PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Foster Dulles aanvaardt onder protest Molotow's agenda Men heeft het met zijn critiek ons niet gemakkelijk gemaakt BILT Kantlijn FELLE BRANDEN IN OUDE PEKELA EN ROERMOND Vandaag DEMONSTRATIES IN MADRID VANDAAG TEN EINDE 197e Jaargang - No. 21 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W de Pagter Hoofdred.: G Balllntijn; Pl. verv W. Leertouwer en H A Bosshardt ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week. f 5.85 per kw., fr. p. p f 6.10 per kw Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 27 Jan. '54 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Minimum p advertentie 1 3,—. Ing mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties imax. 8 regelsl van 1-5 regels I 1.- Iedere 'egel meer 20 cent ..Brieven oi adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No 359300 P.Z C.. Middelburg. Bur. Viissingen. Walstr. 58—60. telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 21601. Middelburg. Markt 51. telef. 3841; Goes. Lange Vorststr 63. tclef. 2475 ib g.g 22281; Oustburg. Fmlandstr. 2. tolef 16; Terneuzen. Brouwerljstr 2: Zierlkzce N Som-rdsU C 160. tclef 26 SFEER ENIGSZINS OPGEKLAARD Wonderlijke ervaringen op een zwerftocht door Oost-Berlijn (Telefonisch van onze speciale verslaggever) BERLIJN, DINSDAGAVOND. Om zes uur vanavond klaarde de lucht ho ven het Congresgebouw weer enigszins op. De uitgestelde rede van de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Foster Dulles, werd toen voor de pers vrijgegeven en onmiddellijk begonnen in alle hoeken ter we reld de telexmachines te ratelen. De tweede Bcriijnse conferontiedag was in ieder geval hoopvoller geëindigd dan de eerste. Foster Dulles van wie men een Philippiea aan het adres van Molotow had venvacht, had de pijn lijke situatie van gisteravond gered door, zij het onder protest de voorge stelde Russische agenda te aanvaarden. De speech van de vaak zo weinig tactvolle Amerikaan wordt door waar nemers in Berlijn als de bnste aangemerkt, welke hjj ooit gedurende zijn lange staat van dienst heeft afgestoken. Aan klaarheid. argumenfalle- kraeht en ook vastberadenheid laat zij niets te wensen over. Amerika wenst niet met Rood-China aan de door Molotow voorgestelde Vjjfmogend- heden Conferentie deel te nemen en wenst ook niet terug te gaan naar Potsdam en Yalta een uitspraak, die grote weerklank in Bonn zal vin den. Vanmorgen, doch vooral gisteren, leek het even of de conferentie al on middellijk tot mislukking was ge doemd. De teleurstellende rede van Molotow deed waarnemers vrezen, dat de Orote Vier in de woestijn van beschuldigingen en herbesehuldigin- gen waren aangeland en dat het ge- Een redacteur van Trouw heeft de. zer dagen Zeeland bezocht. Hij volstond mei met een vlotte re portage over de ramp en herstel, maar deed meer. Hij trachtte ook een portret te tekenen van Zeeland en de Zeeuwen. Dat is moeilijk, zo niet on mogelijk voor iemand, die hier zo maar eens een paar dagen komt rond stappen. Maar daartegenover staat, dat juist degenen, die Zeeland het minst kennen het meest open staan voor nieuwe indrukken. En is de eer ste Indruk niet vaak de juiste Zeeland, een land rrik aap geschie denis der bevrijding en stil ge worden onder het geweld van oorlog en van zee. herbergt geen luid ruchtig volk. aldus de man van Trouw: de voorzichtigheid en bera denheid zijn er kenmerkende eigen schappen en van de leeuwenaard ont dekt ge er heel weinig: opvallend is ook, dat ge in Zeeland minder Zeeu wen onder de „topmensen" vindt, naarmate ge hoger klimt en dat de eigen mensen slechts een bescheiden rol op eigen territoir spelen; „De Zeeuw worstelt. Met zijn land. met zijn zee. met zijn huis, met zijn akker, met zijn schip, met zijn hele bestaan, met zijn problemen van elke dag. En er zijn er maar weinigen, die ontkomen. Dat zjjn de leeuwen, die dan meestal ook niet meer worstelen. Zij keren bij tijd en wijle terug naar hun geboortegrond, waar hun carrière niet lag. Zij zijn groot geworden bui ten de stromen, de eilanden, de schor ren en de slikken. En het is maar een enkele, die leeuw wordt in Zeeland zelf en dan met donkere ogen naar al die import-leeuwen blikt, die nooit zo geworsteld hebben om naar hier te ontkomen. Doch brullen zal hij niet Dat ligt niet in zijn aard. Het zijn de zachte krachten, die in Zeeland wer ken. Ge kunt daarbij soms moeilijk het ja van het nee onderscheiden. In vele antwoorden on ronde vragen kan het in Zeeland vriezen of dooien. Want die ronde Zeeuwen zijn een uit vinding van de heer J. G. Nijk. die ons het „Alle man van Neerlands stam" hoeft achtergelaten. Maar zijn ze er minder om? Geenszins. En dénk niet, dat indien de Zeeuw niet rond is. hjj achterbaks zou zijn. Gé zult zijn wor stelen moeten begrijpen, ge zult zijn land moeten zien. Spanjaarden en Geuzen hebben er gewoond. Fransen en Schotten. Britten. Belgen. Braban ders hebben er hun sporen liggen Er zijn grote rijkdommen in zee ver dronken. De admiraliteit van Zeeland verloor aan betekenis, toen die van Holland in aanzien wies. Michiel de Ruvter Is aan de Buitenkant in Am sterdam gaan wonen. Caland in Rot terdam. Hendrik Willem vnn Loon in Amerika, Viruly in Amstelveen ldus Trouw. En wat heeft Zeeland hierop te zeggen?. Het portret is zonder twqfel ten de le juist. Men vond en vindt op lei dende plaatsen elders nog al eens Zeeuwen. Er zou een belangwekkend adresboek op te stellen zijn van „gro te" Zeeuwen in de verstrooiing. He laas trekt inderdaad wat jong is en moedig en intelligent vaak weg uit het kleine, agrarische Zeeland, dat immers geen mogelijkheden biedt. Vandaar dan ook een behoorlijke dosis import op leidende plaatsen in Zee'and zelf. Maar dat men minder Zeeuwen on der de topmensen vindt, naar mate men hoger klimt, en dat de eigen mensen slechts een bescheiden lol spelen op eigen territoir, het is on juist. En het is zelfs nodig op die on juistheid te wijzen, wi'. op de Zeeu wen. die in Zeeland bleven, niet het odium komen te rusten, dat zij hun eigen boontjes niet kunnen doppen en genoeglijke sullen zijn. Het portret van Trouw wordt namelijk ook ge citeerd in andere bladen. In het provinciaal bestuur, in de landbouworganisaties, in de di recties van grote instellingen en bedrjjven vindt men gelukkig ook ve le Zeeuwen, soms zelfs uitsluitend Zeeuwen. Naast import, natuurlijk, zien de ervaringen op vroegere bij eenkomsten geen zin zou hebben ver der te gaan. Maar met Dulles' concessie, waar toe na onderling overleg tussen de Westerse Grote Drie werd basloten, is er weer nieuwe hoon gekomen Een hoop met vreze weliswaar, want wat zal er van het laatste aeenda- punt: Oostenrijk terecht komen, wanneer Washington en Moskou ten aanzien van het eerste agenda-punt: de voorgestelde bijeenkomst met Rood Ch'na, niet voor elkaar willen zwichten „Pers-centrum" „Het Oost-Berliinse perscentrum is gesloten Nee. liet is open Het zal pas morven geopend worden Men heeft nog eun bijzondere pas no dig om er in te komen". Gisteravond laat wilden wg nog de door Molotow uitgesproken rede ha len, maar hoe meer informaties wij over het gebouw probeerden in te winnen, waar het document te krij gen zou zijn, des te verwarder werd het totaalbeeld van antwoorden. Wij hebben toen gemeend niet verdei te moeten vragen- Met een aantal colle ga's zijn wij in een Volkswagen ge stapt en regelrecht naar het Oost- Bet jijnse perscentrum gereden. Na een lrnge tocht door de aarde donkere straten van Oost-Berlrin hebben wij het communistische pers centrum éindelijk gevonden. Het is gevestigd in het nog enig overgeMe- ven gebouw van de Thnlmannplatz, waar in dP dagen van Hitier een on derdeel van het Ministerie van Pro paganda was gevestigd Zinvoller had het moeilijk kunnen zijn. want een Serscentnim in de communistische etekenis van het woord is niets an ders dan -en instelling met propa gandistische doelstellingen. Een Vopo met een pistool in de gordel liep in de kraag weggedoken voor de monumentale ingang- een zuilengalerij, heen en weer. Hij keek ons even achterdochtig aan, maar liep toen stampvoetend verder De kou het vroor 15 graden had hem blijkbaar de lust ontnomen naar onze perskaarten te vragen met die altijd even weerzinwekkende woor den „Ausweis bitte!" Overal controle Wat de Vopo buiten verzuimd had, haalden zijn geestverwanten in het gebouw echter ruimschoots in. Vier keer moesten wij onze hel-gele nas- sen te voorschijn halen, die wel aoor (vervólg op pag. 3). Vliegtuigongeluk in Frankrijk Nabij Sainte Maxime in Zuid-Frank rijk is Dinsdagochtend een Ftans tweemotorig vliegtuig in dichte mist tegen een heuvel gevlogen en veron- 'olukt. De zeven inzittenden van het toe stel dat een korte vlucht maakte van het vliegveld Saint Raphael naar dat van Le Luc. kwamen om het leven. A" V iermogendheden-Con ferentie te Berlijn Oost tegenover West. Molo tow tegenover de drie minis' ers van buitenlandse zaken van het Westen Eden (links), Dulles en Bidault, op de rug gezien. Kunstmest uit zeewater vlak bh de Noordzee in LJmuiden dooi de N.v. Maatschappij tot exploitatie van kokesovengassen (Mekag) in sa menwerking met de Norsk Hydro uit Noorwegen een proeffabriek gebouwd die binnen enkele weken met de pro ductie van kali uit zeewater zal be ginnen. Dit deelde Dinsdag een der directeuren van de Kon Ned. Hoog ovens en Staalfabrieken, ir. P van Delden, op een persconferentie mede. Drie jaar lang zijn in LJmuiden proef nemingen genomen. Thans weet men precies welke mogelijkheden er zijn. „Of het economisch eveneens interes sant is, zal de toekomst moeten uit wijzen", aldus ir. Van Delden. Australië heeft een hittegolf De Australiërs en in het bijzonder de inwoners van Melbourne zuchten op het ogenblik onder een hittegolf, die het kwik tot boven de 38 graden heeft doen stijgen. RODE HAAN KRAAIT VICTORIE Grote voorraad stro en eiermijn in lichterlaaie Dinsdagmiddag om twee uur brak brand uit in de voorraad ran ongeveer twee en half millioen kg stro, die b"tf de strocartonfabriek „Albion" te Oude Pekola (Gr.) ligt opgeslagen. De brandweer van Oude en Nieuwe Pekela, Veendam, Winschoten en Stadskanaal vochten tegen de vlammenzee. De brand zal waarschijnlijk nog enkele dagen duren. De vlammen, die spoedig uit de „aar schatting honderd bg veertig meter opgetaste pakken stro loeiden werden aangewakkerd door de straffe Oostenwind. De nabij gelegen fabriek liep 's avonds geen gevaar meer. Wel joeg de ijskoude wind plukken bran dend stro door de lucht naar een rij arbeiderswoningen. De brandweer hield deze huizen uit voorzorg nat. Twee brandweren moesten in de loop van de dag haar blussingswerk- zaamheden staken, omdat, vertil 'ede- lijk tengevolge van de vorst, de mo toren stagneerden. De pakken van de brandweerlieden waren stijf van het bevroren water. Maandagmorgen brak een felle brand Drie Nederlanders gearresteerd In Tasikmalaja zijn op last van de procureur-generaal drie Nederlanders earresteord. Men zou volgens het dagb'ad Bintang Rlmur auctor intel lectualis zijn van de Darul Islam en aan deze organisatie medewerking verlenen. De gearresteerden zijn- dr. Schmut- zer. directeur van de rubberonderne- ming Bandjanegara in Gunung Tjupi. de heer E. J I Versteeg, administra teur van die onderneming en de heer J. Katton, alias Muhamad. employé dier onderneming. De Federatie van Nederlandse journalisten heeft zich telegrafisch gewend tot de vereniging van Neder- 'andse Journalisten in Indonesië om haar medeleven te betuigen met de arrestatie van de journalist Evenbuis. uit in de Roermondse eiermijn, de grootste van Europa. De linkervleu gel van de eiermijn brandde gedeelte lijk uit. Een aantal sorteermachines en een hoeveelheid eieren in het gebouw bevonden zich plm. 1 miliioen eie ren zijn verlor en gegaan De scha de wordt geschat op bijna 1 millioen gulden. De brandweren van Roermond en Venlo bestreden met 10 stralen de enorme vuurzee. Op de Goessf iminwnanen werd Dinsdagmiddag al geschaatst. (Foto P.Z.C.) Russell Ton gay veroordeeld Russell rongay. de vader van de „waterlmbles", is schuldig bevonden aan doodslag op zijn vijfjarig doch tertje Kathy Hjj is tot ':en Jaar ge vangenisstraf veroordeeld. Hij was ervan beschuldigd de dood van Kathv veroorzaakt te hebben door haar" te dwingen tot een duik in een zwembassin van een tien meter hoge toren af. Billy Wilder en Leiand Hayward hebben Charles Lindbergh meer dan één millioen dollar betaald vooi de filmrechten van dc autobiografie van deze luchtvaartpiumeihet grootste bedrag ooit aan filmrechten voor een boek betaald. viert de bekende Neder- C S landse boilenkweker en tuin- bouwkundige dr. E. H. Kreta- J ge te Haarlem zijn 85ste ver- c 'aardag. V\\^V\VVSVVWAWVVVVVVV EEN STUDENT OVERLEDEN Weer een protest uit Londen Een der studenten, die bij de Maandag jl. te Madrid gehouden demonstra tie tegen het voorgenomen bezoek van Koningin Elizabeth van Engeland in botsingen met de politie werd gewond, is overleden. De studenten prote steerden tegen het optreden der politie. Zij droe.-on beke ndmakingen mee, waarop stond vermeld, dat in totaal dertig hunner werden gewond, waar van vier door schoten. Vernomen wordt, dat de over leden student Maandag in zeer ern stige toestand naar zijn woning is vervoerd, nadat hjj onder de hoeven van de paarden der voor de Britse ambassades ODgestelde bereden poli tie was geraakt. Aan de Dinsdag te Madrid gehou- Babv van drie maanden in brandende wieg De drie maanden oude baby van de familie N„ wonende aan de Huizer- poortstraat te Naarden, is gister avond met zeer ernstige brandwon den in het ziekenhuis te Naarden op genomen. De toestand van het kindje is hopeloos. Kledingstukken, die aan een rek bjj de kachel te drogen hin gen. hadden vlam gevat. De vlammen waren overgeslagen op het wiegje, waarin het kindje lag. een import, die hier vaak groter is, dan in andere provincies om de bo vengeschetste reden. De Zeeuwen staan waarlijk ook in Zeeland hun man. Er is meer. Het kómt natuurlijk voor, dat import import blijft, zyn leven lang. Wy herinneren ons figuren op leidende plaatsen, die Zeeland een bezoeking vonden, er op sneerden en de Zeeuwse belangen kwalijk behartigden. Maar zij zijn ge lukkig hoge uitzondering. De meeste geïmporteerden worden „veroverd" door ons rustige, maar krachtig levende Zeeland, door de schoonheid van het land en de onver dorvenheid van zijn mensen. En door het mooie werk, dat zy, voor elders, hier mogen doen. Voert het lot hen later weg uit Zeeland, zij hebben heimwee, hun le ven lang. Het is nodig, met deze feiten het portret van Trouw aan te vullen. BURGEMEESTER VAN ZIERIKZEE Er is reeds voortgang te bespeuren In zijn nieuwjaarsrede in de raad heeft burgemeester jhr. mr. J. Schuur- beque BoeUe van Zierikzee gisteren herinnerd aan de zware verliezen welke Schouwen-Duiveland een jaar geleden heeft geleden, maar óók aan de po sitieve kant van de ramp, welke tot uiting kwam in de hulpverlening op on gekend grote schaal en in de offervaardigheid van het Nederlandse volk, dat zich in zijn pogingen om de getroffenen te helpen van een zeer voor treffelijke kant heeft doen kennen. Erkennende dat er ook door het gemeentebestuur fouten zijn gemaakt, wees de burgemeester er op, dat men 't ook de raad met zjjn critiek vaak heel moeiiyk heeft gemaakt. Spr. w as echter dankbaar voor de goede geest in de raadsvergaderingen van de laatste maanden en dankte ook ztfn naas te medewerkers voor de wijze, waarop zy hem In moeilijke dagen hebben bjjgcstaan. Spoedig nadat de raad B. en W. zijn vertrouwensvotum had geschonken, zijn er vergaderingen geweest, aldus de burgemeester, waarin het wel eens erg gespookt heeft. Waarin het heftig scherp en onredelijk toeging en waar bij van het gemeentebestuur niets werd heel gelaten. Hoewel het hem hier niet om een boetegang" ging, wilde spr. herhalen wat hg' reeds eer der gezegd heeft: men heeft h?t ook de raad als college van vertouwens- mannen van de gemeente met zgn critiek niet gemakkelijk gemaakt. De burgemeester wilde niet alles ophalen uit deze periode. Veel van die critiek is te begrijpen. AI is het soms ook moeilijk geweest voor B. en W. om tussen alle klippen en kolken door zee te houden, toch wilde spreker nie mand hieroo meer aanzien. Behalve daar. waar bewust gegriefd, beledigd en gehitst werd. Daar zgn wonden ge slagen. die langer nodig hebben om te helen! Uitvoerig stond de burgemeestei stil by de gebeurtenissen tgdens de rampdagen 535 mensen van het ei land verloren he. leven bij de uit gebreide hulpverlening uit buiten- en binnenland en bg de pogingen om weei tot wederopbouw te komen. Al zijn ook hier Keulen en Aken niet op één dag gebouwd, uit eigen kracht en met de hulp van anderen is op dit gebied voortgang te bespeuren. Na o.m. de hulp van de vissers bjj het redden van slachtoffers dankbaar te hebben gememoreerd, evenals dc belangstelling van de leden Van hei Vorstenhuis, "ees de burgemeester op de noodzakelijkheid van evacuatie. Nooit was hji genoodzaakt geweest pen minder populaire maatregel te on dertekenen. Een andere uitweg, hoe hard deze ook was, bestond er niet. Ogenschynlük zat men veilig, maar insiders wisten het beter! Ook de gang van zaken bg de dijk- sluiting 58 gaten werd door de burgemeester in de herinnering terug geroepen, de mislukkingen en de suc cessen, waarby hg getuigde van de grote dankbaarheid van de bevolking voor hetgeen het „dijkleger" heeft ge presteerd. Nog veel werk moet er verzet worden, wil van absolute vei ligheid sprake zijn. De dgken moeten versterkt worden. Pas als men zover is. zal het schip van Schouwen-Dui veland weer veilig varen. TRAGISCH Achter de dft'ken is de toestand ui terst tragisch. Uitgestrekte velden zgn van hun vruchtbare laag beroofd en waar eens de bouwvoor lag, vindl men thans onvruchtbare stranden. Welvarende dorpen liggen thans in puin. Moge het Landbouwherstel en Wederonbouw g» feven zijn, aldus 1hr. Schuurbeque Boeijen deze baaierd weer om te toveren in vruchtbaar land met hofsteden, die getuigen van de welvaart van de landman. De burgemeester dankte inzonder heid de wethouders, de gemeentese cretaris en het personeel der gemeen te voor de Wijze waarop deze zich in een zo moeilijke periode van hun taak hebben gekweten en eindigde met di wens, dat positieve arbeid in dienst van herstel en wederopbouw er toe zal 28 Januari bijdragen, dat de geslagen wonden Zon: Op 8,28 zich in 1854 verder herstellen. Maan: Op 3.14 den demonstratie hebban ongeveer twee duizend studenten deelgenomen, die zwijgend en zeer langzaam lo pend, als bij een begrafenisstoet, door Madrids „gran via" trokken. De Britse ambassadeur te Madrid werd opgedragen hij de Spaanse rege ring te protesteren tegen de Maan dag bij demonstraties aan Britse ei gendommen te Madrid Barc elona en Huelva aangerichte, schade. Dit is het tweede Engelse protest in een week tijds In kringen van de Falange in Ma drid gelooft men. dat de studenten vandaag naar hun klassen zullen terugkeren. Studenten hebben de hoofdtechni cus van radio-Madrid en zijn assis tent opgesloten. Zij hadden beiden geweigerd de studenten hun lezing voor de radio te laten geven van de botsingen met de politie. welke Maandag hebbe nplaats gevonden. Maandag hebben plaats gevonden. De politie wist de indringers te verwgde- ren. Verhoging van de jeugdlonen De Centrale Commissie voor geor ganiseerd overk in ambtenarenza ken aanvaardde gisteren een ontwerp van algemene loonregeling voor het jeugdig' rgksper soneel beneden 21 jaar). Deze regeling loopt annex met de 5 salarisverhoging welke aan het overige rijkspersoneel is gegeven en zal van 1 Januari j.l. af van kracht zgn. De thans getroffen regeling s on geveer in overeenstemming met die, welke getroffen is voor het jeugdig administratief personeel in het parti culiere bedrijf. DE VERWACHT: VORST EN ZON. Op de meeste plaatsen zonnig weer me strenge of matige vorst. Krachti ge tot matige Oostelijke wind. (Laatste kwartier 27 Januari). Onder 17.19 Onder 11.15

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 1