Molotow wil conferentie van Grote Vijf eind Mei of Juni KLANKBORD Fanfani kondigt tal van nieuwe maatregelen aan INTERPELLATIE-VERZOEK IN EERSTE KAMER INGETROKKEN Een BOEK van WOENSDAG 27 JANUARI 1934 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 2 BIDAULT NAM INITIATIEF Ondanks waarschuwing van Dulles, dat V.S. niet meedoen Bhlault, d0 franse minister van Buitenlandse Zaken, nam gisteren het initiatie! om de agenda van Molotow te aanvaarden. Molotow stelde een vergadering voor de Grote Vyf in Mei of Juni ter vermindering van de internationale spanning. Hij deed dit ondanlts de waarschuwing van Dulles, dat Amerika nooit een dergeiyke conferentie zou willen bijwonen. Molotow diende zjjn voorstel In, nadat de drie Westelijke ministers zijn agenda hadden aanvaard. De Westelijke ministers hebben duidelijk doen uitkomen, dat 7.g deze agenda slechts hebben aanvaard om nutteloos heen en weer gepraat te voorkomen. Vandaag zullen alle vier ministers verklaringen afleggen over het eer ste agendapunt: maatregelen ter ver mindering der internationale span ning en de bijeen roeping van een conferentie van vijf. Eerst in een later stadium zal de conferentie overgaan tot de behande ling van het Duitse vraagstuk en het vraagstuk van de verzekering van de Europese veiligheid. Het Oostenrijk se staatsverdrag zal als het laatste punt worden behandeld. De Westelijke aanvaarding raag zeker niet worden uitgelegd als oen een opvallende hulde aan Frankrijk, stukken kan worden beschouwd. De V.S. waren wel, aldus Dulles, bereid om met communistisch China te onderhandelen om de Koreaanse vrede te regelen. „Men kan wel hel kwaad als een feit erkennen", aldus de Amerikaanse minister, „maar het is nog heel iets anders het aan zijn borst te drukken" Hij besteedde drie kwart van zijn rede. die slechts iets meer dan een kwartier duurde, aan lofzangen op de E.D.G. Wat Molotow daarover zeide. noemde hy „diep te leurstellend". Daarentegen braent hg aanvaarding van de beginselen van Molotow. Dulles liet duidelijk weten, dat communistisch China niet als partner voor besprekingen over wereldvraag- Redder trok aan noodrem Toen de trein, die om 2.20 uur uit Amsterdam naar de Zaan streek vertrekt, Maandagmid dag Wormerveer naderde zag de heer A. Koomen uit Bever wijk in één van de sloten naast le spoorbaan een kind door het is gezakt in het water liggen. Hij trok onmiddelijk -sari de noodrem, holde de ti... slaagde er in de 3-jarige F ie Dik, woonachtig te Wormer veer uit het ijs te halen. De klei ne leefde en ging in de armen van de redder de trein in, waar na de heer Koomen het aan het station afl' °rde. VvVWWWVWWV 729. In vroeger tijden werd met de j:\varte plaag" de pestziekte aange duid, maar momenteel wordt onder „the black plaque", in de sterk ge- industrialiseerde delen van Engeland, en de Verenigde Staten verstaan de geweldige vervuiling van de atmos feer, als'gevolg van vliegas, verbran dingsgassen, roet, stof en smook die de duizenden schoorstenen de lucht in blazen. Hierdoor hangt gedurende grote gedeelten van het jaar over de ze streken een vuilgrijze, zwarte of bruine damp die de luchtwegen bin nendringt, de gezondheid aantast en alles tot ver in de omtrek vernielt en bcvuVt. Een analyse van de in Los Angelos ingeademde lucht heeft uitge wezen, dat daarin ammoniakgas, alde- hyden, stikstofoxyde, vluchtige kool waterstoffen, salpeterzuur, kleine deeltjes calcium, natrium, aluminium en sillicatcn voorkwamen. In het to taal waren er veertig stoffen in de lucht aantoonbaar die in de zuivere atmosfeer niet behoren voor te komen, althans niet in merkbare hoeveel heden. Nu is het inderaad waar, dat b\j een regenbui het zwavelwaterstof uit de bevuilde atmosfeer kan worden mee gesleept, en bjjv. tegen of in de hui zen wordt gevoerd, waar het een ver binding aangaat met het loodoxyde in de verfstoffen, zodat loodsulfide ontsfaat dat zich als een zwarte smeer op deurposten en raamkozijnen aan ons openbaart. We kunnen hieruit de gevolgtrekking maken dat alles wat op onze huizen en kleren neer- i «r slaat zich tenmin- I L/l i»0 ste niet meer in de atmosfeer bevindt en dat ook de vuil grijze laag, waar mee de plantengroei tot ver in de om trek is bedekt, niet meer in de ogen en longen terecht komt. Die gevolgtrekking is natuurlijk juist. Maar liet zou werkelijk verme tel zijn daaruit te concluderen dat een regenbuitje de atmosfeer behoorlek zuivert. In de Verenigde Staten, waar in vele steden de luchtvervuiling wer kelijk een van de ernstigste proble men voor de overheid vormt, zijn uit gebreide proeven genomen mot lucht- filters, wélke aantoonden dat na een regenbui geen enkele vermindering van die vèrontre nigingen in de atmos feer had plaats gevonden. Hogen, sneeuw en hagel voeren weliswaar stofdeeltjes en sommige gassen naar ovVnag en het water gaat daarmee zelfs eventuele verbindingen aan, maar op de totale hoeveelheid veront- reinigingen die de lucht in dergelijke streken bevat-, maakt dit geen enkel, althans geen aantoonbaar verschil uit. En van luchtzuivering door regen is uiteraard in het geheel geen sprake. Geheel stofzuivere lucht wordt trou wens nergens meer in de natuur aan getroffen, maar stofzuiverheid vra gen de bevjoners van dergelijke indu striegebieden niet eens. Zij stellen slechts prijs op het behoud van hun gezondheid die wordt aangetast, en van hun bezittingen die door corrosie tooi-den „weggevreten". O ja, nu zijn we weer op de regen terecht gekomen. Is het waar, dat het onder bomen minder regent 7 H. PétUlon. D. ZWAHTK dat de plannen voor de E.D.G. ont wierp. Het lijkt ongelofelijk, dat de Sowjet-leiders de Frans-Duitse vij andschap pogen te doen herleven. De West-Duitse delegatie sprak er haar teleurstelling over uit dat het Duitse vraagstuk nu voor het ogen blik op de achtergrond is geschoven, zy was echter zeer voldaan over de besliste wijze, waarop Foster Dulles de E.D.G. nog eens bepleitte. Koninklijk huis beledigd Tegen de 21-jarige chauffeur G. G. uit Benschop, van geboorte Duitser, heeft de procureur-generaal bij het gerechtshof te Amsterdam, terzake van belediging van de Koningin en Prins Bemnard, drie maanden, waar van twee voorwaardelijk met een proeftijd van drie laar geëist. De Utrechtse politierechter had G. tot drie maanden voorwaardelijk veroor deeld. De Officier van Justitie had vier maanden onvoorwaardelijk ge ëist. De verdachte verklaarde, dat hjj in beschonken toestand had verkeerd, toen hg de beledigende woorden zou hebben geuit. Toen hij met zijn meis je van een Oranjefeest in IJsselstein per fiets terugkeerde, was het twee tal aangehouden, omdat het meisje geen voorlamp op haar fiets had Zij werd bekeurd, en G. had toen in een driftige bui enkele sarcastische uit latingen gedaan over de Koningin en de Prins. Arabische landen nodigen Franco uit Generaal franco Is uitgenodigd voor een bezoek aan Egypte en ande re Arabische landen. De woordvoerder van de Arabische liga zeide, dat men met het bezoek de Spaans-Arabische betrekkingen wil versterken, speciaal nu Franco de door de Fransen afgezette sultan van Marokko, Sidi Ben Joessoef, steunt. Pro-communisten kunnen naar China Radio Peking heeft Dinsdag ge meld. dat de pro-communistische ge vangenen. die in de neutrale .;6ne in Korea zijn achter-ebieven. asyl in Noord-Korea of China bunnen kra gen, als zy dat wensen. De 350 gevangenen, 330 Zuid-Korea- nen. 21 Amerikanen en een Brit, zijn achtergebleven in het Noordelijk kamp in de neutrale zóne. Paus Pius moet rust houden Uit welingelichte bron te Vaticaan stad wordt vernomen, dat Paus Pius de twaalfde lijdt aan een voortduren de hik. Hoewel deze nerveuze aan doening op zichzelf niet gevaarlijk is, kan zij grote vermoeidheid veroorza ken. De Paus heeft de afgelopen nacht niet kunnen slapen. Zijn artsen hebben hem volgens ge noemde bron een rustkuur van vijf of zes dagen geadviseerd. Haagse W<nmgbouw-Mij. in moeüj Het college van B. en W. heeft thans een aantal stukken aan le le den van de gemeenteraad gezonden, die betrekking hebben op betgeen zich de laatste weken rondom de Haa~se Wonlngbonw-Maatschapp.j hec.'t afgespeeld. Uit deze stukken blijkt. Jat het verlies van de maat- schapp'i thans geschat kan worden op f 1.2GO.OOO. Volgens de raad van commissarissen zal het echter niet gewenst zijn de maatschappij direct te liquideren. B. en W. delen aan de raad mede. dat het college een prae-advies in vooi'bereiding heeft, dat binnenkort in een extra-raadsvergadering ;n be handeling genomen zaJ kunnen wor den. Op 22 Mei 1953 werd een ac countantsrapport uitgebracht, dat n somber beeld van de situatie af. Te vens bleek, dat de voormalige direc teur. ir. P. Stempels, niet langer kon worden gehandhaafd. Na er op gewezen te hebben, dat het verlies groter zal worden, indien tot onmiddellijke liquidatie wordt overgegaan, delen de commissarissen mede. dat onder leiding van de tijde lijke directeur, ir. Van Zon. directeur van de Habo, verscheidene verbeterin gen in het bedrijf zgn aangebracht. Dodelijk gewond naar de cel? In het R.K. ziekenhuis in Enschede is Maandag overleden de 48-jarige A. W. J.. die Zaterdag in de Iwalauder- straat in beschonken toestand met zijn fiets tegen een personenauto op reed. De man werd aan een hand gewond en na verbonden te zijn ter ontnuch tering in het politiebureau ingesloten. Later werd hr onwel. Een arts achtte overbrenging naar het ziekenhuis ge wenst. waar de man vanmorgen over- leed' j Hoewel de politie over de doodsoor zaak nog niets kon meedelen, heeft de fietser waarschijnlijk bij de botsing een sehcdelbasisfractuur opgelopen. De gevolgen zouden zich, doordat de man onder invloed was, niet direct hebben geopenbaard. Dinsdagmorgen om 6.10 uur is de HO 000ste inwoner van Dei'enter ge boren. Hij is de zoon van Arend Jan Kwakkel en zijn 26-jarige echtge note Mevrouw Hennv Kioakkelr- Dorado iMmbertvs Johannes zoals moeder met zijn doopnamen zullen luiden, weegt 7 pond. Het is bekend, dat de geluk kige zen origineel geschenk outran oen van de gemeente Deventer, iv de vorm van ren eigen huis. ov een eigen stukje grond. De gelukkige bijzondere baby. GERRETSON KRABBELDE TERUG Over ongrondwettige handelingen van de regering (Van onze parlementaire redacteur) Het Eerste Kamerlid, prof. Gerrctson, stemde verleden week Woensdag met de communistische heren Geugjes en Brandenburg en de Kamer voorzitter mr. Jonkman tegen het wetsontwerp tot goedkeuring van het E.D.G.-verdrag. Hij deed dat, naar hy toen verklaarde, wegens grond wettelijke bezwaren. Het verdrag «elf had in zekere zin zjjn sympathie. Door de gebeurtenis, die zich Dinsdagmiddag 26 Januari in de Eerste Kamer afspeelde, is deze houding van prof. Gerretson in een eigenaardig licht komen te staan. Er moest beslist worden op zyn verzoek, hem op een nader tijdstip, bh' voorkeur na èe algemene beschou wingen over de Rgksbegroting 1954. doch vóór de indiening van de nteuwe Defensie nota. in de gelegenheid te stellen, de minister-president, de mi nister van Buitenlandse Zaken en de Regenmakers. Volgens kapitein Howard Orville, die pas door piesiuent E.senhower als chef van de studiecommissie voor kunstmatige regenverwekking werd benoemd, zijn de Ameri kaanse „weerfabrikanten" thans in staat hup. kennis stra tegisch te gebruiken. Orville beweert, dal dank zij de over wegende West-Oost-stromin- gerf van de wind, van Alaska uit. geheel Rusland dermate onder de regen kan worden ge zet, dat nóch pantsers, nóch vliegtuigen ingezet zouden kun nen worden in een oorlog. Is Faroek rijk? Nadat de defi nitieve verhandeling in de schei- dingszaaK Narriman contra Fa- roek was verdaagd kwam kort geledtn Farock's advocaat Ih- san El Sherif in Cairo aan. Ter wijl de ex-koningin voor onder houd volgens haar stand 60.000 per maand verlangt, weigert Faroek, volgens Dr. Ih- san haar rok maar enige uit kering te doen. daar hij moed willig is verlaten en het Narri man vrij staat te allen tijde naar hem terug te keren. Nar- rimans advocaten denken be wijzen te kunnen verschaffen, dat Faroek genoeg geld naar het buitenland bracht om Nar- riman's eisen in te willigen. Koele man. Mevrouw P. Ko- larik ia Chicago (Verenigde Staten) heeft echtscheiding aangevraagd. Als reden geeft zc op: „Mijn man heeft me ge kust op onze huwelijksdag en daarna nooit meer". WUn drinken. De gemeente raad van Grangarae iZweuen) we.gerde een vergunning voor het schenken van wijn aan een plaatselijke hotelhouder. Een der raadsleden: „De vele rege ringscrisissen in Frankrijk zijn toch wel een duidelijk bewijs, dat wijndrinken schadelijke gevolgen heeft". Lastige jongen. De politie te Londen slaagde er in de 25-ja- rige Peter kean te betrappen, die bekende, dat hij 118 maai vals alarm maakte voor brand.. 200 maal een taxi telefonisch naar een vals adres liet ko menzo ongeveer 300 brie ven uit brievenbussen heeft ge haald en vernietigd. VROUWEN. Met mandenvol smijt de commandant van het opvangkamp Friedland bij Göt- tingen (Duitsland) de schrifte- lijlce huwelijksaanzoeken weg. De brieven zijn niet voor hem bestemd, maar voor de Duitse krijgsgevangenen, die uit Rus land repatriëren. Bijna alle brieven zijn afkomstig van Duitse oorlogsweduwen. Voetbal. Acht Indianen, die zo uit het Braziliaanse oerwoud kwamen woonden in Rio de Ja neiro een voetbalwedstrijd by. Na afoop verklaarde een In diaans stamhoofd: „Deze toe ren van de 22 blanke krggers hebben me ten zeerste ver baasd. Ze wilden blijkbaar de kleine bal veroveren, maar als ze hem byna hadden, schopten ze hem weer weg." VOLGENDE WEEK STEMMING Kritieke situatie voor Italië Prof. Amintore Fanfani, de nieuwe Italiaanse premier, heeft Dinsdag het parlement zyn nieuwe regering voorgesteld. Zijn verzoek om de Chris ten-democratische minderheids-regering een vertrouwensvotum te geven werd door de meeste andere partyen koel en door de communistische afge vaardigden met luide kreten van afkeuring ontvangen. Men venvacht, dat begin volgende week, na een debat over Fanfani's regeringsprogram, bet parlement tot stemming zal overgaan. De eerste indruk is, dat Fanfani, wiens partij slechts 264 van de 5S0 stemmen beheerst, de stemming zal overleven dank zg een groot aantal onthoudingen. In zyn regeringsverklaring deelde de nieuwe premier mee. dat het land een kritiek punt heeft bereikt, waar- by moed en vastberadenheid van es- eentieel belang zgn. De ernstige soci ale toestand verklaarde volgens hem de „aanhoudende vooruitgang van het communisme" in het land. Hy kon digde een aantal maatregelen aan om het sluiten van industrieën te -'oorko- men, de landbouw nieuw leven in te blazen en ter bestrijding van de werkloosheid. Ondanks zgn précaire positie 'n het parlement Is Fanfani, naar hij mee deelde, van plan in de nabije toekomst een wetsontwerp voor goedkeuring van het verdrag voor een E.D.G. in te dienen. Voorts zullen wetsontwerpen wor den ingediend voor verdere ontwik keling van de bouw van arbeiders woningen, verbetering van het we gennet en steun aan scheepswerven. Bij de staalindusti'ie zullen voor eind Juni bestellingen worden geplaatst ten bedrage van 15 milliard lire en een milliard zal worden uitgetrokken voor de bouw van een kernreactor. Bedrijfsleider tot tien weken veroordeeld De rechtbank te Den Bosch heeft vonnis gewezen in de affaire van de petroleumvergassers. De 49-jarige bedryfsleider A. S. uit Someren, Noord-Brabant, tegen wie een straf vervolging was ingesteld wegens diefstal van materialen Is veroor deeld tot een gevangenisstraf van tien weken met aftrek van voorar rest. De officier eiste een gevange nisstraf van drie maanden met af trek. Verdachten in Echteldse moordzaak vrijgelaten Het onderzoek, in de Echteldse moordzaak, waarbg vier familieleden van het slachtoffer Melis "an K. wer den gearresteerd, heeft naar het schgnt geen resultaat opgeleverd. Werd een week geleden de caféhöu- der-veehandelaar C. J. van de B. op vrge voeten gesteld, gisteren is na behandeling ,van een appèl door het gerechtshof te Arnhem, de vryheid bevolen van de overige drie gearres teerden. minister van Oorlog en van Marine te interpelleren over de verhouding van het E.D G.-verdrag tot enkele ar tikelen van onze Grondwet. Het was duidelijk, dat (Ie heer Ger rctson in deze interpellatie erliiek zou leveren op de handelswllze van de regering. Deze zou namelijk ver zuimd hebben bepaalde internationale overeenkomsten aan het parlement voor te leggen. De C.H. afgevaardigde verklaarde Dinsdagmiddag echter, dat hö in middels volledige inlichtingen had ontvangen op wat hn had willen vra gen. Hij vertelde niet hoe. maar aan genomen mag worden, dat hy de ..Handelingen" van de verleden week gehouden vergadering van de Eerste Kamer nog eens goed heeft doorgele zen en dat hem de situatie uit het verslag van de redevoering van de minister van Oorlog, ir. Staf, duide lijk is geworden. Er waren nu althans geen proble men meer voor hem en daarom trok hy zyn interpellatie-aanvraag in... Het stormpje, waarin de reginng verzeild dreigde te raken, is dus af gedreven. De Kamer keurde hierna nog een wetsontwerp goed tot het verlenen van aanvullende bedragen over het dienstjaar 1952 voor de Inrichting en verbeteri-g van gebouwen van onze amba^ades en gezantschappen. Op 2 Februari komt de Eerste Ka mer weer byeen. ter behandeling van o-a. een wetsontwerp betreffende de monumentenzorg. riet Wereldgebeuren Raadsel Sfeer m Berlijn enigszins opgeklaard (slot van pagina 1) een Amerikaanse, Engelse en een Franse handtekening bezegeld was. maar niet door een Russische. De eerste maal waren Let als chauffeurs uitziende portiers, die er naar vroe gen. De derde keer een kleine dikke man in burger, de vierde keer ccn beleefd buigende jongeling, op het eerste gezicht een uitstekende chef de réception had kunnen zgn. Tot on ze verbazing kon geen van de vier contróleurs ons precies uitduiden, m welke zaal van het als hotel ingerich te gebouw het perscentrum gevestigd was. De ene stuurde ons naar boven, de andere naar beneden, de derde weer naar boven enz. Na een kwartier hebben wy het communistische voor lichtingscentrum toch gevonden. Het bestond uit een enorme hall met een nog grotere zaal. een buffet, waaraan volksdemocraten uit Rusland, Rood- China. Polen. Roemenië enz. Deense worstjes en Pilsner bier dronken, een boelcenstal met een keur van commu nistische tydschriften en een aantal telefooncellen, waar men zonder be taling stadsgesprekken kon voeren. Na veel moeite het duurde nog een kwartier voordat wy de juiste per soon konden vinden hebben wy tenslotte een Franse vertaling van Molotow's rede gekregen. „De Engel se vertalingen zgn al uitgegeven", zei een beambte tegen ons. „De Duit se komen nog..." In het Kathreinerhaus hebben de Russen sinds vanmorgen ook een boekenstalletje geopend en wel recht tegenover de tent. waar Amer kaanse, Franse en Duitse kranten worden verkocht. De communistische propa- gandalectuur is slechts voor weinige der Westerse journalisten interes sant. al zou het alleen maar zgn, om dat slechts enkelen Russisch kunnen lezen. Maar de gekleurde ansicht kaarten van het Kremlin en van an dere Moskouse bezienswaardigheden worden als het ware bestorma. Niet alleen, omdat aan de achterkant de hamer en de sikkel zhn gedrukt, maar ook omdat zg dne keer zo goedkoop zHn als hetzelfde soort anzichtkaarten in West-Berlgn. Ook al propaganda? Met betraande ogen dochters van Sldl Mohammad ben Yoessoef, cx-sultan van Jarokko, afscheid genomen van hun /ader. Ze deden dat in het iraaie ho- el te De Rousse, waar hy logeerde. Je dochters moesten achte< blgven en iok zestien dames van zijn narem. Je ex-sultan had nameJgk van de 'ranse regering vernomen, dat hy noest vertrekken en dat in de belde llegtuigen. die hem in het nabrjgele- en Bastia moesten ophalen slechts ilaats zou zjin voor zijn twee zonen, •.yn twee officiële echtgenoten en icht van zyn minder officiële echtge- loten. Zgn verzoek om zich te mogen ves- .igen in een Franse stad, waar h|J :lch aan universitaire studiën zou :unnen wyden, was afgewezen. Voor le ex-sultan is na een kort verblijf >p Madagascar een eenzaam eiland in !e Indische Oceaan gereserveerd. Dit alles houdt verhand met de on- ust in Marokko, waarbg de Span aarden een rol spelen. Generaal Franco, de caudillo van Spanje, heeft namelük In Teloe- an een oud vriend en studie- nakker, die generaal Garcia Valino ïeet. Ongeveer drie en een half iaar geleden werd deze man hoge commis saris Sn Spaans Marokko. Hg is klein en zwijgzaam. Die zwygzaam- heid laat zich verklaren uit een spraakgebrek. Het is niet zo. dat de Marokkanen bg hem in en uitlopen of dat hy met de wonderlijk gemengde-bewoners van Spaans Marokko veel contact zou hebben. Het tegendeel is waar. De generaal ontvangt vrijwel nooit bczoelc en hjj laat alle contacten lopen over zgn on dergeschikten. Daarom wekte het al gemene verbazing, dat deze genei aal enkele dagen geleden plotseling de Marokkaanse hoofden van zijn ge bied bgeenriep en een toespraak hield waarin hy de scheiding tussen Spaans en Frans Marokko behandelde. Hy gaf hoog op over de prettige samen werking tussen de Spanjaarden en de Marokkanen. Hij becritiseerde de Franse politiek in Marokko en maak te duidehjk. dat de benoeming van de nieuwe sultan in Frans Marokko eenszins de instemming had van de panjaarden. Aangezien de suitan nog altijd in naam en wat de recht spraak betreft een soort gezag over Spaans Marokko heeft was het duidelijk waarop Valino aanstuurde: een volledige scheiding tussen Frans en Spaans Marokko. Dit trok te meer de aandacht, om dat ie Spanjaarden ook n >g in ander opzicht roerig zgn. Ze zgn bezig demonstraties te "legen tegen de Engelsen, die Gibraltar bezet hou den. Engeland'a koningin Elizabeth II zou volgens de Spanjaarden er goed aan doen Gibraltar niet te bezoeken, want Gibraltar ligt op Spaans grondgebied en vordt weder- rechtelgk door de Engelsen vastge houden. In Engeland vindt men die Spaanse geprikkeldheid niet zo erg. Men is geneigd er om te glimla chen. In Parijs echter is men vrij he vig ontstemd over de inmenging van generaal Franco in Marokko. De Fransen vragen zich af wat Franco wil. Verbeeldt hy zich wel licht, dat hy na de overeenkomst met de Verenigde Staten plotse ling de uitverkoren bondgenoot van U.S.A. geworden is? Men wijst er in Pargs op. dat de gevolgen van Fran co's optreden voor de Fransen ernstig kunnen zijn. De opstandige elementen in Marokko en de rest van Frans Noord-Afrika zouden er aan leiding in kunnen vinden om tot da den van verzet over te gaan. Dat maakt dan de vraag urgent wat de Amerikanen van zo'n onruststokerg denken, waar toch de Amerikanen belangrijke mi litaire bases in Frans Marokko heb ben. Het moet wel, dat men zich op het ogenblik in Washington afvraagt wat Franco wil. Meent hy Inderdaad, dat zyn aan- sp-aken op Gibraltar enige betekenis hebben en wil hg - zoals de Spaanse regering van 1912 een -roter deel van Marokko "oor het Spaanse impe rium opeisen Of is het hem er alleen maar om te doen enfant terrible tc spelen Het zou belangwekkend zyn het antwoord op deze vragen te weten. Voorlopig staan de buitenstaanders voor een raadsel. Zg zullen het meest geporteerd zyn voor de houding van de Engelsen: de beleefde glimlach en i -!« ems?'" opnamen! FRANCO speldeprlkkcn voor Engeland e Frankryk ELONA KARMEL. In een vertaling van Ben Schmid- gall verscheen by de Uitgevery Ois- terwyk te 's-Gravenhago het bock .Stephania" van de begaafde schrijf ster Ilona Karmel In deze roman verwerkte zn haar eigen ervaringen in een Zweeds ziekenhuis en zoals de schrijfster met haar (bekroonde) no velle „Fru Holm" reeds deed ver moeden. bezit zg inderdaad talenten. .Stephania" werd geen „ziekenhuis- roman" volgens het maar al te veel gevolgde procédé, maar een mcP"e- liik boek. met knappe karaktertype ringen en geschreven in een boeiende stijl Het is een alleszins lezenswaar dige roman.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 3