PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Beslissing over conferentie met communistisch China blijft uit G.S. tegen subsidieverlening voor plannen van „Kinderzorg" BILT Kantlijn VEERTIENHONDERD STAKENDE LEERKRACHTEN IN OSLO IJZEREN VIETMINH-DIVISIE NADERT L0EANG PRABANG Vandaag I97e Jaargang - No. 35 Dagblad uitgave van de {Irma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W de Pagter. Hoofdred.: G. BallintUn; Pl.-verv.: W. Leertouwer en H A Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week. f 5.85 per kw.. fr p. p. f 6.10 per kw Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 12 Febr 1954 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm Minimum p advertentie I 3, .'ng. mededelingen driemaal tariet. Kleine advertenties imax regels! van 1—5 regels I l.— Iedere regel meer 20 cent ..Brieven ol adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer Giro No 359300 P2.C. Middelburg. Bur. Vllsslngen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g 2861 of 2160). Middelburg. Markt 51. telef 3841; Goes, Lange Vorstatr. 63, telef 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg. Flnlandstr 2, telef 16; Terneuzen. Brouwertjstr 2: Zlerlkzee. N Bogerdstr C 160. telef WEDEROM GEHEIME VERGADERING Voortzetting van discussies evenwel bemoedigend teken In bun tweede geheime vergadering over het Verre Oosten hebben de ministers Donderdag nog geen beslissingen kunnen nemen, doch besloten het overleg in beperkte kring Vrijdagochtend om half twaalf voort te zet ten. De ministers waren Donderdagmiddag vier uren bijeen. Zy gaven in hun communiqué geen enkele aanduiding over het verloop van de bespre kingen. Het officiële bericht beperkt zich tot de mededeling, dat de minis ters het debat over het eerste punt der agenda hadden voortgezet. Naar verluidt hebben de Westelijke ministers op deze zitting nog geen duidelijk antwoord gekregen op de Maandag aan Molotow gedane sugges ties voor een conferentie met communistisch China en andere rechtstreeks bjj Oost-Azië betrokken mogendheden over Korea en ook Indo-China. De geheime zittingen der ministers zijn gewijd aan de door de Sowjet- TJnie ingediende voorstellen voor het bijeenroepen van een vijf-mogendhe- denconferentie met communistisch China en voor een wereldconferentie over ontwapening. Deze vergaderin gen zijn evenwel op initiatief van de Westelijke ministers ontwikkeld tot een debat over specifiek Oostaziati- sche vraagstukken. De drie ministers hebben zich na melijk eensgezind verzet tegen Molo- tows voornemen om China in een al gemene bespreking over wereldvraag stukken te betrekken. Een ontwape ningsconferentie. zoals door Molotow voorgesteld, hebben zij verworpen, aangezien daardoor de competentie van de Verenigde Naties zou worden ondermijnd. In de loop der voorgaande discus- Het zal niet vaak voorkomen, dat Gedeputeerde Staten van een provincie, dwars tegen een ad vies van een inspecteur der volksge zondheid en een stichting voor maat schappelijk werk in, aan de Provin ciale Staten voorstellen een aange vraagde subsidie niet te verlenen. De Gedeputeerden van Zeeland doen net niettemin en wel inzake het tehuis voor werkende meisjes en het „opvangcentrum", welke „Kinder- xorg" in Middelburg wil stichten. Het provinciaal bestuur meent, dat de benodigde gelden door het Rijk moeten worden gegeven. De provincie beschikt op dit moment niet over de middelen. Wij vermoeden zo, dat te zijner tijd in de Staten over dit voorstel niette min menig woord gesproken zal wor den! Vele benoemingen hl ons „verpo litiekte" en op de befaamde zui len rustende Nederland zyn eenvoudig een kwestie van partij-po litiek. Bekwaamheid speelt natuurlijk wel een rol, maar kleur en zuil zijn minstens even belangrijk Bij de be noeming van Commissarissen der Ko ningin heeft de politiek tot dusver altijd een ondergeschikte rol gespeeld. Er werd met de politieke opvatting der candidaten wel rekening gehou den. Maar beslissend was de politie ke gezindheid niet. Toch zijn van twee kanten bezwa ren gemaakt tegen de jongste benoe ming van drie Commissarissen der Koningin. Het partijblad van de P.v.d. A. betreurt, dat er geen derde socia listische Commissaris is benoemd. En het blad der Anti-Revolutionnairen „Trouw" beklaagt zich, dat er nu geen enkele A.R. Commissaris meer is. De critiek doet wat kinderachtig aan. Want in Groningen werd een partijloos notaris tot Commissaris be noemd, in Noord-Holland een socia list en in Utrecht een zoon van een vroegere Commissaris, die tot raads lid van Utrecht werd gekozen op een gecombineerde lijst van A.R. en C.H. Natuurlijk zijn drie socialistische Commissarissen zeker aanvaardbaar En zal niemand iets hebben tegen een A.R. als hoogste gezagsdrager in een provincie. Maar laat men toch niet alleen naar de kleur kijken! Socialistische en A.R. ministers hebben de candidaten goed gekeurd. Waarom dan tóch moppe ren? Nederland is weer een „dag" rij ker geworden: een Vrijgezellen- dag. Niemand zal er blij mee zijn, behalve misschien de vrijgezel len. Een Moederdag kan er mee door, een Vaderdag dient alleen commer ciële doeleinden en geen vader, die er mee in zijn nopjes is. Maar een Vrij- gezellendag, dat is de dwaasheid ten top gedreven. Ons volk zal wel nuchter genoeg zijn om deze dag de eerste Zon dag na Pasen te laten wat hij tot dusver was: een gewone Zondag. Eindelijk is dan ook van officiële zijde de ernst toegegeven van de vele vliegongevallen van de laat ste jaren. Minister van oorlog, Staf, heeft er bij de installatie van de Raad van Advies inzake luchtvaartongeval len op gewezen, dat in vele landen deze ongelukken welhaast een natio naal gevaar van de eerste orde zijn geworden. Luchtvaart zonder ongevallen is na tuurlijk onbestaanbaar. Niemand zal dat tegenspreken. Maar er waren er te veel. En de Raad van Advies kan in belangrijke mate bijdragen tot ver mindering ervan en dus: tot grotere veiligheid van de niet-vliegende én de vliegende mens. sies hebben de Westelijke ministers zich evenwel onder bepaalde voor waarden bereid verklaard tot een conferentie met de regering van Pe king over de actuele vraagstukken, waarbjj China rechtstreeks betrok ken is. Ook anderen Als vraagstukken, die op deze wtf- ze in overleg met China zouden kun nen worden Dehandeld, zyn Korea en Indo-China op de voorgrond gescho ven. Een der voorwaarden, die door de Westelijken zün gesteld, is, dat ook andere direct belanghebbende re geringen in de besprekingen zouden worden betrokken. Bidault heeft er overigens op gestaan, dat de regering van Peking, -ooraleer onderhandelin gen over Indo-China beginnen, een be wijs van goede wil zal leveren door de leveringen aan de Indochinese op standelingen te staken. Alhoewel Molotow op deze sugges ties nog geen duidelijk omlijnd ant woord heeft gegeven, wordt het niet onmogelijk geacht, dat hij zijn ver dergaande voorstellen zal laten rus ten en vooreerst genoegen zal nemen met aanknoping van een gesprek met Peking over nauwkeurig omlijnde Aziatische problemen. De voortzeting van de discussies in geheime zitting wordt als een bemoe digend teken beschouwd. Vrijdagmid dag zullen de ministers hun eerste zitting over het laatste agendapunt, Oostenrijk, beginnen. Duitsland eenheid De raad van de Duitse evangelische kerk, waarin West- en Oostduitse bisschoppen zitting hebben, heeft er. Donderdag bij de vier ministers van buitenlandse zaken te Berlijn op gedrongen niet uit elkander te alvorens een beslissende stap richting van de hereniging van Duits land is genomen. Het desbetreffende telegram aan de ministers was on dertekend door dr. Otto Dibelius, bis- i de gaan, ïn de Koning van Noorwegen naar Nederland Koning Haakon van Noorwegen zal op 16, 17 en 18 Juni a.s. een staatsbezoek aan Nederland brengen. Hij zal reizen in het koninklijke jacht „Norge". dat te Amsterdam voor an ker zal gaan. Over het programma voor die dagen kunnen in afwachting van de te treffen regelingen nog geen bijzonderheden worden medegedeeld. Helicopter maakte noodlanding Donderdagmiddag heeft de uit Ant werpen komende en voor Rotetrdam bestemde helicopter van de „Sabena", door de dichte mist gedwongen, een noodlanding gemaakt in een polder onder de gemeente Barendrecbt. Er werd verzekerd, dat de landing volkomen regelmatig is geschied en geen der inzittenden enig letsel heeft opgelopen. De mist was gisteravond nog te dik om opstijgen mogelijk te maken. De centrale heng stenkeuring te Goes, welke Donderdag werd gehouden, trok grote belangstelling Honderden waren gekomen om dit evenement mede te maken. Rond de banen, waarin de hengsten werden gelceurd, heerste een gezellige drukte. (Foto P.Z.C.) Alle lagere scholen in Oslo zijn Donderdag gesloten, daar de leer krachten van die scholen in staking zyn gegaan. Zy eisen meer salaris. De staking omvat, ongeveer 1400 on derwijzers en onderwijzeressen, die belast zjjn met onderricht aan 37.000 kinderen. Zy maken er geen extra vacantie van, want de meesten hunner heb ben voor de duur van de staking al ander werk gevonden, velen in de bosbouw Voor hun 37.000 leerlingen is voorlopig wel de vrijheid aange broken, maar er worden al „boze" plannen gesmeed om met hulp van studenten huisonderwys te organise ren. Nederlandse automobilisten, die naar het buitenland gaan, hebben nu geen internationaal rijbewijs meer nodig in Frankrijk, Italië, Luxem burg, Tsjecho-Slowakije, Zweden, Monaco, de Unie van Zuid-Afrika of de Verenigde Staten. Het Neder landse rijbewijs is ook erkend in Cu ba, de Philippijnen, Syrië, Vaticaan stad en Vietnam. België en Zwitserland hebben reeds lang voor de oorlog met ons land overeenstemming bereikt, om in het wederzijdse toeristenverkeer de na tionale rijbewijzen te erkennen. De toestand in Indo-China spitst zich meer en meer toe. Verbeten vechten de Franse troepen er tegen de Viet- minh-opstandelingen, die vorderingen blijven maken. Deze foto toont een zwaar anti-tankwapen, bemand met een kleine groep inlandse soldaten in de sector van de Rode Rivier naby Hung Yen. Tijdens het debat over de troonrede heeft minister-president Torp aeze week nog getracht over de hoofden van de parlementsleden heen de on derwijzers te bewegen met hun sta king te wachten tot de zaak met het parlement was besproken. Dat wilden ze echter niet. De ministerraad zal waarschijnlijk vandaag de zaak be spreken. Nog een moord gepleegd De Zuidslaaf Janos Ivan Eles, die in November 1953 een Belgische, mevrouw De Ridder, in de D-trein Wenen-Brussel vermoordde, heeft be kend, enkele dagen voor hij mevr. De Ridder van net leven beroofde, zijn landgenoot Djordje Stojanovic zo zwaar te hebben mishandeld, dat deze overleed. Dit deelde de politie te Miinchen Donderdag mede. Eles had Stojanovic uit een vluch telingenkamp te Landshut gelokt om hem van drie honderd mark te be roven. Het gewonde slachtoffer werd bewusteloos in een gracht gevonden en stierf acht dagen later, zonder by kennis te zyn geweest. Vijfde slachtoffer van gasverstikking De gasverstikking te Arnhem heeft nog een vyfde slachtoffer geëist, nu de 9-jarige W. R. Hy was, zoals men weet, in zorgwekkende toestand naar het gemeente-ziekenhuis in Arnhem vervoord. In leven is thans alleen nog het jongste kind uit het gezin R.,_de twee weken oude baby Anne, die, doordat hy beneden sliep, geen nade lige gevolgen blykt te hebben onder vonden. Hy maakt het goed. Zuidslavische zeelieden naar Indonesië De vakvereniging van Zuidslavi sche zeelieden heeft besloten aan 'n verzoek van de Indonesische scheep vaart-maatschappij „Pelni" (de In donesische staats rederij), om Zuid- Slavische zeelieden naar Indonesië uit te zenden. AANVAL OP KOMST Hoofdmacht nu op 40 km afstand De hoofdmacht van de „Uzeren" di visie der Vietminh. die Woensdag nog aan de Nambac, 90 kilometer ten Noorden van Locang Prabang. werd waargenomen, is thans, naar te SaigOD vernomen wordt. Loeang Prabang tot op 40 kilometer genaderd. Met de verovering van Hoeei Kho- ne, 50 kilometer ten Oosten van Pak- se, beheerst de Vietminh thans het gehele Boloven-plateau, gelegen tus sen het bergland van Annam en de Mekong. Hoewel in het gebied talrij ke guerilla-groepen van de Vietminh opereerden, heeft een bataljon van de geregelde troepen achtereenvolgens Attopeu. enige tientallen kilometers van de Cambodjaanse grens, en Hoeei Khone bezet. Op de hoogvlakte van Midden-Viet- nam is Kontoem, dat sinds twee da gen door Frans—'Vietnamese stryd- krachten volledig ontruimd is, door een kleine Vietminh-eenheid bezet. Van Kontoem uit zijn verscheidene verkenningsacties in Zuidelijke rich ting ondernomen. Volgens berichten van de strijd krachten der Franse Unie plunderen leden van de „yzeren divisie" het ge bied ten Noorden van Loeang Prabang als voorbereiding van hun laatste stoot in de richting van deze plaats. Franse vliegers hebben b v. gezien, dat waterbuffels naar het Namboer- dal worden gedreven, kennelijk ter slachting. Deze dieren worden ge bruikt op de rijstvelden. Een massa slachting onder hen zou waarschijn lijk hongersnood tengevolge hebben. Zij schilde te dik Te Detroit in de Amerikaanse staat Michigan heeft een jonge vrouw echtscheiding gekregen, nadat zH verklaard had, dat haar echtgenoot haar voortdurend verweet de aard appelen te dik te schillen en dat hy altyd de vuilnisemmer inspecteerde om te zien, of zy geen eetbare wa ren weggooide ONDANKS GUNSTIGE ADVIEZEN Opvangcentrum en tehuis werkende meisjes Gedeputeerde Staten van Zeeland stellen de Provinciale Staten voor afwijzend te beschikken op het verzoek van de Vereniging „Kinderzorg" te Middelburg om een eenmalige subsidie van 25.000 uit de provinciale kas in de stichtingskosten h f 100.000 van een Opvangcentrum voor kin deren en een tehuis voor werkende meisjes. Het tehuis voor werkende meisjes wordt gevestigd zoals njj reeds eerder meldden In een pand aan de Loskade te Middelburg, dat inmiddels is aangekocht en waarvan de verbouwing aan de gang is. De plaats van vestiging van net opvangcentrum het eerste van dien aard in Nederland is nog niet bekend, maar dit zal vermoedciyk ook in Middelburg worden. Het col lege heeft zijn afwijzend standpunt ingenomen, nadat het. aan de Genees kundig Inspecteur van de Volksgezondheid in Zeeland en aan de Stich ting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel Werk advies had ge vraagd. Beide adviezen luidden echter gunstig! In hun toelichting schrijven G.S., dat de Vereniging een z.g. Voogdij- vereniging is, die duurzame en tijde lijke verzorging van o.a. verwaar loosde minderjarigen ten doel heeft. Zij geniet Rijkssubsidie en wordt voorts financieel gesteund door de diaconieën van de Ned. Hervonnde gemeenten en door particulieren. Uit het verzoekschrift en de inge wonnen adviezen blykt, dat er ii Zee land behoefte bestaat aan een op vangcentrum, waar Zeeuwse kinderen die door karakter-eigenschappen gro te moeilykheden geven, gedurende korte tyd worden geobserveerd. Hier mee voorkomt men. dat die kinde ren moeten worden gezonden naar één der eigenlyke Observatiehuizen in Rotterdam, Loosdrecht, Zeist of Groningen, met alle daaraan verbon den bezwaren. Het college heeft zich ernstig be raden of de provincie aan de finan ciële steun, die zy vele instellingen op allerlei gebied reeds verleent, nog de subsidiëring der kinderbescher ming dient toe te voegen. G.S. heb ben alle waardering voor het werk van „Kinderzorg" maar menen toch een afwyzend standpunt te moeten innemen, daar zy hier een taak zien voor de justitiële zorg van de rege ring en niet voor de provincie. Voorts wordt opgemerkt, dat de re gering zich haar verantwoordelyk- heid m dit opzicht volkomen bewust is, gezien de wettelijke maatregelen, die zy sinds een halve eeuw op dit terrein heeft genomen. Tenslotte zijn G.S. de mening toegedaan, dat, waar het verzoek voor het overige niet ge heel op het terrein van de justitiële zorg der regering zou liggen, de pro vincie zich hierin om financiële re denen niet kan begeven. „MET VERTROUWEN TE GEMOET ZIEN". Ook de Geneeskundig Inspecteur van de Volksgezondheid, de heer J. R. v. d. Borgh, vestigt er in zyn ad vies aan G.S. de aandacht op, dat men in de Zuideiyite provincies, in al le voorkomende gevallen van „moei- ïyke kinderen" gebruik moet maken van de observatiehuizen boven de grote rivieren. De deskundige obser vatie van deze categorie kinderen kan daardoor niet voldoende tot haar recht komen. De Zeeuwse kinderen zyn tydens hun verbhjf in de ge noemde tehuizen verstoken van con tact met hun ouders of eventuele verzorgers. Bovendien zijn zy tussen de grote stadsjeugd, die de instel lingen bevolkt, minder op hun plaats. Het ontworpen opvangcentrum zal een maximum capaciteit van 15 kin deren krygen. De Voogdyraad in het arrondissement Middelburg heeft voor dit centrum een gemiddelde jaarlijkse toevoer van ongeveer 40 kinderen, de kinderrechter een toe voer van 15 kinderen. Bovendien kan „Kinderzorg" zelf in eventuele ge vallen van net centrum gebruik ma ken. Het opvangcentrum is voor al le gezindten toegankehjk: een des kundig team zal er aan worden toe gevoegd, bestaande uit een paeda- goog, een psycholoog een maatschap, pelijk werkster en een leider. Op het ministerie van Justitie heeft men zich volkomen achter dit plan ge steld, omdat men zich bewust is van het grote tekort in Zeeland. Voor de normale grote meisjes, die nog steeds in het debielenhuis van „Kinderzorg" zyn ondergebracht moest een nieuw huis worden ge zocht, daar het oude door een ver bouwing geheel voor de debiele kin deren geschikt werd gemaakt. Deze verbouwing, die aanvankelyk op 10.000 werd geschat, maar uitliep (vervolg op pag. 2) Nederlands kustvaartuig na aanvaring gezonken Het Nederlandse kustmotorvaar- tnlg van de K.N.S.M. „Douro" (563 ton) is Donderdagnacht ill de Mid dellandse Zee tussen de havensteden Valencia en Alicante aan do Spaan se Oostkust overvaren door het Spaanse zeeschip „Drago" (5600 ton). Voordat de „Douro" geheel onder het wateroppervlak verdween, kon den de veertien bemanningsleden vei lig aan boord van de „Drago" wor den opgenomen. De opvarenden zijn in goeae welstand te' Valencia aan wal gegaan. Het Nederlandse schip was op weg van Valencia naar Alicante, met 'n lading stukgoed aan boord. Vliegtuig wordt uitgeleverd Het tweemotorige oefenvliegtuig van de Tsjecho-Slowaakse lucht macht, dat verleden week Vrijdag in Beieren (West-Duitsland) een nood landing moest maken, is Donderdag door de Amerikaanse autoriteiten aan de Beierse grens overgedragen aan de Tsjecho-Slowaakse lucht macht. Het zwaar beschadigde toe stel was gedemonteerd voor net ver voer naar de grens De vlieger van het toestel, een lui tenant, keerde Woensdag naar zyn land terug. De mecanicien, een kor poraal, is in West-Duitsland geble ven. Hij heeft politiek asyl gevraagd. Radio-Praag meldt, dat de Tsjecho- Slowaakse regering by de V.S. ge protesteerd heeft tegen het .vast houden" van de mecanicien. is het 25 jaar geleden, dat tijdens een strenge vorstperio de te Leiden het stadhuis, in Amsterdam het Flora-theater en in Gouda de brandweerka zerne in vlammen opgingen; wordt de oud-minister van onderwijs, mr H. P. Marchant, 35 jaar; is het 400 jaar geleden, dat Jane Gray, die 10 dagen konin gin van Engeland was, te Lon den werd onthoofd; is het 150 jaar geleden dat de beroemde philosoof Imma- nel Kant te Koningsbergen overleed. DE VERWACHT: IETS LAGERE TEMPERATUREN. Overwegend zwaar bewolkt met plaatselijk mist en hier en daar enige motregen of onderkoelde regen en m het Noorden van het land mogelyk ook enige sneeuw. Over het algemeen iets lagere temperaturen. Matige wind tussen Oost en Noordoost. ZON EN MAAN 13 Februari Zon: Op 8.01 Onder 17.49 Maan: Op 12.59 Onder 5.39

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 1