Molotow kwam met ontwerp vredesverdrag voor Duitsland Gedeelte van gasfabriek in de lucht gevlogen IJSVERMAAK TE VEERE DINSDAG 2 FEBRUARI 1954 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Prijsgeven van Europese Defensiegemeenschap geëist Maandagmiddag heeft de Sowjet-Bussische minister Molotow de Wes telijke voorstellen voor een hereniging van Duitsland beantwoord met een tegenplan, dat zoals te verwachten was het prijsgeven van de Eu ropese defensiegemeenschap als voorwaarde voor een Duitse hereniging noemt. De woordvoerder van de Britse delegatie verklaarde na afloop van de zitting, dat de rede, die Molotow Maandag hield, „zeer teleur stellend" was. „Er was geen enkel teken in de rede. dat blijk gaf van bereidheid om het plan van minister Eden op zijn verdiensten te waar deren" aldus de Britse woordvoerder. Molotow herhaalde de bekende frazen en zy werden op een weinig verzoenlyke wijze opgediend. Tegenover Edens plan voor vrye verkiezingen In Duitsland en de ge leidelijke vorming van een Duitse regering, die de vrijheid zou hebben naar eigen wens militaire bondge nootschappen aan te gaan, stelde Molotow een absoluut veto voor zul ke militaire banden van een Vere nigd Duitsland. Hij herhaalde in we zen het Russische aanbod van Maart 1952 voor de vorming van een mili tair neutraal Duitsland. De Sowjet-Russische woordvoerder deelde Maandagavond mede, dat de voorstellen van Molotow het volgen de omvatten: 1. De plaaesvervangende minis ters van buitenlandse zaken der „Grote Vier" moet worden opgedra gen binnen drie maanden tgas een ontwerp-vredesverdrag met Duits land op te stellen. 2. Binnen zes maanden en in elk geval niet later dan October 1954 moet een vredesconferentie worden gehouden, waarop vertegenwoordigd zullen zijn de „Grote Vier" en Duits land. Vredesverdrag Voorts legde Molotow een ontwerp- vredesverdrag over, waarvan de hoofdpunten zijn: 1. Alle strijdkrachten der bezet tende mogendheden moeten niet la ter dan een jaar na het tot stand komen van een vredesverdrag wor den teruggetrokken. Tegelijkertijd moeten „alle buitenlandse militaire 7SS. We hebben onlangs verteld dat de stam van een boom niet in de lengte richting, maar wel in de breedte groeit en dat de lengtevermeerdering plaats vindt door de groei in de top. Maar dit principe vindt lang niet overal plaats. Bij gelede plantensten gels kan b.v. vaak een groeizóne wor den waargenomen in het middelste deel van elk lid en bij bladeren van grassen ligt degroei zóne aan de ba sis van het blad. De groei van een levend organisme kan op twee manieren plaats vinden, n.l. door ce'deling, waardoor dus een groter aantal cellen gevormd wordt, én door celstrekking, waarbij dus de cellen zelf een groter volume krijgen. Bij eencellige organismen kan dit groeiproces in zijn eenvoudigste vorm worden waargenomen. Zodra een cel een bepaalde grootte heeft bereikt, treedt de celdeling op, waarbij dus twee kleinere cellen ontstaan, die ech ter in volume toenemen totdat de ver eiste afmeting is verkregen, waarna weer celdeling volgt. Wanneer we nu tot de boomstam terugkeren, zullen we moeten toege ven dat het eigenlijk heel begrijpelijk is dat in het onderste deel van de stam geen groei plaats vindt. Op dat onderste deel rusten immers enige duizenden kilo's hout, die zowel bij de ling als bij strekking van de cellen in de stam, zouden moeten worden opge heven. Dit is een wel wat erg grote krachtsverspil ling, vooral wan- pnn.j aeer er ook andere (iHIlrJ oplossingen moge- UIIIIM ife ztfn, soa!» groei in de top. Maar bij dieren vindt geen groei in de top plaats, maar in het hele orga nisme. En ook de celtrekking, die in het plantenrijk een zo grote plaats in neemt, s bij het groeiende dier in het algemeen van veel minder beteke nis. Er zyn wel enkele diersoorten die voornamelijk op volumevergroting der cellen zijn aangewezen, zoals byv de Nematoaen, een soort ronde wor men die vaak als parasiet leven, en wiens groei uiteindelijk alleen op vergroting der cellen berust. Maar bij de gewervelde dieren en bij de mens overweegt de groei door verme nigvuldiging der cellen. Na de be vruchting van het ei wordt de eerste periode geheel en al beheerst door 't delingsproces, waarbij de oorspronke lijke eicel zich dus in twee andere cel len deelt, welk vroces zich voortdu rend herhaalt, zodat tenslotte een to taliteit van talloze cellen is ontstaan. De volwassen mens bestaat onge veer uit 8.000.000.000.000 (8 billioen cellen, welke hoeveelheid reeds na fyS achtereenvolgende delingen zou kun nen worden verkregen. Maar deze voorstelling is natuurlijk absurd, om dat reeds na de eerste deling een ze kere specialisatie optreedt die zich steeds verder vertakt, zodat organen van. een totaal andere constructuur ov.istaan, die tezamen één zinvol ge- '.él vormen. Het lijkt zo eenvoudig de groei door celdeling of celstrekking te verkla ren, maar desondanks heeft de groei een geheel eigen mysterie. Want wèl is de detailkennis inde laatste 25 jaar zodanig vermeerderd dat verschillen de groeiverschijnselen uitnemend kunnen worden beschreven, maar het wezen daarvan is desondanks verbor gen gebleven. H. PétiUon. bases op Duits gebied worden opge heven." 2. Duitsland moet zich verplieh*en geen deel te zullen nemen aan een verbond of een militair bondgenoot schap. dat gericht is tegen enig land. dat in de tweede wereldoorlog tegen Duitsland heeft gestreden. 3. Aan het herenigde Duitsland zal worden toegestaan ..de beschikking te hebben over de strijdkrachten, die nodig zijn voor de verdediging van het land." 4. Democratische rechten voor aJ- le onder Duits gezag staande per sonen, ongeacht hun ras, sekse, of godsdienst. 5. Vrijheid van handelen voor de mocratische partijen en organisaties in Duitsland. Fersvrijheid. 6. Organisaties, die de democratie vijandig gezind zijn en een gevaar vormen voor het handhaven van de vrede, moeten in Duitsland verboden worden. 7. Alle voormalige leden van het Duitse leger, generaals en andere officieren inbegrepen, en alle voorma lige national-socialisten moeten de zelfde rechten krijgen als andere Duitse burgers, opdat ook zrj kunnen medewerken aan het doen ontstaan van een vreedzame en democratisch Duitsland. Dit met uitzondering van wegens misdaden veroordeelden. 8. De regering van een verenigd Duitsland zal niet verplicht zijn door Oost- en/of West-Duitsland aangega ne verplichtingen op politiek of mi litair gebied over te nemen. 9. Het gebied van de Duitse staal zal worden bepaald door de grenzen, die op de overeenkomst van Potsdam zijn vastgesteld. Geen herstelbetalingen. 10 Aan de Duitse vredesecono mie, die moet strekken tot welzrjn van het Duitse volk, mogen geen be perkingen worden opgelegd. 11. De handel van Duitsland met andere landen, zijn scheepvaart en zijn mededinging op de wereldmaik- ten mogen niet aan beperkingen on derhevig zijn. 12. Duitsland zal geen herstelbeta lingen aan de Verenigde Staten, Frankrijk, het Verenigd Koninklijk en de Sowjet-Unie behoeven te doen Het is wel gehouden schulden, voort vloeiende uit handelstransacties te voldoen. 13. Duitsland zal wapens mogen igen, doch uitsluitend wa pens. welke h;t nodig heeft voui de weermacht, die het volgens het vre desverdrag zal mogen hebben. 14. De staten, die het vredesver drag met Duitsland ondertekenen, zullen 't steunen by een aanvrage om het lidmaatschap der Verenigde Naties. Het gerestaureerde gemeentehuis van Rilland-Bath werd Maandag her opend De burgerij bood als geschenh een prachtig gebrandschilderd raam voor de raadszaal aan. Prijs van f 30 000 in Staatsloterij In de tweede klasse van de 522ste loterij '8 een prijs van dertigduizend gulden gevallen op no. 11.755. üiidi'ihiindelingcn mei de West stagneren Toch gunstige uitslag verwacht. De minister van financiën van de Nederlandse Antillen, de heer Plantz. is Zondag in Paramaribo aangekomen Hij is als deskundige voor de lucht vaartaangelegenheden toegevoegd aan de Antilliaanse delegatie van de „Kleine Commissie". Naar het A N F van welingelichte zijde heeft verno men is de bevoegdheid der landsre geringen inzake het landingsrecht van luchtvaartondernemingen, naast het nog altijd niet definitief opgeloste vraagstuk van de positie van de gou verneur. een punt van meningsverschil tussen de Nederlandse en de Antilli aanse delegaties Enkele andere wrij vingspunten zijn van zeei onderge schikt belang. De eerste besprekingen in Parama ribo nebben geen noemenswaardige vooruitgang gebracht voor wat betreft de nog bestaande punten van verschil Intussen is men begonnen met het opstellen van een toelichting. De kans. dat de besprekingen omstreeks Woensdag in gunstige zin afgesloten kunnen worden, is gebleven. Amerikaans legervliegtuig in zee gestort Volgens New Yorkse radioberichten is een transportvliegtuig van de Ame rikaanse luchtmacht bij Japan >n zee Jestort, in de zeestraat tussen de apanse eilanden Honsjoe en Hok kaido. Het had 30 nassagiers en een bemanning van vijf aan boord. Alle inzittenden zijn om het leven geko men. Opnieuw arrestaties van Nederlanders in Indonesië. Zaterdag Is de Nederlander L. N H. Jungschlager door de politie van Djakarta gearresteerd. De heer Jung schlager is hoofd nautische dienst van de KPM Tijdens het Nederlands be wind was hij hoofd van de „NEFIS" te Djakarta Voorts wordt uit Bogor gemeld dat daar p 26 Januari gearresteerd zyn de Indische Nederlanders A. Rgn- se en A. E. Lapré. Beiden waren zij werkzaam bii ae „Goodyear". België bouwt schepen voor Rusland De Belgische-Luxemburgse Economi sche Unie en de Sowjet-Unie hebben een nieuwe handelsovereenkomst on dertekend. waarbij het handelsverkeer voor elke deelnemer wordt vastge steld ap 5 milliard Belgische francs België zal aan de Sowjet-Unie on der meer leveren 10 vrachtschepen 10 koelschepen. drijvende kranen en andere zeevaart-uitrusting in de ko mende drie jaren. Het Brugse Belfort staat scheef. De eeuwenoude en beroemde Halle toren van Brugge- ook wel Belfort genoemd staat scheef; zg het nog niet zo scheef als de klokketoren in de Italiaanse stad Pisa, Toch willen de Bruggenaren tegen deze afwyking ten bedrage van 1.19 meter iets doen De stadsarchitect stelt momen teel, in samenwerking met enkele ingenieurs, een onderzoek in naar de vraag of het mogelgk is de Halleto ren weer in normale stand te bren gen. Van de tweede omgang van de toren af is de overhelling mei het blote oor duidelgk waarneembaar De architect, de heer Vermeersch, is het niet eens met de bewering, dat de toren opzettelijk scheef gebouwd zou zijn hetgeen bok van de campa nile In Pfsa wordt gezegd. Wel is uil oude documenten gebleken, dat het Belfort reeds in 16S0 een overhelling van 80 cm. vertoonde. Men wil thans eerst nroberen of een deel van de to ren. door middel van hydraulische nersen ..ongeheven" kan worden Daarna gaat de Halletoren een gron dige restauratie tegemoet. De hallen en het Belfort van de oude Zwinstad hebben al een lange geschiedenis achter de rug Het eerste deel van de toren en de omliggende gebouwen der hallen zouden reeds in 1140 zyn ge bouwd. Een Mig-jager neer geschoten bij Korea Ei- is een gevecht geleverd ussen Amerikaanse vliegtuigen en commu nistische MIG-stra.il iagers voor de Koreaanse kust op 22 Januari, aldus werd door de Amerikaanse lucht macht bekend gemaakt. Op de gracht te Veere werden Maan dagmiddag schaats, en sledewcdstrij- den gehouden voor de schooljeugd De belang stelling voor de wedstrijden •aas groot en de Vccrse jeugd heeft dan ook volop genoten van de ge zonde wintersport. fFoto P.Z.C.) VEENENDAAL VAN GAS VERSTOKEN Grote brand in de Peel Maandagmorgen kort na 7 uur werden de bewoners van de villabuurt Kerkewijk te Vecnendaal, waar de gasfabriek Is gelegen, opgeschrikt door een explosie. Bij onderzoek bleek dat van het oude gedeelte van de fabriek, waarin de stokery en de machinekamer zgn ondergebracht, het dak was weggeslagen. Overal in de buurt lagen tot ver In de omtrek brokstukken hout, kapot te pannen en glasscherven In de fabriek was 't één grote ravage. De ravage na de oiUploJJmg. Ook van de omliggende hulzen zyn zgn vele ruiten vernield. De arbeider Defelie, die in de nabyheid van de gasfabriek werkzaam was, werd licht gewond. De brandweer, die luist voor een schoorsteenbrandje was uitgerukt, was dientengevolge spoedig ter olaat- se en bedwong de brand die tengevol- êe van de explosie was uitgebroken. >e oorzaak van de ontploffing -s nog niet vastgesteld. Het werk in de gasfabriek is ge stagneerd. zodat de bewoners enkele dagen zonder gas zullen zitten. De directie verwacht spoedig weei tot levering te kunnen overgaan. Ten Westen van de Sevenumse Peelontginningen woedt sinds Zon dagmiddag een grote brand in de Peel. De brand strekt zich uit over enkele tientallen ha en woedt in de zeer droge vliegdennen, heide, berken, riet en hopen opgestapelde turf en verder in de grond. De brand heeft een zo grot' omvang aangenomen, dat hij tot in de verre omtrek, o.a. Blerick. Venlo en Tegelen zichtbaai is. De mogelgkheid bestaat dat de brand is ontstaan door het wegwer pen van een sigaret. In deze Tnge- ving liggen enige vennen, waarop de laatste dagen nogal geschaatst is Massale zelfmoord van Jaoanners m 1945 Eerst thans is te Tokio bekend ge worden. dat achthonderd leden van de destijds in Zuid-Korea bestaande Japanse nederzetting van Ling Soeo op 17 September 1945 gezamenlijk zelfmoord hebben genleegd door hei innemen van Pruisisch zuur. De achthonderd zelfmoordenaars- waren nits'nitend vrouwen, kinderen en grijsaards, daar alle weerbare mannen by het Japanse leger waren ingelijfd. Ronde tafel Een enorme trappenhal. waar dikke beige lopers over zwart een brui ne marmeren tegels zijn gelegd. De In smeedijzer uitgevoerde trap leuningen zijn verguld Wanneer men de ene hoofdtrap bestijgt dan loopt men recht toe op een marmeren beeld van Lenin Wanneer men de andere trap beklimt, komt men tegenover Stalin te staan Tussen ie beide beel den is de ingang van de koepelzaal, die twintig meter hoog is De koepel rust op vier dubbele zuilen van geel marmerDe buitenwand van de zaal wordt gevormd door een (raad glasraam, waarop de noofdingang van het Kremlin te Moskou is afgebeeld. Als alle andere zalen in dit gebouw, heeft deze koepelzaal een schitteren de parketvloer Kleine bordjes verwijzen in dit ge bouw naar de ..spiegelzaal", die al even Kostbaar van uitvoering en in richting is. Daar staat een ronde tafel van 4 meter in doorsnee Rond die tafel zaten Maandag de vier minister# van buitenlandse zaken, die te Berlijn beraadslaagden over het lot van Eu ropa en misschien wel over de toe komst van de mensheid. Er Is in dat gebouw nog een derde grote zaal. Dat is de wapenzaal, waar op mar meren zuilen in goud de waoens van de 16 Sowietrenublieken zijn aange bracht. Men zal er de verversingen serveren voor de ministers en hun adviseurs. Tot zover deze heel summiere aan duidingen van de monumentale Dracht waarmee de Russen hun ambassade gebouw te Berlijn hebben ingericht Anthony Eden heeft er voor de week, dat de ministers in dit gebouw confereren een kamer gekregen, die een gobelin-wandbckle- ding heeft en die een voorvertrek be- z.it met nissen, waarin lichtb'auw ge stoffeerde rustbanken staan Hij kan er rustig werken, heigeen te meer klemt omdat hii te Roriijn nogal een onrustige indruk maakt. Minister Eden heeft vorige week de eerrte grote zet od het schaakbord van de Berb'inse conferentie gedaan. Hij heeft een plan eeopnerd voor de hereniging van Duitsland. Een plan, waarvan Mo'otow zei, dat hij het be studeren wilde Men kon n-vweliiks anders verwachten van Molotow, want de gehele Berliinse conferentie bewoog zich de vorige week nog in de wat zopte'üke sfeer van de aange name begroeting. Men wissplde com nli men ties, men at met elkaar, men dronk wodka en cognac en men zei. dat men toch blij was e'kaar te zien. In Engeland stek men zich intussen noeal wat voor van Eden's aanbod. 7.oa's men weet. wil hij vrile verkie zingen laten houden in geheel Duits land, daarna een regering laten vor men voor het verenigde Duitsland en die nipuwe regering moet dan uitein delijk het bestuur gaan voeren vol gens epn door bpt Parlement aanvaar de grondwet Die regering zal uitein delijk vrede sluiten met de vroepere tegenstanders en daarin geheel vrij 7.ijn. ook voor wat betreft militaire bondgenootschappen. Dit voorstel van F,den betekent een belangrijke concessie aan vroegere Russische verlangens: het laat de af zonderlijke Oost- en Westdtiitse re geringen voortbestaan, totdat na de verkiezingen een nieuwe centrale re gering is gevormd. Voorheen waren de geallieerden tegen dat voortbe staan. Niemand heeft de illusie, dat Mo lotow dit plan van Eden zat aanvaar den. Maar wel heeft men in Engelse kringen de hoop. dat het een basis voor onderhandelen biedt. Tn West Duitsland was men over het Eden-nlan weinig te spreken. Als hoofdbezwaar werd aangevoerd, dat de Oostduitse kiezers, nadat ze aan de samenstelling van net nieuwe Grootduitse parlement hadden mee gewerkt nog wel een jaar onder het bewind van de Oostduitse regering zouden blijven met alle akelige ge- vo'aen daarvan. In bepaalde Westduitse kringen wilde men eerst weten volgens welk kiesstelsel er gewerkt zou worden Bij een evenredig kiesstelsel is namelijk een overwinning van de huidige West duitse regeringscoalitie geenszins ze ker en daarmee zou het gehele bouw sel van de Westduitse samenwerking met de landen van het Westelijk blok in gevaar komen. Dit is slechts een van de vele vraag tekens die achter de conferentie in Berlijn staan. Niemand weet in wel ke richting de besprekingen met Mo lotow zullen voeren, maar men klemt zich in Westelijke kringen vast aan het denkbeeld, dat er althans enige hoop is. Een hoop, die varieert van een Duitse hereniging op het korte termijn tot het voorlopig bevriezen van de huidige Oost-Wpst-scheiding en het verkrijgen van een iets betere sa menwerking tussen de Oost en West duitse regering. Dit zijn dan de beide uitersten waartussen de oplossing van het Duitse vraagstuk zich beweegt! Speciale tijdrchrift-edities over herstel in rampgebied Van de driemaandeiykse periodiek „The way ahaed", welke donr de Stichting Bouw in de Engelse taal wordt uitgegeven en door de hele wereld versnreid. verscheen aan de vooravond van de rampherlenkïng een nummer, dat geheel aan het her stelwerk in het rampgebied ls ge wijd. Korte goed geschreven artikelen, rijkelijk geïllustreerd met foto's (ten dele in kleuren), kaartjes, beeldvoor stellingen enz., maken dit bijzondere nummer tot een waardevol geheel. Ongetwnfe'd zal door deze uitgave de belangstelling voor dit gigan tische herstelwerk worden gestimu leerd. Ook het tijdschrift „Weg- en Wa terbouw" .vgdde een speciaal num mer aan de stormvloed, dat een uit rekende indruk maakt Deskundi gen schreven hiervoor de artikelen over het herstelwerk en ir. A. Ma- ris, directeur-generaal van de Rijks waterstaat, verzorgde het voor woord. Ook dit nummer munt uit door goede illustraties. EEN TELEURSTELLENDE STAP Het Wereldgebeuren

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 5