PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Van Maart af gemeenschappelijk* economische politiek Noord-Beveland thans over ijs van Zandkreek bereikbaar BILT Kantlijn KONINGIN REED SCHAATS DOOR DE ZAANSTREEK EERSTE RIJDENDE SCHOOL IN ONS LAND 197e Jaargang - No. 30 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F van de Velde en F B. den Boer. Adjunct. W de Pagter. Uoofdred G BallinUjn; Pl.-verv.: W Leertouwei en H A Bosshardt ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week. 1 5JJ5 per kw.. fr p p f 6.10 per kw Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 6 Febr. 1954 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per rjun Minimum p advertentie t 3.—. Ing mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties imax B regels) van 1-0 regels I I.— Iedere regel meer cent .Brieven ot adrea Bureau v d Blad* 20 cent meer. Giro No 35S3U0 PZ C. Middelburf. Bur Vlisslngen Walstr 58—60. telef 2355 4 UJnen (b.g.g 2861 of 2i60>. Middelburg Markt 51 telef 3811; Goes Lange Vorststr 63. telef 2475 ib.g.g 222a». Oostburg. Finlandstr 2. telel 16; Terneuzen. Brouwertjstr 2; Ziertkzce N Bugeidstr C iQ' -6. BESLUITEN VAN BENELUXCOMITÉ VAN MINISTERS Voldoening in Nederlandse kringen Het Beneluxcomlté van ministers dat Vrijdag- onder voorzitterschap-van mr. J- Luns, de Nederlandse minister van buitenlandse zaken, te Brussel in vergadering bijeen is geweest, heeft een aantal besluiten genomen, die door een Nederlandse woordvoerder als „van grote principiële betekenis" werden gekenschetst. Wat betreft de uitvoering van het protocol Inzake de buitenlandse han del. ondertekend te Luxemburg op 9 December 1953, heefi het comité van ministers verscheidene maatregelen aanvaard wat betreft de betrekkingen van de Beneluxlanden met derde landen. Met betrekking tot de landen, die lid zün van de organisatie voor Europese economische samenwerking zullen de Beneluxpartners met ingang van 1 Maart 1954 een zelfde po litiek volgen. Deze wordt verwezenlijkt door het deponeren van gemeenschappelijke liberalisatielijsten en het instellen van gemeenschappelijke invoerregelingen De monetaire situatie ten aanzien van het dollargebied ts zo veranderd, dat voor de Beneluxlanden de moeilijk heid in zicht is het regime v de dollarinvoer gelijk te maken. Deskun digen zullen nader onderzoeken of op korte termijn een analoog regime als ten aanzien van de invoer uit de O.E.E.S.-landen kan worden bereikt De vergadering van het comité van ministers heeft voorts in beginsel de progressieve vrijmaking van het kapi- N egen-en-een-half laar nadat de eerste brokjes Nederland van de bezetting door de Duitsers werden bevrijd, heeft ons parlement de Nationale Feestdag ten grave ge dragen. Woensdag heeft de Tweede Kamer namelijk de regeringsvoor stellen, die het besluit hiertoe in hielden, aangenomen. Weg Nationale FeestdagMaar weg ook en dat is tenminste gelukkig het jaarlijkse geharrewar over net al dan niet een hele, een halve dag of hele maal geen vrij geven op de beruchte vijfde Mei. Dat woord „berucht" is pijnlijk. En .och is er geen ander woord, dat de werkelijkheid meer benadert. Het was ieder jaar een pijnlijke verto ning. volk. Het herinnerde zich de dag der bevrijding wel met vreugde, maar gevoelde de behoefte niet om aan die herinnering door feestvertoon vorm te geven. Wij zijn nu eenmaal geen volk van nationale gedachten, nationale gevoelens, nationale demon straties Hoezeer wij ons ook allen Nederlander weten, toch leeft in ieder onze nog te zeer het besef Fries, Groninger, Hollander, Brabander, Zeeuw en Limburger te zijn, of Gel dersman of Overijsselaar, of Drent, dan dat wy ons warm zouden kun nen maken voor nationale feesten. Tot een nationale demonstratie zijn wij soms in staat Men herinnere zich de troonswisseling van Koningin Wil- helmina. Maar daar bleef het dan ook bij. De vijfde Mei is van 1946 af een povere aag geweest Men vierde geen feest. Ten dele kwam dat, omdat het na-oorlogse Nederland al te zeer af week van wat men zich onder de be zetting gedroomd had. Ten dele kwam het evenzeer, omdat men met problemen te worstelen kreeg, die men ternauwernood aan kon. En dan feesten Dn alle moeilijkheden en al le teleurstelling? De meeste Nederlanders zullen het begrijpelijk vinden, dat de regering er onder die omstandigheden de voor keur aan gaf. Koninginnedag en Be vrijdingsdag maar samen te laten vallen en op de vijfde Mei gewoon te laten werken. Want zo gaat het nu worden. Een geheel andere kwestie is, dat de Tweede Kamer zich van het Bevrijdingsdag-debat povertjes afgemaakt heeft. Alleen de commu nisten- dienden na futloze debatten een motie in, waarin zij voorstelden de vijfde Mei te handhaven als Na tionale Feestdag Deze motie werd natuurlijk verworpen. Met alleen de stemmen der communisten voor. Zoiets is een beetje' triest. En het is een schrale troost, dat de regeling ermee accoord gaat. dat men op de vijfde Mei de vlaggen uit steekt en in de scholen door het on derwijzend personeel, voor de radio door sprekers de bevrijding laat her denken. Daarmede werd het schamele feit, dat de Malenkovieten de enigen wa ren. die voor onze Nationale Feest dag een lans braken niet uitgewist. Dat is jammer. Maar overigens: de Bevr^dingsdag heeft nooit geleefd Zij zou onder al le omstandigheden ter ziele zijn ge- Er dreigt thans echter een gevaar. Tot dusver is de Dodenherden king aan de voovavond van de vijfde Mei stijlvol en waardig ge weest en zij leefde ter dege in de be volking. Zal men nu ook deze herden king van wie hun leven gaven voor Nederlands vrijheid achterwege gaan laten? Zullen de namen dei waarlijk groten in het verzet in vergetelheid geraken Hiertegen dient gewaakt te wor den. Want zij hebben waarlijk beter ver diend. Om hen te eren is een Bevrijd;ngs- dag overbodig. Als dat er maai niet toe leidt, dat ook deze sobere her denkingen vervallen.....* taalverkeer tussen Nederland en de Belgisch-Luxemburgse Economische Unie aanvaard volgens de modalitei ten en de methoden, voorgesteld dooi de deskundigen De practische toepas sing van deze voorstellen zal onver wijld verzorgd worden door de com missie voor de monetaire vraagstuk ken. De ministers hebben tevens van ge dachten gewisseld over de verschillen de problemen van de economische en sociale politiek, die van belang zijn voor de dpuane-unie. In Nederlandse kringen toonde men zich na afloop van de gehouden con ferentie van het comité van ministers der Benelux zeer voldaan over de be reikte resultaten Van zeer grote be tekenis acht men, dat thans nog eens opnieuw naar buiten wordt bevestigd, dat de Benelux een realiteit is Van niet minder belang is dat op deze bijeenkomst nog eens tot uitdruk king is gekomen, dat de monetaire situatie van Nederland thans dusdanig is, dat dit land In staat is zijn mone taire regime met het Belgische gelijk te trekken. Genezen van alastrim Donderdag zijn twee alastrim-pa tiënten die tot de eerste gevallen be hoorden. genezen verklaard en uit hel ziekenhuis ontslagen. De geneesheren nemen geen enkele risico en ontslaan alleen diegenen, bij wie de huid weer volkomen gaaf is le noemen. Ook uit de observatieafdeling kon een patiënt ontslagen worden Er zijn nu nog 26 zieken en zeven gevallen in observatie. Verpleger vrijgesproken. De verpleger van D. uit Zutphen. die voor de Zutphense rechtbank te recht heeft gestaan omdat hij een pa tiënt een verkeerde injectie zou heb ben toegediend tengevolge waarvan deze patiënt was overleden, is door de rechtbank vrijgesproken Bij ie be handeling van de zaak is nl. gebleken, dat de twee flesjes, uit één waarvan de verpleger de injectiestof had geno men, uiterlijk weinig verschilden. In het ene zat de juiste, in het andere de dodelijke stof. De officier van Justitie nad drie weken gevangenisstraf voorwaarde lijk met een jaar proeftijd eeëist. Kans op lichte dooi met sneeuw. (Van onze weerkundige medewerker). Het hogedrukgebied, dat jok de laatste dagen nog steeds voor Oostelijke winden, nelder weer en des nachts voor strenge vorst zorgde, wordt nu vanuit het Noora-Westen en >ok vanuit het Zuiden aange vallen. Een langs IJsland rekkende depressie veroor zaakt boven Schotland regen ;n krachtige Westelijke win- len met belangrijk hogere emperaturen Van de Middel- andse Zee trekt een depressie net sneeuw over Frankrijk laar 't Noorden In het meest al warme Spanje sneeuwde het gisteren ook in Madrid brj 2 graden vorst In Zuid-Frank rijk was gisteravond al 80 cm sneeuw gevallen. Deze ontwik keling kan de vorst bij ons tij lens het week-einde dwingen het veld te ruimen. Vooral iverdag wordt de kans op looiweer groot, waarbij ook •nige sneeuw mogelijk is Over Schotland wordt morgen ech- ;er alweer koude lucht uit het boorden vernacht. Wij doen laarom goed bij eventueel looiweer niet te vroeg te jui- ;hen. want de vorst zal dicht n de bim»t btbvrn Het niet litgesloten. dat het na een aan? da "en zelfs weer koudef gaat worden. vwwwwwwwwwyw Over het ijs naar Schiermonnikoog Koningin Juliana heeft met onge veer tien dames en heren van haar gevolg een schaatstocht door de Zaan streek en het Waterland gemaakt. De Koningin werd in Zaandam vrij snel herkend, doch men respecteerde het verlangen der landsvrouwe on gestoord te knnnen schatsrijden Van enige hinderlijke belangstelling was dan ook geen sprake. Een groep inwoners van Homhuizen is Vrijdag over het ijs naar Schier monnikoog gelopen De wandeling duurde ongeveer drie uur. De leider van de groep, de heer Dijkland, die steeds een der eersten is, die de wandeling en ook nu het gezelschap leidde, zeide dat hij nog nooit zo'n gemakkelijke tocht als deze keer had gemaakt. Het ijs over de Waddenzee is zo gunstig, dat het zich laat aanzien, dat men over enige tijd, bij aanhoudende vorst, de reis Horn- huizenSchiermonnikoog per auto zal kunnen maken. De voedselpositie op Schiermonnikoog is nog gunstig, maar er dreigt een tekort aan brandstof. Ten gerieve van voetgangers en fietsers is tussen Pannerden en Doo renburg een pad over de Rijn ge maakt Ook over de rivier De Waal Kranten op een ladder, een touw er aan en vijf mannen trekkenzie daar een transport over de ijsvlakte van de Zandkreek. (Foto P.Z.C.) bij Tiel is een pad over het ijs ge maakt. PLUIM VOOR PLUIM Bij net schaatsen op de Bergse Ach terpias tc Rotterdam is een inwoner van de Maasstad met zijn echtgenote in een groot wak terecht gekomen Zij konden worden gered doordat de 23-jarige electricien H. Pluim hun hulpgeroep hoorde en het wak wist te bereiken. Hij slaagde erin de ver stijfde drenkelingen met inspanning van alle krachten uit het wak te trekken. OMSTREEKS JULI IN GEBRUIK Onderwijs aan kinderen, die met hun ouders het land doortrekken. Over enkele maanden, vermoedelijk in Juli, zal op de kermis in Leeuwar den worden gestart met de eerste rijdende school in ons land. Deze school, die wordt geëxploiteerd door de Stichting Rijdende School is bedoeld om onderwijs te geven aan kinderen van ouders van kermisinrichtingen en hun personeel. Van de iverheid werd een Rijkssub sidie verkregen, waardoor de stich ting in staat is gesteld deze eerste school Le exploiteren. Het onderwijs zal individueel worden gegeven, op dezelfde wijze als bij onderwijs aan schipperskinderen. De onderwijzer, die met de leiding van deze school is belast, de heer D. C. Ladenstcyn uit Rotterdam, heeft evenals zijn vrouw ervaring op het gebied van <"ït onderwijs Indien dit experiment slaagt en daaraan twijfelt men niet. dan zal het nodig zijn vier Dierenrampenfonds zorgt voor verhongerde vogels. Naar aanleiding van de alarme rende berichten over verhongerde vogels bij het IJsselmeer, heeft het dierenrampenfonds een ton visafval te IJmuiden aangekocht met het ver zoek dit zo snel mogelijk ter be schikking te stellen van de houtves ter, belast met het toezicht op het natuurreservaat „Het Zwarte Meer." Ook is men tot de aankoop van DÊ< van 250 gulden overgegaan, vogelvoedergranen tot een bedrag Wij herinneren er aa« dat het 11 Februari a.s. een jaar 'geleden zal zijn dat het dierenrampenfonds werd opgericht naar aanleiding van de overstromingsramp. of vijf van dergelijke scholen in dienst te stellen om de daarvoor in aanmer king komende kinderen het onderwijs te kunnen geven. De school krijgt inclusief de wo ning van de onderwijzer een lengte van 19,80 meter. De inrichting wordt zeer modern. Er zal plaats zijn voor 24 leerlin gen. Reeds nu uitbreiding van diesel-electrische dienst Vooruitlopende op de invoering van een volledige Diesel-electrische ".rein- dienst op het baanvak Zwolle-Em- men bij het begin van de zomerdienst regeling op 23 Mei a.s., zullen de Nederlandse Spoorwegen reeds op Maandag 8 Februari a.s. het aantal Dieseltreinen op dit baanvak aan zienlijk uitbreiden. Van die dag af zullen op dit traject, dat thans nog met stoomtreinen ge reden wordt. Diesel-electrische trei nen gaan rijden. Nederlanders gearresteerd in Indonesië. Wederom worden er enige arresta ties van Nederlanders gemeld, ditmaal uit Bogor. De correspondent van Ane- ta te Bogor bericht de arrestatie van de heer Lapré, employé bij de Good year "jbberfabriek. van de planter J E. vaD Ooy van de onderneming Tji moelang en van mevrouw David, zon der beroep Tevens zou volgens niet- officiële bronnen een Indonesiër zijn aangehouden die voor de souvereini- teitsoverdracht in Bogor de Pasoen- danbeweging leidde. De politie in Bo gor kon geen inlichtingen over de ar restaties geven De opdracht tot de aanhoudingen was van Bandoeng ge komen De redenen van de arrestatie zijn niet bekend. ISOLEMENT OPGEHEVEN. Een voettocht naar Kats.... Van Katseveer is Vrydngmidda0 vooi Noord-Beveiand tie victorie be gonnen. Het zag er 's morgens voor de eilandbewoners leljjk uit. De veer dienst VeereKamperland, die het tot Donderdag had volg houden, moest jok worden gestaakt en hoewel er zich enkelen over de Zandkreek by Wol- phaartsdyk waagden .was het ijs echter nog te onbetrouwbaar voor „mas- saverkeer." Het lang gevreesde isolement van Noonl-Beveland scheen een feit te worden, doeh toen kwam Kees Noordhoek, de veerman van Katse veer in het geweer. Met een boor gewapend maakte hij *s morgens een verkenningstocht over het ijs. Twintig, vijf en twintig centimeter, ja zelfs een halve meter dikte werd gemeten. „Geen vuiltje meer aan de lucht" klonk Kees' stem triomphantelijk en als de overwinnaar van de Mount Everest plantte hy 's middags op de dijk van Noord-Beveland de Neder landse vlag, die fier wapperde in de Oostenwind. Die vlag was. we! te verstaan, al- Je bent veerman of je bent het niet. leen als baken bedoeld, want Noord- En als de veerboot ligt vastgevro- hoek is te nuchter om die' ontdek- I ren. moet er zo gauw mogelijk een kingsreis als een „stunt" te zien. I andere verbinding komen. Op onze zwerftocht om de Noord- Bevelandse abonné's hun krant zij het dan wat later te doen be zorgen, belandden We ook op Katse veer. Noordhóek was juist zijn ba kens bh elkaar aan het zoeken om het pad uit te zetten, want veilig heid voor alles. De veerman die de Zandkreek kent als zijn broekzak en de ijsvorming van dag tot dag had nagegaan, wist precies waar je zijn moest. „Een prachtige baan, man nen en niets in de weg." En zo trok rond tweeën de kran ten „expeditie" als een der eerste de Zandkreek over. Noordhoek met de vlaggen als bakens voorop en gevolgd door een „vnfspan" dat een met kranten volbelanen ladder over het spiegelgladde ijs sleepte. In een kwartiertje was het gebeurd. Een wandeling zonder enige sen satie, een aardige ontmoeting mid den op de Zandkreek met enige Noord-Bevelanders en aar de dijk vier vlotte meisjes, die na het be komen van de teleurstelling dat „de post" Qr nog niet bij was, toch de krant opgewekt begroetten Noord- Beveland had tenminste Vrijdag zijn nieuws, ondanks gestremde veer diensten. Met opkomend water werd het la ter in de middag njpeilijker om het ijs te betreden, doch door het leggen van een plankier is een en ander verholpen. Tegen de avond is ook de post met een slee over het ijs vervoerd. (Vervolg op pag. 4.) In de haven van Marken qinq het Vrijdagmiddag vrolijk toe. Op het ijs dansten de jonqemeisfes en fonpeman- nen van het êila ui. gestoken in hun karakteristieke kleding volksdansen. KORTE PREDIKATIE (Joh. 9 1-t, ZÓNDE-ZIEKTE. Met de Joden uit Jezus" dagen be schouwen ook thans noq veel mensen ziekte als straf op bedreven zonden. Soms heeft men hel daarmee b\j het rechte eind. Niet alleen wacht een mens, die overmatig gebruik maakt van sterke drank, het delirium, maar ook ziet iemand, die gestadig borde len bezoekt, er op 1,0-jarige leeftijd uit als een versleten man.' Hoe waar dit echter ook moge zijnover het algemeen gaat bovengenoemde be schouwing toch niet op. Zoals uit ons bijbelgedeelte blykt, bestrijdt dan ook de Bijbel bedoelde conclusie. Al zal men dus moeilijk vol'kunnen houden, dat ziekten van mensen straf is op bedreven zondentoch geeft de Bijbel ons telkens te kennen, dat zonde en ziekte met elkaar in ver band sta"-. Sinds de zonde de schep ping van God binnenkwam, zijn ziekte en dood aan de orde van de dag. Zij herinneren ons aan de ..val" van die schepping, zoals een barst in een vaas ons herrinnert aan de val, die se maakte. Wie dit weet, zal begrijpen, daf Je zus Christus, die tot ons kwials Heiland en Redder, niet alleen cc zon den vergaf, maar ook zieken 'ionas...~ zieken genas als een teken van en een heen ui jr. ing naar de nieuwe schep ping, die in Hem werkelijkheid wordt. Zjfn leven op aarde teas een overwin ning op zonde, ziekte en dood.' Christenen zijn volgelingen van de ze Jezus Christus. Och!het is he laas maar al te vaak een te groot woord, maarals het goed is, zal iN het leven van christenen. Jasna Chris tus gestalte moeten krijgen. Zo behoort bij christenen iets te blij ken van een hunkering naar de over winning van zonde, ziekte en dood. Bij echte christenen huist-protest te gen deze zaken. Zij zuchten naar de nieuwe wereld van het Kon ink- r'yk Godseen zuchten, dat zich hier in deze wereld reeds uit niet al leen in een bestrijding van hetgeen de Bijbel zonde noemt, maar ook in een bestrijding van ziekte en dood. Heus.'het is een bewijs van ontwa kend christendom, wanneer Protes tanten zich offers getroosten en zich moeite geven voor de bouic van goed- ingerichte en modern-geoutilleerde vrotestantse ziekenhuizen.' Talma, 's Heer Areniskerke. DE VERWACHT NOG WEINIG VERANDERING. Zonnig weer met een zwakke tot matige Oostelijke tot Zuidoostelijke wind. In de ochtend strenge tot mati ge vorst. In de middag emperaturen omstreeks het vriespunt, (Eerste kwartier op 10 Februari 7 Februari Zon: Op Maan: op 8 Februari ZonOp Maan: Op ZON EN MAAN Onder 17.38 Ondei 23.22 Onder 17.40 Onder

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 1