3P Vaste oeververbinding voor Schouwen noodzakelijk? GETintra Middelburgs' Oostkerk wordt terdege hersteld GROTE BELANGSTELLING VOOR „WALCHERSE D0RPENT0CHT" 'Snuif en wrijf PUROL VANDAAG BESPREKING VAN ZIEKENHUISPLAN ZIERIKZEE VAN :mn TOT Immv Almanak 3 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 6 FEBRUARI 1954 DE POSITIE VAN DE VLASSERS IN DREISCHOR Stichting Nieuw Schouwen-Duiveland besprak het Reconstructieplan Do stichting Nieuw Schouwen Duiveland besprak in haar wekelijkse vergadering in het „Huis van Nassau" te Zierikzee het Reconstructieplan. De heer J. van der BUI vroeg attentie voor het vlasscrsbedrUf in Drei- schor en omgeving. HU oordeelde het blilUk, dat voor de vlassers onder Dreischor ten opzichte van de grondverdeling en ruilverkaveling een an der systeem zou worden toegepast, dan voor de andere landbouwers. De voorzitter zehle, dat bU de velen, die bU de ruilverkaveling betrokken z\jn, voor deze kwestie nog te weinig begrip Is. Tengevolge van veie misver standen wordt bovendien deze zaait vertroebeld. De Dreischorse vlassers dienen van hun oude bewerking methode af te stappen om de nieuwe me chanische bewerking toe te passen. Zo de kosten voor deze nieuwe be werking niet door de vlassers gedragen kunnen worden, zal worden ge tracht hulp van de regering te krUgen. Ook het arbeidersprobleem ..werd besproken. Enkele bestuursleden meenden, dat het arbeiderstekort In de landbouw in de toekomst zeer urgent zal worden. Reeds vóór de ramp moesten voornamelijk in de oogst- en bietenthd arbeiders van bulten het eiland worden aange trokken. Goed landbouwonderwijs, alsmede een goed geïnstalleerde re paratie-inrichting voor de tractoren kunnen medewerken om de arbeids krachten voor de landbouw zo in tensief mogelijk te maken. Het be stuur zou daarom ook ter bevoegder flaatse aandringen op goed land- ouwonderwUs en plaatsing van een dergelijke reparatie-inrichting. Do heer J. Stevense was van me ning, dat voor een goede en spoe dige opbouw van het eiland een vas te oeververbinding onontbeerlijk is. Hij pleitte voor een brug over het Zype en vond het opmerkelijk, dat daarover in het Reconstructieplan met geen woord wordt gerept. Voor gesteld werd te bevoegder plaatse aan te dringen om van Sirjansland af een dam door de Grevellngc te leggen naar Harlingen, teneinde een rechtstreekse verbinding te verkla gen met Rotterdam. De ultvoerings- Êlannen voor een brug Flakkee [oeksewaard verkeren nameiyk in vergevorderde staat. Het euvel, dat nog vele ver-afgele gen boerderijen en arbeiderswonin- En het zonder waterleiding en elec- citeit moeten stellen, noemde de heer J. Stevense bezwaarlik ten opzchte van de hygiëne en economie. De financiële bezwaren mogen hier niet doorslaggevend zijn. De ingenieur van de P Z.E.M. te Zierikzee, Ir. M. A, L. Beun, zal worden verzocht op één der verga deringen daarover zyn mening te kennen te geven. ONDERWIJSPROBLEMEN. Voorts werd de urgentie van een centrale slachtplaats annex koel huis voor Zierikzee aangetoond en kwam de aantrekking van onderwijs personeel ter sprake. Er werd op ge wezen. dat dit laatste moeilijk zal zijn daar men op een berooid eiland zit met een lage gemeenteclassifica tie en met woningnood. Deze nade len dienen derhalve zo spoedig mo gelijk weggewerkt te worden. Gepleit werd voor een ruimere uitgifte van Advertentie studiebeurzen. Voor de eilandbewo ners zijn de kosten om hun kinderen te laten studeren zeer hoog. Vervolgens kwam het recreatie oord in de Westhoek ter sprake in verband met de herverkaveling. Men was van opvatting, dat de land- en tuinbouwgrondpn niet aan de recreatieoorden mochten worden opgeofferd. Men zal G. S. vragen om met de verkaveling in het Wes ten daarmede rekening te houden. Tenslotte was men van mening, dat het onmogelijk was de verschillende haventjes op het eiland te dichten, daar dan zeker moeilijkheden te ver wachten zijn in de bietentijd. Steigerbrug te Breskens defect. Er moest van de ponton gebruik worden gemaakt. Vrijdagmiddag omstreeks half drie ontstond een defect aan de steiger- brug van de provinciale stoomboot- Veehandelaren uit Hulst aangehouden in België. Smokkelaffaire? De veehandelaren N.G. en A. v. d. B. uit Hulst, die met een lading vee van Rotterdam via België naar Hulst terugkeerden, werden te Drieschou* dienst, waardoor geen gebruik meer j wen gemeente Kemzeke) door de gemaakt kon worden van de fuik. Vliegende Brigade aangehouden. Zij Onmiddellijk werd daarop de „Prins Hendrik" ingelegd, die in. Breskens aan de ponton meerde. Dit betekende evenwel een kleine beperking van de vervoerscapaciteit doordat wagens, zwaarder dan 10 ton en langer dan 8 meter niet overgezet konden worden. Over het algemeen kon evenwel het vervoersaanbod normaal worden ver werkt. Gisteravond omstreeks 9 uur was in Vlissingen alles overgezet, terwijl in Breskens ruim 15 wagens wachtten. Slechts enkele zware „tien tonners" hadden in de loop van de dag een andere route moeten kiezen Men verwachtte, dat het defect van nacht hersteld zou zijn. Gisteren reden reeds veertig enthousiaste schaatsliefhebbers het fraaie traject. Voor de „Walclierse Dorpentocht" bi ykt een grote belangstelling te be staan. Het bestuur van de Middelburgse IJsclub heeft van tientallen enthousiaste schaats-Iiefhebbers telefonisch de mededeling gehad, dat zjj niet zullen ontbreken op dit festijn. Zo zal de bekende familie De Jager in haar geheel naar Walcheren komen om de Dorpentocht uit te rijden. Uit verscheidene plaatsen van Zeeland werd van rijders de toezegging ontvangen, dat zij aan de tocht zullen deelnemen. Plasticbuizen bevroren De Donderdag In allerijl op de Ram- paartsedijk gelegde verbinding mét plasticbuizen tussen de waterleidingen in de Vier Bannenpolder en de polder Oosterland. is 's avonds laat belaas bevroren. Met man en macht is men Vrïidag begonnen opnieuw een leiding te leggen Bij het ingraven van deze leiding stuitte men echter op moei lijkheden. Brulnlsse en Oosterland moeten nu met tankwagens vanuit Zierikzee van water worden voorzien Daar hiervoor niet voldoende tankwa gens op het eiland beschikbaar zijn. is'een beroep gedaan op de W Brab. waterleiding maatschappij om tanks beschikbaar te stellen. Advertentie. Uw verkoudheid van neus. keel of borst weg met Ruwe huid Ruwe handen Ruwe lippen irijving vroegd en is thans bepaald op 12 uur. Deze inschrijving, die wordt ge houden in de Sociëteit „De Verge noeging" te Middelburg, is openge steld tot twee uur. Iedere deelnemer, die de tocht uitrijdt zal een herinne ringsmedaille ontvangen. Gisteren is I het traject gereden door het perso neel der samenwerkende diensten van de herverkaveling Walcheren. Onder de rijders bevonden zich ook personen uit Ovezande, Goes, Krui- Zweeds architect naar Nederland Vandaag zal de Zweedse architect, M. E. Molander, met het Nederlandse Rode Kruis besprekingen voeren over de bouw van het Rode-Kruis Zieken huis te Zierikzee. Zoals bekend heeft het Zweedse Rode Kruis naar aanlei ding van de watersnood een bedrag van 2.000 000 gulden beschikbaar ge steld voor de stichting van een zieken huis op het zwaar getroffen Schouwen- Duiveland. In de toekomst zal dit Ro de-Kruis ziekenhuis de minder gunstig gelegen ziekeninrtchting te Noordgou- we vervangen De Nederlandse rege ring zal de normale subsidie aan het ziekenhuis verlenen. De architect J van der Linden in Amsterdam heeft de plannen ontworpen De besprekin gen met de heer Molander zullen naar men hoopt leiden tot goedkeuring van het ontwerp zodat binnenkort de bouw kan worden aanbesteed. Men schat dat de kosten van dit project dat zeer modern is opgezet een vrij hoog bedrag per bed zullen bedragen. Dit vindt zijn oorzaak in het feit dat de bouwmaterialen over het water moeten worden aangevoerd, terwijl ook de nodige arbeidskrachten voor een belangrijk deel buiten het eiland moeten worden aangeworven. In de vergadering van de bouwcom missie die wordt gepresideerd door een van de leden van 't dagelijks bestuur van het Nederlandse Rode Kruis, de heer P Bolt, directeur van het stads en academisch ziekenhuis te Gronin gen, zal behalve de heer Molander eveneens de Zweedse consul-generaal te Amsterdam, de heer W Ekman, die ook in deze commissie zitting heeft, aanwezig zyn. ningen etc. Veertig deelnemers lieten hun contrólekaarten afstempelen, terwhl enkelen reeds arriveerden, voordat de eindcontróle aanwezig was. De leeftijd der deelnemers va rieerde van 14 tot 55 jaar. Allen waren enthousiast over de route (er wérd via Veere gereden) en over de kwaliteit van het Ijs. De deelnemers aan deze „voor tocht" zullen eveneens een medaille ontvangen. Behalve deze Dorpenrit staan er vandaag nog meer „schaatsenevene- menten" op het programma: een groot gecostumeerd IJsfeest, dat om half acht begint op de Spuikom te Vlissingen en een zelfde feest te Mid delburg, eveneens om half acht. Wegen op Schouwen weer berijdbaar De provinciale weg Zierikzee—Re- nesse, die gedurende enige dagen niet berijdbaar was door opgestoven zand is thans weer voor het verkeer open gesteld. De verbinding Zierikzee— Sehuddebeurs over de Blokweg is eveneens voor het verkeer openge steld. In Ond-Vossemeer heeft een hen het aangedurfd zeven kuikentjes op deze koude wereld te zetten. De „baas" van bet dier, de landbouwer C. Droogers, heeft moeder en kroost in huis gehaald. Bet kippenhok was nu toch wel wat al te koud. Volgens de laatste berichten maken de zeven kleintjes het uitstekend. Minder opgewekt klinkt het ver haal, dat uit Axel tot ons kwam. Toen de landbouwer M. daar een hoeveel heid erwten wilde gaan dorsen, kwam ENKELE ASPECTEN Ditmaal willen wij slechts, voorzo ver nodig, even enkele aspecten van 's Konings Winters heerschappij naar voren brengen. Opdat men met ver- gete Opdat men, gecostumeerd schaat send op de Spuikom te Vlissingen (hijvoorbeeld) niet ver gete, dat er op Noord-Beveland bezorgdheid heerst. Dat men zich in bepaalde delen van Zeeland zorgen maakt over de eerste levensbehoeften voedsel, warmte en drinken terwijl men elders in Zeeland, in dezelfde provincie, ijspret maakt. Welk een tegenstellingen! In een zelfde gewest Hier ijspret, daar zorgen over de meest elementaire levensbehoef ten Hier in Vlissingen, Oostburg en in ■enkele andere Zeeuwse gemeenten ijs pret, waar zelfs de Ambonnezen, die nimmer tevoren ijs aanschouwden. aa,n deel nemenDaar op Schou wen, op Noord-Beveland, zorgen over de aanvoer van post, melk en groen ten Dat zijn enkele aspecten m een zelfde gewest van hetgeen de win ter biedt. Meer vermeldt de Zeeuwse Alma nak vandaag niet onder het erwtenstroo een heel leger ratten té voorschijn. De dorsers wis ten er niet minder dan 47 met hun knuppels onschadelijk te maken. In derdaad geen prettig karweitje, maar er zat natuurlijk niets anders op. UIT PASSAGIEREN Ook uit Axel kwam het bericht van de twee poney's. die eens waren gaan „passagieren". Laat in de avond had den zij echter pech, toen zij juist in de armen van een paar patrouille rende politiemannen liepen Nog even slaagden zij >*r in te ontsnappen, maar toen iie achtervolgers nog assistentie hadden gekregen van een collega, die juist uit tegenovergestelde rich ting aankwam, was het toch spoedig met de vrijheid gedaan. De dieren werden teruggeleid naar de weide, waaruit ze ontsnapt waren. VUUR Kleine brandjes kunnen in deze vriesperiode ernstige gevolgen heb ben. Niet alleen is alles bijzondei droog, maar het is vaak ook moeiijk terstond over voldoende bluswater te beschikken, wanneer open water of waterleidingen bevroren zijn. Geluk kig zijn de technische diensten overal waakzaam en wordt er zoveel moge lijk voor gezorgd, dat de brandweer in geval van nood terstond kan op treden. Dat was bijv. ook het geval bij het Zwin, waar dezer dagen een berm langs de dijk van het Uitwateringska naal werd afgebrand. Bij de vroegere wachtsluis kwam het vuur gevaarlijk dicht in de buurt van de duinen, waar de droge helm dreigde vlam te vatten De brandweer commandant van Cad- zand werd gewaarschuwd en samen met enkele van zijn mannen, wist deze het gevaar nog tijdig te bezweren. In Borssele was men minder fortuin lijk. Daar werd 4angs de slootkant bij de Molenweg wat gras verbrand waarbij waarschijnlijk vonken zijn overgeslagen naar een ren met uien De ren brandde geheel af Een lelijke schadepost voor de eigenaar! bracht, waar een onderzoek werd houden. Dit leidde er toe, dat de wa gen en het vee in beslag* werden ge nomen, omdat het aantal stuks vee niet klopte met het opgegeven aan tal op de papieren Bovendien werd een loodtang ge vonden met loodjes. De inzittenden werden gearresteerd en naar Loke ren overgebracht. Het Bedrijfschap voor Vlees en Vee te Den Haag dat was ingelicht, stel de 7'oh in vetbind'ng met rle douane in België. Men schijnt daar voorne mens te zijn de erkenningen van de bij de affaire betrokken veehandela ren in te trekken. Oplichter aangehouden te Sluiskil Op verzoek van de politie te Hil versum werd te Sluiskil aangehouden de 32-jarige loswerkman J de B., die in Hilversum een fototoestel heeft ge kocht, zonder het te betalen. B. werd voorts van enige kleine oplichtingen verdacht Tijdens het verblijf van ver- dachte op het politiebureau te Terneu- zen, in afwachting van zijn transport, bleek, dat hij overeenstemde met het door een plaatselijke juwelier ver strekte signalement. Ongeveer een jaar geleden was er bij de juwelier een man geweest, die een horloge wilde kopen voor een ziek neefje, dat met t.b.c. in een tentje zou liggen. De man verklaarde dat het een gezamenlijk cadeau van de familie was en wilde het horloge eerst eens laten zien. Het werd hem zonder betaling meegegeven, maar nimmer terugge bracht. Het opgegeven adres en de naam bleken vals te zijn. Bij huiszoe king ten huize van De B. werd het horloge thans teruggevonden. Hij had het zelf gebruikt en het zieke neefje bestond niet. De B. is thans naar Hilversum over gebracht. „Zeelandia" Amsterdam herdacht ramp Zoals bekend hield de Zeeuwse Ver eniging „Zeelandia" te Amsterdam een bijeenkomst ter herdenking van de ramp. Ondanks de koude waren vele Amsterdamse Zeeuwen opgeko men. De voorzitter, de heer D. Prie- mus, getuigde in zijn openingswoord van het respect, dat men voor de streekgenoten kan hebben, voor wat zjjj in het afgelopen jaar hebben ver richt „Zij nebben zich echte Zeeuwen getoond, die de spreuk op ons wa pen waardig bleken", aldus spreker Daarna nam men staande een minuut stilte in acht, ter herdenking van de rampslachtoffers. Vervolgens vertoonde de heer L. A. Verburg, burgemeester van Sta- venisse, een smalfilm, die hij onmid dellijk na de ramp in zijn gemeente opgenomen heeft. Na een korte toe spraak van ds. Dekker en declamatie van mevrouw van Aartsen en de heer J. F. Drioel, werd de bijeen komst be sloten met het lied „Toch wordt alles hier weer goed", gezongen door me juffrouw G. Réunie bataljon „Zeeland" Het bataljon „Zeeland" zal op Za terdag 27 Februari a.s. in het Schut tershof te Goes een réunie houden. MET SUBSIDIE VAN DE OVERHEID Koepel wordt ook van binnenuit weer zichtbaar gemaakt De Middelburgse Oostkerk, welker achtkante vorm bekroond door koe pel en lantaarn, reeds bijna driehonderd jaar massaal boven de huizen van het Oostelijk de-el van Zeeland'9 hoofdstad uitrijst, zal binnen afzienbare tijd worden hersteld. Dit kerkgebouw uit de Baroktijd, dat architectonische verwantschap toont met de békende ronde Luth. Kerk in Amsterdam en de Marekerk in Leiden, werd gebouwd van 1647 tot 1667, toen de Hervorm de gemeente van Middelburg behoefte had aan een nieuw en naar de eisen des tyils in gericht godshuis. Het ontwerp was van Bartholomeus Dryfhout, in samenwerking met de bekende bouwmeester Pieter Post. Gedurende de twintig bouwjaren gaven vele 17e eeuwse bouwmeesters hun beste krach- ten aan het project. De bekendste hiervan was wel mr. Arend van 's Gra- venzande uit Leiden, die in zjjn woonplaats de Marekerk bouwde. De kerk werd in de oorlog, zowel tijdens het bombardement van Mei 1940 als in November 1944, bij de be vrijding van Walcheren aan de buiten zijde zwaar beschadigd. Overal wer den door projectielen gaten in de mu ren geslagen en ook de zandstenen lijsten van de ramen werden ten dele vernield. De hardstenen treden van de ingangstrap werden zwaar gehavend, evenals de randen van de uitgestrekte stoep rondom de kerk. Door al deze „wonden" levert de Oostkerk thans een trieste aanblik op. Men zal nu door 'n uitgebreide restauratie de ga ten dichten en voorts waar dit no dig blijkt oud door nieuw vervan gen. Het herstel betreft de buitenzijde dus hoofdzakelijk het metselwerk en het natuursteen- er. beeldhouwwerk, waardoor het gebouw weer de gave aanblik van voorheen zal herkrijgen Wat het Inwendige betreft houden de plannen een zeer belangrijke wij ziging van de bestaande toestand in. Het sinds 1813 in de koepel aanwezi ge glazen Iegraam zal namelijk wor den verwijderd, waardoor koepel en lantaarn van binnen uit weer zicht baar worden. Dit raam druist volko men tegen de bedoeling van de ont- werpers der kerk in, hetgeen zeker een reden mag zijn om de oude toe stand te herstellen, Bovendien ver krijgt men aldus een betere lichtval in de kerk en een mooiere ruimte- bewerking. Mogelijk zal de kerk door deze ver andering kouder worden, maar dit wil men opvangen door uitbreiding van de verwarmingsinstallaties. Voorts worden de luifelbanken op geknapt, zodat zij aan hogere aesthe- tlsche eisen zullen voldoen. De Oost kerk zal er dus, zowel van binnen als van buiten, belangrijk op vooruit ge gaan. Met het herstelwerk is een bedrag van ongeveer 100.000 gemoeid. Het Rijk subsidieert 55 pet. van het totale bedrag minus de kosten van de ver warming. De gemeente Middelburg draagt 10 pet. van dit bedrag bij. Het provinciaal bestuur heeft over de sub sidie-aanvraag van de Kerkvoogdij nog niet beslist. Naar alle waarschijnlijkheid zal men volgend jaar met het herstel be ginnen. Aiivei teutte. Dit is een bijzondere aan bieding voor iedereen die kousen draagt Een van de grootste ia- brieken bood ons haar totale voorraad Bemberg zijden kousen aan, omdat zij haar hele machinepark inrichtte voor Nylons. Goed. wij willen graag aannemen dat er steeds meer Ny'ons verkocht worden, maar gaat U de was doen, de gang schrob ben of de kamers schoon maken, met Uw beste Nylons aan? Wij geloven dat er nog duizenden huismoeders in Nederland zijn, die beslist interesse hebben voor de kousen van deze fabriek, vooral daar het de beste zijn uit hun collectie, die normaal voor 2.10 per paar worden verkocht. Dameskousen van een lijn weefsel, met volledige mindering, de hiel en teen dubbel versterkt en een zeer elastisch antiladder boord. Postklamen. schrijft met spoed, want vanaf heden begmt de verkoop van deze Bemberg zijden ge minderde kousen (met opening in boord), de lengte in evenredigheid tot de maat, in diverse kleuren, in 8V2 t/m 10'/2 nu per drie paar Per klant niet meer dan 6 oaat Alle goederen worden onder rembours verzonden (boven 25 gulden franco). Bij retour zending binnen een week ontvangt U het betaalde geld omgaand- terug. WINKELCENTRUM BINNENWEG TELEFOON K 1800-82660 ROTTERDAM A^erida MIDDELBURG. Vandaag Electro: „Singin' in the rain", (a.l.), 7 en 9.15 uur; Schouwburg: „Daar komen de tanks'. (14 jr.) 3 uur; Schuttershof: Revue ,,'t Over schotje". „Alle hens aan dek". 8 uur; Sociëteit „De Vergnoeglng": vertrek „Eerste Walcherse Dorpentocht", Mid delburgse IJsclub, van 13 tót 14 uur; Langevielevest: „Gecostumeerd Us- feest". M.1J.C., 19.30 uur. Morgen Electro: als vandaag, 3.30, 7 en 9.15 uur; Schouwburg: als vandaag, 2.30 en 8 uur. VLISSINGEN. Vandaag Alhambra: „De zoon van nie mand", (14 ir.), 7 en 9 uur; Luxor: „Mandy" (14 jr.), 7 en 9 uur; Spui kom .gecostumeerd Ijsfeest", 7.30 u.; Scheldek wartier „Pools-Nederlandse avond" 8 uur; Concordia: „feestavond Mereurius", 8 uur; Concertgebouw: „Uitvoering M T.S." 8 uur, Morgen - Alhambra: als vandaag. 3. 7 en 9 uur, Luxor: als vandaag. 3, 7 en 0 uur. GOES. Vandaag Grand: „Malou van Montmar- tre(19 Jr.7 en fl uur. Morgen - Grand als vandaag. 7 en 9 u„ „De schrik van de tweede compagnie" (a.l.), 3 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 2