Vrouw enpagina Onze „Werkende vrouwen" verkeren nog altijd in onzekere positie VAN VROUW T07 VROUW JONGE VROUWEN BEOEFENEN EEN EEUWENOUD HANDWERK TWEE WOELWATERS, TROTS OP HUN NIEUWE PYAIS A'S! PROVJNCt ALB IEBVWBE &OURAHT ZATERDAG 6 FEBRUARI 1654 DE VROUW ALS ARBEIDSKRACHT Probleem „gezin-plus-werk" ontmoet in Nederland loodzware vooroordelen (Van een medewerkster) „Het Is opvallend, hoeveel gemakkelijker een Amerikaanse vrouw het Ïrobleem gezin-p 'us-werk opvat dan de Europese vrouw. Voor haar is liet >uter een kwestie van practische tijdsverdeling, terwijl wij het probleem nog altijd behangen met loodzware vooroordelen", lazen wij onlangs in een verhandeling over het buitenhuis werken van de getronwde vrouw. Wij zou den deze zin gaarne als uitgangspunt willen nemen voor een kleine verhan deling over het probleem „werkende vrouw", waarvan het sub-probleem „werkende getrouwde vrouw" tegenwoordig wel het meest brandende is. Werkende vrouw zjjn wij vrijwel allen te eniger tijd geweest en wij hebben daarbij opgemerkt, dat onze mannelijke collega's beter betaald werden dan wij. Wonderlijk genoeg laat dit, op geen enkele redelijke grond berustende verschil, de meeste vrouwen Siberisch! In Engeland strijden de vakvereni gingen reeds lang voor een volledige gelijkstelling, ervan uitgaande, dat Ret in de eerste plaats redelijk is, en dat het in de tweede plaats de moge- lgkheid zal uitsluiten van vervanging op grote schaal van mannen door vrouwen, om zodoende tot een ver mindering van de productiekosten te komen. De vrouwen in de Engelse staats dienst maken niet minder dan een derde van het totaal aantal over- heidsemployé's uit en ook zij ontvan gen een lager salaris dan hun manne lijke collega's. In Amerika was dc gehuwde wer kende vrouw reeds lang een normaal verschijnsel, maar ook daar is het door de laatste wereldoorlog sterk toegenomen. „Scheef oog" Richten wtJ nu eens de blik op Ne derland, waar de werkende getrouw de vrouw nog steeds met een enigs zins scheef oog wordt aangekeken. Om te beginnen is hét altijd maar een bepaalde categorie, welke door de cri tici naar het huishouden wordt terug verwezen. Deze zelfde critici zouden vermoedelijk zeer verstoord zijn, wan neer b.v. alle getrouwde werkvrouwen er het dweiltje bij neerlegden, omdat zij haar „hogere roeping" in haar ge zin moeten gaan vervullen! Ook zou een lange wachttijd in de winkels, waar nu de vrouw de gehele dag mee helpt. hun geenszins bevallen. En deze werkende, getrouwde vrouwen, waarvan iedereen het werken aanvaardt, vormen toch werkelijk geen geringe groep: ca. 100.000 boerinnen, 55.000 winke liersters, 22.000 in diverse beroe pen. zegge en schrijve meer dan 17 Vi van de ongeveer 1 mil- lloen getrouwde vrouwen die Ne derland ryk is! Waarom dan de kennis en ervaring, welke men als werkende jonge vrouw heeft opgedaan, teloor laten gaan in een complex van huishoudelijke bezig heden, welke een groot gedeelte van ons, op zijn zachtst gesproken, verve lender vindt dan ons vroegere werk? Voor een arbeidsverdeling van een aantal huishoudelijke bezigheden is vrijwel iedere weldenkende echtge noot te vinden, terwijl een beroeps halve aangetrokken kracht het zware werk zou kunnen doen. Voor jongens en meisjes van een1 Jaar of tien ziet u hier een eenvou dig pyamapatroon, dat op verschil lende manieren uit te voeren is. Ge heel van dezelfde stof vraagt het on geveer 8,50 m van 80 breed. Het hier gegeven patroon is voor de jongenspyama. U stikt van de broek de beennaden dicht en daarna de middennaad, waarbij tussen de te kentjes een split open blijft. Links hiervan vouwt u het aangeknipte ge- dee'te naar binnen en stikt het vast, rechts naait u er een belegje van de zelfde vorm tegen. Aan de onder kant van de pijpen stikt u 'n 4 5 cm brede band aan, die u daarna op de goede kant vouwt en vaststikf. Als u de streepstof hiervoor dwars neemt, is dit tevens een aardige gar nering. Langs de bovenkant maakt U een schuif met elastiek. De zakken worden op de voorpan den genaaid, het beleg wordt naar b'nnen gevouwen en tegengestikt. Zij- en schoudernaden sluiten, en de halsrand tussen de dubbele stof van de kraag zetten. Mouwnaden sluiten en de onderkant op dezelfde manier afwerken als de pijpen. U zet de mouwen naad op naad vallend in. Hetzelfde model kunt u voor meis- Jes maken. Alleen vervalt dan bij de iroek het spilt, en het jasje sluit naar links innlaats van naar rechts Een ceintuurtje erom staat wel leuk. InDlaats van een streep kunt u dan een combinatie van gebloemd en ef fen flanel nemen. U ziet. dat hier de pijpen en mouwen ingerimpeld tus sen een smal boordje resp. op voet en handwijdte gezet zijn. U kunt daar ook een schuifzoompje met elastiek nemen. Innlaats van een jasje met knoop- «luiting kunt u een blouse met schou derpas (zie stippellijn) maken. IO JAAR Maar de kinderen? Hier kemt het zwaarste geschut in het veld en hier staan dan ook de meeste vrouwen machteloos. Waar de werkvrouw, die de trappen komt boenen en de kamer een goede beurt komt geven, en de vrouw die de hele dag op de markt staat om haar gezin te onderhouden, haar kinderen tijdens haar werktijden latendaarnaar wordt weer niet gevraagd! Voor de kleuters zyn er natuurlijk goede bewaarscholen, en later de lagere school. Maar ook voor de allerkleinste peuters van de, om welke reden dan ook, buitenshuis werkende moeder, dient tijdens de werkuren een goede „bewaarplaats" beschikbaar te zijn, in de vorm van kinderverzorgingscentra, de z.g. „crèches". Goede crèches zijn in Ne derland een eerste vereiste, en wij wil len hier vooral de nadruk leggen op het woordje „goéde"! Ook de niet-werkende moeder komt van tijd tot tijd in situaties, waarm zij haar kinderen noodgedwongen moet uitbesteden het zy door ziekte, hetzij door andere omstandigheden. Ook voor haar zou een werkelijk goe de en deskundig geleide crèche in de plaats harer inwoning een uitkomst zijn! Tenslotte nog dit: natuurlijk zou de arbeidsmarkt een vreemd aspect Terugkeer van de WESPENTAILLE! Jacques Fath heeft voor de gro te verrassing gezorgd b(j de voorsjaars-modeshows van de grote Franse couturiers, welke de 1ste Februari begonnen zijn. Fath's collectie wordt name lijk overheerst door modellen metde ouderwetse wespen taille! Aldus meldt het dagbliad „De Telegraaf." Alle soepelheid van de laatste jaren ie uit Fath's creaties ver dwenen: jaoonnen. deux-pièces, tailleurjasjes sluiten streng aan door ontelbare naden en naadjes. En de consequentie van de nieuwe lijn is, dat de draagster van deze modellen haar step.in en andere gemakkellfk-zlttende „foundations" zal moeten ver vangen door een strak sluitend corseletjemèt de nodige baleinen er in! gaan vertonen, wanneer morgen aan ae dag alle gehuwde vrouwen zich geroepen zouden voelen, om „erbij te gaan werken". Dat is niet nodig, en evenmin wenselijk! Velen onzer voe len zich volmaakt gelukkig in haar huishouden. Maar degenen, die wèl willen (of moesten) Dlijven werken na haar huwelnk dienen hiertoe de gelegenheid te krijgen. De vele huis vrouwen, wier talenten onbetwist op een ander gebied dan op dat der huis houding liggen, vormen tezamen een reservoir van waardevolle arbeids krachten, dat niet ongebruikt mag blijven. Stevige kostjes voor koude dagen In deze koude winterdagen moe ten we een extra stootje kunnen op vangen, en daarom zorgt de huis vrouw dat er na de uren van ijsver maak oen geijkt winterkostje staat te wachten, zoals erwtensoep met kluif, boerenkool met worst, bruine bonen met spek of hutspot. Wlnter- maaltyd"n, di^ niet alleen smakelijk, maar ook bQzomler voedzaam zyn! Ook kaas mag niet vergeten wor den op het wratermenu, want ze. be vat vele belangrijke voedingsstoffen zoals vet, eiwitten, kalkzouten en vi tamines. Kaas lëvërt arbeidsvermo gen en warmte, precies wat we nu vooral nodig hebben! We kunnen bijvoorbeeld eens een stampot maken van witte- of sa- voyekool, en die opdienen met ge bakken kaasplakken, welke we heel eenvoudig kunnen bereiden. Dikke plakken iets belegen kaas worden door een papje van bloem en melk, en daarna door paneermeel gehaald. Op het laatste moment, dus wanneer de stamppot klaar is om op te doen, worden deze plakken In de koekepan vlug bruin gebakken. Bij kool. spruitjes of knolraap smaakt een kaaspannekoekje verruk kelijk. Deze pannekoekjes worden gebakken van een beslag, dat ge maakt wordt van 100 gram geraspte kaas, een half kopje melk, drie vier eetlepels bloem, een ei en wat zout. Voor het bakken gebruiken we wat boter of margarine. Een gebakken kaasboterham smaakt lekker bij de koffiemaaltijd. Een plakje kaas leggen we hiertoe tussen twee dunne boterhammetjes, waarna het geheel even bruin wordt gebakken in de koekepan. Tenslotte een „kaas-variatie" Het is reeds eeuwen geleden, dat de kunst van het tapijtknopen ont stond in de Oosterse landen, welke ons op dit gebied zoveel schoons ge- levend hebben. Men denke Blechts aan de fraaie Perzische kleden; een „ech te Pers" is een hartewens van vele vrouwen Deze Oosterse volkskunst heeft in de loop van tientallen jaren een weg naar het Westen gevonden. Via Grie kenland, langs de kust van de Mid dellandse Zee bereikte de oude Oos terse techniek ook West-Europa, en kwam daar in verschillende landen in de I6e en 17e eeuw tot grote bloei. Ook in Nederland wordt het hand- knoopwerk reeds 250 jaar beoefend, maar een eigen techniek heeft men hier te lande nooit verworven Wel is er in Noord-Holland een bedrijf dat het oude ambacht volgens Oos terse werkwijze uitvoert: de Konink lijke Handtapijtknoperij „Kinheim", in 1911 opericht door een vrouw. De ze dame, mevr. Van Hoogstraten- Polvliet, ging vóór de oprichting naar Turkije om daar het vak gron dig te leren en zo komt het dat men in Beverwijk de enige fabriek van Nederland en waarschijnlijk ook van geheel West-Europa) vindt, die kle den maakt met de zg. „Geordes- knoop". Wanneer men langs de weefgetou wen loopt, ziet men daar vele jonge vrouwen zitten, wier rappe vingers de prachtige wol door de ketting- het bekende recept van erwtensoep! U hebt ervoor nodig: 500 gram split- erwten, 2% liter water. liter melk, 3 pond prei, 1 se!derijknol, 1 bosje selderijgroen, 250 gram aard appelen, 75 gram boter of margari ne. 200 geraspte belegen kaas, zout, peper en aroma. De erwten wassen, weken en gaar koken in het weekwater. De aardap pelen en groenten (behalve het sel derijgroen) schillen en schoonmaken en aan de soep toevoegen. Wanneer alle bestanddelen goed gaar gekookt zijn, wordt de soep afgemaakt met melk, boter, geraspte kaas, zout, pe- Eer en aroma (het laatste naar ver- iezing). Pas vlak voor het opdienen strooien we het fijngesneden selderij- groen in de soep! wVWVNAAAA/VWVWS Overslag en beleg vervallen dan. In de voorpas is een splitje voor de sluiting. Zo'n blouse kan heel goed zonder ceintuur en ook door jongens gedragen worden, maar de garne ring met ruches reserveert u voor de meisjes. Daar zoudt u uw zoon ten zeerste mee beledigen Een effen donkere broek met een licht jasje, gegarneerd met de donkere stof. staat zowel voor de jongens als voor de meisjes altijd keurig. Denkt u er- om, dat flanel in de was wel eens wil krimpen? Maak de pyama dus wat aan de ruime kant! ELLA BEZEMER Een schrikbarend lange tijd geleden ik durf het niet eens meer nazien hebben toy het eens aan de stok gehad over het schrijven van een brief. Daarop is zo iets aardigs en hartelijks binnengekomen, dat ik, zij het maanden na dato, dit schrijven even van harte beantwoorden toil. De schrijfster zal m\j het uitsel wel vergeven: er zijn zo veel dringende zaken vóór ge weest. Zij vertélt mij om te begin nen in keurig schoolschrift haar levensgeschiedenis, die nog niet zo héél lang is, maar behoorlijk gevarieerd. Eerst teas zij.dienstmeisje en daarna huishoudster en vooral in de laatste betrekking heeft zy veel geleerd, volgens haar dankbare zeggen. Nu zal men als huishoudster ook alle dao iemand treffen, die zo'n levendige en veelzijdige belangstelling heeft als deze jonge moeder van twee jon gens.' Ik denk zo, dat zij op school een plezierige leerlinge is geweest, zo'n ijverig pienter ding met acht voor netheid en misschien wel negen voor vlyt. Maar na die ongetwijfeld voor treffelijke lagere school ivas het met leren uit, en al volgt zjj trouw cursussen in dit of dat, al woont zij lezingen bij en haalt boeken, waar zij die maar krij gen kan er mankeert toch tets aan die zelfontwikkeling van haar. „Met dat al schrijf ik niet veel; toch voel ik het als een gemis, dat ik mij niet goed kan uiten. Maar hoe dat te ver anderen T" Als het niet anders teas dóAr is altijd een mouw aan te passen. Als u weinig brieven te schrijven hebt waarom zoudt u dan niet zelf de gelegenheid scheppen f Er zijn zo ontzag lijk veel mensen, die u met een brief nu en dan een geweldig plezier znodt doen. Eigenlijk moesten wij vrou wen elkaar veel meer schryven. Niet het verplichte formule- krabbeltje b\j verjaardagen of bruiloften, maar brieven als een uitgestoken hand, brieven die dwars over oceanen en conti nenten vliegen, brieven die neerdwarrelen on het tafeltje naast een ziekenhuisbed, in een rusthuis voor oudjes, op de plaid van een invalidenwagen... Overal op de wereld, vlak bij u en ver van u af, vechten vrou wen dag aan dag met een grijn zende eenzaamheid welke voor minstens een week verjaagd zou zyn door een brief van een meelevende huismoeder. Hebt u er wél eens aan ge dacht om, laten wij zeggen, één keer per maand te schrijven aan een emiyrantenvrouw, zo een die drie dagen ver in de wildernis van Australië of Nieuw-Zeeland zit te snakken naar een woord moedertaal* Die elke dag met kloppend hart het deksel van haar postkistje aan de kant van de weg, gaat oplichten en voor wie een heel gewone, opgewekte vrou- wenbrief een schat uit dui zend is Er zijn alleenstaande vrou wen die nóóit verjaarspest krij gen, chronische zieken die lang zamerhand volkomen vereen- zamen, jonge huisvrouwt jes die zo achteraf wonen, dat de stilte haar benauwt, weduwen zonder kinderen die zich hopeloos overbodig voelen... Voor die allen betekent een brief een straal zon op een re gendag en méér. waarom sehrtfven wij hóór eigenlyk nooit, en wèl onze nicht die al ons doen en laten al van haver tot gort kent, of onze tante die toch nooit nieuws heeft om te rug te schrijvenT Dat u ds adressen niet weet is maar een kxoestie van tijd. Wedden dat Baskia op deze ko lom er genoeg voor u en voor anderen misschien krijgt toegestuurd, dat u maar voor het uitzoeken hebt? En hoe u dat schryven dan in het vat moet gietenPrecies zo spontaan en natuurlijk als u deze brief aan mij geschreven hebt. Een brief schrijven is wer kelijk zo'n heksentoer niet mits u het idee van u afzet, dat u met de pen in utc hand plotse ling hoogdravend en plechtsta tig moet gaan doen. Dat is pre cies even mal als wanneer u met de telefoonhoorn in de hand op slag een kanselrede- nnar gaat staan imiteren. Natuurlijk zijn er teel een paar regels die het schryven gemak kelijker en vooral leesbaarder maken. Eén van de eerste hebt u zelf al toegepast. Maak om te beginnen een klad op: dat is zoveel als het Ïrondpatroon van uw brief, 'iet dat u het hele epistel met potlood moet gaan uitschrijven een paar punten neerzetten is al héél wat. Kyk die punten dan eerst eexw aanen ga na, of ze in logische volgorde staan. Het is zo hinderlijk voor uw correspondente als zij eerst een stukje persoonsbeschrijving krijgt, dan een opsomming van uw lief hebberyen, die middenin onderbroken wordt door een praatje over uw kinderen om dan onverwacht over te gaan op het weer. Nee. elk onderwerp moet zo eenvoudig mogelijk, af gehandeld zijn. vóór het volgen de xoordt aangesneden. Dan is meteen de kwestie van het inspringen der regels op gelost: want verdelen in ali nea's maakt een brief veel ap- petijtelijker dan vel aan vel 7net volgelopen regels. Houd daarbij uw zinnen in het begin zo kort en eenvoudig mo gelijk. en probeer alle doodge schreven woorden als „vlot" en Jeuk" en „fantastisch" en „in één xooord schitterend" te ont lopen. En vooral: lees uw brief min stens tweemaal langzaam over en vergeet de datum zomin als het adres. Kan het hiermee voor vandaagf SASKIA. draden trekken. Het gebruikte ma teriaal is schapenwol, terwijl de sche» ring (de onderdraad van net kleed) uit katoen, wol of kameelhaar be staat wanneer het een tafelkleed be treft. Voor vloerkleden gebruikt men het sterke vissersgaren als schering. Een wereld van èchone kleuren en rjjke patronen gaat open voor de bezoeker in zo'n weefatelier! Maar ook een wereld van contrasten; op een der weefgetouwen byvoorbeeki ziet men een modern, grof geknoopt, effen staalblauw tapiit. bestemd voor een in aanbouw zynae oceaanstomer van een grote scheepvaartmaat schappij. Elders staat op een getouw een neel fijn, byna op naaldwerk ge- lijkend tapijt, waarin Oosterse mo tieven zijn nagewerkt Dit kleed heeft per vierkante meter 250.008 knopen... By de Oosterse volkeren ivm het hoofdzakelijk de vroutv. die de tapHten maakte, en ook in ifit Noord-Hollandse bedrijf zijn het uitsluitend vrouwen, aie de wol hanteren. Zo'n groep meisjes, ge zellig werkend aan hetzelfde weefgetouw, vormt een kleine gemeenschap. De geroutineerde Knoopsters onder hen leggen per dag zo'n 7 tot 8000 knopen! De jonge meisjes die plezier heb ben in dit beroep kunnen na een leer tijd van anderhalf jaar al goede re sultaten bereiken. Het le^cen van de knoop en het vaardig en snel werken hebben ze dan wel onder de knie. Vervolgens gaat het er om, het „in slag maken,r en „patroonlezen" goed te leren De werktekening voor het te maken tapijt berust bij één van haar, die tevens de verantwoording heeft voor de uitvoering van het ge heel: de voorwerkster. Een typisch vrouwelijk beroep, dit tapijtknopen! Want de producten die hier op de weefgetouwen groeien, zijn bestemd om straks een interieur sfeervol en gezellig te makenen wie beseft beter de waarde van een ge zellig tehuis dan de vrouw? Zo kan het ook De gelegenheidskleding voor de vrouw die een blijde gebeurtenis ver wacht. heeft in dloop der jaren een gunstige gedaanteverwisseling onder gaan. De „pcsitie-kleding", die vroe ger meestal practisch, maar leltfk was. heeft de belangstelling gekre gen die zij verdient. De moderne jonge vrouw immers blijft zo lang mo gelijk aan het gezelschapsleven deel nemen, en wil dus ook zo lang moge lijk elegant gekleed gaan! Een der Franse modehuizen toonde onlangs een speciale collectie van kleding, be stemd voor aanstaande moeders, waarbij bovenstaande blouse, ge maakt uit zwarte zijde, opviel. De ve le plooien worden naa. onderen toe steeds breder, en de mouwtjes zyn dusdanig ingezet, dat ze het silhouet van het geheel gunstig beïnvloeden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 11