De grote ramp: een jaar geleden Schouwen-Duiveland pakt zijn problemen stevig aan* Directe schade bedroeg f 1.220.000.- EERSTE SLAG OP TH0LEN AL OP 6 FEBRUARI GEWONNEN MAAR 00K N00RD-BEVEIAND WERKT HARD AAN HERSTEL ZATERDAG 30 JANUARI 1954 PROVINCIALE ZEEÜW8B COURANT T Waar men ook kijkt: alom herstel In de nacht van 31 Januari op 1 Februari 1953 hebben overal in Zeeland, op de Zuidhollandse eilan den, in grote delen van Brabant de alarmsignalen geklonken. Het water kwam en was niet te stuiten. Er voltrok zich een weergaloze catastrofe, die niemund meer voor mogelijk had gehouden. Hef land werd in rouw gedompeld. Waar men ook keek, men aanschouwde verwoesting. Dit alles is een jaar geleden. De rampgebieden hebben zich opgericht. Alom ziet men de tekenen van een verblijdend herstel. Nog heerst er rouw, maar het oog is opnieuw op de toekomst gericht. Zozeer was hef „Luctor et Emergo" een gemeenplaats geworden, dat alleen niet-Zeeuwen die woorden nog gebruikten. Een jaar na de ramp mag men vaststellen, dat zij nog eenmaal, in leed en tranen, maar ook in arbeid en noeste vlijt hun volle zin herkregen. liet zeewater kolkte de stad Zierik» zee binnen tijdens de rampnacht. Ver- Een jaar geleden vielen bijna 1800 mannen, vrouwen en kinderen ten prooi aan de z&e. die door een woeste storm gezweept, 148.000hectare land verzwolg. Bijna 28.000 koeien en paarden, 24.000 varkens en 140 000 kippen, konijnen en andere huisdieren verdronken. Door 65 stroomgaten en honderden kleinere beschadigingen joeg het woeste water Zeeland, West-Brabant en Zuid-Holland binnen, daarbjj een directe schade van naar huidige besomming een milliard tweehonderdtweo-entwintig milli- oen aanrichtend. Vierhonderdtachtig kilometer zeedyk en binnendijk wer den beschadigd of vernield. Tijdens de stormnacht en nadien is door water, wind en tijstroom voor ongeveer 152 millioen gulden scnade aangericht aan 43.670 woningen, boerderijen en andere opstallen. De huisraadschade bedroeg 121 millioen en de schade aan landbouwgronden en machineparken wordt op 108 mil lioen geraamd, mits het herstel niet tegenvalt. Dit herstel wordt ->p 74 millioen besomd. Het hei stel van 217 beschadigde of vernielde scholen en kerken zal ongeveer vijf millioen ver gen Daarbij komt nog een schade aan de veestapel van 22,5 millioen en een schade voor handel, bedrijfsleven en banken, die op 115 millioen kan worden gesteld. Het geleden leed is niet in cijfers uit te drukken, wel echter de hulp. die middels het Rampenfonds, het Rode Kruis en de overheid uit binnen- en buitenland geboden werd. Het buitenland Het buitenland maakte ruim 39 millioen gulden aan geld naar Neder land over en voor ruim 63 millioen in giften In natura. Nederland en overzeese rijksdelen brachten samen ruim 94 millioen gulden aan geld en ruim 15 millioen aan goederen bijeen. Hierdoor werd het mogelijk de eerste hulpverlening te financieren, voor 8 millioen gulden aan 29.500 gezinnen textielpaKketten te verschaffen cn 515 houten woningen (voor 7 millioen Ëildenin het rampgebied te bouwen. iervan zijn ruim 3Ó0 reeds bewoond. Uit de gaven aan het Rode Kruis werden en worden voorts pakketten f gereedschap voor de 'andbouw en andbouwmachines tot een bedrag van 7 millioen uitgereikt, wordt te Zierikzee een ziekenhuis gebouwd met 80 bedden, dat in 1956 klaar zal zijn. terwyl verder nog «jrote bedra gen worden besteed aan iet op 6 Oc tober geopende Dunant-huis als va- cantie-oord door geëvacueerden te Driebergen, voor sociale jeugd-centi a in Kruiningen en Heinenoord, voor de inventarissen van 42 kleuterscholen en tal van andere objecten. jwRampenfonds egde onlangs in jtet brcochuretje „Dank U" rekening en verfantwoording af van de ruim 94 milli'oen gulden, die door bevriende naties'Zweden ruim 2,50 oer hoofd var; de bevolking) werden geschon ken. Byna 11 millioen werd in de eer ste drie weken uitgegeven aan di recte hulpverlening, evacuatie en zak geld voor vluchtelingen. Voor schade door hulpverlening en sociaal-cultureel herstel werd ruim 7,5 millioen afgezonderd. Reeds weid meer dan 50 millioen van de daarvoor beschikbare 80 millioen gulden aan huisraadschade uitgekeerd. Voor uit keringen jp lange termyn (weduwen, wezen) is 13 millioen gereserveerd en daarnaast nog bijna 2 nillioen voor bijzondere noden. Het Rode Kruis werd voor het verbruik van rampschadedepots schadeloos gesteld Tekenend Dit Is hulp in cijfers, in millioenen guldens. Het zyn koude en toch teke nende cijfers voor de hulpvaardig heid en gulhartigheid, waarmede mensen in Azië, de beide Amerlka's Afrika. Australië, Rusland en West- Europa hun getroffen medemensen wilden helpen. In het eens verdronken land wonen, werken en leven thans weer mensen die alt eigen aanpak en .net hulp van anderen aan de toekomst, hun toe komst bouwen. Grauw is het slijk, dood zijn de bomen en hongerden. De arbeid eehter zal nieuw teven brengen, huizen cn dorpen herbou wen. boerderijen en bedrijfsgebouwen door verrijzen of herstellen. Nieuwe welvaart in de nondgebieden zal daar door ontstaan. Zo gaat het leven ver der. ondanks de doorstane ellende en de geleden verliezen. Om tenslotte een beeld geven van het gebruikte materiaal diene, dat In totaal zeventien millioen zand zakken -yn gebruikt. In Zuid-Holland en Zeeland alleen werd 17,3 millioen kubieke meter zand verwerkt m 12 millioen kubieke meter klei, alsmede 1 een hoeveelheid van 503.50Ó kubieke meter rijshout. Ongeveer een milliard kilo stort- en zetsteen was voor be- zinking en afkanting van de olm 480 kilometer beschadigde dijken (incl. binnendijken) nodig. Voor bekleding van dijken op Goe- ree-Flakkee was 170.000 ton zand as falt, 100 000 ton asfaltbeton en 30.000 ton gietasfalt nodig. Indien men deze cijfers vergelijkt met de inhoud van een woonhuis van gemiddeld 400 ku bieke meter of met de lading van een gewone vrachtauto van 5 ton, dan kan men zich enigermate een indruk vormen van de gigantische hoeveel heden verwerkt materiaal, van de daartoe Lanodigde vaar- en voertui gen en machines alsook van de man kracht om alles op zjjn plaats te krij gen. Deze cijfers geven uiteindelijk maar een zwakke indruk van de schier on menselijke arbeid, welke door water staten, Ingenieurs, aannemers, trans portwezen en arbeiders, kortom door brein, mens en machine werd ver richt in het achterliggende jaar! HERSTEL FLINK AANGEPAKT. Stavenisse dankbaar en tevreden „In Stavenisse is algemene tevredenheid over de wijze, waarop het her stel werd aangepakt", zo verzekert ons burgemeester L. A. Verburg van deze zwaar getroffen gemeente op het eiland Tholen. „Er waren 120 wonin gen totaal verwoest. Honderd zijn er thans in aanbouw en dertig al onder de kap Ook over de uitkering Inzake de huisraadschade toont iedereen zich voldaan". De burgemeester van Sint Annaland, de heer J. van den Bos, laat al even optimistische klanken horen. „Men is eigenlijk verbaasd over het vlotte herstel hier. Maar \vy hebben er veel profijt van gehad, dat de aannemers hier voor weg- en waterbouw, direct hun materiaal en manschappen kon den Inzetten, hetgeen bevorderlijk was voor een goede gang van zaken" Men kan de schade In geld uitge drukt voor Stavenisse op negen ton stellen, waarvan al 3'/è ton werd uit betaald. Voor Sint Annaland zyn de ze cijfers resp. 3 en 1 ton. In Stavenisse had men 381 geval len van totaal herstel, waarvan er 179 zyn afgewikkeld en in Sint Anna land is dit resp. 311 en 176. Uit Stavenisse valt voorts te mel den, dat de wegen daar wel zijn open gesteld, maar dat zij toch nog moeten worden opgeknapt In Sint Annaland waar men druk oezig ls geweest met opknappen van de wegen, werden 1076 vierkantemeter met nieuwe klin kers bestraat, 2602 m2 herbestraat, 1325 m2 aan keien gelegd, 656 tn2 aan nieuwe tegels en 222 m2 met oude tegels weer ln orde gemaakt Het enige, wat deze actieve ge meentebesturen uiteraard zorg geeft, in de financiële nasleep van al deze herstelmaatregelen, maar dit Is een probleem, dat men in zyn algemeen heid dient te bezien. Op 6 Februari reeds werd de eers te slag op Tholen gewonnen. Zesdui zend ha. méér dan de helft van het eiland was ten prooi gevallen aan het opdringende water. Men herinnert zich dat van Poortvliet de victorie begon. Met 3400 mar werd een gi gantisch offensief ingezet Vóór 16 Februari was de situatie voor Tho len gered. Op 20 Februari volgde de aanval op het gat bij Sint Annaland met 1200 man, ditmaal zonder mili tairen De grote stroomgaten by Sta venisse werden op 25 en 26 Febiuari gedicht, waarbij men het geluk had dat een felle Oostenwind een lage wa terstand bracht, zodat de polderwe gen plaatselijk drooe liepen Op 10 Maart werd het offensief tot een suc cesvol einde gebracht met de Inzet van duizend man op de dijk annex Stavenissepolder Het middelbaar technisch personeel van Rijkswaterstaat, dat hier zijn kunnen toonde, bleek de juiste stra- "•gie gevolgd te hebben. Er werden 2 3 millioen zakken verwerkt, dat wil dU3 zeggen voor 2 3 millioen gulden Op li Maait waren de drjken dicht en kon begonnen worden met het de- Evacué's Op 1 Februari 1954 zullen 4800 watersnood-evacué's uit Zeeland nog niet in hun woon plaats zyn teruggekeerd. Dat is dan het restant van de 30 136 oersonen, die op 1 Maart 1953 als evacué's stonden ingeschre ven. Het grootste aantal vluchte lingen was afkomstig van Schouwen-Duiveland. namelijk 15.858, daarna volgden Noord en Zuid-Beveland en Walche ren met tezamen 9685. Tholen en St. Philipsland met 4299 en tenslotte Z.-Vlaanderen met 394 evacué's. Op het ogenblik vertoeven nog buiten nun woongemeen- ten op Schouwen-Duiveland 3722 personen. Tholen en St. Philipsland 196 N. en 3 -Beve land en Walcheren 853 en ^eeuwsch-Vlaanderen 29 per- firitleve herstel De bevolking van Stavenisse kon later terug keren en reeds in December verkreeg het ei'ano welhaast weer het aanzien van weleer met uitzondering dan natuur lijk var de zwaar getroffen plaatsen al* Stavenisse. Vijftien km dijk was beschadigd door het watergeweld, waarvan 10 km zwaar en 5 km lichter Van die iü km zwaar beschadigde dijklicha men werd 5 km praktisch vernieuwd door een nieuw profiel. Daaronder valt ean ook de dichting van de a< hi stif.omgaten Al mof al zal de redding van Thu- len een 8.5 millioen kosten maar de resultaten wettigen deze uitgaven ten volle. DE BOER PLOEGT VOORT NOG VELE PROBLEMEN. Nieuwe scholen en huizen en een eigen waterleiding Nog geen jaar na de ramp kon uit Kortgcne. centrum van Noord-Beve land worden gemeld, dat de woningbouw weer volop in gang is. de nieuwe scholen bijna gereed zyn, en aansluit! nlg van de waterleiding op de huizen, opruiming van krotten en plannen tot dichting van de watergang, binnen kort verwezenlijkt worden. De drie watertanks in Kortgene, met een Inhoud van 8 a 10 m3 verdwij nen dit voorjaar. Er komt een raadsvoorstel tot verplichte aansluiting van de huizen op de nieuwe waterleiding Het doorbraakplan in de richting »an de Torendijk zal een geheel nieuw aanzien aan Kortgcne schenken. De grond is bestemd voor de bouw van 30 woningen, waarvan er reeds 22 aan particulieren verkocht zyn. genheid tot ontwikkeling te geven. Van Februari tot November ls er op Noord Beveland gezwoegd om net dijkherstel gereed te krijgen. De kos ten waren ruw geschat vier millioen. Bekend is het voorbeeld van Colijns- plaat, waar de bewoners van geen wyken wisten. Hier gaf Noord-Bcve- land in het bijzonder de strijd te zien van de mens tegen het water, een lij felijk gevecht van vastberaden man nen tegen het wassende getij. Toen de eerste chr. tisehe dagen voorbij waren, werd het herstel van de dijken overal tegelijk op het eiland aange pakt, Eind November werd medege deeld. dat in totaal 5146 meter dijk was hersteld. Een dag of tien werd er in het begin geïmproviseerd, om dat er geen rjjswerkers waren Te leurstellingen bleven toen niet uit. Zinkstokken spoelden er uit. zand zakken met klei hielden bet niet. Vele zandzakken had men nodig, alleen al in de Leenden Abraham- Ook o andere punten in deze ge meente verrijzen weldra nieuwe wo ningen Van bijzonder belang ls het plan tot groenvoorziening, waarvoor de Ned. Heide Mij. een ontwerp maakte. De school bij de kerk wordt afgebroken, zodat de eeuwenoude kerk dus geheel vrjj komt. De onderwijsvoorziening wordt op grootse wijze aangepakt. In de twee de helft van Februari zal de 9-k'as sige school voor lager en ULO-onder. wijs gereed zijn met een apart lokaal voor de handenarbeid en een gymnas tieklokaal. dat aan de modernste eisen voldoet. Veel dank is men ook hier ver schuldigd aan de adoptiegemeenten. Een bibliotheek met een 1300 boexen is in gebruik genomen om de inwo ners de nodige ontspanning en gele- Van Dijkherstel naar Landbouwherstel EVEN BUITEN KERKWERVE staat een boer bij de resten van zyn vernield huis. Zyn oog gaat over de troosteloze, bruin-grauwe vlakte: het land, dat het zyne is. Eens vruchtbare grond, waaruit elke zomer opnieuw de sterke korenaren opschoten om de mens brood te verschaffen nu be dekt met modder en zand. En duizenden stinkende mosselen. Daarboven krijsende meeuwen, die in die slik-woestenij altyd nog wel een visje vinden, ilat door het water werd achtergelaten. Maar naast de ruïne van de boerderij staat de schuur, die er toevallig wat beter afkwam. Dié heeft de boer alweer opgeknapt en hy heeft er zijn werktuigen, schoongemaakt en hersteld, fn opgeborgen. Want straks moet hij ze weer gebruiken De boer ploegt immers voort..—. Schouwen-Duiveland is. één jaar na de ramp, gekomen van de periode van het Dykherstel in die van het Landbouwherstel.— Bewondering heeft men allerwege moét men hebben voor het- freen Dykherstel in het achter ons iggende jaar heeft gepresteerd. In de eerste plaats op Schouwen-Dui veland. De operaties „Levensstrijd" en „Wanhoop", de sluiting van de dijkgaten by Flaauwers. Schel ohoek, OuwerkerkNoem ze maar op. Tienlallen millioenen hebben ze ge kost. Maar wat vooral bewondering afdwingt is de taaie volharding en de verbeten wil om door te zetten, waarmede de mannen van Dijkher stel, van hoog tot laag, dit werk hebben volbracht en er in zijn ge slaagd ook het laatste gat dicht te krijgen vóór de stormen ean nieuwe ramp konden veroorzaken. Het eiland is droog. Dykherstel heeft zijn belangrijkste taak vol bracht. Het woord is aan Landbouw herstel Zal de taak van Landbouwherstel een lichtere worden dan die van de dykendichters? Het ziet er helaas niet naar uit. Zover het oog reikt, een bruine moddervlakte. Van de duinen tot Bruinisse en van Zierikzee tot de polder van Zonnemaire en Drei- schor, die gespaard bleven. Grond, waarvan de structuur gron dig bedorven is. Die men na de be werking met gips heel voorzichtig tAet de eg moet open „krabben" om er het eerste gewas op te zaaien Wat gerst en wat gras. al naar ge lang het zoutcilfer zal toelaten En dan zal de natuur de mens moeten helpen De wortels van dat eerste gewas zullen de grond verder moeten openen en doorlaatbaar maken en zo zal, heel langzaam, de structuur Vernieuwde zeewering op Cadzand. (Foto P.Z.U.) ivan de bodem zich kunnen herstel len. Maar kyk dan ook eens bö Ou- •werkerk en achter de Schelphoek, waar een dikke zandlaag het land bedekt. Soms „maar" een halve me ter dik, maar vaak genoeg ook an derhalf tot twee meter. 300 ha alle«n rond Ouwerkerk, waar dua naar schatting 3 millioen kubieke meter zand weggehaald moet worden Re ken, dat dit een gulden of drie per kubieke meter gaat kosten. Hoe zullen ze ooit Ik weet het niet. zegt burge meester Romeijn, maar het zal toch moeten gebeuren. Waar men met al dat «and naar toe moet? Och, we hebben op het eiland nog zoveel te herstellen en bij te werken. Aan de wegen en de dijken. En de kreken, die gedicht moeten worden. Landbouwherstel staat voor nog veel meer problemen, waarvan we hier alleen nog maar dat van de her verkaveling en sanering (naar be- dryfsgrootte) willen noemen Ze zijn nodig om een economisch sterker eiland te herwinnen, maar wat er allemaal aan vast zit, heeft de .er varing elders, ook in Zeeland, wel geloerd! Herstellen en bouwen. Nieuwbouw herstel woning problemen. Allemaal vraagstukken waarvoor men zich op Schouwen- Duiveland geplaatst ziet. Kijk in Zie rikzee en zie eens rond in de dor pen. In Kerkwerve. waar de verwoes tingen aangrypend en beangstigend zijn, en tóch reeds de eerste gezin nen zjjn teruggekeerd om te probe ren van hetgeen er overbleef weeT iets bewoonbaars te maken. In Nieu- werkerk, waar de bevolking al een stapje verder is, maar waar ze de moeliykheden nu ook aan den lijve ondervinden. Herstellen als het huis voor minder dan 75 procent vernield is Tenminste als net geen „krotwo ning" was. Daar staat er zo één, wijst burge meester Van Eeten. Zestig of vijf en-zestig procent geloof ik. Kijk maar het dak is nog intact Het staat als op paleD boven de trooste loze resten van ingestorte muren Herstellen! Begin er maar eens aan En dan de zekerheid te hebben, dat in „gespaard gebleven" muren de gevolgen van het zoute water over enige tientallen laren nog merkbaar ztjn. Nieuwe woningen bouwen. Ook dat is een nrohleem. waarby men (Vervolg op pagina 8). polder 300 000. Maai het ogenblik Kwam. dat le wlnzuiger de bakken vulde e-eens in een kreek, dat bet zand van de bakken naar de perszui ger ging tot in de buurt van het dijk- gat en 'at daarna het zand werd in gespoten, tot er voldoende was Een geluk was het. dal men de klei in de onmiddellijke omgeving of althans niet a! te vei af. ter beschikking had. Dat de kosten niet gering kon len zyn. blijkt bijv. uit de kosten na ont- gravin». vervoer cn verwerking i-an 1 m3 klei uit de schorren, n l. 12 A 13. Opvallend was overigens, dat de schorren een natuurlijke bescher ming bieden teren de golfslag. Daar waar de oude kreken waren, zijn de dijken doorgebroken Hoe ver de vei ligheid gaat. zal Je tHd moeten leren. Maar het waarsehuwine vsteem van de Rykswaterstaat werkt. Vele problemen Natuurlijk kent Noord-Beveland nog tal van problemen In dit doraao van de Zeeuwse landuouw, zoals wel eens werd gezegd werd sinds 1920 met anders gedaan dan verbeter ngen aanbrengen De waarde van de land bouwwetenschap wordt et hoog aan geslagen. De wem.en blijven vele: meer koelhuizen voor poutaardappe- lcn en consoumpt u-aardappelen. Het coöperatieve buitenluchlkoelhuis te Kamperland gaai zyn capaciteit met 1000 ton uitbreiden. In Kortgene war den de mogcPikheden onderzocht, ter wyl in Wissekerke en Coiijnsplaat eveneens pogingen worden gedaan om tot koelhuisoouw te komen. Het gemiddelde aardappelareaal bedraagt i200 ha op Noord-Beveland. Gewezen kan voorts worden op de proeven op het gebied van de landbouw en de veeteelt. Gelukkig trad er geen grondverlies op. tenvyi Noord-Beve land toch 230Ó van de 7000 ha cul tuurgrond geïnundeerd zag. De ver wachtingen zrin goed ook a! zal het volledige herstel van de gronden nog wel enkele jaren vergen. Een ander probleem, dat op Noord- Bcveland de emoederen bezig houdt, is de samenvoeging van zes en twin tig polders to* één waterschap De 60 A 70 km zee-vering verslindt jaar- lyks kapitalen. Maar dit probleem is nog in studie, omdat van de 26 Noord- Bevelandse polders er 6, met een totale onpcrvlak:* van ongeveer 1130 ha, calamiteus zijn. Een opneming van deze polders zon der meer ln het nieuwe waterschap zou verzwaring van het dijkgeschut voor de overige polders betekenen. Geen oogst in 1953 In Zeeland werd door de overstro ming eeen oogst 1953 verkregen van 11425 ha. bouwland. 3.469 ha. grasland en 828 ha. boomgaard- en tuingrond.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 9