KAPPIE EN DE GOUDEN HOORNS Centrale St. Maartensdijk droeg taak over aan P.Z.E.M. JfTRO iSporlkaleidtiArnup ITALIAANS SCHIP IN HET IJS VEER ANNA JAC0BAP0LDER- ZIJPE FUNCTIONNEERDE MATROZEMSRAG PROVtNCTALE ZEEXJWEE COUR'NT ZATERDAG 6 FEBRUARI 1954 HET LAMPJE BRANDDE ZACHTJES UIT Alle lichtleidingen werden vernieuwd Sinds Dlndsdag ontvangen de Inwoners van St. Maartensdijk geen elec- triacne stroom meer van hun eigen oude centrale. Na 35 Jaar trouw haar diensten te hebben vervuld, hóeft de Coöperatieve Electrlscho Cen trale St. Maartensdijk haar taak overgedragen aan dp P.Z.E.M. Een stuk werk, voortgesproten uit de goe de burgerzin van enige vooraan staande ingezetenen uit de jaren nu de eerste wereldoorlog, ls beëindigd en Zeeland heeft zUn laatste particuliere electrische centrale verloren Misschien klinkt deze aanhef tragisch, maar men moet toch niet den ken. dat de „Smerdiekers" deze zaak zo tragisch zien. De stroomsleve ring liet de laatste Jaren toen de P.Z.E.M. overigens ook al was in geschakeld wel eens Iets te wensen over. De tarlevpn lagen, vooral voor de grotere woningen, tamelijk hoog en de financiële uitkomsten waren ook niet meer van dien aard, dat voortzetting van de exploitatie gewenst leek. Tenzij ®r zeer aanzien Ijjke nieuwe investeringen zouden zyn gedaan. De heer W. G. Bastlaanse, die reeds meer dan dertig jaar secreta ris van de coöperatie is en sedert 1932 ook de gehele administratie voert, erkent volkomen, dat een der gelijk klein particulier stroomle- venngsbcdrUf uit de tnd is. Maar men mag toch ook niet vergeten, zo stelde hij daar tegenover, dat het in het verleden uitstekend werk heeft gedaan. Het heeft In Sint Maartensdijk in elk geval electriei- telt-minded gemaakt. De heer Bas tiaanse noemde in dit verband de namen van de oprichters: dokter J. Tazelaar, die tot zijn dood in 1952 voorzitter was en de heren A W. Fermle, G. Polderman en M C. Sonke. Alleen de laatste van dit viertal is nog in leven en htf neemt thans het voorzitterschap waar. De oprichting werd per 1 Januari 1919 een feit. Dat was dus onmid dellijk na de eerste wereldoorlog toen de enorme schaarste aan pe troleum dwong naar een andere lichtbron om te zien. Plannen om in St. Maartensdijk een gasfabriek te stichten stuitten af op bezwaren van de zflde van de toenmalige ge meenteraad en toen hebben de vier hiervoor genoemde oprichters de koppen Dij elkaar gestoken. De coöperatie werd opgericht en zjj kreeg van het provinciaal bestuur voor 35 jaar concessie. Tot 1 Janu ari 1954 dus. De bouw van de centrale viel in een zeer moeilijke tjjd. Materialen waren vrijwel niet te kragen en de grote firma's op dit gebied bleken niet bereid het werk uit te voeren. Tot contact werd verkregen met de firma Bisschof uit Amsterdam, die in diezelfde tfld ook de electrifica- tie van „Vrederust" uitvoerde Maar wat kostte het niet een moei te en een geld om alles aan te schaffen, wat men nodig had Koperdraad voor 1? gulden per ki lo (nu ongeveer 3 gulden!. Een ou de locomobiel voor 12000.Een jaar later moest zg reeds vervan gen worden door een 60 pk-motor met dynamo, die samen 36000.— kostten. De locomobiel bracht toen nog 350.op Geen wonder dus, dat het in het eerste jaar een dure werd. Daa; iloitarie rbtj kwam nog, dat men een. die stroom wilde hebben, ook lid moest worden, d.wz. mede risi co moest dragen. Reorganisatie in 1925. Er kwamen in de volgende jaren nog enkele moeilijkheden bij en net resultaat was. dat men er in 1925 niet best voorstond. De schuld was opgelopen tot plm. 174 duizend gilden. In dit jaar werd dan ook t reorganisatie overgegaan, waar bij in de eerste plaats werd besloten ook aan, niet leden stroom te leve ren. Bovendien werd een bedrag van 30 000 door de leden renteloos ter beschikking gesteld. De ge meente gaf voor tien jaar een sub sidie van 1000 per jaar. Het aan tal afnemers ging toen met spron gen vooruit en men kan veilig aan nemen, dat de financiële toestand van het bedrijf elk iaar gezonder werd In 1939 was ae schiild reeds met een bedrag van f 113 000 ver minderd en was toen de tweede we reldoorlog niet tussenbeide geko men. dan zou op dit moment zeker ook het restant afgelost zfln ge weest. Toen er na Juni 1941 geen stook olie meer te krijgen was, zat er voor de centrale St. Maartensdijk echter niets anders meer op dan een con tract te sluiten met de PZ.E.M De krachtens dit contract ingekochte wisselstroom moest dan nog worden omgevormd in gelijkstroom, maar men kon tenminste electriciteit aan Bestuur „Effectenhandel" wenst af te treden Het bestuur van de Vereniging voor de Effectenhandel te Amster dam heeft Vrijdag meegedeeld, dat liet zijn mandaat ter beschikking van de leden wenst te stellen. Naar de mening van het zittende bestuur dienen de leden een bestuur aan te wijzen, dat kan rekenen op 'n meer daadwerkelijke ruggesteun dan in de practijk der afgelopen maanden bleek te oestaan. In een Vrijdag tot de leden gerichte circulaire zegt het bestuur o.a. dat de ervaringen, die in de laatste maanden znn opgedaan de vraag doen rHzen, of net bestuur in derdaad in het algemeen kan rekenen op steun en belangstelling van de meerderheid der leden en. voorzover dit statutair vereist Is, op de steun en belangstelling van een twee-derde meerderheid. In afwachting van een dezer dagen aan te kondigen bestuursverkiezing zal het zittende bestuur de lopende zaken van vereniging blijven be hartigen. Bejaard man maakte dodelijke val uit boom De S7-jarige heer A. te Schiplui den viel Donderdagmiddag, toen hij bezig was de bomen langs de R.K begraafplaats te snoeien, uit een boom en was vrijwel op slag dood Hij was oud-koster van ae R.K. kerk in'Schipluiden en een geziene flguui ln het dorp. de afnemers bljjven leveren. De winsten gingen echter verloren In de plaats van een post voor brand stoffen van 7000 per Jaar was et een stroom-inkoop van 30.000.— gekomen. Ook de evacuatie ln het laatste oorlogsjaar kostte de cen trale natuurlijk noe geld. daar toen oot gedeelte van de af- het dorp verdween. Het einde. Na de oorlog bleek het even min mogelijk winst te maken ook al omdat nog steeds stroom va.i de P.Z.E.M. ter aanvulling ingekocht moest worden. De schuld, aie nog steeds rond zestigduizend gulden bedroeg, bleef Er zijn toen tal van besprekingen gevoerd met het provinciaal be stuur en de P.Z.E.M., maar over eenstemming over een overdracht van het bedrijf nog vóór de conses- sle afliep kon niet worden bereikt. Zo brandde het lampje van het ou de coöperatieve bedrijfje langza merhand uit. Van een hernieuwing van de concessie kan uiteraard geen sprake zijn en per 1 Januari 1954 kon de P.Z.E.M. de stroomle- vering ook in St. Maartensdijk ter hand nemen. De coöperatie moest liquideren. Gelukkig staan tegen over het schuldrestant ook nog wel enkele bezittingen, o.a. het gebouw tje aan de Oostvest met de machi nes, zodat de plm. 125 overgeble ven leden niet voor het volle bedrag aangesproken behoeven te worden. Reeds sinds de zomer van het vo rig jaar wordt aan de „overdracht" gewerkt. De lichtleidingen in alle woningen moesten nl volledig ver nieuwd worden: Men kan wissel stroom nu eenmaal niet leveren via loodkabels, die voor gelijkstroom wel toelaatbaar waren 'Die ver nieuwing heeft de eigenaren van de huizen echter heel wat geld ge kost. Het werd al gauw een bedrag je van vijftig tot honderd gulden voor een woning en gevallen, dat het in de ettelijke honderden gul dens liep komen ook voor. Vooral wanneer men andere Installaties als radiotoestellen, bedrflfsmotoren co dergelhke moest gaan veranderen of zelfs vernieuwen Voor grotere woningen staat daar weliswaar een steeds terugkeronde verlaging van de electriciteitsrekening door een gunstiger tarief tegenover, maar de vry hoge uitgave-ineens is velen toch te zwaar gevallen. Ook al doordat de tegenwoordige eisen voor een lichtnet lang niet mals zijn. Dat was men in St. Maartens dijk althans nog niet gewend. Maar dit neemt niet weg, dat men In St. Maartensdijk de verandering toch In het algemeen wel als een verbetering beschouwt. De kosten, die nu gemaakt moeten ivorden, rul len over enige tjjd misschien wel vergeten zijn. Voor velen wordt de stroomrekoning wellicht lager en de kwaliteit van de stroom die men ervaart in de licht sterkte, welke men van zjjn lampen heeft, en ook in de radio-ontvnngst wordt be ter en meer constant. En wanneer straks ook de nieuwe straatverlich ting brandt, in de hoofdstraten zelfs met de allernieuwste H.B L.-lampen, kan Iedereen zien, dat St. Maar tensdijk ook ln dit opzicht volko men „by de tijd" Is. Alle wedstrijden afgelast. In verband met dt aanhoudende vorst is het gehele voetbalprogram ma voor vandaag en morgen weder om afgelast. Het programma van de K.N.V.B. en de Zondagcompetitie der afdeling Zeeland is opgeschoven naar Zondag 14 Februari. De Koninklijke Nederlandse Hoc- keybond heeft eveneens alle voor van daag en morgen vastgestelde wed strijden afgelast. BILJARTEN Om kampioenschap van Zeeland eerste klasse libre Zondag a.s. beginnen in café Ver hulst te Vlissingen de biljartwedstrij den in de eerste klasse libre om het kampioenschap van Zeeland. De wed- str^den zullen een week duren. De deelnemers zfln. Verhage (A.L.M Merk (Hoek), De Bruine (A.B.V Leenhouts (A.L.M.), Loenhout (Hoek), Kesteloo (A.B.C.). Korff (V.E.G en Satnnia (Hoek). Als re serves zijn aangewezen: Lefjnsp (K.O.T.) en De Groot (A.B.V. GROTE NAAM Cotn de Honing, winnaar van de Elfstedentochten 1918 en 1917, was Woensdag gaarne in Leeuwarden aanwezig geweest. Het mocht echter niet zo zijn: hij moest het bed houden in ztyn woning aan de Heuvelstraat in Breda en slechts in gedachten kon hij meeleven met de stoere rijders, die met zulk een enor me vaart langs de elf Friese steden daverden. Natuurlijk dacht hij het meest aan zijn neef Aad de Koning uit Purme- rendf de man, die de schaats, traditie van de De Koning's voortzet en daarnaast aan An ton Verhoeven, uit het Brabant se Dussen, die veel van hem heeft geleerd. Het bleef echter eon visioen, want Coen de Ko ning u>as gekluisterd aan zijn ziekbed. Dc radio stond naast hem, zodat hi) toch van minuut tot minuut het evenement, dat hij hielp groot maken, kon vol gen. Zijn sohaatsen, herinnerin gen uit een glorieus en lang ver vlogen tijdperk, lagen binnen handbereik. Als de radio geen reportage gafkeek De Koning naar zijn medaille-kast, waarin zich de twee gouden plakken van 1918 en 1917 bevinden. Om half twee hoorde hij, dat de eersten op de N oordersingel in ,Jj)ouwerd" aankwamen. De ogen van De Koning glinsterden en hi) dacht „Dat zal een sprint worden". Toen Jeen van de Berg, de onderwijzer uit Nij Beets als eerste over de finish was gegaan, vóór zijn neef Aad de Koning en vóór de ongeluk kige Anton Verhoeven, kwam de oude De Koning overeind ln zijn bed. De eertijds zo geduch te ,£)lf Stedendwinger", die ook later alle tochten gadesloeg, bracht nu een stille hulde aan de sterkste der sterken". Ech ter ook aan de anderen van de kleine kopgroep, het meest wel aan zijn neef, die weer op de lippen van iedere schaatslief hebber lag. OUDJES De Frans-Marokkaanse voet- balstèr Ben Barek, is na lange tijd in Spanje te hebben ge speeld, onlangs naar Marseille teruggekomen. Hij komt thans uit voor Olympique Marseille" ln zijn eerste competitiewed strijd trof hij naast zich op do vleugel Georges Dard aan, de zelfde Dard, dis In 1938 met Ba- rek de befaamde vleugel van Olympique Marseille uitmaak te. Samen zifn ze nu 78 jaar oud.' Dit feit bracht een vurig aanhanger van de club er toe, het bestuurslid Robin, die Ba- rek's transfer van Spanje naar Frankrijk bewerkstelligde, de volgende Nieuwjaarswens uit te zenden: ,J/les meilleurs vieux (oudjes) de bonne année" in stede rm „mes meilleurs voeux (wensen)". NOG MEER VETERANEN Over oudjes en veteranen ge sproken, op de beroemde baan van Davus waar thans het crè me van de internationale hard rijders is verzameld voor de Europese kampioenschappen, die vandaag beginnen, waren dezer dagen zeer bijzondere en zeer officieuze wedstrij den te aanschouwen. De baan werd ontruimd en de oudgedien den kwamen in het strijdperk. De eerste wedstrijd ging tussen de CS-jnrige Noor Oskar Olsen en de Europese kampioen van 1984 Ronald Larsen. De afstand was 1500 meter. Het werd een zeer spannend gevecht; beiden hadden de grootste moeite zon der ongelukken de bochten te nemen. Olsen won in 1.13.)/. En toen volgden er meer. Onze landgenoot Jan Langendijk. die nog niet zo lang geleden zijn wedstrijdschriatsen opborg, reed een 500 meter tegen Si- mensen. voorzitter van de Noorse schaatsbond. Langen- dijk maakte een zeer behoorlij ke t\jd van 55.8 sec., waannee hij de Noor een eind voor bleef. De 63-jarige Olsen tvas kans- 'oos in zijn strijd tegen de heer Leicht, voorzitter van het Zwit serse organisatie-comité. Ten slotte moest ook de omroeper van de baai meedoen. Deze, Legrand geheten, kreeg mr. G. P. Eecen als tegenstander. De Nederlander moest dank zij ,een slechtere bochtcntechniekr de eer aan Legrand laten. Toen was het weer genoeg. Alle gek heid werd op een stokje gezet en de training van dè cracks begon weer. Toch een aantrek- kelijk intermezzo SCHAATSEN Felle strijd lussen de broers De Jager. Langebaanwedstrijden te Krabbendijke. De IJsclub „Krabbendijke". die Vrij dag in deze gemeente langebaanwed strijden organiseerde onder reglemen ten van de K N.S.B kan op een zeer geslaagde middag terugzien. Op de baan. die in goede conditie was. werden snelle tijden gemaakt De 500 m van Jan de Jager die in 47 sec. ronddraaide, mag een beste pres tatie genoemd worden Jaap de Jagei bleef een tiende seconde boven de tijd van zijn broer. Een nieuwe co- ming-man op dit nummer bleek Kees Lobbezoo van Rilland te zijn, terwijl ook de tijd van Theo Vogelaar zeer goed was Op de 3000 m werd een zeer felle strijd geleverd tussen Jan en Jaap dè Jager, die op dit nummer tegen elkaar uitkwamen De 45-jarige Jan gaf zijn broer uitstekend partij en werd pas in de laatste meters geklopt Op dit nummer kwam Piet Ganseman van Kapelle uitstekend voor de dag. De koppelwedstrijd was zeer span nend en leverde een fraaie zege op voor Blok en de taaie Lobbezoo in wie eerstgenoemde een uitstekende partner had. UITSLAGEN De uitslagen luidden: 500 nr 1 Jan de Jager (Wolfaartsdijk) 47 sec. 2. Jaap de Jager (Kapelle» 47.1; 3 C Lobbezoo (Rilland) 49.2; 4. J Blok (Krabbendijke) 50.8; 5. J de Roo (Schore) 52; 6. C de Jager (Wol faartsdijk» 52.4; 7 Th Vogelaar (Krab bendijke) 52 4;8 J Linthout (Rilland 53: 9. L, de Jager (Wolfaartsdijk) 53.3; 10 W. Karelse (Schore) 54 6 3000 nr 1 Jaap de Jager 5.10.1; 2 Jan de Jager 5 12 8; 3 J Blok 5 36 8. de Jager 5.46.9; 5. C Lobbezoo 552 8; 6 M Zuidweg (Schore) 6 02 1: P. Ganseman (Kapelle) 6 07 2: 8 Th Vogelaar 6 73 9 J. de Roo 6.11. i W Karelse 6 11.9; Koppelwedstriid over 30 ronden van 350 m: Blok—Lobbezoo; 2 Lauw en Kees de Jager; 3. Jaap de Roo en M Zuidweg. Weliswaar is het in Italië ook koud, en valt daar zelfs veel sneeuw, toch vond de bemanning van het Itali aanse vrachtschrv ,Dea Mazzella" het lossen van de lading in de Amster damse hamen temidden van het \js geen pretje. Het 7031 ton metende schip was geladen met graan en meerde aan de Engelse boeien in het IJ, temidden van het \js, waar het schip onmiddellijk de lading in lich ters loste. (Luchtopname A.N.P.-foto DAMMEN De beslissingswedstrijd tussen Anderson en De Graag Zoals bekend is de Zeeuwse dam- kampioen L. Anderson uit Goes in de voorwedstrijden om het persoonlijk damkampioenschap van Nederland ge lijk geëindigd met de Brabander De Graag Een beslissingswedstrijd, be staande uit drie partijen, was toen noodzakelijk De eerste partij eindigde in remise Vandaag speelt Anderson in Heusden. de tweede partij De laatste partij is bepaald op Zaterdag 13 Fe bruari te Tilburg. VOETBAI Hongarije won van Egypte. Te Caïro werd een voetbalwedstrijd gespeeld tussen Egypte en Hongarije De Hongaren wonnen met 20, rust stand 10. De ferryboot tussen Vlissingen en Breslcens is tot dusver nog niet bijzon der gehinderd geweest door het drijf- Ijs in de Westerschelde. De boot is tot nu toe krachtig genoeg geweest <m% zich een weg door de schotsen te ba nen. Gistermiddag echter ondervond het veer veel stagnatie niet omdat er zoveel ijs was, maar omdat een ketting van de brug te Breskens de fect was. De „Prins Hendrik" werd toen ingelegddie aan de ponton bü freskens meerde. (Foto P.Z.C.) Revanche Zeeuwse kampioen schappen te Sluis. Maandagmiddag worden op de vaart van Sluis naar Brugge de revanche wedstrijden gehouden van de Zeeuwse kampioenschappen schaatsenrijden. Vast staat, dat de cracks, die aan de kampioenschappen te Wolphaartsdijk hebben deelgenomen van de partty zullen zijn. Coaster in Rotterdam beladen. (slot van pag. 1.). Schouwen en Duivelend was Vrfl- ig weer per boot bereikbaar. Et werd gevaren op de dienst ZJtfpe— Anna Jacobapolaer. Het Zijpe is één onafzienbare Ijsvlakte geworden en de overtocht per veerboot is sterk afhankelijk van het getij. De kapi teins van de veerboten kiezen de 1 Een zware mist lag over de zee, alles ln een grijs waas verhullend De Kraak, op weg naar Lutjewier. voer slechts op halve kracht, want op deze druk bevaren route moest bij zulke mist tegen aanvaringen worden gewaakt. Rondom klonken misthoorns uit de nevels op. waarmee de schepen elkan der waarschuwden. wan neer zij te dicht in eikaars nabijheid kwamen. Ook de Maat liet zich niet onbe tuigd; met regelmatige tus senpozen blies hij op de misthoorn, dat het dsverde. Dit was de hele dag zo doorgegaan en. toen tegen het vallen van de avond de mist nog niet was opgetrok ken was hij er knapjes beu van De tussenpozen, waar- mee hij op de hoorn blies, weiden steeds langer tot dit Kappie opviel ..Wat weer ga, klont I" riep hij ..houd nu niet op met. toeterenI Ml Je soms. dat wij een aanvaring krijgen?!' ,Ik heb de hele dag al gebla zen". klaagde de Mnat, .en ik kan het geluid niet meer verdragen Ik heb het gevoel, alsof elke loei op de hoorn onder mfln schedel weergalmt". „Dal komt. omdat er niets onder je schedel zit", zei Kappie. „in lege ruimten weergalmt elk geluid." Moppeiend bracht de Maat de hoorn weer aan de mond en blies. Maar toen het naargeestig geloei op. klonk, brak htj opeens af. liet de hoorn vallen ei greep naar zijn hoofd Ik kan het niet meer ver dragen!" gilde hij met de ogen rollend, „nog één keer en ik wordt doll" gunstigste momenten uit om de overtocht te ondernemen. Om half negen stonden Vrijdag morgen te Zijpe reeds- enkele passa giers eereed. die zich naar het vas te land wilden begeven. Tceen half twaalf had zich een groot aantal door bussen aangevoerde personen op de aan de steigers gemeerde veer boot ..Zijpe" verzameld. Tevoren had de hier als 'isbre- ker dienst doende sleepboot .Wal cheren" het traject reeds ver kend, en tevens het postvervoer van en naar Schouwen en Dulve- iand verzorgd. Met zijn 425 pk doorboorde het scheepje de Ijs vlakte en kort na zijn terugkeer kon de „Zijpe" de passagiers naar Anna Jaoobapolder brengen. De „Walcheren" voer voorop. Om on- gevoer kwart over twaalf stup- men ln Anna Jaoobapolder aan wal. Daarna is ook de grote veerboot „Greveïingen" weer in de vaart gebracht. Zowel te Ztjpe als te Anna Jacoba- polder stonden lange rgen auto's, merendeels vrachtwagens, te wach ten, Er wordt alleen bij daglicht ge varen In de veerhaven van Zijpe ligt de kopladingboot ..Kramer" on der stoom Zodra de ijsgang tot het verleden behoort, zal deze boot, waarvoor nu ook de aanlegsteiger zo goed als voltooid is, definitief in dienst worden gesteld. De coaster „Jo" heeft gisteren aan de Waalhaven te Rotterdam honderd ton brandstof voor Schoti- wen-OnivHand geladen, waarna in de binnenhaven verscheidene stuks goederen aan boord werden geno men, waaronder spljsolip en vetten. Verwacht wordt dat het schip in de loop van de dag in Zierikzee zal ar riveren. Op de Westerschelde wordt alleen overdag gevaren De zeescheepvaart naar Gent is tot dusver nog niet ge stremd doordat het kanaal Terneu- zenGent nog open is. Wel zijn de diverse zijhavens dichtgevroren, zo dat verscheidene binnenschepen ge- doemd zijn binnen te blijven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 6