De Grote Vier plegen geheim overleg te Maandag Berlijn Zeeland oud... ZEELAND NIEUW! TOM IS 'T ZO! mm BERENTOCHT EN MARKER BRUILOFT OP HET IJS KRUIM f.'eurig en treurig ZATERDAG 6 FEBRUARI 1954 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 NA HET OPENBARE CONFLICT Molotow hield een druk bezochte receptie De vier ministers van buitenlandse zaken te Berlin hebben Vrijdag avond het besluit genomen Maandag over te gaan tot geheime vergade ring. Het besluit werd genomen, nadat de drie Westelijke delegaties cate gorisch hadden verklaard, dat de Russische voorstellen voor een herstel van de Duitse eenheid absoluut onaanvaardbaar waren en nadat Molotow had geweigerd wijzigingen in zjjn voorstellen aan te brengen. Ofschoon de geheime ritting. die de ministers zullen honden, oorspronkelijk alleen bedoeld was ter voortzetting der besprekingen over de algemene wereldsituatie en onder meer over China, kan worden verwacht, dat ook het Duitse probleem nu achter gesloten deuren zal worden behandeld. De ministers hebben namelijk be sloten, dat bij het geheime beraad ook procedure-kwesties geregeld zullen worden Een Britse woordvoerder verklaarde, dat het belangrijkste pro- eedure-vraagstuk, dat daarbij aan de orde zal komen, bestaat in de vraag of de ministers tot het derde agenda punt, Oostenrijk, zullen overgaan. Voorts zullen de vier in geheime zit ting ook over de afsluiting van hun vruchteloze besprekingen ever Duits land moeten beslissen De Sowjet-Russische minister van buitenlandse zaken. Molotow, heeft Donderdagavond gerecipieerd in de Russische ambassade in Oost-Berlijn ter ere van zijn drie Westelijke ambt genoten. Voor de 300 gasten traden een keur van zangers, musici, en balletdansers uit de Sowjet-Unie op Na afloop van de voorstellingen, toen Molotw zich met de Westelijke diplomaten en hun echtgenoten onderhield, zeide me vrouw Dulles, dat zij gaarne de con ferentiezaal zou willen zien. Molotow boog en gaf, door middel van een tolk te verstaan, dat hij aan haar wens gaarne wilde voldoen. Hij ging het echtpaar Dulles voor naar de confe rentiezaal. Daar aangekomen zeide hij tot mevrouw Dulles: „Dit mevrouw, is ds plaats waar uw echtgenoot mij zoveel moeilijkheden bezorgd". Me- *iWWVWVWV>V 737. Kleine hinderen hebben In het alge- meen de overtuigingdat het halve maantje op de nagels een nieuw na geltje is, dat reeds om de hoek komt gluren. Trouwens, ook vele volwasse nen hangen die mening aan, óf zij be schouwen het halve maantje als een soort reserve nagel die in de bres moet springen zodra de volwassen nagel iets ernstigs mocht overkomen. Nu is het inderdaad waar, dat het halve maantje uit jongere hoornlagen bestaat dan de rest van de nagel, een voudig omdat dit nagelgedeelte dich ter bij de wortel ligt waar de nieuwe hoornlagen worden gevormd. Maar de jonge leeftijd van de hoornlaag heeft met het verschijnsel van de halve maantjes toch niets uitstaande, want deze tekening bij de nagelwortel dankt haar bestaan uitsluitend aan de wer king van het licht. Het prootste deel van de nagelplaat is stevig verbonden met het nagelbed, dt zeer rijk is aan bloedvaten, zodat de rozige weerschijn door de hoorn- laag kan toorden waargenomen. Dicht bij de nagelwortel heeft het nagelbed echter veel minder talrijke en ook minder grote bloedvaten, terwijl de nagel daar ter plaatse ook min der nauw met het bed is verbonden. Het gevolg hiervan is dat er minder rood door dit gedeelte van de nagel schijnt, zodat de plaats zich als een wit halve maantje op de nagel afte kent. Het halve maantje is dus niet een apart deel viwt de nagel, maar dit gedeelte is minder transparant. Hetzelfde is het geval met de witte vlekjes of streepjes op de nagels, die my tn m'n kinderjaren door 't dienst meisje werden getoond als de af schrikwekkende resultaten van het jokken. Het blijkt echter dat die toit- te vlekjes óók verschynen wanneer we eens een keer niet jokken. We moe ten de oorzaak dus ergens anders zoeken, bijv. bfj hele kleine luchtbel letjes die tussen de hoornlagen zijn gekomen, waardoor de nagel op die }>laats niet transparant is, zodat het uchtbelletje zich als een wit vlekje tegen de roze omgeving aftekent. Overigens blykt de interpretatie, die ons dienstmeisje van de witte vlekjes heeft gegeven, nog aan de ge matigde kant te zijn geweest. Want in vroeger tijden meende men aan de vingernagels van meisjes te kunnen zien hoeveel kinderen zij later zouden krijgen. Het kindertal zou later im mers even groot worden als het aan tal witte vlekjes op de nagels. Dat was nogal duidelijk! Ja, als we over nagels gaan filiso- feren, komen we tot de conclusie dat daaraan in oude tijden wel zeer bijzon deze eigenschappen werden toege schreven. H. Pétillon. vrouw Dulles repliceerde: „Ik ben er zeker van. dat u zich de kaas niet van het brood zult laten eten" Molotow straalde. „Tenslotte", zo zeide hij, „sta ik alleen tegenover hen met z'n drieën". Rijwielpaden breder? De A.N.W.B heeft de 2500 verkeers- autoriteiten in ons land, die bemoeiing hebben met de verkeersveiligheid, ge wezen op de noodzaak, de breedte van de rijwielpaden langs verharde wegen aan te passen aan het zich steeds ster ker ontwikkelende gemengde verkeer van fietsen en bromfietsen op deze paden. Tientallen jaren is de minimale breedte van rijwielpaden langs verhar de wegen 1.50 m. geweest, maar nu de rijwielpaden, behalve door rijwie len, ook door bromfietsen moeten worden bereden, zal de minimale breedtemaat. zo meent de A.N.WB, gewijzigd dienen te worden. Eveneens moet terdege rekening worden gehouden met het in de prak tijk veel voorkomende verschijnsel, dat twee naast elkaar rijdende wielrijuers vaak niet geneigd zijn achter elkaar te gaan rijden, wanneer zij door een sneller rijdende bromfietser worden ingehaald, hoewel zij hiertoe uiteraard in feite wel verplicht zijn. Hiervan uitgaande, heeft de A.N.W B. de genoemde autoriteiten aanbevo len, waar enigszins mogelijk, de mini male breedte van rijwielpaden langs verharde wegen te brengen op 2.50 m. en als uiterste minimum tenminste 2 meter aan te houden. Overleg met Westmdische rijksdelen vordert Het overleg van de „kleine com missie" te Paramaribo ter voortzet ting van de Ronde taf el conferentie met de Westindische rijksdelen dreig de in de afgelopen twee dagen in een impasse te geraken. Donderdagavond is er echter een nieuwe wending in het gesprek geko men door het besluit, over te gaan tot instelling van een commissie voor de luchtvaart, waarin iedere delegatie met twee leden vertegenwoordigd zal zijn. De instelling van de commissie voor de luchtvaart doet vermoeden, dat het overleg deze week niet zal worden beëindigd. Mogelijk zal de conferentie van de kleine commissie eerst volgende week Dinsdag geslo ten worden. Italiaanse regeringscrisis spoedig voorbij? Middenpartijen zijn het eens. De Italiaanse christendemocrati sche, liberale, republikeinse en soci aaldemocratische partijen hebben in beginsel overeenstemming bereikt over een basis-regeringsprogramma, hetgeen het vormen van een nieuwe Itauaanse regering mogelijk zou ma ken. De (meer rechtse) socialisten on der Saragat hebben echter hun deel neming aan een nieuwe regering af hankelijk gesteld van het daarin op nemen van de huidige voorzitter van het Italiaanse huis van afgevaardig den. Giovanni Gronchi, die leider is van de linker vleugel dezer socialis ten Men acht het m Romeinse poli tieke kringen niet onmogelijk, dat de socialisten in deze hun zin zullen krrj- gen. Men neemt te Rome aan dat 1e Ita liaanse regeringscrisis spoedig tot het verleden zal behoren, indien besloten wordt Gronchi in een nieuwe regering op te nemen. Carnegie-medaille uitgereikt. Vrijdagmiddag werd door de burge meester van Bergen op Zoom aan de stuurman C. J van Loenhout de bron zen medaille van het Carnegie Hel den Fonds uitgereikt in tegenwoordig heid van diens echtgenote Stuurman Van Loenhout redde op 15 Mei 1952 een zeven jarig jongetje, dat met zijn fietsje vanaf een brug in de haven was gereden. Het ventje was reeds onder water verdwenen en kon door de stuurman na een paar maal dui ken bewusteloos worden boven ge bracht. By aanhouden van de vorst zal Vrijdag 12 Februari a.s. op de Gouwzee by Marken een grote ou derwetse Marker bruiloft worden gehouden. nlseert Zondag a.s. een z.g. beren- tocht op de schaats naar Hoorn. De stoet 2al worden voorafge gaan door een witte beer aan een ketting, waartoe een Purmerender in een berenhuid gestoken de tocht naar Hoorn moet volbrengen. Het gebruik wil, dat tijdens de tocht de beer „de kop" houdt en niet mag worden gepasseerd. Het Wereldgebeuren Het Nederlands in België. De Leuvense hoogleraai en voorzit ter van de „Vereniging voor beschaaf de omgangstaal", prof dr. W Pee. heeft voor de leden van de Vlaamse club te Brussel een lezing gehouden over het gebruik en de uitspraak van het Nederlands in Vlaanderen Hoewel het algemeen beschaafd Nederlands in de voorbije eeuw grote vooruitgang heeft geboekt, is de laatste 50 jaar nau welijks een verdere evolutie waar te nemen, aldus prof Pee. Dit Is alleen te wijlen aan onze eigen bekrompen heid, vervolgde hij Wij zijn het enige volk In West-Europa, waar nog niel een beschaafd taalgebruik is doorge drongen Is het niet onterend en onge hoord dat vele ionge mensen nada- zij de mlddelbaie school hebben door lopen, niet eens beseffen wat beschaaf de taal nu eigenlijk is? vroeg prof. Pee Er zijn talrijke gemeenten in Vlaan deren waar niemand het algemeen be- Rond de schepen in de haven van We- meldinge vermaakte de jeugd zich op het \js. Foto P.Z.C.) schaafd Nederlands gebruikt als voer taal. Het is hoog tijd, aldus de beken de Leuvense philoloog, dat hierin iets verandert. Tot besluit riep prof. Pee zijn toe hoorders ep algemeen beschaafd Ne derlands te gebruiken en te verdedi gen op de plaats die zij in het maat schappelijk leven innemen. De geestige oude prentjes in deze rubriek ioinnen het bijna altijd van de nuchtere foto. Maar ditmaal is 't verschil wel heel grootenerzijds het kittige gravuretje speels en licht en tintelend van vrolijkheid en zo merweelde, anderzijds het som bere kerk-blok in het winters licht van een rouwend dorp. Het is, als werd hier een sym bolische tegenstelling bedoeld tussen het treurende Kruinin- gen van heden en het fleurige van weleer. Maar zo zit het niet. Want het verleden was hier ook niet altijd zo vriendelijk. Zo ergens, dan heeft zich hier de historie herhaald, telkens wéér en zon der eind. Van de oudste tijden af is het hier één verhaal ge weest van zorgen en van moeite om het water. Van vechten met het water. Van verlies door het water. Van weer opstaan en van wéér verliezen. Soms heeft men er ivat van opgeschreven. Dikwijls ook had men blijkbaar wel wat anders aan het hoofd, dan historie-schrijven. Van de St. Felixvloed weet men 't dan, in 1530, toen er !,00 parochieën verdronken; ook in Kruiningen liep toen alles onder en grote verwoestingen werden aange richt. En van de verschrikkelij- ke vloed van 1808, toen opmeuw alles tot één barre zee werd en het dijkherstel hier alléén al anderhalf millioen kostte. Toén! En wat men dan verder nog aangetekend heeft, dat is één lange litanie van zorgen: van grondbraken en inlagen en dijkvellen en nieuwe inlagen en van dijkbreuken en verliezen. Van moeizaam herwinnen soms. Want duizenden gemeten zijn in de loop der jaren onder gedoken en kwamen nimmer weer droog. Zie, dit alles ver telt het idyllische oude prentje niet. Zo min als de sombere fo to van heden iets vermeldt van de Bevelandse weligheid, die, tot voor kort, toch óók die van Kruiningen iva*. En die daar zijn wij zeker van over enige jaren wederom die van Kruinin gen zal zijn. Prentjes ztfn als statistieken: je kan er alles mee bewezen. Neen, dan de geschiedschrij ver! Is het niet, toaarde lezer Men zegt: U is zeer gesteld op data on historische feiten. Och, zouden we die nu w>el zo zwaar nemen Wat vertéllen de histo rieschrijvers eigenlijkT Wan neer in de Kruiningse histo rie afdaalt, dan vindt U daar de gebruikelijke warwinkel van volmaakt onbelangrijk gewor den Grote Heren en ze kibbel den en trouwden en erfden en leenden en haalden belasting binnen, waar ze maar konden, tout comma chez nous! Als het U interesseert: ook de Heren van Kruininget. waren in hun tijd erg gróót en in lJjOS had één hunner al moeilijkheden met de kanunniken van Sint Pieter in Middelburg, over de kosten van een toatergang. En natuurlijk was er een kasteel en natuurlijk hebben we dr* kasteel, voorzo ver het niet reeds verdronken of verbrokkeld was, in de jam merlijke jaren dat toe zoicat Alles afbraken, ook weer af gebroken en misschien is er wel een oud stuk halfverlande vij ver van over. Maar van de Jan nen en de Brammen, op wier brede ruggen deze historie ge speeld heeft, van hun leven, hun moeiten en vreugden, daar ho ren we maar bitter weinig van. En toch hebben zij het gelag betaald, samen met hun Betjes en Pietjes en Neeltjes. en zou dU nu eigenlijk niet interessan ter historie zijn geweest, dan die van die altijd weer kisse bissende Majtimilianen en Aar- noutent Kent u het verhaaltje Ana- tote Frame vermeld het van de Sultan, die de Wereldhistorie kennen wPde en zijn geleerden opdroeg, dezelve voor hem te schrtfven f Na ees en dertig jaren kwam er een stoet van .16 kemele.i en ze torsten de Wereldhistorie. Ze was de Vorst te omvangrijk en hjj bestelde een excerpt. Na 6 ja ren kwamen er 6 ezeltjes met het uittreksel. Intussen was Zijne Majesteit ook hiervoor te oud geworden en hy verordi neerde een Wereldhistorie in a nutshell. Toen de deputatie der historieschrijvers na zes maan den terugkwam met, laten we zeggen: 'n Wereldhistorie tn 6 delen, wa.' de Vorst sterven de en kon de Oppergeleerde hem nog juist, in 6 seconden, de essentie van het hele verhaal in het oor fluisteren: „Ze werden geboren, ze streefden, ze stier ven." Is dit eigenlijk niet volkomen voldoende f Zeker voor het te- genwooordige Kruiningen. Want wfuirhéén zal men anders willen zien, dan naar de toe komst Kruiningen herbouwt! Als het een beetje mee-zit. bouwt het straks zelfs een Dorpshuis en aal dat geopend moeten worden. Zouden we ons tegen die tüd dat. niet eens kun nen herinneren dat Kruiningen, behalve aan diverse vergeten grootheden, óók hel leven gaf aan een vandang-de-dag spring levend Nederlands kunstenaar, de eersterangs-graficus, die zich Harry van Kruiningen noemt f Ata er soms eens een tentnnnstellinkje nodig is bij de opening van het Dorpshuis! Beleefd aanbevelend, Uw dw. dr. J. G. v. 8. Vriendschap De Griekse premier, maarschalk Papagos, heeft een bezoek ge bracht aan een aantal West- Europese landen. Het wa® bekend, dat hh een wellevend en aangenaam man Ts en men heeft hem dus mrt graagte ontvangen Op nieuw is daarbij vastgesteld, dat hl) toch wel op een zeer bijzondere manier de rust van een zeventigjarige wee» te verbinden met het enthousiasme, dat gemeenlijk alleen aan de jeued eigen is. .pagos is in Griekenland een na tionale figuur, Hy was chef-staf van het leger toen de bruine en zwarte jongens van Hitier en Mussolin' zijn vaderland besprongen. Tegen de Ita lianen hield het Griekse leger op be wonderenswaardige wijze stand Te gen het Teutoons geweld moesten de daonere Grieken het onderspit delven. Na 1945 heeft men Panagos de eer bewezen, die hem toekwam Me» maakte hem grootmaarschalk en op perbevelhebber In 1949 kwam hli als commandant van het Griekse leger voor de zware taak te staan de com munistische opstand in zijn land te onderdrukken. Dat werd een uiter mate bloedig geval, waarby de ern stige politieke versplintering in Grie kenland voor ganse reeksen verve lende oolftleke relletjes zorgden In Griekenland was namelijk een be hoorlijke regeringsmeerderheid niet te vormen. In 1951 begaf de maarschalk zelf zich in de politiek. Dank zij een rigoureuze kieswet, die mede on der Amerikaanse druk werd inge voerd, kreeg de partij van Pa pagos in November 1952 de absolute meer- lerheid In het parlement. Sedertdien heeft Griekenland een stabiele regering en men is nu zo ver, dat men buitenlands kapitaal orobeert aan te trekken voor de op bouw van de Griekse industrie. In dat licht moet men ook de reis van maarschalk Papagos zien. Zijn minister van economische za ken Markezlnls heeft niet slechts het vertrouwen van de Amerikanen ge wonnen voor zijn geldsanering. maar hjj heeft ook een ganse reeks voor delige handelsverdragen weten af te sluiten met landen als West-Duits- land. Rusland, enz. Wanneer Griekenland thans bui tenlands kapitaal krijgt het vraagt momenteel om circa 400 millioen gul den dan zal dat voornamclbk te danken zyn aan het werk van Mar- kezinis. ver het poHtieh- en economisch- rooskleurige beeld van het hui dige Griekenland valt slechts één schaduw. De Griekse regering heeft de sa menwerking met zijn directe buren niet tot grote bloei weten te bren gen. De verhouding met Italië ls koel. de verhouding met Turkije goed maar wat stijfjes, de verhouding met Joego-Slavië is niet zonder zorg. Men zal zich herinneren, dat een iaar geleden de Turken, de Joego- Slaven en de Grieken een soort vriendschapsverdrag sloten, waarbjj ze elkaar plechtig bijstand brlno'den tegen gemeen«!chapnelHke vijanden Het is nimmer gekomen tot een ultwp-klng van dat verdrag In de nractijk De moeilijkheid was namelijk, dat elk van de drie landen In geval van nood niets aan de ander te bieden had: men zou dan namelijk zelf hulp nodig hebben. Degenen, die verwacht mochten nebben, dat na het vriendschaps- gejuich de wederzijdse betrek kingen tussen de drie landen auto matisch tot bloei zouden komen, heb ben zich vergist. Een enkel klein voorbeeld ts vol doende. Vorige week stond vooi een Griekse krijgsraad terecht de Joego slaaf Katradijew beschuldigd van mi litaire spionnage. Hij werd schuldig verklaard en naar het vuurpeloton verwezen. Dit typeert de verhouding Grieken land— Joego-Slavië wel zeer duide lijk. Men is nog niet aangeland In de sfeer van kogelvrije vriendschap! O PAPAGOS op zoek naar 400 millioen gulden. Nederlandse ministers te Brussel onderscheiden. Koning Boudewijn van België heeft Vrijdagmiddag aan de Nederlandse minister van buitenlandse zaken. mr. J. Luns. het Groctlint van de Leo poldsorde uitgereikt, de hoogste Belgische onderscheiding. De Belgi sche minister van buitenlandse aa- ken, Paul van Zeeland reikte tijdens een lunch dezelfde orde uit ar-, de Nederlandse ambassadeur te Brus sel, Baron van Harinxma thoe Sh»o- ten. Het Grootlint van de Kroonorde reikte hh by deze gelegenheif ait aan de Nederlandse ministers v d. Kieft en Zijlstra. Tenslotte overhan digde de Nederlandse minister van buitenlandse zaxen Luns aan de heer Van Zeeland het Grootlint van de Orde van de Nederlandse Leeuw. Toestand van paus iets verb«t3rd. Radio-Rome meldt, dat de toestand van de paus iets is verbeterd. Hrj heeft Vrijdagmiddag zijn .ieve* op bezoek gehad, terwjjl later zjjn ge neesheer hem bezocht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 5