Emigratie is een harde noodzaak die grote offers vraagt Verdwenen diplomaat Burgess als student reeds communist J STOREN IN DE VLIEGTUIGEN MOET MEN OMDRAAIEN EEN ANTI-DEPRESSIEPLAN VAN PRESIDENT EISENHOWER VRIJDAG 29 JANUARI 1954 PROVINCIALB ZBEÜW8B COURANT T HET VIJFDE WERELDDEEL OP HET EERSTE GEZICHT (slot) De oude pioniersgeest zal de doorslag moeten geven Er leeft evenwel In my het vermoeden, dat men mij gedurende zes weken in Australië bepaalde feiten heeft onthouden, althans heeft proberen te onthouden. Deze omstandigheid heeft als een zwarte wolk boven myn reis gehangen. Ik heb er niet alleen behoefte aan deze gedachte op papier af te reagerenik geloof veeleer, dat het hypernoodzakelijk is haar de autoritei ten ronduit onder ogen te brengen door middel van de publiciteit, waarover ik beschik. Het gaat niet om pertinente bewijzen, het gaat om de sfeer, waarin mijn bezoek heeft plaatsgevonden. Ik heb om zo te zeggen de zekerheid, dat de groep journalisten uit Ne derland, niettegenstaande alle vriendelijke woorden van welkom althans door de Nederlandse autoriteiten in Australië als lastige dwarskijkers wer den beschouwd. Voor de Australiërs ligt dit anders. Maar daarover straks. Indien mijn coilega's en ik dit niet direct na aankomst in Perth in West- Australië ontdekt hadden, dan waren wy via een reisprogramma als een Potemklnade van 's morgens vroeg tot 's avonds laat in de weer geweest mensen te spreken en dingen te zien, die tevoren nauwkeurig waren uitge zocht Men heeft bij de Nederlandse emigratiedienst in Canberra het volste recht dit tegen tc spreken. Met evenveel reden en volledig bewust van mijn verantwoordelijkheid stel ik, dat wij eigenlijk niet helemaal welkom waren. Het heeft ons. om maar een enkel voorbeeld te noemen, pyn gedaan, dat uitlatingen in collegiale gesprekken meestal in de late avonduren of in de eerste uren van de nacht, waarop ervaringen werden uitgewisseld getrouwelijk naar Canberra werden overgebracht. Men heeft zelfs de dom me moed gehad om bepaalde journalistieke „jokes", die altyd in journalis tiek gezelschap opkomen, ernstig te nemen en als opvatting van onze kring door te seinen. Ilt heb er aanvankelijk hartelijk om gelachen tot op het moment, dat mijn ergernis om wat ik niet aarzel een spionnagesysteem te noemen de overhand kreeg. Het heeft me verbaasd herhaaldelijk te moeten horen over de ..gastvrij heid", die wij zouden genieten Terwijl ledereen moest weten, dat slechts alle feitelijke reizen door de Australische en Nederlandse gouvernementen werden bekostigd en de volledige verblijfskosten door de Nederlandse dag en weekbladen, die in onze groep vertegenwoordigd waren, werden gedra gen. Ik voel er niets voor méér over de ze zaak te zeggen dan strikt noodza- kei'Ik. Maar heeft men met of zonder opdracht uit Nederland werkelijk ge dacht een groep Nederlandse journa listen aan de hand te kunnen houden Dan heeft men toch te weinig gere kend met de ernst, waarmee de Ne derlandse journalist gewend is te wer ken: met de inventie, waarover hij be schikt, zijn speurzin, zyn gevoel voor verantwoordelijkheid, voor verhoudin gen en voorhumor. Het Is goed, dat dit aan het einde Van mijn reis openlijk wordt gezegd. Men kan er zijn voordeel mee doen of niet. Het is mij om het even. Maar Indien men my thans de vraag stelt door H. M. KOEM AN8 of deze reis mij ls bevallen, dan ant woord ik en dan sluit Ik tal van onvergetelijke persoonlijke ervaringen uit. omdat het daarom niet in de eer- Bte plaats te doen was ontken nend. Vooral om bovengenoemde re denen. Ambtelijk apparaat. Nu weet ik uiteraard ook wel, dat ieder ambtelijk apparaat de grootste moeite heeft begrip op te orengen voor de eisen van de journalistiek. Het is een onderwerp, waarover in Nederland herhaaldelijk is geschre ven. Zoland de autoriteit niet aan voelt. dat de officiële vertegenwoordi ger van de publieke opinie recht heeft op iets meer dan de kruimels, die van de conferentietafels rollen, zolang is het niet verwonderlijk, dat de journa listen in Australië door de Nederland se ambtenaren aldaar als een soort lastige wereldwonderen werden be schouwd. die er bovendien een vakjar gon van onderlinge plagerijen op na- Hielden. Jat op eerste horen onver staanbaar, zelfs onverteerbaar leek. Deze gehele situatie heeft een vlek op myn verbiyf in Australië gewor pen. Ieder ambtelijk apparaat is er op uit zyn taak zo voortreffelijk moge- lyk te verichten. Op het stuk van de emigratie betekent dat: de „produc tie", het „aantal", de „hoeveelheid". Ik kan mij wel voorstellen, dat men tot deze houding komt, wanneer men jkrenlang duizenden emigranten „door zyn handen" heeft zien gaan. Tegenover deze sfeer, die mij niette min koud en harteloos aandeed, plaat sten mnn collega's en ik „de mens". Ik verzeker U en U hebt het gedu rende de afgelopen weken kunnen le zen dat er geen getal is geweest, dat my ook maar in het minst ver mocht te interesseren of te impone ren. Ik heb alleen naar de mens ge zocht, die belast en beladen met on telbare problemen om het nieuwe be staan, met een volkomen vreemde verantwoordelijkheid, met zorgen om het onbekende, in Australië is aange komen en daar aan de slag is gegaan. Dat ik persoonlijk emigratie een bij zonder onsympathiek middel vind om <>ns overbevolkte land te ontlasten, heeft bii de beoordeling van de feiten geen enkele rol gespeeld. Ik weet im mers ook wel, dat aeze emigratie een noodzaak is en derhalve onontkoom baar. Geen avontuur. Maar het gaat me te ver deze nood zaak om redenen van propaganda uit te leggen als een prachtige uiting van de oude pioniersgeest, waardoor ons lieve kleine land groot is geworden In de wereld. De Nederlandse emigrant is wars van elk zoeken naar avontuur. Hij is eerder de speurder naar nieuwe ze kerheden in zijn leven, welke hij in eigen land om welke reden dan "ook niet (of niet meer) kan vinden. Hij is zeker niet de man. die uit eigen land vertrekt, omdat pionieren hem In het bloed zit. Misschien wordt deze geest In hem wakker in het verre, onbeken de land. omdathet moet! Maar men maakt mij niet wijs. dat een Ne derlandse tramconducteur het nou zo bar plezierig vindt om ergens in AustraMë met eigen handen een huis te bouwen. Om over de zwervers over Gods lieve wereld te zwijgen. Echte roman tische zwerverslust bezitten maar en kele (naar myn smaak) uitverkore- Ik mag het zonder twijfel zo stel len, dat de Nederlandse emigrant de zekerheden van de wieg tot het graf, welke het huidige Nederland biedt. nietzeker genoeg vindt. Hij uil meer. Hij wil wel rijk worden en in een auto rijden. Een beeld ran de bokswedstrijd tussen de Neder7andse halfzwaargewicht- katnpioen Wim Snoek en de Britse kampioen Alex Buxton. Buxton heeft hier, blijkbaar in een speelse bui" de Nederlander als een veertje over de schouder genomen. De situatie lijkt echter voor Snoek ernstiger dan zij in werkelijkheid was. Het voorval speelde zich n.l. af in de vierde ronde. Toen de gong echter voor de laatste maal had geklonken werd Snoek tot winnaar op vunten uitgeroepen. On danks die krachttoer van Buxton daar in de Royal Albert Hall te Londen. Dat is een zuiver materialistische kant. Ik heb vroeger al eens geschre ven: de redenen om te emigreren zyn bijna even talrijk als het aantal emi granten zelf. Ik geloof, dat alle emigranten de zeer menselijke wens koesteren van hun vertrek naar het buitenland „be ter te worden". Dit beter worden is altijd materialistisch gericht: men wil zelf meer geld verdienen, men hoopt op meer kansen voor de kinderen. Dit is geenszins afkeurenswaardig. Integendeel. Maar over de zaken van de geest moet je dan maar niet te veel spreken, want de nieuwkomer In Australië heeft het in alle gevallen in het begin zo onnoemelijk zwaar, dat hij aan geestelyke problemen niet toekomt. Offers. Eén van de dingen, die ik wel zeker weet en die ik aan alle emigranten in spé zou willen meegeven, is dit: In dien ge als emigrant niet bereid bent de zwaarste persoonlijke offers te brengen, dan kunt ge vee! beter thuis blijven. Denkt U vooral niet, dat het U wel zal meevallen. Het valt nooit mee. Ik heb volwassen, sterke man' nen en krachtige, echt-Hollandse vrouwen met tranen in hun ogen zien staan, omdat ze zo blij waren weer eens mensen te spreken, die net uit het vaderland waren aangekomen en die zo gelukkig waren er weer heen te kunnen. Emigreren is hard. De moeiiykheid is, dat ge meestal niet voelt wat het betekent van talloze kleine en grote verworvenheden in uw leven afstand te moeten doen, voordat U ze voor goed kwyt bent! Over de man, die om welke reden dan ook Nederland is gaan haten, schrijf ik uiteraard niet. ok niet over hem, die om een per soonlijk conflict toelating tot de rang der emigranten heeft gevraagd. Deze groep zou ook naar de Papagos-eiian- den kunnen vertrekken en daar ge lukkig zijn om de eenvoudige reden Nederland de rug te hebben kunnen toekeren. Australië geeft overigens voor dat verlies ivel iets terug, maar de emi grant krijgt dat niet in zun schoot geworpen. Ilij zal er dagen on maan den. ja zelfs jarenlang voor moeten vechten. De Australiër is van nature een vrkr-delijk mens. Hij is vóór alles behulpzaam, doch het valt niet mee door te dringen In Australische krin gen en daar nieuwe kornissen, mis schien zelfs vrienden te werven. Wil dit land evenwel eon tweede vader land worden dan is de weg naar het hart van de Australiër de enig aange- Zedelijk probleem. vraagstuk. Wie meent, dat op een be paald ogenblik de inkomsten alles goed maken, die miskent de kracht van zijn opvoeding: de geestelijke bin ding aan een situatie, waarin hij in eigen land leefde, waaraan hij mis schien een hekel had. Neen. het leven van de emigrant is vooral hard. U moest eens welen hoe vaak ik heb gehoord: „Indien ik alles had gewetenVolgt uit deze kreet nu ook het verlangen om naar Nederland terug te keren? In sommi ge gevallen wel. in de meeste niet. De Nederlander bijt zich er wel doorheen. Indien hn eenmaal de rust in zyn le ven heeft hervonden, dan ligt inder daad een nieuw leven voor hem. De vrouw. De rol van de vrouw is in deze speurtocht naar nieuw geluk van de hoogste betekenis. Ik heb de grootste bewondering voor de vrouwen van al le emigranten, die ik heb gesproken. Zjj zjjn niet alleen de volkomen onmis bare buiding in het gezin, zjj geven door haar aanwezigheid, door haar intuïtie, door haar vermogen tot luis teren en troosten en begrijpen de man de kans aan de opbouw van een nieuw bestaan alle krachten te wijden. Trouwens, .vat zou ik schrijven over het uithoudingsvermogen, die volhar- PRINSES BEATRIX die op SI Januari a.s. haar zestiende verjaardag hoopt te vieren. (Foto Rijlcsvoorlichtingsdienst. ding, het vertrouwen van de Neder landse vrouw, terwijl haar fantastisch gedrag in de oorlogsdagen ons nog zo vers in het geheugen ligt? Welnu, wat de vrouw opbracht tussen 1940 en 1945 moet zij in Australië welis waar op een ander niveau, maar niet temin opnieuw geven. En zij doet het met een liefde, welke aan het ongelo felijke grenst. INTERESSANTE PROEVEN. Dat verhoogt voor passagiers de veiligheid aanmerkelijk Wanneer een auto of een vliegtuig In snelle vaart tegen een obstakel komt of overdreven wordt afgeremd, dan maken dc passagiers van die voertuigen een onaangename sensatie mee. Zy worden van hun zitplaatsen geslingerd. In laboratoria heeft men zich beijverd de uitwerking van deze kracht te bestuderen en afweermiddelen te bedenken. Men heeft de kracht, die by verandering van Hnelhcid of van richting optreedt G genoemd (één G is het normale lichaamsgewicht van e.n menu). Het ging er allereerst om te bepalen hoeveel G's een normaal men» ver dragen kan en daarna middelen te vinden om de menseiyke weerstand te vergroten. .Je Engelse luchtmacht gebruikte by deze proeven een soort door raket ten aangedreven slede, welke langs stalen rails gleed. Een menselijk proefkonijn zat op deze slede. Wan neer deze slee over de rail geschoten werd, of door krachtige remmen tot stilstand gebracht, kon practisch ieder aantal G's worden opgewekt. Kolonel Donald D. Flickinger van het „Air Research and Development Com mand" zei, dat men vrh spoedig tot de conclusie kwam, dat in de strijd tegen de G's het menseiyk lichaam tameiyk taai is. Tegen stenen muur. In een stuntend vliegtuig, waar de G-krachten verscheidene seconden duren, kan een vlieger ongeveer tien STRIJD TEGEN WERKLOOSHEID In 1953 werd een geringe achteruitgang opgemerkt Verklarende, dat de Amerikaanse regering zich moet bezighouden met de gezondheid, veiligheid en de welvaart van de individuele burger, heeft president Eisenhower Donderdag in het congres een plan ingediend, dat behoort een depressie te bestrijden en zo mogelijk te voorkomen. In een toelichting op het plan gaf de president toe, dat zich de laatste maanden een kleine achteruitgang van de economische bedrijvigheid heeft voorgedaan, die op sommige plaatsen werkloosheid heeft veroorzaakt. Deze achteruitgang is volgens de president in de eerste plaats toe te schrijven aan een verminderde voorraadvorming in het bedrijfsleven. De overige categorieën van bestedingen bleven echter In geheel 1953 op een goed peil gehandhaafd, hetgeen met name uit het volume der kleinhandelsomzetten bleek. President Eisenhower waarschuw de, dat in deze tyd zelfs een achter uitgang van geringe betekenis in de economische bedryvigheid kan .eiden tot een depressiespiraal. Hn verklaar de echter te verwachten, dat de eco nomische expansie, die thans is on derbroken, dit jaar weer verder zal gaan. Dit zal vooral mogelyk zijn. wanneer het congres het economische klimaat verbetert door het ver-strek kende programma van wettelijke maatregelen der regering goed te keuren. Het wapenarsenaal, dat de regering ter beschikking staat voor het bewa ren van de economische stabiliteit, is educht, aldus president Eisenhower. )e financiële instellingen der Ver enigde Staten zyn in staat volledig te voldoen aan elke redelijke cretfiet- vraag en zy kunnen met vrucht iede re druk weerstaan, waaraan zy moch ten worden blootgesteld. President Eisenhower zeide, dat het de regering niet mogelijk is voor uit een gedetailleerd programma van te nemen maatregelen bekend te ma ken. Er zyn echter bepaalde beginse len, waarvan de regering uit zal gaan bij de bestrijding van een depressie. Allereerst wenst de regering pre ventieve maatregelen te nemen, zoals zy in het afgelopen jaar reeds heeft gedaan. Zij wil geen doctrinair stand punt innemen. De expansie der parti culiere activiteit zal.zn bevorderen door de verbruikers te prikkelen meer geld uit te geven en het bedrijfs leven te bewegen tot het scheppen van meer werkgelegenheid, opdat de economie met vernieuwde kracht haar groei zal kunnen voortzetten De regering zal niet aarzelen in ruimere mate gebruik te naken van monetaire middelen, schuldmanipula- ties en credietpolitiek of van wijzigin gen der belastingstructuur of van be lastingverlagingen. Ook zal zij niet aarzelen op grote schaal nuttige openbare werken te laten uitvoeren of andere maatregelen te treffen, die nodig mochten zyn. VEELZIJDIG TALENT Grote bekwaamheden werden zijn superieuren noodlottig (Van een byzondere medewerker) Guy Francis de Monchy Burgess de verdwenen Engelse diplomaat opgevoed te Elton en Cambridge, werd on de traditionele manier opgeleid voor een loopbaan by het ministerie van Buitenlandse Zaken. Maar eerst In 1947, toen hij 38 jaar oud was, was hij een volledig geroutineerd diplomaat. Tegen zijn wil overigens. Te Cambrige was hij het intelligente „enfant ter rible". Het was de tijd van de Spaanse burgeroorlog, dwangmaatregelen en de opkomst van de sympathie voor de linker vleugel In Engeland. Guy Burgess, een briljant causeur, strijdlustig radicaal en excentriek in het maatschappeiyk leven, was een van de byzondere persooniykhe- den van zyn jaar. Hy verachtte dc gewone studen tenpartijen, die. volgens de traditie, berustten op de gewoonten by een universiteit om de oroctor (ambte naar van een hogeschool, die met het handhaven van orde en tucht is belast) te trotseren. Door zijn te genstanders werd hn beschouwd als een communist, altyd verlangend om de gesprekken in de richting van de politiek te leiden, altyd in "staat zyn linkse inzichten met overtuigen de vlotheid naar voren te brengen Toch zijn er geen aanwijzingen, dat hy ooit lid van de partij is geweest De dichter Stephen Spender zei, na dat Burgess en Maclean waren ver dwenen: „Te Cambridge was Bur gess een strijdlustig communist. Hy bekeerde veel van miln vrienden" Dit is juist het typische van de man. Hy is in staat om zyn luister aars te overtuigen, terwyi hy zelf sceptisch biyft. Met deze achtergrond kwam hy bij het uitbreken van de oorlog als assistent bij het ministerie van bui tenlandse zaken. In de jaren tussen Cambridge en het ministerie was hy de resolute d'lettant geweest. Hij had toen een diepe kennis van muziek, was een talentvol criticus van schilderkunst, kon briljant praten over literatuur toch beoefende hij geen van deze kunsten zelf. In Whitehall was hij zo opvallend als een rijksambtenaar met zijn zwarte jar én gestreepte kousen zou zijn in een café op Mont- martre. Met ziln onverzorgde ver schijning en slordige kleding was Burgess steeds de opstandeling. Diplomaat Wanneer z|Jn collega's om 5 uur hun kantoren verlieten om zich naar hon officiële functies of hun huizen in een van de voorsteden te bege ven, ging Burgess naar Bloomsbury of Soho en bracht de avond drin kend en pratend door. Toch was het niet verrassend, dat hy in 1947 by de diplomatieke staf werd benoemd. Want, ondanks zyn ongewone privé- leven, was Guy Burgess een goed diplomaat met duidelijk leidende bekwaamheden. Hri werd in 1950 benoemd tot tweede secretaris Washington, omdat hy een grondige kennis had van de Amerikaanse za ken. Gedurende zyn verbly'f in de Verenigde Staten maakte Burgess vele vrienden, weinigen van hen kwamen echter uit di'plomatenkrin- gen. Hoewel hy dikwijls tochten maakte naar ver afgelegen plaatsen als New York en Boston, verwaar loosde hy nooit zyn plichten, maar werd integendeel een van de meest deskundige leden van de staf. Incidenten Er werden vele incidenten bekend by het ministerie, zoals de beroem de opname op de tape-recorder, waarvan hij beweerde, dat het het verhaal was van een gesprek, dat hy gedurende de oorlog met Chur chill had gehad. In minstens drie gevallen is hy in aanraking geko men met de politie. Maar steeds weer accepteerden zyn superieuren zyn verontschuldigingen, omdat hy ongetwyfeld van grote waarde was voor de dienst. Men vermoedde nooit, dat hy com munistische nelgingen had of dat hy iets anders was dan een „tame lijk moeiiyk", bekwaam lid van de dienst. G verdragen, indien hy gekleed is in een daarvoor speciaal ontworpen cos- tuum, dat het wegvloeien van het bloed uit zyn hersenen voorkomt. Ge durende kortere ogenblikken kan de man op de bewuste slede grotere krachten verdragen. Hoeveel dat wel is. is afhankelijk van zyn houding en zyn constitutie. Wanneer de passagier (niet ge kleed in het speciale costuum) op de slede ligt met het hoofd naar vo ren kan hy slechts gedurende een tiende seconde zeven G verdragen zonder het bewustzijn te verliezen. Ligt hy echter met de vt eten naar vo ren. dan kan hy wel 32 G weerstaan, omdat de voeten beter tegen druk be stand zijn dan het horfd. Wanneer het lichaam rechthoekig op de bewe gingsrichting staat, kan hy zelfs nog meer hebben. De kampioen op de G-baan is tot op heden luitenant-kolonel John P. Stapp, een potig vliegtechnisch medi cus die met een snelneld van 280 km per uur over de baan werd geschoten voor hij werd afgeremd Fiy zat vast gebonden met het gezicht naar ach teren in een speciaal geconstrueerde stoel en dit heeft hem het experiment doen overleven. Hij had ~edurende 0,008 seconde 46.8 G te verwerken (dit komt overeen met de schok, wel ke ontstaat, wanneer een auto met een snelheid van 195 km/u. 'egen een masieve stenen muur rijdt i Op het kritieke moment woog hii bijna vier ton en zijn bloed was driemaal zo zwaar als kwik. Practische resultaten. Kolonel Flickinger is van mening, dat het menselijk weerstandsve;mo gen verhoogd kan worden tot 90 of 100 G. wannee- de passagier de schok doorstaat terwyi hy. geheel door steunkussens ingesloten, dwars op de bewegingsrichting van de slede ligt. Hy meent echter niet. dat men deze proef spoedig zal nemen, want bet Is niet mogelijk met de gehrii'kte staal constructie deze weerstand te bei el- ken. De onpleizierige proefnemingen bebben overigens reeds practische re sultaten opgeleverd Het bewijs werd namelijk geleverd, dat iemand die met zyn rug in de vliegrichting zit meer kans heeft een vliegtuigongeluk te overleven, dan iemand die s!e< hts wordt ondc-ateund door een riem die by een botsing het lichaam in tweeën doet breken. De Britse Militaire Luchttransportdienst is er van over tuigd. dat het aanbeveling verdient de stoelen In de toestellen om te draaien Een aantal vliegtuigen van de Britse Commonwealth heeft deze nieuwigheid reeds. Daarmee zyn ook reeds ongelukken gebeurd 'en het merkwaardige is. dat alle ..achteruit vliegende" passagiers er zonder noe menswaardig letsel afgekomen zyn, aldus Time. BURGESS van minder dan drie jaar naar Lon den terug geroepen en vernieuwde zyn vriendschap met Donald Mac lean, het hoofd van het Amerikaan se departement van buitenlandse za ken. Hij nam onmiddellyk zijn oude manier van leven weer op. Zijn flat in Eondstreet, die hy deelde met iemand anders, werd het trefpunt van intellectuelen uit alle maat schappelijke kringen Donald Mac lean was een geregelde bezoeker Nacht na nacht werd er in een ka mer. die blauw zag van de rook, ge discussieerd en geargumenteerd Burgess begon steeds weer over Cambridge Niet opdringend en met grote bekwaamheid leidde hy de conversatie. Maar nooit onthulde hy zyn politieke neigingen of zyn over tuiging. Dreigend ontslag Officieel wachtte Burgess op her plaatsing. In werkeiykheid was hrj uit Washington weggeroepen om zyn sociale activiteiten. Voor Burgess was er geen toekomst by het mi nisterie van buitenlandse zaken Hh verwachtte iedere dag. dat hij zyn ontslag zou krijgen Begin Mei' 1951 maakte hij p'nnne„ om met een Amerikaanse student naa» het bui- r. a Onland te gaan, maar op de laatste Guy Burgess werd na een dienst minuut veranderde hy zyn plannen Hoge Ionen in Engeland De lonen van ongeveer 9 mtllioen Engelse arbeiders zijn in het afge lopen jaar met byna 2% millioen pond sterling per week verhoogd. Dit komt r.eer op een styging van het loonpeil met 3 vergeleken met een sty ging van 6 «Jf- in 1952 en een stijging van 11 in 1951. Door ongeveer 5 millioen arbeiders wordt thans reeds actie gveoerd voor De gemiddelde kleinhandelsprijzen in Engeland zijn in het afgelopen jaar slechts met 1 gestegen. Amsterdamse vechtersbaas krijgt een jaar Een gevreesde figuur van de Am sterdamse Zeedijk, de 29-jailge kell- ner R. V.. die volgens dë rechtbank in het over hem in November uit gesproken vonnis de uitwerking van zyn eige nklappen niet kent en daar om gevaa-Iijk voor de maatschappij wordt geacht, is door het gerechts hof te Amsterdam veroordeeld tot één jaar gevangenisstraf met aftrek. De procureur-gen»raa! had beves tiging van het rechtbank vonnis, vijf tien maanden, geëist. Volgens een rondschrijven, dat de Belgische minister van Onderwys binnenkort za". uitzenden, wordt net huiswerk op de lagere school afge schaft. Voor de middelbare school is bepaald dat de leerlingen maximum niet langer dan twee uur aan hun huiswerk mogen besteden. Weinig te verliezen Sindsdien zouden de verdwenen diplomaten m verscheidene linden gezien zijn Het mysterie is echter nog steeds onopgelost Maar één ding is zeker. Guy Burgess, onge trouwd en sterk Individualistisch, met een grote kennis van de Britse en Amerikaanse diplomatieke prac- tyken en methodes, had weinig te verliezen, toen hy de banden "met zyn land doorsneed en zyn loopbaan pry's gaf. Misschien voor het eerst in zyn teven heeft hy een impuls gehoor zaamd. die h^ altijd zorgvuldig had verborgen. Wat zijn motieven ook zyn geweest, het lijd' geen twijfel, dal hrj wel weer in staat zou zijn om iemand anders te overt ui een "lat hy gelijk had. Maat deze keer zag hy hel voor deel van directe actie boven bere deneerde toespelingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 7