Vrouwenpagina Onze Lien Dreese (ochtendgymnastiek) krijgt talloze dankbare brieven m VROUW T01 VROUW Terug naar oude glorie LENTEBODEN UIT ENGELAND EEN SNOEZIG KLEUTERJURKJE Neem voldoende lijd voor een goed ontbijt! PROVTVCI AL V ZEEUW8B COURAVT VRTJDAG 29 JANUARI 1954 EEN OGENBLIKJE LICHAAMSBEWEGING ,Jk wilde, dat ik alle huisvrouwen les kon geven!" verzucht zij „Weg- met do corsettcn", zegt Lfeu Dreese, die door haar radio-rubriek „ochtendgymnastiek voor de vrouw" een van de beste vriendinnen en raad geefster van de Nederlandse vrouw ls geworden. Ze zegt het met diezelfde beslistheid, waarmede ze een paar dagen in de week duizenden huisvrou wen commandeert. „Ze kiezen de weg van de minste weerstand. Worden de spieren slap, dan wordt de hulp Ingeroepen van kunstmiddelen. Dat is totaal overbodig." Misschien zullen heel wat dames n u een gevoel van wrevel niet kunnen onderdrukken en de krant haastig neerleggen. Maar ze doen daar ver keerd aanZy zouden eens een midda g op theevisite moeten gaan bij deze charmante dame, die toch zelf ook niet meer vooraan in de twintig is. Zy zonden dan eens de talloze brieven moeten lezen, die huisvrouwen uit alle delen van het land aan „die juffrouw van de gymnastiek" sturen...... Zo zouden eens moeten lezen, hoe innig dankbaar die dame is, die eens dacht, dat ze nooit meer zou kunnen lopen, maar die door die tien minuten ochtendgymnastiek weer helemaal op de rechte weg gekomen ïs. En dan de vrouw, die schreef, dat ze grootmoeder is en dat ze al leen maar met de allergrootste moei te de oefeningen mee lean doen. „U zou me eens moeten zien. hoe ik in mijn pyama krampachtige pogingen doe om dat allemaal te presteren. U zou misschien lachen", zo schreef ze. „Maar dat kan me niet sche ien. Ik had verschrikkelijk pijn in m'n arm en het wilde maar niet ïi niet zeggen, hoe dankbaar ik daar voor ben. Wonderen Het iykt misschien vreemd, dat tien minuten van die eenvoudige oefeningen zulke wonderen kunnen verrichten. Waarschijnlijk zullen heel wat huisvrouwen om die hele gymnastiekgeschiedenis glimlachen. „We doen immers de hele dag niet anders dan gymnastiek", zeggen ze dan. Maar och arme, als ze dan eens een kloek besluit nemen en op een morgen om negen uur de radio aan zetten en doen, wat die poeslieve vrouwenstem allemaal van hen vraagt, zoals die andere briefschrijf ster, praten ze spoedig anders! Het viel die schrijfster helemaal niet mee. De volgende dag, was ze „zo stijf als een plank." „Het mooiste bewijs", zegt mej. Dreese. „Er blijkt immers uit, dat die dame de gym nastiek juist nodig had. Ze gebruikt veel spieren overdag in haar werk. Maar lang niet allemaal. Lang niet allemaal op de goede manier in ie der geval. En met mijn oefeningen, die zeer zorgvuldig worden samen gesteld, probeer ik juist alle spie ren een oeurt te geven. Trouwens, alle huisvrouwen hebben het nodig. Alle gezonde mensen van de baby tot de grootouders. 1 Er ls bovendien nog iets. Ik probeer de vrouwen ook geeste lijk fit te krygen. Door dat ogen blikje gymnastiek, zegt u? Ja. Een paar ogenblikken hoeven ze niet te denken aan hoe ze rond moeten komen. Een paar ogen blikken zUn ze bevryd van alle zorgen. En ls het niet zo, dat een gezonde geest alleen maar in een gezond lichaam kan wonen?" Het liefst zou Lien Dreese alle Nederlandse huisvrouwen les willen geven. „Ik wou, dat het kon, zoals Fn Zweden", zegt ze. „Daar wordt ruim subsidie gegeven. Daar zijn prachtige lokalen, waar de kinderen worden beziggehouden, terwijl de moeders onder deskundige leiding gymnastiek doen. Valse schaamte Helaas schamen de vrouwen zich hier nog maar al te veel. Ze denken, dat ze gek doen, als ze hun been zwaaien, omdat ze een beetje dikker en stijver zijn dan vroeger. En niets is minder waar! Ik heb met een ge weldig plezier gezien naar de Gym- nastrada, toen daar al die huisvrou wen trots en fier het terrein op kwamen marcheren om te laten zien, waartoe zij in staat waren. Is dat niet prachtig Eerlijk gezegd, is mej. Dreese er zelf een beetje verwonderd over, dat haar radiorubriekje zoveel succes heeft. Het feit, dat. zoveel dames de moed op kunnen brengen om haar te schrijven en dat zijn er heel wat, niet alleen uit Nederland, maar ook heel veel uit België en uit En geland heeft kaar aangenaam ge troffen. Maar nog meer plezier deed haar, wèt geschreven werd. „Als ik naar u heb geluisterd, voel ik me zo fit. dat ik denk, dat ik nog best een handstandje na kan maken", schreef een dame bnvoorbeeld. De dames, die schrijven, zijn meest tus sen de 45 en 65 laar. Maar Lien Dreese is er van overtuigd, dat ze ook heel wat jongeren onder haar luisteraars heeft. Die schijven al léén niet zo gauw. Daar zijn de resul taten ook niet zo direct merkbaar als by de grootmoeders. Wat ze uit eigen ervaring weet. is, dat het groepje kantoormeisjes van de VARA. waarmee ze de uitzending verzorgt, in dat half jaar heel wat fitter is geworden en dat de meis jes er een heel stuk op vooruit ge gaan zijn, wat haar lenigheid be treft! Vyf Februari zal een oud Parys modehuls opnieuw openen en hoogst waarschijnlijk zal het tof vroegere glorie terugkeren: Coco Chanel opent op die dag namelijk haar modesalon met een grote show. In 1939 heeft zij zich vrijwillig teruggetrokken en van het zeer gro te complex in de rue Cambon, waar in de goede jaren tot drie duizend mensen werkzaam waren, zal voor lopig één pand weer in oude glorie herrijzen, aldus het „Alg. Dagbl.". De kleine winkel, waar men de ge compliceerde sieraden verkocht die Chanel had ontworpen voor hen, die geen geld hadden voor echte juwelen en die geen namaak wilden dragen is al die jaren blijven bestaan. Er boven zyn nu nieuwe salons ge komen en daar zal men begin Febtu- ari de nieuwe collectie kunnen zien Chanels sty] zal wel dezelfde zijn ge bleven: zeer sober, gemakkelijk in 't dragen en in matte, gedempte tinten K.L.M.-baby overleden Het meisje, dat op 6 Januari aan boord van een K.L.M.-vliegtuig, even voor Gander, Newfoundland, het le venslicht aanschouwde, is Dinsdag In een ziekenhuis in St. Johns over leden. Naar verluidt, leed het kind reeds bij de geboorte aan een maag kwaal. De moeder van het kind. me vrouw Van Gelderen, was indertijd onderweg naar haar echtgenoot op Curasao. Wie bekommert zich In dpze kon- te? We dragen warme pantalons, de dagen veel om uiterlijke elegan- dikke wintermantels en gevoerde laarsjes, en denken allereerst aan de warmte, daarna pas aan het effect van onze kleding! En toch hebben de eerste lentebo den op modegebied zich reeds aan gekondigd. In sommige winkels waar dé uitverkoop definitief achte) de rug is. verschijnen reeds de voor iaarsmantelpakies en tailleurs ach terd de étalageramen. Vele schoen winkeliers hebben hun voorjaarscol lectie reeds binnen, en de hoedenza ken zullen vermoedelijk niet lane meer op zich laten wachten. Uit En geland kwamen reeds de eerste luch tige modelletjes „overwaaien"; en kele ervan ziet u op boven- en ne venstaande foto's. Edward Harvans ts de ontwerper van deze fleurige, lente-achtige hoofddeksels. Linksboven ziet u een grappig wit exemplaar, gegarneerd met materiaal in 'n afstekende tint. AVA GARDNER, de bekende Ameri kaanse filmster, werkt op het ogen blik met Humphrey Bogart aan een nieuwe film. In deze film moet zij niet minder dan 26 toiletten dragen! Voor een eritisch publiek heeft zy mo del gestaan en na afloop verzuchtte zy, dat zy nimmer had geweten, dat het mannequin zyn zó moeliyk was... Een plezierig modelletje voor kiel- kend zigzagband of zo'n bont Tiroler mo meisjes is altijd zorn eenvoudig bandje met grappige figuurtjes. u ruim vallend „hangertje", zoals U zult eens hier afgebeeld ziet. Het neeft raglau- dan wordt! et grappige zien, wat een snoesje het mouwtjes, die heel goed, evenals het kraagje, van andere kleur kunnen zyn. IJ kunt dan zo nodig ook aan de onderkant een 6 h 8 cm brede rand van de afstekende stof nemen. U stikt de mouw- en de zijnaden dicht en zet de mouwtjes in het jurk je. In de rug maakt U een splitje, dat U met een rolzoompje afwerkt. De halsrand wordt ingerimpeld en tussen de dubbele stof van het kraagje "ge naaid, waarvan U het halve patroon in het rugpand gegeven ziet. wilt U een wit kraagje, aan zet U de hals- rand tussen een 30 cm lange schuin geknipte bies. Het kraagje wordt dan eveneens op een schuin reepje ge naaid, zodat het gemakkelijk in de halsopening te rijgen is. De mouwen krijgen een boordje van 3 by 17 cm. Maakt U het geheel van dezelfde- stof, dan heeft U ca. 1,10 m van 130 breed nodig. Een effen jurkje is lief óm te borduren, maar kan ook heel leuk 'egarneerd worden met afste- ELLA BEZEMER. Mocht u zich ooit van uw le- ven gedrongen voelen tot het schrijven van een vrouwenru briek, dan kan ik u vooraf, by wijze van harding, een heel boekdeel raadgevingen en waarschuwingen bezorgen. En één van de eerste en dikst on derstreepte is wal deze: Ver baas u nooit over de reacties die u toegestuurd krijgt! Die kunnen van heel aangena me en moedgevende aard zijn: één zinnetje losweg in 't vuur van het betoog neergeschreven, kan een erkentelijkheid of aan doenlijke brief van ettelijke kantjes tot gevolg hebben. Maar evenzeer komt u te staan voor de meest komische en vol slagen onverwachte antwoor den, die u naar het duizelig hoofd doen grijpen en vragen: Hoe ter wereld kan iemand er ddt nu uit lezen f Wilt u eens een staaltje van soortgelijk vermakelijk misver standHet Ivjkt mij echt weer eens iets anaers. Zonder voor afgaande toestemming van. de schrijfster heb ik de stijl hier en daar maar iets m het beleefde bijgespijkerd. Oudei•- wetse, welopgevoede lezeressen mochten zich anders eens aan dit citaat stoten U herinnert zich misschien nog enige tijd geleden een ko lom onder het opschrift: ,JDis- per eert niet"? Deze Coense zinspreuk diende om achteraf een bezoekster op te monteren, die zich bij mij had beklaagd over het gebrek aan eetlust bij de vrouwen in haar omgeving. Hierop kwam tot mijn niet ge ringe verbazing, het volgende briefje binnen: ,Aan uw stuk*-- heb ik me vaak geëroerd, omdat u alles wat modern of bakvisachtig is afkamt. E:\ dan moest ik me zelf heel erg beheersen om niet een pittig stukje naar u te schrijven. Maar uw laatste ,J)ispereert niet" is er wel hele maal naast." Laat die vrouwen toch hun breisel! s Morgens doen zij hun werk goed, erg goed meestal en 's middags breien ze dan. Nu ken ik nog een andere catego rie vrouwen, en dan ga ik niet verder dan mijn eigen familie, die eerst lezen en dan pas wer ken. Of het nu Maandag-wasdag is of Vrijdag-boendag, eerst dat boek uit!! Als die mevrouw 's middags om drie uur bijv. bij me zou komen om over lezen te praten, dan zou ik zeggen: Mens loop heen, ik heb de hele dag al gelezen, nu moet ik nog aan mijn werk beginnen. Mijn moeder is ook zo: eerst dat boek uit, het werk loopt niet weg. Dat heeft zij vijftig huwe lijksjaren vol kunnen houden. Mijn zusters, één met tien en één met acht khtderen, dito dito. Wjj gaan dan ook door voor slordiae vrouwen. Ik ben altijd ja'oers op die schone schonen. Wat moet dat heerlijk zijn. voeg te kunnen opstaan: altijd schoon en a'tijd aan kant. Breien, omdat zij er tijd 1'oor hebben: ik moet het do°n van een gestolen uurtje. Nu kan ik ook wel vroeg op staan. maar alleen a's ik een mooi hoek of leuk handwerk heb. Die juffrpuw uit uw stuk je moet u maar naar mijn bnur- vrouw sturen. Als u dan eens een dame tegenkomt die lees grage vrouwen tot haar huis houden wil, hekeren, stuur zo ie mand dan maar eens naar mij." Ddtir wat zegt u daar wel van Niet dat uw stoel gnat rol len hoor, en evenmin naar de pen grijven. Dat is nog maar een zwak staa'tie van wonder- lijke mentaHtelt.. Tk kan u wel sterker verhalen ophangen maar dit ia als proefje 'wel vol doende. En nu denkt 11. tien tegen één, dat Saskia in het topje van haar vulpen zal klauteren, om deze dame eens stevig van repliek te dienen. Maar hier moet ik u meteen teleurstellen. 'Van een derge lijke repliek, vervat in de vorm van een min of meer stekelig preekje. verwacht ik ditmaal minder dan niets. In vele an dere gevallen trouwens ook. Preekjes zijn hoogstens doel treffend tegenover mensen, die gevoelig zijn voor andermans oordeel, en bereid hun gedrag na erkenning van hun fouten te wijzigen. Maar deze briefschrijfster is helemaal nief gevoelig voor wiens oordeel ook. Zij stelt zelfs een zekere eer in het verwaar lozen van haar naast bijlig gen- de plicht; het nakomen van hddr clausule in het huwelijks contract. Want dat is toch de zakelijke kant der echtelijke ge meenschap: de man werkt voor het levensonderhoud van zijn gezin, de vrouw verzorgt de huishouding en de kinderen. Ik lees in dit brief je nergens, dat manlisgeregeld zijn mor- genurer zoek brengt met het verslinden van boekwerken, en eerst in de namiddag zich her innertdat er ook zo iets als een bddn bestaat. Ik zou trouwens de chef wel eens willen ontmoe ten. die er genoegen mee neemt dat zjjn ondergeschikte om klokke drie eens komt kijken, wie het werken heeft uitgevon den! Maar een huisxrrouw heeft geen chef. Die is alleen maar aangewezen op haar eigen ver- ant woordelijkheid sgex wel. En als dat zoek is. als zij in haar gehuwde staat nog immer een bakvis wil blyx en haar eer ste zinnetje verraadt deze schrijfster lelijk! 1 vat zullen U en ik daartegen doen? Niets, geloof mij. Er zijn geen, erger doven dan die niet willen horen en er zijn geen onbereik baarder vrouwen dan die niet uit de korte rokken willen groeien. Zelfs onze Fran Pro fessor in de Imishoudknnde zou hier voer stoelen en banken college geven. Laat haar daarom stil boeken verslinden, wat niet hetzelfde als lezen is geloof mij. Lezen ia een kunst, die met kieskeurig heid en discipline moet beoefend worden. En een ware lezer legt altijd een boek op het juiste mo ment uit de hand. Al was het maar. omdat een goed boek te waardevol is om in één ruk te toordf™ doorgeslikt. Slechts één bescheiden cor rectie waag ik in dit epistel aan te brengen. En wel ten opzichte van dat „pittige briefje", dat mij te x'iaclit'-n staat Wie pittig scaHjft. beheerst de taal en vóór de taal zichzélf. En ddt kan deze bakvis niet. SASKIA. en rechtg een orlgenele strohoed, waarop vogeltjes voor een vrolijke versiering zoggen Het derde hoedje, gemaakt van zwarte tulle, ls klaar blijkelijk een variatie op de Indianen- hoofdtooi! Parijse confectie Ook in de Paryse modehuizen waant men zich reeds in warmer seizoenen, ondanks de buitenshuis heersende koude. De gezumenlyke confectie magazijnen nebben onder grote be langstelling reeds verscheidene voor jaarscollecties aan het publiek ge toond. In de damesruhrieken der Franse bladen wordt aan deze col lecties byna nog meer aandacht be steed dan aan de exposities dei gro te couturiers; immers, het merendeel der Frangaises is aangewezen op de producten dezer confectie, wil zti haar huishoudbudget in .evenwicht houden! De voornaamste kenmerken vatt de voorjaarsmodellen der Parijse confectie zijn: een jeugdige lijn vele frisse inprimé's en zorgvuldig uitge werkte, soms geraffineerde details. Maar vóór alles schijnt „jeugdigheid" momenteel het wachtwoord te zyn voor de Paryse comectionnairs! WVWWWV\*\'W\*WVWV\**VWVVW*VVW/W( „Een goed begin Is 't halve werk; een goed ontbyt maakt flink en sterk!" Nee, dit is geen dichtregel van vader Cats, maar dat neemt niet weg, dat wij van hem vermoedeiyk wel Iets hadden kunnen leren op het gebied van ontbijten. In zyn tyd maakten de mensen zich vast niet van het ochtendeten af met een kop thee en een boterhammetje met jam of muisjes. Het ontbijt moest een flinke basis zyn, waarop men een paar uur voort kon! Vele mensen beseffen dit nog jteeds, maar vele anderen zyn van mening, dat het ontbyt er minder op aan komt, en nemen het niet zo nauw met de eerste maaltyd van de dag. En dat is toch onjuist, want om te kunnen werken heert het lichaam voedsel nodig, en om in de ochtend te kunnen werken, moet men kunnen Eutten uit de energie, welke een ont ij t geeft. Of dit ontbyt een kleine, dan wel een flinke maagvulling geeft, is een kwestie van persooniyke behoefte, maar een vulling moet er in ieder geval zyn. Ga vooral niet met een lege maag aan het werk! Natuurlijk, zij die slank willen worden (of blyven), zullen in dit op zicht wel wat extra succes boeken, door net ontbijt geheel weg te laten Maar ten eerste zullen zy, door het ontbijt achterwege te laten, zich flauw en slap gaan voelen, en bo vendien manifesteert zich onherroe pelijk de neiging, om br een volgende maaltyd wat meer te eten, óf later op de dag de schade tn te halen door extra veel te snoepen, zodat het werkeiyk resultaat nihil blijft, Voor iedereen, jong of oud, groot of klein, geldt: ontbijten, met een goed ontbijt! En met een „goed ont bijt" bedoelen we dan niet een uit gebreide maaltyd, maar een ontbyt, bestaande uit gezonde spijzen- pap van melk of karnemelk en gort, pa vermout of andere volkorenproduc- ten; of volkoren-, bruin-, krop- of regeringsbrood met kaas als beleg ging en een melkdrank. Waarom kiezen we speciaal deze spijzen? Allereerst kiezen we melk bij het ontbyt, omdat melk eiwitten en andere waardevolle voedingsstof fen bevat, welke de voedingswaarde van brood en graanproducten pas goed tot zyn recht doen komen. Dit laatste is niet het geval, wanneer we alleen thee by net brood drin ken, of waterpap maken. De donkere broodsoorten kiezen we, omdat deze rijkei zyn aan voe dingszouten en vitaminen, dan witte brood. Om dezelfde reden verdienen stroop en appelstroop de voorkeur boven suiker. Degenen, die slechts een „klein' ontbyt wensen te gebruiken, kunnen yoghurt of hangop nemen, met wat fruit, of een iunne boterham met «en beker melk of karnemelk. En wilt u op de vroege ochtend beslist een paar koppen tnèe drinken, neem dan een melk gerecht vooraf, of beleg uw brood met flink wat kaas. Hoe het zy: neem altyd een goed smakelijk ontbijt, enneem vol doende tyd om het te nuttigen! Amerika vraagt steeds meer Engelse ontwerpen Steeds meer maakt Amerika ge bruik van Engelse ontwerpen. Van de z g. Harris tweed gaat reeds 75 pet. naar de U.S.A.! De overige. 25 net. is bestemd voor Engeland en Europa. A'ttid is de vraag groter dan het aanbod. Elke Engelse ontwerper werkt met dit materiaal en wordt er telkens weer door geïnspireerd. De tijd, dat tweed alleen werd ge bruikt voor het vervaardigen van enigszins mannelijk aandoende tail leurs, is 'ang voorbij Tegenwoordig maakt mpn van deze stof, die dul- zend-en-één moge'ijkheden biedt, zelfs cocktail-japonnen. Amerika bijvoorbeeld, Importeert uit Engplnnd Harris tweed in wit-zwarte nuances. Deze verwerkt de Amerikaanse ont werper tot een elegante midd 'grok, die wordt gecomnletecrd met een wollen jersey (strapless) hovenstuk, dat geheel geborduurd is met strass of parels. Van dunne wollen jersey maken da Amerikaanse ontwerpers wijdklokken- de cirkclrokken en completeren die dan weer met kleine wit-zwarte tweed lijfjes Ook het geklede tailleur wordt niet vergoten. Kragen vertonen vele vormen, maar zijn over het algemeen genomen klein Soms worden epau'etten op de schouders aangebracht En dan de zakken: de éne couturier brengt op vallende, van de heup afstaande zak ken om het figuur van de draagster te accentueren, de andere brengt 'n naad aan. welke een zak suggereert en dan doorloopt naar de rug. om daar in een kie ne ceintuur te eindi gen. Het ls algemeen bekend, dat de Franse haute couture erg te lijden heeft gehad van de stakingen in Ju li en Augustus Amerikaanse inko pers hebben In Engeland en Italië ingekocht en zijn bijna al'en zonder Franse ontwerpen vertrokken. Parijs brengt eenvoudige avondjaponnen Simpel, maar onmiskenbaar ele gant zbn momenteel de avondiapon- nen van de Franse couture Hel be- langrükste deel vnn deze ianonoen is het bovenstuk. Daar kom! de fan tasie van de ontwerner eerst goed tot uiting. De meeste rokken rijn recht en dus eenvoudtg van lijn De buste wordt bh'na altijd sterk geac centueerd door lijnen, Ingewerkte olooien of stiksels Ceintuurs wor sen bij deze mode'len niet gpdi><gen. De ceintuurloze laponnen komen het best tot hun recht, wanneer ze worden vervaardigd van tweed, fla nel. laken of jersev Deze materia len lenen zich ook voor hel zoge naamde ..afbiezen." Dit wil zeggen, dat de lijnen worden geaccentueerd door een fluwelen of satynen band.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 8