TELEFOONTJES HERSTELFRONT In éên jaar tijds herstelbare schade in Zeeland getaxeerd St. Philipsland herstelt zich in sneltrein-vaart VOOR VLISSINGSE MIDDENSTAND VIEL SCHADEVERGOEDING MEE PROVTVCTALB IBBUW8B COVRAVT ZATERDAG 30 JANUART 1934 OP 1 FEBRUARI 1954 GEREED.. Ruim 12.000 gevallen bezien en voor 98 procent een accoord bereikt „Mede namens myn ambtgenoten kan Ik nadrukkelijk de verzekering ge ven, dat de wet op de watersnoodschade niet alleen snel zal worden uitge voerd, maar ook rnet de grootst mogelijke soepelheid". Deze woorden, ge sproken door minister Van de Kieft tjjdens het In October gehouden debat in de Tweede Kamer over de Watersnoodwet, werden volledig bewaarheid door de praktijk van de taxatie In Zeeland van de herstelbare schade Op 6 Februari vry kort na de ramp dus, word dit werk op alle punten in Zeeland tegelijk aangevat. Nu. een jaar later, kan gemeld worden, dat er ruim 12 000 gevallen werden bezie,n, wanrbJJ voor 98 procent een accoord met de getroffenen kon worden bereikt. Natuurlijk zijn dit globale cijfers, terwyi er ook nog aangiften binnendruppelen, maar dit doet aan de pres taties van de honderd deskundigen, uit. verschillende delen van het land naar Zeeland gekomen, niets af. Het waren ervaren mensen, deze taxateurs, gewapend met de erva ring van de schattingen van de oor logsschade. Maar het merkwaardige was hier. dat er niet alleen met an dere normen, veelal soepeler, ge werkt kon worden doch bovendien gearbeid onder omstandigheden, die zeer zwaar waren. Zij deden hun werk in de modder en in de trieste omgeving van dit door de watersnood getroffen land. Hun huisvesting was vaak een pro bleem op zichzelf. Werden zy aan- vankeiyk ontvangen met enig wan trouwen. later veranderde de hou ding van de bevolking, toen men merkte, dat hier inderdaad gespro ken kon worden van een soepela be oordeling en snel werken. Er is dag en nacht geploeterd om zo snel mogelijk klaar te komen. Niet alleen door de taxateurs maar ©ok door de mensen op de admini stratie van de rampscnadebureaux, In nauwe samenwerking met de de partementale afdelingen en de ge meentebesturen, i.e. gemeentewer ken of de herstel commissi e s. In een gesprek met de heren A. Moeusen, noofd afdeling vaststelling oorlogsschade, provincie Zeeland (werkzaam in opdracht van het Hoofd van de Afdeling Vaststelling Oorlogsschade en Afwikkeling-Ont eigeningen van het ministerie van wederopbouw en Volkshuisvesting te 's-Gravenhage, de heer J. W. van Bor- selen) en H. F. Bijl, hoofddes- kundige, rayon Zeeland, werd on3 duidelijk, dat hier niet alleen het uiterste is gevergd van de medewer kende ambtenaren, maar dat ook successen konden worden geboekt in een doelbewuste opzet met een en ander snel gereed te zijn. Als voor beeld werd nog vermeld, dat op Zin- terdag 25 Juli net gat by Kniinlngen werd gedicht en de Maandag daarop er een sub-bureau werd gevestigd en de taxateurs aan het werk togen. Op Schouwen en Duiveland werden, toen de dijken nog niet gedicht waren per boot of op andere wyze contacten ge legd met dlv. Gemeenten en in een droge dorpskern met do taxatie be gonnen Reeds is opgemerkt, dat alle cy- fers in dit verband genoemd, be schouwd dienen te worden als elo- bale cijfers. Maar zy geven toch een indruk van de hoeveelheid werk, welke is verzet en van de omvang Schouwen-Duiveland (Slot van pag. 7.) nog niet eens het eerst aan de kwes tie van het bouwvolume behoeft te denken. Maar de kubieke meterprys is door Den Haag vastgesteld en probeer dan maar eens bouwvakar beiders naar het eiland te krygen tegen het loon, dat in die prüs is verdisconteerd. Ook wanneer men re kening houdt met da toeslag, welke het R|jk nog op de lonen geeft» voor Schouwen-Duiveland, De tram. Zo zou men natuuriyk kunnen doorgaan, want de ogenschynlijk on oplosbare problemen .zijn legio voor dit vernielde eiland. Zowel in de be- stuuriyke sector (grens-indeling, be vriezing dorpskernen, dyksbeheer) als voor de bedrijven en particulie ren. De tram byvoorbeeld. „Die komt er heus wel", zeggen de mensen bit ter. „Ze zyn immers al bezig de baan te herstellen als of er geen rappor ten waren, die zelfs tijdelijk hei-stel als volkomen onaanvaardbaar van de hand wyzen. Maar het is de R.T. M. en dat zal voorlopig nog wel Re den Tot Mopperen bleven Een deskundige wees ons op de complicaties, die aan de tgde- lijke terugkeer van de trambaan vastzitten. Wanneer er straks met de herverkaveling nieuwe wegen en nieuwe sloten worden aangelegd, zal men wéér aan de baan moeten gaan werken. Nieuwe bruggetjes en nieu we duikers, nieuwe kruisingen, op hogingen. enz. Of zou men dan dat wil toch zeggen binnen betrek kelijk korte tijd Ineens wèl met bussen willen komen? Maar we mogen by deze herden kingsdag niet te negatief zijn. Men Is dit op Schouwen-Duiveland, zelfs toen men hst meest terneergeslagen tvas, ook niet geweest, maar men heeft van stond af aan aangepakt fcn daden gesteld! Men heeft de fioed opgebracht de problemen nuch- er en zakelijk onder ogen te zien; daarvan getuigt al hetgeen er in het afgelopen Jaar reeds gebeurd is en daarvan getuigt ook het rapport van de Reconstructie-commissie, waarin mensen van het eiland zelf een zeer belangrijke aandeel hebben gehad. Met de hulp van anderen is er reeds veel gebeurd. Schouwen-Dui veland Is daar dankbaar voor. En het zal voortgaan op de ingeslagen weg om het eiland, met de hulp van ©verheid en particulieren zyn oude we.vaart en schoonheid te hergeven. Om zijn ontwortelde gemeenschap te herstellen, gezonder eb sterker nog dan zij wast Om zijn mensen, die nu nog in den vreemde toeven, terug te halen naar de eigen omgeving, die weliswaar anders zal zijn da© de oude. maar toch goed en ver trouwd. En veilig achter da herstel- da en versterkte dijken! van de schade in de provincie Zee land, al betreft het dan alleen de herstelbare schade en niet die van de totaal verwoeste panden of de schade aan bepaalde boerderyen. By het rampsehadebureau Goes (omvattend Noord- en Zuid-Beve land) zyn in dit jaar 3600 gevallen aangegeven met In geld uitgedrukt een schade van 6.345.489. Voor het rampsehadebureau Middelburg (omvattend Walrhpren) waren deze cyfers resp. 1100 gevallen en f 359.253. Voor Oostburg (omvat tend West Zeeuwsch-Vlaanderen) 200 gevallen met 62.091 en Ter- neuzen (Oost Zeernvseh-Vlaanderen) 777 gevallen met f 219 686. Voor Tholen (omvattend Tholcn en St. Phillnsland) ruim 1900 gevallen met 2.191.682. Het rampschade-bureau Zierikzee moest In alt jaar 4800 herstelbare schadegevallen noteren met in geld uitgedrukt rond 10 millioen gul denHl er by dient te worden op gemerkt, dat er hier nog een 200 gevallen In bewerking zyn, hetgeen niet eerder kon geschieden door de moeilijke bereikbaarheid, het later droogvallen in sommige polders en afwezigheid der bewoners. De regeling ten aanzien van de voorschotten werkte zó. dat men zo dra het herstel gereed was. dit het bevestigen door het betrokken ge meen febestui r. Dit gaf een verkla ring af. waarna er door het ramp schadebureau een voorschot kon wor den verstrekt. In dit ene Jaar waren dit 5.158 gevallen met in totaal 4.832.604. De ervaringen. „Wanneer zich onverhoopt wéér een dergelijke ramp zou voordoen, zoudt U dan op dezelfde wyze te werk gaan?" zo vroegen wij. „Voor een herhaling van een dergeiyke taak zijn dezelfde maatregelen voldoende", dus het antwoord. Vol lof waren deze deskundigen over de medewerklpg van de betrok ken ambtelijke instanties, in de Zeeuwse gemeenten. Van de bevol king werd ook veel medewerking ondervonden. Hetgeen de taak vergemakkelijkte, was de omstan digheid, dat men taxeerde in het bijzijn van de belanghebbenden, die alles precies konden aan wyzen. „DAdr heeft een schuur gestaan en déAr „In de oorlog begon de schade aan In de Oxide Haven wan Zierikzee lig gen thans vele woonarken. De meeste daarvan worden bewoond door em ployé's van de aannemersfirma's, die op SchouwenDuiveland werkzaam heden verrichten. (Foto P.Z.C.J li de huizen van boven af in vele geval len", zo vertelde men ons. .Maar hier was het meestal andersom. Een typisch verschil voor de schade, ver oorzaakt door de oorlogsomstandig heden en deze schade, ontstaan door de watersnood." Het is In ieder geval verheugend, dat by alle problemen, waarvoor een getroffen provincie als Zeeland zich gesteld ziet. een snel herstel en een vlotte wederopbouw bevorderd kon Worden door de wijze, waarop krachten hier hebben gewerkt. EEN RESPECTABELE LUST tevens als ieugdgebouw dienst kan doen en dat plaats biedt hon derd personen. Een laatste voorbeeld. In Anna Jacobapolder, waarby bijna 600 zielen wonen, kwam vooral n* d« ramp duidelgk het gebrek aan een dorps huls naar voren. De dokter moet enige keren per week zitdag houden in een klein huisje, evenals trou- Burgemeester De Jonge: „Het wordt een pracht-dorp" ZEVEN EN ZESTIG woningen werden te St. Philipsland door de ramp verwoest en ruim veertig zwaar beschadigd, maar daarvan Is thans maar weinig meer te merken. Negentig procent van de beschadigde panden is hersteld, rijf en dertig nieuwe gemcentewoningen komen volgende maand gereed, zes houten Oostenrijkse hulzen worden al bewoond, terwijl In de particuliere sector drie winkelpanden en zeven woningen zjjn gebouwd en vijf Deense hulzen werden aanbesteed. Voorts is men bezig met de bouw van een zeven-klassige school, waarin het openbaar en het byzonder on derwijs een plaats zullen vinden, is het riolerings- en bestratingsplan 264 000) gegund, kwam in de kom van St. Philipsland een jeugdgebouw tot stand, wordt er in Anna Jacobapolder, dat onder St. Philipsland res sorteert hard gewerkt voor een dorpshuis, worden er in dit deel van de gemeente eveneens particuliere woningen gebouwd vier kwamen reeds gereed! kwamen hier twee boerderijen klaar en volgen er binnenkort nog twee. Dan wordt er gewerkt aan de voorbereidingen voor een kleu terschool en een wljkgebouw in de kom van St. Philipsland en is de krot opruiming ter hand genomen Dit geheel van activiteiten vormt een respectabele lijst en het Is heus geen wonder, dat burgemeester L J. de Jonge er met enige trots over ver telt. Er is ln zyn kleine gemeente met haar ruim 2000 zielen aange pakt met een adembenemende snel treinvaart. Er ig daarover niet hoog van de toren geblazen, maar men is eenvoudig aan het werk gegaan. En daarbil heeft men er vooral op gelet, dat elke kans om St. Philipsland een beter verzorgingspeil te geven, werd benut. Het is wellicht overdre ven om te spreken van een omwen teling in deze gemeente, want som mige zaken van bovenstaande Ijlst waren al vóór de ramp in voorbe reiding. Maar toch: er is iets aan het veranderen: „Het wordt hier een pracht van een dorp" zegt de bur gemeester. „Alléén de gemeente reeds heeft op dit ogenblik voor on geveer anderhalf millioen gulden on der handenEn het aardige is, dat alles gedaan wordt door onze eigen aannemers." De burgemeester Is evenwel een eerlyk man, want hy wyst er opmld- deliyk op, dat dit snelle herstel ze ker niet alleen het werk is van de „St. Phillpsenaren": „Van vele kan ten hebben wU enorme medewerking gehad vooral van de adoptiegemeen ten. Zo kregen we van stad en ambt Dolden een noodgemeentehuls, uit Hengelo krijgen we dank zy Stork een complete brandspuit met nog 2000 als bijdrage voor een trekker, voor de kleuterschool ont vangen we hulp uit Nordhorn. En zo is er meer DE HANDEN UIT DE MOUWEN. Ongetwyfeld heeft de burgemees ter met deze opmerking gelijk, maar dat neemt niet weg aat alle hulp waardeloos is, wanneer in da ge meente zelf niet de handen uit de mouwen worden gestoken. En uit al les biykt, dat dit nu juist wordt ge daan in St.Philipsland. Een klein voorbeeld: als eerste gemeente in Zeeland sloot het zich aan by de bouwkas van Nederlandse gemeen ten. Gevolg? Binnenkort kunnen hiervoor 12 woningen aanbesteed worden. Een ander voorbeeld. Naast het aardige Hervormde Kerkje, dat uit 1648 dateert, bevond zich voor de ramp een wangedrocht van een con sistoriekamer. Na de watersnood was dit bouwsel volkomen onbruik baar. Toen werd van de nood een deugd gemaakt en met medewer king o.a. van monumentenzorg werd een fraai gebouwtje opgetrokken, dat wens de kapperVergaderruimte is er niet, een vvykgebouw evenmin, ook geen kleuterschool, men zit er geïsoleerd, omdat er geen bu3 rijdt. Enige vooraanstaande Anna-Jaco- bapolder-inwoners staken de hoof den bijeen, een Stichting werd opgericht en thans ligt een plan van architect D. Beije uit Veere gereed voor een pracht van epn dorpshuis. Het zal enkele zaal tjes bevatten, waarin o.a. de kleu terschool kan worden onderge bracht. terwijl met behulp van schotten grotere zalen voor 70 en 100 personen kunnen geformeerd worden. Er komt een pndinm, een keuken, een Groene Krulsnfde- llng: een magazijn. e,en spreekka- mer en een wachtkamer voor de dokter, schoolarts enz. Het gehele project, inventaris In begrepen. beloopt een bedrag van vijftig duizend gulden. Maar van vele zijden zijn bedragen toegezegd, ook van de gemeente. „Het zal er heus wel komen" zegt men in Anna Jacoba. Neen, men heeft sinds de ramp in „Flipland" niet stilgezeten, men heeft integendeel op velerlei terrein gedaan wat gedaan moest worden. En daarvan zullen niet alleen de huidige inwoners, maar ook komende generaties de ryke vruchten plukken SOEPELE TOEPASSING VAN DE WET Zaken staan er niet slechter voor dan vóór de ramp De slag, welke VUssingen In de rampnacht trof, onderscheidde zich ln zoverre van de gevolgen van de stormvloed ln andere delen van de provin cie, dat hy hier ui de eerste plaats de wlnkeldryvende middenstand raakte omdat de overstroming nu eenmaal haar meest fatale afmetingen aannam ln het oude winkelcentrum van de stad. Niet alleen gingen inboedels ver loren, maar ook zeer veel winkelvoorraden en kostbare inventarissen. De middenstand leek lam-geslagen Wanneer we na, een Jaar later, de heer Joh. P. Ventevogel. die in de on middellijk op de ramp volgende dagen zeer veel heeft gedaan om te «omen tot een behonriyke vaststelling van de schade en een dienovereenkomstige schadevergoeding, vragen naar zijn mening, luidt het onomwonden ant woord: „Meegevallen! Ik geloof, dat de getroffen zakenmensen in het alge meen tevreden mogen zijn". „De wet is snel tot stand geko men met de Wet op de Oorlogs- schadevergoeding hebben ze er in Den Haag zowat vyf jaar over gedaan! en ik heb de indruk, dat de toepassing zo soepel mogelijk wordt genomen. Wat het huisraad ^betreft, mogen wé zelfs spreken van zeer goed en hoe wel de schadevergoeding voor onroe rende goederen aanvankelijk tameiyk onbevredigend dreigde te verlopen, zijn er nu perspectieven, die er op wij zen. dat ook dit nog best kan meeval len. Ook voor de voorraden werkt de regeling heel gunstig. Alleen voor de inventaris is het lang niet eenvoudig, speciaal voor oude zaken, die soms kostbare installaties uit goedkopere 'tijden hadden. Maar hier zal met overbruggingscredieten veel terecht gebracht kunnen worden". Dit klinkt allemaal heel wat opge wekter gelukkig! dan de gelui den. die men kort na de ramp in Vlis- singen nog al eens hoorde. Maar toen zat men natuuriyk ook met de erva ringen van de oorlogsschade en die waren nu eenmaal niet zo byster pret- itg. Vooral het feit, dat men met het verstrekken van voorschotten niet „kinderachtig" is geweest, heeft veel voldoening gewekt en het enige, dat nu nog overblijft, is de hartgrondige Wens. dat men het van officiële zgde niet weer met terugvorderingen buiten ZEELAND OUDE TONGE Burgemeester A. D. van Dijk van Oude Tonge is opti mistisch. Zwaar werd zijn dorp ge troffen. Driehonderd doden onder de S100 inwoners geen familie of ze betreurde slachtoffers. En al viel het dorp snel droog en werd in 1953 reeds zeer veel gedaan aan herstel en wederopbouw, de „feestdagen", die tui weer enkele weken achter ons lig gen, Kerst en Oud-en-Nieuw, waren moeilijks dagen voor velen! Maar men houdt de blik ge lukkig voorwaarts gericht, zegt de burgemeester. En vooral de wetenschap, dat de wederopbouw zeer waarschijn lijk nog dit jaar voltooid zal worden, geeft de mensen kracht om hel leven weer aan te kunnen. Trouwens: men heeft zich in het algemeen steeds byzonder goed gehou den. Ruim honderd evacué's moe- ton nog terugkeren en dan zal de gemeente iets meer dan 8600 inwoners tellen. Want be halve de doden verloor men ook enkele tientallen gezinnen, die elders sen nieuw bestaan vonden. Wordt er flink aangepakt f - Zeker, men doet wat men kan om alles te herstellen en de gemeente gaat daarbij zo veel mogelijk voor. Ongcvebr 200 woningen siin er in aan bouw en bovendien nog 84 Zweedse. Verder een kleuter school. een badhuis, nieuwe wenen en nieuwe straten Er groeit een n'euw Oude Tonge en daarin zal het tóch eens weer goed wonen zijn! BTELLENpAM Het herstel is in Stellendam vrijwel voltooid en ook vatt het leven in het dorp kan men zeggen, dat het practiscli wèer als vóór de ramp ver loopt. Dat is de mening van burgemeester J. baron van Knóbelsdorff, wiens gemeente zeventig rampslachtoffers te betreuren heeft. Ook hier overviel het geweld van de stormvloed de mensen zo plot seling, dat velen het leven niet meer konden redden, maar de omstandigheden wareti van dien aard, dat het dorp mid den-Maart reeds droog viel en dat het herstel dus al spoe dig aangevat kon worden. - En de maatschappelijke gevolgen van de ramp, burge mees! er t - Ook die hebben we na- De slag is in de aller eerste plaats in Zeeland aangekomen. Niemand, die daaraan twyfelde, toen zich in de eerste Februaridagen het beeld van .de ramp-situatie duidelijk begon af te tekenen. Toch waren er ook buiten Zeeland en kele gebieden, die zwaar getroffen werden. West- Brabant. de Zuid-Hol- landse eilanden In deze pagina, die een Jaar na de ramp moést verschijnen, mochten de ze gebieden niet ont breken. In bijgaande korte. telefonische In. terriews geven wU een indruk van de situatie één Jaar na de ramp In enkele der zwaarst ge troffen gemeenten bul ten Zeeland. tuurljfk zoveel mogelijk opge vangen, maar er liggen tóch nog altpd talloze problemen, vooral in de landbouwsector. Hoe we dat alles moeten op lossen, zie ik op dit moment nog niet... Eén direct gevolg van de ramp ziet de burgemeester nog altijd duidelijk in zfjn dorpde angst voor hoge wa terstanden en storrrfwind! - Die angst zit er b\j de mensen nog altijd in. Heel diep zelfs, 'maar dat zal op den duur toch moeten slijten. Voor het overige moet Ik zeg gen, dat men hier van meet af aan flink heeft aangepakt en dat wij het mede daaraan te danken hebben, dat het leven zijn normale gang heeft her nomen in Stellendam. BALSTEREN Burgemeester mr. A. J. M. Elkliuizen ging begin 1950 van Zeeland, (Ovezande) naar Brabant en zijn nieuwe ge meente, Halsteren, behoorde tot de zeer zwaar getroffene. - Achtenzestig doden, zegt hij. Dat is een zwaar verlies, dat blijft. En materieel is mijn gemeente door de ramp na tuurlijk ook achteruit gezet. Maar tóch mogen we na een laar niet ontevreden zifnHet hers'el van de Vchte schade gevallen werd voltooid en ook voor de zwaardere gevallen komt het einde al in zicht. We hebben zelfs al enkele huizen geheel herbouwd en ik hoop vóór alles, dat we daarmede snel kunnen doorgaan. Uw bouwvolume f - We hebben een extra bouwvolume gehad voor 50 wo ningen en dat is gerealiseerd. Een deel van de huizen is zelfs al bewoond en ook hebben we nog een aantal Scandinavische huizen in aanbouw. Er is een flinke bouw-activiteit! Het gemeentelijk leven ,4raait" ook weer normaal. We konden zelfs onze nieuwe raad op de gewone tijd kie zen. Een nieuwe meisiesschool en een gymnastieklokaal kwa men al klaar en we zifn nog bezig met twee kleuterscho len. Burgemeester Eikhuizen is trots on zijn gemeente, die ge toond neeft de moed en de energie te kunnen opbrengen welke nodig uiaren om de ma teriële wonden na de ramp te helen. Zijn slotconclusie luidt dan ook. dat de toekomst er voor het zwaar getroffen Hal steren weer hoopvol uitziet. achteraf zal gaan bederven. Want dat was by de oorlogsschadevergoeding voor sommigen een zeer onaangena me ervaring! Nodig is óók. dat de schadevergoe ding in de loop van dit jaar geheel zal worden afgewikkeld, maar daarop be staat goede hoop. Voor veel zaken mensen is het by de jaarwisseling vrijwel onmogelijk geweest een bru k- bare balans op tt maken, zolang mea ten aanzien van de definitieve schade- uitkering nog in het onzekere ver keerde. maar dat mag per 31 Decem ber 1954 toch beslist niet nóg eens het geval zijn. „De Vlissingse zaken staan er, ia het algemeen gesproken, zeker niet slechter voor dan vóór de ramp", zo meent de heer Ventevogel. ..Pr> daar toe heeft het feit, dat men min of meer gedwongen is tot versnelde in vestering. niéuwe inrichting en dien tengevolge tot een frissere aanpak veel bijgedragen. De textielzaken ea ook de handel in tweede hands-goede ren hebben wel de terugslag gevoeld van de gratis uitreiking van allerlei artikelen aan de getroffenen, maar in het algemeen gesproken, kunnen de Vlissingse zaken op het ogenblik ze ker weer concurreren met welke ooi? In Zeeland Een optimistisch geluid dus uit de kringen van de ongetwyfeld ook zwaar getroffen Vlissingse midden stand. En dat optimisme doet deugd omdat hét nu eenmaal een vaststaand feit is. dat men met weeklagen en pessimisme nooit een goede toekomst kan opbouwen. Gedane zaken nemen geen keer en alleen door met opge wektheid en insoanning van alle krachten te arbeiden, kan ook uit de modder weer welvaart geboren wor den. Verloren woningen Voorlopige statistiek vermeldt er 1296 voor Zeeland Door de watersnood zyn een be langrijk aantal woningen ln Zeeland vernield. Er r-rn globale opgaven van het getal der vernielde woningen, maar die opgaven zijn niet geheel betrouwbaar. Het is namelijk moci- lgk de grens te trekken tussen een geval van totale vernieling en een geval, dat nog voor herstel in aan merking komt. Soms kan een wo ning, die voor 75 procent is vernield nog voor herstel in aanmerking ka- Het Centraal Bureau voor de Sta tistiek" publiceerde cijfers over do veranderingen in de woningvoorraad fedurende 1953. In Zeeuwsch-Vlaan- eren nam het aantal woningen toe met 268, ondanks het feit, dat door overstroming en afbraak 48 wonin gen verloren gingen. Voor Walcheren waren deze cyfei-s toename 406 na een verlies van 55, voor Zuid-Beveland een achteruit gang met 93 na een verlies van 297. voor Noord-Beveland een achteruit gang van 40 na een verlies van 47» voor Schouwen-Duiveland een ach teruitgang met 414 na een verlies ran 633 Idit cöfer moet nog aanmer kelijk aangevuld worden), voor Tho lcn een achteruitgang met 149 na een verlies van 159 en voor Sint Phi lipsland een ac hteruitgang van 50 na een verlies van 57. In deze (voornameiyk voor Schou wen-Duiveland nog onvolledige) sta tistiek is dus voor Zeeland vermeld een totaal verlies van 1296 woningen door overstroming, afbraak, enz. Gemeenteraden Op 27 Mei bleek, dat door de wa tersnood geen gemeenteraadsverkie zingen mogeiyk waren geweest in 21 gemeenten. In tien gemeenlen werden daarna no gverklezingen ge houden. elf gemeenlen wachten tharj» no gop een nieuwe raad.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 10