Aftocht van Franse troepen uit Walcheren verliep rumoerig Vetwormpjes JIMMY BROWN en de Bloedboef-Beren Tussen Amsterdam en Parijs DÉBRAIIINE WALCHEREN EEN MERKWAARDIGE SENSATIE BIJ EEN KOPJE KOFFIE PROVIN CI ALE ZEEUWSE COURANT JANUARI 1954 5S HET PLATTELAND VAN WALCHEREN IN DE FRA NSE TIJD (SLOT) Oude weg Middelburg-Vlissingen is oudste straatweg van ons land In 't vorige artikel zagen w(j, hoe vele Walcherse boeren meenden zich mpt vork en riek tegen die Franse soldaten te kunnen verzetten. Natuur lijk leden zy de nederlaag. Een overhaaste vlucht met achterlating van één dode en een paar gewonden was het eerste gevolg. Daar het in Middelburg ook rumoerig was geworden, trokken patrouilles geregeld door de stad om de rust te handhaven. Nog dezelfde dag (Vrijdag 11 Februari 1814) werden ruim honderd sol daten naar St. Laurens en Serooskerke gezonden om verdere ongeregeld heden te voorkomen. De volgende dag werden in genoemdp dorpen zonder enige tegenstand de geweren bjj de boeren opgehaald. Hiermede liep echter dc opstand niet af. Het muisje zou nog een staartje hebben. Een negentiental landbouwers, die het oproerigst werden geacht, wer den gevangen genomen en te Vlis singen In de Ranfmekenspoort opge sloten. Ook werden door de gendar mes (Franse politie) de maires (bur gemeesters) van Ter Buttinge, Sint Laurens en Aagtekerke naar Vlissln- gen gebracht evenals ds. J. Bors- boom van Serooskerke. Nadat deze vier personen door een militaire commissie waren verhoord, werden zij in vrijheid gesteld. De maire van Ter Buttinge werd echter uit zijn ambt ontslagen. De negentien boeren bleven te Vlissingen gevangen tot 17 April, dus ruim 2 maanden. Toen liep de Franse heerschappij op Walcheren ten einde. De geallieerden hadden n.l r v. door B. J. DE MEIJ. Parjjs reeds ingenomen en Napoleon od 10 April gedwongen afstand te doen. Een week later herkregen de boeren hun vrijheid. Op 30 April •kwam van de nieuwe Franse rege ling het bevel, dat Walcheren ont ruimd moest worden. De ontruiming geschiedde te Vlissingen niet zonder wanorde. De soldaten bestolen de magazijnen en verkochten het gesto- lenë voor lage prijs aan de burgers Van het geld kochten zij sterke drank In hun dronkenschap kregen sommigen twist, zodat zy op elkaar gingen schieten, waarbij twee solda ten werden gedood en verscheidene gewond. Op 6 Mei werden de laatste troepen van Walcheren vanuit Vlis singen met schepen naar Duinkerken getransporteerd Eén soldaat viel bij het aan boord gaan in het water en verdronk. Alzo is de Walcherse boerenop stand nog tamelijk goed afgelopen. Wij hebben gezien hoe de Duitsers bij enig verzet anders optraden Dat er grote biydschap was omdat men van de Franse heerschappij verlost was is te begrypen. En toch heeft het Franse bewind, hoe drukkend en langdurig het ook was, veel goeds gedaan. Ons land werd geen Unie meer van zeven re- publiekjes, maar één geheel, met een Oranjevorst als koning. De rechts pleging werd veel verbeterd, waarbij ook de pijnbank werd afgeschaft Aan de grote macht der ambachts heren kwam een einde Overal kwa men gemeenteraden, door de kiezers gekozen. Niet te vergeten de invoe ring van de Burgerlijke stand, die bleef bestaan, evenals de loting voor de militaire dienst, doch nu moest gediend worden voor het eigen va derland. Wij willen nog op een goede vrucht van het Franse bestuur wyzen, daar zij nauw in betrekking staat met het platteland van Walcheren Zo worden met Ingang van 1 Januari 1812 de vier wateringen van Wal cheren volgens het nieuwe Franse polderreglement onder één centrale directie verenigd. Te voren had elke watering een tameiyk vry zelfstan dig bestuur. Zo had b.v elk een eigen waterschout of dykgraaf, ge zworenen. een waterklerk en een bo de Alleen voor het innen van de z.g waterpenningen was er enige cen tralisatie. De voordelen, die het Franse be stuur heeft gebracht, zijn over het algemeen bij het volk, dat onder de druk van dat bestuur had gezucht, vooral in de eerste jaren na de be vrijding. maar matig gewaardeerd Dat kwam later Nog steeds pluk ken wy de vruchten er van Nog een kleinigheid, die weinig of niet be kend is In de Franse tyd werden in de dorpskerken dc preekstoelen en de klankborden geverfd, echter niet op last van de Fransen, integendeel Napoleon had bepaald, dat van al le eikenhouten meubelen, waaronder ook de preekstoelen werden gere kend, belasting moest betaald wor den Dit was dus een soort weelde belasting Als de preekstoelen ge verfd waren, werden zij vrij gesteld Vandaar, dat zq in de Walcherse dorpskerken dezelfde kleur kregen als de witgekalkte muren, maar als wit marmer geschilderd De verf bleef er meer dan anderhalve eeuw op zitten. Bij een latere inwendige restauratie is de verf er af gebrand en kwam niet alleen de mooie eiken houten kleur te voorschyn maar ook het prachtige houtsnywerk Zo goed als algemeen wordt op Walcheren gezegd, dat Napoleon de z.g. oude Vlissingseweg heeft doen bestraten. Dit Is niet zo. De weg was al twee en een halve eeuw voor de Franse tjjd bestraat. Het is dan ook de oudste straatweg van ons land, al staat in de vaderlandse ge schiedenisboeken, dat de straat van Den Haag naar 8ehevenlng»-n de oudste is. Deze Is eerst In 1665 be straat en de oude Vlissingseweg tot 1873 de enige verbinding tussen Vlissingen en Middelburg dateert van 1545. Advertentie Niei uitdrukken. Ze verdwijnen J Hp? spoedig en spoorloos wanneer U ze een paar maal bel mei -~ het bekende huidgeneesmiddel de eerste avond gehouden van der Gereformeerde Middelburg Jaarfeest Geref. Jeugdclubs In de Middelburgse Schouwburg werd de eersteJ het jaarfeest Jeugdclubs te Middelburg. Op dit jaarfeest lieten de leden van de jeugd clubs het publiek bestaande o.a. uit ouders zien, wat er op deze* clubs wordt gedaan. Er werd een uitgebreid programma op het toneel gébracht van voordrachten, volksdans, mast- klimmen en liedjes, alles door de kin deren zelf uitgevoerd. Byzonder aar dig was het aanschouwelqk voorstel len van voor iedereen bekende kinder versjes, waarnaar het publiek kon ra den. Vooral ,De Toverfluit" oogstte veel succes. Voorts werd een oloe- menspel opgevoerd en werden enkele liederen gezongen. Hedenavond wordt de tweede avond van dit jaarfeest ge houden. daar de zaal te klein is. om alle belangstellenden in een keer ge legenheid te geven de prestaties van deze jeugdclubs te aanschouwen. „Vasie planten en heesters" Voor leden van de Afdeling Wal cheren van de Koninklyke Nederland se Maatschappy voor Tuinbouw en Plantkunde, hield de heer W. Brand uit Domburg in café-restaurant Wöh- ler te Middelburg, een interessante lezing over ..vaste planten en hees ters' Spreker gaf aan de hand van voorbeelden in natura een zeer uit voerige beschouwing over de gedra gingen van verschillende planten en struiken en gaf aan, waar men deze het best kan planten. Hy belicntte vooral de mogelijkheden op Walche ren. waar o.a. door de het gehele jaar waaiende straffe wind altq'd slechts een beperkt aantal soorten planten en heesters wil groeien. Hy vertelde, dat door de inundatie en de daarop 'olgende herbeplanting van het eiland de hoveniers zeer veel over de levenskansen van een groot aantal planten te weten zqn geko men. De heer Brand gaf vele belang wekkende byzonderheden over het aanleggen van tuinen. Hjj illustreerde zijn lezing door het vertonen van lichtbeelden. Voor deze byeenkomst was. tengevolge van het koude weer een matige belangstelling. Successen „Nut en Sport" Te Tilburg werd op 23 en 24 Januari de kampioenstentoonstelling gehouden voor Noord Brabant en Zeeland waar ieden van de konijnenfokkersvereniging .Nut en Sport" te Middelburg de volgende soc- cessen boekten: W. Pluljmers met wit VI. reuzen VJ 2 x 15 en 1 x 16 pt.: J. A. van Dalen mei Loth, zw bont RJ. 18 pt. met 2 EP te vens kampioen in die klasse: A. Verhage eveneens met Loth zw. bont. 75 pt.a: A Trieller met Gr. chinch, VJ tl. 16 en 19 punten. N. v. d. Driest met Gr. zilver- zwart RJ.. 10 punten: N Moes met Hav R O.. 18 punten, met V.J 14 en 18 punlen. P. J. den Hollander met Hav R.O 20 pt met E.P.. V.O.. 23 punten met ET R.J. 2 x 16. 19. 20 en 21 punten met VJ. 15 en 20 punten met E.P. met kampioen in alle 4 die klassen; P. v. d. Weel met Alaska R.O. 19. punten, met RJ. 15 punten. V.J. 12 punten: C. Kar else met Alaska V.O. 17 punten. V.J. 19 punten met ET tevens kampioen; L. Adriaanse met zilvervos zwart. 15 punten; N. Moes met zwart Rex, 18 punten tevens kampioen met R.J.: M. J. Hoogesteger met bruin Rex R.O. 16 punten tevens kampioen. V O 14 punten; M. A Hoogesteger met Hollander zwart. R.O., 11 punten, blauw VJ.. 15 punten, kampioen bruin R.O., 15 punten, even eens kampioen; L J. Janssen met zwart Russen v.o.. 18 punten. RJ 15 punten beiden kampioen. M v. d- Weel met Poop r.o. R.O20 punten, kampfoen, V O.. 20 punten, kampioen, RJ. 16 ounten. VJ. 17 punten J Nijholt met Pool r.o.. R.O.. 18 punten. v O 17 punten. RJ 15 punten en mei kleurdwergen zwart R O 15 punten, kampioen met chinch. V.O 15 punten. Om voor kampioen in aanmerking te komen moesten minstens 15 punten wor den behaald. De beste prestaties werden dit seipoen door P. J. den Hollander be haald met Havanna's. Filmavond De Hagra uit Amsterdam bood de leden van de typografische studie club Middelburg-Vlissingen een film avond aan. De aanwezigen stelden het gebodene zeer op prijs. Vertoond werd een zevental filmpjes, waaronder een film „Hoe men 'n ochtendblad maak te tqdens de oorlog". Successen op „Avicultura". Op de internationale pluimveeten toonstelling „Avicultura" in Den Haag, behaalden leden van de Pluimveehoudersvereniging „Middel burg en omstreken" de volgende successen: J J. Antheunisse met Zwart Java krielen G en V.G.; P Simnelaar met Wit Wijandottekrie- len S.G en met Oud-Hollands Meeu wen 2x Z.Z.G. en 2.G. Vlissingen Aanwinsten .Nutsbibliotheek". De aanwinsten van de Nutsbiblio theek te Vlissingen zqn; Rinser Luise, Daniela. Asscher Pinkhof, de Koop brief. Hartoc Jan dc, De kleine Ark. Barman, dr. P. Revolutie der een- •amen. Vos Kuvper. A's een ceder op de Libanon. Campbell-Barnes, De roos van Tudor. - Ee. enkel uur van Kla tergoud. - Anna van Cleef. Wellman, Paul J.. De stalen Rivale. Corsari, W., Illusies Vantei Clement Mqnneer Pastoor bij de ■•ijken Norel, K., Ver zet en Victorie. Moorehead, Allan, De storm steekt op. - Voor de poorten van Cairo. Vesna, Hans, De Broeder trouw Ammers-Küller. Jo v„ De ko librie op hel gouden nest. Schan en Antuik Sprotje - De nar uit de Mar- emmen Coen Conrad Nelly. Hanny's blijde zomer. Toen net water wies. Saris Lenie, De tocht naar het licht Filmvertoning van Ned. Bijbelgenootschap. Donderdag 4 Februari vertoont het Nederlands By belgenootschap in de Noorderkapel te vlissingen een kleurenfilm over Canada en een filmpje over de vervaardiging van papier. Tevens is er een boeken- en bybeltentoonstelling. Een koor zal enkele zangnummers uitvoeren. Zoutelande Uitvoering C.J.M.V. De C.J.M.V, en haar onderafdelin- f;en te Zoutelande hielden hun jaar eest. Na opening door de ere-voorzitter, ds. J. F. Wagener, werden de jaar verslagen in toneelvorm gehouden. Het toneelstuk „Potiesdam viert Ko- ninginnefeest", werd door de C.J.M. V.-leden op het voetlicht gebracht. verdiensteiyke wyze voor Voorts werd de avond gevuld met voordracht en muziek. Het slotstuk, „De Poort", een spreekkoor door M. C. Fallentin. werd zeer gewaardeerd. Serooskerke (W.) Onderlinge steun Dezer dagen vergaderde het varkensfonds „Onderlinge Steun" te Serooskerke (W.) onder voorzitter schap van de heer P. Maliaars. De vereniging telt thans 100 leden. Er waren in het jaar 1953 5 noodslach- tingen en 2 sterfgevallen onder de varkens. Financieel was het jaar niet ongunstig zodat de boeken van de penningmeester, de heer J. W. Lou- werse met een batig slot eindigden. De heren J. W Louwerse en P. Hou terman werden als bestuursleden herkozen, terwijl de heer J. Boone werd gekozen als bestuurslid. Ver der werd er besloten om de varkens van de leden dit jaar op kosten van de vereniging te laten inenten tegen de vlekziekte en om de basisprys van spek op 2.50 te stellen, met hand having van de bestaande kortingen. Oostkapelle C. J. B. T. B. bijeen. De afd. Walcheren-Noord van de C.J.B.T.B. kwam te Oostkapelle bq- een. De afdelingssecretaris, de heer C. Kalland uit Westkapelle, hield een inleiding over de Publiekrechte- ïyke Bedrijfsorganisatie. Z.P M. en L.J G. In een byeenkomst van de afdelin gen Oostkapelle en Serooskerke (W) der Z.P U. en L.J G. werd het toneel stuk „Deining om een dorpsdokter" ten tonele gebracht. Het gebodene werd door de aanwezigen zeer ge waardeerd. Meliskerke E.H.B.O.-examen Dokter van Gelderen uit Middel burg nam te Meliskerke aan 16 cur sisten het E.H.B.O.-examen af. De cursussen werden gegeven door dok ter Frima uit Zoutelande. Het di ploma werd uitgereikt aan: W. Bone. W. Davidse, P. Davidse, W. Dekker. Jac. Geschiere, P. Murre, H. Spruqt J. Stroo, G. Wqkhuis, mej. A. David se, mej. C. Geschiere en mevrouw C. van Nes. allen uit Meliskerke. De oudste der cursisten bood de heer Frima een cadeau aan. De bur gemeester, de heer A. J. Huijsman, sprak woorden van waardering. ZEEUWSE DAMRUBRIEK. Jimmy Brown is ook achter het dambord gezeten een vervaarlijke tegenstander. Het zal de aandachtige lezer van Jimmy Browns avonturen zijn opge vallen, dat deze heer zqn spaarzame rustige ogenblikken besteedt aan het spelen van een partytje dam met zijn vriend Piet Potlood. Dit vonden wfl dermate interessant, dat wy hem kort voor zqn vertrek naar het land der bloed boefberen hebben opgezocht. Twee dingen zyn ons toen wel duideiyk geworden: de kopjes koffie, welke Miebet serveert, zijn Inderdaad verruk kelijk enBrown is ook achter het dambord gezeten een vervaarlqke tegenstander. Wq werden te zynen huize zeer vriendeiyk ontvangen. De heer Brown zeide het buitengewoon op prys te stellen een collega-medewerker zo als hq het uitdrukte van de P.Z C te ontmoeten. Na onze verklaring, dat het genoegen van deze ontmoe ting geheel aan onze zyde was en dat wy zeer benieuwd waren naar zijn damcapaclteiten, kwam weldra het dambord op tafel Wy speelden twee partqen, die ons een merkwaardige sensatie en een dubbele nederlaag be zorgden. Onze eerste indruk van de heer Brown was, dat hq hoogstens in zeer verre relatie tot de orde der aapach- tigen gerekend zoi kunnen worden te oordelen naar zyn uiterlqk en ma nieren. Totdat het spel enige zetten gevorderd was! Hoe wy ook speelden, welke vreemde zetten wy ook lan ceerden, Brown volstond zeer laco. niek met ons volkomen na te apen Elke zet beantwoordde hy met een 100 symmetrische tegenzet. Wy werden er kriegel van en zagen de schijven tenslotte voor cocosnoten aan; wy durfden plotseling te zweren het gelaat tegenover ons reeds eerder in Artis gezien te hebben. Des te pqn- lqker ervoeren wij onze eerste neder laag, welke als volgt tot stand kwam Wit: Uw redacteur. Zwart: J. Brown. 1 33-28 18-23; 2. 35-30 16-21; 3. 31- 26 20-25; 4 40-35 11-16. 5 39-33 12- 18- 6 36-31 15-20- 7. 31-27 20-24; 8 37-31 14-20; 9. 41-37 10-14; 10. 46-41 5-10; 11. 44-40 7-11; 12. 49-44 2-7; 13 44-39 7-12; 14 41-36 10-15; 15 47-41 Arnemuiden Praatmiddag over bedrijfsvoorlichting De Vereniging voor bedrqfsvoor- lichting hield te Arnemuiden een praatmiddag onder voorzitterschap van de heer J. Cornelisse. Nadat deze de heren Den Engelsen en Van Nieu- wenhuizen van de Rqkslandbouwvoor- lichtingsdienst in het bqzonder wel kom had geheten, wees hq in zqn openingswoord o.m. op het nut van deze praatmiddaggen. De heer Van Nieuwenhuizen sprak vervolgens over het gebruik van stikstof bij de erwtenteeït en hij merkte daarbij op, dat dit totaal overbodig is. Uit de op 9 Januari genomen grondmonsters waren de volgende zoutpercentages gebleken: Klevers- kerke 46, Oranjepolder 79 en Su- zannapolder 68. Na een causerie over de samenstel ling en het gebruik van veevoeder werd een film vertoond over de pluim veeteelt. De voorzitter bracht in zyn sltowoord dank voor de ontvangen adviezen. 4-10; 16 50-44 23-29; 17 34x23. Hier stond onze tegenstander rustig op, stopte een pijp, sloeg 18x29 en merkte op, dat wij nu in alle varianten verlo ren stonden. Als gehypnotiseerd staarden wy naar het bord. maar konden niet anders doen dan de heer Brown met het behaalde succes ge lukwensen. Terwql Mie bet rondging met de koffie zaten we te peinzen over de oorzaak van deze onverwachte neder laag. Wy meenden deze te moeten zoenen in het feit, dat Brown door met zwart te spelen in de gelegenheid was zqn imitatielust bot te vieren. Wy stel 'en hem een revanche voor, waarbq wq dan met zwart zouden spelen Wq zullen hem dan met zyn eigen wapens bestrijden zo dachten we en tenslotte op tempo moeten win nen, daar zwart by symmetrisch spel steeds een tempo voorblqft. Enigszins tot onze verbazing stemde hij direct met ons voorstel in en speelde zonder bezwaar als eerste zet dezelfde, die wy in de voorgaande party als ope ning hadden gekozen, n.l. 33-28. 1 33-28 18-23; 2. 31-27 20-24; 3. 34- 30 17-21- 4 37-31 14-20; 5. 42-37 9- 14; 6 30-25 21-26: 7. 27-22 24-29; 8. 31-27 20-24. Feiteiyk zonder naden ken schudt Brown de zetten uit zy'n mouw; wy maakten het ons ook erg gemakkelqk en spelen alles precies na. 9. 39-34 12-17; 10. 34-30 17-21; 11. 44-39 7-12; 12 39-33 12-18; 13. 50-44 1-7; 14. 44-39 7-12; 15 39-34 12-17. Op dit moment grypt Brown weer naar zijn tabaksdoos en begint be hoedzaam zyn pijp te stoppen Dit ce remonieel bevalt ons maar matig, gezien de ervaringen in de eerste par ty Maar tot onze opluchting is het ditmaal blijkbaar een teken van gro te onzekerheid, want de heer Brown gaat nota bene zegge en schrqve drie schqven offeren, zonder dat er slag- ze' volgt Hy moet dan toch wel vre selijk in het nauw zitten 16. 37-31 26x37; 17 36-31 37x26; 18. 25-20 14x25 19 41-37 8-12; 20 46- 41 2-8; 21 41-36 10-14; 22 36-31 14- 20; 23 47-41 4-10 Misschien wel wat laat. maar hier kwam voor ons pas de aap uit de mouw!! Door het offeren van 3 schijven is het tempovoordeel juist aan de kant van wit gekomen. Ondanks zijn materiële achterstand zal wit winnen, omdat zwart aan zet zqnde geen zet meer spelen kan. 24 41-36 10-14. 25. 48-42 5-10; 26. 43-39 3-9; 27 49-43 By het afseheidnemen fluisterde Brown ons nog toe: „U moet beslist het boek De raadselen der symmetrie van Raman eens doornemen, daarin wel zeggen myn systeem". 77. Bijna geluidloos schoof men een groot gordtjn open. waardoor een geweldige ruimte zichtbaar werd. De vloer die spiegelglad was bestond uil het prachtig ste marmer, dat men zich den Ken kon Het was een zaal. waarvan de zoldering gedragen werd door Impo sante zuilen. Vlak tegenover nem was een troon ge richt. waarop een tn wit gewaad geklede figuur zat. die hen opmerkzaam aanstaarde Doordat de zaal zo groot was. viel het niet dadelijk op dat de gestalte veel gro ter was dan een normaal mens Hij droeg een lange baard, maar zijn hoofd was kaal Jimmy dacht, dat hq zeker wel zeventig Jaar oud zou zijn De man zag er niet onvriendeiqk uit en zUn stem klonk evenmin on vriendelijk Hq sprak een taal. die Jimmy niet verstond. Maar professor Projos biqkbaai des te beter, want hq trok Jimmy aan zqn mouw en fuisterde tegen nem: „Wq worden verzocht naderbu te komen en plaats te nemen op de marmeren bank. die voo: de troon staat. Wq mogen gaan zitten Dat is een bqzonder goed voor teken" Jimmy was toch wel een beetje onder de In druk van deze ontvangst Zo had hq zich dat niet ge dacht Jimmy zag. dat het stamhoofd de> Boelwoegho- no's zqn blik op hem richtte ,Om welke reden wenst Gq mij persoonlijk te spreken?" vroeg hq Professor Propjos vertaalde het dadelijk voor Jimmy, FEUILLETON door F. DE SINCLAIR „Wat neven en nichten, denk ik en dan zqn zwager, eet zekere De Boer. een wynhandelaar; zijn zuster is over leden." „Enfin, het was zeker een heel tra gisch en ellendig ding voor jou. Mart. Ik zal je eei. paar pilletjes geven, als je soms niet slapen kunt en je aldoor ;eplaagd wordt door vervelende ge dachten." Ze knikte en nu voor t eerst ineens, begon ze te huilen, wat haar eigenlqk wel goed deed, Jeanne en Herman, heel tactvol, Heter, haar maar even zo, t niet te kalmeren o£ te troos- poogden r ten. Óch, er was tussen haar en Victor nooit iets anders geweest dan een ge wone vriendschap; ze mocht hem ze ker heel graag, maar ze was niet „ver liefd" op hem en ze wist ook wel ze ker. dat hy ten opzichte van haar er precies zo over dacht. Maar toch, nu ze hem zo opeens verloor en onder de ze omstandigheden... Ze beheerste zich weldra weer. ver telde wat van Parfls en ook reikte ze hun de „ansicht", die ze vergeten had op de bus te doen! Die prentbriefkaart, die met al zyn kleurigheid zo'n ellendig dreigend ding was geweest, heel deze fatale on heilsdag door! Ze vroeg lief en plichtmatig naar de kinderen. Joke en Fransje, en luister de met glimlachende aandacht naar de knapheid en de guitigheidjes van dat tweetal, kreep kiekjes te bewonderen id en de j i van dat en moest belangstelling tonen voor een truitje, dat Jeanne voor Joke breide. Het was half één toen ze eindeiyk op de logeerkamer in bed stapte. Het apathische gevoel was geweken, ze wist en zag nu scherphelder al het beleefde weer terug, maar ze nam toch de pilletjes niet, welke Herman haar had geeeven. want dan zou ze weer soezig worden en dat wilde ze juist niet. Ze moest denken, scherp denken. En nu. sterker dan ooit. flitste het visioen van de vrouw met de gras groene mantel telkens door haat geest. Was het een toevallige samenloop geweest Zeker, er waren zoveel vrouwen, die groene mantels droegen en hoe ter wereld kon er eigenlijk samenhang zyn tussen die groene mantel en de dood van Victor? Daar zat niets logisch ln. dat was enkel maar fantasie, dat voelde ze heel duideiyk. En niettemin... Was Victor vergiftigd Herman zinspeelde even op die mo- gelqkheid: dat verwrongen en zo sterk veranderde gezicht. Maar hq had Victor zelf niet gezien, ging al leen maar af op wat zy vertelde. En was haar waarneming juist geweest Van een rustig objectief waarnemen kon men in dit geval zeker niet spre ken! En... vergiftigd! Door wie er door wat! Ze hadden niets bhzomlers gegeten ook. Bovendien werkte vlees of visvergiftiging of die van padde stoelen heel anders, nooit zo plotse üng Och, en ze kende het gestel var Victor toch ook eigenlijk niet Hy kon best iets aan zijn hai c gehad hebben, zonder dat hy het zelf wist of althans zonder dat hy daar tegenover haar ooit gewag van had gemaakt... Maar een afschuwelijke nachtmerrie was het wel geweest, tot ze dan ein- deiyk was weggezonken in die doffe apathie .welke nu weer geweken was voor een scherphelder, klaar wakker herinneren en nadenken. Tot elndelqk ergens in huis sloeg een klok twee slagen de geesteiyke moeheid de denkspanning toch weer losliet en ze wegzonk in een diepe droomloze slaap. Ze werd vroeg wakker. Door de gordqnen zag ze dat buiten het daglicht nog maar weifelde; ze trok het licht aan en zag op haar horloge, dat het vyf uur was. En toen ineens dacht ze met een schok: Wat was er gisteren ook weer? O ja... al dat...! Met de handen achter het hoofd ge vouwen, lag Marta naar het plafond te kqken. Victor dood... zo maar Ineens dood... het was haast niet te geloven was het nu een hartembolie ge weest?... Of was er misdaad ln het spel?... Van de zijde der contra-spion nage. zoals Victor het altyd noemde en waar hij wel een beetje bang voor was Bang. dan. dat er iets van de Dlannen uit zou lekken, meer uit zou lekken eigenlijk dan ze toch al wel wisten De vrouw met de groene mantel, die de bordestrap luist af liep... Maar was die met Victor in aanraking geweest?... Dat was nau- welqks aan te nemen... En zo ja, wal dan nog Als ze hem bijvoorbeeld had aangesproken ln de hal, dan had ze toch geen gelegenheid gehad om hem even te vergiftigen...! Stel je voor! Dat was klinkklare nonsens. En dan nogal met een vergif, dat zo snel werkt... Nee. nee, nu ze er rustig over dacht, lag het toch veel meer voor de hand dat er een natuurlqke oorzaak voor zjjn dood was geweest, althans een niet geforceerde... een slagaderbreuk misschien... hartver lamming... Herman zei ook dat er zo veel mogelqkheden waren... en ook dat het zo vaak gebeurt en de men sen overvalt op de meest onverwachte ogenblikken. Dat dit nu ook allemaal tegelqk kwam... Eerst al dat ellendi ge stomme verliezen van haar tasje Maar had ze het verloren of was het toch gerold?... Ze had haar handen ook zo vol gehad met de regenmantel en de parapluie en de citybag en och. op reis. en zeker na afloop van zo'n lange treinreis, dan ben 1e aanvanke lijk toch even anders dan anders, dooi al die jachtige haast om je heen en dat 1e dan wel eens even niet oplet... Maar ellendig was het geweest. Twee mogelijkheden waren er noch. Victor nog gesugge welke het geval zoal niet volkomen tans, had 1 gereerd. onschuldig, dan toch wel erg onbe- langryk kond«n maken. De eerste was. dat zy de ansicht er toch niet in had gedaan of wel dat de ze. toen ze het couvert neerlegde, er ongemerkt weer uit was gegleden. Ze. ker. zeker, dat kon en het was een hele vrfend°iyke veronderstelling van Victor, om haar van haar ongerust heid af te helpen, maar ze wist toch eigenlijk wel zeker, dat het zó niet was! Die ansicht had er niet uit kün- nen glijden, want het was een couvert met een overslag en een drukknoopje. Maar dan de tweede mogelijkheid: een gewone dief, de dief, die het tasje stal en toen d". suitcase haalde op hoop van zegen, maar die hem wper terugbracht toen hem bleek, dat er niets van zqn gading inzat! Ja, ja, dat whs mogelqk, maar dan moest het toch wel een dief zqn met een sterk ontwikkeld gevoel voor or de en regelmaat: de suitcase terug, het tasje terug! Een keurige dief ei genlijk! Enfin, de theoretische mogeiykheid was hier tenminste aanwezig, maar de practische waarschyniy'kheid Of de instructie nog enige aanwy- zing gaf hoe er in gevallen als deze moest worden gehandeld? Ze herin nerde zich geen enkele clausule in de toch maar korte instructie, welke ei genlijk meer een uiteenzetting was van het doel van het Genootschap. Even nalezen, ze kon het hier nu juist zo rustig doen. Ze stond op. opende de suitcase, die op een stoel lag. nam het couvert er uit en ging daarmeo weer terug naar haar bed. De vellen het waren er drie zaten heel anders gevouwen als toen zjj ze er in deed: toen was de tekst, zoals ze altyd ook by brieven deed, naar binnen gevouwen, maar nu was die tekst aan de buitenzqde. Hae hart bonsde weer even, maar dan meende ze het toch wel te begrypen, .(Wordt vervolgd),

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 6