WENNEKER Niet krabben Tussen Amsterdam en Parijs RUSLAND WIL TIENTALLEN SCHEPEN KOPEN SPRINGBOK GROTE RIVIEREN NOG STEEDS DOOR IJS ONBEVAARBAAR DÉBRAHINE BEDRIJVEN VOOR DUIZENDEN GULDENS OPGELICHT JIMMY BKOWJN en de Bloedboef-Beren 4 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 5 FEBRUARI 1954 VOOR EEN WAARDE VAN 4.5 MILLIARD GULDEN Orders voor Engeland? De minister voor de buitenlandse handel van de Sowjet-Unie, Kabanov, heeft aan de Engelse handelsdelegatie, welke zich te Moskou bevindt, me degedeeld, dat de Sowjet-Unie 5 olletankschepen van elk 15.000 ton, 20 vrachtschepen van elk 5000 ton, 30 vrachtschepen van elk 8000 h 10.000 ton, 20 vissersschepen, 2 drijvende droogdokken, 10 volledige electrische centrales, textielmachines ter waarde van 375 mlUioen roebel, andere ma chines en machinewerktuigen ter waarde van 400 mUlloen roebel en grond stoffen en levensmiddelen ter waarde van l/z milliard roebel in Engeland wenst te bestellen. Naar Reuter meldt Is de order voor de bouw van 20 trailers reeds door een Engelse scheepsbouwmaatschap pij aanvaard. De schepen zullen teza men ruim 60 millioen gulden kosten. De treilers zijn bestemd voor de vis serij in de Noordelijke IJszee en zij zullen speciaal gebouwd worden voor visvangst by temperaturen tot 30 graden onder nul. Behalve deze 20 schepen wenst de Sowjet-Unie naar Reuter verder ver- WIELRENNEN Ronde van Nederland 1954. Kees Pellenaars krijgt technische leiding. De Stichting Wielercontact deelt mede Kees Pellenaars te hebben ver zocht om de technische leiding van de Ronde van Nederland 1954 op zich te nemen. Pellenaars heeft verklaard deze lei ding te willen aanvaarden. De eerste stappen betreffende het contracteren van de renners zijn door hem reeds genomen. VOETBAL Nederlands bondselftal in Maart naar Wenen Gedachtig aan wat verleden jaar ln het buitenland en speciaal ook door Oostenryk voor de slachtoffers van de overstromingen gedaan is, heeft het bestuur van da K.N.V.B, aangeboden om op Woensdag 10 Maart a.s. een sterk bondselftal te Wenen te doen spelen tegen Rapid, de leider van de Oostenrijkse eerste klas competitie. De opbrengst van de wedstrijd zal ten goede komen aan de slachtoffers van de lawines in Vorarlberg. Dit aanbod is door de Oostenrijkers aanvaard. Het bondselftal zal hoofdzakelijk uit B-spelers bestaan en het wordt samengesteld na de oefenwedstrij den van 17 Februari (te Rotterdam tegen een Engelse eerste divisieclub) en 24 Februari (in Den Bosch tegen de F.C. Köln). VOLLEYBAL Het programma Zaterdag worden alleen volleybal wedstrijden gespeeld in de tweede klasse. Het programma luidt: Heren 2e klasse: E.V.V.C. II—M. de Ruytcr II- V.C.U.—U.O.C. II; M. V.C. II—E.V.V.C. Ill; M. de Ruyter H—V.C.U.; M.V.C. II—Marathon H; u.o.c. li—u.o.c. m. Bij de dames ziet het programma er uit als volgt: ZuidwestersMara thon: M.V.C.—E.V.V.C. II; Zuidwes ters—E.V.V.C. I; M.V.C.—U.O.C.; Marathon—E.V.V.C. I. DAMMEN KAMPIOENSCHAPPEN VAN ZEELAND 1954. Voor de kampioenschappen van Zeeland in de diverse klassen zullen worden deelgenomen door onder staande deelnemers: Hoofdklasse: D. Davidse, Arnemul- den, Iz. Porrey, Schoondijke, J. Ga- briëlse, Bergen op Zoom. R. Rykse, Yerseke, Jon. de Smet, LJzendyke, J. L. Strooband Jr., en M. C. Deurloo te Middelburg, L. Anderson en J. Sinke te Goes en N. Corstanje, W. Heydra, H. de Vlieger te Vlissingen. Ie klas: C. J. Hollestelle en O. Scherp te Kortgene, C. P. de Vos, H. Overtveld en Joh. v. d. Berge te Middelburg, J. C. Nijs3en. Vlissingen, L. Adriaanse, Griipskerke. P. Brasser, Kleverskerke, J. Schot, Goes, F. Open neer, Halsteren, P. Thenu, Vlissingen, L. Davidse, St. Laurens. Jeugdklasse: Marietje .'Casse, Arne- muiden. C. van Rijswijk, Souburg, J. Koppejan Jr.. Koudekerke, G. Gorsse, Goes en G. Blom, 's-Gravenpolder. Dit tournooi zal aanvangen op 6 Februari en moet worden gespeeld op wed- strijdklokken met een tempo van 50 zetten per 2 uur. neemt nog 40 treilers, een fabrieks- schip voor de walvisvaart, 30 vang- schepen voor de walvisvaart en 20 schepen voor het vervoer van vis. De bestellingen, die de Sowjet-Unie in Engeland wenst te plaatsen omvat ten bovendien 15 sleepboten en bag germolens, spoorwegmaterieel en 200 kranen op rupsbanden. Amerikaanse regeringsfunctiona rissen te Washington verklaarden de indruk te hebben, dat het aanbod der Sowjet-Unie om voor een waaide van ongeveer 4,5 milliard gulden in En- geland te kopen een krachtige poging' i om de Engelsen te overreden de be staande strenge beperkingen inzake 'n Gonoegan om to mchenken Genot om to drinken 'n moscate gtimpcriterj Jecr: OUD Haarltm de uitvoer van strategisch materiaal naar het Sowjetblok te verzachten. Zij zeiden echter te vertrouwen, dat de Engelse regering de Russische or ders zorgvuldig zal onderzoeken en iedere leverantie zal verbieden, die het oorlogspotentieel der Sowjet-Unie kan vergroten. PER SCHAATS OVER HET 1JSSELMEER Noordzeekanaal en Nieuwe Waterweg open. Donderdag waren in Nederland de een voetpad aangelegd over het ys van de Boven Merwede. Ook fietsers kunnen hiervan gebruik maken. Twee Duitsers, de heren Krauss (54 jaar) en Gildemeister (57 jaar), verbindingen met de door het Us ge- z(jn Woensdag op de schaats en isoleerde eilanden praotlseh weer 1 voorzien van pikhaken, om de zwak- hersteld, zij het met grote vertra- ke plekken te kunnen aftasten, het ging. Wat de grote rivieren in Ne- IJsselmeer overgestoken van .Stave- derland betreft kan het volgende ge- =-•- meld worden: De scheepvaart op de R(jn is on mogelijk in Nederland omdat de ri vier dicht zit. De Gelderse IJssel, de Maas, de Hollandse IJssel, het Amsterdam Rijnkanaal, de Boven Merwede, de Lek en het IJsselmeer z(jn geheel dicht. De Nieuwe Waterweg en het Noordzeekanaal zijn nog bevaarbaar. De rijbanen over het ijs van de Lek bij Wijk bij Duurstede en Cu- lemborg zirjn Donderdag door de Rijkswaterstaat gesloten verklaard aangezien het water in de Lek wast. Tussen Gorinchem en Sleeuwtyk is Advertentie. als Uw huid jeukt Daf maakt j het erger en het veroorzaakt infecties Neem vandaag nog het beroemde huidgeneesmiddel Brugwachter der N.S. sloot bomen te Iaat Boete van f150,- geëist De Officier van Justitie bü de arron- dissements-rechtbank te Den Haag heeft 150 boete, sub. 50 dagen hech tenis en één maand voorwaardelijk geëist tegen dc brugwachter der Ne derlandse Spoorwegen G. V. nit Leid- sendam. V. was ten laste gelegd, dat hij op 2 Juli van het vorige jaar niet tijdig de spoorbomen van de Westvlietweg te Voorburg had gesloten- Het gevolg daarvan was, dat een auto tegen de locomotief van een goe derentrein opreed. De inzittenden van de auto kwamen er wonder boven wonder goed af. Verdachte zeide het zogenaamde „wekkersignaal", dat de komst van de trein meldt, niet ontvangen te hebben. ONBEHOORLIJK. In Amersfoort was men tijdens het tournooi om het Nederlands kampioenschap hoofdklasse 1)712 getuige van een onver kwikkelijk incident in de partij van Piet van der Pol tegen de Hagenaar Mets. Van de Pol leg de op een gegeven moment zyn keu neertoen de arbiter hem een carambole, die hij gemaakt zou hebbenniet toekende. Van de Pol nam het zeer hoog op, maar de scheidsrechter bleef by zijn beslissing. De partij zou, naar het leek, afgebroken moe ten worden. Men vond echter een „oplossing". De wedstrijd leider liet de betrokken arbitei' vervangen, de partij werd voortgezet en Van de Pol bleef aan stoot! Had men nog onhandiger kunnen handelen Het is ver bazingwekkend, dat men de ar biter de laan uitstuurde, maar erger is nog, dat Van de Pol rustig kon doorgaan met zijn serie, waardoor nog eens geac centueerd werd, dat de wed strijdleiding de eerste arbiter een onbekwaam man vond.' Het onsportieve gedrag van Van de Pol werd hierdoor stilzwijgend goedgekeurd. Men stelde hier de speler in eerste instantie bo ven de scheidsrechter, hetgeen ronduit onbehoorlijk genoemd kan worden. En waarom deze onjuiste be slissingOmdat het „de grote biljartkoning" Piet van de Pol betreft? Het lijkt er veel op. Intussen heeft de vereniging van Metz tegen een en ander ■protest aangetekend. Van d. Pol toon immers de partij en be haalde daardoor de titel. De protesterenden verlangen een nieuwe party en men kan ge rust zeggen, dat zij veel kans van slagen hebben. Hoe zal ove- rigens het bestuur van de K.N, B.B. staan tegenover het ge drag van Van de Pol en van de wedstrijdleiding te Amers foortf Dat is zeer belangrijk. Allerwege wordt de uitslag van het protest dan ook met grote spanning afgewacht. Er is nog een omstreden be slissing en wel die om het offi ciële Nederlandse kampioen schap hardrijden op de lange baan te Zwolle te houden in af wezigheid van onze toprijders. Broekman c.s. waren het daar mee absoluut oneens, hetgeen te begrijpen valt, want wat heeft een rijder aan een titel, die be haald werd, zonder dat het crème van onze schaatenryders meestreed f De leden van onze nationale ploeg te Davos noemden de wedstrijden in Zwolle „xoaarde- ,iste dan eens een grotere afstand te kunnen halen. De preslatie van Held is on langs door de Amerikaanse Amateur Athletiek Bond er kend als Anierilcuuiis record. Dit gaf aanleiding tot ontevre denheid bij andere speerwerpers die aanvoerden, dat Held voor zijn xoorp van 80.1)1 meter een speer van eigen ontwerp had gebruikt mei een stompe neus. Held van zijn kant verklaarde, da t hij de speer uit Finland had ontvangen. Het officiële wereldrecord staat nog altijd op naam van de de Fin Nikkancn met een worp van 78.70 meter (16 Oct. 1988). In de revanche wedstrijden voor het "ederlands kampioen schap op de lange baan schaat senrijden, welke werden gehou den op de baan van de IJsclub JLralingente Rotterdam heeft m lui Van loos". Ongetwijfeld een j benaming. Nu heeft Oever de „titel" veroverd. Zal hij er void: jning van hebben f Neen, immers, xoant hij zal er altijd denken aan de afwezig heid van zijn vrienden Broek man, Van der Voort, Huiskes, De Graaf f. Maarse en Schuier. Het roos beter gexoeest, dat de Schaatsbond geen kampioen schappen had georganiseerd, nu men niet langer kon wachten, en de cracks zich op de Europe se kampioexischavven moesten voorbereiden. Er zijn zovele ja ren geweest, dat er geen Ne derlands kampioen xtit de bits kxoam. Voor het publiek hoeft men het ook niet te doen. xnant dat xoeet heus wél, dat Kees Broekman de beste Nederland se hardrijder is Bud Held is niet ontmoedigd door het feit dat de I.A.A.F. zijn speerworp van 80.1)1 meter niet als wereldrecord heeft er kend. Hij verklaarde er van overtuigd te zijn dit jaar meer Kokkie v. d. Eist het Neder lands ~ecord op de 1500 meter maar liefst met 5,9 seconden verbeterd. Zijn tijd was 2 min. 25,1 sec. Het oxide record stond op naam van Jan Langedyk. die itt 191)7 op dezelfde baan 2 min 31 sec, voor zich liet afdrukken. Het xcas een uiterst spannen de rit, welke de nieuwe kam pioen tegen de Nederlandse ti- telhoxider op de lange baan Eg- bert xxin t Oever reed. V. d. Eist zegevierde met 0£ sec. verschil. Van 't Oever bleef dus eveneens ruim onder het oude record. Tevoren had u. d. Eist de 500 meter gewonnen vóór zijn rivaal. Zyn kansen stonden dan ook na de 1500 meter zeer gunstig om de revanche te win nen. Op de 5 km probeerde Van 't Oever een nieuw Nederlands record te vestigen. Hoewel hij aanxxankelyk goede kansen had, zakte hij in dé laatste twee ron den -terk af Hij eindigde niette min als eerste, met v. d. Eist op de derde plaats. Genoeg ech ter voor de Rotterdammer om de eerste plaats in het eindklas sement te bezetten. Directeur Amniepers en zijn broer na rechtzitting gevangen genomen. De president van het gerechtshof te Amsterdam, mr J. Spreü. heeft Don derdagavond na overleg in raadkamer de onmiddellijke gevangenneming be volen van twee der drie verdachten W. C. van H. en A. A. M van H„ de eerste uitgever en eigenaar van het Nieuws- en Persbureau Amniepers te Amsterdam en de tweede belast met de leiding van de uitgeverij en re clamebureau van H. uit Haarlem, die evenals F A. C. van H. Donderdag in hoger beroep terecht hebben gestaan terzake van oplichting in vereniging 83. Na een kwartier aan één stuk tegen professor Propjos te hebben gesproken, was hel Opperhoofd chr Boelwoeghono's verdwenen .Htj knikte niet onvriende lijk naar Jimmy en verl1 t toen langzaam en waardig het vertrek De professor wreef een paar maal met zijn zakdoek over zijn voorhoofd want hij ^ad het er warm van gekregen en toen Kee hij Jimmy enigszins triom fantelijk aan „Ik blijf hier bij de Boelwoeghono's" zei htj. ,.Ik doe dat op mijn eigen verzoek en ik ben >rk tenvolle bereid om te blijven Niemand behoeft mij te beklagen, want het is hier een ideaal oord met -*en heerlijk klimaat en waar al,een mensen wonen, die het goede nastreven. Het is een land zonde politie, zonder gevangenissen, want misdaad kent men er niet Maar al zou lk liever weggaan rimmy. om jou ln mijn plaats hier achter te laten, dan nög zou dat niet worden toe gestaan De kwestie is, c" t men ervan overtuigd is dat jij als je in de. wat zij loemen onbeschaafde wereld terug zult keren nooit zult verraden wal e hier gezien en ondervonden cebt en dat Je ook niemand de weg hierheen zult wijzen Mij willen zij mist houden, om- dal zij dat van mij net geloven Ik ben een geleerde en zij zijn bang dat ik de drang om wat ik hier ontdekl heb wereldkundig te maken, niet za'. kunnen weerslaan Denk er echter wel aan Jimmy, dat lk hei met mijn leven zal moeten boeten als er ooit blijkt dat Jij of Jackie aan het praten zijn geslagen, waardoor hun al gehele afzondering in gevaar komt." Het Hof wees de vordering van de procureur-generaal, mr. W P Bak hoven toe, omdat naar zijn mening „vrees voor herhaling van het mis drijf" oestond. De procureur-generaal, die deze vordering nog vóór de mid- dagscborsing van de zitting had ge vraagd had er bovendien op gewezen „dat de mogelijkhei dvan vlucht niet is uitgesloten". Verdachten waren in eerste Instan tie gevonnist door de rechtbank te Amsterdam, waarbij W. C van H een jaar en 6 maanden en de beide ande ren tot 9 maanden zijn veroordeeld, omdat zij in vereniging een groot aan tal firma's in het gehele land, voor meerdere bedragen van f 47 50 hadden opgelicht door zonder toestemming van deze firma's advertenties te laten plaatsen in periodieken, alsmede te zullen plaatsen in een zakenadresboek van Nederland, dat tot dusver nog niet is verschenen. Na de zitting, die de gehele dag in beslag nam, eiste de procureur-generaal terzake van op lichting c.q. poging tot oplichting te gen W C. van H. twee jaar met af trek. en tegen beide andere gebroe ders negen maanden, dit laatste con form het vonnis der rechtbank. Indien de bedrijven op aanschrijven niet snel betaalden stuurde men post- kwitanties. die in vele gevallen be taald zijn geworden. Duizenden gul dens heeft men op deze wijze binnen gekregen. zo verklaarde de met het onderzoek en huiszoeking belaste in specteur van politie. KFRKNIF.UWS ZENDINGSRAAD NED. HERVORMDE KERK In een in het Zendingshuis te Oegstgeest onder leiding van dr J. H Stelm.a gehouden vergadering van de Raad voor de Zending der Ned Herv. Kerk, werd medegedeeld, dat door de Geref. Zendingsnond in Ne derland tot Lid van de Raad van di Generale Synode o.m. is voorgedra gen ds D. J. van Dijk, Ned. Herv predikant te St Annaland. Amsterdamse Beurs 3 Febr 4 Febr. Nederland 1951 (3%) 101*4 101% Nederland 1948 (3%- 99 99% Nederland 1947 (3%) 3 99% 99% Nederland 1937 3 97 96% Dollariening 1947 3 pet. 95% 95% Investeringscertificaten 3 100% 100% Nederland 1962 64 3 101 101% Nederland N W.S. 2% 79 78% Ned. Indië 1937 A 3 98% 98 4 Grootboek 1946 3 98% 98% Nat. Handelsbank 13114 131% Ned. Handelmij. 175 174% A.K.U. 188% 190 Bergh's en Jurgens 280% 280 Calvé-Delft 143% 144% Kon. Ned. Hoogovens 175 170% Unilever 241% 243% Ned. Kabelfabriek 234 238 Philips 217% 219% Wilton-Feijenoord 191% 191% Billiton 345 349 Kon. Petroleum Mij. 368% 370'/„e.d. Amsterdam Rubber 119% 122% Holland Amerika Lijn 149% 149% Kon. Paketvaart 130% 130% Rotterdamse Lloyd 132 132 Ned. Scheepvaart Unie 137% 137% Stv. Mij Nederland 142% 143% H.V.A. 127 129% Deli Mij 109% Bank v Ned Gem. 4V» 108 Bank van Ned Gem. 0-5-10 128 Centrale Suiker 191 190% Kon Mij De Schelde N.B 124% 124 Baltimore-Ohio 19% Missouri K T 4% New York Central 21% 21% Pennsylvania 18% 18% Anaconda 32 32% Bethlenem Steel 56% 55'% Ceneral Motors 61% 62% Intern. Nickel 36% 37 Kennecott 66% 66% Republic Steel 49% 49*4 U.S. Steel 40% 41 Nortn American Cy. 20% 20% Midcontinental 67% 67% AMSTERDAMSE WISSELMARKT. Londen contant 10.61 *,4—10.62%, New York contant 3.7814—3.78%. Parijs contant 1.0840—1.0860, Brussel contant 7 59',4 7 60%, Frankrijk contant 90 75—90.85, Zü. rich contant 86.93—87 03. Stockholm contant 73.11—73.21. Kopenhagen con tant 54.81-54.91. Oslo contant 5306—53.16, Efraz. dollar contant 378%—3.79%. Advertentie OU '0 E' "G'Ê'N EV'E'ff' 1-tUILlkION door F. DE SINCLAIR 15 „O juist? En...?" Beate zag haar nu aan met een soort inquisitoriale uitdrukking in haar ogen en ook in haar lage stem. welke Marta nog wel van vroeger kende en welke ïaar ook vroeger - altijd prikkelde. „Wat... en?" „Had jij dan ie to met die uitvinding van hem te maken?" „Ja. zeker, heel veel zelfs. Ik trad bij hem in dienst als assistente, maar natuurlijk in een heel andere verhou ding dan op het Lab in Delft." „Dat begrijp ik," zei Beate, die on derwijl met indacht en voorzichtig haar spiegeleieren met ham door sneed. „Je was nu meer medewerker, collega." „Collega is een beetje weids, maar nu-dewerker is wel juist." „En wat was dat voor een soort uit vinding?" vroeg Beate. Marta zweeg even; nu moest ze oppasser.. „Nou, ik geioot niet. dat het cor rect zou z\jn, als ik daarvan iets me dedeelde. Niet dat jy daar misbruik van zou maken, maar ia, het was toch zijn geestelnb bezit, hè?" „O zeker. Het was maar belangstel ling, ik wilde niet indiscreet zyn." „Ne< ee, nee, dat begryp ik wel! vraag lag trouwens voor de hand." „Maar is die uitvinding voltooid, octrooi aangevraagd en zo f" „Nee, zover )vas het nog niet," zei Marta, en nu door zijn plotselinge dood..." „Kun jy het niet voltooien?" Daar was weer die inquisitoriale toon. maar Marta liet er zich nu niet door ontstemmen, ze at iets, schudde dan glimlachend het hoofd. „Nee, daar zou ik geen kans voor zien." „Komt teveel by kyken." „Daarom!" „Waar is De Raat eigeniyk aan ge storven?" Marta schrok even door het plotse linge van die vraag en ze wist ook niet of de doodsoorzaak de uitslag van het visum repertum bekend was gemaakt, doch in ieder geval scheen het haar raadzaam tegenover Beate maar de voorzichtige weg te kiezen. „Hartverlamming," zei ze dan. „Ik was er by." „Er bij? Toen het gebeurde?" „Ja we aten samen in een restau rant. Toen ging hij even telefoneren en toen kwam hy niet terug. Ineens in de telefooncel." „Hè, hoe naar voor je," zei ze, een weinig geïnteresseerd, want ze keek even glimlachend langs Marta heen naar net blikkerende water buiten, waar een vrolijk gepavoiseerd bootje voer met zingende passagiers. „Zie daar de levensvreugde in zHn meest ongecompliceerde vorm! En toch niet benijdenswaardig!" Ze lachte met een vertoon van haar grote ivoorwitte tanden, waaromheen naar huid nu nog eens zo donker leek, maar dan weer snel terugkerend naar het onderwerp van hun gesprek: „Ja, vreselijk naar voor je. En toen kwam de kellner je roenen..." Marta knikte, doch er was Iets i: die laatste -oorder. vari Beaf«, dav haar trof, maar ze wist niet recht waarom. „En wat heb je toen gedaan?" „Nou, ze hadden hem in een kamer febracht, een doktei gehaald. Enfin, aar was niets meer aan te doen." „Sprak die dokter van hartver lamming?" „Die kon zich niet dadelijk zo posi tief uitlaten Maar toen ben ik maar naar myn zuster en mijn zwager ge gaan op de Overtoom en daar logeer ik nu nog." Beate knikte. „Ja kind, ik kan me begrypen hoor. dat het je erg schokte. Ik las het be richt in de krant en later de adverten tie; nou en toen kwamen oude herin neringen boven en dacht ik: dan ga ik eens naar Westerveld Er was maar weinig belangstelling, hè?" „Ja. opmerkelijk en eigeniyk tra gisch en ondankbaar. Hy was toch, en zeker ook ln Delft, een persooniyk- heid Alleen De Greve was er, zyn op volger. Ja, Beate, een mens wordt zo gauw vergeten, hè?" Beate knikte. „En het leven gaat toch maar voort en niemand is onmisbaar. Sneu eigen iyk. Soms denk ilc wel: wat plaagt een mens zich toch met allerlei futilitei ten. Het hele leven speelt zich af tus sen een bonjour en een bonsoir. En wy arme nietigheden verbeelden ons soms dat we zonnen zyn, waar werelden omheen draaien! Vanitas vanitatum' Maar zullen we eens gaan? Ik heb nog een afspraak Toch leuk. dat we elkaar nog eens weer ontmoet heb ben." „Ja, alleen jammer, dat de aanleï- dende oorzaal zo tragisch was." Beate antwoordde niet. riep de kell ner en toen rekenden ze beiden af. „Welke iyn neem jy?" vroeg Mar ta. toen ze naar buiten traden. „25 en jy?" „Eén. Maar Ik geloof dat ik 25 daar luist op het Damrak zie aankomen Ze verhaastten hun stap. Toen Beate op het punt stond ln te stappen en Marta haar de hand reikte bracht Beate plotseling met een glim lach haar linkerhand naar haar lin keroor en zag Marta aan. „Jij...?" kreet de laatste verschrikt „Ja. ja! Maar Marta, kind, volg myn raad en breek er mee, breek et mee! In vredesnaam: Breek er mee! Nu dadeiyk!" besloot ze op een harts- tochteiyke toon. Ze stond al op het balcon van de tram toen ze dit zei en toen de tram wegreed, riep ze nog met een uitgestrekte arm en met iets angstig-gebiedends in haar stem: „Doen hoor; doen...!" Marta keek de tram na, ze zag nog dat Beate ziel omwendde en naar bin- „V$at*was dat nu ineens...? En die hartstoehteiyke gebiedende stem: Breek er mee In vredesnaam breek er mee!... Waarom?" Ze was zo vervuld van dit vreemde, dat de mensen tegen haar aanliepen zodat ze vanzelf achteruit trad naai een stiller gedeelte. En toen ze daar even stond, was het ook of ze ineens weer Beate's stem hoorde toen die zei: „O ja... en toen kwam de kellner je roepen". Ja zeker, zo was het geweest: toen kwam de kellner haar roepen. Maar hoe kon Beate dat weten HOOFDSTUK VHI. Toen Marta een half uur later het huis van Jeanne en Herman naderde, stond even daarvoor een man in een bruin leren jas aan zyn motorfiets te morrelen; hy keek niet op toen Marta dlchterby kwam, maar toen ze vlak by hem was ze zich reeds naar de huisdeur wendde, zei hy zacht, maar goed verstaanbaar, terwijl hij snel het hoofd lichtte: „Juffrouw De Wilde." En meteen bracht hy zyn linkerhand naar zyn linkeroor. Verrast bleef Marta staan. „Mr. Walter Vriesendorp", zei de man dan. ..U zult mijn naam op de iys vinden. Maar weest U zo goed en komt u vanavond om acht uur in het Café Monopole, dan heb ik een mede deling voor u.' Hy maakte terwyl hy sprak meteen een naar wysbewegingen met zijn arm en hand, zodat het scheen of hy haar een inlichtinr vroeg omtrent de weg, „en gaat u nu vl»p- door." Hij boog nog, schijnbaar dankend voor de verkregen informatie en nog eer Marta op haar bellen was open gedaan, hoorde ze achter zich de mo to»- en snel wegryden. Hij had niet eens gevraagd of hy op haar komst rekenen mocht: dat nam 'ry blykbaar als vanzelfsnrekend aam (Wordt vervolgd).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 4