Aankomst van ministers was een bijna onwezenlijk schouwspel Watersnoodramp wordt ook door de radio herdacht w WERK. GEVOLG VAN DE RAMP GROTENDEELS BEËINDIGD DINSDAG 26 JANUARI 1954 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT OF MEN EEN POPPENSPEL ZAG Berlijnse organisatie lijdt aan een teveel aan regelingen (Telefonisch van onze speciale verslaggever). BERLIJN, MAANDAGMIDDAG. Vanmiddag tussen twee en drie uur zyn de ministers van Buitenlandse Zaken der Grote Vier in het gebouw van de voormalige geallieerde Jontröleraad aan de Potzdammerstrasze gearri veerd. Voor de journalisten en radio-reporters, die allen op een afstand van tenminste honderd meter van het conferentie-oord moesten blyven, droeg de aankomst der hoogwaardigheidsbekleders een bijna onwezenlijk karak ter. Het was of men een poppenspel gadesloeg, waarbij de commentaar van de man in het kastje node werd gemist. Als eerste arriveerde de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zalten Foster Dulles. Voorafgegaan door Amerikaanse politie gierde zijn Chrysler over de met sneeuw bedekte Potz dammerstrasze heen. die tydeltfk voor alle verkeer gesloten was. Om de 25 meter stond een Schupo opgesteld, terwijl Amerikaanse en Franse mi litairen bij het grote bronzen hek voor het bestuursgebouw de wacnt had den betrokken. Op het hoge, brede bordes stond nog een eenheid Ameri kaanse militairen en een zorgvuldig uitgekozen groep van fotografen. Vanuit de ramen van het Kathrei- nerhaus, dat direct naast het confe rentie-oord ie gelegen, zagen wij Dul les het bordes betreden. De zoemen de camera's en het blitzlicht der ïam- gen, deden hem nauwelijks opkijken, nel en enigszins achteloos liep hij op de deur toe. die langzaam achter hem dicht viel. Een kwartier later reed de Russische minister van Buitenlandse Zaken Molotof voor. Hg zat als een begrafenisganger achter de gesloten gordijnen van een lange, zwarte wa- HOOGOVENS 7 28 Het sou kinderachtig zijn U er aan te herinneren dat vuur met rookver- schynselen gepaard gaat. En even overbodig is het, U te wijzen op het feit dat in die rook allerlei doeltjes zweven die van het vuur afkomstig sjjn, maar door de opstijgende gassen naar boven worden gevoerd. De jaar lijkse uitnodiging aan de schoorsteen veger is een genoegzaam beioijs hoe seer we allen beseffen dat rook niet alleen gassen, maar ook stofdeeltjes bevat. Het gasmengsel dat uit de hoog ovens wordt gezogen, maakt hierop uiteraard geen uitzondering, want ook dit is bezwangerd met stofdeel tjes, die in dit geval echter voor een belangrijk percentage uit ijzerdeeltjes bestaan. De schoorsteenveger bij de hoogovens zou daarom meer profijt hebben van een grote magneet, dan van zijn met lood bezwaard bezempje. Hoogovens plegen echter op een minder spilzieke wyze te werk te gaan dan de particulier, die de kachel op stookt, maar zich weinig bekommert om alles wat door de schoorsteen wordt gejaagd. Zouden de hoogovens even onachtzaam zijn als wij, dan zou ieder stuk gereedschap en daar door het gehele leven aanzienlijk duurder zijn dan thans. Maar daar zullen we verder niet over filosoferen. We willen er slechts op wijzen, dat de gassen die bij ons onbekommerd door de schoorsteen verdioijnen, in de hoog ovens door een speciale buisleiding uit de oven worden gesogen en so economisch mogelijk worden aange wend. In de eerste plaats hebben deze gassen een vrij grote verbrandings- warmte, maar bovendien bevatten zij ijzerstof dat productief kan worden gemaakt. De buitenstaander zal ongetwijfeld de neus ophalen voor de hoeveelheid stof die een kubieke meter hoogoven- gas blykt te be vatten. Want in een kubieke me ter wordt slechts 10 gram stof aangetroffen, net vol doende om een theelepeltje te vul len. Bovendien bestaat dit stof neg maar voor een deel uit ijzer, zo dat u>ij leken zeker geen bezwaar zou den hebben wanneer dit stof geljjkty- dig met de rook door de schoorsteen zou verdioijnen. Of anders is de asbak er goed voor. Maar de bedachtzaam rekenende ingenieur beziet dat an ders. Hij analyseert de 10 gr. stof per kubieke meter gas, bemerlct dat dit 4,5 tot 9 gram ijzer bevat, en becijfert voorts hoeveel gas bij de productie van 1 ton ijzer wordt verlcregen. Een standaard-berekening wijst uit dat by de productie vun 1 ton ijzer minstens 4500 kubieke meter gas wordt ver kregen, zodat 1 ton ijzer in ieder ge val 20% kg. ijzerstof oplevertdat is dus iets méér dan 2 van de produc tie. Is het gehalte hoger, en worden de ovens harder gestoofd, dan kan dit percentage alleen maar meevallen, zodat bij een jaar productie van enige honderdduizenden tonnen, altijd nog enige duizenden tonnen ijzer uit het hoogovenstof kunnen worden gewon nen. U ziet, dat het dus wat voorbarig is het theelepeltje stof achteloos weg te gooien. Nu de practijk bij de Ned. Hoog ovens te IJmuiden. Daar wordt liet stof uit de h oog oven gassen weggezo gen en in een stofzak opgevangen, op de wijze zoals wy dat met het stof tn de stofzuigerzak hebben gedaan. De totale produtcie van ait stpf bedraagt 100.000 ton pe. jaar; hiervan worden briketten geperst met een ijzer gehalte van //5 zodat alléén uit het hoog ovenstof een ijzerprodutcie van 1/5.000.000 kilo wordt verkregen, over eenkomende met 7% van de jaar productie van dat bedrijf! Is het tus sen twee haakjes niet plezierig dat we dit stof weer netjes geordend in onze gereedschappen terugvinden, in plaats ixin in onze ogen en ademha lingsorganen; want dat zou toch het resultaat zijn. als de hoogovens net als wij de zaak maar door de schoorsteen joegen en jaarlijks 45.000 ton yzer op de omgeving lieten neerdalen! J Over stof gespi'oken, denkt wel licht dat een regenbui de atmosfeer lekker van stof zuivert f Daar is niets van aan! H. Pétillon, gen. Hij werd voorafgegaan door een Amerikaanse militaire jeep, waarin zich een drietal soldaten met de ka rabijn in de aanslag bevond. Via de Unter den Linden, waaraan de Sow- jet-ambassade is gelegen, was de Rus onder de Brandenburger Tor door naar West-Berlijn gereden. Vier snel le wagens van Russische makelij volg den hem. Het was onmogelijk om ae inzittenden te herkennen. Molotof weifelde Molotof moet even verblind zijn ge weest door de batterij van blitzlam- pen, die direct toen hij uitstapte op hem werd afgevuurd. Hij weifelde tenminste even, doch stevende toen regelrecht naar de ingang van het gebouw, gevolgd door zijn persoonlij ke lijfwachten en geflankeerd door mannen van de Amerikaanse militai re politie. Een lange colonne auto's met func tionarissen reed daarna de oprijlaan op. Het waren Amerikaanse, Franse en Engelse functionarissen, die als raadgevers, secretarissen en experts de conferenties zullen bijwonen. Bij zonder opvallend was het grote aan tal vrouwen, dat uit de wagens stap te. Daar het beslist geen cocktail-par ty gold. kunnen het niet anders dan secretaressen en typistes zijn geweest. Op zijn Frans Toen kwam men kan wel zeggen op zijn Frans Bidault. Zijn glim mend zwarte Mercedes met een trots wapperende tricolore op het spatbord werd voorafgegaan door zeven Fran se militairen op brullende motoren en door een zelfde aantal motorrijders gevolgd. Op het bordes draaide de Franse minister zich als een manne- enkele malen wuivend de hand op. Tenslotte reed de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Anthony Eden, voor. Zijn kleine colonne zag er nog het meest zakelijk uit, ook al, omdat de Engelse minister zich nauwelijks had laten bewaken. Zijn grote wagen werd voorafge gaan door een jeep, waarin een paar rustig rondkijkende Tommies zaten. De vier ministers konden hierna de zo belangrijke conferentie van Berlijn beginnen. De Duitsers, die op de puin hopen van de Potzdammerstrasze wa ren geklommen om de intocht van de machtshebbers der wereld gade te slaan, konden huiswaarts keren en de Schupo's, die in de ijzige koude langs de route hadden gestaan, konden een kop koffie gaan drinken. Slechte organisatie En de journalisten De meesten hingen verveeld in het Kathreiner- haus rond, wachtend op de persconfe renties. die na het einde van de eer ste zittingsdag zowel door dc Engel sen en de Amerikanen als de Fransen zouden worden gegeven. Andere wa ren bezig met het op schrift stellen van hun kopy en weer anderen waren zich aan het beklagen over het feit, dat hun speciaal voor de conferentie Vliegende schotels voor Koninklijk banket Van het kostbare Wedgewood por- celein, dat in Sydney zou worden ge bruikt voor een banket, dat wordt aangericht ter ere van Koningin Eli zabeth van Engeland is een aantal borden en schotels gebroken. Aangezien het servies hierdoor in compleet is geworden, heeft men maatregelen genomen dit euvel snel te verhelpen. Van Birmingham wer den de schotels naar Amsterdam vervoerd en vandaar per K.L.M.- vliegtuig naar Sydney gevlogen. 0 Het tijdens de ramp zo zwaar geteister de Nieuwe Tonge op Goeree-Overflakkee zal een Helicoplerstraat krijgen, waar mede de herinnering aan de helicopter die tijdens de dagen na de ramp vele inwoners van hel dorp naar droog ge bied heeft vervoerd, levendig zal blij ven. Met de lift Toen personeelsleden van een groot Kantoor te Amsterdam Maandagmorgen bn 't gebouw kwamen, vonden zy de buiten deur gesloten. Op hun voort durend bellen kregen zn geen. gehoor en ten einde raad wend den zij zich tot de politie. Agen ten sloegen een ruitje m en Konden zo de deur openen. De concierge en zijn gezin vrouw en driejarig zoontje lieten zich nu horen. Zij zaten opgesloten in de lift, die tussen de begane grond en de eerste verdiening was blijven steken! Toen de agenten het drietal uit de benarde positie had bevrijd, vertelden zij, dat zij sinds Zondagmiddag vijf uur in de lift opgesloten waren ge weest. Van de koude hebben zij niet veel last gehad, omdat de cen trale verwarming urandde. Na !iun bevrgding hebben zij ech ter wel een stevig ontbijt geno men. want de magen knorden geducht Vice-admiraal Van Foreest onderscheiden Ten huize van de Amerikaanse ambassadeur in Den Haag heeft vi ce-admiraal J. Wright, commandant van de Amerikaanse Marinestrijd krachten in de Oostelijke Atlantische Oceaan en de Middellandse Zee Maan dagmiddag Vice-Admiraal jhr. H A. van Foreest begiftigd met het com mandeurschap in de „Legion of Me rit". Admiraal Wright merkte daar bij op. dat de onderscheiding toe ge kend is voor jjver en kunde bij de op lossing van gemeenschappelijke pro blemen. Admiraal Van Foreest was van 14 Mei 1949 tot 15 October 1953 Neder lands Marine-attaché in Washington en vertegenwoordiger van de Neder landse regering voor marine-aangele genheden bg de gecombineerde Chefs van Staven. Aan Vice-Admiraal jhr. H. van Foreest werd met ingang van 1 No vember 1953 wegens langdurige dienst eervol ontslag verleend uit de zeedienst. Hij ig Ridder in de Oide van de Nederlandse Leeuw en Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Dit is de weg, welke toegang geeft tot het dorp Bruinisse. Noodwonin gen zijn in de plaats gekomen van vele door het water vernielde huizen alle bomen zyn verdwenenhet is er doods en triest. Hoe het was, vóói de ramp. bWkt uit de inzet: een laan met prachtig geboomtewaarlangs het een genoegen was te gaan. Zé kan het weer worden als de Stichting Nieuw Schouvieh-Du;veland slaagt in haar boomplantactie. Wanneer nieuwe Dierenwet? De heer Verkerk (A.R.). lid van de Tweede Kamer, heeft aan de minister van Justitie de volgende schriftelijke vragen gesteld1. is het de minister bekend, dat in het vierde kwartaal van 1953 wederom een dertigtal ern stige gevallen van dierenmishande ling in ons land gesignaleerd 2. Kan de minister mededelen hoe ver de werkzaamheden van de inter departementale commissie, welke een onderzoek instelt naar de mogelijk heid van de invoering van een dieren wet, thans gevorderd zijn? GOEDE RESULTATEN IN 1953 Jaarverslag van Rode Kruis Blijkens het jaarverslag over 1953 van het Nederlandse Rode Kruis is het eerste grote project, in verband met de watersnood, geheel voltooid. Bjjna 150.000 slachtoffers konden van textielgoederen worden voorzien. Deze goederen vertegenwoordigen gezamenlijk een waarde van ongeveer acht millioen gulden. Het huizenproject is nog niet geheel beëindigd. Niettemin staan er reeds verscheidene van de in totaal toegezegde c.a. 550 huizen. Aangenomen kan worden, dat afhankelijk van de situatie op het eiland Schouwen-Duiveland, medio 1954 het laatste huis in gebruik kan worden genomen. Het Wereldgebeuren De Vaan uitgereikte perskaarten te vaak aan Duitse politieagenten moesten worden getoonu. De over een afstand van 100 meter viermaal gehoorde kreet „Aus- weis bitte!", was het bewijs, dat de Duitsers een en ander wel enigszins ovev-georganiseerd hadden. Een ty- oisch Duits euvel overigens. Het feit, dat de door de Westelijke geallieerden te beleggen persconferenties plaats vinden óp dezelfde uren in ver van elkaar verwgderd liggende gebouwen, bewijst, dat er ook aan de geallieerde organisatie nog wel een en ander ont breekt. Het derde project, het agrarisch ïlan. zal eveneens omstreeks deze tijd :ot het verleden behoren. Het groot ste deel van het werk, voortvloeiende uit de watersnood, kan als beëindigd worden beschouwd. Een zeer belang- rtjk deel van de in natura ontvangen goederen ter waarde van ongeveer 65 millioen gulden is verdeeld. Behalve het derde Rode Kruis-ziekenhuis. dat te Zierikzee zal komen, en dat niet voor 1956 in gebruik zal worden ge nomen. mag worden aangenomen, dat ongeveer in Juni a.s. deze bijzondere werkzaamheden voor de stormramp zullen zijn beëindigd. Ten aanzien van de verschillende opbrengsten wordt nog vermeld, dat de actie met de Rode Kruispostzegel ongeveer f 263.000.opbracht. De REPORTAGES EN TOESPRAKEN Plechtigheid in Goes wordt volledig uitgezonden Op Maandag 1 Februari zal de radio een belangrijk deel van de zendtijd over beide zenders inruimen aait een herdenking van de watersnoodramp. Uitzendingen uit het rampgebied, vanzelfsprekend ook uit Zeeland, ne men een belangryke plaats in het programma in. Toespraken zullen wor den gehouden door Z.K.H. ('rins Bernhnrd en minister Algera en in de avonduren wordt de grote Zeeuwse herdenking in de Grote Kerk van Goes volledig uitgezonden. De reeks uitzendingen zal des mor gens aanvangen met 'n herdenkings rede door de minister van verkeer en waterstaat, mr. J. Algera, welke om zeven en om acht uur zal worden uit gezonden. Om kwart voor één zal een aantal reportages worden gebracht over herdenkingsdiensten, wélke die morgen in het getroffen gebied zijn gehouden. Na het nieuws van éen uur volgt een uitgebreid „schakels- programma", waartoe de grote staf van reporters en technisch materieel naar Zeeland gaat. Achtereenvolgens zal in dit programma, dat tot titel draagt ,,de stand van zaken" worden overgeschakeld naar reporters in Zierikzee, Dreischor, Oude Tonge, 's Gravendeel, Fgnaart, Stavenisse. Kruiningen en tenslotte naar Den Haag. waar de Rijkswaterstaat en Rampenfonds gevestigd zijn. Vanuit deze plaatsen zullen de reporters ver schillende aspecten /an het leven in het rampgebied en het herstel belich ten, zoals het herstel van landbouw en dijken, de woningbouw en revacua- tie, de adoptie en gezinszorg, enz. In de avonduren zal het program ma van half acht tot half elf ge heel gewijd zijn aan de ramp-herden king. Het eerste deel van dit pro gramma heeft tot titel „Nederland herdenkt". Het wordt in de ware zin des woords ingeleid door klokken uit het rampgebied en in dit geval uit plaatsen, die destijds „minder in het nieuws waren' als Texel. Hontenisse, Stellendam. Nieuwerkerk, Alblasser- dam en Klundert. Reporters zullen daarbij in sobere bewoot dingen iets over aeze getroffen plaatsen vertel len. Na deze inleiding volgt een toe spraak dooi ZK.H. Prins Bernhard, voorzitter van het Rampenfonds. Vervolgens zal opnieuw een serie re portages van herdenkingsdiensten welke in de middag gehouden zijn worden gegeven. Uit Goes Het slot van dit deel van het pro gramma is een volledige uitzending van een herdenkingsconcert vanuit de Grote Kerk in Goes, dat als een provinciale Zeeuwse dodenherdenking wordt beschouwd en dat zal worden bijgewoond door vele autoriteiten. Het Noord-Hollands Philharmontsch orkest zal met medewerking van een gemengd koor, gevormd door 200 Zeeuwse zangers en zangeressen het „Requiem" ten gehore brengen van de Zeeuwse componist G. H. von Brucken Fock. De stemmige radioherdenking, die bijzonder veel voorbereiding en in spanning kost. zal eindigen met een groot klankbeeld „De Ramp De Redding", dat wordt samengesteld uit de historische reportages van een jaar geleden met daaraan vastge knoopt het vervolg van thans. Aan deze reportage werken dezelf de verslaggevers mèe uit de rampda gen, maar ook een aantal geredden die in de oude reportages voorkwa men en die nu verder zullen vertellen over htm wederwaardigheden sinds dien. „campagne 1953" is eveneens bevre digend. De opbrengst was iets groter dan in 1952 en had zelfs belangrijk groter kunnen zijn als o.a. een enkele grote stad niet een teruggang te zien gaf Verwacht wordt, dat de bruto- opbrengst zal liggen tussen 1 millioen en 1.1 millioen gulden. De bioscoop collecte bracht ruim f 15 000 meer op dan in 1952. n.l. f 73.000. Het aantal leden van het Neder landse Rode Kruis bedraagt thans bijna 480 000. Het aantal afdelingen '.s thans 395. Driehonderd millioen voor dijkherstel Tot 28 December 1953 heeft de Rijkswaterstaat 225 milliuen gulden voor het herstel der door de ramp be schadigde zeeweringen uitgegeven, aldus verneemt het A.N.P. Voor 1954 kan de Rijkswaterstaat' voor het voleinden van deze taak nng over honderd 'millioen gulden beschik- ken. Vemchtm?stürief uitgesteld tot 15 Februari Tenzij ander besluit valt voor de huisartsen De ziekenfondsraad verzocht de Landelijke Huisartsen Vereniging geen uitvoering te geven aan het be sluit inzake het z.g. verrichtin;;sla- rief, alvorens de onderhandelende partijen alsmede de ziekenfondsraad de gelegenheid benutten konden, na dere voorstellen uit te werken. De Landelijke Huisartsen Vereni ging besloot de ingangsdatum voor het verrichtingstarief uil te stellen van 1 tot 15 Februari a.s. Mocht deze week blijken, dat het toch onmogelijk is een basis van overeenkomst te bereiken, dan zal alsnog tot invoering van het verrith- tingstarief per 1 Februari a.s. wor den overgegaan. De ledenvergadering van de L.H.V. machtigde de rege- lingscommissie tot voortzetting tier besprekingen met de ziekenfondsen binnen het kader van de oude voor schotregeling. Hierbij gaat men er van uit, dat uitsluitend rekening kan worden gehouden met het rap port van de commissie-Van Sohaik. voorzover deze oommissie zich over eenkomstig haar opdracht bepaalde tot een toetsing van de aan die voor schotregeling ten grondslag liggende gegevens. Tenslotte besloot de ledenvergade ring dat, indien alsnog overeenstem ming wordt bereikt tussen de onder handelaars van de huisartsen en van de ziekenfondsen en het resultaat daarvan wordt goedgekeurd door de Z'ekenfondsraad zonder bezwaren van de minister, het besluit tot het verrichtingstarief automatisch komt te vervallen. De „priester-arbeiders" Volgens een communiqué van de bisschoppen, die „prïester-arbeideis" onder hun gezag hebben, zullen deze voortaan „priesters van de arbei ders-m'ssie" heten slechts een be- oerkte tijd per dag als arbeider mo gen werken en zich var alle „wereld lijke verbintenissen" moeten onthou den. i n Moskou stierf enkele dagen gele den Boris Gorbatow, een van de bekendste Russische schrijvers. HQ werd slechts 46 iaar oud. Men kent bulten de Sowjet-Unie deze jon gere Russische schrijvers maar spaarzaam. Hun werken worden vrjj- we! niet vertaald en wanneer ze dat al worden, dan leest men ze niet. Van Gorbatow's oeuvre ts alleen In Franse bewerking iets in West- Europa bekend geworden. Gorbatow was oorlogscorrespondent van de Prawda en hjj maakte de glorieuze opmars mee van de Russische legers naar Berljjn. Van hem is afkomstig het verhaal: „De vaan der overwin ning", waarin hy zich voorstelt hoe op de koepel van het Rijksdagge bouw te Beriyn de vaan van de over winning zal wapperen„Niet", zo zegt hfl. „de sterrenbanier van de Amerikanen, niet de strepenbanier van de Britten, maar onze vaan rood als ons bloedvurig als ons hart. Omdat wjj het zijn en nie mand anders die Berlijn binnen rukkenomdat wjj het ztjn, die de oorlog hebben gewonnen". Aan deze man, die zich steeds in de voorste linies bevond, toen zjjn vaderland in gevaar was, mag men oprechte vaderlandsliefde niet ontzeggen. Maar aan waardering voor zijn medestrijders ontbrak het hem wel. Toen hij uiteraard na de oorlog In een dagblad een heftige aanval op president Truman deed, wist hy nier beter te doen dan Tru man met Hitier te vergelijken. Men was daarover nogal verbolgen In de Verenigde Staten. Deed Gorba tow daarmee in Rusland iets uitzon derlijks? Neen. hij volgde alleen maar de algemene gebruiken. Nu de con ferentie te Berlijn begonnen Is. heeft een journalist in Stockholm de grote Sowiri-encyclopaedie geraadpleegd, warvan een aantal delen is versche nen. Hij putte daaruit zekere gege vens over de heren Dulles. Eden en Bidault. die thans met Vyacheslaw Molotow te Berlijn aan de conferen tie-tafel zitten. Het klonte precies met de mening van Gorbatow. Blijkens deze Sowjet-encyclopaedle en zo'n werk wil toch'beza digd en wetenschappelijk zijn! behoort de heer Dulles tot de meest reactionnaire vertegenwoordigers van het Amerikaanse imperialisme, dat streeft naar de wereldheerschappij. Na de eerste wereldoorlog speelde htf een rol bij het doen herleven van de Duitse weermacht, het financieren van de Hitler-bewegine en het aan hitsen van de Duits-fascistische agressie. Na de tweede wereldoorlog nam htf een actief aandeel in de wederge boorte van het fascisme in West- Duitsland en de opname van dat land in het agressieve Noordatlantische bloc. Hg steunde de herleving van 't Japanse militairisme en bevorderde de omvorming van Japan tot een ba sis voor een aanval op de Sowjets en de Chinese volksrepubliek. Tot zover de kleinigheden, die de Russische cencyclooaedisten aan de Amerikaanse minister van buiten landse zaken tenlaste leggen. Over Eden en Bidault worden soortgelijke narigheden gezegd. Voor Eden komt er dan nog extra by, dat hg verant- woordeiyk wordt gesteld voor de woordbreuk van 1942, toen de Brit ten verklaarden nog niet in staat te zyn een tweede front te vormen Aan Bidault wordt verweten, dat hij het Frans-Russische vriendschapsver drag door hemzelf in 1944 onder tekend met voeten heeft getre den Dat zyn dus de mannen met wie Molotow aan de conferentie-tafel zit. y weten, dat Molotow een ui terst bekwaam diplomaat is. Foster Dulles heeft zelfs van hem verklaard, dat hij de bekwaam ste diplomaat was. die Dulles ooit ontmoette. Maar geen diplomatie ter wereld kan toch in staat zijn voor een volk als het Russische dat voorgelicht werd zoals hierbo ven werd aangegeven de eventuele rasultaten van de BerlijT?e conferen tie aanvaardbaar te maken. Tenzij men ze aan dat volk aan biedt als ..grote overwinning van ka meraad Molotow. die de reactionnai- ren schaakmat zette, de trouweloze Eden in" een hoek dreef en de kruipe rige Bidault terzijde schoof". En tot dip grootspraak zullen de heren Dulles. Eden en Bidault zpker geen aanleiding geven. Wat kan men dan verwachten van een conferentie, waar men elkaarnu jaals geslagen vijanden beschouwt? De vraag stellen ig haar beantwoorden! Nederlander oppert plan tot bouw van telescoop Een aantal astronomen uit Frank rijk, België. West-Duitsland. Zweden, Engeland en Nederland Is bier te lan de bjjeen om de TnogeliikMd te be spreken gezamen'ljk op het Zuidelijk knlfrond een grote telescoop te bou wen. Prinses Irenefonds breidt werkzaamheden uit De stichting „Prinses Irene-Fonds" welke zich ten doel stelt g-"ede en cultureel verantwoorde ontspanning te verschaffen aan zieken en langdu rig verpleegden, zal dlc ontspanning In de toekomst ook gaan geven aan de bejaarden in verzorging»- en rust huizen. Voorts gaat de stichting, ter ver verbetering van haar werkwijze, er toe over plaatselijke comité's te vor men. waardoor het contact met de in richtingen gemakkelijker zal zijn en waardoor de belangstelling van het Eubliek voor deze arbeid kan worden evorderd. Er zijn al plaatselijke af delingen gevormd in Amsterdam, Rotterdam en Leiden. De vorming van andere afdelingen is in voorberei ding. In de byeenkomst .vaarop deze aan gelegenheden werden besproken vroeg mevrouw Weismuller uit Am sterdam aandacht te besteden aan Schouwen-Duiveland. met n-me aan de Engelse en Amerikaanse dienst weigeraars. die in Zeeland werk zaam zjjn bjj het herstel. Het bestuur zegde zijn aandacht toe. omdat het hier bijzondere omstandigheden be treft. waaraan de stichting, als bij de Ambonezen-kampen, altyd bereid' is medewerking te verlenen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 5