bedrag van 7700 voorzien worden. Als men het gehele bedrag \fan 40 000 (de prns plus de verbouwingskosten van het gebouw) moet lenen tegen 4 pet., met een aflossingstermön van 50 jaar dan zou hieraan een jaarlijkse af lossing van 1850 gemoeid zfln, dus ongeveer 1000 meer dan het opge nomen bedrag van 800. Wanneer men de betrokken afschrijvingspost Iaat vervallen bluft een tekort van 7000 over. Een begroting van de inkomsten kon nog niet worden ge maakt, omdat de definitieve toezèg- ging voor een Rijkssubsidie nog niet ïs gedarn. Voor het stichter van een tehuis voor meisjes is naast de reeds ge noemde motieven, nog de volgende reden aan te voeren. Het is. aldus mr. Hornstra. paedagogisch gewenst de vrouwelijke pupillen van 14-18 jaar in een groep en enigszins bui ten de sfeer der instellingen onder te brengen. De exploitatie-begroting toont een tekort van 2512 aan. Ook bg dit project 's men uitgegaan van de veronderstelling, dat de voor het gebouw benodigde gelden geheel door giften van fondsen en particulieren zyn bgeengebracht. Het ja-"*"* tekort zou ongeveer 1800 jaarlgkse ?00 hoger zgn. wanneer het geld geleend moest worden De beide projecten vertonen gezamenlijk een tekort van 9500. De vereniging vertrouwt, dat hierin wordt voorzien door bödragen van de diaconieën en van particulieren, die immers van jaar tot jaar stijgen. Tenslotte achtte mr Hornstra vol doende zekerheid voor een sluiten de exploitatie aanwezig. Hg advi seerde dan ook gunstig, mede gezien het feit, dat met de uitvoering der beide projecten een Zeeuws belanp Is gediend. Advertentie. Zwartschimmel Quarré kampioen 1954 VAN TOT ijpe Het kruiende ijs bezorgt de scheep- vaart op de Zeeuwse wateren en vooral sommige veerdiensten heel wat lastmaar thans is het ook reeds zover gekomen, dat het ys op som mige punten op de wal een gevaar gaat vormen. Heel erg is het b.v. bij de tramhaven" van Anna Jacoba- polder. Voor de havendam heeft zich het ijs hoog opgestapeld. Zo hoog zelfs, dat enkele auto's in allerjjl in veiligheid moesten worden gebracht wilden zij niet door de steeds verder opdringende ijsmassa's verpletterd worden. Een houten paal van het GEEN DRAMA.... De man had er geen drama van ge maakt. Op de hem aangeboden kwi tantie, die hti niet kon betalen, had hu slechts geschreven geen ping-ping en zo kwam het document terug bij ée afdelingen abonnementen van deze «ic krant. Tante Pos had nog getracht er een officieel tintje aan te geven, door op dé kwitantie ten over vloede nog te vermelden: „Geen geld aanwezig", maar dit laatste maakte geen indruk meer en veranderde ui teraard ook niets aan de situatie. Betaald werd er niet. Dat is natuurlijk nooit plezierig, maar de manier waarop niet betaald wordt kan het leed om zulk een ge weigerde kwitantie toch aanmerkelijk verzachten. Tenslotte had de man, die ergens op Walcheren icoonachtig is, ook herhaalde malen achtereen „niet thuis" kunnen geven en dat zou hoogst vervelend geweest stfn. Voorts had hij lange brieven kunnen schrij ven, lange, vervelende brieven, met verzoeken om uitstel en met beloften, ivelke nooit ingewilligd zouden zijn. Want zó zijn vele mensen..... Dit alles deed de man niet. H\f vol stond met datgene, wat ter zake die nende ioos. Een wijs man. electriciteitsnet knapte als een luci fershoutje af. Het z.g. Polynorm-pa- vïljoen, dat als wacht gele genheid voor het veer dienst doet. werd even eens bedreigd door de ijsbarrière, maar tot dusver kicam dit er toch nog zonder schade af. De veerboten \jpe" en „Qrevelingen" konden gis teren en eergisteren slechts enkele vaarten maken tot groot ongerief van het verkeer. De waterleiding-misère aan de an dere zijde van het Zijpe is nu op ge lukkige wijze opgelost. Men heeft een verbinding tot stand kunnen brengen met de oude leiding, die van Haam stede komt, en de kranen geven nu weer de volle vier-en-twintig uur wa ter. Wel moet dit nog voor het ge bruik gekookt worden, maar men voelt zich daar in Bruinisse nu toch weer een ander mens. In een deel van Ritthem heeft men ook enkele dagen zonder water ge zeten. Maandagavond raakte een buis onder een brug in de Zuidwatering bevroren en hoewel direct met de herstelwerkzaamheden werd begon nen, werd het toch Donderdagavond voordat men weer water had. GESCHENK UIT OOSTENRIJK De Evangelische Kerk van Oosten rijk heeft twee houten barakken voor het Nederlandse rampgebied geschon ken. Eén van deze barakken zal In Scherpenisse worden geplaatst en daar als woning voor een kerkelijk sociaal werkster dienst doen; bovendien wor den er de bureaux van enkele maat schappelijke werksters In onderge brachtDe andere barak fungeert reeds als Jeugdcentrnm in Moerdijk. BENOEMING. De heer J- van Oosten, gemeente ontvanger van 's-Heer Abtskerke. Nisse, Driewegen, Oudelande én Kloe- tinge, is in gelijke functie benoemd in de gemeenten Vollenhove, Blokzijl, Kuinre en Blankenham- Vele honder-en paardenliefhebbers hebben Donderdag te Goes tijdens de centrals he-.gstenkeuring 1954 van de Kon. Ver. „Het Nederlandse Trekpaard" afdeling Zeeland, genoten van het waarlijk grootse schouwspel, dat de keurig getuigde hengsten boden. Velen trotseerden het nevelige weer en kwamen uit alle ielen van de provincie om dit jaarlijks evenement mee te maken. Enkele buitenlandse gasten bewezen, dat de Zeeuwse paar denfokkerij ook buiten onze grenzen bekendheid geniet. Uiteraard vormde het kiezen van de kampioen-hengst het hoogtepunt van de keuring, maar voor het zover was, hadden de belangstellenden reeds kunnen constateren, dat de aanwezige hengsten in prima conditie verkeer den. Naarmate de keuring vorderde steeg de spanning tot uiteindelyk de zwartschimmel Quarré, zoon van Nico van Annie en Julia, eig. Stallen de Dobbelaere te IJzendijke en Adr. J. Catman te Bierivliet, als winnaar uit de strijd kwam. De verheugde eigenaars ontvingen niet alleen de bekende oranjerozet en de zilveren plaquette, maar bovendien een fraaie zilveren coupe, namens de Goesse marktcommissie aangeboden door de heer L Groenewegen, Reeds ln de morgenuren heerste op 1 de Grote Markt te Goes een gezellige sfeer rond de uitgezette banen, waar de hengsten werden gekeurd. Boven het geroezemoes van vele stemmen klonk telkens weer het schelle hin niken van de paarden, af en toe over stemd door de stentorstem uit de loud-speaker, waarmede de uitslagen werden omgeroepen. Onder de velen ln en rond de banen bevonden zich de heren C. Philipse, lid van G.S., dr. ir. B. J. B. Groene- veld, consulent voor de paardenfokke rij ir. W. L. Harmsen Rijksvceteclt* consulent, J. A. Stols, vice-voorz. van de Kon. Ver. „Het Ned. Trekpaard", en L. A. Bom, secretaris van deze vereniging. Als gasten waren aanwe zig landstalmeester Hasso Schwech- ten uit Bonn en de bekende Belgische paardenfokkers, de heren Reinders uit Brussel. De keuringen in de ochtenduren verliepen vlot. Als bijzondere attrac tie was voor de beste driejarige hengst een beker beschikbaar gesteld door de heer H. Huige uit Goes. Deze beker werd toegewezen aan de zwart schimmel Guido uit de Kluis, eig. D. A. Timmerman uit Kattendgke. Spanning Omstreeks half twee waren de kampioenskeuringen aan de orde. Met gespannen aandacht volgden ve len het gebeuren in de baan. De juiy had het druk. Hoger nog steeg de spanning, toen de zwartschimmel Quarré, de zwartschimmel Nico van het Zwartewater eri de bruinschim- mel Nico van Ella in de baan werden teruggeroepen. Daarna was het spoe dig bekeken en werd de zwartschim mel Quarré winnaar in deze sportieve show, waarin het beste van het beste onder de Zeeuwse hengsten werd ge toond. De heer M. de Dobbelaere, mede- elgenaar van Quarré, was aangenaam verrast door de uitslag. „Ik nad er wel een beetje op gerekend, maar bg een keuring is men nooit zeker van zön zaak", merkte hö op, nadat hg vele handen had geschud. Hij was op recht verheugd en dat was nem aan te zien. Toen kwam de finale. De kam- ptoenhengst 1954 trad na een ere rondje in de baan met 5 kampioen- hengsten van vorige nationale ten toonstellingen of centrale keuringen. Het waren Nico van de Heibloem, Klaas van Wieringermeer, Wilfriet. Edelman van Veldzicht en Nico van Annie. Met het spelen van het Wilhel mus werd de Centrale Hengstenkeu ring 1954 gesloten. Volgens deskun digen was het een zeer geslaagde keuring met enkele heel goede kop- nummers, die op de nationale ten toonstelling te 's Hertogenbosch een best figuur zullen slaan. Voor de volledige uitslagen verwij zen wg naar pag. o. (Vervolg op pagina 8). geeft U precies wat U nodig hebtl 22 Februari aanbesteding van hotel „Brittannia" Naar wg vernemen zal op Maan dag 22 Februari te Vlissingen de herhouw van hotel „Britannia" wor- De mede-eigenaar van de kampioen 1954, de heer M. de Dobbelaere te IJzendijke ontving niet alleen de oranje rozet en de zilveren plaquette, maar bovendien een fraaie zilveren coupe, beschikbaar gesteld door de Goesse marktcommissie. (Foto P.Z.C.j Dr. ir. F. P. Mesu met pensioen Met ingang van 1 Mei 1954 is aan de directeur van de cultuurtechnische dienst van het ministerie van land bouw, visserij en voedselvoorziening, dr. ir. F. P. Mesu, wegens het berei ken van de pensioengerechtigde leef tijd eervol ontslag als zodanig ver leend, met dankbetuiging voor de be langrijke in verschillende functies be wezen diensten. Ir. F. P. Mesu werd op 14 April 1889 in Zeeland (Nieuw- en St. Joos- land) geboren. Hh studeerde te Wa- genlngen en traa in 1917 in dienst van de Friese maatschappij van land bouw als cultuurconsulent. Op 1 Juni 1920 werd hjj aangesteld tot niksland- bouwconsulent, belast met de land bouwkundige werkzaamheden aan het provinciaal bureau voor de ontwate ring van Drente. In 1923 werd hem Zwolle als standplaats aangewezen, waar hh in het by'zonder de cultuur technische werken in Overössel leidde en hielp bevorderen. In verband mei het in cultuurbrengen van de Wierin- ermeerpolder werd de heer Mesu in 930 gedetacheerd bg het ministerie van Waterstaat. Hier bleef hg tot 1 Januari 1935, waarna hjj bö het mini sterie van sociale zaken werd belast met de functie van landbouwkundig adviseur ln algemene dienst, terwij: leid' spectie werkverschi hem voorts de leiding van de röksin- lafting Drente werd opgedragen. In Augustus van hetzelf de jaar werd hem de leiding van de cultuurtechnische dienst van het mi nisterie van landbouw, visserö en trouwd als landbouw kundig adviseur voor werkverschaf fing en steunverlening sociale zaken. In zijn kwaliteit van directeur van de cultuurtechnische dienst heeft de heer Mesu een belangrijk aandeel ge had in de groei en ontwikkeling van deze instelling. Dat de ruilverkaveling hier te lande tenslotte tot een groot scheeps complex ls uitgegroeid, is vooral te danken aan zijn grote be kwaamheid en de activiteit die hij op dit gebied heeft ontplooid. Op in ternationaal terrein had hg o.m. een aandeel ln de ontwikkeling van de gemechaniseerde landbouw in Surina me. Wegens zijn „zeer uitstekende verdiensten" verleende de senaat van de landbouwhogeschool te Wagenin- fen hem begin 1953 het doctoraat in e landbouwkunde honoris causa, bij welke erepromotie zön promotor hem „grootmeester der cultuurtechniek" den aanbesteed Zoals bekend, gaat het om een gedeeltelijke herbouw, waarbö een restaurant en een con greszaal zullen worden opgetrokken. Het oorspronkelök plan Is intussen nog enigszins gewijzigd, waardoor de zaal ruim 400 in plaats van 360 plaatsen krögt. Nieuw laboratorium gezondheidsdienst Officiële opening op 26 Februari a.s. De Provinciale Gezondheidsdienst voor Dieren in Zeeland zal Vrijdag 26 Februari a.s. het nieuwe laborato rium aan de Evertsenstraat te Goes officieel openen. Behoudens onvoorziene omstandig heden zal de Commissaris der Ko ningin. jhr. mr. A. F. C. de Casem- broot, deze opening verrichten. -Men zal voor deze plechtigheid bijeenko men in „de Prins van Oranje1'. Honderdjarige overleed op haar jaardag Mevrouw M: Dingemanse-Crucq, vroegei uit Middelburg, die gisteren te Rotterdam 100 jaar werd is op haar jaardag overleden Zoals wij reeds meldden was haar gezondheidstoe stand de laatste weken achteruitgaan- MIDDELBURG. Vandaag Electro- „lm weissen Rftsl", (a.l.). 7 en 9.15 uur; Schouwburg: „De lokkende wildernis", (14 Jr.), 8 uur. VLISSINGEN Vandaag Albambra: „In de klauwen der Maffia" (18 jaar). 7 en 9 uur; Luxor „Pechvogel en Co.', (alle leeftijden), 8 uur; Kivlet: lezing over „Duinvorming en duinafbraak" voor de leden van Kon My, .De ScHelde" 8 uur; Concertgebouw: optreden „De Strandjutters". 8 uur. GOBS. Vandaag Grand: „De geluidsbarrière". (14 jaar>, 8 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 2