KAPPIE EN DE GOUDEN HOORNS NIEUWS UIT DE KERKEN Tussen Amsterdam en Parijs BROEKMAN OVER ALLE LINIES DE STERKSTE IN HEERENVEEN DRONKEN WIELRIJDERS KREGEN GEVANGENISSTRAFFEN EAXEER-AKKERTJES 8 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 11 FEBRUARI 1954 ER SNEUVELDEN GEEN RECORDS Fraaie tweede plaats van Wim de Graaff Do op de baan van en georganiseerd door de Koninklijke IJsvereniging „Thfair*'te Heerenveen gehouden internationale wedstrijden in het hard rijden op de schaats zijn in een overwinning geëindigd voor Kees Broek man. De oud-Europees kampioen won zowel de 1500 als de 8000 meter. Wim de Graaff werd tweede, hetgeen een mooie prestatie is. Het was voor de 12.000 enthousiaste toeschouwers jammer dat het, eveu nadat de Commissaris der Koningin in Friesland, mr. H. P. Linthorst Homan, hot startschot had gelost voor de eerste rit op <le 1500 meter tussen de Noor Armand Karstensen en Anton Huiskes, begon te sneeuwen. De baan was in prima conditie, maar met dooiweer en fijne sneeuw konden de rijders niet tot toppresta ties komen. Waar iedereen op had gehoopt gebeurde niet: de Nederland se records op da 1500 meter en de 3000 meter bleven onaangetast. Economische kroniek (slot van pag. 1.). In dit verband mag wellicht ook gewezen worden op de enorme kos ten van het dijkdiclitings- en herstel werk op Schouwen-Duiveland. Wan neer men die kosten omslaat per hectare dan komt men tot bedragen, die verre de huidige grondprijzen overschreden. Nu is net niet zó, dat deze bedra gen op enkele belanghebbenden druk ken, want ze drukken op de open bare geldmiddelen, maar bq lezing van het reconstructierapport Schou wen, krijgt men soms de indruk, dat de financiële kant van de aange roerde problemen slechts matige be langstelling heeft gehad. Het verkeer. Uit de verkeerssector kwamen in de maand Januari 1954 wel enige gunstige berichten. Gedeputeerde State» van Zeeland hebben plannen oen flinke boot te laten bouwen voor het veer Kruiningen-Perkpolder, welke boot voor vervoer van circa 100 auto's geschikt zou moeten zqn. Ook de verbetering van het veer Vlissingen-Breskens blijft aan de orde. De directie van de haven te Vlis singen kon een optimistisch geluid laten horen. Voor net eerst bereikte deze haven over 1953 een totaal aan „verwerkte" scheepsruimte van 3 millioen ton. Voor 1954 zijn de ver wachtingen gunstig nu eindelijk de nieuwe zeesluizen gereed zullen ko men. De vervoerscijfers van de Provin ciale Stoombootdiensten waren over 1953 lager (door de ramp) dan voor gaande jaren. Het totale passagiersvervoer zonk van 4,4 millioen in 1952 tot 3,7 mil lioen in 1953 en het autovervoer daalde van 604.000 tot 517.000. De visserij. Slechts gedeeltelik opwekkend moet het geluid zijn uit ae visserij sector. Weliswaar was het jaar '53 geen slecht jaar voor de visserij, maar het aandeel van Zeeland in de mosselproduetie is sterk teruggelo pen. De Waddenzee neemt de leiding en het is een open vraag of de Zeeuw se productie zich nog zal herstellen. De garnalenvissers hadden in '53 een redelijk jaar met iets betere prij zen voor hun product. In Breskens was het druk met de haring, maar teveel van het product moest door gedraaid worden. De bevolking. Uit de bevolkinscijfers voor 1953 blijkt, dat het inwoneraantal van de provincie Zeeland achteruitgegaan is met ruim 1000 zielen. Wanneer dat uitsluitend een gevolg van de ramp zou zijn, dan was dat niet zo veel zeggend. Er demonstreert zich ech ter in dit cijfer een belangrijk ver schijnsel, dat niet specifiek Zeeuws is- de ontvolking van het platteland. Dat er in 63 van de 101 gemeenten teruggang is en slechts in 32 gemeenten vooruitgang houdt een les in en wel deze, dat kleine dorpskernen niet voldoende be- staanskansen meer bieden. Zet deze ontwikkeling zich voort, dan breekt voor Zeeland een periode aan, waarin hoofdzakelijk de steden nog groei zullen vertonen. In dit verband kan tenslotte nog even de aandacht gevraagd worden voor het uitbreidingsplan van Goes naast de plannen van Zierikzee, Ter- neuzen en Vlissingen. Goes heeft door het projecteren van nieuwe woonwijken met 1000 woningen, een gedurfd project aangevat. W. Li. Op de 1500 meter stond na de der de nt Wim van der Voort nog boven aan met een tijd van 2.31.4. De twee Noren bleven iets onder de verwach tingen, Karstensen noteerde in een met gering verschil van Huiskes ver loren rit 2.33.3 en Hansen bleef met 2.35.6 royaal achter bij de soepel rij dende Wim de Graaff. die een tqd van 2.31.9 maakte. Er bestond in het Friese „Haag je" uiteraard veel belangstelling voor de rit tussen Kees Broekman en de Elfstedemvinnaar Jee» van der Berg. Hot verschil was, zoals mocht wor den verwacht, tamelijk groot, want van der Berg begint pas goed te rij den ais het over een langere afstand gaat. Broekman won in 2.30.3, wat la,ter de snelste tqd bleek te zijn. Van der Berg noteerde 2.37.6. Toen Kees Broekman in de eerste rit op de 3000 meter van Van der Berg won in een tijd van 5.35.2 (dus maar 0.3 sec. boven het Nederlandse record van Piet Keyzer over die af stand) was hij meteen vrijwel zeker van de eerste plaats in net totaal klassement. Van der Voort noteerde 5.25 en al kwamen later Anton Huis- ker en Wim de Graaff in een span nende rit wel even'nader (resp. 5.21 5.22.2)van een ernstige bedrei ging van Broekman is toch geen spra ke geweest. Het klassement luidde: 1 Broekman (Ned) 2.30.3; 2 Van der Voort (Ned) 2.31.4; 3 De Graaff (Ned.) 2.31.9; 4 Huiskes (Ned) 2.33; 5 en 6 Karstensen (Noorw) en Van 't Oever (Ned) 2.33.3; 7 Schueler (Ned) 2.33.6; 8 Hansen (Noorw) 2.35.6; 9 Olsthoorn (Ned) 2.36.3; 10 Roozendaal (Ned) 2.37.4; 11 Van der Berg- (Ned) 2.37.6. Het klassement van de 3000 meter luidde; 1 Broekman 5.15.2; Dc Graaff 5.21.1; 3 Huiskes 5.22.2; 4 Van der Voort 5.25: Hansen 5.25.6; 6 Schueler 5.26.2; 7 Van 't Oever 5.28.4; 8 Kar stensen 5.30.6; 9 Van der Berg 5.32; 10 Olsthoorn 5.34.8; 11 Roozendaal 5.36.1. Het eindklassement luidde. 1 Broekman 102.633 2 De Graaff 104.150; 3 Van der Voort 104.634; 4 Huiskes 104.700; 5 Schueler 105.567; 6 Van 't Oever 105.833; 7 Hansen (Nooiw) 106.134; 8 Karstensen (Noorw) 106.200; 9 Van der Berg 107.866; 10 Olsthoorn 107.900. Het klassement van de kortebahn- wedstrijd over 160 meter (gemiddel de van vier ritten) luidde: 1 Maarse 15.375; 2 Johansen (Noorw) 15.50; 3 Van der Ploeg 15.825; 4 G. Dijkstra 16.025. Op de baan van de IJsclub Kralin- gen te Rotterdam werden Dinsdag middag wedstrijden gehoudenwaar aan de meest prominente schaats- cracks uit Noorwegen en Nederland deelnamen, die -pas waren terugge keerd uit Davos. Een overzicht van de race op de 500 meter tussen Kees Broekman op de buitenbaan en de Noor Hjalmar Andersen. Hjallis ivon deze wedstrijd, zijn eerste in Neder land, met een kleine voorsprong. De tijd van Broekman was seconden, die van Andersen J/6,5. Twaalf jaar wegens poging tot moord. De 45-jarige oud-koster van de Ge reformeerde kerk te Bolsward, v. d. W., is Woensdag conform de eis ver oordeeld tot een gevangenisstraf van twaalf jaar met aftrek. Van der W. werd ervan beschuldigd, zqn vrouw door het toedienen van vergif te hebben willen vermoorden. Ds. De Voogd gaat met emeritaat. Na bijna 43 volbrachte dienstjaren is door de Provinciale kerkvergade ring van Zuid-Holland met ingang van 31 Maart a.s. emeritaat verleend aan ds. A. de Voogd, predikant van de Ned. Herv, Gemeente te Delft. Ds. De Voogd werd 20 Februari 1886 uit een handelsfamilie te Rot terdam geboren, bezocht het stedelijk gymnasium te Amsterdam en stu deerde vervolgens aan de Rijksuni versiteit te Utrecht. Nadat cand. De Voogd 3 November 1910 door het Provinciaal Kerkbestuur van Zuid- Holland was toegelaten tot de Evan geliebediening in de Ned. Herv. Kerk, verbond hp zich 23 April van het daaropvolgend jaar (1911) na vooraf te zijn bevestigd door wijlen ds. L>. C. Schuller tot Peursum van Amster dam, aan zijn eerste gemeente Pur- merland en den lip (classis Edam). In 1915 verwisselde ds. De Voogd de ze gemeente met die van Ousterhaule (classis Heerenveen). In verband met zijn benoeming tot predikant-evan gelist bij de Vereniging van Christe lijke Belangen te Assen kreeg ds. De Voogd met ingang van 31 Januari 1922 eervol ontslag met de bevoegd heid van emeritus. Hier leidde hij de eerste besprekingen tot het opnemen van deze vereniging in het kerkelijk verimnd. In 1924 keerde ds. De Voogd weer als dienstdoend predikant in de Ned. Herv. Kerk terug en deed op 24 December van dat jaar zqn intree te Vliss'ngen. Sedert 18 October 1931 staat hij te Delft, waar hjj werd be vestigd door ds. A. K. Straatsma van Den Haag. Tijdens zijn verblijf in Vlissingen was ds. De Voogd lid van het classi caal bestuur van Middelburg; te Delft eerst lid van het classicaal be stuur van 's-Gravenhage en na de in voering van de nieuwe kerkorde prae- ses van het classicaal bestuur van Delft. Naai' wij tenslotte nog vernemen ligt het niet in de bedoeling van ds. De Voogd om nog ergens hulppredi ker te worden. Wel blijft hg in Delft wonen. Predikantspensioenen verhoogd. In verband met de waardevermin dering van het geld, is het noodzake lijk gebleken de pensioenen van de emeriti-predikanten en de predikants weduwen en -wezen te verhogen. Met ingang van 1 Januari 1954 is voor deze pensioenen een nieuwe ge nerale regeling getroffen. Het totaal- bedi-ag van de pensioenen wordt op grond van deze regeling verhoogd met 450.000 per jaar. POLITIERECHTER MIDDELBURG Jaloerse minnaar ging vermeende rivaal te lijf. Ter zitting van de Middelburgse Politierechter werden de volgende za ken behandeld: J. J. Th., die in het Ambonese woonoord te Kondekerke woont, werd woedend, omdat zjjn „be- minde" niet een ander stond te pra ten. Die „ander" bleek iemand te z'(jn, die de vrouw helemaal niet kende, maar wie zij inlichtingen over de ver trektijd van een bus vroeg. Th. vloog de man aan en mishandelde hein. Re sultaat: duim kapot en bril vernield. Verdachte gaf ter zitting zijn daad toe. Zjjn jaloersheid kostte hem thans een voorwaardelijke gevangenisstraf van twee weken met een proeftijd van 2 jaar. Tevens moet hij zijn „slacht offer" de aanschaffingskosten van een bril vergoeden. Ook nu kreeg de politierechter weer een groot aantal gevallen van dron kenschap te berechten. Zo had de Ar- nemuidse visleurder J. v. B. „onder invloed" 'n gemotoriseerde driewieler bereden. Het resultaat van zqn on doordachtheid was 3 weken voor waardelijk, met een proeftijd van 3 jaar, 40 of 30 dagen en tenslotte voorwaardelijke ontzegging van de bevoegdheid motorrijtuigen te bestu ren voor de tijd van 6 maanden met 3 jaar proeftijd. Omdat hij op 28 De cember van het vorige jaar dronken door de Aagje Dekenstraat reed, werd G. J. H. Z., die vroeger in de Scheldestad woonde, tot 40 boete veroordeeld. Voor eenzelfde feit hoor de de grondwerker Chr. 'S. te Sou burg een uitspraak van 50 of 20 dagen. De vriend van A. H., fabrieksarbei der te Middelburg, was „boven zijn theewater" cn de politie achtte het noodzakelijk hem naar het arrestan tenlokaal te brengen. H. was 't daar mee echter niet eens en maakte het de agenten zeer lastig. Dit verzet te gen de overheidsdienaren kostte ver dachte 30 boete. Twee weken gevan genisstraf luidde bet vonnis voor P. P. N., een koopman, die te Middelburg in een woonwagen verblijft. N. reed op 2 Januari j.l. in dronken toestand op de Middelburgse Kanaalbrug. N. J. W.. havenarbeider te Rotterdam, fiet ste in onzekere positie over de Noord- weg te St. Laurens. G. de W„ landar beider te Opheusden had het zelfde aan de hand, ook op de Noordweg. Hun straffen waren resp. 1 week ge vangenisstraf (bij verstek) en 50 boete. Tenslotte kon ook A. Z,, grond werker uit het DUW-kamp te Sou burg, zrjn fiets om dezelfde reden niet meer behoorlijk besturen. Het leverde hem 1 week gevangenisstraf op. Wegens looddiefstal werd L. F. S., zonder beroep te Middelburg, veroor deeld tot 2 maanden gevangenisstraf met 2 jaar proeftijd. IC L., eveneens Middelburger, had het lood gekocht. L. begreep niet, dat er met het lood iets mis was. Hij had echter al ver schillende malen de buit van S. over genomen, zodat hij best kon vatten, dat het geen zuivere koffie was. Voor deze verdachte had de Politierechter dezelfde straf in petto. S. de H., echtgenote van A. W. te Middelburg, zag op de Donderdagse markt kans enkele knotten wol in haar tas te stoppen. Een surveilleren de rechercheur zag de diefstal ech ter. Haar vonnis luidde: 2 weken voorwaardelijk met een proeftijd van 5. De Maat streek zich over de ogen en keek verdwaasd rond. „Wat is er gebeurd?" vroeg hij. „Wat er gebeurd is?" hijgde Kappie, over eind krabbelend, „man, je hebt me op de grond ge slingerd en de hoorn door gebeten I" „Nee toch!" riep de Maat verbaasd. Kappie keek hem scherp aan. „Weet Je dat heus niet meer?!" riep hij, „dan moet er toch Iets lelijk mis met je zijnl Ga maar gauw naar je kooi. Wij zijn gelukkig dicht bij een haven: zodra wij hebben aangelegd, zal Ik een dokter bij je bren gen". Zuchtend begaf de MAt zich naar zijn hut en wierp zich gekleed op de kooi, waar hij eindelijk in een diepe slaap viel. Hij moest lang geslapen hebben, want toen hij wakker werd, kwam Kappie juist met een dokter de hut binnen. „Hier is de patiënt, dok", zei hij. De dokter beklopte verzocht hij. „Huuul Nééél" riep de Maat. „dat wil Ik niet zeggen!" De dokter knikte weer en wreef zich in de handen. „Een typisch geval van hoorndol heid", stelde bij vast. „Wat?t" riep Kappie ver- 2 jaar, tevens f 50 of 20 dagen. C. ML de R., die te Koudekerke als huis houdster bij een zekere de W. werk zaam is, leeft in onmin met haar buurvrouw. Op een gègeven moment liep deze ruzie zo hoog op, dat de huishoudster haar buurdame met een bezem te lijf ging. Verdachte werd bq verstek tot 30 boete veroordeeld. Wegens diefstal van een ijzeren staaf kreeg de los-werkman A. P. te Vlis singen 1 week voorwaardelijk met 2 jaar proeftijd. R. D., grondwerker te Doesburg, had een deur van een café in de Teerpakhuizenstraat te Middel burg beschadigd, hetgeen hem thans (bij verstek) 50 boete opleverde. Advertentie. Ook Uw ingewanden moeten op tijd gewassen "worden. Neem eens per week één of twee schrikt, „is hij dol?!" „Hoorndol", zei de dokter, „een onschuldige vorm van dolheid, die met volle dige rust gauw zal genezen en waar hij geen nade lige gevolgen van zal overhouden, Het is een vrij zeldzame ziekte, die voorkomt bij nerveiiee perso nen. wanneer zij teveel aan het geluld van toeters hebben blootgestaan". „Is hij gevaarlijk?' fluisterde Kappie. „Zolang hij geen getoeter hoort, is hij beslist ongevaarlijk", was het antwoord, „toetert men ech ter in zijn nabijheid, dan moet men oppassen!" En met deze woorden verliet de dokter de hut. 5 doktoren waarschuwen tegen het misbruik van laxeermiddelen Als u geregeld laxeermiddelen slikt, ts er nu een manier om er van af te komen. 83 van de 100 personen lukt* het: u kunt het ook. En wel zo: Drink in de loop van elke dag enkel* glazen water en bepaal een vast uur voor uw stoelgang. Neem de eerste wek elke avond twee Carter's Leverplllet es. Tweede week elke avond één. Derd* week - om de andere avond één. Daarna niets meer. want Carter's Leverpilleties stellen uw ingewanden In staat weer op eigen kraeht te werken, zonder laxeer middelen. Wanneer zorgen, vermoeidheid of t* veel eten het tempo van uw Ingewanden tijdelijk vertragen, neem dan tijdelijk Carter's Leve rpi Het jee om u weer op gang te helpen Zo raakt u uw ver stopping kwijt en vervalt u niet In de laxeermiddelen gewoonte. Vraag Carter's Leverpilletjes, Om kampioenschap van Zeeland eerste klasse libre In café Verhulst te Vlissingen wer den de wedstrijden om de persoonlijke biljarttitel van Zeeland eerste klasse libre voortgezet. De uitslagen luidden: Loenhouts De Bruyn Merk Korff Reijnhouts Kesteloo Verhagen Loenhout Reijnhout Loenhout Korff Kesteloo De Bruyn Svtania Merk Loenhout Korff De Bruyn 200 25 27 i 144 25 28 5.76 200 34 26 5,88 142 34 16 4,17 200 24 42 8,33 120 24 26 5 200 25 41 126 25 31 200 29 34 198 29 26 200 24 27 8,33 183 24 31 7.62 27 200 5.04 6.89 6.82 3.25 190 37 37 5,13 200 42 21 4.67 145 42 18 3,45 TAFELTENNIS 't Zandt trok zich terug. Na enkele weken van onderbreking begint deze week de tweede helft van de Zeeuwse tafeltenniscompetitie. 't Zandt heeft haar eerste team uit de tweede klasse teruggetrokken, waar door alle door dit team gespeelde wed strijden komen te vervallen. De stan- denlijst onderging hierdoor ook wijzi ging en ziet er nu als volgt uit; 0 0 6 26- 4 1 - 1 Goes 3 W. v. Zoelen II 3 PZEM 4 Sorry n 4 Schelde 4 2 3 19-21 2 3 17-23 1 10-30 van het terugtrekken van 't Zandt zal er in deze klasse geen ploeg degraderen. Er zullen ech ter wel promotie-wedstrijden worden fespeeld voor een plaats in de tweede lasse tussen de kampioenen van de derde klassen A en B. Advertentie. FEUILLETON door F. DE SINCLAIR Zrjn kleding was misschien iets te goed verzorgd, het zag er naar Mar- ta's smaak allemaal een beetje te nieuw, te etalage-achtig uit, maar het was toch aangenamer om naar te kq- ken dan naar de kleine donkere Ro meil, die helemaal wegzonk in on belangrijkheid naast deze grote Ame rikaan en die ook vrq slordig gekleed was. Mevrouw Mc Cullen, een Russin, zoals Vriesendorp haar reeds verteld had, was een dame van middelbare leeftijd, erg gezet met korte dikke handjes; ze had strogeel gebleekte haren en daaronder een geschilderd poppengezicht met blauwe ogen, een klein neusje, rode lipjes, blond-brui ne, precieze wenkbrauwboogjes, dat al te gader iets kouds aan het hele voorkomen gaf; ze fonkelde van ju- weleD en om haar dikke hals glans de een parelsnoer. Ze was dadelijk heel hartelijk tegen Marta, die naast haar moest gaan zitten op de kleine pluchen canapé, want alle meubelen in de lounge waren al even ouder wets-popperig als die van de slaap kamer. Niet onmogelijk was het dat de ho tel-eigenaar hier of daar de inventa ris had opgekocht van een grote villa of van een kasteel, dat helemaal ge meubeld was geweest in de strjl Louis Philippe, wat men in Nederland wel stijl Willem III noemt, mahonie hout, pluche en spiegels. „Wat heeft mij dat plotseling over lijden van professor De Raat getrof fen, juffrouw De Wilde," sprak Mc Cullen In het Engels, in welke taal nu ook verder wera gesproken. „Ja, zo'n charmante en degelijke man." vroegde mevrouw Mc Cullen er bij, „en zo onverwachts, zo plotse ling!" Toen zei Romeil ook nog met een droevig hoofdschudden een gemeen plaats over de mogelijkheid, dat een mens er toch maar plotseling uit kan zijn en toen hij dat had gezedg, zwe gen ze alle vier bij wijze van een kor te rouwdienst. Toen zei Mc Cullen en hij boog even naar Marta: „Hij bezat ook de flair om charmante intelligente da mes voor zqn ideaal te enthousiasme ren". „O," zei Marta, „als u mij daar mee bedoelt, dan is dat wel zeer compli menteus, maar Ik vond de idee da delijk prachtig en daarom heb ik me ook graag in dienst van de G.BA. ge steld." „Dapper", zei Mrs. Mc Cullen en ze legde even een zwaar beringd, dik handje, op Marta's hand. „Och, dapper," hei-haalde die met .sen schouderophalen. „Ik heb tot nu toe nog nooit het gevoel gehad dat ik enig gevaar liep!" „Zo lang u dat gevoel niet hebt, loopt u ook weinig risico", sprak Mr. Mc Cullen. „de vreesachtlgen, de ner- veuzen, die overal gevaar zien, ge raken altijd het eerst in de perikelen, hun angst drijft ze onwillekeurig al tijd in de richting van het gevaar, net als iemand, die lijdt aan diepte- vrees en juist daardoor de meeste kans loopt om in een afgrond te val len; hun onderbewustzijn drijft ze juist naar de afgronden! Dat is een heel wonderltjlc en gecompliceerd verschijnsel. Maar mensen als u, juf frouw De Wilde, zijn als een vogeltje op een tak, dat daar hoog boven de wereld het hoogste lied zingt, en niets geeft om de diepe afgrond, die er onder hem gaapt! Want die diepe afgrond ziet hg niet als een gevaar!" Marta lachte. „Misschien is het wel zo. Maar me neer Mc Cullen, ik vernam, dat u vooral nu, na de dood van professor De Raat, wel zo ongeveer het hoofd bent van de G.B.A.?* Hq haalde even glimlachend de schouders op. „Och. het hoofd! Maar ja, tenslotte moet er leiding zijn, een centrale lei ding, anders zouden we soms tegen elkaar in gaan werken en inderdaad heb ik destijds, ook al op verzoek van professor De Raat, die centrale lei ding op me genomen. Professor De Raat, bescheiden als hij was, wilde alleen de technische leider zijn, onze hoofdingenieur om r eens te zeggen, maar u begrijpt dat er buiten het ei genlijk technische gedeelte nog heel wat andere dingen te regelen zqn." „En de moeliqkste," zei mrs Mc Cullen. „Dat begrijo ik," sprak Marta. „Wanneer denkt u eigeniqk dat de G.B.A. daadwerkelqk zal kunnen op treden?" „Hoe eerder, hoe liever! Maar de moeiiqkheid zit hem in hoofdzaak in onze actie aan de andere zqde van het qzeren gordijn," en dan ineens zei Mc Cullen lachenu iets in het Rus sisch tot zqn vrouw, die daarop ook lachend haar flonkerende vuist tegen hem opstak en iets antwoordde. „U spreekt geen Russisch, juf frouw Do Wilde?" vroeg mrs. Mc Cullen en als Marta ontkennend het hoofd schudde: „Mqn man verwqt me dat juist mqn vaderland de plannen en de doelstellingen van de G.B.A. zo dwarsboomt en dat ik me eigeniqk moest schamen om zo'n vaderland te hebben! En dat is heel leiqk dat hq dat zegt, want mqn vaderland is op het ogenblik ziek en wie zal zqn ou ders nu minder liefhebben of achten omdat ze ziek zqn Maar Europa en Amerika zijn ook ziek, even ziek als Rusland, ze hebben allemaal dezelfde kwaal, een gemene epidemie, maar de ziekteverschqnselen verschillen!" „Nee," sprak mr Mc Cullen, „die ziekteverschijnselen verschillen veel minder dan men oppervlakkig denkt Ze lqden allemaal aan hevige koort sen en in die koortsen raken ze aan het qien! En alleen dat qien is ver schillend. „Heel goed!" zei Romeil lachend. „Een geniale diagnose!" „En de G.B.A. heeft het univer sele geneesmiddel tegen die kwaal," ii Marta lachend. „Dat zal er tenminste veel op iq- ken," sprak mr. Mc Cullen, „als mqn vrouw nu maar zorgt, dat we de Russische patiënt ook kunnen gene- j zen!" „Komt In orde!" antwoordde ze vrolijk en dan tot Marta: „We zijn voor dat doel ook wel speciaal naar Parqs gekomen. Moskou heeft ner gens in het Westen zoveel goede en kwade relaties als in Parqs. En dat is ook altqd zo geweest. Ik heb trou- kens al contacten hier gelegd. Enfin," en ze keek wat speurend om zich heen „we zullen daar hier nu maar niet verder over praten!" „Meneer Mc Cullen", sprak Marta dan, „ik meen begrepen te hebben, dat men binnenkort in Frankrijk weer een proef gaat nemen met het ar -atoomsplltsende apparaat van professor De Raat. Zou ik dat niet eens bq mogen wonen?" Mr. Mc Cullen zag haar vriendeiqk aan en knikte. „Kent u het beginsel er van, het physische beginsel wat er aan ten grondslag ligt?" „Wel zo wat. Professor De Raat heeft me daar iets van uitgelegd. Ik begrqp het beginsel; een electronen destructor." „Ja zeker, dat is het. Maar hq !s sedert herhaaldeiqk verbeterd en daardoor gewqzigd. Daarvandaan hebben we telkens gewijzigde onder delen moeten hebben. Die u heeft meegebracht, bqvoorbeeld. Enfin u is zelf ingenieur, dus een weten- schaps-mens. Wie weet of u nog niet eens een aanvullende of een vervol makende uitvinding op dat gebied zult doen!" {Wordt vervolgd)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 8