Molotow kondigt voorstellen aan voor Duitse verkiezingen Mogelijkheden om bij volmacht te stemmen beperkt De schedel EX-HUMORIST BEDROOG ZES JAAR LANG EEN DEURWAARDER Ken B0KKJK voor WOENSDAG 3 FEBRUARI 1933 PROVINCIALE ZEBVW8B COURANT GEEN VOORTGANG IN BERLIJN Westerse ministers wijzen Russisch plan van de hand De drie Westelijke ministers van buitenlandse zaken hebben Dinsdag in felle bewoordingen het plan van hun Russische collega voor een Duits vredesverdrag verworpen. Opnieuw verdedigden zy het standpunt, dat de hereniging van Duitsland tot stand moet komen door middel van vrije verkiezingen. Onder krachtige druk van het Westen beloofde Mo lotow daarop, later voorstellen met betrekking tot verkiezingen in ge heel Duitsland te zullen indienen. Hjj deelde echter niet mee, wanneer hjj dit zal doen. Een Britse woordvoerder verklaarde na afloop der bijeenkomst, wel ke vier uur duurde, dat men redelijkerwijze mag veronderstellen, dat de Russische voorstellen vandaag ter tafel zullen worden gebracht. In het plan voor een vredesconfe- entie, dat Maandag door de Russi sche delegatie werd ingediend, werd niet gerept van het spoedig houden van verkiezingen. Minister Dulles, die de vegadermg leidde, was de eerste spreker. Hg zeide dat Molotow zich Maandag door een „grote twistrede" te hou den, gedrongen had gevoeld, de in ternationale spanning te vermeerde ren door felle beschuldigingen te richten aan het adres van de drie Westeigke mogendheden. De Ameri kaanse minister noemde de Weste lijke verdedigingsmaatregelen, welke Maandag door Rusland waren aan gevallen, „een machtige waarborg tegen agressie." Mnister Bidault, die na Dulles het woord voerde, verklaarde, dat de Franse regering uit het „tragische experiment" met de beperkingen, welke men na 1918 aan Duitsland had opgelegd „die lelden tot Hit- Ier" de onwrikbare conclusie heeft getrokken, dat het weer oprichten van een nationaal Duits leger, zoals in het Russische plan voorgesteld gevaarlijk voor de democratie in Duitsland en onverenigbaar met de internationale veiligheid is. Oud-minister Lieftinck naar Syrië. Binnenkort zal een delegatie van de Wereldbank onder leiding van oud-minister Lieftinck, thans oyzon- dere vertegenwoordiger van de bank in Turkije, naar Syrië vertrekken voor het instellen van een algemeen onderzoek naar het economische le ven in dit land. De delegatie zal vermoedelijk op 8 Februari te Da mascus met het onderzoek begin nen. Hoewél baby's verhoudingsgewijs een nogal groot hoofdje hebben, is het hoofd van een volwassene toch nog heel wat omvangrijker. We stellen vast, dat het baby hoofd in twintig of dertig jaar tot de volwassen vorm is uitgegroeid, en daarmee is de kous af. We denken daar verder niet over na. Maar heeft een dergelijke verande ring zich bij een bouwwerk voltrok ken, dan zijn we ineens erg pienter en vol belangstelling. Do directeur van een bedrijf, die ons toont hoe de fa briekshal werd vergroot en verruimd, zullen we vol belangstelling vragen of de oorspronkelijke hal gehéél meest worden afgebroken, alvorens de uit breiding kon plaa ts vinden, en we zul len vol ontzag het hoofd schudden, wanneer we vernemen welke maat regelen daarvoor nodig waren. Vooral omdat het bedrijf continu moest door draaiendenkt u zich eens in! Maar by de groei van ons arme hoofd staan we geen ogenblik stil. Toch moest ook dit worden afgebro ken, alvorens er een nieuw en groter hoofd voor in de plaats kon treden. Dat klinkt wat zonderling en behoeft zeker nadere toelichting. Zou ons hoofd uit- gerekt kunnen worden, zoals het elastiek van 'n bal lonnetje, dat wordt opgeblazen, dan zonden we ons kun nen voor stellen,dat het kleine kinder hoofdje geleidelijk wat meer gaat uitzetten, zodat ui£- eindelyk het volume van de volwassen schedel is verkregen. Ons hoofd is echter niet van elastiek, maar van beendat niet kan rekken. De schedel ■moet dus worden afgebroken en op nieuw worden opgebouwd tot een gro tere vorm. Deze „verbouwing" ge schiedt niet één keer, maar bij voort during tot ue volwassen vorm is be reikt en ook dan vinden nog voortdu rend vernieuwingen en herstelwerk zaamheden plaats. Trouwens, iets dergelijks kunnen we by elk bot waarnemen. De kop van het dijbeen past bij de kom van het bekken. geboorte in Ditzelfde kun- maar de kop is intussen veel gi geworden, evenals de kom. Op de plaats waar in vroegere jaren de wand van de kom zat, zit op latere leeftijd dus het beenweefsel van de kop! Dergelijke verplaatsingen (uit breidingen van het bedrijfvinden tij dens de groei in het gehele lichaam plaats en kunnen al.een geschieden doordat het oude wordt afgebroken, terwijl tegelijkertijd het nieuwe wordt opgebouwd. En tydens deze onophou delijke verbouwing mag de werk zaamheid geen ogenblik verstoord of vertraagd worden, terwijl we over het staken der werkzaamheden, ook al was het maar voor enkele minuten, niet eens spreken! Wellicht is het interessant ook eens te zien wat zich inzo'n groeiend been stuk afspeelt t H. PétiUon. De Britse minister Eden was van oordeel, dat ieder voorstel van Mo lotow „bedoeld schijnt te zijn om vrije verkiezingen in Duitsland zo lang mogelgk uit te stellen en te ver tragen". Hij voegde hieraan toe, dat Molotow tot dusverre geen welover wogen oordeel had uitgesproken over het uit vijf punten bestaande plan van het Westen om tot heeniging van Duitsland te komen. Pas wan neer de Rus dit zou doen, „kunnen wij weten, of er ten aanzien van liet Duitse vraagstuk al dan niet vorde- Actie tegen Perzische regering. Campagne van aanhangers van Mossadeq. De Perzische religieuze leider Kas- jani heeft bekend gemaakt, dat hü een campagne tegen de regering Zahdi zal beginnen teneinde in Per- zië de „vrijheid om patriotten aan de macht te brengen'- te herstellen. Kasjani, die een belangrijke rol speelde onder Mossadeq, beschuldigde generaal Zahedi ervan, dat hij de vrijheid „onderdrukt" en het land „verraders en smerige Britse agenten' oplegt. Maandag zijn ongeveer dertig per sonen aangehouden bij botsingen tus sen aanhangers van de regering en aanhangers van ex-premier Mossadeq De Senaatsverkiezingen zullen drie dagen duren. Aan ex-premier Mossa deq is bij de wet verboden deel te ne men aan de verkiezingen In het ge heim zijn echter in de stad lijsten met de namen van 75 van zijn aan hangers rondgedeeld. Bovenaan deze lijsten prijkt Directeur „Avifauna" benoemd. Met ingang van 1 Februari j.l. is tot directeur-bedrijfsleider van het vogelpark „Avifauna" te Alphen aan de Rijn benoemd de heer A J. van Geffen te 's-Gravenhage De heer Van Geffen wordt zowel met de algehele leiding over het vo gelpark als met de bedrijfsleiding van het restaurant belast. De heer Van Geffen was o.m. directeur van het Carlton house te Amsterdam. In 1952 trad hij in dienst van een grote stoom vaartmaatschappij ais restaurateur instructeur voor de organisatie van de civiele dienst. Staking bij K.P.M. in Indonesië Nadat Maandag in alle delen van Indonesië het administratief perso neel van de Koninklyke Paketvaart- Maatschappg in staking was g heeft nu ook het technisch walperso- neel het werk neergelegd. Deze sta king omvat het personeel in de werk plaatsen, chauffeurs en nachtwakers met een totaal van ongeveer 250 man. De vakbonden van de stakers eisen loonsverhogingen met terugwerkende kracht tot 1 Januari 1953 en kinder- bijslag De Centrale commissie tot beslechting van arbeidsgeschillen had beslist, dat deze loonsverhogingen zich slechts zouden uitstrekken tót 1 Januari 1954. ringen kunnen worden gemaakt", al dus de Britse spreker. De door de Oostberiynse volkspoli- tie rondom het gebouw van de Sow- jetrussische ambassade in Oost-Ber- lyn getroffen veiligheidsmaatregelen waren Dinsdag veel strenger dan Maandag. Alle toegangen tot het ambassadegebouw waren voor het verkeer afgesloten. By de hoofdin gang van net gebouw stonden zes officieren van net rode leger in groot-tenue. ww—y De veerdienst WolphaartsdijkKort- gene is ten gevolge van ijsgang stop gezet. De Zandkreek is bedekt met een dikke laag ysschotsen, welke elke doorvaart onmogelijk maakt. (Foto P.Z.C.) Behoorde Rastworof tot Beria-groep? Het schijnt, dat de Russische di plomaat Rastworof, die plotseling in Tokio is verdwenen, zich gemeld heeft bij de Amerikaanse Geheime Dienst. Hg zou behoord hebben tot de groep-Beria in de communistische party Inmiddels heeft zyn verdwij ning een reorganisatie van de Rus sische diplomatieke missie in Tokio tengevolge gehad Zeven leden van deze missie zyn naar Rusland ont boden. De brand in „Djumpol" Dinsdag heeft de Utrechtse recht bank uitspraak gedaan in de zaak van de brandstichting in liet houten café- restaurant „Djumpol" te Loosd recht. De 33-jarige gerant werd vrijge sproken van de hem ten laste gelegde uitlokking. Hij werd onmiddellijk in vrijheid gesteld. De 26-jarige D. H. M., vertegen woordiger te Hilversum, werd veroor deeld lot één jaar gevangenisstraf met aftrek ter zake van opzettelijke brandstichting. Wegens uitlokking van de brand stichting werd de botenbouwer F W. te Loosdreeht veroordeeld tot één jaar en drie maanden gevangenisstraf met aftrek. OUDE MAN GERUÏNEERD Voor 60.000 opgelicht. Drie jaar gevangenisstraf wegens oplichting eiste Dinsdagmorgen de Officier van Justitie bij de Amster damse rechtbank tegen de 39-.jarige Amsterdamse fotograaf, ex-confe- rencier en humorist in totaal, die kans gezien had zes jaar lang een Amstedamse deurwaarder voor een bedrag van in totaal maar liefst f 60.900 op te lichten. V. bestede het geld met roulette verspeeld te hebben. Verdachte had de deurwaarder, de thans volkomen geünieerde 70-jaige F. W. E., voorgespiegeld dat op ver schillende plaatsen in de Betuwe, in Brabant en zelfs in Frankrijk en Zwitserland, boedels van enorme waarde beschikbaar zouden komen, en hem verteld, dat de deurwaarder de afwikkeling en dus te zijner tyd de veiling van deze boedels wel kon krijgen Hij noemde zelfs een nota riskantoor, maar van al deze verha len was geen woord waar. De deurwaarder ging er daarna Carthagekomt naar Zeeland toe over verdachte met de regelmaat van een klok voorschotten uit te ke ren: nu eens voor reis- en verblijf kosten, dan weer voor administratie kosten. Doordat verdachte steeds zijn stem verclaaide en zich zodoende in telefoongesprekken met de deurwaarder voor verschillende personen kon uitgeven, heeft hij het spelletje zes jaar vol kunnen houden. Toen tenslotte de contanten van de deurwaarder opraakten, stelde deze zich met een collega in verbin ding, die hg op zyn beurt de veilin gen toezegde. Deze veilinghouder kreeg tenslotte argwaan en gaf de zaak door aan de recherche. De gedupeerde deurwaarder wilde toen nog niet aan oplichting gelo ven! Zelfs tydens de zitting was hy er, tot de grote verwondering van de rechters, niet van te overtuigen, dat hy met één man te doen had gehad. Zó goed had verdachte, die zelfs ge bruik had gemaakt van een wire- recorder, zijn verschillende rollen ge speeld. Het hof zal 16 Februari a.s. uit spraak doen. Balletgroepen ernstig door brand gedupeerd. Hulp spontaan toegezegd. Bij de brand In de goederenloods van hét voormalige station VVeesperpoort te Amsterdam, waarover uij gisteren reeds berichtten, zijn ook aile décors van het „Ballet Recital" verloren ge gaan. Deze schade is niet door verze kering gedekt. Vooral doordat nog geen definitieve regeling is getroffen voor de subsidie van de balletkunst, kan deze schade post voor het Ballet Recital fnuikend zijn Bij deze brand is ook de studio van de Scapino-balletgroep met vele kost bare attributen, waaronder niet min der dan 670 costuums en de décors van 32 balletten, in de as gelegd. De directe schade, die slechts voor een zeer klein gedeelte door de verze kering gedekt wordt, bedraagt ruim f 40.000.— Naar wij vernemen zal het 4700 ton metende m.s. „Carthage" dat verleden jaar bij de stormramp op het Scheveningse strand werd geworpen, naar Terneuzen worden gesleept om aldaar in het Zevenaarsdok gesloopt te wor den bij de firma Wed. V. C ra eau Zonen. Dit is de eerse zeeooot, die sinds de oorlog naar Zeeland komt om gesloopt te worden. De „Carthage" bevindt zich momenteel in Ridderkerk en zal naar Terneuzen worden gesleept, zodra de weersomstandigheden dit toelaten. TWEEDE KAMER Inwerkingtreding Verkeersfonds twee jaar uitgesteld (Van onze parlementaire redacteur). De Tweede Kamer heeft het Dinsdagmiddag in haar openbare verga dering de minister voor dc publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie, de heer De Bruyn, niet moeilijk gemaakt. Hy had de kamerleden een wetsont werp voorgelegd, dat de mogelijkheid opent om de levensduur van de be staande bedrijfschappen op het gebied van de voedselvoorziening en de mijnindustrie met maximaal een jaar te verlengen en dat ook de termijn voor het optreden van het scheidsgerecht verlengt. Alleen de heer Koersen van de K.V.P. wenste enkele inlichtingen. Ze werden hem grif door minister De Bruyn gegeven, waarna de Kamer net wetsontwerp zonder hoofdelijke stemming, maar met aantekening, dat de C.P.N. tegen was, aannam. Minister Beel, die een wijziging van de Kieswet moest verdedigen, kwam er lang zo gemakkelijk niet af. Op een gegeven ogenblik stonden hy en prof. Oud van de V.V.D., een staats rechtsgeleerde, die er zeer gevestigde principes op na houdt, zelfs als kemp haantjes tegenover elkaar. Er was zo diepgaand verschil van mening en zo'n sterk onderscheid in appreciatie van een sedert lang hoog gehouden staatkundig beginsel prof. Oud meende, dat er ae hand mee werd ge licht dat ie V.V.D.-fractie by de eindstemming over het wetsontwerp liet aantekenen, dat zy tegen was. De wetswijziging beperkt het stem men bü volmacht behalve tot huis- Senoten tot bloed- en aanverwan- ïn tot in de derde graad. Tot dusver kon een volmacht aan bloed- en aanverwanten tot in de vierde graad verleend worden. Ook vervalt de eis van een medische ver klaring. Het ontwerp maakt voorts een eind aan de splitsing in A en B lijsten voor de verkiezing van leden van de gemeenteraad en opent de mogelijk heid een candidatenlljst met veertig namen in dienen in plaats van de tot dusver gebruikelijke maximaal twintig. Op die lange candldateniysten had den de meeste leden de heren C. v. d. Heuvel (A.R.). Beernink (C.H.), Oud (V.V.D.), Maenen (K.V.P.) en Haken (C.P.N.) en mejuffrouw Zee- lenberg (P.v.dLA.) namen aan het de bat deel het niet begrepen. Ook hadden vele leden ernstige be zwaren tegen de paragraaf, waarin het stemmen bij volmacht wordt ge regeld. Dat bleek, toen de kamervoor zitter een beslissing over deze Dara- graaf vroeg. Zy werd aangenomen met 45 tegen 24 stemmen. Er tegen waren V.V.D., A.R., C.H. en S.G.P Een wetsontwerp, strekkende om de in werking treding van het ver keersfonds twee jaar op te schorten, vond eveneens genade in de ogen van de Tweede Kamerleden. Zy namen het zonder hoofdelijke stemming aan, hoewel er bedenkingen tegen waren. Schouwen- Duiveland geïsoleerd (slot van pag. IJ. Noord-Beveland bij afsluiting voor zien in ziekenvervóer per heliroptère. Zou het veer ZijpeAnna Jacoba- polder onverhoopt uitvallen, dan zal getracht worden het eiland over zee te bevoorraden via Burghsluis. De veerdienst Gorishoek—Yerse- ke is tot nader aankondiging ge staakt. De Westerschelde. Door zware nsvorming in de ha ven van Perkpolder en het vele drijf- ys op de Westerschelde, was het veer HoedekenskerkePerkpolder gestremd. Ondanks ysgang in de ha ven van Breskens, kon de veerdienst VlissingenBreskens voortgang vin den. Ook het veer TerneuzenHoe dekenskerke funetionneerde nog. al moesten 's morgens enige vaarten wegens schoef-moeilykheden uitval len. Op de kanalen was de scheepvaart vrijwel onmogelyk geworden. De Schelde was gisteravond van Walsoorden tot Antwerpen vol met drijvend ijs. Hoewel kleine schepen hiervan wel enige moeilijkheden on dervinden, was dc scheepvaart over dag nog vrijwel normaal, 's Nachts ligt zy evenwel stil. daar de gasboei- en tijdelijk zyn vervangen door ys- boeien. die niet verlicht zyn. Schepen op weg naar Antwerpen gaan daar om 's nachts by Vlissingen voor an ker om by daglicht hun weg te ver volgen. EEN TELEGRAM De Stichting „Nieuw Schouwen- Duiveland" heeft gisteren aan de di recteur-generaal van het verkeer te Den Haag het volgende telegram ge zonden; „Bootdienst Katseveer Zierikzee is gestaakt. Veer Anna Ja- cobapolder—Zype dreigt vast te lo pen, waardoor Schouwen-Duiveland geheel geïsoleerd zou worden. Groen te en melk zeer schaars Verzoeke thans reeds maatregelen te nemen voor noodverbinding via vliegveld Haamstede." Geheime dienst Men praat wel eens over de gehei me inlichtingendiensten, welke de meeste naties er op na ple gen tc houden. Het heet dan. dat deze diensten zo ongeveer zouden beslissen over het wereldbestel en dat men eigenlyk de finesses van de wereldpolitiek pas zou kennen, wanneer men over d« in lichtingen van deze geheime diensten zou beschikken. Een medewerker van het weekblad „Die Wochenzeitung" heeft zich kort geleden verstout enkele cyfers te ge ven over de geheime diensten van diverse mogendheden Hy meende, dat by de Russische geheime dienst 13000 personen betrokken waren, dat de Amerikanen slechts 6500 mensen in dienst hadden en de Engelsen konden volstaan met 4000. Deze getallen zyn laag. Zy omvat ten vermoedelyk alleen de vast-gesa- larieerde medewerkers en niet dege nen, die tegen „losse" arbeiders en die dus alleen van geval tot geval betaald worden. Kort geleden is op verzoek van het Engelse Lagerhuis door een commissie een onderzoek inge steld naar de werkwyze en de onkos ten van de Britse geheimedienst. De commissie bracht een rapport uit, dat nog niet werd gepubliceerd. In Lagerhuiskringen wacht men er met enige spanning op. want men was allang van mening, da4 deze dienst te duur werkt en wil nu het rapport zo mogeiyk aangrijpen om op bezui niging aan te dringen. Indien we de berichten uit Duits land mogen geloven, dan is Berlijn sedert enige jaren wel zo ongeveer het middelpunt van alle geheime diensten ter wereld. De handel in „inlichtingen" floreert er levendig en menig Duitser verdient er flink wat Marken by door zyn wijsheid te ver kopen aan Engelsen, Amerikanen, Fransen en Russen. Vanzelfsprekend aan ieder afzondei lijk. Dezo „lnlichters" brengen zulk nieuws aan als het ontdekken van wylen L. P. Beria in. Spanje, waar hy hoewel in Moskou gefusilleerd heet te zijn als vry map zou rond wandelen Het nieuws was vals, maar ging de gehele wereldpers door. Kort geleden is de Duitse bonds kanselier dr. Adenauer de dupe geworden van zo'n geheime- nieuws-man. Dat was de Ingenieur W. H. Ste- phan, specialist in documenten uit Oost-Berlijn en inlichtingen uit Oost- Duitsland en van tijd tot tyd werken de voor de Amerikaanse inlichtingen dienst. Zyn inlichtingen blonken uit door onbewysbaarheid. De jongste Duitse verkiezingen wa ren voor Stephan een aardige bron van inkomsten. Hg produceerde na- melgk nieuws over Oost-Duitse fi nanciële bemoeienissen met de West- Duitse verkiezingen. Zelfs meende hij de namen van twee socialistische voormanner in West-Duitsland te mogen noemen, die Oost-Duits com munistisch geld aangenomen zouden hebben ter betaling van hun verkie zingsactie. Het nieuws sgpelde door naar Bonn, waar het in het bureau van de West-Duitse bondskan selier dr. Adenauer terecht kwam, die er prompt gebruik van maakte bg zyn verkiezings-campagne. Hy onthulde, dat socialistische party- functionarissen geld uit de Oost-zóne kregen en af gr y zen maakte, zich van zyn hoorders meester. Afgrijzen by zyn hoorders, maar verontwaardiging bii de aangeklaag de socialistische voormannen. Zij dienden een klacht in by een recht bank te Bonn. Het is nu zover, dat de advocaat van dr. Adenauer naar stig aan het uitvisken is waar ir. SteDhan zyn nieuws vandaan had. Maar ir. Stephan geeft ontwyken- de, vage antwoorden. Twee weken geleden eiste het blad „WestfSlische Rundschau" van dr Adenauev.dat hg het boete kleed zou aantrekken en zyn be schuldigingen tegenover de socialis tische jjartyfunctionarissen zal te rugnemen. Er zal niet veel anders voor de heer Adenauer opzitten. Hy is er tussengenomen door een „geheime ïnlir.htingenman Wellicht is dat voor hem een waarschuwing om met dit soort Heden ook als ze voor de Duitse inlichtingendienst werken uiterst voorzichtig te zyn. STERREN-LIEFHEBBERS. Bij ae fa. Wolters in Groningen is in opdracht van de Ned. Vereniging voor Weer- en Sterrenkunde ook voor 1954 weer de bekende sterrengids versche nen. Dit buitengewoon handige boek je omvat weer een schat van gege vens, foto's en kaartjes, welke het de ..sterrenliefhebber"* mogelijk maakt ook dit jaar zijn weg langs de won deren van het firmanent te vinden. Zowel de samensteller, dr. J. J. Rai- mond Jr., directeur van het Haagse planetarium, als de uitgeefster hebben wederom veel zorg aan deze sterren- gids besteed, die er dan ook evenals haar voorgangsters zeer aantrekkelijk uitziet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 3