Vlissingen krijgt steeds minde** bouwvolume toegewezen! de goud-gele VIRGINIA! WOENSDAG A.S. DE FRIESE ELFSTEDENTOCHT PRESIDENT TIT0 WERD OP EEN STEM NA HERKOZEN wnraiwi WMTOIM 4 PROVINCIALE ZEEÜW8B COURANT ZATERDAG 30 JANUARI 1954 NIEUWJAARSREDE BURGEMEESTER KOLFF Compensatie voor de „Zeeland" zou niet meer dan billijk zijn Financiële onzekerheid remt noodzakelijke activiteit Burgemeester mr. B. Kolff van Vlissingen heeft gistermiddag In z\jn traditionele Nieuwjaarsrede in de eerste raadsvergadering van het jaar vanzelfsprekend in de eerste plaats ds ramp en haar gevolgen herdacht. Onmiddellijk in aansluiting hierop sneed mr. Kolff echter een voor Vlis singen uitermate belangrijke kwestie aan: die van het dalende bouw volume. Terwijl andere gemeenten het bouwvolume zien stUgen en aldus langzamerhand oen achterstand kunnen inhalen, ls In Vlissingen juist het omgekeordo het geval. Werden in 1950 en 1951 nog 851, resp. 355 woningen opgeleverd, in 1953 waren het er no gsleelits 806 en in 1953 207. Het aantal woningzoekenden is dienovereenkomstig gestegen: van 968 en 901 in 1950 en 1951 tot 1020 in 1952 en 1827 op 31 December jl. En daarbij zijn dan zij, die een noodwoning willen verlaten, nog niet eens medegerekentL Het verwijt voor deze tegen alle redelijkheid indruisende ontwikkeling treft de met de verdeling van het landelijk bouwvolume belaste instan tie van het ministerie van wederopbouw. Uit het tè kleine Zeeuwse volume een redelijk contingent toe te delen aan Vlissingen, behoort praetisch tot de onmogelijkheden. Extra-contingenten voor bijzondere doeleinden zjjn nu ook niet meer mogelijk. het Rijk en de gemeenten nog niet is vastgesteld en ook niet is beslist op het verzoek om voor de jaren 19531955 een verhoging toe te ken nen van het basisbedrag per inwoner vande algemene uitkering uit het Gemeentefonds. In deze onzekerheid schuilt het gevaar, dat de door het gemeentebestuur te ontplooien acti viteit in verband met de dynamische ontwikkeling van de stad in ernstige mate zal worden belemmerd. Met nadruk constateerde de burge meester, dat het pompstation te Big- gekerke in de weken na de ramp haar onmisbaarheid voor de water- i voorziening van Walcheren heeft be wezen. Gedurende de eerste 6 dagen - na de ramp werd aan Biggekerke plm. 14000 m3 water onttrokken I Met nadruk wees burgemeester Kolff er op, dat men toch niet mag verzuimen de bevolking in die stre ken, waar men werk heeft, in staat te stellen er te blijven wonen. Zeker niet als men naar de bevolking van bepaalde streken (de zg. Ontwikke lingsgebieden) door industrievesti ging werk wil toebrengen. Verzuimt men dit toch, dan werkt men de ontwikkeling van Zeeland en zeker van Vlissingen tegen en bevordert men de uittocht naar elders, die vóór de oorlog reeds zo'n ernstige omvang had aangenomen en waar van ieder wenst dat hg ophoudt of niet op nieuw begint. Alleen reeds om ae achterstand in 1960 ingehaald te hebben, zouden per jaar 360 wonin gen moeten toegewezen worden. Wat de ramp betreft, herdacht de burgemeester de drie Vlissingse slachtoffers en materiële schade, die werd toegebracht. Maar óók de prachtigo hulpverlening uit binnen- en buitenland, de geest van samen werking bij het herstel en de maat regelen, die genomen werden om een grotere veiligheid te bereiken. Ook het gemeentepersonee! werd met ere genoemd. Vlissingen raakte dooi de ramp achterop, o.rn. door de ver traging van het gereedkomen van de nieuwe sluizen. De burgemeester stelde vast, dat het Vlissingse bedrijfsleven (scheeps- en machinebouw en het havenbedrijf) het peil van 1952 wist te handhaven of te overtreffen. Alleen het vreem delingenverkeer ondervond, vooral in het voorseizoen, een achteruitgang als gevolg van de ramp. De werkloosheid nam af, voorna melijk als gevolg van de toegenomen bedrijvigheid in de woningbouw. Voor het onderwjjs in Vlissingen was 1953 in het algemeen een gun stig jaar. Wat de Reinigingsdienst betreft, werd gememoreerd, dat er in 1953 8700 standaardemmers by de burge rij in gebruik waren Door een tekort aan arbeidskrachten bleek het hiet mogelijk de stad tot volle tevreden heid schoon te houden. Voor de Vleeskeuringsdienst wordt in de toekomst geen -verlies meer verwacht, nu het vleesverbruik een zeker evenwicht heeft bereikt en het aantal slachtingen waarschijn lijk niet meer verder zal dalen. Politie Ten aanzien van de politie wordt herinnerd aan de ziekte van een aantal leden van het corps terstond na de ramp als gevolg van het feit, dat zij geruime tyd in natte kleren moesten rondlopen. Ernstige gevol gen zyn gelukkig uitgebleven. Het politiepersoneel is door het gereed komen van een schietbaan op Wal cheren, in 1953 voor het eerst ook met goed succes geoefend kunnen worden in het gebruik van zwaarde re wapenen. De reserve-politie werd uitgebreid van 9 man tot een inspec teur en 21 man. Ernstige misdrijven kwamen niet voor. De baldadigheid onder de jeugd nam echter toe. De Vlissingse jongeling schap is ingenieus in net uitvinden van nieuwe baldadigheden. Het aantal verkeersongevallen steeg met bijna 30 boven dat van 1952. Hierby waren er 4 met dode lijke afloop en 6 met levensgevaar lijke verwondingen. De Veiligheids- verkeersbeker, welke reeds twee maal door Vlissingen werd gewon nen, is beslist verloren gegaan. Uit de stijging van het aantal ongeval len bljjKt echter ook, dat de stren gere verkeersmaatregelen, welke ge leidelijk worden ingevoerd, niet ge mist kunnen worden. Door de Brandweer werden na de overstroming van de oude stad 180 kelders en regenbakken leegge pompt. Het aantal aanmeldingen voor de Bescherming Bevolking bleef beneden de verwachting. Intussen zyn plannen beraamd, welke, naar verwacht wordt, tot een grotere uitbouw zullen leiden. Van het toe gezegde materiaal werd reeds een belangrijk deel ontvangen. Een plan voor een effectieve bluswatervoor ziening is in voorbereiding. Het Vismijnbedryf had in 1953 een omzet van 277.591,06 tegen 330.501,91 in 1952. De verminde ring is voornamelö'k een gevolg van de ramp. Toen hebben de vissers een gehele maand niet gevaren, Het af gelopen jaar zal een klein winst-sal do opleveren. Het Badbedrijf, dat ernstig getrof fen werd en dank zij een noodvoor ziening kon functionneren noteerde 33.784 baden tegen 36.062 in 1952. Het nadelig safao zal plm. 3000 bedragen tegenover een nadelig sal do van 4.004,59 in het vorig jaar. Financiën De budgetair© positie van de ge meente blijft zwevend zolang de wet op do financiële verhouding tussen fe met een topdag van 2600 m3 (gemid delde capaciteit 660 m3 per etmaal). Melding werd voorts gemaakt van de voortgang bH de overschakeling op de lange afstand-gasvoorzienlng. Zodra de watergasinstallatie in Goes gereed is tegen April zal er voldoende zekerheid bestaan om het gasproductiebodrijf te sluiten. Vanaf dat moment zal ook Vlissingen van afstandsgas voorzien kunnen worden. De totale gasafname daalde van 3.626.000 m3 in 1952 tot 3.550.000 m3 in 1953, voornamsiyk door de terug gang van het industrieel verbruik en de levering van afstandsgas aan de dorpen vanaf 2 November. Het aantal door de P.Z.E.M. te Vlissingen geproduceerde kilowatt uren bedroeg 54.600.000 tegen 51.000.000 in 1952. Er werd 2.500.000 kWh aan Schouwen geleverd. Er be staat gegronde hoop, dat de nieuwe centrale nog in de eerste helft van dit jaar in gebruik genomen kan worden. De „Zeeland" Ten aanzien van de Mij. Zeeland, merkte de burgemeester op, dat Vlissingen het voorlopig zonder de „Zeeland" zal moeten stellen. Het heeft weinig zin hier nog vele be schouwingen aan te wyden. De bur gemeester achtte liet echter niet an ders dan billijk, dat de regering be reid is er toe mede te werken, dat voor het buitengewoon grote nadeel, dat hiermede aan de stad is toege bracht, Vlissingen in de een of ande re vorm een evenredige vergoeding deelachtig wordt. Gememoreerd werden voorts o.m. nog de activiteiten van de Haven, het bunkerstation, de Koninklijke Marine, het Loodswezen en de Kon. Mij. ,.De Schelde", welke laatste per 31 December jl. hier ter stede 3740 ambtenaren en werklieden in dienst had. Aan lonen en salarissen werd Advertentie. rond 12.700.000 uitbetaald. In het slot van zyn rede legde de burgemeester er nog de nadruk op, dat de nadruk thans meer moet val len op overwegingen en wensen, die aan het vooroorlogse leven vreemd waren, dan op vergelykingen met die voor-oorlogse toestand. Op maat- schappelgk en economisch gebied zijn nu eenmaal nieuwe inzichten aan vaard en deze eisen, dat de daaruit voortvloeiende gevolgtrekkingen eveneens aanvaard worden. Het nieu we leven heeft wortel geschoten in de bouwvallen van het oude en zijn sappen ontleend aan nieuwe krach ten, die vroeger verwaarloosd ter zijde bleven liggen. Hier leiding te geven en vooral te bewerken, dat in het tttitionale geheel de plaatselijke gemeenschap Vlissingen de haar toe komende rol vervult, is een schone, maar moeilgke taak, by de vervulling waarvan veel van 't inzicht en het be leid van de raad zal worden ge vraagd, vooral onder de huidige fi nanciële omstandigheden. „HOLLAND" HAD WEINIG SUCCES. De ijsclubs in t Noorden van ons land kregen deze week weer gelegcnhied wedstrijden uit te schrijven. De kortebaan- sterren kwamen Maandag in het Drentse Noord-Laren op het ijs. De wedstrijd had een spannend verloop; noch, Hol land, noch Friesland kraaide de victorie. De kampioenen van Friesland en Groningen, resp. Pomper en Scheper sneuvelden evenals de „Westerlingen" Jan maat en Lekkerkerker reeds in de eerste omloop. Ook de twee de ronde bracht een verrassing, in de vorm van het uitschake len van de Ijecuwanler crack Egbert van der Ploeg, die door Bakker Jr. uit Finsterwolde werd verslagen. Bakker Sr., de man, die in de eerste ..winter" reeds drie overwinningen be haalde, was er niet zo best in. Hij moest met de derde plaats genoegen nemen. Zijn neef, Bakker Jr. won tenslotte in de finale van Dijkstra uit Nij Beets en nam de hoofdprijs mee naar huis. Dinsdag stonden in Fries land alleen al een vijftig korte- baanwedstrjden op het pro gramma. Een aroot aantal ging echter niet door wegens gebrek aan deelnemers Toch waren er enkele aantrekkelijke wed strijden. Het valt daarbij op, dat de Hollanders iveinig suc ces hadden; geen van hen be haagde een hoof darijs. In het Groningse Wedde noteerde Bakker Jr. uit Finsterwolde zijn tweede zege in successie. Hij versloeg daartoe o.a. zijn neef Bakker Sr. en de nationa le kampioen Rotaans Den Oe ver). In Surhnistervecn ver schenen de sterkste rijders uit Holand en Friesland aan de start. Het werd „Fryslhxi Bop- pe", want Egbert van der Ploeg Heerenveenelimineerde de Westelijke cracks Janmaat en Nagel. De Fries ontving boven dien de wisselbeker 'voor de sne1ste rit 160 m in 15.h sec. L. Fidder uit Emmen sleep te in Peize (Drente) de hoofd prijs weg. Tweede werd daar de jonge Toxopeus, telg uit de be kende schaatsenrydersfamillie De vrouwen kwamen in Rhoden en in Bolsward op de baan. In de eerstgenoemde plaats ging de strijd om het Dre7it.se fcnm- pioenschap. De titel ging naar de jeugdige Janny Scheepstra; de vroegere Friese kampioene Ike Voor ma-N ienhnïs werd der de. Marta Wierenga (Baard) toonde zich in Bolsward de snelste; Jantje Bosscha uit Wolvega kreeg de tweede prijs. Te7islotte ging de békende rijd ster Tine de Vries uit Korte- zwaag in Lippenhuizen met de eer en met het geld strij ken. GELD OP HET IJS. Ook Woensdag waren er weer vele guldens voor de kor- tebaanrijders te verdienen. Het sclTjnt wel, dat de .Hollanders" de hegexnoxüe kxojjt zullen ra ken, want weer toon er geexi enkele vertegenwoordiger xiit het Westen een hoofdprijs. IIee- renvsen zag een bezetting va?t 9 maxi, maar de kwaliteit vaxi de rijders vergoedde veel. De plaatselijke crack Egbert vaxi der P oen werd door Van der Nagel uit Zxoaxnmerdam uitge schakeld. Deze moest echter in de eindstrijd de vlag strijken voor de Fries G. Dijkstra uit Nij Beets. Een aantal Drentse craclcs kampte in Kleindijk bi) Odoorn met Nan Rotgans uit Den Oever om de prijzen. Oos- ting (Weerdmge) haalde een stout stukie uit door Rotgans in de halve finale te verslaan. De eixidzege kwam, echter bij Fidder, dte daardoor zijn twee de overwinning in successie boekte. Bakker Jr. uit Finster wolde zette te Scharmer zijn snccessenreeks voort. Hij ging er met de hoofdprijs van door, de Gronixigse wielrenner Warta we 'd tweede en Bakker Sr. der de. Boele de Vries uit het Friese Kloosterveen werd in Grollo eerste. In Oosterwolde vochten de Friese junioren om het provinciaal kampioenschap. Na een felle strjjd werd Heit- brink Hulzumwinnaar. De Brij (Grouw) werd tweede. Ook de Friezinnen beten fel van zich af. Het grootste succes boekte wel Martha Wieringa, die in Eelde Janny Scheepstra, de vo rige dag kaxnpioexxe van Drente ?eworden, aan haar zegekar ond. Ook Tine de Vries boekte Woensdag haar tweede overr- winning, nu te Spannenburg. Tioeede werd Geertje Lang weer. Het Overijsselse kam- pioenschap korte baaxi voor vrouwen, ging, evenals vorig jaar naar Bertha Anten. Zij won in de te Zwolle verreden wedstryden de finale van Ankje Donker en Mini van Aarle, die resp. als tweede en derde ein digden. DIE VERMOEIDE HONGAREN... Na de roemrijke overwixmixig op Engeland xnoesten de Hon gaarse voetballers natuurlijk uitrusten van al de verxnoeie- nissexi exi de daarop volgende feestelijkhedexi. Wel, ixi deze „noodzaak" is op afdoende wij ze voorzien. Puskas en zijxi spe lers togen met xnedeneming uiteraard vaxi hun gezinnen haar het Plattenmeer eexi eixid buiten Boedapest. Zij hebben Zich daar op allerlei manieren vermaakt, behalve xnet het bruixie monster, want over voet bal mocht xiiet worden gespro ken, laat staan dat het leer aan geraakt mocht wordexi. Het programma zag er geheel an ders uit, het bestond namelijk o.a. uit ski-lopen, schaatsenrij- den en een ijshockey-ioedstrijd. Het bleek, dat de Magyaren ook op de gladde ijzers tot veel in staat zijn. De half-speler Za- charias Meld zich xnet iets an ders bezig. Men koxx, hem in de keuken vinden, waar hij zijn Jcooktalenten botvierde op zijn specialiteit Szegedixter Goelash Eind Januari is de vacantie af gelopen. Het elftal gaat daxi weer op reis naar Egypte, waar o.a. tegexi de xiatiónale ploeg vaxi dat laxid gespeeld zal xoor- dexi. BOKSREUS. In Italic is een oxitdekkixig op boksgebied gedaan. Zijn xiaam is Milo en hij was tot voor kort mijnwerker. Soxnxxiigcxi be- scliouwexi hem zelfs reeds als de opvolger van de vermaarde Primo Camera. Milo heeft in ieder geven zijn lengte mee, hij meet naxnelijk 210 centimeter... De oud-mijxiwerker is echter nog niet ixi de ring geweest. Wel is hij onlangs gekeurd, waarbij hij natuurlijk ook gewogen moest worden. De reus ging op de weegschaal staaxi, maar de helper, die xiiet al te groot is, kon het aaxital kilo's niet afle zen exi moest op eexx stoel klim- men. Toen bleek, dat de capa citeit vaxi het toestel xiiet op een dergelijke Goliath berekend was, zodat hei juiste gewicht nog xiiet bekexid is. Waf wel vaststaat is, dat Milo in de ca tegorie der zwaargewichten op genomen zal moetex! toordeii... NOG VELE WAKKEN Hollandse merentochten begin volgende week Woensdag a.s. zal de 9e officiële Friese Elfstedentocht worden gehouden. Deze verheugende mededeling deed gisteravond de voorzitter van de Frie se elfstedenvereniging mr. A. Hannema. Het bestuur van de vereniging heeft niet tot een vroegere datum durven te beslissen, omdat Vrgdag tijdens een gehouden inspectietocht is gcbioken, dat het Friese merengebied in het algemeen en het Slotermeer in het bij zonder veel zorgen biedt vanwege de vele wakken. Ook op vele andere plaatsen kwamen Sn het Ijs tal van vv akken voor. Gehoopt wordt dat met medewerking van de diverse gsvvegencentrales deze wakken tijdig kunnen worden gedicht. Inzake de juiste plaats waar voor deze tocht in Leeuwarden gestart zal worden, heeft men nog geen beslissing kunnen nemen. Het Hollandse merendlstrict van de K.N.S.B. organiseert Maandag. Dinsdag en Woensdag a.s. de beken de merentochten. groot 20. 40. 60 en 90 km. De startplaatsen zyn vanaf 10 uur te Leiden, Hotel Bellevue, Oude Wetering Paviljoen de Brasem, Waarschuwing voor toerrijders Door de secretaris van de landelijke commissie Kon. Ned. Schaatsenrijders Bond voor toerisme op de schaats wor den toerrijders gewaarschuwd uit sluitend té 'rijden op door de bonden en ijsclubs uitgezette 'tanen. Dit is noodzakelijk met het oog op wakken (windgaten). Nederlandse rijders blijven te Da vos De Nederlandse rijders, die zich op het ogenblik te Davos bevinden, zul len niet naar Nederland terug ke-en om deel te nemen aan de nationale kampioenschappen, welke Zaterdag en Zondag te Zwolle worden gehou den. De secretaris van de T. C. hard rijden lange baan van de K.N.S.B., de heer J. F. van Dalfsen, zeide, dat hy geheel mee kon leven met de jon gens te Davos. dat hij hun teleurstel ling begrgpelijk achtte en dat het hem zelf ook ontzettend speet dat de kern- Eloeg te Zwolle niet van de party zal unnen zgn. Men dient echter voor het nationale kampioenschap reke ning te houden mef de weersomstan digheden en indien ditmaal tot uitstel wordt besloten, is er kans dat de ti telstrijd dit jaar helemaal niet zal kunnen worden gehouden. Ook de heer W. H. Taconis. lid van de T. C., gaf als zijn persoonlijke me ning te kennen, dat de nationale titel- wedstryden op de eenmaal vastge stelde datum plaats moeten vinden, vooropgezet, dat de vorst aanhoudt. Hij achtte het het beste, dat de rij ders te Davos zich concentreren op de komende wedstrijden aldaar. Wedstrijd Sluis-Damme- Brugge By aanhoudende vorst zal de Sluis- se IJsvereniging op de Vaart korte baanwedstrnden houden en zo moge- lyk een wedstrijd Sluis— Damme - Brugge v.v. Ook de traditionele Inter nationale toertocht zal worden gehou den Het liet in het voornemen des avonds verlichting aan te brengen. STEMMING WAS GEHEIM Democratie als middel op weg naar socialisme In een Vrijdagochtend gehouden vergadering van belde hulzen van de Joego-Slavisc.he nationale vergadering is maarschalk Tito als president van de Joego-Slavisehe republiek herkozen. Van de 536 aanwezigen parlcments'cden stemden er 535 voor maar schalk Tito, die de enige eandidaat was. Eén parlementslid deponeerde zijn stembiljet niet In de bus. De stemming was geheim. Zonder de naam van de In ongenade gevallen communistische leider Milo- van Djilas te noemen, heeft president Tito In een rede voor het parlement verklaard, dat er wat de binnenlandse zaken betreft, zelfs in de gelederen van de comrrvnicten ..wankelmoedi ge elementen" bltiken te schuilen die een abstracte democratie, die veel van anarchie weg heeft, bepleitten Zij moesten bestreden worden, Tlto zêide. dat de democratie geen doel op zichzelf is Zij was nodig, voorzover "ri voerde naar socialisme, zo voegde Tito er aan toe. De president ver klaarde tenslotte niet tegen dwang te zijn bij de binnenlandse ontwikkeling Een der belangrijkste taken is thans, aldus Tito, de verdere ontwikkeling der vriendschappelijke betrekkingen met Griekenland en Turkye, de me de-ondertekenaars van het Balkan verdrag. Met Italië, waarmee niet zulke gue- de betrekkingen bestaan, zou Joego slavië een regeling der geschillen trachten te bereiken. In 1954 zou een aanzienlkije stygmg van de export nodig zyn om het te kort op de buitenlandse betalingsba lans goed te maken. VOETBAl Landelijk Zaterdagmiddag voetbaltournooi Aan het Landeiyk Zaterdagmiddag- voetbaltournooi van vertegenwoordi gende Zaterdagmiddagelrtallen zal ook door het elftal van de afdeling Zeeland worden deelgenomen. In seizoen 1951-1952 werd hel Zeeuws Zaterdagelftal winnaar van dit sterk bezette tournooi Het jaar daarop moest men de fraaie wissel- nrys afstaan aan Zwolle, van wie in de finale werd verloren. Vorig Jaar werd dit tournooi niet gehouden. Langeraar, café Hogendijk, Nieuw koop café Velder en Zevenhoven Sluitkade, café Brocksloot. Dinsdag wordt tevens de vier-me- rentocht als wedstrijd verreden om de grote wisselbeker en prijzen voor de tweede, derde en vierde aankoihende. Aan deze wedstrijd is tevens het ge- westelyke kampioenschap van Zuid Holland voor lange toertochten ver bonden. De beste rydcr uit het ge west ontvangt de kampioenschaps medaille. De start van deze wedsli iid vangt aan om 9.30 uur v.m. bij ae Driegatenbrug te Leiden. Te Huizen in Friesland werden de korte baan wedstrijden om het pro vinciaal kampioenschap van Fries land voor vrouwen gehouden, waarbij Tine de Vries uit Korte Zwaag de ti tel. welke zij ook het vorig jaar ver overde, prolongeerde, zij het na harde strijd tegen haar rivale Martha Wie ringa. uit Baard. Op de banen van de Steenwijkei ys- club werden schaatswedstrijden ge houden om het provinciaal kampioen schap van Overrijssei, lange baan he ren. De titel ging naar ïiohuis uit Aalbergen, Luciè Koops (Uithuizen) heeft op de baan van de ysclub Ezinge hét provinciaal kampioenschap van Friesland korte baan voor vrouwen ?ewonnen. Met een totaaltyd over de ritten van 47.9 sec. werd zy eerste. Grietje Dieterman-Schuur (Reider- woldèrpolder), die vorig jaar de titel op haar naam had gebracht, eindigde met 48,1 sec. op de tweede plaats. De Rotterdammer Kokkie van der Eist heeft bij nationale langebaan- wedstrgden te Middelstum de oOO me ter in 46,3 sec. gewonnen. Deze tijd ligt 0.3 sec. beneden het sinds 8 De cember 1933 op naam van Teun Hooftman staande Nederlands re cord. Van der Eist zegevierde ook op de 1500 meter in 2 min. 37.9 sec. Alle wedstrijden afgelast In verband met de weersomstan digheden heeft de KNVB alle voor Zondag 31 Januari vastgestelde wed strijden afgelast. eHt programma wordt opgeschoven naar Zondag 7 Februari. De afdeling Zeeland van de KNVB heeft eveneens alle wedstrij den afgelast. Dit zijn de wedstrijden in de Zaterdagvoefbaleompetitie en in de afdeling Zeeland. Voorts heeft de KNHB alle hockey wedstrijden afgelast. Als het weer koud en nat tegelijk is, beginnen bij sommige mensen handen en voeten te jeuken en krijgen een paarse kleur. In ernstige gevallen ontstaan er zweren, die moeiljjk gene zen. De oorzaak van deze aandoening is een storing In de regeling van de bloedsomloop, die wordt bevorderd door het lopen met dunne kousen en met onbeschermde handen. In het onderhuidse weefsel liggen zenuwlichaampjes, die de bloedsom loop regelen en die by verwarming verwijding der bloedvaten ten gevolge hebben. Het verwarmde gebied wordt sterker doorbloed, waardoor bouw stoffen in grotere hoeveelheden wor den aangevoerd en afbraakproducten sneller worden afgevoerd. De moeiiykheid is om voldoende warmte te krygen op de plaats, waar de regulateurs liggen. Warme doeken of kruiken moet men zó heet maken, dat men, voordat dit resultaat vordt bereikt, grote kans heeft het huidop- oervlak te verbranden. Beter is het dan ook om warmte toe te voeren in de vorm van straling, waarbg alleen daar warmte ontstaat waar de straling wordt vastgehouden in het weefsel Dat ls mooi. zal men zeggen, want dan is dus iedere kachel, straalkaohel of droogstraler, daarvoor, geschiet. Maar dat is niet zo. omdat liet doordringend vermogen van stra len afhankelijk is van hun golflengte. De meeste stralen dringen niet door en zijn dus onbruikbaar. Slechts zeer bepaalde stralen uit het z.g. -nfia- rood-gebied kunnen tot in het onder huidse weefsel, waarin de regulateurs gelegen zijn, doordringen Philips „Infraphil" levert deze stralen van de enig juiste golflengte in maximale hoeveelheid. Bg bestraling van winterhanden en wintervoeten door middel van de Philips „Infraphil" verdwijnen de jeuk. de pgn en de zwelling spoedig, de gezonde huidskleur keert weer en ook de zweren genezen sneller door de verbetering van de bloedsomloop. Men kan ook deze aandoening beter voorkomen dan genezen, door een goede voeding met een voldoend kalk- gehalte liter melk per dag) e ge bruiken. door warme kleding te dra gen, door te zorgen voor lichaamsbe weging, die de bloedsomloop bevor- lert en door In dit seizoen 1 of 2 maal per dag 5 15 minuten te bestralen Tipt ap Philips rnfrfinhil". Bovendien kan Philips ..Infraphil" (prijs f 37.50), een uitkomst betekenen voor de be handeling van o.a. wonden kneuzin gen, ontstekingen en spierrheumatiek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 6