PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Schouwen-Duiveland door ijsgang volkomen geïsoleerd Europa in de kluisters van een felle vorst BILT Kanilijn BIJNA 3000 DEELNEMERS AAN RF STEDENTOCHT OUD-MINISTER JULIUS HOSTE PLOTSELING OVERLEDEN 197e Jaargang - No. 27 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F van de Velde en F B. den Boer. Adjunct: W de Pagter. Hoofdred.: C Baillntljn; PI-verv.: W Leertouwer en H A Bosshardt ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week, t 52S per kw„ fr p. p. f 6 10 per kw Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 3 Febr 1954 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm Minimum p advertentie t 3.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (mix. 8 regels» van 1—5 regels f 1—Iedere regel meer 20 cent ..Brieven of ad ree Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 3S9300 PZ C.. Middelburg. Bur. Vllsslngen. Walstr. 5860. telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160»; Middelburg, Markt 51. telef 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg. Finlandstr. 2, telef 16; Teroeuzen. Brouwerijstr. 2; Zierikzee. N Bogerdstr C 160. telcf. 26. GEEN POST - GEEN MELK - GEEN GROENTEN P.T.T. komt met vliegtuigen - Helicoptère voor ziekenvervoer Moeizaam ploegden zich de veerbo ten en bootjes in de Zeeuwse wateren tussen Schouwen-DuivelandNoord en Zuid-Beveland, Tholen en St. Phi lips land. een weg door de Qsschotsen, tot koning winter ten laatste toesloeg en er nu geen veerdienst meer mo gelijk is. Foto P£.C.) Zelfs ijsbreker moest de strijd opgeven. Het juist een jaar geleden zo zwaar getroffen Schouwen-Duiveland heeft opnieuw een gevoelige slag te incasseren gekregen: Sinds gisteren zyn de verbindingen door zware ijsgang verbroken en ondanks moedige pogingen, eerst nog met de veerboot „Ztfpe" en later ook met een ijsbre ker. was men er gisteravond nog niet in geslaagd de verbinding met het aldus volledig geïsoleerde eiland te herstellen. Men hoopte vandaag nog een andere ijsbreker naar Zljpe te kunnen dirigeren om dan een nieuwe poging te doen de vaart voor de „Zjjpe" mogelijk te maken. De gevolgen van dit isolement kunnen voor het bedrijfsleven en eigen lijk ook voor de gehele bevolking van het eiland zeer ernstig worden. Melk en groenten kunnen, tenzjj men er in zou slagen de verbinding te herstellen, niet worden aangevoerd. De post zal met militaire vliegtui gen van Woensdrecht naar het vliegveld Haamstede worden overge bracht en vandaaruit over Schouwen-Duiveland worden gedistribueerd. Dinsdag was het gehele postverkeer lamgelegd. Ook de krant kon het eiland vanzelfsprekend niet bereiken. Dinsdag waren er als gevolg van het uitblijven van de aanvoer van melk en groenten door de aanwezige voorraden nog geen ernstige moei lijkheden, maar wanneer de stagna tie enige dagen zou duren, wordt de toestand nijpend. Na het uitvallen van de verbin ding ZierikzeeKatseveer was Dins dag alle hoop nog gevestigd op de veerdienst Zijpe—Anna Jacobapol- der. Hoewel zich ook hier grote Ijs vlakten op het water vormden, waagde de veerboot „Zijpe" zich om streeks half twaalf toch uit de ha ven. Daar men het ijs in de haven van A. J Polder moest los werken, durfde men bij deze tocht geen au to's van het eiland mee te nemen. Op de terugreis, welke omstreeks half twee werd gemaakt, werden vier au- De vorst heeft Zeeland in haar greep genomen. De Zandkreek en de Oosterschelde, ja zelfs het water tussen Anna Jacoba en Zijpe zijn onbevaarbaar geworden voor de veerschepen. Een ijsbreker, dio van Zierikzee uit op weg ging om de ver binding bij Anna Jacoba weer vrij te maken, moest de strijd opgeven en keerde terug. Eens te meer onder vindt Zeeland de gevolgen van de kwetsbaarheid van zijn verbindingen Remmend werkt dit natuurlijk op het herstelwerk. Remmend werkt het ook op de voedselvoorziening Voor Noord Beveland zal dit laatste vermoedelijk nog niet zo erg zijn, maar of het voor Schouwen een handicap zal zijn. wie zal dat zeggen? Gelukkig staan er helicopters ter beschikking en vliegtuigen en voor een noodtoestand behoeft dus geen vrees te worden gekoesterd. Vermoe delijk zullen reeds heden de helicop ters dienst doen. Een ernstige handicap is de ijsgang en het dichtvallen van het water ook voor de dagbladen De eilan den zijn gisteren reeds grotendeels verstoken geweest van Zeeuwse dag bladen. Maatregelen zijn genomen om ook deze stagnatie zo spoedig mogelijk op te heffen. Zo ziet men, dat het ijs allesbehalve uitsluitend vreugde en genot schenkt. Tal van mensen onder vinden er nadeel van. Bovendien leert deze vorstperiode, dat ccn Drie Eilandenplan en een vaste verbinding voor Schouwen- Duiveland bij Anna Jacoba geen overbodige luxe zou zijn. Het Drie Eilanden Plan zal er wel komen. Onze generatie zal er getuige van zijn. Maar een vaste verbinding voor Schouwendie zal er alleen ko men, als de zeegaten worden alge- sloten en als wij wel ingelicht zijn heeft het Drie Eilanden Plan een aardige kans om prioriteit te krijgen. ook al omdat men er ervaring mee op kan doen. Voor de loodgieters blijft het een gouden tijd. Ik wou dat het warm water regende, roepen dé huismoeders met bevroren waterleidingen uit Maar het regent geen warm wa ter to's en een groot aantal vervoerd. Onderweg sloeg het schip met de schroef tegen een ijsschots, waardoor een half blad van de schroef werd afgeslagen. De kapi tein achtte daarom niet meer ver antwoord nogmaals een reis te ma ken. Er was wel een ijsbreker be steld. die uit Zierikzee is vertrok ken, doch bij Stavenisse rechtsom keert moest maken. Dinsdagavond was men nog doende om een andere ijsbreker te krijgen. Aan de veersteiger te Anna Jaco- bapolder stond Dinsdagmiddag een lange file auto's te wachten om over gezet te worden, terwijl in het Po Iynorm-paviljoen vele passagiers urenlang bleven wachten, in de hoop, dat de „Zijpe" een vaart zou ma ken. Noord-Beveland. De veerdiensten ZierikzeeKat.se Veer en KortgeneWolfaartsdtjk moesten Dinsdagmorgen reeds uit vallen. Verbinding met Noord-Beve land bleef echter voor personen en rijwielen nog mogelijk via Veere Kamperland. Ook hier vormt de ijs gang echter een belemmering, zodat niet volgens dienstregeling kon wor den gevaren. Het Provinciaal Bestuur van Zee land heeft maatregelen getroffen om bjj verdere stagnatie van vervoer- verbïndingen. waardoor bepaalde de len der provincie geheel geïsoleerd zouden raken, in het noodzakelijke verkeer te voorzien. Reeds is voor (Vervolg op pag. 3) MINISTER MANSHOLT BIJ TOERRIJDERS Jan Zeegers (52 jaar) oudste van de wedstrijdrijders. Toen kort na middernacht te Leeuwarden de Inschrijving voor de Elfste dentocht gesloten werd, bestond de deelnemerslijst uit 137 wedstrijdrijders. Voor de toertocht hadden zich ruim 2800 deelnemers opgegeven, bij wie 30 dames. Het bestuur van de Elfstedenvereniging deelde tegen middernacht mede, dat inschrijving voor de tocht tot een half uur voor de start moge lijk is. b Met groepjes tegelijk meldden de deelnemers zich Dinsdag aan de lan- ?;e tafels in de feestzaal van het ho- el aan de Harlinger Singel. Maar van een werkelijk grote toeloop was geen sprake. Om 7 uur Dinsdagavond had den nog geen 80 wedstrijdrijders zich laten inschrijven. Maar later op de avond kwamen de schaatsliefhebbers voornamelijk uit Leeuwarden en omgeving in drommen aanzetten. Herman Byen, oud-kampioen van Nederland op de langebaan en de on verwoestbare sportman Jan Zeegers Jr. behoorden tot de laatsten, die zich voor de wedstrijd kwamen melden. Jan Zeegers bleek met zijn 52 jaren de oudste van de wedstrijdrijders te zijn. Hrj is 34 jaar ouder dan de jong ste inschrijver, H. v. d. Grift uit Kreu kelen. MET RINKELENDE MEDAILLES. Het was een aardig moment, toen de 75-jarige Leeuwardenaar Theo Zandstra, de revers van zijn colbert jasje behangen met een rinkelende massa schaatsmedaiiies, een kijkje bij de inschrijving kwam nemen. Deze veteraan, die zes maai de tocht ueeft gereden, de laatste op 62-jarige leef tijd, vertelde aan ieder, die het horen wilde, hoe je zo'n 200 km tocht moet rijden. En menige jeugdige deelnemer stond met iets van ontzag in zijn blik naar de wijze raadgevingen te luiste- Van de bekende lange afstandsspe cialisten die zich meiaden noemen we W. Vermeulen en J. v. d. Hoorn, bei den uit Ter Aar. Van der Hoorn is „titelhouder". Hg werd in 1947, de laatst gehouden tocht, tot winnaar uitgeroepen. Voorts behoren tot de favorieten de bekende rijder K. Schip per, de winnaar van de elfmerentocht van Maandag. A. Verhoeven uit Over- schie en Jan Charisius. De eerste wedstrijdrijder, die zich meldde, was de 45-jarige T. Michels uit Amsterdam. Hij heelt de wedstrijd ook in 1947 gereden. Aan de toertocht wordt o.m. deel genomen door minister S. L. Mans- nolt en de commissaris van de Konin- ging in de orovincie Friesland, mr. H. P. Linthorst Homan. Ook de bekende Hilversumse zwemcoach Jan Stender verscheen aan de lange tafel. Wat het weer betreft was men Dinsdagavond in de Friese hoofdstad optimistisch. Het ijs bevindt zich in goede conditie. Komen er niet meer deelnemers by, dan zullen vandaag in alle vroegte en duisternis bijna 3000 deelnemers aan het 200 km lange gevecht tegen de elementen en de eenzaamheid begin nen. Maag als spaarpot. In Napels meldde zich aan net ziekenhuis een 21-jarige „beroepssllkker" met inge- wandsfelachten Bf een opera tie bleek zijn maag 323 liere- munten, pennemesjes, acht sleutels, dne zilveren lepels, ve le glasscherven en een stuk kaikpleister te bevatten. De jongeman heeft zijn maagin houd aan het museum voor na tuurlijke historie van Napels geschonken. Narriman en Faroek gescheiden. Zoontje aan Faroek toegewezen Ex-koningin Narriman heeft Dins dag echtscheiding verkregen van ex- koning Faroek. Zij had hiertoe een els ingediend bij een Mohammedaans hof en daar bij een alimentatie verzocht van 5000 Egyptische ponden per maand. Het hof erkende, dat zy grond tot echt scheiding had. namelrjk het feit, dat zij gescheiden van haar man leeft, maar verdaagde de zitting omdat er geen overeenstemming bestond over de alimentatie. Deze overeenstem ming is thans bereikt, zodat het hof de schelding kon uitspreken. Haar zoontje is toegewezen aan Faroek, maar Narriman heeft het recht het ventje te zien wanneer zij dat wil. Slechts vier gemeenten op Goeree-Overflakkee. Van de dertien gemeenten op het eiland Goeree-Overflakkee zullen er slechts vier als zelfstandige eenheid blijven bestaan indien het wetsont werp herziening gemeentegrenzen op Goeree-Overflakkee aangenomen wordt. De gemeenteraden hebben dit ont werp thans ter bestudering gekregen en.moeten zich er binnen twee maan den over uitspreken. De vier nieuwe gemeenten zullen de naam dragen van Goedereede, Dirksland, Middel- harnis en Ooltgensplaat. Het wetsont werp gaat er van uit, dat de nieuwe toestand 1 Januari 1955 ingaat. De raadsverkiezingen zullen worden ge houden op 1 November 1954. Alle burgemeesters, secretarissen en het gemeentepersoneel treden af en wor den opnieuw benoemd. VERSLAGENHEID IN BRUSSEL Groot vriend van Nederland, die ook boomplantactie Walcheren krachtig steunde. Maandagavond Is te Brussel in de ouderdom van 69 jaar overleden dc heer Julius Hoste, directeur-eigenaar van het Belgisc he dagblad „Het laat ste Nieuws", oud-minister van onderwys en liberaal senator. Met grote verslagenheid heeft de Nederlandse kolonie te Brussel kennis genomen van het plotselinge overlijden van oud-minister Julius Hoste, die de bezieler was van de Benelux-gedachte in België. Julius Hoste was een warm vriend van Nederland, hetgeen ook in Zeeland onmiddellijk na de bo- vrijding mocht ondervinden. Het door hem opgerichte „Nationale Comité voor hulp aan Nederland" stennde krachtig de boomplantactie voor Walcheren. De overledene volgde zijn vader, Julius Sr., op als directeur van het in 1888 gestichte blad „Het Laatste Nieuws". Onder zijn leiding kreeg dit Vlaamse dagblad grote invloed in België. Na zijn studie aan het athanaum te Brussel bezocht hij de Vrije Universi teit van Brussel, waar hij de doctors titel behaalde. Van 1936 tot 1938 was Hoste minister van onderwijs Gedu rende de oorlog vertoefde hij in Lon den, waar hij' van 1942 tot 1944 on derstaatssecretaris was in de regering Vorst neemt iets af. Het K.N.M.I. deelt mede: De Oostelijke stroming over Europa blijft aanhouden. In de onderste luchtlagen blijft de aanvoer van koude lucht uit Rusland doorgaan, maar in de hogere niveaux stijgen de tempe raturen Daar stroomt namelijk lucht, die langs een grote omweg over de Balkan uit het Middellandsezee-ge- bled afkomstig is. Dit heeft een tem perende Invloed op de koude, omdat de nachtelijke uitstraling ook van de temperatuur in de bovenlucht afhan kelijk is. In de Middellandse Zee heerst mo menteel grote depressie-activiteit. Op de Balkan worden daardoor sneeuw stormen veroorzaakt Onder invloed van deze depressie daalt de luchtdruk in Oost-Europa een weinig, terwijl de barometers in Schotland blijven stijgen. Als gevolg daarvan krimpt de wind naar Noordoost, waardoor in het Noorden van het land de tempera turen iets minder laag worden. ELF-STEDENTOCHT 1954 IN FRANKRIJK REEDS 16 DODEN Verkeer ontwricht - dorpen en steden geïsoleerd Een barre koude heerst thans over het grootste deel van Europa. Uit vrijwel alle landen van het oude werelddeel komen berichten over uiterst lage temperaturen met dikwijls nare gevolgen: ontwricht verkeer en bo venal menselyk leed. Zo is in Frankrijk het aantal doden tengevolge van de hevigp koude reeds tot zestien gestegen. De Franse regering is een „Operatie-daklozen" begonnen om zwervers, bedelaars en slecht behuis- den aan een verwarmde verbiyfplaats te helpen. Politie auto's reden door de stad en verspreidden uitnodigingen aan de „clochards" om in de po- litiebureaux te komen slapen. Er zou niet naar hun identiteit worden ge vraagd. Drie ongebruikte Metro-stations werden voor de daklozen in gereedheid gebracht. In België heeft de vorst reeds drie slachtoffers geëist. Twee vrouwen en een man bezweken op straat. In Zuid-Slavië zijn Dinsdag twee internationale treinen in de sneeuw vastgelopen, ongeveer 40 kilome ter ten Westen van Belgrado. Het waren de Oriënt-expes, van Parijs naar Istanbul, en de Tauern-expres, van Oostende naar Athene. Te La Brevine in de Zwitserse jura daalde Dinsdag het kwik tot 27 graden onder nul, in Bazel tot min 22 graden. De warmste plaats in Zwit serland was Lugano, waar het slechts een graad vroor. In Midden-Italië zjjn honderden steden en dorpen docr de sneeuw van de buitenwereld afgesloten. Triëst leed Dinsdag onder een felle Noordoosterstorm, met windstoten tot 170 kilometer per uur. In Duitsland zijn de RHn en de El be dichtgevroren. De eilanden voor de Duitse Noordzeekust zijn door het ijs geïsoleerd. Drie vliegtuigen heb ben voorraden overgebracht voor de 600 kinderen, die op deze eilanden in sanatoria verblijven. In een bos in Nieuw Bronswijk (Canada), is een man gered uit een berenhol, waarin hij zijn toevlucht had gezocht, toen hij in een sneeuw storm was verdwaald. De beer, die zyn winterslaap hield, had geen no titie genomen van de vreemde in dringer. In streken van Marokko, waar m geen 35 jaar sneeuw is gevallen, ligt nu een flinke laag. NEDERLAND. Ook uit ons land komen berichten over de felle koude. Tussen Eqsden en Maastricht is voor het eerst sinds 1943 de Maas dichtgevroren. De postboot tussen Terschelling en Har- lingen bleef in het ijs steken met passagiers en post aan boord voor Terschelling. De R.K.-school te Ha ren moest gesloten worden omdat de gewenste temperatuur niet kon worden bereikt. Ook scholen in Oss werden gesloten. De burgemeesters van de gemeen ten van Goeree en Overflakkee heb ben in een telegram aan minister Algera er hun teleurstelling over uitgesproken, dat geen ijsbreker de haven van Middelharnis heeft open gehouden. Men had hierom verzocht. „Thans zijn alle veerdiensten uitge vallen. waardoor alle aanvoer is af gesneden", aldus het telegram. Pierlot. Hij was senator sinds 1949. In 1938 stichtte Hoste 'le Kon. Vlaamse Academie voor wetenschap pen. letteren en schone kunsten. Hy bekleedde vele maatschappelijke func ties en was o.m. voorzitter van het co mité voor Belgische-Nederiands-Lu- xemburgse toenadering. Vele publica ties staan op zijn naam. Zijn gevoelens voor Nederland kwa men ook na de overstromingsramp van verleden jaar weer tot uiting. Ju lius Hoste stond onmiddellijk op de bres voor Nederland en de inzameling die het Belgische comité Benelux hield voor ae slachtoffers van de ramp, stelde nem in staat grote hoe veelheden goederen en een aanzienlijk bedrag aan geld over te maken aan het Ned. Rode Kruis. Vier dagen geleden verrichtte hij zHir laatste officiële daad door aJs In leider op te treden voor de Neder landse minister van buitenlandse za ken Beyen, *oen deze een inleiding hield voor het Belgische Benelux-co mité. Later werd vernomen, dat de heer Hoste, hoewel hy zich die avond reeds onwel voelde, er op had gestaan minister Beyen te begroeten. De Bel gische oud-minister gaf bji deze gele genheid nog uiting aan zijn onwrik baar vertrouwen in het welslagen van de samenwerking tussen de lage lan- deu bij de zee. Eisenhower gewaagt van waterstofexplosie. President Eisenhower heeft Dins dag het Congres medegedeeld, dat de Ver. St de eerste volledige waterstof ontploffing in de geschiedenis in 1952 op Eniwetok in de Stille Oceaan tot stand brachten. Dit is de eerste officiële bevesti ging. dat de ontploffing op Eniwetok, die een eiland vernietigd zou hebben, een belangrijke proefneming was, die aan de vervaardiging van de water stofbom vooraf ging. Noordbrabantse landbouwers ontstemd. Over de normen der schaderegeling. De Noord-Brabantse Maatschappij van Landbouw heeft Dinsdagmiddag te Breda onder leiding van haar voor zitter, de heer G. G. de Waard verga derd. Deze zeide in zijn inleidend woord, dat de door de watersnood getroffen landbouwers in het gebied der maatschappij zeer ontstemd zijn over het feit, dat in de agrarische sector zo goed als geen definitieve normen voor schadevergoeding be kend zijn. Bovendien is men er zeer geheimzinnig mee. Men vraagt zich af of zich bij de ontwikkeling van de watersnoodschade. het drama weder om gaat voltrekken, dat men bij de afwikkeling der oorlogsschade kent. Dit zal volgens spreker echter door de georganiseerde landbouw niet worden getolereerd. „Wij wensen te weten, waar men aan toe is", aldus spreker, „vooral met het oog op het komende voorjaar, wanneer grote kapitalen moeten worden geïnvesteerd. Honderd zwanen van hongerdood gered. De vorst heeft een honderdtal wil de zwanen in het merengebied in Overijssels Noordwesthoek met de hongerdood bedreigd. De Natuurbe- schermingswacht Meppel en omstre ken heeft een brood-actie voor de zwanen op touw gezet, waarbij de Meppelse schooljeugd hulp verleende. Dinsdagmiddag vertrok een bestelwa gen vol brood naar het plassengebied. Met medewerking van de autoriteiten van Giethoorn en Wanneperveen en onder toezicht van de rijkspolitie, konden de zwanen op net bevroren Beulakker Wijde, het Zuidemder Wij de en het Giethoornse Binnenwijde van voedsel worden voorzien. Het was overigens een gevaarlijk avon tuur, daar de dieren zich ophouden op plaatsen waar door vele wakken het ijs moeilijk begaanbaar is. DE VERWACHT: IETS MINDER VORST. In het Noorden van hei land enkele overdrijvende wolkenvelden, elders weinig bewolking. Matige tot krach tige Noordoostelijke wind Matige tot lichte vorst, maar in het Zuidoosten de ochtend nog strenge tot ma tige vorst ZON EN MAAN 4 Februari Zon: Op 8.17 Onder 17.32 Maan: Op 8.25 Onder 19.02

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 1