PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Hevige gevechten in Indo-China om Loeang Prabang Nieuwe Gereformeerde kerk Axel morgen in gebruik m BILT Kantli D Vandaag VIER PERSONEN UIT EEN GEZIN OMGEKOMEN OPNIEUW GEHEIM OVERLEG OVER AZIATISCHE ZAKEN 197e Jaargang - No. 33 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F van de Velde en F. B den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdred.: G. Baillntijn; Pl.-verv.: W. Leertouwer en H A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per weck. f 5.85 per kw„ fr. p. p. f 6.10 per kw Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 10 Febr. '54 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per Tim Minimum p advertentie I 3,—. ng. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1-6 regel* 1.— Iedere regel meer 20 cent. ..Brieven ol adree Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No 359300 P.Z C. Middelburg. Bur. Vllssingen. Walstr. 58-60. telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2881 of 2160); Middelburg, Markt 51. telef. 3841; Goes, Lange Vorstatr. 63. telef 2475 (b.g.g. 2228): Oostburg. Flnlandstr 2. telef 16; Terneuren. Brouwertjstr. 2: Zierikzee. N Bogerdstr C 160. (clef 26 GEEN TWEEDE KOREA Stad zal tot het uiterste verdedigd worden In Indo-China worden thans hevige gevechten geleverd tussen de Franse troepen en de opstandelingen om Loeang Prabang, de residentie van de ko ning van I aos. De Franse strijdkrachten hebben de ontruiming van de om ringende dalen zo goed als voltooid. Daardoor kunnen de vlotten met uit rusting van de opstandelingen ongehinderd de rivier afzakken langs de geblakerde resten van dorpen. Nu de verdediging rond Loeang Prabang is geconcentreerd, zijn de dorpen in de omgeving en de voedselvoorraden aldaar na evacuatie van de bevolking, platgebrand. De regering van Laos heeft Dins dag in een proclamatie aan het volk gezegd, dat de stad Loeang Prabang tot het einde verdedigd zal worden. „De koning zal temidden van u blij ven. Werk in oen geest van kalmte en discipline. Werk nauw samen met het leger", aldus de oproep. De Franse minister van defensie Rene Pléven is inmiddels ln Indo-Chi na aangekomen. Zyn aanwezigheid valt samen met die van een groot aantal Franse, Amerikaanse en Britse militaire leiders, onder wie generaal Weyland, bevelhebber van de Ameri kaanse luchtstrijdkrachten en gene raal Loewen, bevelhebber van de Brit se landstrijdkrachten ln Zuid-Oost- Azië. De Amerikaanse minister van de fensie, Charles E. Wilson, heeft Dins dag te Washington verklaard, dat vol gens hem, een militaire overwinning ijn e commissie Van Schaik, belast met het zoeken naar een oplos sing van het bekende dokters conflict heeft snel werk verricht. De artsen zowel als de ziekenfondsen hebben wat water in hun wijn gedaan. En voorlopig is daarmede de zaak op gelost. Voorlopig. Want er zal nog een nader onderzoek volgen, een on derzoek naar de sociale Dositie va i de artsen en naar de grote praktijken, die sommige artsen hebben. Zo groot schijnen hier en daar.de praktijken te zijn, dat de dokters nauwelijks aandacht aan hun patiën ten kunnen schenken. Omgekeerd zijn er jonge dokters, die nauwelijks aan een redelijk inkomen toe zijn. De bedoeling is, dat het komende onderzoek aan deze misstand een ein de zal maken. Intussen is de nieuwe regeling nu als volgt geworden: De artsen, die van de ziekenfond sen 7.per ziel verlangden, met te rugwerkende kracht tot 1 Juli 1953, zijn ermee accoord gegaan, dat zij die 7.alleen ontvangen voor de eerste 3000 patiënten. Voor de volgende 1000 patiënten krijgen zij 5.per patiënt en daarboven 3.terwyl er 2. gereserveerd zal worden totdat het op handen zijnde onderzoek achter de rug is. De practische betekenis van deze regeling is, dat de dokters met prak tijken van rond de 30U0 patiënten er op vooruitgaan. Tot de 4000 patiën ten blijft de situatie daarna eelijk. De artsen met de grote praktijken ko men in het nadeel. Daa <v iiomte' tli n praktijken boven de 4000 patiënten zijn, bespaart de nieuwe regelmg ae ziekenfondsen en men mag wel zeggen: daarmede het Nederlandse volk enige millioenen. Immers: het ziekenfondskapitaal wordt bijeenge bracht door de patiënten en hun werkgevers. Intussen blijft het afwachten, wel ke resultaten het nadere onderzoek zal afwerpen en welke invloed deze zullen heboen op de voorlopige rege ling. Gisteren was het honderd jaar leden, dat dr. Aletta H. Jacobs, de eerste vrouwelijke arts in Ne derland, werd geboren. Bijna tezelf dertijd werd het 60-iarig bestaan van de Vereniging voor vrouwenkiesrecht gevierd. Zó zeer zijn wjj al gewend aan de Sractisch voltrokken emancipatie van e vrouw in Nederland, dat de namen der voorvechtsters reeds geschiedenis zijn geworden. Slechts zeer weimgen zulen zich de naam herinneren van mevr. Storm-Van der Chijs en van WHhelmina Drucker. Vergeten al weer. Toch dwingt dit jubileum en dwingt ook deze honderdste geboortedag tot een ogenblik nadenken en tot het stel len van een ernstige vraag. Die vraag luidt: Wat hebben de vrouwen met hun emancipatie gedaan? Men zal op deze vraag een vrij negatief antwoord moeten ge ven. Met name op politiek ter rein blijft de rol, die de vrouwen spe len ontstellend gering. De vrouw heeft geen veranderingen weten te bewerkstelligen. Zij speelt trouwens op de meeste gebieden van het open bare leven een nog steeds bescheiden rol. Misschien zal deze of gene geneigd zijn om het vermoeden te formuleren, dat de mannen daar de schuld van zijn. Wellicht geven zij de vrouwen eenvoudig geen kans. Maar dat is niet juist. De vrouwen, die mans genoeg waren om de man nen haar rechten af te dwingen, moesten toch ook mans genoeg zijn om haar politieke rol te spelen. Dat zijn zij echter kennelijk niet. Terwijl zjj toch zulk een goede in vloed zouden kunnen uitoefenen. Wat heeft men tenslotte aan rech ten, die men niet gebruikt? op de communistische opstandelingen zowel mogelijk als waarschijnlijk is. GEEN TWEEDE KOREA. Wilson weersprak berichten, waarin wordt gezegd, dat de Franse en Indo- Chinese troepen in ernstig gevaar zijn gekomen door het oprukken van de rebellen. Er is geen reden te denken, dat Indo-China een tweede Korea zal worden, aldus Wilson. De opheffing van de Ned.-Indonesische Unie Bespreking te Djakarta De waarnemend Hoge Commissaris van Indonesië in Nederland, mr. Soe- santo Tirtoprodjo, zal 14 Februari a. S naar Djakarta vertrekken. Het of ficiële doel van de reis betreft routi ne-besprekingen, doch er zouden ge gronde redenen bestaan om te ver moeden, dat deze reis ook verband houdt met eventuele besprekingen tussen Indonesië en Nederland over de opheffing van de Unie. Wanneer mr Soesanto naar Nederland zal te rugkeren, is nog niet bekend. ...viert de Engelse romanschrij ver en criticus Howard Spring („O, Absalom") zyn 65ste ver jaardag'; ...is het 75 jaar geleden, dat de beroemde Franse caricaturist Honoré Daumier overleed. Japans zakenman wil Nieuw-Gumea kopen Nederlandse regering zou daaraan niet denken (Van onze parlementaire redacteur) Volgens berichten van de laatste tijd zou een Japans zakenman aan Ne derland en Australië hebben voorge steld het eiland Niemv-Gulnea te ko pen voor een bedrag van drie milliard dollar, te betalen in drie termijnen van tien jaar. Voor het Nederlandse, Westelijke gedeelte zou hij dan anderhalf milliard neertellen en voor het Australische, Oostelijke deel eveneens anderhalf milliard. De bedoeling zou zijn Japan de beschikking te geven over nieuw grondgebied voo: het afvoeren van zijn overbevolking. Bij informatie op het departement van Uniezaken er Overzeese Rijksde len in Den Haag is ons gebleken, dat van een dergelyl bod bij de Neder landse regering officieel niets bekend is en dat bovendien, al zou zo'n ver zoek om Nieuw Ouinea te mogen ko pen, ontvangen zijn of nog ontvangen worden, daarop uiteraard niet kan worden ingegaan. Men zou het hier niet au serieux nemen. Herhalingsoefeningen uitgesteld wegens vorst. De herhalingsoefeningen van het 44e regiment gevechtsgroep, welke zouden worden gehouden van 8 Maart tot 3 April a.s., zjjn uitgesteld tot be gin Augustus, aangezien door de strenge vorstperiode de nodige voor bereidingen ernstig zijn gestagneerd. Het Britse koningspaar in Australië Vrouwen gewond bij doorbreken van afzetting In de Australische plaats Lismore hadden zich ongeveer 50.000 perso nen verzameld voor het hotel, waar Koningin Elizabeth van Groot-Brit- tannië en haar gemaal, de Hertog van Edinburgh, verblijf hielden, i Toen het koninklijk paar op het bal- con verscheen, doorbrak de menigté de afzetting van politie en militairen om de Koningin en de Prins-gemaal beter te kunnen zien. Dit had tot ge volg. dat verscheidene vrouwelijke toeschouwers gewond werden. GASSLANG WAS LOSGEGAAN Tragisch ongeval te Arnhem Dinsdag werd in de woning van het echtpaar R. te Arnhem een gas- lucht waargenomen. Buren, die op onderzoek uitgingen troffen in de woning de ontzielde lichamen aan van het echtpaar R. (de man was 37 jaar, zijn vrouw 31), alsmede van twee kinderen. Twee andere kinderen, een van negen jaar en een van twee weken, waren bewnsteloos en werden in allerijl naar het Arnhemse Ge meenteziekenhuis overgebracht. De oorzaak van het tragisch onge val, dat grote ontsteltenis heeft te- Gezondheidstoestand Paus verbeterd Ook Dinsdag is de gezondheidstoe stand van de paus weer enigszins ver beterd. De paus had een bespreking met mgr Dominieo Tardini, pro- staatssecretaris voor buitengewone kerkelijke zaken. De nieuwe Gereformeerde Kerk in Axel, (Foto PJZ.C.) weeggebracht, is te wjjten aan het losgaan van een gasslang. Aan boord van een sleepboot in de Rotterdamse haven heeft zich een ge val van kolendampvergiftiging voor gedaan .Toen de schipper Dinsdag aan boord kwam, trof hij zijn 19-jarige knecht N. K. uit Dordrecht levenloos in bed aan. Hij had de pijp van een kacheltje afgesloten, waardoor het vertrek zich met kolendamp gevuld had. Bij de Kijkuit te Yerseke, op het oesterbedrijf van L. Bteketee, ligt een enorm blok ijs op 5000 dakpannen met oesterbroed. Van die pannen zal niet veel terecht komen. Op de slik ken. waar vele oesterputten zijnis de ysschade nog veel groter. (Zie artikel op pag. 3). (Foto P.Z.C.J Nederlands protest tegen Indonesische aantijging Zoals op 3 Februari gemeld, heeft de vakvereniging van werknemers bij het Indonesische ministerie van ver bindingen te Djakarta in een verkla ring er by de regering op aangedron gen, de Nederlandse ambtenaren bij de regering te ontslaan. Er zou dui delijk gebleken zijn, dat de Nederlan ders in overheidsfuncties verraad ple gen jegens de Nederlandse regering en deelnemen aan acties om de repu bliek Indonesië ten val te brengen. Naar aanleiding van deze medede ling heeft de Nederlandse Hoge Com missaris aan het ministerie van bui tenlandse zaken te Djakarta een nota gezonden, waarin aan de Indonesische regering wordt gevraagd, de Neder landse ambtenaren .tegen „deze van. iedere grond ontblote lasterlijke aan tijgingen in bescherming te nemen" Honderd atoombommen per jaar in Rusland Thans ook atoomgeschut In de Sowjet-Unle worden per jaar naar raming honderd atoombommen vervaardigd, terwijl de huidige voor raad atoomwapens in Rusland wordt geschat op verscheidene honderden stuks. Over enige jaren zullen deze voorraden tienmaal zo groot zijn als nu. Dit staat te lezen in een publicatie van de staf der Zweedse defensie. In dezelfde publicatie wordt geraamd, dat de Verenigde Staten over aan zienlijk meer dan 1000 atoombommen en -granaten beschikken. De capaci teit van de Amerikaanse fabrieken zou tegen I960 tienmaal zo groot kun nen zijn- Uit Moskou wordt vernomen, dat het rode leger thans ook over atoom- geschut beschikt Het zou gebruikt zijn tijdens manoeuvres, welke kort geleden in Europees-Rusland zijn ge houden. MINISTERS BESLOTEN IN BERLIJN Vruchteloos debat over Duitsland wordt vandaag voortgezet Op voorstel van Bidault zullen de vier ministers van buitenlandse zaken in Berlin Donderdag het geheime overleg over Aziatische vraagstukken voortzetten. Bidault deed het voorstel tot hervatting van deze besprekingen na een nieuwe dag van vruchteloos debat over Duitsland. De drie Westelijke ministers hadden zich reeds op de geheime vergadering van Maandag Lereid verklaard tot bespreking met de regering van commu nistisch China over specifiek Aziatische vraagstukken. Molotow wil de besprekingen over Duitsland en de Europese veiligheid vandaag nog voortzetten. De Russi- Zachte Oeeaanlucht met regen (Van onze weerkundige medewerker) Hier in het Zuid-Westen van het land hebben wn al enkele dagen lichte dooi gehad, terwij] in het uiterste Noorden van het land de vorst nog steeds wist stand te houden. In de nachten kwam lichte tot matige vorst voor, waardoor de winter een kwakkelend karakter kreeg. De vorst kan het tegen de aan vallende depressie van de Oce aan niet meer bolwerken. De wind kan vandaag uit het Zuid- Oosten tot 't Zuiden tot krach tig toenemen. Tegen de avond en komende nacht is regen te vei-wachten. Dit zal voor het gehele land een einde van de vorstperiode betekenen, die meer dan twee weken heeft ge duurd. Een gedeelte van de neerslag kan nog in de vorm van sneeuw vallen, die dan spoedig in regen zal overgaan. De wind draait daarna meer naai- het Zuid-Westen, waarbij dan zachtere lucht wordt aan- Sevoerd. De sneeuw, die hier en aar in ons land vrij dik ligt, zal de komende dagen als sneeuw voor de zon gaan ver dwijnen. VV\*VV\V>AiVVVVVVVVwVVVVV THANS WEER EIGEN GEBOUW Uitbreiding zo nodig mogelijk Morgen, Donderdag 11 Februari, zullen de leden van de Gereformeerde Kerk in Axel voor het eerst sinds 1945 weer ter kerke kannen gaan in een waarlijk kerkgebouw. Sinds de scheuring immers, toen de bestaande berk aan de Kerkdreef werd toegewezen aan de leden van de Gerefor meerde Kerk, onderhoudende artikel 31 K.O., moest men ter kerke gaan in het speellokaal van een kleuterschool en hoewel men vol lof ls over de gastvrijheid, welke men in dit lokaal altijd heeft mogen genieten; thans heerst er onder de leden V3n de Gereformeerde Kerk toch blijdschap! Immers, hoezeer het noodlokaal als zodanig voldeed, een eigen, waardig kerkgebouw blijft altijd wenselijk en in het bezit van zulk een gebouw kan men zich thans wederom verheugen. Reeds voor de scheuring was het trouwens duidelijk, dat er in het groeiend Axel ook voor de Gerefor meerde Kerk voorzieningen getroffen zouden moeten worden, doch na de af scheiding werd deze behoefte acuut Men oegon toen met de ook reeds noodzakelijk geworden bouw van een nieuwe pastorie en daarna werd aan het architectenbureau Rothuizen en 't Hooft opdracht gegeven tot het ont werpen van plannen voor een kerk in het nieuwe stadsdeel van Axel. De bouw van deze kerk werd mogelijk, dank zij de steun, welke men van vele zijden mocht ondervinden Allereerst uiteraard door een bijdrage uit het destijds gestichte fonds door Deputa- ten voor Gescheurde Kerken en voorts dank zij bijdragen van parti culieren, door collecten in, en zelfs ver buiten Axel. Want, zo verzekerde een der ouderlingen ons, het kwam veelal voor, dat ds. D. J. Couvée, de voorganger van de Gereformeerde Kerk in Axel, toestemming kreeg om coliecten voor de bouw van de kerk in Axel te doen houden, wanneer hij elders in den lande voorging. Ook uit gemeenten, waar ds. Couvée vroeger heeft gestaan, o.m. Brussel en Hille- gersberg, ontving men steun. Zo be kostigde Hillegersberg bij voorbeeld de preekstoel en kreeg men van de le den van de Gereformeerde Kerk in deze gemeente het Avondmaalslinnen ten geschenke! Het behoeft geen be-, toog, dat de Gereformeerde Kerk in Axel allen, die steun verleenden, zeer dankbaar is. Thans is de kerk. met de bouw waarvan de firma „Mabuwat" uit Dordrecht in het voorjaar van 1953 begon, dan gereed en bet is een stijl vol kerkgebouw geworden. Bovendien is rekening gehouden met een eventuele groei van de gemeente. Want de kerk is zodanig gebouwd, dat zonder dat het uiterlijk aan zien aan waarde verliest de Zuid gevel kan worden weggenomen en het gebouw naar achteren kan worden uitgebreid! Ook kan het interieur zo nodig, zonder uitwendige verbouwing, even eens worden vergroot. Momenteel telt de kerk 301 zitplaatsen en deze ac commodatie kan tot ongeveer 450 zit plaatsen worden vergroot Enkele wensen Vanzelfsprekend is men bijzonder tevreden over het nieuwe kerkge bouw, maar dat neemt niet weg, dat er ook bij de Gereformeerde Kerk in Axel nog enkele wensen leven. Zo hoopt men te zijner tijd het harmo nium (dat, naai men ons verzekerde, overigens uitstekend voldoet) te kun nen vervangen door een pijporgel- Het harmonium zou dan gebruikt kunnen worden in de consistorieka mer. die thans ook voor het vereni gingsleven dienst doet De tweede wens is dan ook een eigen vereni gingsgebouw, waardoor met name meer aandacht aan het jeugdwerk ge schonken zou kunnen worden. Maar dat zijn zaken, welke de toe komst betreffen. Morgen, Donderdag, ivervojg op pag 2) sche minister beloofde zijn collega's „een concreet voorstel" inzake Euro pese veiligheid te zullen Indienen. Of schoon de Westelijke delegaties er bij voorbaat van overtuigd zijn, dat dit Russische voorstel geen nieuwe ge zichtspunten zal opleveren, verklaar den .zij zich ermee accoord het debat ovei' de Europese zaken nog een dag voort te zetten. Vrijdag tf,al de conferentie beginnen met het Oostenrijkse vraagstuk. Mi nister Flgl Ls Dinsdag als afgevaar digde der Oostenrijkse regering in Berlijn aangekomen om aan deze be. sprekingen deel te nemen. Extra bijdragen voor bejaarden-woningen Voor woningwetwoningen voor be jaarden zal in het vervolg in bepaal de gevallen een extra bijdrage van het rijk kunnen worden verleend. Daar door zal in deze gevallen de huur van die woningen honderd gulden per jaar lager kunnen worden gesteld. De extra bijdrage San worden ver leend als de bewoners minstens zestig jaar zijn en hun inkomenpeil niet ho ger ligt dan een inkomen van j 2tK)0 per jaar voor in gezinsverband sa menwonenden of 1300 per jaar voor niet in gezinsverband samenwonen- ders samenwoont, geldt voor dit kind de leeftijdsgrens van zestig jaar niet Deze regeling is uitsluitend van toepassing voor woningwetwoningen voor bejaarden en woongebouwen, die zijn of zullen worden gebouwd met toepassing van de beschikking hydra- gen woningwetbouw 1950 en de be schikkingen verminderde bijdragen woningwetbouw 1950 en 1950 L Evenhuis moet Indonesië verlaten De hoofdredacteur van „De Vrije Pers", de heer Evenhuis te Soeraba- ja, die 21 Januari is gearresteerd, werd Maandag door de politie van Soerabaja overgegeven aan het im migratie-kantoor aldaar. De heer Evenhuis bevindt zich thans in het gebouw van de immigratiedienst aan de Djalan Raya Perak. Wolven naar Rome Voor de poorten van Rome is een wolvin van 51 kg dooc' .eschoten. die bezig was een lam te verslinden. De aanwezigheid van een groot aantal wolven in de omgeving van de hoofd stad verwekt bezorgdheid bij de be volking DE VERWACHT: OVERWEGEND ZWAAK BtWOLKT. Weersverwachting geldig tot Woens dagavond: Aanvankelijk matige, later vrij krachtige of krachtige Zuid-Oostelij ke tot Zuidelijke wind. Overwegend zwaar bewolkt en plaatselijk mist Tijdelijk enige neerslag. In het Noor den van het land lichte vorst tot tem peratuur om bet vriespunt, in het Zuid-Westen van het land tempera tuur om het vriespunt tot lichte dooi. ZON EN MAAN 11 Februari Zon: Op 8.04 Onder 17.45 Maan: Op 11.04 Onder &34

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 1