PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Vruchteloze debatten op de Berlijnse conferentie Schouwen-Duiv eland's isolement werd doorbroken BILT Kantlijn VAN DER BERG UIT MJBEETS WERD EERSTE PER AUTO OVER T0EGEVR0REN RIJN, LEK EN WAAL SNELTREIN AMSTERDAM-ZWOLLE BIJ 0LDEBR0EK ONTSPOORD 197e Jaargang - No. 28 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F van de Velde en F. B. tien Boer, Adjunct: W de Pagter. Hoofdred.: G Balllntljn: Pl.-verv.: W. Leertouwer en H A Bosshardt ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week. f 5.85 per kw., fr p p. f 6.10 per kw Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 4 Febr. 54 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per urn Minimum p. advertentie f 3,—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels» van 1-5 regeto f 1- Iedere regel meer 28 cent ..Brieven of adre* Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No 359300 P.Z.C-. Middelburg. Bur. Vllaslngen. Walstr 58-00. telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160); Middelburg. Markt 51, telef 3841: Goes. Lange Vorststr. 63. telef 2475 (b.g.g 2228»; Oostburg. Flnlandstr. 2, telef 16; Terneuzen. Brcmwertjstr. 2; Zlerlkzee. N Bogcrd.-tr C li t telef 26. MOLOTOW WILDE DUITSE VOLKSSTEMMING Het E.V.G.-verdrag blijkt voor Russen onaanvaardbaar De Beriynse conferentie Is ook Woensdag niet over het dode pont ge komen. Molotow heeft ook Woensdag geweigerd in te gaan op de Wes telijke voorstellen voor vrye verkiezingen in Duitsland. Hy heeft ook de door hem beloofde tegenvoorstellen nog niet ingediend. Eerst op aan drang van minister Eden verklaarde hij aan het einde van de zitting, dat hij Donderdag met zijn tegenplan zal komen. De zitting, die de ministers Woens dag in de Russische ambassade hiel den, bestond uit een vruchteloze woordenstrijd over de vraag of een Verenigd Duitsland automatisch van de Europese verdedigingsgemeenschap deei zal uitmakefa of niet. Ofschoon alle Westelijke ministers catego risch verklaarden, dat zij Duitsland geheel en al vrij willen laten, te be slissen, of het in de gemeenschap wil blijven, hield Molotow het tegendeel staande. Hij wees op het artikel van het E.V.G.-verdrag, waarbij de duur van het verdrag op vijftig jaren wordt gesteld en was weer niet voor de Westelijke tegen-argumenten vat baar. De ministers hebben andermaal geen afspraak gemaakt over de datum, waarop hun geheime besprekingen zullen beginnen. De enige verrassing waarvoor Molo tow Woensdag zorgde, was een voor stel om het Duitse volk door een volkstemming te laten uitmaken of Communistische interpellatie. Over huurverhoging en compensatiemaatregelen. De Tweede Kamer verleende Woens dagmiddag verlof aan het communis tische lid. de heer Reuter, om aan de ministers van Economische en van Sociale Zaken mondelinge vragen te 9tellen over de uitwerking van de huurverhoging en de compensatie maatregelen. Deze interpellatie zal gehouden worden naar het zich laat aanzien op 23 Februari a.s. O na verplegend personeel schijnt met de jongste loonronde van de drop in de regen te zijn geko men. Natuurlijk, de 5% heeft het ge kregen, voor zover het althans 23 jaar oud was. Maartot dusver werd de kost- en inwoning van inwo nend personeel gekapitaliseerd op 50.per maand en voortaan zal dat 97.33 zijn. Met het gevolg na tuurlijk, dat de loonbelasting aan zienlijk stijgt en de verpleegsters en verplegers minder loon overhouden, dan voor de loonronde Gelukkig zag men zowel in de di rectiekamers en ziekenhuizen, als ten departemente in, dat dit een on houdbare situatie was Het resultaat immers was volkomen in strijd met de bedoeling van de wet. Daarom wordt er nu, na een pro test van de Vereniging van Zieken huizen, een spoed-operatie uitge voerd, om alsnog het verplegend per soneel de voordelen van de loonronde deelachtig te doen worden. Terecht. Want al te veel verdiende het toch al niet. /—v ngeveer een jaar geleden werd er f in de dagbladen nog al eens ge- mopperd over de waaghalzerij der bromfietsers. Door ervaring wijs geworden, hebben de brommers hun leven gebeterd. Uit een door het CBS ingesteld on derzoek, dat is gepubliceerd in dc Januari-af le vering 1954 van de maandstatistiek van Verkeer en Ver voer, blijkt nl. dat met de sterke groei van het bromfietspark in de periode 1949-1953 de bromfietsongevallen re latief niet onbelangrijk afgenomen zijn. Per 1000 in gebruik zijnde bromfietsen daalde het aantal brom fietsongevallen nl. van 36 in 1949 tot Bravo, bromfietsers! Dat smokkelaars vaak merkwaar dige methoden toepassen, het '.vas ruimschoots bekend De nieuwste „vondst" is thans ontdekt. De douane te Glanerburg heeft nl. een merkwaardige vondst gedaan. Toen een man, die een kunstbeen heeft, werd onderzocht, ontdekten de amb tenaren der invoerrechten en accijn zen een geheime bergplaats in het kunstbeen. Daarin bevond zich een pond koffie. Het been werd gede monteerd en later weei in elkaar ge zet. Tegen de man is proces-verbaal opgemaakt. Aangezien deze merk waardige geheime bergplaats moei lijk in beslag kon worden genomen, is het kunstbeen aan de eigenaar terug gegeven Maar men ziet, hoe men van de nood een (on)deugd kan maken Ean deugd er van maakten de doofstommen van de Amster damse Dovenschool. Ter gele- Senheid van 't 70-jarig bestaan van e Alg. Ned. Doofstommenvereniging „Guyot" 'oerden zij namelijk een to neelstuk van doofstommen op, ver vaardigd door Frans Acke na (zelf doofstom) en getiteld „Strijd om de Kroon" Het was een pantomime, die diepe indruk maakte. het al dan niet een vredesverdrag wenst Van Westelijke kant werd de ze procedure niet aanvaard. Bidault en Eden wezen het plan af De Fran se vertegenwoordiger zeide, dat dit voorste) geheel en al aan de zaak voorbij ging. Het ging ervan uit. dat er tegenstellingen bestonden tussen de verdragen van Bonn en een vredes verdrag. Maar de Westelijke ministers wensten deze stelling niet te accepte ren. Om aan de Russische bezwaren te gen het E.V.G.-verdrag gedeeltelijk tegemoet te komen, stelde Dulles voor. aan punt vier van het plan-Eden. waarin wordt gezegd, dat de regering voor geheel Duitsland, die voort moet komen uit vrije verkiezingen, het recht zal hebben de internationale rechten en verplichtingen van Oost en West-Duitsland over te nemen, de woorden „of te verwerpen" toe te voegen Op een vraag van minister Molo tow, of het voorstel uitstel van de E.V.G. betekende, antwoordde Dulles, dat de geldigheidsduur van het E.V G.-verdrag er niet toe doet. omdat een regering voor geheel Duitsland, vol gens het Westelijke plan. deze over eenkomst zal kunnen aanvaarden of verwerpen. Een zelfde beginsel geldt, aldus de Amerikaanse minister, voor het handvest der Verenigde Naties, dat niet zal behoeven te worden ge wijzigd, als een regering van een Ver enigd Duitsland toetreedt. Agitatie tegen Nederlanders in Indonesië. Aandrang iot massa-ontslag. De vakvereniging van werknemers bij het ministerie van verbindingen te Djakarta heeft er bij de Indonesi sche regering op aangedrongen, dat alle Nederlandse adviseurs, admi nistratieve krachten en deskundigen te ontslaan, die in dienst van de over heid zijn. De deskundigen dienen door nationale krachten te worden ver vangen en indien dat nog niet moge lijk is door deskundigen uit andere landen dan Nederland, welke geen belangen hebben in Indonesië. In een verklaring zegt de vakvereniging, dat zij dit voorstel heeft gedaan, onder- andere naar aanleiding van „het ont dekken van het complot-Smit". ELFSTEDENTOCHT IN RECORDTIJD Om 5 minuten over half twee T 'nsdagmiddag stormden vijf schaatsenrijders op de Noordervaarf te Leeuwarden naar de finish van de negende Elf Stedentocht. Jeen van der Berg uit Nijbeets (Friesland) werd eerste en daarmede winnaar in de tijd van 7 uur 35 min., hetgeen betekent ruim één uur korter dan de snelste tijd tot nog toe ooit in een Elfsteden tocht gemaakt. Het weer heeft uiteraard tof deze uitzonder lijke snelle tijd meegewerkt. A. de Koning uit Purmerend werd tweede met enkele tien den van seconden achterstand, derde werd J. Charisius uit Leeuwarden, vierde werd J. Nauta uit Wartena en als vijfde kwam A. Verhoeven uit Dussen binnen. (Voor verslag zie pag. 8) Hevige strijd in Indo-China. „Een overwinningslente". Generaal Vo Nguyen Giap, opper bevelhebber van de Vietminh-strjjd- kraohten, heeft op alle opstandelin gen in Indo-China een beroep gedaan om van „deze lente een overwin- nings-lente" te maken. H(j verklaar de, (lat verleden jaar in totaal 90.000 leden van de strijdkrachten der Franse Unie buiten gevecht wa ren gesteld. In de toekomst zal dit aantal nog veel groter zijn, zo voegde h|j hieraan toe. Jachtvliegtuigen van de Franse luchtmacht hebben een Vietminh- divisie, die in de richting van Loe- j ang Prabang de hoofdstad van La- os optrekt, Woensdag met bommen i en napalm bestookt. De divisie, tersterkte van 12.000 man. vordert ongeveer tien kilome ter per dag. Op vele plaatsen aan beide zijden van de rivier de Namboe wordt he vig gevochten. SCHEEPVAART GEHEEL GESTREMD Speciale vliegdienst naar geïsoleerde eilanden De scheepvaart op de Waddenzee ligt geheel stil. Het tijdelijk luchtnet, dat het vaste land met de ingevroren Waddeneilanden verbindt, wordt steeds uitgebreider. Van Leeuwarden uit werden al verbindingen onderhou den met de Waddeneilanden Schiermonnikoog en Ameland. V\ r^iis<!;iginui- dag zijn daaraan toegevoegd Vlieland en Terschelling. Het Noordeb.k deel van de Waddenzee was Dinsdag reeds door het zware drijf ijs baar geworden voor de scheepvaart. Het Zuidelijk deel van dc Wadden zee is Woensdag „afgesloten voor alle scheepsverkeer. De oudere van de winnaar van de negende Elfstedentocht, J. van der Berg, waren aan de finish, toen hun zoon als eerste de eindstreep passeer de. Moeder Van der Berg wenst hem mei een omhelzing geluk. De veerboot tussen Den Helderen Texel slaagde er in Woensdagmor- §en in anderhalf uur het eiland te ereiken. Donderdag zal de boot de reis terug ondernemen. De bevoor rading van het eiland levert nog geen moeilijkheden op. Het eiland Goeree-Overflakkee, dat sedert Dinsdag geheel door het geïsoleerd is, beschikt voorlopig over voldoende voedselvoorraden. Twee ijsbrekers zijn bezig een vaar geul open te maken tussen Middel bands en Hellevootsluis. Tram-directeur met verlof gezonden. Hangende onderzoek bij Amsterdams vervoerbedrijf. B. en W. van Amsterdam hebben de directeur van het gemeentever voerbedrijf, ir. W. B. I. Hofman, schriftelijk meegedeeld, dat hem ver lof is verleend met behoud van be zoldiging hangende het onderzoek dat op last van het college bulten de lei ding van het bedrijf om zal worden ingesteld naar de toestand waarin het tramwagenpark van het Amsterdams vervoerbedrijf verkeert. Van dit onderzoek is de leiding thans opgedragen aan dr. ir. J. G. J. C. Nieuwenhuis. oud-directeur van de Rotterdamse electrische tram en voor zitter van de Nederlandse Vereniging van Transportondernemingen. De opdracht van deze deskundige is „het instellen van een diepgaand onderzoek buiten de leiding van het gemeentevervoerbedrijf om, naar de hoedanigheid en de rijveïligheid van het Amsterdamse tramwagenpark, alsmede naar de technische outillage in de werkplaatsen". De ,?Prins Willem I" van de Prov. Stoombootdienst, die vanmorgen in de vroegte met levensmiddelen naar Schouwen-Duiveland zou vertrekken. Het schip icerd gisteravond in de Vlissingse buitenhaven geladen. (Foto P.Z.C. IN DE GREEP VAN DE WINTER Via luchtbrug Woensdrecht-Haamstede post en passagiers vervoerd HET ISOLEMENT van Schouwen-Duiveland werd gisteren op twee plaatsen doorbroken: het veer ZijpeAnna Jacobapolder foncfionneer- de in de middaguren, zodat tal van auto's en passagiers overgezet wer den, terwjjl voorts een verbinding met het. eiland door de lucht werd onderhouden. Het beginpunt van deze luchtbrug lag op het vliegveld Woensdrecht, het eindpunt op het vliegveld Haamstede, waar tot twee maal toe post, goederen en passagiers werden in- en uitgeladen in een Dakota van de Koninklijke Luchtmacht. Burgemeester H. K. MicliaelLs van Bruinisse, die wij gistermiddag aan de telefoon hadden, vertelde opgewekt, dat bjj bezoekers „van de over kant" had, „dus het isolement is weer opgeheven." Tussen twaalf en vijf uur werd op het veer Anna JacobapolderZijpe dienst gedaan door de „Grevelingen" en de „Zijpe", welke twee schepen werden geassisteerd door de sleepboot „Walcheren", die als ysbreker fungeerde. Er was in het Zijpe niet zoveel dry f ijs als Dinsdag, hetgeen onder meer wordt toe geschreven aan het feit. dat het Ijs in de rivieren beter vastzit. Het ziet er naar uit, dat de komende dagen de vaargeul opengehouden kan worden, zodat over dit veer een redelijke af- en aanvoer van passagiers en goederen mogelijk is. Er werden Woensdag bij Anna Jacobapolder diverse vrachtwagens met levensmiddelen, o.a. met vlees en melk overgezet, zodat er voorlo pig op het eiland van deze artikelen weer voorraad is. Ook vandaag wor den auto's met goederen venvacht. Inmiddels werd in Vlissingen de „Prins Willem I" van de provincie in gereedheid gebracht voor een tocht naar Zierikzee buiten om. Het schip is geladen met allerlei levens middelen. alsmede flessen propaan- gas en butagas en zou vanmorgen vertrekken. Ter voorkoming van moeilijkheden wordt de tocht van deze boot meegevaren door een rjs- breker. De „Prins Willem I" zal in Zierikzee eveneens goederen laden. COASTER WORDT GEREEDGEHOUDEN. In overleg met het provinciaal be stuur wordt om voorbereid te zijn op alle eventualiteiten in Rotter dam door de firma Ribbens uit Zie rikzee een coaster gereed gehouden van 300 ton. Ook de Koninklijke Zeelandia N.V. en de melkfabriek V. Z. te Rotterdam zijn hierbij geïnte resseerd. Tot hedenavond is voor dit doel het kustvaartuig „Jo" ge charterd. doch daarna zal er even tueel een ander schip worden geno men. Deze boot zou eveneens diver se levensmiddelen aanvoeren, alsme de grondstoffen, terwijl in Zierikzee de producten van „Zeelandia" ver scheept zouden worden. Op het vliegveld Haamstede land de gistermiddag om half één en om half vier een Dakota, die opgestegen was van het vliegveld Woensdrecht. In totaal vervoerde dit vliegtuig ongeveer vier ton post, terwijl ook enkele passagiers met speciale ver gunning werden meegenomen. Zo werd het gezin Van MelleVan Vliet uit Haamstede meegenomen, dat naar Canada emigreert. Deze fa milie, bestaande uit een echtpaar (vervolg op oag 2) Dank zij het vliegveldje te .Melis sant kon er een luchtverbinding tussen het eiland en het vasteland ingesteld worden, die onderhouden wordt met drie Plpercubs. De koninklijke luchtmacht is voor lopig belast met onderhouden van het contact tussen geïsoleerde eilan den en de wal. Zonodig zal ook de marinclucht- vaartdienst daaraan medewerken, die reeds een aantal vliegtuigen en helicoptère's heeft gereed staan. IJswal op het strand Tengevolge van de strenge vorst heeft zich op vele punten langs de Noordzeekust tussen Den Helder en Hoek van Holland ter hoogte van de waterlijn een iiswal gevormd. De grillig gevormde ijswal op het strand van Scheveningen heeft reeds een hoogte bereikt van ongeveer een hal ve meter. Per auto. Op de grote rivieren in Nederland heen het ijs zich in de nacht van Dinsdag op Woensdag op verscheide ne plaatsen vastgezet. De selieep- vaart is geheel gestremd. Bjj Eek en Wiel te Amerongen werd van des ochtends zeven uur het verkeer over de toegevroren Rijn vrijgegeven voor lichte auto's, motorrijtuigen, wielrij ders e>n voetgangers. Tuinen Brokol en Herwijnen is over de Waal een voetpad uitgezet via liet ijs. Alleen voetgangers en wielrijders mogen van dit pad gebruik maken. Ook hij Tic! was men bezig een voetnad uit te zetten over de Waal. Tot voor bij Sambeek ligt dc Maas geheel dicht. De IJssel ligt dicht tot Does burg. Te Culemborg reed men Woensdag met lichte aulo's over het ijs van de Lek. Uit Nijmegen werd Woens dagmiddag te drie uur gemeld, dat zich daar het ijs in de Waal had vastgezet. Oud en in de hou. Het hoofdbestuur van de algemene bond van ouden van dagen, geves tigd in Schiedam, heeft een telegram gezonden aan de minister-president, ar. W. Drees. Het verzoekt dr. Drees daarin zrjn invloed te willen aanwenden om in verband met de heersende koude kosteloos brandstoffen te verstrek ken aan hen, die alleen van de nood wetondersteuning moeten bestaan. Brandstoffentoeslag voor oorlogs- en rampslachtoffers. Beslissing van minister Van Thiel. De minister van maatschappelijk werk heeft aan burgemeesters en wethouders der gemeenten meege deeld, dat hij wegens de uitzonder lijke koude kan goedvinden dat. ever de week van 1 Februari 1954 tot en met 6 Februari 1954, aan degenen, die ingevolge dan wel met toepassing van de regeling hulpverlening oorlogs slachtoffers (1940T945) een uitkering %'oor '.evensonderhoud ontvangen, res pectievelijk voor wie kwartiervergoe ding als rampslachtoffers wordt ver strekt. een brandstoffenbijslag wordt verleend. Deze bijslag wordt gegeven tot de hierna genoemde bedragen: f 3.60 aan gezinnen en alleenstaanden, die in eigen huishouding voorzien, en aan gezinnen, die bij derden zijn in gekwartierd en dus niet in eigen he's- houding voorzien; 1.80 aan alleen staanden, die niet in eigen huishou ding voorzien (z.g. kostgangers). Geen persoonlijke ongevallen. Woensdagavond omstreeks kwart over zeven zijn van de sneltrein, die te zeven uur uit Zwolle naar Amster dam vertrok, bij de legerplaats Olde- broek de electrische locomotief en enkele rijtuigen ontspoord Er waren geen persoonlijke ongevallen. Het baanvak ZwolleNunspeet was door deze ontsporing over beide sporen versperd. De trein moest over een ander spoor dan gewoonlijk het emplacement pas seren, daar het gebruikelijke spoor werd geblokkeerd door de stoptrein. De bestuurder zou de verandering ken baai gemaakt zijn door middel van lichtsignalen, welke hij evenwel om nog onbekende reden niet beeft opge volgd of niet heeft kunnen opvolgen. Naai Franse diplomatieke kringen te Parijs hebben medegedeeld, zal de ex- sultan van Marokko, Sidi Mohammed Ben Yoessoef. ongeveer 3 weken in Ma dagascar doorbrengen voordat h£ wordt overgebracht naar Tahiti in de Stille Oceaan. met het resultaat dat de uit twaalf wagons bestaande trein met de loco motief en de helft van de wagons uit de rails vloog. Stukken rails knapten af als brandhout, bumpers werden af gerukt en een electrische seininstalla tie lag verwrongen in de berm. De trein die behoorlijk bezet was, kantelde gelukkig niet. DE VERWACHT: MINDER WIND. Enkele overdrijvende wolkenvelden met plaatselijk wat lichte sneeuw. Matige tot zwakke wind luwen Oost en Noord, maar in het Noorden van bet land later veranderlijk In de ochtend matige, in de middag overwe gend lichte vorst 5 Februari Zon: Op Maan: Op ZON EN MAAN 8.15 8.42 Onder 17.34 Onder 20.2»

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 1