PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Molotow moet laten zien of het hem ernst is inzake Duitsland Polder Waarde zal ingrijpend gewijzigd worden BILT Ka nil ij n PRESIDENT LAAT POLITIEKE LEIDERS ARRESTEREN FEEST IN DEVENTER GAAT VANDAAG NIET DOOR 197e Jaargang - No. 24 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie; F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct. W. de Pagter Hoofdred.: G. Balllntijn; Pl.-verv.: W. Leertouwer en H A Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week. f 5.85 per kw„ fr. p. p. f 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 30 Jan. 1954 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm Minimum p advertentie f 3.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties imox. 8 regel»! van 1—5 regel» f l«—Iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adre» Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlisslngen. Walstr 58-60. telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 21601; Middelburg. Markt 51. telef. 3841; Goe», Lange Vorststr C3. telef 2475 <b.g.g. I Ooatburg. Flnlandstr. 2. telef 16; Terneuzen, Brou werljstr. 2; Zierlkzee. N. Bogerdstr C 160. telef CONFERENTIE OP EEN KEERPUNT Het is onbegrijpelijk, dat alles wat wij in deze dagen her denken, al weer een jaar geleden is. Zo lang, zo kort Voor wie ver van het rampge bied woont, is het wellicht lang, twaalf volle maanden, twee en vijftig weken. Voor allen, die het water zagen rijzen en rijzen, die noodlottige Zaterdagmiddag van de 31ste Januari 1953 die de wind hoorden gieren, die het vee in de stellen hoorden stampen, is Berlijnse conferentie dreigt wel erg lang te worden (Telefonisch van onze speciale verslaggever) BERLIJN, VRIJDAGAVOND. De eerste weck der Berlijnse conferentie loopt ten einde. De journalisten, die de vier ministers slechts met de ver rekijker hebben kunnen volgen, heeft het over het algemeen niet aan span ning ontbroken. Elke dag was er wel iets nieuws te beleven of zelfs sensa tie te ondergaan. D? volgende week wordt de conferentie voortgezet, nu in Oost-Berlijn en wel in de Russische a mbassade aan Unter den Linden. Op het program staan Duitsland en Oostenryk, doch het is de vraag of beide onderwerpen binnen zes dagen afgehandeld kunnen worden. Sommige waarnemers betwijfelen zelfs of men vandaag over een week enige werke lijke vorderingen ten aanzien van de Duitse kwestie zal hebben gemaakt. De Berljjnse conferentie kan een lange conferentie worden. Eindeloos wordt zij echter in geen geval, daar de Westerse geallieerden niet zullen toestaan dat van 't gebouw van de contröleraad een tweede Palais Rose (Parijs '51) zal worden gemaakt. In een étalage van een horlogerie aan de Kurfürstendamm kan men een de ramp nog altijd verbijsterend heej touw bewonderen, waarin een heden, brandende actualiteit, niet te bevatten en niet te verwerken catastrofe. Er stond een vliegende storm. Maar men had aan de kusten he viger stormen meegemaakt. Het water steeg en steeg, maar de dij ken hadden het al zoveel eeuwen gehouden. Toen de nacht over Zeeland en de Hollandse eilanden daalde, wie maakte zich daar toen ongerust? En wie heeft diep in het land aan een stormvloed, aan brekende dij ken gedacht? O" j mstreeks twee uur in de nacht begon het onheil zich te vol trekken. Twee uur na middernacht begaven de eerste zeeweringen het. Het water is niet langzaam geko men. Het heeft zich als een bandjir over de landen gestort. Mens en dier werden in hun woningen ver rast en in al te veel gevallen baatte geen vlucht. De zondvloed was sneller. Achttienhonderd doden, mannen, vrouwen, kinderen, zeven en veer tig duizend stuks vee. Honderd drie en veertig duizend hectaren grond verzwolgen. Vijf en zestig grote gapende gaten in de dg ken, honderden kleinere. Het zgn schokkende feiten. Voor iedereen. Maar men moet in het rampge bied zelf hebben geworsteld, men moet gevoeld hebben, hoe water, dat slechts tot de knieën reikte, niet meer te weerstaan was, men moet met de wil om te helpen machteloos hebben gestaan tegen onophoudelijk stijgende, niet te stuiten watermassa's, men moet de mensen hebben gezien op de daken der huizen, in doodsnood zwaaiend met beddelakens om hulp, men moet de doden hebben aanschouwd en het nameloos leed bij wie overbleven, om te beseffen, hoe gruwelijk die schokkende fei ten zyn. De klokken beierden over Zee land. Zij hadden zo vaak gebeierd in tijden van vreugde. Zij hadden in geen eeuwen geluid voor een on heil. Nu luidde de noodklok. Een weergaloze catastrofe had zich voltrokken. Oost Zuid-Beveland, de Kruininger Polder, Schouwen-Dui- veland, Tholen, Sint Philipsland. Noord-Beveland, delen van Wal cheren, stukken van Zeeuwsch- Vlaanderen. De eilanden van Zuid- Holland, delen van Brabant. Over al het water, de zondvloed. Over al de inachteloze mens. Een jaar is voorbij. De dijken zijn dicht. De velden van Zeeland zijn vaal en doods. De wolken zeilen er over. Het water ligt als een grijze, be vroren gordel aan de dijken. De mens is teruggekeerd naar de plaats waar hij gezaaid had. Wie hier wonen hebben ervaren, dat met de dichting der dijken het leed niet geleden was. Nog altijd heerst er rouw in de harten en nog altyd ligt er titanenwerk om te ferme knoop is gedraaid. „Wanneer wordt deze knoop ontward?" staat er in het Duits, het Engels, het Frans en het Russisch bij. Ja, wanneer? De Gordeaanse knoop kon nog met een zwaardhouw worden doorgehakt, maar de Oost-West-knoop niet meer. Zij bestaat uit een kluwen van uiterst ingewikkelde verstrengelingen, welke niet één-twee-drie ontward kunnen worden. En als de voortekenen niet bedriegen, dan komen er in de ko mende weken nog heel wat knoopjes by. Men kan wel zeggen, dat Molo tow in de eerse conrerentieweek de meeste ronden heeft gewonnen en de rest slechts op punten heeft verloren. Zelfs ziin wens om op korte termijn cén Vijf Mogendheden conferentie te houden zal de volgende week opnieuw onder de ogen worden gezien, ook al hebben de Westerse afgevaardigden zich duidelijk van hun uitgangspunt: ontspanning der internationale ver houdingen, gedistancieerd. Voor ieder die de waarde kent, vvelke de Russen aan propaganda en prestige toeken nen, moet het voorts duidelijk zijn, dat men zich in het Kremlin in de handen wry ft, omdat het eerste ge sprek over de hereniging van Duits land niet ln de Westelijke, maar in de Oostelijke sector van Beriyn gehou den zal worden. Vrolijke noten Bij alle zwaarwichtigheid, welke een conferentie als die in Berlijn nu eenmaal met zich brengt, ontbreken de vrolijke noten, de anecdoten en de bijzondere voorvallen gelukkig niet. Zo arriveerde dezer dagen een Rus sisch soldaat voor het pershuis met 't verzoek hem 'n bewys te geven dat hy met (Amerikaanse) jeep ongehin derd door W.-Berüjn kon ryden. De man moest even wachten en kreeg toen van 'n grapjas 'n rood biljet uit gereikt, dat hij maar op de voorruit •lakken moest. Er werd echter niet plakken moest. Er werd echter ntei bij verteld, dat het biljet een West- Berlijns propaganda plakkaattje was, waarop de zin: „Beriyn blijft toch Berlijn te lezen stond. De Rus liep verheugd over de vlotte bediening naar zijn jeep, plakte het rode briefje op de voorruit, gaf gas en reed weg. (vervolg op pag. 3). De vorst betekent voor vele dieren grote ellende. De watervogels van de Middelburgse vesten, die zirh anders frank en vrij in het water bewegen, hebben thans slechts een beperkte bewegingsvrijheid. (Foto P.Z.C.J. Verded'ger Berkelse arts in arrest De Haagse advocaat mr. M. H. H., een van de verdedigers van de Ber kelse arts O. die verdacht wordt van moord op z;|n vrouw, is gearresteerd. In de laatstp dagen heeft deze zaak veel stof doen opwaaien in verband met voor de ve'-dachte ontlastende brief jes die tc elfder ure te voorschijn zyn gekomen. Volgens het open baar ministerie zouden dit vervalsin gen zijn. In dit velband is reeds een broer van de verdachte, die zich in een phychiatrische inrichting te Ber- kel bevond gearresteerd. doen: waar men ook kijkt ruïnes. De Almachtige, die in zijn alwij- ze voorzienigheid en in zijn ondoor grondelijke raad een jaar geleden het onheil van Zeeland niet af hield, heeft de mens de kracht ge geven om ook dit nameloos leed te dragen. Om de vuisten te ballen en de ruggen te krommen, om met taaie onverzettelijkheid het schier bovenmenselijke herstelwerk aan te grijpen. Verbeten. Maar ver trouwend. Met in het hart de ze kerheid, dat er een zegepraal zou zijn. Dat is het wonder geweest, bij al deze noodlotsslagen. TV T og ligt het volledig herstel in een ver verschiet. Voor velen zal het nooit komen. Er is leed, dat ook de tijd niet heelt Bij velen breekt het verdriet, dat bevroren scheen, nu pas door. Daarom zijn deze dagen van her denken zware dagen. Overal waar het water kwam. Nog heerst de verbijstering. Maar daarnaast dankbaarheid en daarnaast deemoedige trots. Om dat wie geslagen werd niet gebro ken is. Omdat wie in rouw werd gedompeld de kracht vond om voort te gaan in het leven. Omdat er na grauwe ellende en uiterste nood weer barmhartig heid kwam en uitkomst Eenmaal zong de psalmdichter: Het water is gekomen tot aan de [lippen, In ben verzonken in bodemloos [slijk, waar ik niet kan staan; Ik ben gekomen in diepe wateren, een vloed overstroomt mij Maar in dezelfde psalmen zingt hij: Geprezen zij de Here, want hg heeft mij wonderbare [goedertierenheid betoond in den gloed der benauwdheid. REVOLUTIE IN WEST-SYR1E Staat van beleg afgekondigd In vijf Syrische provincies |s Vrydag de staat van beleg afgekondigd, na dat zich Donderdag j.l. botsingen hadden voorgedaan tussen de politie en hetgeen van regeringszijde worden genoemd „onverattfcwoordelijken". De ze vijf Syrische provincies strekken zich uit over geheel West-Syrië, waar in het grootste gedeelte der 3.253.000 Syriërs woont. President generaal Sjisjakli heeft medegedeeld de staat van beleg in verscheidene Syrische districten te hebben afgekondigd, nadat zich, na het arresteren van leiders van ver schillende politieke partijen, wanor delijkheden hadden voorgedaan. President Sjlskakli liet politieke leiders, die weigerden met zyn bewind samen te werken, arresteren. Volgens berichten uit buitenlandse bron zouden de betrokkenen zyn ge arresteerd omdat zy gepoogd zouden hebben het leger te overreden de re- gering-Sjisjakli met geweld om ver te werpen. Ook enige legerofficieren zouden gearresteerd zijn. Generaal Sjisjakli is zelf, in No vember 1951, via een staatsgreep, waarby geen slachtoffers zijn geval len. aan de macht gekomen. Het afkondigen van de staat van beleg is geschied in overeenstemming met artikel 92 van de Syrische grond wet. Hierin is bepaald dat de presi dent, „in geval van noodzaak", voor ten hoogste een maand de staat van beleg kan afkondigen zonder vooraf gaand overleg met de volksvertegen woordiging. Het was Vrijdag te Da mascus volkomen rustig. Uitstel behandeling faillissement Waldorp De Haagse rechtbank heeft de be handeling van de faillissementsaan vraag van de fa. Waldorp verschoven naar Maandag 1 Februari. Koud winterweer duurt voort (Van onze weerkundige medewerker). Ook in Zeeland is het deze week tot strenge vorst geko men. Woensdagmorgen meldde Vlissingen -10 graden Celsi us. In het Oosten van ens land werd tot nu toe op het vlieg veld Twente de laagste tempe ratuur van -13 graden Cel sius gemeten. Boven Frankryk ligt een depressie die aldaar regen en sneeuw veroorzaakt. Kleine storingen komen over België en Luxemburg, verge zeld van enige sneeuw, af en toe dicht bij ons land, maar hebben hier nog nergens sneeuw van betekenis gebracht. Alles wyst er op, dat het koude winter weer nog zal voortduren. Op nieuw is zeer koude lucht uit Rusland afkomstig, waarin het te Moskou 24 graden vriest, in beweging gekomen op weg naar West-Europa. Wel wordt deze koude lucht boven de Oostzee enkele graden aange- warmd. De kans op een toene ming van de vorst wordt hier door tijdens het weekeinde gro ter. Men doet goed komende nachten met de mogelijkheid van strenge vorst rekening te houden. VVWMVAVV\VVVVA\\VW van de oO.OUÖste inwoner Lambertus Johannes Kwakkel. Een receptie in de trant van een kraamvisite: met be- Het Deventer gemeentebestuur had j een fonds te stichten ten algemene zich voorgesteld om Zaterdagmiddag nutte van de Deventer jeugd. B.'.-ge in het stadhuis een receptie te nou- meester mr. H W. Bloemers heeit in den ter gelegenheid van de geboorte de raad waarin ook diverse raadsle- i den niet bepaald blijken van instem ming lieten horen, in bittere bewoor dingen zyn teleurstelling uitgespro ken. De openbare collecte van Zaterdag middag is een fiasco gebleken. De opbrengst is tot dusver niet prijs ge geven. Toch zyn er nog enkele belang rijke giften ')ij het gemeentebestuur bmnen gekomen, zodat in elk geval het minimum kapitaal voor de bouw- spaarkas aanwezig :s. Algemeen werd het idee als over dreven bestempeld, maar de „weg terug" bleek niet meer mogelyk te zijn. Dus geen receptie en naar het zich laat aanzien ook geen rondgang van de stedelijke muziekcorpsen Zater dagmiddag. In deze dagen van felle kou kunnen de muzikanten hun in strumenten niet aan de lippen heb ben. schuit met muisjes. Maar deze ecep- tie blijkt nu reeds een deceptie te zullen worden, zodat B. en w. deze ontvangst haastig zegd. Hoe verheugd de Deventer bevol king ook was over de 50.000ste me deburger, van stonde af aan heeft zij een gereserveerde om niet te zeg gen Koele houding aangenomen ten opzichte van de plannen om een huis als geboortegescnenk aan te bie den. Het idee hiervoor was in de boe zem van het gemeentebestuur ont staan, maar al aanstonds toen het werd geannonceerd en met vertegen woordigers van verenigingen en or ganisaties werd besproken, werd het duidelijk, dat het met de symphatie ondervond, welke er wel van ver wacht werd De wens werd uitgespro ken om in plaats van een boiwfonds Staking in Frankrijk VryUagochtend moesten de Par[jze- naars door de sneeuw naar hun werk lopen, daar de openbare vervoersor ganisaties een waurschuwirigssta- king hielden om kracht, by te zetten aan de eisen tot loonsverhoging. Dranksmokkel tussen Nederland en Zweden Een ongewoon grote dranksmokkel van Nederland naar Zweden is door de Finse politie ontdekt. Een hele scheepslading van 10.000 liter nage noeg zuivere alcohol ter waarde van bijna een half inillioen gulden, die on derweg was van Amsterdar i naar Finland, is spoorloos verdwenen. De spiritualiën werden vóór Kerst mis te Amsterdam in een Fins schip geladen, maar toen dit in Finland aankwam :onstateerde de politie dat er geen druppel meer aanboord was, hetgeen des te meer bevreemding wekt. daar het schip gedurende de ge hele reis onder politie-bewakmg stond. Bij het vertrek uit Amsterdam heeft de Nederlandse politie tiaar Deense, Zwaedse en Finse collega's ervan in kunnis gesteld, dat het schip een hiding van duizend vaten, elk inhoudende tien liter, aan boord had. die w;i arschynlyk voor Finland was bestemd. De bemanning werd by 'aankomst in Finland een verhoor afgenomen, maar allen ontkenden dat er alcohol aan boord was geweest. Men neemt aan, dat er hier sprake is van een uitgebreid smokkelcomplot en dat de lading hetzy op het eiland Bornholm, hetzij ergens aan de Zweedse kust is gelost Voorlichting over herverkaveling „Laat unieke kans voor sanering niet voorbijgaan De grote opkomst naar de voorllchtingsby een komst over de herverkave ling In café Kloet te Waarde, toonde Vrijdagmiddag duidelijk, hoezeer de ze zaak onder de grondeigenaren en -gebruikers van deze polder leeft De inleiding, welke ir. M. Appelman van het cultuurconsulentsehap hield, heeft niet alleen een beeld gegeven van de veranderingen welke in de polder zul len worden aangebracht, doch ongetwijfeld ook vele vragen over de moeiiy- ke materie van de herverkaveling voor de betrokkenen tot een oplossing ge bracht. Na een openingswoord van de voor zitter van de plaatselyke agrarische subcommissie, de heer M. van Fraas- sen, begon ir. Appelman zijn uiteen zetting met erop te wyzen, dat her verkaveling beoogt verbetering te brengen in diè landbouwkundige fac toren, welke voor een reeks van jaren hun nut zullen afwerpen. Plan voor het gemaal Er is voor de polder Waarde een ontwateringsstelsel ontworpen, dat rekening houdt met de verschillen in hoogteligging en de samenstelling van de gronden. By de afwatering in deze polder zit de moeilykheid bij het lo- zingspurit. De sluis is wel in orde, doen de suatiegeul slibt de snel dicht. Daarom ligt het ln de bedoeling, 'n gemaal te stichten. Daar de bouwkos ten echter boven de f 150.000 komen, wordt nog de mogelijkheid van een gezamenlijke bemaling met de polder Kruinlngeo onderzocht. Er zou dan een leiding door de Kadjjk aangelegd moeten worden. Wanneer alsnog be sloten wordt tot de bouw van een apart gemaal voor de polder Waarde, zal dit wel in de omgeving van de sluis moeten verrijzen. Wat de waterleidingen betreft deelde lr. Appelman mede, dat de Krabbendykse vliet als een der pri maire waterleidingen van Waarde be houden blijft. Voorts zal er een nieu we waterleiding komen, welke Jwars door de polder van Gawege, door de Kerkstraat naar de boeraery van de heer Waterman komt te lopen. Voor de Westveerpolder wordt nog de mo gelijkheid nagegaan, om deze direct op het te jouwen gemaal te doen af wateren. Nieuwe wegen Het wegenstelsel zal ook belangrij ke wijzigingen ondergaan. In verband met ae tegenwoordige eisen zulien de wegen een minimale kruinbreedte van 8 m krijgen, terwijl dit by beplanting plm. 10 m zal worden. De rybreedte wordt dan 3 m. Daar de aanleg van 1 km weg on geveer f 50.000.vergt, kunnen vooi ae ontsluiting van de landbouwgron den uiteraard niet teveel wegen wor den gelega. Er is daarom ren mid denweg gekozen, waarbij een ':avel- diepte van 3 400 m voor kleine be drijven elaatbaar wordt geacht De weg van Luehtenburg naar Waarde blijft ongewijzigd, terwijl ook de Breeweg in grote lynen zyn tracee blyft volgen. De wegen naar Oostdijk en langs de Lavendeldyk worden eveneens gehandhaafd. Omtrent de aanleg van nieuwe en verbetering van bestaande wegen, deelde ir. Appel man o.m. mede, dat het de bedeling is om de thans doodlopende weg via het bedrijf van de heer Buizer door te trekken, met een aansluiting op Ga wege. De slingerende Plasseweg wordt rechtgetrokken en van de Plat- tedijk komt een doorgaande weg naar de molen. De Hogeweg en de weel- weg komen pracfisch te vervallen. Langs de vroegere bedrijven van Wis se cn van Koeveringe komt ook geen (vervolg op pag 2J KORTE PREDIKATIE. Huizen bouwen: Mnttheils 7 2',—27 Tegenwoordig worden overal huizen gebouwd en het gaat erg snel. Er is ook zo'n woningnood. De mensrn, die het kunnen weten zeggen, dat ileze huizen niet lang zullen blijven staan. Toen Christus op aarde u:ns schij nen er ook r.iet altijd beste naren ge bouwd te z\jn. lij) zegt vaü die huizen, dat ze instorten, als het gaat tra/tien en regenen, want ze zijn op zand ge bouwd. Wij hebben het voor ons ogen zien gebeuren raet de ramp op l Fe bruari. In een hele straat bleken in een dorp de huizen op za ud gebouwd en ze spoelden weg. De burgers in grote nood. Gelukkig verdronk er geen van do 60 mensen, maar dat is als door een wonder niet gebeurd. Christus spreekt ook nog over an dere huizen. Huizon, die in de rotsen zijn gefundeerd. Die houden het uit ook in stormweer. Ge begrijpt wel dat Christus hier de huizen neemt als beeld van de men senlevens. Ook als beeld van Uw en mijn mensenleven. Dat leven kan in elkaar storten en dan gebeuren er on gelukken en alleen de brokstukken waar niemand wat aan heeft blijven over. Het leven kan ook blijven staan hoe het ook stormen kan maar dan heeft het een fundament. Kijk, je kunt bouwen en je kunt fun deren. Zonder fundament gaat het verkeerd en met fundament gaat het toch goed. „Een ieder, die deze mijn woorden hoort en ze doet za! gelijken op een verstandig man, die zijn huis bouwt op een -ots." Wij kunnen de woorden fan Chris tus horen envergeten en je gaat onder. Wij kunnen ze ook horen cn er iets mee gaan doen en dan gaat het goed ook door de storm. Veel mensen die verleden jaar met de grote ramp midden in de verschrik- kelykste dingen hebben gezeten heb ben ontdekt dat zij toch niet onder gingen want zij hadden geleerd op Christus te bouwen. Velen bleken op zand gebouwd te hebben en ze hadden niets. Wij mogen nog verder leven Christus riep ons ook door de ramp. Hij roept ons nog iedere dag. En Hij zegt tegen ons: ..Ge bouwt verkeerd, nis ge buiten Mij bouwt.'" Zullen wé dan toch doorgaan met buiten Hem aan ons letten verder te bouwen f Het is ons niet geraden. Laat Hij bouwen in onze gedachten, in onze woorden, in onze daden. Hij met Zijn verlossen de. reinigende genadekracht. Zijn kruis leert ons ook vandaag nog: ,Jn de donkere nachten van deze wereld wordt ge wegncvaugd, maar Hij is er"; en daarom is het niet ho peloos als wij Hem tot onze Bouw meester en tot ons Levensfundament hebben. Vlissingen. J. KWAST. DE VERWACHT: AANHOUDENDE VORST. Enkele overdrijvende volkenvelden, maar vrijwel nergens sneeuw. Matige tot vry krachtige wind tussen Noora- Oost en Oost. Matige tot lichte vorst. (Nieuwe Maan op 3 Februari). 31 Januari Zon: Op Maan: Op 1 Februari Zon: Op Maan: Op ZON EN MAAN Onder Onder 17.25 13.34 Onder 17.27 Onder 14.47

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 1