PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Generlei overeenkomst mogelijk op Berlijnse conferentie Positie voor Noord-Beveland dreigt benard te worden BILT BRITS REUZENVLIEGTU1G GING VERLOREN NA NOODLANDING VIER HAAL ELF IN ZWOLLE KOUDE EISTE IN FRANKRIJK REEDS 104 DODEN 197e Jaargang - No. 29 Dagblao uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F van de Velde en F B. den Boer. Adjunct. W de Pagter. Hoofdred.: G Ballinttjn. Pl.-verv.: W. Leertouwer en H A Bnsshardt ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week. f 5.85 per kw.. fr p p f 6.10 per kw Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 5 Febr. 1954 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per ram Minimum p advertentie f 3.—. Ing mededelingen driemaal tarief. Kleine advertentie» imax H regels) van 1—5 regel» I l.— Iedere regel meer 20 cent ..Brieven ol sdrca Bureau v d Blad' 25 cent meer. Giro No 359300 P Z C~ Middelburg. Bur Vlissingen Walstr 58—60. telef 2355 4 lijnen (b.g.g 2861 of 2160). Middelburg Markt 51. telef 3841: Goes. Lange Vorststr 63. telef 2475 (bg.g 2228); Oostburg. Finlandstr 2. telel 16: Temeuzen. Brouwerïjstr 2: Zierikzee N B«y-. d-C NA VRUCHTELOZE DEBATTEN Molotow's plan voor Duitse verkiezingen afgewezen Indien na de vruchteloze debatten over het Duitse vraagstuk nog enige hoop op een herstel van de Duitse eenheid was blijven bestaan, dan is deze Donderdag op de Berlijnse conferentie teniet gedaan door Molotows plan voor Duitse verkiezingen. Het plan is gebaseerd op de vroegere Russische voorstellen voor de vorming van een voorlopige, niet gekozen Duitse rege ring. Het is aangevuld met de nieuwe eis, dat reeds vóór zulk een regering verkiezingen zou hebben uitgeschreven, vrijwel alle bezettingstroepen uit beide helften van Duitsland moeten worden teruggetrokken. Het plan werd door een Britse woordvoerder terstond als volslagen onaanvaardbaar aangemerkt. Daar Molotow het Westelijke voorstel zijner- zyds van de hand heeft gewezen, ziet men geen mogelijkheid meer om over de Duitse eenheid tot overeenstemming te geraken, kan komen. In elk geval worden Vrij dag de besprekingen over dit vraag stuk voortgezet. De Westelijke minis ters hebben namelijk slechts een voor lopig afwijzend bescheid op Molotows voorstellen gegeven en zij hebben aangekondigd, dat zij hun formele antwoord Vrijdag zullen bekend ma- ben. Niemand twijfelt er echter meer aan, dat zij weinig meer zullen kun nen doen dan constateren, dat gener lei overeenkomst mogelijk is. Welke invloed dit vastlopen der Duitse besprekingen op de verdere loop dei conferentie zal hebben is nog moeilijk te voorzien. In elk geval heb ben de ministers ook. Donderdag nog niet bepaald, wanneer zy aan het ge heime beraad over de wereldvraag stukken en met name over Oost-Azië zullen beginnen. Vorige week hadden de ministers besloten dat in de loop van deze week een dergelijke geheime zitting zou worden gehouden. De woordvoerder der Engelse de?- legatie verklaarde na afloop van de zitting van Donderdag, dat het moei lijk viel in te zien hoe de conferentie inzake Duitsland nog tot enig accoord bij de ziekenfondsen. Accord werd bereikt. De Ziekenfondsraad heeft een voorlopige regeling goedgekeurd voor de ziekenfondshonoraria van de huisartsen. In afwachting van de definitieve regeling zullen de fondsen aan de huisartsen als voorschot over ten hoogste 3000 zielen per arts van 1 Juli 1953 af een honorarium van 7 per ziel per jaar betalen in plaats van het tot nu toe geldende nono- rarium van 5.46 Voor het aantal zielen per arts boven 3000 tot en met 4000 blyft het honorarium voorshands vastgesteld op 5 per ziel per jaar. Voor wat betreft het aantal zie len hoven 4000, wordt het honorari um van 5 per ziel voorlopig even eens gehandhaafd, maar daarvan wordt een bedrag van 2 door de algemene ziekenfondsen gereser veerd. Van de zijde der Kon. Ned. Maat schappij tot Bevordering der Ge neeskunst zal een onderzoek worden ingesteld inzake het probleem van de grote fondspraktijken. Franse terugtocht in Laos. De strijdkrachten van de Franse Unie z\jn teruggetrokken op de eer ste verdedigingsgordel rond Loeang Prabang, de hoofdstad van Laos, na twee posten op respectievelijk 95 en 90 kilometer van ae stad, ontruimd te hebben. Langs deze verdedigingslinie, die op 80 kilometer ten Noorden en Noordwesten van de stad loopt, heb ben de Fransen nu contact met de voorhoede van de 12.000 man sterke „yzeren divisie" van de Vietminh- opstandelingen, die oprukken in klei ne kolonnes. Franse transportvliegtuigen zfln Donderdag begonnen met de aan voer van versterkingen naar dP stad. waar de bevolking koortsachtig mee helpt by de voorbereiding van de verdediging. Koude houdt aan. Het K.N.M.I. te De Bilt deelt mede: In de luchtdrukverdeling komt bo ven West-Europa maar weinig ver andering voor Langs de zuidflank van een langgerekte gordel van hoge- drukgebieden blijven Oostelijke win den koude continentale lucht naar West-Europa aanvoeren. Langs de Noordflank ervan trekt een nu weer in betekenis afnemende stormdepres- sie langs IJsland naar het Noordoos ten. De invloed hiervan strekt zich echter niet verder uit dan tot het uiterste Noorden van de Noordzee, zodat in het heersende weertype in onze omgeving nog weinig verandering komt. De maximumtemperaturen be droegen Donderdag in vrijwel alle stations in Nederland min drie gra den. Een uitzondering hierop vormde Terschelling, waar de temperatuur niet boven min 5 graden steeg tenge volge van de aanwezigheid van een laag sneeuw op de Wadden-eilanden en het ijs in de Waddenzee. Griekse uitnodiging voor Koningin Juliana. De Griekse premier, maarschalk Papagos, die voor korte tijd in on3 land is, heeft op een persconferen tie in Den Haag medegedeeld, dat hij koningin Juliana heeft uitgeno digd voor 'n bezoek aan Griekenland. De koningin heeft hierop geant woord, nog geen definitieve toezeg gingen te kunnen doen, doch het be zoek zou in ieder geval niet dit jaar plaats kunnen vinden, tengevolge van andere verplichtingen. Prins Bernhard wellicht naar Zuid-Afrika. Z.K.H Prins Bernhard is door de regering van Zuid-Afrika uitgenodigd dit jaar een officieel bezoek aan dit land te brengen. Het bezoek zou even tueel gebracht worden in het najaar zo vernemen wij van welingelichte zijde. Voldoende kolen Wij vernemen van bevoegde zijde, dat de kolenstitnatie weliswaar moei lijk. doch niet verontrustend is. In Limburg zijn tot dusver voldoende spoorwegwagons beschikbaar geweest om de productie af te voeren Extra opslag naar aanleiding van transport moeilijkheden bij de afvoer was niet nodig. Wel wordt veel last ondervonden door bevriezing van water in de was serijen vast vriezen van het gewassen product iD de wagons enz. Met name in de grote steden beginnen zich enke le moeilijkheden af te tekenen op het gebied van de huisbrand. Er is echter nergens sprake van aen noodtoestand Engeland heeft toegezegd voorlopig iedere dag 'n coaster met Wales-an- Ihraciet te zullen afladen. De aanvoer de wagons uit Duitsland heeft een al leszins bevredigend verloop Voor het kolentransport heeft men dagelyk» 20 a 22.000 wagons nodig. Deze zijn tot dusversteeds beschikbaar geweest Geruchten hebben er toe geleid, dat bij diverse verbruikers een neiging is ontstaan tot hamsteren, hetgeen de moeilijkheden onnodig vergroot. Op zandbank in rivier geland Het nieuwe grote Britse passa giersvliegtuig met turbine-proneller- aandryving, de „Brittannia", heeft Donderdagmiddag op een zandbank in de rivier de Severn nabij Glou cester een noodlanding moeten ma ken, nadat eenv an de motoren in brand was geraakt. Van de tien le den der bemanning en de vier pas sagiers liep niemand verwondingen op. Het toestel moet echter als ver loren worden beschouwd. De meer dan 300 technici en mi litairen. die bij het licht van schijn werpers poogden het toestel op ho ger gelegen terrein te slepen en de meest waardevolle instrumenten in veiligheid te brengen, moesten hun werk staken toen de vloed opkwam. Aan boord bevonden zich o.a de oud-K.L-M.-gezagvoerder G. Ma- Zaterdag 6 Februari a s. viert de Zwolse vierling zijn elfde verjaardag Zoals de vier kinderen Kiffers hier opgewekt en blozend naar de ijsbaan stappen doen se maar weinig den- ken aan de kasplantjesran ell iaar geleden Van links naar rechts Doro theeHan, Elly en Eini Kiffers. louin, thans een der technische ad viseurs van de K.L.M., en ing. E. A. Driessen, chef van het wetenschap pelijk bureau der K.L.M. op Schip hol. Beiden maakten, om op de hoog te te blijven met de vorderingen van de burgerluchtvaart, een proefvlucht met de „Brittannia" mee. Het vliegtuig werd gevlogen door A J. Pegg, de voornaamste in vlie ger van de „Bristol Aircraft Com pany", de maatschappij die de „Brit tannia" heeft gebouwd. Van de veerdiensten naar Schouwen- Duiveland functionneert nog slechts het Veer ZijpeAnna-Jacoba. De ijsbreker „Walcheren" houdt de vaar geul open en sleept de veerboten uit de met ijsscliotsen bedekte haven. (Foto P.Z.C.J (Voor verslag zie pag. 3) Brand in ziekenboeg te Den Helder In de nacht van Woensdag op Don derdag is op de bovenste verdieping van de Centrale Ziekenboeg van de Koninklijke Marine in Den Heider brand uitgebroken. Doordat er geen wind stond, heeft men de brand kunnen localiseren, maar de brandweer, die met groot materiaal was uitgerukt, heeft toch niet kunnen verhinderen, dat de bo venverdieping geheel uitbrandde. De rest van het gebouw heeft veel water schade. Er verblijven als regel in de Centra io Ziekenboeg geen ernstige zieken.' zodat allen zonder moeilijkheden in veiligheid konden worden gebracht. Minimumlonen in Frankrijk met 30.- per maand verhoogd. De Franse regering heeft Donderdag de werkgevers opdracht gegeven, de lonen van de laagst betaaide arbeider» met ten hoogste 3000 frank (ongeveei 30 gulden) per maand te verhogen Zij nam dit besluit onder sterke druk van de vakbeweging, die een algemene loonsverhoging wil. Van de regerings maatregel zullen ongeveer 700 000 ar beiders profiteren, die 20 000 frank of mindei per maand verdienen. De vakorganisaties hadden geëist, het officiële minimumloon van 20000 frank (200 gulden) tot 25 160 frank (ruim 250 gulden) per maand te ver hogen Deze eis werd echter door de regering afgewezen met het argument, dat inwilliging er van zou leiden tol een algemene stijging van de kosten van het levensonderhoud en van de exportprijzen De minister van finan ciën. Edgar Faure. zette in een kabi netsvergadering uiteen dat de nieuwe maatregel niet geldt voor de naar schatting zes millioen arbeiders, die per maand 200 tot 250 gulden verdie nen. MEN HOOPT OP DOOI! Sneeuwstormen in Z.O. Europa In de Franse hoofdstad vroor het Donderdagmiddag zes graden, vier gra den minder dan de dag tevoren. Hieruit put men in Frankrijk de hoop. dat tegen het, weekeinde de vorst zal zijn verdwenen. Intussen heeft de koude periode in Frankrijk, de langste sinds 1942. reeds aan meer dan zeventig mensen het leven gekost. Woensdag kwamen in Frankrijk en Algertë nog 34 personen om het leven en dit aantal zal waarschijnlijk nog stijgen. Van Duinkerken in het Noorden tot Montelimar aan de Rhone in het Zuiden liggen havens, rivieren en kanalen dichtgevroren. In de Noordelijke provincies van Griekenland zijn wegen en spoorwe gen tengevolge van sneeuwstormen versperd. Treinen en bussen, die Woensdag uit Salonikï waren ver trokken strandden in de sneeuw en de passagiers moesten hun toevlucht in nabijgelegen dorpen zoeken. De Simplon-expres. die bij Belgrado in de sneeuw had vastgezeten, bereikte Donderdagochtend de Griekse grens met 24 uur vertragirig. In West-Duïtsland steeg de tempe ratuur overdag tot min vijf graden Op de Midden-Rijn drijven geweldige ijsschotsen. Tussen Syhaffhausen en het meer van Constanz in Zwitserland Dogen arbeiders de Rijn osvrij te ma ken om de turbines van het water krachtstation in genoemde plaats draaiende te houden. Uit België worden nog vier slacht- Dreigbrief aan Koningin Elisabeth II. Een brief, waarin gedreigd wordt koningin Elizabeth te vermoorden, wordt zeer ernstig opgevat, aldus heeft de Zuidaustrabsche commissa ris van politie, Ivor Green, Donder dag verklaard te Melbourne. Detectives zouden al het mogelijke doen om de schryver van de brief op te sporen. Volgens het in Melbourne ver schonende weekblad „Truth", was de brief het vorige weekeinde in Mel bourne gepost. GEEN ISOLEMENT OP SCHOUWEN Veerboot Kamperland-Veere raakte in ernstige moeilijkheden De bittere strenge vorst en de daarmee gepaard gaande zware ijsgang op de rivieren, zeearmen en kanalen blijven in Zeeland ernstige moei lijkheden veroorzaken. Weliswaar werd het isolement van Schouwen- Duiveland doorbroken, doch thans dreigt Noord-Beveland in een benar de positie te geraken. Nadat gisteravond omstreeks acht nnr de veerboot „Znidvliet" na enkele hachelyke ogenblikken een enorme fysschots sloeg de boot nit de koers de reis moest onderbreken, is het niet zeker of de dienst vandaag onderhouden zal kunnen worden. Naar de burgemeester van Kortgene mededeelde, hoopt men, dat zo nodig de „Prins Willem F', die Donderdagavond terugkeerde van een reis naar Zierikzee, ingeschakeld zal kunnen worden. De „Prins Willem I" zou dan by hoog water de tyhaven van Co- iijnsplaat kunnen binnenlopen. Het is nog niet mogelijk om Kort gene te voet over het ys te berei ken van Wolphaartsdykseveer af. zo dat van deze noodoplossing evenmin fjebruik gemaakt kan worden. Er iggen nog verschillende wakken en Donderdag was de bovenlaag van het ijs zeer broos. De eerste nadelen van de isolatie zyn intussen reeds merkbaar In Kortgene konden de inwoners gis teren slechts de helft van het ge bruikelijke kwantum melk opnemen en in Colijnsplaat trachtte een ouder paar vergeefs karnemelk te bemach tigen, die een dei kinderen op dok tersadvies moet gebruiken. Bovendien is Noord Beveland sinds enkele dagen ook van de toevoei van leidingwater verstoken, doordat de pla3ticbuis-leiding door de Zand- kreek is bevroren Bij het invallen van de vorst was van de zijde der waterleidingmy. reeds gewaar schuwd om de betonnen reservoirs te Kortgene tegen dichtvriezen te vrijwaren. Helaas zijn de bakken toch bevroren, waardoor het water in de plasticleidingen stil kwam te staan en eveneens bevroor. Noord- Bevelan^ is dus thans weer aange wezen op de regenbakken. Ook in Zijpe. Een ongeveer geljjk voorval speel de zich Woensdagavond laat af mpt de plastieleiding door het Zijpe. Op St. Philipsland was er een dienst- kraan van een woning gesprongen en om dit euvel te verhelpen, gingen de technic! van de N.V. Brabantse waterleidingmij. er toe over om de buisleiding voor enkele uren af te sluiten. Op dezelfde leiding is ech ter de plasticleiding naar Bruinisse gekoppeld, zodat ook in deze leiding het water stil kwam te staan en bevroor. Gelukkig heeft deze tegenslag niet tot gevolg gehad, dat Bruinis se nu zonder water is komen te zit ten. Hoewel de plasticbuis zich uit stekend hield, had ir. Stoel Feuer- stein van de waterleiding My Zuid-Beveland, die als adviseur van de Schouwse waterleiding optreedt, reeds voorzorgsmaatregelen doen nemen, voor het geval dat de plas ticleiding bijv. dooi drijfijs vernield zou worden. Aan de Rampaartsedijk tussen Nieuwerkerk en Oosterland was by de stormvloed een gedeelte van de leiding over 400 m vernield. Om op alle calamiteiten voorbe reid te zyn, lag daar reeds een plas tieleiding gereed. Direct is men Donderdag aan het werk getogen en is men erin geslaagd met 4 plastic buizen in éen bundel, een verbin ding te maken tussen de nog be staande leidingen In de polder Oos terland en de Vier-Bannenpolder Bruinisse kan hierdoor weer water betrekken uit Zierikzee. (vervolg op pag 2) offers van de koude gemeld, waardoor het dodenaantal tot twaalf is geste gen. In Denemarken verwacht men spoe dig dooi. nu de temperatuur reeds by- na tot het vriespunt is gestegen. Te Oggiono in Noord-Italië zijn vier studenten om het leven gekomen, toen zij twee kinderen poogden te red den die door het ijs waren gezakt. In Noord-Engeland en Wales 's de dooi ingevallen. In het Zuiden vriest het echter nog. Twaalf hoofdwegen zijn nog door sneeuw versperd Weer kundigen waarschuwen voor overstro mingen. voor het geval de dooi plot seling invalt. NOODTOESTAND IN ROEMENIË. Het Roemeense ministerie van bin nenlandse handel heeft de noodtoe stand in het land afgekondigd <m de levensmiddelenvoorziening van door sneeuw geheel afgesloten donpen te verzekeren, aldus meldt radio-Boeka- rest. Met ingang van Donderdag is in de meeste Roemeense steden levensmid- delendistributie ingevoerd. Als gevolg van het koude weer zijn in Spanje in totaal reeds zes personen om het leven gekomen. Watervcgels in nooi Nu de vorst aanhoudt wordt ie toestand voor de vele water vogels buitengewoon moeilijk Duizenden watervogels hebben zich verzameld in wakken. Vooral in de wakken bij hel Keteldiep en ten Zuiden van de Kaltenicaard zwemmen dui zenden eendachtigen rond. Deze dieren lijden een kom mervol bestaan door gebrek tan voedsel. Vele vogels zitten reeds op de ical omdat zij van honger niet meer kunnen zwemmen. In het water ta geen voedsel te viiulen. Getracht wordt m deze nood toestand te helpen en Dieren- en Vogelbescherming doen reeds goed werk. Onze foto toont een dode meerkoet op hei strand van Kamperland. VVVVVVVV\\VVA\AV\AiVVVW DE VERWACHT: ZELFDE WEERTYPE. Geldig tot Vriydagavond: Zonnig weer met een zwakke tot matige Oostelijke wind en in de och tend strenge tot matige, in de mid dag overwegend lichte vorst. (Eerste kwartier op 10 Februari). 6 Februari Zon: Op Op ZON EN MAAN Onder 17.36 Onder 21.55

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 1