Chefarine -4 J. L. de Jager prolongeert zijn titel Gymnasium-plannen kosten Middelburg vier ton Vier doen méér dan één DAM PO BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET SLUIS-DAMME-BRUGGE DOOR 62 SCHAATSERS VOLBRACHT Art* i3.ijpe 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 3 FEBRUARI 1953 RAADSDISCUSSIES OVER ONTEIGENINGEN „Quitte spelen met het Rijk" Een groot deel van de zitting van de Middelburgse gemeenteraad was gistermiddag gewyd aan de plannen voor de uitbreiding van de kazerne, die nauw samenhangen met het overdragen van het Militair Hospitaal aan de gemeente, waarna men in dit gebouw het gymnasium wil onderbrengen. Aanleiding tot deze discussie was het voorstel van lï. en W. om tot ontei gening van twee panden aan de Zuidsingel over te gaan, ten behoeve van de kazerne-uitbreiding. De heer J. S. Hoek (A.R.), voorzitter van de financiële commissie, re kende voor, dat de kosten voor onteigening van alle benodigde panden ge schat worden op 200.000. 100.000 daarvan wordt gedekt door het Rijk. De gemeente gaat dan met het Ruk een ruiling aan. Het Rijk krijgt grond en opstallen van de huidige kazerne waarvan de gemeente Middelburg eigenaresse is plus de onteigende panden, waarvoor het aan de gemeen te afstaat de grond en opstallen van het Militair Hospitaal. Dit gebouw wordt dan eerst door Monumentenzorg gerestaureerd, hetgeen 160.000 kost Daarvan zal het RQk 110.000 betalen. Bovendien moeten bij het hospitaal een aantal leslokalen e.d. worden gebouwd, hetgeen begroot wordt op 260.000. Het gehele plan zal de gemeente derhalve dellen voor een nltgave van 410.000, terwijl de bouw van een volkomen nieuw gym nasium ongeveer f 350.000 zou kosten. De heer Hoek vond de transactie daarom niet aantrekkelijk. De heer L. A. Schenk (VVD) wees er op. dat het zeer belangrijk is, dat het historische gebouw, een van de mooiste monumenten, die Middelburg nog bezit, in handen van de gemeen te komt. De plannen voor een nieuw gymnasium staan hoog op de urgen- tielijst. Hg was dan ook van oordeel, dat men het voorstel met de daaraan verbonden consequenties moest aan vaarden. Nóg een voordeel van deze plannen werd belicht door de heer M. A. L. Hubregtse (P.v.d.A.), die er op wees, dat hierdoor de gemeente medewerkt tot het behouden van het garnizoen. Burgemeester mr. dr. N. Bolke- stein verklaarde, dat de opzet van de plannen is „quitte te spelen" met het Rijk. Het laatste krijgt grond voor de kazernebouw en Middelburg krijst het dan gerestaureerde gymna sium. Aanneming van het onderhavi ge voorstel behoefde naar ztjn me ning, nog niet direct de verplichting tot net onderbrengen van het gymna- het Militair Hospitaal met zich te brengen. Nadat men nog in besloten zitting had beraadslaagd, werd het voorstel tenslotte aangenomen. NOG MEER ONTEIGENING. Het overige deel van de agenda werd in vlot tempo afgewerkt. Men wisselde van gedachten over het plaatsen van rgwielrekken voor de café's. Een schrijven van een aantal café-houders over dit onderwerp werd ter afdoening in handen van B. en W. gesteld, waarbij nog enige suggesties werden geopperd, me door het college bestudeerd zuilen worden. Dat het bussenstation op het Plein 1940 moet komen, vond de heer Hu bregtse geen fraaie oplossing, maar wel een noodzakelijke. Hij drong aan op het maken van een oversteek plaats voor voetgangers, die van de Lange Viele naar de Markt willen, hetgeen na de bouw van het bussta tion nog moeilijker wordt. Dit voorstel werd z.h.s men. De onteigening van de grond voor de speelplaats van de Rijkskweek school was eveneens aanleiding tot werd z.h.s. aangeno- Advertentie. KOU, GRIEP, zware hoofd- en borstverkoud- bekt diep vastzittend slijm,snuift en wrijft U weg met enige discussie. De heer I. van Loo bepleitte, dat men de speelplaats niet verder dan tot aan de daar aanwezi ge rij bomen te leggen, waardoor er toch ruimte genoeg is voor de kinde ren en de eigenaar van het bn de ont eigening betrokken bedrijf niet al te zeer wordt getroffen. De heer- B A. Hesselink (VVD) steunde dit betoog, terwijl de heer A. J. Kaland fCH) er op aandrong, dat men nog eens woordde, dat ook als het stuk grond met de bomen In de onteigening wordt begrepen, er nog genoeg ruim te voor de uitoefening van het bedrijf overbluft. Een minnelijke schikking met de eigenaar was niet mogelijk, daar het verschil tussen aanbodprgs en^vraagprijs te groot was. Verdere in ieder de wet Voorts werd de verordening hon denbelasting gewtfzlgd en het voor stel tot aanschaffing van een ladder wagen goedgekeurd. v .ndeling met de eigenaar dient geval te geschieden, omdat dit eist. Ruziezoeker trok vuurwapen. In het woonwagenkamp te Bres- kens ontstond Maandag ruzie en één der bewoners achtte het blijkbaar no dig bij die gelegenheid een vuurwa pen te trekken De rijkspolitie uit Breskens, die tussenbeide kwam. kon gebruik van bet gevaarlijke speel goed voorkomen. Het vuurwapen werd in beslag genomen en de drager, een zekere G. P. onder arrest gesteld. R.K. kleuterschool gesloten. De R.K. kleuterschool te Terneuzen is wegens een aantal ziektegevallen on dei' de leerlingen, voorlopig voor de tijd van 14 dagen, gesloten verklaard Naar men mededeelde, bestaat er geen reden tot ongerustheid. Prijsver'agingen levensmiddelen worden doorgezet Huishoudboekje moet in evenwicht blijven. Belangrijke prijsverlagingen van on geveer 30 levensmiddelen werden door de leiding van Albert Hegn N.V. Vrij dag 22 Januari j.L door middel van de Pers bekendgemaakt. De heer G. Hejjn, Directeur van dit bedrijf, gaf bjj die gelegenheid als zijn mening: „Het gaat niet aan een loons- en huurverhoging auto matisch, zonder nader onderzoek naar andere mogelijkheden, door prijsverhogingen te laten volgen. Wjj, die eon deel van de primaire levensbehoeften produceren en dis tribueren, hebben een sociale taak ten opzichte van het Nederlandse gezin. Het is verheugend voor de Neder landse huisvrouw, dat, nu wij deze prijsverlagingen enige tijd met goed gevolg uitgevoerd hebben, andere bedrijven een begin gemaakt heb ben ons te volgen op de weg, die wij, naar onze mening terecht, inge- Het is de opzet van Albert Heijn, om de gevolgen van de prijsverlaging zo veel mogelijk op te vangen, door ver hoogde productie en omzet Dat de aangekondigde prijsverlagin gen voor een groot aantal belangrijke artikelen gelden, moge blijken uit een gedetailleerde prijslijst welke men af gedrukt vindt op pag. 8 van dit blad. (Advertentie). Dodelijk ongeval in badkamer Echtgenote van predikant van Biggekerke door electriciteit gedood. In de Hervormde Pastorie van Big gekerke heeft zich Dinsdagmorgen een zeer ernstig ongeval voorgedaan, dat. bet leven heeft gekost aan me vrouw E. Ros cam Abbing, de 26- ja rige echtgenote van de predikant Mevrouw Roscam Abbing had juist een bad genomen, toen haar man, die nog in de slaapkamer was, plotseling een kreet hoorde, gevolgd door een slag. In de badkamer vond hij zijn vrouw levensloos op de vloer. Zrj had een electrisch kacheltje ge bruikt om de ijskoude badkamer wat te verwarmen. Wat er precies gebeurd is, valt moeilijk te recon strueren. Mogelijk is het kacheltje omgevallen en heeft mevrouw Ros cam Abbing getracht het weer over eind te zetten. Maar zij kan ook zelf gevallen en daardoor tegen het kacheltje aan gegleden zijn. In elk geval is de aanraking met de elec- trische stroom in de uiteraard voch tige badkamer haar noodlottig ge worden. Dokter H. Frima van Zoutelande, die terstond gewaarschuwd werd en poedig ter plaatse was heeft nog ,'edurende enige uren getracht door :unstmatige ademhaling de levens feesten weer op te wekken, maar ielaas vergeefs. De verslagenheid in Biggekerke en ook in brede kring daarbuiten is zeer groot, evenals het medeleven met ds. Roscam Abbing en de beide nog zeer jonge kinderen van het echtpaar. Mevrouw Roscam Abbing, die ruim een jaar geleden met haar man naar Biggekerke kwam, nam een actief aandeel in het Hervormd verenigingsleven van Biggekerke Z\j was presidente van de vrouwenver eniging en de Meisjesvereniging. De teraardebestelling is oepaald op a.s. Zaterdagmiddag na een rouw dienst in de Ned. Hervormde kerk van Biggekerke, welke om 1 uur zal aanvangen en waarin zal voor gaan ds. L. D. van Dijl van Koude kerks. De heer J. C. Carver kring commissaris Rode Kruis Bij KB. is de heer J. C. Corver, inspecteur-directeur van het district arbeidsbureau in de provincie Noord- Holland te Haarlem, benoemd tot kringcommissaris in de kring Noord- Holland van het Nederlandse Rode Kruis. De heer Corver is enige jaren geleden toen hij directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau te Middel burg was, voorzitter geweest van de afdeling Vlissingen van het Neder landse Rode Kruis. De werking van k geneesmiddelen in één tablet verenigd is krachticer en weldadiger dan van elk middel af zonderlijk. Cheiarine „4" helpt ook bij hevige pijn en griep, wanneer an dere middelen ialen. m k TEGEN PIJNEN EN GRIFP 20 TABLE ITFN F 0.85 ZATERDAG NOG EEN KANS Vandaag wordt om de P.Z.C.-wisselbeker gereden. Twee-en-zestig schaatsrQders en -sters hebben Dinsdag de traditionele tocht Sluis-Damme-Brugge en terug volbracht en *U allen werden voor deze sportieve prestatie beloond met het rode lint, wuarop «Ie namen van deze drie oude Vlaamse steden staan gedrukt. VU'-en-zestlg waren er gestart, zodat het aantal uitvallers gering was. En men was algemeen enthousiast over het mooie parcours, waarvan men, ondanks de niet overv al even gunstige conditie van het ijs, bijzonder had genoten. Het aantal deelnemers was ditmaal niet zo groot als vroeger wel eens het geval is geweest, maar dat vond ongetwijfeld zijn oorzaak in de om standigheid, dat op dezelfde dag op Zuid-Beveland ook de Zeeuwse schaatskampioenschappen werden verreden. En bovendien wist men. dat men op de terugweg een felle Noordoostelijke wind tegen zou krij gen. Verschillende rijders hebben op deze tocht een opmerkelijke presta tie geleverd, waarvan wij hier wil len memoreren die van de heer A. Bus uit IJzendijke. die om kwart voor tien uit Sluis startte, onmid dellijk na de koffie in Brugge terug reed en al om half twaalf weer m Plotseling overleden. Dinsdagavond omstreeks half ne gen is de 48-jarige mei. N. C. uit Hoofdplaat, die op het Stationsplein te Bergen op Zoom op de bus stond te wachten, plotseling onwel gewor den. Buiten bewustzijn werd ze naar de stationswachtkamer gebracht. Een inmiddels gewaarschuwde arts constateerde dat mei. N. C. was overleden. Het stoffelijk overschot is naar het Alg. Burger Gasthuis ge bracht. Naar men vermoedt, is de overledene door de koude bevangen. Zeeuw in ploegwedstrijd. Vandaag worden te Antrim (Noord- Ierland) voor de 10e maal internati onale kampioenschappen in het ploe gen gehouden. Ook een Nederlands team neemt dit jaar weer deel. In het team is o.a. opgenomen de heer A. van Dijke uit 's Heer Arendskerke. VAN TOT Eet heeft maar een haar gescheeld of Vlissingena Oranjemolen was gis termorgen t« vlammen opgegaan. Toen de molenaar C. Cappon bezig vms in de machinekamer een bevro ren koehcaterleiding met een benzi- nelamp te ontdooien, vatte plotseling een paar lekbakjes met stookolie vlam. In enkele seconden verspreid de het vuur zich door de machineka mer. De molenaar deed aanvankelijk SLUISBRUOGE. Een half pond suikerklontjes bete kent een enorme hoeveelheid en de kruidenier, die deze bestelling van ons kreeg, loerde tersluiks door het win kelraam. Vermoedelijk om te ontdek ken waar het paard geparkeerd was, dat gevoederd diende te worden, maar het paard was er niet, want de klont jes waren voor eigen gebruik. Wij moeten een tocht maken", deelden wij de kruidenier indrukwek kend mede. ,JPer schaats". De man si- muleerde een redelijke dosis ontzag, zodat wij gestreeld zijn proper bedrijf verlieten, toegerust met het half pond, in compacte blokjes samenge perste zoetigheid. Dat was, zo hadden deskundigen op schaatsgebied ons verzekerd, hét middel tegen honger en uitputting. Welke opwekkende za ken nu eenmaal in het verschiet la gen, waait tenslotte is de afstand 'Sluis-Brugge (en teruggeen kleinig heid om ver schaats af te leggen. Hoewel het allemaal Want toen na aUe voorbereidingen de schaatsen waren gevonden inde laatste van de vier hutkoffers, waar- in wjj gezocht hadden bleken deze instrumenten in de loop der vele ja ren te onbetrouwbaar te zijn gewor den om er een tocht mee te onderne men BlutsBrugge" hebben wfj toen maar in gedachten bq de kachel gezeten afgelegd. Met in de onmiddel lijke nabijheid het half pond suiker klontjes Koud was het in ieder geval niet. erg meegeval- nog een poging het vuur zelf te blus sen, maar toen hem dit niet terstond gelukte, waarschuwde hij de brand weer, die snel ter plaatse was en er in slaagde de vlammen met kool- zuursneeuw te doven, zodat de molen gered werd en de schade tot de ma chinekamer beperkt bleef. In Oostkapel le brak dezer dagen brand uit in een woonwagen. Een verkeerde constructie van de schoor steen moet de oorzaak zijn geweest en toen de bewoners van dit huis op wielen de kachel eens flink stookten en wie zal dat hun euvel duiden in deze dagen? ging het mis. De brandweer werd gealarmeerd, maar toen zij ter plaatse verscheen, had- iden omwonenden het vuur reeds ge blust In Heinkenszand tobde men reeds geruime tijd met de huisvesting van het Consultatiebureau voor kleuter zorg. In het lokaal, waarin men tot dusver werkte, ontbrak waterleiding en ook een behoorlijke verwarming was niet mogelijk. Op initiatief van burgem. Derkx is hierin nu toch ver betering gekomen. Door een kleine verbouwing werd een deel van het badhuis geschikt gemaakt voor huis vesting van het Consultatiebureau. Vrijdagmiddag zal men dit nu met enig feestelijk vertoon in gebruik stellen. In Aardenburg was het Maandag feest in de woning van het bejaarde echtpaar A. VerhammeGoethals. Vijf-en-vijftig jaar waren ze getrouwd. Vorige maand vierde de bruidegom zijn 80ste verjaardag en nog in de loop van dit jaar hoopt ook zijn vrouw de acht kruisjes te bereiken. Burge meester van Dongen kwam met vele anderen, het bruidspaar feliciteren. BENOEMING. De heer W. V. Dierikx, ambtenaar ter gemeente-secretarie te Heinkens zand, is benoemd tot adjunct-commies op de secretarie te Biervliet Uit 's Heer Arendskerke wordt ge meld, dat ondanks „Koning Winter" een kip van de heer C de Nooyer elf kuikens heeft uitgebroed Negen wa ren gisteravond nog in leven. ZEEUWSE KAMPIOENSCHAPPEN OP DE SCHAAT S Vijf-en-veertigjarige veteraan wint de 500 meter Nieuwe tegenslag voor wakkere IJsclub Heinkenszand. Voor de derde maal heeft de wakkere IJsclub Heinkenszand een vereniging met rond veertig leden! de Zeeuwse Kampioenschappen hardrijden op de schaats georganiseerd en voor de derde maal is zij door pech achtervolgd. Zowel Fn 1947, als in 1950 was het op de dag van de wedstrijden zo moordend koud, dat de publieke belangstelling bitter te genviel en gisteren, op de Sehenge Plankcntent aan de weg tussen Goes en Wolfaartsdijk maakte een tJskoude Noordoorster het bijna onmogelijk, op de baan te bljjven. Tenzij men zelf op schaatsen stond. Het aantal toeschouwers was gering: een handjevol mensen en weinig entreegelden. Jammer. Want in de eerste plaats was de organisatie perfect en in de tweede plaats viel er van menige mooie rit te genieten. Het ijs was stroef, de harde wind beïnvloedde de tijden zeer ongunstig. Maar spanning was er 1 De Zeeuwse rijders, 28 in getal, van wie er ook uit Zeeuwsch-Vlaanderen kwamen, bleken uit het goede hout gesneden. Van opgeven wist er geen en moedig klauwden zij tegen de felle wind in op hun blinkende Noren Snel en behendig ijlden zij terug, met de wind achter. Dubbel jammer daar om, dat de techniek bij vele rijders in de bochten tekort schiet. Het stroeve ijs kan hier echter een rol hebben ge speeld. Voor het overige bleken deze Zeeuw se kampioenschappen wederom een Van links naar rechts: secretaris N. C. de Regt, wedstrijdleider L. de Ja ger 8r. en penningmeester M. Kuzee van de IJsclub Heinkenszand. (Foto P.Z.C.) „familieaangelegenheid" van de De Jagers, die onverslaanbaar bleken op de 500 en de 1500 meter cn alleen op de 5000 meter in P. v. Acker uit Cad- zand hun meerdere moesten erkennen De Zeeuwsch-Vlaming triomfeerde op dit nummer met een mooie voorsprong op de Zeeuwse kampioen en ware hQ op de 500 meter niet gevallen, bij zou zich zonder twijfel een fraaie plaats op de ranglijst hebben veroverd. Het wedstrijdverloop. Des morgens werd de 500 meter verreden en de 45-jarige veteraan J G. de Jager wist op dit nummer een de omstandigheden in aanmerking ge nomen goede tijd te maken Hij werd eerste in 55 8 sec. Piet van Acker reed tegen J de Roo uit Schore Hij kwam ten val en was daarmede kansloos. Verspeelde er zelfs de mogelijkheid door om in het algemeen klassement te worden opgenomen De 1500 meter was zeer spannend met name door de felle strijd, die Jan en Jaap de Jager tegen elkander leverden J de Roo kon hier niet op tegen C de Jager. P. van Acker toon de ook op dit nummer zijn kracht door een volle ronde in te lopen op C. de Jager Had hij een sterkere te genstander gehad, dan zou zijn tijd ongetwijfeld gunstiger zijn geweest. De uitslagen luiden. 500 meter: 1. J. G de Jager, Wolphaartsdijk. 55.8 sec. 2. J. L. de Jager. Kapelle. 58.3 sec. 3. J. de Roo, Schore, 59.6 sec. 4. C. de Jager, Wolphaartsdijk, 60.3 sec 5. J. de Bruyne, Cadzand, 61.4 sec. 6. C. v. Lobbezoo, Krabbendijke, 61.8 7. J. J. Risseeuw, Schoondijke. 62. 8 J. Blok, Krabbendijke. 63.3 9. J. Vo gelaar. Krabbendijke, 83 5 10 L. de Jager. Wolphaartsdijk, 64 4 sec. 1500 meter: 1. J. L. de Jager, 305.8; 2. J. G. de Jager, 3.08; 3. P van Acker, 3.15.2; 4. C de Jager, 3 20.2; 5 J de Bruyne, 3.22.8; 6. L. de Jager, 3.26; 7 J. Blok 3.29.6; 6. en 8. J. Verstelle, 3.34. 5000 meter: P. v. Acker, 11 min. 45 sec. 2. J. L. de Jager. 11 m. 49; 3. J. G. de Jager. 12 m. 20; 3. J de Bruyne, 12.22.8; 5. L. de Jager, 12.45; 6. C. de Jager, 13.12.2; 7. J. Blok, 13.13.1; 8. J Verstelle. 13.13.8. Eindklassement: 1 en kampioen van Zeeland J. L. de Jager. 191133 p.; 2. J. G de Jager, 192 566 p.; 3 J de Bruyne, 203.828 p., 4. C de Jager, 206.236 p.; 5. L. de Jager. 209.766 p.; 6. J. Blok. 212.476 p., 7. J. de Roo. 217.446 p.; 8. J Verstelle, 218013 p. De leiding van de wedstrijd berust te bij de heer L. de Jager Sr. Nogmaals hulde aan de IJsclub Heinkenszand. Het wakkere bestuur bestaat uit de beren H. J J. Derkx, burgemeester van Heinkenszand. voor zitter; N C. de Regt secretaris; M. Kuzee, penningmeester; M. v .d Vug- te; J C. de Roo Jzn.; R Koopman. J Koopman; J v. d. Doens Jzn en J. Nijsse allen uit Heinkenszand. Vermelding verdient nog. dat het Us gratis ter beschikking was gesteld door de Wilhelminapolder en de fa milie Kakeheeke. terwUl de medailles voor de drie eerste Prijswinnaars op de verschillende nummers beschikbaar werden gesteld door de directie van de „Provinciale Zeeuws* Courant". Sluis arriveerde Voor een tocht van ln totaal 83 km. inderdaad een uit stekende tijd! Intussen heeft het organiserend comité op veler verzoek besloten de tocht. Us cn weder dienende, tegen a.s. Zaterdag nogmaals uit te schre ven. Velen, die op een gewone werkdag niet kunnen deelnemen, zullen daar door ook in de gelegenheid zijn hun krachten op deze tocht te beproeven. VANDAAG WEDSTRIJDEN. Zoals bekend worden vandaag de wedstrijden op hetzelfde traject ge houden. Hiervoor zij" a's prUzen o. m. de fraaie wisselbeker en een lau werkrans van de Provinciale Zeeuw se Courant beschikbaar. Het startschot zal om 3 uur op de vaart te Sluis worden gelost door burgemeester P. F. van Hootegem. Nieuwe telefooncentrale in gebruik genomen. Dinsdagmiddag om één uur werden in de niewe telefooncentrale te West- kapelle de draden verbroken, waar mede de telefoonabonné's op hun oude nummer verbonden waren. Wegens afwezigheid van burgemeester mr. M. Tideman voerde wethouder W. Ga- briëlse het eerste telefoongesprek op het nieuwe net met de Rijkspolitie. Ir. E. H M. Terheggen, adjunct-di recteur van de P.T.T., memoreerde, hoe tien jaar geleden de oude centra le door oorlogshandelingen werd ver woest en Westkapelle sinds die tgd onder het net Domburg ressorteerde. Dit had tot gevolg, dat nieuwe abon- né's soms jaren op aansluiting moes ten wachten. Thans zijn er 70 abon- né's te Westkrpelle en het nieuwe net is op 100 berekend. Walcheren is wat de telefoon be treft, thans volledig hersteld; weldra volgen Kruiningen, Oostburg en Schouwen-Duiveland. Wethouder Ga- briëlse noemde de centrale een stap nader naar de voltooiing van het dorp. Advertentie. NOG GEEN HALVE CENT kost TAt'a «phc|ijc IU1SMAN, dat IJ erbij doet «L II koffie zet. De koffie wordt er lekkerder door en Li spaart GULDENS aan koffie nit met Agenda MIDDELBURG Vandaag Electro: ..Jeugd In de bran ding". (18 j.), 7 en 9.15 uur. VLISSINGEN. Vandaag Alhambra- .De dijk Is dicht" (a I.), 7 en 9 uur; Luxor: '„Geheime opdracht" (14 J.j. 8 uur. GOBS. Vandaag Grand: „De dijk la dicht", (aJ.j, 8 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 2