PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Alleen gissingen en vermoedens op deze wereldconferentie Felle ijswind jaagt zandwolken over troosteloze akkers BILT Kantlijn FANFANI AL WEER VOOR DE VAL VAN ZIJN REGERING OP HET IJSSELMEER IJSBERGEN VAN DRIE METER HOOG 197e Jaargang - No. 22 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie. F van de Velde en F B den Boer. Adjunct- W de Pagter Hoofd red G Ballintijn; Pl.-verv.: W. Leertouwer en H A Bosshardt ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week. f 5 85 per kw.. fr p p i 8.10 per kw Losse nummers 10 cent Bur Vlisslngen. Walstr. 58—60. telel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 ol 21601 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 28 Jan. '54 ADVERTENTIEPRIJS U een' per mm Minimum p advertentie l tng mededelingen drie«naa« tarief. Kleine advertentie» im«* H regelsi van 1-4 regels I.- Iedere regel meer 20 cent ..Brieven oi adres Bureau v. d. Blad" cent meer. Giro No 350300 PZC, Middelburg Middelburg. Markt 51. telef. 3841: Goes Lange Vorststr 83 telel 2475 tbg.g 2228i. Oostburg, Finlandstr 2. telef 16; Terneuzen. Brouwerijstr 2. Zierikzee N Boc-idsti C 160. telef 26 FASCINERENDE SPANNING IN BERLIJN Nu al mislukt of toch enige internationale ontspanning (Telefonisch van onze speciale verslaggever! BERLIJN, WOENSDAGAVOND. Als de keizer nog geleefd had. dan had Berlijn vandaag zijn verjaardag met parades cn duizenden vaten bier ge vierd. Soldaten zouden op de maat van vrolyke marsmuziek over ÏJnter den Linden zijn ge-ganze.pasd en op de Potzdammcr Platz zonden luidruchtige volksfeesten zijn gehouden. Maar langs de puinhopen van Hitiers Derde Rijk, langs dezelfde nu volkomen uitgestorven straten, snelde vanavond de auto-colonne van Molotow. De Rus tvas op tveg naar het huis van de Britse Minister van Buiten landse Zaken, Anthony Eden, die hem op een galadiner uitgenodigd had. Gisteravond tvas het Molotow, die gastheer mocht spelen. Bidault tvas de eerste minister der Westerse Grote Drie, die in het pompeuze Russische Ambassadegebouw in Oost-Beriyn op vorstelijke tvy.'.e ontvangen werd een feit, dat in kringen van waarnemers druk besproken werd. Zou de Russische minister de Frans man onder het genot van wodka en kaviaar tot een neutraliseren van Duitsland proberen over te halen, of zou de gast bij het aansnijden van een geurig speenvarkentje over Dul les' verwetping van een Vijfmogend- heden conferentie zrjn gepolst? Vast staat in leder geval men moet er de memoires van Churchill maar eens op nalezen dat dit soort etentjes dikwijls veel tot de verbetering der wederzijdse verstandhoudingen kan bijdragen. Het moet als een verheugend ver schijnsel worden gezien, dat men m de grote politiek gezellig een borrel met elkaar kan drinken, nadat men elkaar eerst aan de conferentietafel de huid volgescholden heeft. Er is een vreemde en tegelijkertijd fascinerende spanning in Berlijn waar te nemen. Hoewel men zo lang zamerhand aan de snel weg schieten de limousines van de ministers is ge wend geraakt geen journalist Er was een tijd, waarin Heyermans een van zijn boeken „Diamant stad" kor» noemen en iedereen wist, dat met die stad Amsterdam werd bedoeld. Het was de tijd, waarin de be kwaamste diamantslijpers in Neder land werden gevonden. Maar die tijd is lang voorbij. De situatie is thans zo, dat men dezer dagen in Amsterdam een fa briek heeft geopend, die door de Alg Ned. Diamantbewerkersbond gesticht is en waarin 25 werkloze diamantbe werkers arbeid zullen vinden. De arbeiders hebben deze op coöpera tieve grondslag gebaseerde fabriek gesticht omonze diamant-indus- .-ie op de been te houden Wel zijn de tijden veranderd. De oud-voorzitter van het N V.V., de heer E. Kapers, heeft er droeve cij fers over vermeld bij de officiële ope ning van het bedryf. Toen bijna 50 laar geleden het N.V.V. werd opgericht, was de A.N.D B. met 9000 leden, van de 19 000 die het verbond destijds telde, de sterkste vakbond. ..De diamant industrie drukte toen zijn stempel op Am s te'dam en leverde een wezen lijke bijdrage tot dc welvaart van ons land. Sindsdien is de toestand gaandeweg slechter geworden, aldus Kupers, die daarna de opkomst van de huisindustrie in België met on controleerbare arbeidstijden en de opkomst van Duitsland en later Is raël schetste. „Voor de tweede wereldoorlog wa ren er in Amsterdam 3500 diamant bewerkers, 2000 werden weggevoerd en keelden na 1945 niet terug. Van de 300 leerlingen keerde 95 pet niet terug In 1945 waren er nog 900 di amantbewerkers over. In vijf jaar steeg dit aantal tot 1500; 700 hier van zijn ouder dan 55 jaar en 500 zijn de 60 jaar reeds voorbij. De werk loosheid liet tussen 40 en 60 pet Van dc 900 leerlingen, die werden opgeleid, verliet de helft vaak nog voor het einde van de leertijd het be drijf". De heer Kupers noemde dit een veeg teken ..Als er niets gebeurt zal Amsterdam straks met zijn roem rijk verleden op diamantgebied weg gecijferd zyn". Of het onder deze omstandigheden niet gewaagd was een nieuw oedrijf te vestigen? De heer Kupers zeide deze vraag bevestigend te moeten beantwoorden. „Er was echter geen andere keus mogelijk Men stond met de rug tegen de muur". „Zestig procent van de ingevoerde diamant wordt in Nederland be werkt en 40 pet. wordt onbewerkt uitgevoerd. Er zullen werklieden moeten worden opgeleid voor het be werken van voornamelijk de kleine diamant, hetgeen hier niet kon ge schieden. Er zal on moeten worden gelet, dat dit „klein" tegen concur rerende prijzen op de markt wordt geb-arht. Her- en omscholing zo no dig met steun van de overheid, zal hiervoor noodzakelijk zijn De good will van Amsterdam bestaat nog, doch deze kan alleen gehandhaafd blijven als alle krachten samenwer ken". De diamantindustrie was eens een deel van Hollands glorie. Laat ons hopen, dat dat weer zo wordt. In ieder geval is de stichting van dit nieuwe bedryf er een moe dige poging toe. schenkt er tenminste nog enige aan dacht aan is men nog niet gewoon aan de tactiek, die door Oost, zowel als West wordt gevolgd. Eigenlijk weet niemand nog. waar hy precies aan toe is en hoe hij de eerste voorzichtige zetten op het we reldschaakbord moet interpreteren Er zijn waarnemers, die menen, dat de conferentie niet anders dan tot mislukking is gedoemd, daar op de eerste zittingsdag reeds duidelijk is geworden, dat het Kremlin zijn ver tragingstactiek nog niet verleerd is. Maar er zijn er ook. die in de ope ning Dulles' verbluffende ant woord aan Molotow bv tekenen zien, die op een succes wyzen. Een matig succes weliswaar, maar toch een, dat tot een kleine ontspanning van de huidige internationale politiek kan leiden. Speculaties Door al deze speculaties wemelt het in de gangen van het Kathrei- nerhaus het gebouw waar 700 journalisten uit het Westen en 200 uit het Oosten zijn ondergebracht van geruchten. Zo konden wij van morgen van verschillende zijden ho ren. dat er in Mei of Juni toch een vijf mogendheden conferentie zou worden gehouden waarbij dan niet over Duitsland en de vrede zal wur- den gesproken, doch over de politieke j problemen in het Verre Oosten. Maar de verklaring die Dulles vun- mtddag voor de aanvang van de derde zitting heeft afgele; d, onderstreepte het Amerikaanse standpunt nog eens. Washington verwerpt een vijf mo gendheden conferentie althans een, J die zich ten doel stelt maatregplcn tot vermindering der Internationale 1 spanningen te overwegen omdat zij In strijd met het handvest der Verenigde Naties is. Behalve ten op zichte van principiële zaken: de E. D.G., de herenigingsprocedure van Duitsland enz. wordt van het VVeslen een inschikkelijke houding verwacht. En van Rusland? Niemand weet het nog. Een communistische collega van „Neues Dcutsland" het hoofdorgaan van de Oost-Duitse partij verzekerde ons echter vanmorgen, dat de redac tieleden van zijn krant „opdracht hadden gekregen" niet meer zo fel le gen het door het Westen ontworpen herenigingsp'an voor Duitsland te schrijven en „zich langzamerhand op de ais eerste voorwaarde gestelde vrije verkiezingen voor te bereiden" (vervolg op pag. 3). Weense brandweer redt duif De Weense brandweer is Dinsdag avond onder gebruikmaking van alarmlichten. sirenes en brandweer- bellen uitgerukt om een duif te red den. die met haar pootjes vastgevro ren was. Toen de brandweer bij de duif kwam werd een ladder uit ge schoven en een brandweerman be vrijdde de vogel van het dak van een 30-meter hoog huis. Achter de schermen beraad over nieuw kabinet De meerderheid in het Italiaanse parlement heeft besloten tegen het pro gram van de nieuwe regerlng-Fanfani te stemmen, als vandaag of Vrijdag over het regeringsprogram zal worden gestemd. Hieruit concludeert men het mislukken van de vierde poging in zeven maanden tyds om Italië een stabiele regering te geven. Onmiddeliyk aftreden van Fanfani, die verleden week zijn regering vorm de. Is voorkomen door de eis van partijleiders om over zijn regeringspro- gram, dat hij Dinsdag voor het parlement uiteenzette, te debatteren. Achter de schermen z.yn Woensdagavond reeds beraadslagingen over de samenstel ling van een nieuwe regering begonnen. Aangenomen wordt, dat een nieuwe Italiaanse regering een zwenking naar rechts te zien zal geven. Men verwacht, dat het falen van Fanfani voor de monarchisten aanleidmg zal zrjn hun prijs te verhogen, als op nieuw een Christen-democratische formateur by hen om steun in net parlement zal aankloppen. Mogelijk zal hierdoor een uiterst zware druk worden gelegd op de partijtrouw an Fanfani's groep, welke bijna een ('er- de van alle Christen-democratische afgevaardigden omvat. Uit betrouwbare bron is Woens dagavond vernomen, dat president Einaudi reeds twee geheime bespre kingen heeft gevoerd met ex-prenrer Pella, Fanfani's voorganger, die reeds eerder voorstander bleek te zijn van een bondgenoodscliap met de rechtse monarchisten Indien tegenstand van de groep- Fanfani benoeming van Pella tot formateur zou uitsluiten, zou moge- ïyk Attilio Piccioni. eveneens een lei der van de rechtervleugel der Chris ten-democratische partij, worden aan gezocht. Door de vorst is het qehele TJssel- mcer met ijs bedelct. D°. scheepvaart is aan banden gr\-qd. Een aantal scheven onderiveo van Kampen naar Amsterdam, mnrdt door ysbrekers door het vs qrhracht. fLuchtopname A.N P.-foto) Op onbewaakte overweg gegrepen Auto vernield; drie doden Op een door knipperlichten bevei ligde spoorwegovergang te Zalnp, g-me-ntc Zwnllerkerspel evp.n buiten Zwolle. Is r-istermorgen omstreeks tien uur een personenauto door een e!c"tr:srh° t-cin gegrepen. De trein was oen sne'treln. dip om even voor tien uur In Zwolle moest annt-omen. De auto werd geheel ver nield en er kwamen drie mensen om het leven. Men acht het niet uitgesloten, dat de bestuurder door de zon verblind was De slachtoffers zijn de heer H. Tigelaar, 54 jaar. en mevrouw Tige- laar-Seine. 52 jaar, de heer M. Baas, 36 jaar, allen uit Zwolle Het echt- f aar Tigelaar laat drie. de héér Baas wee kinderen achter. Beide mannen waren landbouwers. De trein was ernstig beschadigd en moest in Zwolle uit de dienst worden genomen. Het knipperlicht function- ncr-de goed. Bij een andere botsing tussen een trein en een auto kwam de bestuur der met de schrik vrij. Zijn splinter nieuwe wagen werd geheel vernield, toen hij even voorbij de spoorweg overgang op de Oostelijke handelska de te Amsterdam door een spoorwa gon werd gegrepen. ttMicrofoon-incid ent De Russische persconferentie in Oost-Berlnn is Woensdag onderbro ken door hulpgeroep van een Oost- Duitse filmoperateur. Toegeschoten functionarissen ontdekten, dat de man twee onder stroom staande mi crofoons in de handen had. Nadat zij hem de microfoons hadden ontrukt, bleek de Oost-Duitser niet gewond te zijn De microfoons stonden onder stroom door een fout in de draadver bindingen. WINTER IN GEHEEL EUROPA Vele ongevallen en reddingen De krachtige Oostciyke winden hebben de temperaturen in vrywel het gehele land gisteren tot meer dan tien graden onder nul doen dalen. In het Oosten vroor het zelfs 12 graden. Maar hier is h"t nog n:et liet erg ste, want in Midden- en Oost-Europa Is de vorst nog steeds belang-Uk strenger. In de omgeving van Tsjecho-Slowakye en Zuid-Polen vroor het om streeks 25 grad 'n. .Moskou meldde gisteren maar liefst 26 graden vorst. De Oosteiyke winden, zo meldt het K.N.M.I., worden In stand gehou den door een hoge druk gebied boven Scandinavië en een gebied van la ge luchtdruk boven het Westelyk deel van de Middellandse Z"e. Natuurlijk ondervindt het verkeer te water in het bijzonder de gevol gen van deze strenge vorst. Daarbij moeten verschillende ongevallen gemeld worden mede door de strenge koude veroorzaakt. Een sleepboot van de Amsterdamse redery Goedkoop, die ter assistentie was uitgevaren moest onverrichter- zake weer terugkeren. Op het Ussel- meer waren grote ijsbergen van drie meter hoog. De boot kon er met haar rjsploeg byna niet doorheen komen Urk is aan de zeezijde vrijwel geïso leerd. Een Urker schipper, die tracht te de Noordzee te bereiken, moest ra een urenlange worsteling, daar het schip in het ijs vast raakte, terugke ren. De stoombootdienst op Enkhulzen ls gestaakt. De Noordzeevloot be vindt zich in Breskens en verschillen de Belgische havens, maar volgens de laatste berichten kan niet worden uitgevaren. De bootdienst Harlingen-Terschel- ling wordt sterk vertraagd. Op Texel, dat nog maar door ^ën bootdienst per das van uit Den I- der bediend wordt, hebben dutzen en trekvogels, talingen en smieten, een toevlucht gezocht. De veerdienst Numansdom-Den Bommel, de verbinding tussen Bcijer- land en Overflakkee, is wegens ijs gang gestaakt. Het 7-jarig dochtertje van de fa Op de Grote Markt te Goes werden Woensdag de jaarlykse verplichte hengs'enkeuringen van de Kon. Ver ,JIet Nederlandse Trekpaard" ge houden Ondanks de koude trok deze keuring veel belangstelling van dt paardenliefhebbers. De vos Leonard van Martha van G. Jeronimus te Hoedekenskerke in galop. (Koto P.Z.ü.) OP SCHOUWEN DUIVELAND Het isolement maakt het herstel werk kostbaar Wachten in een yswind met temperaturen van tien tot vyftien graden onder nulwachten van 's avonds zeven uur de gehele maan-en-sterren nacht door tot de volgende morgen tien uur, zulk wachten valt zwaar. Toch hebben mensen dat gedaan Dinsdagnamiddag toen voor auto-ver voer het veer Anna Jacobapolder-Zijpe uitviel..— eerst omdat de stand van het water te laag was, daarna omdat het water te wild was De chauffeurs met hun wagens konden blyven staan tot Woensdagmor gen tien uur.... en toen eerst was voor hen het eiland Schouwen en Duive- 'and bereikbaar. Eigenlijk werpt deze kleine, maar diep teleurstellende gebeurtenis, een verbijsterend juist licht op het isolement, dat Schouwen en Duiveland tel kens weer bedreigt. Een isolement, dat tijdens de Februariramp ongeveer 24 uur vertraging voor de eerste hulpverlening veroorzaakte, dat daarna het herstel van de dijken bemoeilijkte en dat in de toekomst de wederop bouw zal bemoeilyken. Woensdag organiseerde de Stich- ting Nieuw Schouwen Duiveland, on der leiding van notaris P. Heering, 'n Dersconferentie in Zierikzee. waar en kele deskundigen voorlichting gaven over enige problemen, die op Schou wen en Duiveland opgelost moeten worden. Buiten Zierikzeeover de ver woeste akkers van Duiveland en Schouwen joeg de barre Zuidoosten wind zandwolken op, welke aan de Sahara niet misstaan zoude hebben. Auto's, die uitreden met bestemming Ouwerkerk of Serooskerke moesten terugkeren omdat de beschadigde wegen op bepaalde plekken onder net stuifzand verdwenen waren. Over dat stuifzand en die ver woeste akkers gaf de heer W. J. J van Lent enkele bijzonderheden. De zee heeft over de akkers ongeveer 6 h 7 millioen m3 zand gespoeld. Dat zand moet weggewerkt worden of indien verwerking onmogelijk is zal goede cultuurgrond verloren gaan. Er zijn gebieden waar de zee niets aanbracht, maar zoveel wegsleurde.... ook de vruchtbare bouwvoor. Een enkele maal werd vruchtbaa: slib op akkers gebracht. Het staat echter vast, dat de opslibbine veel minder is geweest dan de af slibbing Men gaat nu het land herverkavelen... De scnade zorgvuldig vaststellen er daarna het land herstellen. In korte tijd moet een overzicht verkregen worden van wegen en wa terlopen om tot een nieuwe verkave ling te komen. Dat wordt een enorm werk, waar mee in normale gevallen verscheide ne jaren gemoeid zijn. Daarbij doet zich voor dit eiland nog de moeilijkheid voor. dat men de waarde van de gronden, die in het herverkavelingsblok worden inge bracht. zal moeten schatten- naai de waarde van 31 Januari 1953, dus de dag vóór de watersnood, want dan alleen kan men later tot een billijke toewijzing van herverkavelde gronden komen. Er zal ook gesaneerd worden, waarbij men als richtlijr heeft het opvoeren van de bedrijf ^grootte voor boerderij en tot tenminste 7 h 9 hectare, fruit- kwekerijen tot 3 4 hectare en tuin derijen tot 2 ha. Om enig denkbeeld te geven van het herstelwerk, gaf de heer van Lent aan. dat men rekent op het maken van ongeveer 500 km nieuwe leiding en op het léggen van ongeveer 7000 km araineerbuizen DE HERBOUW. Tot zover enkele mededelingen van de heer van Lent. De heer A. J. Arge- lo. directeur van de Centrale Dienst voor Noord Zeeland, stipte enige her- bouwmneilijkheden aan Er zijn in totaal circa 7000 wonin gen. waarvan 1500 tot !700 als gro tendeels of totaal verwoest aange merkt kunen worden Een zes hon derdtal noodwoningen zijn gebouwd, maar nu moet de definitieve bouw of herbouw beginnen. Daarbij bltikt de geïsoleerde lig ging van net eiland bezwaren op te (Vervolg op pag. 4.) milie K. te Sittard zakte door het ijs van de roeivijver. De heer A. M. van S. uit Tilburg, die uit zyn auto het ongeval gebeuren zag. snelde direct te hulp. Hfj sprong gekleed te water en slaagde er in het kind te redden van de verdrinkingsdood. In Rotterdam heeft de 13-jartge Willem van der Valk een prestatie geleverd toen two© broertjes door het ijs van een singel gezakt waren, die hij met gevaar voor eigen leven red de. De Rotterdamse ho»>fdcommis.ca- ris prees hem tijdens een ontvangst op het politiebureau en gaf hem het hoek „Dp .seheensinngen* van Bonte koe". cadeau. „Het ftait over net zulke dappere longcns als jij bent", aldus de hoofdcommissaris. Branden In de landbouwschuur van dc heer Simmerdijk te Horsen bij Druten is gisteren brand uitgebroken. De boer derij werd door de brandweer en dank zij de hulp van buren behouden Maar de schuur brandde af en elf koeien, drie varkens en elf bigeen kwamen in de vlammen om. De brandweer van Roermond was cisteren nog aan het nablussen na de brand in de eiermtin, welke de grootste van Eurona is Een deel ran d» vnon-aad werd niet door het vuur aangetast, zodat de export voorlopig nog kan doorgaan. Veemarkt: ijsbaan De Oldenzanlse IJsclub stond voor prohtempn. Er ls ren ij-hann maai er was niet voldoende water om deze ijs baan te gebruiken. Nu lieetf nien maar het vwsnvktferrrin onder wa ter gezet, zodat fHdpnza"! redden In deze plaats ©en ijsbaan beeft. Ze gingen naar Afrika Vijf Weense kinderen, vier jongen® en een meisje, van n»-: en tol dertien jaar oud, gingen per train op expedi tie naar Afrika. Zij hadden allerlei uitrusting meegenomen, zoals voed sel, dekens brandewijn, sigaretten, een luchtbuks cn kleurige snuiste rijen om de opperhoofden in Afrika aan te bieden. De tram b-acht het ge zelschap naar haar eindpunt bij da Donau. Daar richtten de kinderen een kampement in een oude vissershui in. Zy maakten wat worstjes klaar en namen een slok brandewijn tegen de kou. Z? staken ook een sigaret op en oefenr' wat met de luchtbuks. Toen konden drie van de vhf het heimwee naar hun warme bad niet langer weerstaan en ze pakten de tram te rug naar huis. Dc drie deserteurs ga ven de inmiddels reeds gealarmeerde politie het geheim van de hut prijs, en ook de twee doorzetters waren toen snel weer thuis gebracht. DE VERWACHT: ZONNIG. Geldig van Donderdagochtend tot Donderdagavond. Droog en zonnig weer Matige tot vrij krachtige wind tussen Oost en Noord-Oost. Matige lot lichte vorst. iNieuwe Maan 3 Febr.) 29 Januari Zon: Op Maan: Op ZON EN MAAN 826 4.24 Onder Onder 1721 11.48

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 1