Vage voorstellingen bij Papoea's de ontwikkeling over Een plan voor verkiezingen in geheel Duitsland WHIST ZO! mm OVER 6 MILLIARD BETAALD AAN BELASTINGEN IN 1953 ZAT0RDAO 30 JANUARI 1954 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DRIE WEKEN NAAR NIEUW-GUINEA Parlementaire missie bracht uitgebreid rapport uit (Van onze parlementaire redacteur) De parlementaire missie, die met de zeer ruime opdracht een studie te maken van de toestanden en mogelijkheden op Nieuw-Guinea van 13 Au gustus tot 5 September 1953 In dit Nederlandse overzeese Ryksdeel heeft vertoefd, heeft haar verslag aan de beide Kamers der Staten-Generaal aangeboden. Het is een rapport van 47 grote pagina's elk van twee kolom druks geworden, waaraan nog werd toegevoegd een deel van 43 pagina's eveneens van twee kolom met bijlagen. De missie .bestaande uit de Eerste Kamerleden H. Algra, H. J. de Dreu en jhr. mr. G. A. M. J. Ruys de Beerenbrouck en de Tweede Kamerleden F. H. v. d. Wetering, J. de Kadt, J. G. H. Comelissen, mr. Th. M. J. de Graaf en prof. dr. W. L. G. Lemaire de heer V. d. Wetering trad op als voorzitter heeft op Nieuw-Guinea weer veel Informaties ingewonnen en veel materiaal verzameld. In vele vergaderingen is daarna van gedachten gewisseld met het re sultaat, dat men een naar onderwer pen gerangschikt verslag kon aanbie den, waarin op een enkel punt na een eensgezinde mening wordt weergege ven, verschil van opvatting bestond alleen ten aanzien van de vraag, of zending en missie het onderwijs en de ziekenhuizen in handen behoren te hebben, of de overheid. Tussen het relaas van haar bevin dingen door nam de missie een aantal conclusies en suggesties op, waarvan zij verwacht, dat zij bij de behande ling van de begroting van Nieuw- Guinea in de Kamers onderwerp van Papoea of Irianen? Een deel van de autochtho- ne bevolking van Nieuw-Gui nea geeft er de voorkeur aan Irianer genoemd te worden in plaats van Papoea. Einde 1951 werd de Advies raad voor West-Nieuw-Guinea in het leven geroepen. Zij is slechts éénmaal en wel in 1953 b(jeen geweest en heeft toen o. a. een resolutie aangenomen, waarin gevraagd werd voort aan, wegens de minderwaardi ge betekenis, die naar het ge voelen van de autochthone be volking aan het woord Papoea kleeft, in stede daarvan het woord Iiriancr te gebruiken. Het eigenaardige is even wel, dat in andere delen van Nieuw-Guinea de namen Irian en Irianer als scheldnamen beschouwd worden en daarom bepaald verworpen worden X*WVWWVWNV 732. Wanneer toe willen spreken over de bijkans bnverwoestbare scheppings drang van de plant, ia het verleidelijk de Afrikaanse apenbroodboom te noe men, welks stam een doorsnede van 10 meter kan bereiken. Deze gewel- dige bonk hout is gesproten uit één klein zaadje, dat het ganse plan voor deze geweldige boom reeds bevatte. Maar India heeft de heilige vijgen boom, een niet minder opmerkelijk plantenwonder, omdat uit de takken luchtwortels groeien die zich steeds weer in de grond verankeren, waar door zich rond de stam een zuilen kring van jongere stammen vormt. Ook deze nieuwe stammen woekeren weer verder, groeien maar alle kan ten uit, zodat na eeuwen een chaoti sche wirwar ontstaat van loofhal- len die een hoogte kunnen hebben van SO meter en waarin eeuwige schemer heerst. Bij deze gewéldige bossen loof, die door honderden stammen en stam metjes worden gesteund, is een lcroon- omvang van 280, ja zelfs van 500 me ter gemeten! De omvangrijkste boom van deze soort moet gestaan hebben op een eilandje in de Narbadarivier, en telde 1800 grote en 3000 kleinere stammen, onder wier loof 7000 men sen schaduw konden vinden. Het lijkt gerecht vaardigd dergelij ke, uit één boom bestaande bossen, als de omvangrijk ste planten aan te merken. Maar zij worden waar- schijnljk nog over troffen door de planten die in de weelderige waterwe reld der Zuidelijke zeeën groeien. Ze ker, ook in de Noordzee worden onder water zeegrassen ter hoogte van 6 tot 20 meter aangetroffen, doch deze ver dwijnen volslagen in het niet in ver gelijking met de reusachtige plant en- vormen in tropische zeeën, van welker ontwikkeling wij ons werkelijk geen voorstelling kunnen maken. Naast een kreupelhout van zeldzame, gras achtige wieren, zonderlinge palmen, koraalachtige struiken en parelmoer achtige planten, ontwikkelen zich daar in het water de bruine bossen, die er uit zien als ons eikenbos gedu rende de herfst. Dit. is 't zeewierwoud, in welks loof zich het fantastische en sprookjesachtige leven van kleurige zeeanemonen, bonte slinger wormen, statige zeepaardjes en veelkleurige vissen afspeelt. Verreweg de langste planten ter wereld worden hier aan getroffen, want de grootste zeewieren kunnen zeker 200, volgens andere op gaven zelfs 300 meter lang worden, waarbij moet worden opgemerkt, dat zij niet uitsluitend in de hoogte groei en, maar deels ook vrij op het -water drijven. En nu we ons zo uitvoerig met het grootste, het langste, het dikste en het omvangrijkste hebben bezig gehou den, is het wellicht niet. ondienstig ook eens een blik te slaan op het ver schijnsel van de groei zelf. Want dat is eigenlijk iets heel merkwaardigs! jff. PétiUoiu bespreking zullen uitmaken. Het rapport, dat de vrucht is van rustige bezinning na een lange en vermoeiende reis, behandelt de bevol kingsvraagstukken, de missie en de zending, het ondeiwijs, economische en sociale aangelegenheden, financië le vraagstukken, de volksgezondheid, volkshuisvesting en openbare werken, het bestuur en militaire aangelegen heden. Op verscheidene punten zal onge twijfeld een diepere studie nodig zijn, maar toch is dit rapport een waarde volle bijdrage voor de kennis van Nieuw-Guinea, het land, zijn bevol king, zijn mogelijkheden en zijn moei lijkheden. De heren van de missie hebben bo ven Nieuw-Guinea 6100 km gevlogen en o.a. in Hollandia. Biak, de Wissel meren, Seroei, Manokwari, Fak-Fak, Sorong, Steenkool, Doom en Merauke bezocht. Ontwikkeling Tijdens het bezoek, dat de parle mentaire missie aan Nieuw-Guinea heeft gebracht is gebleken, dat de Papoeas, die reeds langere ijd in contact met de Westerse beschaving zijn geweest, een aantal ideeën en verlangens hebben over de wijze, waarop men Nieuw-Guinea tot ont wikkeling kan brengen. Het aantal politiek-bewuste Pa poea's is achter nog klein; hun denk beelden en wensen hebben slechts sporadisch een vaste vorm aangeno men en de activiteit van de verenigin gen op politiek gebied is zowel naar binnen als naar buiten vrij gering. Uitbreiding en intensivering van het Nederlandse onderwijs acht de commissie noodzakelijk, doch zH j waarschuwt tegen kopiëring van het Nederlandse onderwijs. Er moeten vooral goéde boeren, tuinders en am- bachtslieden worden opgeleid en de beloningen van de Papoea-arbeiders I dienen zodanig te zijn, dat men niet I om financiële redenen van een vak- I opleiding afziet. Van speciaal belang noemt de mis sie het, dat in de lagere bestuurs functies in de gemeenschapsverban den, bijvoorbeeld in de functie van dorpshoofden, ook personen geplaatst worden, die een redelijke positie als vakman hebben verworven. Voorts is het nodig, dat een dienst wordt ingesteld, die zich met het coöperatieve wezen bezig houdt en met name de deelnemers in de coöpe raties de algemene coöperatieve be ginselen bijbrengt. Als midael om de Papoea's, die nog in het geheel niet of slechts korte t(jd met „het Westen" in aanraking ge weest zijn, tot enige ontwikkeling en enige cultuur te brengen, beveelt de missie aan een ethnoloog of andere op dit terrein wetenschappelijk gevorm de mensen te laten vaststellen, op welke wijze het acculturatieproces dient te worden aangepakt en aan het kantoor voor Bevolkingszaken een groter aantal practische werkers te verbinden. Dorpsgemeenschappen Er behoren voorts dorpsgemeen schappen te worden opgericht en streekplannen te worden opgesteld. Later zouden uit de bevolking advies raden in het leven geroepen kunnen worden voor ieder dorp, op de duur wellicht voor een onderafdeling of een residentie. De missie is echter van oordeel, dat deze zaak van onderen af aan gestimuleerd dient te worden. Nadrukkelijk waarschuwt de missie tegen het ontstaan van een driehoeks verhouding tussen autochthonen, Ne derlanders en Indo-Europeanen, zoals in Nedcrlands-Indië bestonden. Elke discriminatie moet worden vermeden. Een spoedige oplossing verlangt de missie voor de Europese arbeiders, die vlak voor de souvereiniteitsover- dracht door de overheid, althans uit naam van de overheid, in Indonesië ziin geworven, ten einde het gebrek aan arbeidskrachten op Nieuw-Gui nea op te vullen. Hun materiële en sociale positie is bepaald slecht te noemen. Uitvoerig rapporteert de missie over de geschiedenis en de aard en de doelstellingen van het protestantse zendingswerk en over de R.K.-missie. Zij spreekt haar grote waardering uit voor de toewijding, waarmede zovelen werkzaam zjjn in het belang van de uitbreiding van Christendom en be schaving. Zij verbindt daaraan geen conclu sies. doch volstaat met mede te delen, wat zij van zendlngs- en missie-auto riteiten heeft vernomen. Niet verbindend voor specialisten Rechtbank stelt minister in het ongelijk Het ingrijpen van de minister van Sociale Zaken in het specialistencon flict, door de vaststelling van een pryzenbeschikking voor de specialis ten, die zich uit de Landelijke Speci alisten Vereniging hebben terugge trokken, is door de rechtbank te Bre da niet verbindend verklaard. Op deze gronden werd de Tilburgse oogarts, die veertien dagen geleden terecht stond wegens een overtreding van de Prijsopdryvings- en Hamster- wet van rechtsvervolging ontslagen. Het tenlaste gelegde werd wel bewe zen verklaard. Dit bestond uit een prijsopdrijving van 75 ct.. een formele overtreding, begaan om 'n beslissing uit de lokken over de rechtmatig heid van het ingrijpen van de minis ter. De officier van Justitie, die f 225 boete had geëist, zal in hoger beroep gaan. Bedrijfspensioenfonds voor de Koopvaardij Blijkens een bericht uit de Staats courant van gisteren wordt het deel nemen in de Stichting Bedrijfspen sioenfonds voor de Koopvaardij ver plicht gesteld voor zeevarenden van 20 tot en met 59 jaar, zulks met in gang van 1 Februari 1954. IJsvrij voor de fiscus Op een Amsterdams belastingkan toor werd Woensdag vrijaf gegeven voor do ambtenaren om schaatsen te rijden. De overige ambtenaren kregen hiervoor Donderdag- en Vrijdagmid dag de gelegenheid" De directeur is op grond van de verlofregeling bevoegd om het oerso- neel ijsvrij te geven. Het hoofd van de afdeling kan beslissen of de ijsvrije uren later ingehaald moeten worden. Het vrij-af geldt alleen voor de lief hebbers van het schaatsenrijden. Maar of men dit al of niet doet is een kwestie van vertrouwen. Zoals dc jeugd overal elders in Ne derland, profiteert jong Volendam van het zo plotseling ingetreden vriesweer. Er wordt ..baantje gegle den". er wordt geschaatst en pret gemaakt. Prins Bernhard opent laboratorium T.N.O. Prins Bernhard heeft gisteren of ficieel het nieuwe gebouw in gebruik gesteld van het medisch-biologisch laboratorium der Rijksverdedigings organisatie TNO aan dc Lange Klein weg te Rijswijk bü Delft. RUIM 600 MILLIOEN MEER Achterstand wordt ingelopen De belastingen hebben in 1953 voor het Rijk een bedrag opgebracht van 6.078 millioen bij een raming van 5.441 millioen. Deze raming voor het jaar 1953 is dus met ruim 600 millioen overschreden. In December werd uit hoofde van de gezamenliijke kohierbelas tingen 255.5 millioen geïpd. Hierin is 93,7 millioen begrepen aan ven- nootschapsbelasting; Dit hoge be drag wijst er op, dat ln de loop van de maand reeds is betaald op voor lopige aanslagen over het lopende boekjaar, welke per ultimo 1953 in vorderbaar werden. In vergelijking tot 1952 is het in 1953 betaalde bedrag met ruim 350 millioen teruggelopen. In con tanten werd 300 millioen minder ontvangen. Van deze teruggang be treft 100 millioen afgeschafte be lastingen. Naar globale schatting is als gevolg van het inhalen van achterstand en het versneld opleg gen van aanslagen circa 350 375 millioen meer ontvangen, dan bij een normaal verloop van de aan slagregeling het geval zou zijn ge weest. Aan aanslagen werd Sn 1953 2.481 millioen opgelegd en 2.554 millioen betaald. Loonbelasting Aan niet-kohierbelastingen werd in 1953 3.417 millioen of 152 mil lioen meer ontvangen dan in 1952. Dit betekent een voortzetting van de stijgende lijn in de ontvangsten, wel ke sedert het einde van ae oorlog \iel waar te nemen en die in 1952 door een daling was onderbroken. De toeneming hangt samen met de gunstige economische ontwikkeling in het afgelopen jaar. In overeenstemming hiermee zHn het vooral de loonbelasting, de rech ten op de invoer en de omzetbelas ting, welke ten opzichte van 1952 hogere opbrengsten hebben geleverd. VERRASSING VAN EDEN Kieswet moet werkelijke vrijheid verzekeren Terwijl demonstranten met stinkbommen te velde trokken tegen vier Berlijnse bioscopen, waar de befaamde Hitlerfilm voor het eerst vertoond werd, begonnen de vier ministers gisteren in het gebouw van de Geallieer de contröleraad bjj verrassing aan de bespreking van de Duitse kwestie. Minister Eden overtroefde Molotow door te midden van een bespreking der procedure plotseling een plan voor het houden van verkiezingen in geheel Duitsland en voor de hereniging van het land op tafel te leggen. Het plan was tevoren door de drie Westelijke ministers besproken en ter kennis van de VVestdultso regering gebracht. Het is gebaseerd op de in Bonn verde digde beginselen voor een herstel van de Duitse eenheid. Molotows eerste reactie was dan ook, dat Eden zich een leerling had getoond van grondwetsexperts van et Duitse type. Voordat de conferen tie het Duitse vraagstuk aansneed, was Molotow er bij verrassing mee accoord gegaan, dat zijn Donderdag ingediend voorstel voor een wereld conferentie inzake ontwapening eerst volgende week in de dan te houden besloten zitting der ministers wordt behandeld. Volgens Edens plan moeten de vier mogendheden een kieswet voor Duitse verkiezingen opstellen, daarbij kies wetten, aie reeds voor dit doel zqn opgesteld door het Oost-Duitse en het West-Duitse parlement, in aanmer king nemend. Zo spoedig mogelijk na afkondiging van de kieswet door de Grote Vier zouden de verkiezingen moeten worden gehouden. De kieswet moest verzekering van werkelijke vrijheid bij de verkiezin gen omvatten. Hierop diende toezicht te worden gehouden, evenals op het tellen, der stemmen, door een commissie, be staande uit vertegenwoordigers van de Grote Vier en eventueel van neu trale landen. Deze werkcommissie zou niet later dan veertien dagen na beëindiging van de Berlijnse conferentie haar werkzaamheden moeten beginnen en niet later dan een maand na het be gin van haar werkzaamheden haar verslag moeten uitbrengen. De kem van het Britse voorstel is vervat in de zinsnede over de rechten van een toekomstige Duitse regering. Deze luidt „de regering voor geheel Duitsland zal bevoegd zjjn de inter nationale rechten en verplichtingen van de bondsrepubliek en van de Sow- jetzöne van Duitsland over te ne men en die internationale overeen komsten aan te gaan, die zij wenselijk acht". Molotow zal dit plan weigeren onder aandringing van de erkenning van Oost-Duitsland en Bonn is daar entegen er sterk voor geporteerd. Suikerprijs voor de boer 47 gulden per 1000 kilo De minister »-an landbouw heeft de suikerprhs voor de boer voor de oogst 1954 vastgesteld op 47 per 100 kg. Naar aanleiding van de gevolgen van de ramp voor de suikerbietenteelt en de suikerindustrie werd het vorige jaar geen suikerprijs maar een suiker bietenprijs vastgesteld, welke 43.50 per 1000 kg bieten bedroeg. Bij de huidige verwerkingskosten zou een zelfde suikerbietenprtjs thans hebben geleid tot een suiker-prjjs van 48.30. Bij het bepalen van ae suikerprijs op 47 is de kostprijsberekening van het Landbouw Economisch Instituut uit gangspunt geweest, waarbij, evenals in voorgaande jaren, rekening is ge houden met de met suikerbieten be- teelde oppervlakté in de kostprijsge- bieden. en 68 milll- Van de belastingen, die in inder hebben o| voorgaande jaar. minder hebben opgebracht dan in het tr, kunnen worden ge noemd de vereveningsheffing millioen), de zegelrechten (7 milli oen als gevolg van de verminderde emissie-activiteit van ie lagere pu- ïamen) en :ing 6 millioen De opbrengst over 1953 heeft de herziene jaarraming ad 3.338 mil lioen met 79 millioen of 2.4 procent overschreden. Ook hier concentreer den zich de belangrijkste overschrij dingen by de loonbelasting IJ Het Wereldgebeuren millioen), de invoerrechten Cf lioeni en de omzetbelasting ff 28 millioen). Accijns op tabak President Professor dr. Theodor Heuss, de eerste president van de nog niet zo lang bestaande West-Duitse bondsrepubliek, wordt op 31 Januari zeventig Jaar. De witharige bondspresident Hcusa Is vroeger met hart en ziel journalist geweest. Hij Is in 1884 in Bracken- heim in Württemberg geboren en toen hij nog maar amper achttien jaar was, werd zjjn eerste artikel al In de te Heilbronn verschonende „Neckar-Zeitung" afgedrukt, waar het notabene de plaats van het hoofd artikel mocht innemen. Nog maar kort geleden vertelde hij In Bonn aan een paar journalisten hoe reusachtig trots hij daarop indertijd als jongen was geweest! Hij heeft jarenlang aan tal van vooraanstaande Duitse kranten, zoals de bekende „Vossische Zeitnng" en de „Frankfurter Zeltung". meege werkt en tegelijkertijd voor enkele buitenlandse bladen geschreven. Ook in de Hltler-t(Jd zat h(j niet stil. maar tegen het einde kon h)) zjjn artike len alleen nog manr onaer een pseu doniem laten verschijnen. Na de oorloc trad hjj opnieuw thans weer eerlijk en met een ooen vizier als Journalist op. Al in Sep tember 1945 gaf hij in Heidelberg de „Rhein-Neckar-Zcitung" uit. Ongeveer dertig ia-ir heeft hij in Berlijn gewoond. Hij heeft hier aan de Duitse Hogeschool voor Politiek gedoceerd en hij Is hier ook lid van ae Rijksdag geweest. In 1948 ziet men hem als professor in de geschiedenis en staatsweten schappen aan de Technische Ho geschool te Stuggart, en in 1949 werd hij tot president van de republiek uit geroepen. Heuss resideert thans ln 'n grote wit te villa aan de Koblenzerst rasse in Bonn. De villa, die een jaar of negen tig geleden door een rijk geworden ..sulkerkoning" werd gebouwd, staat midden in een park. dat een opper vlakte van vier hectare heeft. Het huis werd vroeger door twee toren tjes ..ontsierd" „versierd" was ech ter de bedoeling van de oorspronke lijke bouwer geweest. Maar Heuss, die zelf twee boeken over architec tuur geschreven heeft, heeft die maar gauw laten weghalen. Thans staat er een televisie-antenne op het platte dak. Achter de villa stroomt de Rijn. Heuss is in ziin hart altijd eenvou dig gebleven. Hij houdt niet van over dreven pronk en praal Voor het hek aan de ingang van zijn tuin staan doodgewone Bonnse politieagenten op wacht Zij hebben niet eens een ge weer. dat zij presenteren kunnen, wanneer buitenlandse ambassadeurs, gezanten of andere hoge bezoekers ln hun glimmende auto's door het hek naar binnen zwenken. Ondanks zijn niet te Jeugdige leef tijd en ondanks de vele beslom meringen. die z^n hoge ambt met zich brengt, is hij iedere morgen al om 7 30 uur achter zijn schrijftafel present, wanneer de megste Duitsers nog maar pas opgestaanen nog niet eens naar hun werk onderweg zijn. Hij kijkt dan met een kennersblik d« ochtendbladen door. om op de hoogte mil- van het nieuws te blijven en van de Opvallend is de stabiliteit in de wijze, waaron dit door de diverse kranten wordt opgedist. Elke dag worden er tussen de drie- en de vierhonderd brieven voor hem gebracht, die hij gelukkig niet alle- ontvangsten aan accijns op gedistil leerd; reeds drie jaren achtereen werd rond 110 millioen geïnd. De accijns op tabak is de enige accijns waarvan de opbrengst een voortdu rende stijging vertoont. In de jaren 1950 tot en mot 1953 werd achter eenvolgens 261. 300, 309 en 324 millioen ontvangen. De ontvangsten wegens de buiten gewone heffingen bedroegen 107,4 millioen of ruim 17 millioen meer dan was geraamd De overschrij ding betreft uitsluitend de vermo gensheffing ineens. De betalingen van buitengewone heffingen door middel van inlevering van staats schuld hebben de netto-ontvangsten belangrijk overtroffen: zij liepen na- belangrijk overtroffen: zij beliepen namelijk 184 millioen. In totaal was per ultimo 1953 aan buitengewone heffingen 3 082.2 millioen ontvangen. Gezien het net to kohier-bedrag per die datum van 3.275 millioen bleef nog 193 mil lioen in te vorderen tegen 266 mil lioen per ultimo 1952. maal zelf hoeft door te lezen. Er zijn Ber'ijnse conferentie dreigt lang te worden (slot van pagina 1) Over auto's gesproken: soms de vreemdsoortIgste epistels onder. Voor een groot gedeelte na tuurlijk van mensen, die financiële of andere hulp van hem willen heb ben. Er was niet lang geleden ook een brief bij van een gymnastiekver eniging uit een andere plaats. De le den waren van Dlan naar Bonn te ko men en zij zouden hier door het staatshoofd ontvangen worden. En nu wilden ze van te voren weten, of ze „Heil" of ..Hoera" moesten roepen, wanneer zij hem in zijn tuin zouden zien verschijnen! De president zelf moest nu maar eens zeggen, wat hH het liefst had. De president vond. dat „Heil" tot een periode heeft behoord, die thans in Duitsland gelukkig ach ter de rug ligt. Een poosje geleden heeft Heuss nog eens een bezoek gebracht aan het gvmnasium, waar hij een deel van zijn jeugdjaren heeft doorgeb-acht. Die school draagt tegenwoordig de naam „Theodor Heuss-Gvmnasium". Er werd toen 'uist een feest gevierd en de oud-leprlingen konden weer in de schoolbanken gaan zitten net als in de „goede oude tijd". "Een leraar stond, precies als vroe- ver. voor de klas en stelde vragen. Hrj wilde ook iets van „de scholier Heuss" weten. Maar de „leerling" zo iets kan voorkomen kon er werkelijk geen anwoord op vinden. Om een pijnlijke situatie te voorko- I men vooral als staatshoofd van Molotow I «en zo groot land mag men zijn repu- zal misschien binnenkort een nieuw 1 iatle niet te grabbel gooien! stak record kunnen vestigen, want zijn ..scholier" maar gauw zijn vinger grote zwarte Russische „SIS" waar- °P- J van ramen en deuren tegen bestand zouden zijn, legt de afstand tussen Unter den Linden en de Potz- dammerstrasze elke dag iets vlugger af. Op de le conferentiedag deed hij er vijf minuten over. De tweede dag werd het vier minuten, de derde dag 3 en gisteren zelfs twee. De politie- jeeps uit het Westen staan zijn colon ne bij de Potzdammerplatz met lo pende motoren op te wachten, ten einde net zo hard te kunnen rijden als de Rus. Opmerkelijk is. dat niemand van te voren weet, in welke wagen Molotow heeft plaats genomen. De ene keer zit hij in de eerste, de ande re keer in de derde auto en men heeft ook al. geconstateerd, dat hij in de tweede of de laatste wagen zat. De Beriynse conferentie thans op zjjn eerste keerpunt gekomen. Molo tow zal in de komende dagen moeten laten zien in hoeverre het hem ernst is Berlyn te herenigen en het vredes verdrag voor Oostenrijk op te stellen. De Westelijke Duitse pers schreef, dat de Rus ook volgende week zijn reeds veel in praktijk gebrachte ver tragingstactiek zal voortzetten ten einde het eigenlijke thema zo lang mogelijk te omzeilen. De Oost-Duitse pers daarentegen meent, dat al het gemanoeuvreer van de laatste dagen in het belang van Duitsland's eenheid is. De met het communisme geïnfecteerde journalis ten in Oost-Duitsland moeten ook zo schrijven. Zij weten, dat de hereni- - ging van Duitsland onherroepelijk het PRESIDENT HELSS einde van hun carrière betekent. 1 twee boeken over architectuur. i hij. 1 Vp Natuurlijk kon dat niet geweigerd worden. Een poosje geleden kreeg Heuss een brief van de Duitse hocdenfabri- kanten, die er zich gezamenlijk over beklaagden, dat de bondspresident zich zo vaak zonder hoed in het open baar vertoonde. Dat vonden zij geen goede reclame voor hun bedrijf. Heuss antwoordde er nogal geestig en gevat op. Hij wees er in zijn brief op. dat het hem werkelijk geamu seerd had. dat men hem als de eerste mannelijke manneauin van de bonds republiek wilde beschouwen. Hil was weliswaar inderdaad net staatshoofd, maar zo schreef hij men scheen hem met koning Edward VII van Engeland te verwisselen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 5