Ver. Staten willen buiten strijd in Indo-China blijven G.S. geven leidraad voor Staten-discussies Katten AMELAND EN TEXEL ZIJN NOG STEEDS GEÏSOLEERD OVERSPANNEN SCHOLIEREN DOOR BELGISCH ONDERWIJS MÊÊÊÊÊÊÊÊm Een BOEK over DONDERDAG 11 FEBRUARI 1954 PROVINCIALE ZBEÜW8E COURANT Z VERKLARING VAN EISENHOWER Geen gevechten rond hoofdstad President Eisenhower heeft Woensdag op z|jn persconferentie te Wash ington verklaard, dat de Ver. Staten de Franse en Vietnamese strijdkrach ten helpen de vrijheidsoorlog in Indo-China te winnen, doch dat zij vermij den zelf bü de oorlogvoering betrokken te geraken. Hü kon zich geen grotere tragedie voorstellen, dan dat de Ver. Staten daadwerkelijk in de Indochinese oorlog verwikkeld zouden raken. Van het strijdtoneel wordt gemeld, dat in de sector van Loeang Prabang blijkens een Woensdagavond door de leiding der Franse uniestrijdkrachten in dit gebied gedane mededeling, niet wordt gevochten. De hoofdmacht van de 308ste Vietminh-divisie bevindt zich nog steeds tachtig kilometer ten Noorden van de hoofdstad van Laos, zijrivier van de Namhoe. Kleine Vietminh-eenheden vallen vooruitgeschoven posten der verde digers aan. In Zuid-Laos is het geheel uit in woners van deze staat samengestelde garnizoen van Hoeei Khone, vijftig kilometer ten Oosten van Pakse. te ruggetrokken. na 48 uur weerstand te nebben geboden aan aanvallen van een veel sterkere troepenmacht der rebellen. Loeang Prabang, de oude stad van de zeventig pagoden, is thans in een legerkamp veranderd. Geïnspireerd door de 69-jarige koning Sisavang Vong, die weigert zijn residentie te verlaten, helpen duizenden bewoners van Loeang Prabang de Franse mili tairen met het versterken der verde digingswerken rondom de stad. De Franse minister van defensie, René Pleven, die Dinsdag in Saigon is aangekomen, heeft een eerste on derhoud gehad met premier Buu Loc van Vietnam. Pleven confereerde langdurig met Pierre de Chevigne, de Franse staatssecretaris voor de ge wapende macht, Maurice Dejean, de Franse commissaris-generaal en de generaals Ely, Clement Blanc en Hen ri Navarre, de Franse opperbevelheb ber in Indo-China. Russische hulp voor Egypte De Egyptische minister van Voor lichting, majoor Salem, heeft Woens dag te Cairo medegedeeld, dat de Sowjet-Unie heeft aangeboden te hel pen bij de bouw van Egypte's grote projecten en dat de Russen waar schijnlijk enkele projecten zullen uit voeren indien over alle bijzonderheden overeenstemming is bereikt. „Maar wjj zullen geen satellieten z|jn, noch van de Oostelijke, noch van de Westelijke mogendheden", aldus Salem. De Egyptenaren accepteren het voor hen gunstigste aanbod on verschillig van wie het afkomstig is. Ook betoogde de minister, dat Egyp te geen voorwaarde zal aannemen, die in strijd komt met de souvereiniteit en integriteit van het land. 11,0 In bepaalde statistieken kunt verbazingwekkende cijfers vinden over de schade die motten jaarlijks in onze garderobe aanrichten, maar U suit te vergeefs zoeken naar een getal dat ook maar by benadering aangeeft welk een ruïne de kat in enkele jaren tjjds van onze stoffering weet te ma ken. Dat is maar goed ook, want an ders zouden zorgvuldige lieden wel licht geneigd zijn alle rafels die in de loop der tijden in crapauds of vloer bedekking zijn ontstaan, op rekening van de poes te schrijven, welk dier daardoor een te zwaar belast zonden- register zou krijgen. Dat is dus weer een ander uiterste. Het is echter een feit, dat de katten behalve hout ook graag een ste vig soort textiel uit Kiezen voor een typische handeling, die wij plegen aan te duiden als het scherpen van de nagels". En hiervoor kunnen vloer kleden en allerlei andere stofferingen uitstekend dienst doen. Zeker, het is onachtzaam van de kat, dat hij aan al dan niet geïmiteer de perzische tapijtjes een zo geheel andere bestemming wenst te geven dan wü, maar het onbegrip is hier toch eveneens aan onze zyde. Want, wanneer de kat zeer zorgvuldig beztg is de stoffering in fijne reepjes lint te trekken, dan heeft dit met het „scher pen" van de nagels niets uitstaande. Integendeel, door deze bewerking of dit nu in hout of in textiel gebeurt, blijft-gelijk zou den de nagels kunnen worden, kenmerk tussen de hoogstens stomper Het opvallende kt nagels van een hond en die van een kat is immers dat de kattenklauwtjes door een elastisch bandje steeds inge trokken zijn, zodat ze niet met de grond in aanraking komen. Dienten gevolge zyn de nagels van een kat al tijd scherp en die van een hond altijd stomp. Maar door samentrekking van een der buigspieren van de poot wordt de contractie van het elastische bandje overivonnen, zodat de kattennagel naar buiten komt. Wanneer nu de kat met gestrekt lichaam en in enigszins doorgebogen houding, druk doende is de dure bekleding van uw stoelen te bewerken, is hij alleen maar bezig zich eens lekker uit te rekken! Indien we de schade na jaren eens zouden opnemen, blykt dit weliswaar een zeer kostbare bezigheid te zijn ge weest, maar het heeft in ieder geval toch een vreedzamer bedoeling gehad dan wy aanvankelijk meenden. Nu we zojuist een vergelijking heb ben gemaakt tussen de hond en de kat, is het misschien niet onaardig ook eens na te gaan waarom een hond ga. h zo geweldig gulzig eet, terwijl een kat dat veel bedachtzamer doet de oever van de Nambao. een Vogens welingelichte kringen zal Pleven Vrijdag met het Vietnamese staatshoofd Bao Dal een bespreking hebben. Daarna zal de Franse minis ter de verschillende strijdtonelen in Vietnam bezoeken. Generaal Weyland Te Tokio is een officieel communi qué gepubliceerd, waarin gezegd wordt, dat generaal Weyland, bevel hebber van de Amerikaanse lucht strijdkrachten in het Verre Oosten, de Indochinese toestand in Saigon, waar hij zich sinds Zondag bevindt, bestudeert. Generaal Weyland was hiertoe uitgenodigd door generaal- majoor Thomas Trapnell, het hoofd van de groep Amerikaanse adviseurs voor de Amerikaanse militaire hulp aan Indo-China. Wejrland zal over en kele dagen naar Tokio terugkeren. Huwelijksinzegening op Willem Ruys Woensdagmiddag is de Ruys" van de Koninklijke „Willem Rotterdam- oor de 37ste maal naar se Lloyd Indonesië vertrokken. Onderweg zal een huwelijk, dat in Nederland met de handschoen gesloten is, kerke lijk worden ingezegend. Tot nu toe is dit voorzover bekend, in de geschiedenis van de Lloyd nog met voorgekomen. De 21-jarige mevrouw S. C. C. Woelders-Tiggelman reist n. 1. naar haar echtgenoot, die employé is in Singapore. Daar zal een van de aan boord aanwezige predikanten de kerkelijke inzegening verrichten en een exemplaar va.i de Bijbel, door de Lloyd beschikbaar gesteld, overhan digen. Verhoging buitengewoon pensioen 19401945 In de Memorie van Antwoord op de Wet Buitengewoon Pensioen 1940 1945 wordt namens de ministers Van Thiel, Suurhoff en Van de Kieft me degedeeld. dat in een bijgevoegde Wij ziging van Wet een voorstel tot ver hoging van de maximumpensioen grondslag is opgenomen. Het jaarin komen, dat voor 't vaststellen van de maximumpensioengrondslag in aan merking komt is beperkt tot 20.000 (d.w.z. een maximumgrondslag van 10.000). Deze verhogingen zullen per jaar ongeveer 800.000 kosten. Een voorstel tot verhoging van de buitengewone pensioenen per 1 Janu ari 19f>4 met vu'f procent kan worden tegemoet gezien zodra het standpunt van de Kamer ten aanzien van de voorgestelde verhogingen van de ma- ximumpensioengrondslag bekend is. JJSPADEN" ONBETROUWBAAR Den Haag was één grote ijsvlakte Op het geïsoleerde Ameland, waar Woensdag wegens slecht zicht geen vliegtuigen konden landen, is geen gebrek aan levensmiddelen en brand stof is in voldoende mate aanwezig. Fruit is evenwel schaars. Het ijs in do Waddenzee schuift langzaam uit het Oosten op en pakt zich samen voor de steiger van de veerboot, zo dat deze niet kan varen. Ook Texel was Woensdag geïso leerd. De veerboot „Marsdiep" bleef in het |)s zitten en moest naar Den Helder terugkeren. De „Wagemaker", die vertrokken was uit Oudeschild, Liftend en lopend van Wuppertal naar Amsterdam Dinsdag z|jn in Amsterdam twee knapen aangehouden, die uit Duits land afkomstig waren. De jongens werden aan de hoofd stedelijke vreemdelingendienst over geleverd en vertelden daar, dat zij geen paspoort bezaten en liftend en lopend illegaal de grens waren over gekomen Omdat z|j in hun woonplaats, Wup pertal, geen werk hadden kunnen krij gen. hadden zij besloten de wereld in te trekken. Erg teleurgesteld over het feit, dat zij in handen van de po litie waren gevallen, waren zij trou wens niet, want inmiddels was hun laatste geld opgeraakt Onder de hoede van twee recher cheurs zijn zij de volgende dag naai de grens gebracht en daar aan de Duitse autoriteiten overgegeven. raakte eveneens in het tjs bekneld. Aan boord van beide boten bevond zich een honderdtal passagiers. In dien de wind zo blijft, zal men trach ten Donderdag verbinding te krijgen via het Horntje, gelegen op de Zuid punt van Texel en eventueel een dienst inleggen van Den Helder uit naar het Horntje. Schiermonnikoog is nu uit zjjn iso lement verlost. De veerboot uit Oost- mahom is gisteren zonder veel moei lijkheden on het eiland aangekomen. Er waren tien mensen van de Water staat aan boord, om een steiger, die door het ijs verpletterd dreigde te worden, te demonteren. Allerwegen beginnen de paden over het |js onbetrouwbaar te worden Op vele plaatsen aan de Rijn en de Lek z|jn de overgangen gesloten. Op de Lek zijn trouwens ijsbrekers druk be zig, de rivier weer bevaarbaar te ma ken. Doordat de tjsschotsen op elkaar schoven, bereikte het ijs soms een dikte van 2 meter. Voorts heeft de ondergekoelde re gen. die gisteren viel, op vele plaat sen het verkeer ernstig belemmerd. De vliegtuigen op Schiphol werden in korte tijd bedekt met een ijskorst, die het functionneren van de roeren on mogelijk maakte. Daardoor is er tus sen 9 en 12 uur geen enkel vliegtuig opgestegen. Den Haag werd door de ijzel her schapen in één grote Ijsvlakte. Om streeks één uur was daar de glad heid zó groot, dat het gehele auto- busverkeer van de stadsdienst werd stilgelegd. Bakkers en melkboeren kwamen uren te laat, auto's stonden her en der dwars over de weg. Fas tegen een uur of vier kon het verkeer zijn normale loop hervatten. Het Wereldgebeuren Indonesië gaat „Garuda" nationaliseren K.L.M. blijft assisteren Woensdagochtend zijn te Djakarta de besprekingen tussen do K.L.M. en de Indonesische regering over de sta tus van de Garuda Indonesian Air- delegatie. prof. Soepomo. zei dat de huidige contracten van de Garuda, welke 31 Maart 1950 zijn gesloten, in het algemeen niet voldoen aan het Indonesische streven om alle openba re mitsbedrJlven waartoe ook de Garuda behoort geheel onder staats controle te stellen. „De uitoefening van de burger luchtvaart in Indonesië door een ge mengd bedrijf als de huidige Garuda Indonesian Airways, waarvan de helft van de aandelen zich in handen van de K.L.M. bevindt, doch vooral waar van de direcrie door de K.L.M. wordt gevoerd, is met bedoeld nationaal streven en met de constitutionele be paling in strijd", aldus prof. Soepomo. De Indonesische regering wenst een essentiële herziening van de status van de Garuda. in dié zin. dat de Ga ruda voortaan onder volledige zeggen, schap van de Indonesische regering komt te staan. Zij wenst de samen werking met de K.L.M. voort te zet ten in een nieuwe vorm. door de K.L. M. te verzoeken technische bijstand te Adjudant V. F. Erskine Crum, de Schotse Garde, i-s hier bezig met zijn paard de trappen te bestij gen van het oude gebouw van de Koninklijke Militaire Academie Sandhurst (Eng.). Deze .stunt" was een onderdeel van de generale repe titie voor de Sovereigns Parade", tcelke vandaag 11 Februari in Engeland wordt gehouden en waar van bovenstaand tafereeltje een be langrijk evenement is. Olifant brak los en „Zeeland" moest terug De Douglas DC-4 Ph-TEZ „Zee land" van de K.L.M. heeft zich Woensdag genoopt gezien, drie uur nadat hi] van net vliegveld Dum Dum van Calcutta was opgestegen, naar deze luchthaven terug te keren, omdat een tweejarige olifant, die per vliegtuig naar New York zou wor- ren gebracht, uit zijn houten kooi in het toestel was gebroken. verlenen aan de nationaal geworden Garuda. De voorzitter van de delegatie van de K.L.M., de heer Van der Ploeg, gaf de verzekering, dat de K.L.M ten volle bereid is haar beste krachten ter beschikking te blijven stellen, ten einde de Garuda zo goed mogelijk aan haar nationale taak te doen beant woorden. Teveel huiswerk Een geneeskundig onderzoek van leerlingen der Belgische middelbare scholen heeft aan het licht gebracht, dat 30 procent van hen lijdende was aan stoornissen. Het merendeel was overspannen als gevolg van te veel huiswerk. Het uiteindelijk resultaat van deze toestand is, dat niet minder dan 70 procent die moet opgevi Dit heeft de Belgische minister van onderwijs. Pierre Harmei, gezegd tij dens een voordracht. Een groot aan tal leerlingen is bovendien verstande lijk niet r|jp voor het onderwijs in zijn huidige vorm, zo verklaarde hij ver der en het is dan ook niet te verwon deren, dat aan het einde van de zes studiejaren nog slechts 30 procent eindexamen doet. De minister noemde het een verheugend verschijnsel, dat het aantal kindei*en uit gezinnen van arbeiders, die de athenea bezoeken en het einddiploma halen, voortdurend toeneemt. De taak der leraren wordt hierdoor echter zwaarder omdat zjj niet meer kunnen rekenen op de erfe lijke overdracht van taal, woorden- scha t en opvoeding. De minister was voorts van oordeel dat de overladen lesroosters en het vele huiswerk, dat de leerlingen wordt opgegeven gelijk staan met „intellectuele mishande ling". H|j betoogde dat heel wat vak ken geschrapt dienen te worden en wat het huiswerk betreft herinnerde hij er zijn toehoorders aan, dat aan het parlement een wetsontwerp is voorgelegd op grond waarvan net verboden zal zijn leerlingen van 12 tot 15 jaar taken op te geven voor thuis, die meer dan twee uur vergen. De mi nister kondigde tevens enkele hervor mingen aan. Politiebrigades ario Scelba Is een gezette advo caat met een bolrond gezicht en een stevig hals, welke zich het best leent voor het dragen van liggende boorden. Twee en vijftig jaar geleden werd hij geboren in een stadje op Sicilië en toen hij na bet verlaten van de mid delbare school ging studeren was de keuze van een studierichting voor hem niet moeilijk: een goed Siciliaan studeert alleen maar rechten. Als kind kwam Mario reeds in con tact met de thans 82-jarige Don Luigi Sturzo, een bekend priester ln z|jn ge boorteplaats. Don Luigi interesseerde zich sterk voor politiek en in het bijzonder Christelijke politiek. Vandaar dat de heer Scelba als jong advocaat in Rome zich ook vluchtig met politiek bemoeide, maar van Mussolini's fascisme moest hh toch niet veel hebben. H|j verkoos hei sobere bestaan van een weinig be kend advocaat boven de roem van een sUppendrager in de fascistenwereld. r n 1945 reef Mario's ster snel. H|j I speelde een grote rol in de Chris- 1 ten-democrausche partij, die door Don Luigi werd opgericht. Als minis ter %*an binnenlandse zaken bleek de stugge, hardnekkige advocaat be paal a een succes te z|jn. Hij wist de orde in het land, dat door communistische stakingen werd geteisterd, met tamelijk harde hand s herstellen. Als hoofd van de politic organiseerde hij jeep-brigades, waar in politiemannen weiden opgenomen, die in ijl-tempo opdoken wanneer er gens communistische of andere relle tjes gaande waren. Men wist dan, dat er harde klappen vielen. De heer Scelba was ook de geestelijke vader van de nieuwe kies wet. die zo ongeveer 65 van de ze tels in het parlement toewijst aan de part|j of groep van partyen. welke meer dan 50 van het totale stem- menaantal behaalde. Zoals bekend bleven de Christendemocraten met hun bondgenoten bij de jongste ver kiezingen juist iets onder ae vijftig procent, waardoor Italië thans suk kelt met kabinetten, welke geen werkbare meerderheid in het parle ment hebben. Het optreden van Scelba als kabi netsformateur is deze week door communistische en socialistische groepen aangegrepen als een aanlei ding om proteststakingen te organi seren, die zogenaamd gingen en gaan om loonsverhoging, maar in werke lijkheid tegen Scelba zijn gericht. Dit heeft Scelba niet belet om tot een accoord te komen met de vier centrumpartijen en een ministerie te vormen, waarin de Christendemocra ten de meerderheid hebben. Vice-mremier is de sociaal-demo craat Saragat, wiens partijtje met 19 zetels in de Kamer op de wip zit en juist aan het kabinet Scelba een kleine meerderheid in Kamer en Senaat bezorgt. Scelba's regerings program is sterk sociaal gericht. Hij belooft werkverruiming (er zijn in Italië twee millioen werklozenbelas- ïastingen op velerlei gebruiksgoede ren, snelle uitbreiding van de volks woningbouw. voortzetting van de asrrarische hervorminer enz Zelf vindt hij zijn program nog al „revolution- nair". Maar veel indruk op de communis ten en monarchisten maakt dat pro gram niet. Deze beide groepen en de oud-tfascisten zijn daarvoor te zeer verontwaardigd over Scelba's „politi onele" verleden. Men geeft dan ook de regering Scelba geen lang leven. Optimisten meten hem vijf maanden toe. HET RECONSTRUCTIERAPPORT Staten moeten zich over kwestie der kernen uitspreken Gedeputeerde Staten zullen, zoals bekend in de eerstvolgende Staten zitt ing op Dinsdag 16 Febr. a.s., het Reconstructierapport Schouwen- Duiveland aanbieden. Het college heeft thans de leden der Provinciale Staten een brief gezonden, waarin het enkele onderwerpen aanroert, die door de Staten onder het oog moeten worden gezien, omdat de provin cie daarbij op grond van eventuele financiële consequenties recht streeks of indirect is betrokken. Voorts wordt in het schrijven een aantal problemen aangesneden, waarover G.S. bij het bepalen van hun stand punt het oordeel van de Staten moe ten kennen. De Reconstructie-commissie meent dat de betrekken landbouworganisa ties de mogelijkheid van het oprich ten van een landbouwwinterschool onder het oog moeten zien. Daartoe zal vermoedelijk een provinciale bij drage in de stichtingskosten worden verzocht. G.S. zijn van oordeel, dat stimulerend optreden hier niet de taak van de provincie is. Er dient te worden afgewacht wat deze or ganisaties zullen doen. Hetzelfde geldt naar de mening van het colle ge voor het vissery-onderwiis. In het rapport wordt gepleit voor een concentratie van de havens tot enkele goed geoutilleerde havens en voor het verbeteren en moderniseren van het wegennet. G.S. achten het gewenst, dat de Staten zich een in druk vormen omtrent de voorzienin gen en de kosten, die aanpassing van de wegen aan het moderne ver keer met zich zullen brengen. Ook vraagt het college aandacht voor de vraag of het nodig is het percentage van de bijdrage in de kosten van de onrendabele aanslui tingen der electriciteitsvoorzienin- H. Pétülon. gen te verhogen. De minister van Maatschappelijk Werk heeft indertijd in overweging gegeven een subsidieregeling voor de opleiding van maatschappelijke wer kers in het leven te roepen, waaraan de provincies zouden deelnemen. Ged. Staten zullen hierover hun mening nog kenbaar maken. In het rapport wordt voorts de wenselijkheid van een onderzoek naar het onmaatschap-, pelijke gezin op Schouwen-Duiveland uitgesproken. Het college meent, dat men de Stichting Zeeland voor Maat schappelijk en Cultureel Werk hier mede zou kunnen belasten. G.S. menen, dat spoedig een Open bare Leeszaal en Bibliotheek in Zie- rikzee opgericht zal worden; als ba sis zou de bestaande Nutsbibliotheek kimnen dienen. Hierover zijn reeds besprekingen gevoerd. Een dergelijke instelling komt in aanmerking voor een provinciale subsidie, mits ook de betrokken gemeente bijdraagt. De kleine kernen Het college is er zich van bewust, dat tegen de uitvoering van het denkbeeld der Reeonstructiecommis- sie om de kleine kernen te bevrie zen, vele bezwaren zullen lijzen. De gemeenten Eikerzee en Ellemeet zonden reeds klaagschriften. Zij ach ten het dan ook van belang, dat de Staten zich ten aanzien van dit vraagstuk uitspreken, omdat het te z|jner tHd vast te stellen streekplan voor Schouwen-Duiveland met de kernen-kwestie rekening zal moeten houden. In het schrijven van G.S. wordt voorts opgemerkt, dat de beslissing omtrent afzonderlijke veerhaven in „De Val" of het reserveren van een ruimte voor een aanlegplaats van de provinciale boot in een te vormen havenkom van Zierikzee, tot de be voegdheden van de Stater behoort. Het college dringt er op aan, dat de Staten aandacht zullen schenken aan het wegenplan voor de secun daire en tertiaire wegen op het eiland, daar de Reconstructiecom missie zich terecht beperkt heeft tot net ontwerpen van een plan voor ver betering en uitbreiding van het be staande hoofdwegenstelsel. Tram of bus Tenslotte «ijzen G.S. op een aan tal andere kwesties, waarover z|j de mening van de Staten gaarne willen vernemen. Een van deze is de kwestie „tram of bus". Het college herinnert aan het rapport van ir. A. H. H. Robbé Groskamp, dat was gebaseerd op de mening, dat het wegennet na het droogvallen van de overstroom de gebieden niet bruikbaar zou z|jn, hetgeen niet juist bleek. Waar de Reconstructiecommissie het gewenst acht, dat alle gemeen ten plaats inruimen voor de riolering en de zuivering van afvalwater, w|j- zen G.S. er op, dat z|j ter bestude ring van deze vraagstukken reeds een commissie hebben ingesteld. Be twijfeld wordt of men op Schouwen- Duiveland gemakkelijk zal komen tot het stichten van een centrale slacht- De 10-jarige bedelaar, Everard Geor. ge Boag, van New Castle de Engelse „koning van de toffe jongens" is zo gezond als een vis. De zonderlinge zwerver-uit-vrije-wil genoot een goe de opvoeding, maar hij werkte nooit en verfoeide geld. Ondanks zijn har de bestaan ziet hij er nog lang niet uit alsof hij de zeven kruisjes al is gepasseerd. Over zjjn leven vertelt George zélf: ,Jk ben gaan zwerven en van de vrye natuur gaan houden tjjdens de Boerenoorlog en nadat ik ook nog had gevochten in de eerste wereldoorlog vond ik het beter maar te bljjven zvyerven". Mijn ouderdoms pensioen zal ik nooit opeisen, want ik houd niet van geld en ik heb er ook geen gebrek aan". plaats met laboratorium, daar dit by de gemeenten op het eiland weer stand vindt. Naar de mening van het college behoeft dit Zierikzee er niet van te weerhouden zelf een slachtplaats op te richten, waartoe reeds plannen bestaan. Bij de commissie heerste voorts verontrusting over het feit, dat men in de Westhoek van Schouwen nog lang niet algemeen is overgegaan tot ,het stellen van minimum-eisen aan de outillage van kampeerbedrijven en het houden van toezicht daarop. Een aantal niet geregistreerde kampeer plaatsen schy'nt een onvoldoende ac commodatie te bezitten. G.S. achten het wenselijk, dat de aandacht van de gemeentebesturen hierop wordt gevestigd, zodat deze door middel van verordeningen regelend kunnen optreden. Waar blijft schadevergoeding voor landbouwproducten Vragen van Kamerlid Van der Weijden aan minister van financiën Het üd van de Tweede Kamer, de heer Van der Weijden, heeft aan de minister van financiën de volgende vragen schriftelijk gesteld: Is het de minister bekend, dat on der door de watersnood van 1 Febru ari 1953 getroffenen ongerustheid is gerezen over het uitblijven van de betaling van de schade, geleden door het verloren gaan van landbouwpro ducten Is de mmister bereid mededeling te doen van de redenen, waarom de ze uitbetaling zo stagneren moet, aangezien toch de registratie al ge ruime t|jd geleden heeft plaats gehad en de vergoedingsnormen bij de wet zijn vastgesteld? Is de minister bereid te bevorderen dat de definitieve afrekening hiervan zo spoedig mogelijk zal plaats vin den? DUITSLAND. De Duitse auteur Bruno E. Werner heeft een roman geschreven over het Duitsland onder Hitier en gaf daar aan de titel „De Galei". De symbo liek van deze naam is duidelijk: Duitsland wordt hier vergeleken met een schip, dat door galeislaven wordt voortbewogen, slaven echter, die volkomen tegen hun wil deze ont- erende arbeid moeten verrichten. Met name heeft de schrijver zich be zig gehouden met de houdine van de Duitse intellectuelen in deze periode en is daarbij in geslaagd een treffend beeld te geven van de w|jze, waarop deze groep onder het regiem der na zi's leefde en werkte. Het gebral van Hitier en de schreeuwende overwin ningen in de jaren 1939—1943 bleken voor vele denkende Duitsers men sen, van wie men anders mocht ver wachten te imponerend, zodat zij pro-Führer werden Doch er bicven ook in de moeilijkste tijden figuren van één stuk over. in alle rangen en standen. En juist hun strijd tegen het brute geweld is door Werner in telligent en uitermate boeiend be schreven. De geautoriseerde vertaling van Hans ae Vries werd verzorgd door Ad. M. C. Stok. Zuid-Hollandsche Uitgeversmaatschappij, Den Haag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 5