PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Molotof komt te Berlijn met oude eisen inzake communistisch China Zeelands bevolking afgenomen met 1067 zielen BILT TWEE VLIEGTUIGONGELUKKEN DOOR HEMINGWAY OVERLEEFD DRIE KINDEREN OMGEKOMEN IN HAVEN VAN ANTWERPEN 197e Jaargang - No. 20 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F van de Velde en F. B den Boer. Adjunct: W de Pagter Hoofdred G Ballintijn; PI -verv.: W. Leertouwer en H. A Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week, f 5.U5 per kw fr. p. p. f6,10 per kw Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 26 Jan. 1954 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Minimum p. advertentie 3«— Jng. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max 8 regel») van 1—5 regel» f 1.—. Iedere regel meer 20 cent „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 359300 P.Z.C Middelburg Bur. Vllssingen. Walstr. 58-60, telef 2355 4 lijnen (b.g.g 2861 of 2160): Middelburg. Markt 51. telef. 3841; Goes. Lange Vonstatr. 63. telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Finlandstr. 2. telef. 16; Terneuren. BrouwerUstr. 2; Zterikzec. N. Bogerdstr. C 160. telef 26 WEINIG HOOPVOL BEGIN Westelijken stellen evenwel Europese vragen voorop Molotof voerde als derde het woord op de gisteren te Beriyn geopende viermogendhedenconferentie. Vóór hem spraken Bldault en Eden. De Rus sische minister stelde een agenda voor van drie punten: 1. Maatregelen ter vermindering van de Internationale spanning en een 5-mogendhedenconfe- rentie, inclusief communistisch China, 2. Het Duitse vraagstuk en de ver zekering der Europese veiligheid. 3. Het Oostenrijkse staatsverdrag. Bidauit meende, dat men Aziatische vraagstukken niet op „kunstmatige wijze" moet verbinden met het Europese probleem. De pijlers van een re geling in Europa zijn de vredesverdragen met Duitsland en Oostenrijk. De eerste taak van de vier ministers moet zijn, aldus Eden, het afbreken van de barrières binnen Europa en daarna het vergroten van het vertrou wen tussen Oost en West. Dit is een conferentie in Europa over Europa. Voornaamste Europese problemen zyn Duitsland en Oostenryk. Het begin van de Berlijnse confe rentie heeft Westelijke waarnemers niet zeer hoopvol gestemd. De door de ministers Eden en Bidauit ener zijds en Molotof anderzijds afgelegde verklaringen over hun algemene poli tieke standpunt wezen eens te meer uit, hoever de meningen met name over het Duitse vraagstuk, uiteen blijven lopen. volgens Molotof was het duidelijk, dat het Duitse vraagstuk niet kon worden gezien als alleenstaand. Be schouwing ervan is onverbrekelijk verbonden met het gehele vraagstuk van verzekering der Europese veilig heid. Kantlij n Verblijdend is de mededeling, dat een grootwinkelbedrijf in le vensmiddelen besloten heefl om de prijzen van een niet onbelangrijk aantal artikelen te verlagen. Andere levensmiddelenbedrijven zullen ver- moedelijk dit voorbeeld volgen. Bij alle verhogingen, zoals gezegd, een weldadig aandoend verschijnsel. Het kan dus blijkbaar. Waarom zou men het dan niet doen? Overigens heeft het N V V. gerust stellende verklaringen afgelegd over de prijsstijgingen. Het heeft uitge rekend. dat de prijzen, de huurverho ging buiten beschouwing latend, ge middeld met niet meer dan 1 procent gestegen zijn, terwijl de lonen gemid deld met 8 procent stegen. Dat ziét er inderdaad geruststellend uit. Een onzer ministers van buitenland se zaken, de heer Beyen. heeft een tijd geleden in Parijs een toe spraak gehouden over de invloed van de Franse beschaving op Nederland Waarom deze toespraak in druk moest verschijnen, is ons een raadsel geweest Niemand zat er op te wach ten, niemand, behalve misschien een paar Fransen, had er belangstelling voor. Zonde van het geld. want van Frankrijk heeft Europa niet zo heel veel te wachten. Wij hebben die gedrukte lezing niet gelezen omdat de tijd daartoe ont brak. Wie hem wel gelezen heeft, is prof. dr P. Geyl, een man. die niet alleen een onzer knapste geleerden is. maar de dingen ook. als dat nodig is. bij hun naam durft te noemen. De professor heeft de lezing van minister Beyen gekraókt, in „Vrij Ne derland". Jammer voor de minister. Als de lezing niet gedrukt was. zou het nooit gebeurd zijn En nu is de aardigheid van die lezing er natuurlijk volkomen af- Zou het evenwel geen aanbeveling verdienen, ministeriële redevoeringen voor zij in druk verschijnen, eens te laten toetsen door deskundigen? Vroeger, hebben wij vroeger eens geschreven in dit rubriekje, vroeger verdween iemand, die zich gecompromitteerd had, vrijwillig van het gestoelte der ere. dat hij be kleedde Tegenwoordig niet meer Men doet of zijn neus bloedt en bliift rustig zitten en geniet het salaris. De mensen zijn tegenwoordig nog al ver geetachtig. De .Haagse Post" van deze week haalt er weer twee prachtige voor beelden van aan. Een Haagse wethouder heeft met een woningbouwexperiment zijn ge meente een strop bezorgd van ander half millioen. Men heef* deze wethou der niet de laan uitgestuurd. Hij zit nog rustig oo zijn plaats De H. P vraagt nu* bij welke strop zendt men tegenwoordig een verantwoordelijk overheidspersoon nu wèl weg? De vraag verdient een antwoord Maar komen zal het wel niet. Op een andere plaats doet de H. P. een felle aanval op de Am sterdamse officier van justitie, mr Hollander, wiens benoeming des tijds in Amsterdam reeds zoveel wre vel wekte. Tegen deze officier heeft de heer P de Boer, de man van de Bond van Mobilisatie-invaliden, thans per brochure een aanval ontketend, die zeer venijnig is. Hij is destijds door mr Hollander behandeld op een manier die volgens ons parlement de grenzen van het toelaatbare ver had overschreden. Fn nu valt hij op zijn beurt aan Er zitten in deze brochure volgens de H P. wel zes-en-dertig vervolgingen tegen de heer De Boer Maar ze blüven uit Ook het ..Nieuws blad van Friesland", dat de Draetii- ken van deze officier van justitie de Nederlandse rechtsnraak onwaardig noemde, is niet vervolgd De officier gelooft het bliikbaar wel Maar een gewoon mens vraagt zich af, hoe dat mogelijk is. Hij viel de bouw van Amerikaanse militaire bases overzee aan. waarvan naar hij zei Amerikaanse leiders openlijk hadden verklaard, dat zij ge richt zijn tegen de Sowjet-Unie, com munistisch China en de volksdemo cratieën. Ook eiste de minister op nieuw erkenning van communistisch China en toelating van dit land tot de Ver. Naties. De Sowjet-regering gelooft, dat het Oostenrijkse vraagstuk kan worden geregeld In overeenstemming met de bestaande overeenstemming tussen de vier-mogendheden. Agenda-kwestie Pas na deze algemene verklaringen zullen de ministers voor de moeilijk heid gesteld worden het eens te wor den over een agenda voor de confe rentie. De beide Westelijke verklaringen waren haarfijn en op elkaar afge stemd. Beide wensten, dat de Europe se vraagstukken duidelijk voorop worden gesteld, zq het, dat zij zich uiteraard bereid verklaarden ook over alle andere kwesties te praten. Bidauit achtte het beter concrete dingen aan te pakken dan op .plane tair niveau" te gaan spreken. Eden zei hetzelfde met andere woorden: „ik geloof in de leer van de begrensde doeleinden". Bidauit eerste rede gaf de Russi sche tegenpartij generlei reden voor de verwachting, aat de Franse rege ring op deze conferentie uit de Wea telijke rq zou kunnen dansen. Rusland is niet bereid genoegen te nemen met een Duitsland, dat „geheel of gedeeltelij) deel zou uitmaken van 'n groepering als de Europese verdedi gingsgemeenschap. die een militair blok van Europese lander vormt, dat tegen andere Europese staten gericht is". Molotof waarschuwde zijn Fran se collega, dat de aanvaarding van 't E.D.G.-verdrag in feite een nieuwe Duitse bezetting van Frankrijk zou betekenen. Londen contra Madrid Als Koningin Elizabeth Gibraltar bezoekt Engeland zal het „ernstig opne men" als Spanje tijdens het bezoek van Koningin Elizabeth aan Gibral tar in Mei vijandige betogingen orga- niseert. Dit verklaarde Selwyn Llovd in het Lagerhuis. Een „vriendelijke waarschuwing" van de Spaanse am bassadeur werd niet aanvaard. Dertig studenten en 18 politieman nen werden gewond bij een anti-Brit- se betoging in Madrid. Naar schatting 30.000 studenten gooiden stenen naar de politieman nen en trachtten tot twintig maal toe een cordon op de weg naar de Britse ambassade te doorbreken. Gered, verongelukt en wéér ongedeerd! De Amerikaanse auteur Ernest Hemingway, die geruime tijd een angst voor het vliegen heeft gehad, heeft -inds Zaterdag samen met zijn echtgenote twee vliegtuigongelukken overleefd Zoals bekend verongelukte Zater dag het vliegtuig, waarmede de schrijver naar Oost-Afrika reisde, bo ven de Muchison waterval in Noord- West Oeganda, nadat het een nood landing had gemaakt. Eerst Maan dag werd bekend, dat de schrijver en zijn echtgenote aan boord waren fenomen van een barkas, en dat zij us niet, zoals gevreesd werd, om het leven waren gekomen. Hemingway werd met zijn vrouw en de ilcot Marsh te Butiaba aan het Albertmeer aan land gezet en hier gingen zij aan boord van het vliegtuig, dat naar hen had gezocht. Een tweede ongeluk volgde. Ex-sultan van Marokko naar Madagascar De Fransen hebben de ex-sultan van Marokko, die verbannen was naar het eiland Corsica naar Mada gascar overgebracht. Van de drie hoofdvrouwen van de sultan zijn er twee met hem vertrokken. De derde en noe* dertien bijvrouwen zullen la ter volden. In de duinen bij Cadzand worden de bunkers, die de Duitsers er tijdens de oorlog bouwden, thans afgebro ken. Een ploeg slopers aan het werk met pneumatische beitels. Soms ko men er ook springstoffen aan te pas om de stevige bouwsels te vernieti gen. (Foto P.Z.C. f Na het opstijgen stortte dit vlieg tuig neer en vloog vervolgens in brand. Bemanning en passagiers bleven evenwel ongedeerd. De passagiers zijn later naar Ma- sindi, eveneens gelegen in Oeganda, overgebracht. Het nieuws, dat de auteur In Afri ka vermoedelijk om het leven was gekomen, is in de Amerikaanse pers op opvallende wqze gepubliceerd. Wil liam Lowe, voormalig hoofdredac teur van het tijdschrift „Look" ver klaarde. dat Hemingway geruime tijd angst voor het vliegen heeft gehad. Eerst in December 1953 was hij er toe overgegaan een klein vliegtuig te huren, omdat het wild (Heming way is een verwo.ed jager op groot wild) daaruit gemakkelijker viel waar te nemen dan vanaf de begane grond. Zierikzee is een van de grotere plaatsen, welke ernstig door de Stormramp geteisterd werd. Vele huizen werden vermeld en alle bomen zijn dood, in en buiten het stadje. Dit is een opname van de Blokweg in Zierikzee, zoals deze thans is, de huizen zijn hier blijven staan en zijn intussen weer opge knapt en bewoonbaar gemaakt. Doch de bomen zijn dood! Hoe het op de zelfde plek vóór 1 Februari 195S was, bljjkt uit de inzet. Arbeiders we:gerden fabriek op afbetaling. De arbeiders van een porceleinfa- briek te Doccia bq Florence hebben eenstemmig geweigerd de fabriek op afbetaling te aanvaarden. De eigenares, de Maatschappij Ri chard Ginori. had de arbeiders deze fabriek aangeboren, omdat zii door mechanisatie 789 arbeiders en 50 kan toorbedienden uit de oude fabriek niet in haar nieuwe te werk kon stel len wegens mechanisatie. De oude fa briek was niet rendabel genoeg meer. Het aanbod aan de arbeiders om vatte de fabriek, geschat op 1.750 000 gulden, voorraden ter waarde van 300 000 gulden, orders ten bedrage van 150 000 gulden en ruim 800 0Ö0 gulden liquidatiekapitaal. Als tegen prestatie moesten de arbeiders :n de komende vtif jaar een tiende deel van de waarde van fabriek cn voorraden terugbetalen. De arbeiders zeiden: „Indien de maatschappij de fabriek niet rendabel kan maken, hoe zouden wq het dan kunnen?" Samuel Goudsmit overledèn Te zijner huize in Amsterdam is Zaterdag j 1. onverwacht overleden de schrijver Samuel Goudsmit, die 29 Januari a s de leeftijd van zeventig jaar zou hebben bereikt. De crematie zal geschieden Woensdag 27 Januari te Driehuis-Westerveld na aankomst van trein 10.30 uur. 25.000 op 21227 In de 522ste staatsloterij eerste klasse, is een prijs van f 25.000 ge vallen op lot no. 21.227. BRAND IN RIJNAAK Ontploffing in toevoer van butaangas Drie kinderen zijn omgekomen b_ een brand aan boord van de Belgi sche. rijnaak „Uranus" in de haven van Antwerpen. Tegen 5 uur Maan dagmorgen begaf schipper Roelof Olink zich naar de kajuit om naar zqn kinderen, de 4-jarige Roelof, de 3-jarige Leendert en Aaltje, een meisje van een jaar, te kijken. Toen hij een lucifer aanstak deed zich e«h- ter een hevige ontploffing voor. waar bij een gedeelte van een kajuit werd vernield. De schipper en zijn vrouw slaagden er in twee kinderen uit de vlammen zee te redden, doch moesten de zui geling achterlaten. De twee jongetjes werden onmid dellijk naar het ziekenhuis overge bracht doch daar werd vastgesteld, dat zij reeds overladen waren. De Honderden ruiten gesprongen Door ontploffende mijn Een door de mfjnenopruimingsdlenst tot ontploffing gebrachte zeemijn heeft Maandagmiddag honderden rui ten van woningen te Katwijk doen - '—en. De bevolking van Katwijk was ge waarschuwd, dat de mijn, die van zeer grote omvang was, tot ontplof fing zou worden gebracht. De be woners van de huizen in de buurt van de zee was verzocht de ramen open te zetten. Desondanks zrjn honderden ruiten gesprongen. Dit kwam omdat vele bewoners wel de ruiten aan de voorkant van hun woning hadden ge opend. maar hadden nagelaten de ruiten aan de achterzijde te openen. BEVOLKING NA DE RAMP Teruggang in 61 van de 101 gemeenten De bevolking van Zeeland is in het afgelopen jaar in aantal achteruit gegaan. Van 275.199 daalde zjj tot 274.132, d.i. met 1067 zielen. Een achter uitgang overigens, die tot zekere hoogte te verwachten was op grond van het aantal rampslachtoffers, dat In deze provincie immers bijna 900 be droeg. Maar ook wanneer men daarmede rekening houdt, komt men toch nog tot een achteruitgang van plm. 200, die op andere wqze verklaard moet worden. Opvallend is, naast de achteruitgang van het bevolkingscijfer van Mid delburg met slechts 15 overigens de teruggang op het platteland. In niet minder dan 63 van de 101 Zeeuwse gemeenten moest teruggang ge constateerd worden Zes bleven gelijk (Aagtekerke, Serooskerke -\V.t Ka- pelle, Oudelande, 's Heerenhoek en Retranchement) en slechts 32 gemeen ten vertoonden een vooruitgang. Op 31 December 1952 bedroeg het aantal ingezetenen 275.199 (138.052 m. en 137.147 vr.). Dit aantal ver meerderde door geboorte met 5450 (2820 m. en 2630 vr.) en door vesti ging met 11.386 5519 m. en 5867 vr.); het verminderde door overlijden met 3120 (1568 m. en 1552 vr.) en door vertrek met 14.783 7188 m. en 7595 vr.). Op 31 December 1953 bedroeg het inwonertal dus 274.132 (137.635 m. en 136.497 vr.). Opvallend in deze cijfers is het gro te vertrek-rverschot: er vertrokken namelijk 3397 personen meer uit Zee land dan zich nier vestigden. Het ge boorte-overschot bedroeg, ondanks 't frote sterftecijfer, toch altijd nog 330. Er werdeD in 1953 2048 huwelijken voltrokken; er werden 78 echtschei dingen ingeschreven. Merkwaardig is wellicht ook, dat in 1953 uit 's Heer Abtskerke geen enkel overlqdensgeval werd gemeld. In Ellewoutsdqk Duivendijke, Elle- meet, Kerkwerve en Ouwerkerk werd geen huwelijk voltrokken. Wq publiceerden reeds afzonderlij ke overzichten van Oost- en West- Zeeuwsch-Vlaanderen, de beide 3eve- landen. Schouwen-Duiveland, Tholen en SL Philipsland. Hieruit bleek, dat Zuid-Beveland in inwonertal toenam van 60.181 tot 60.199. West-Zeeuwsch Vlaanderen van 27.657 tot 27.958 en Oost-Zeeuwscli-Viaanderen van 62.766 tot 63.155. Noord-Beveland liep terug van 7251 tot 7114, Schouwen-Duive land van 23.851 tot 22.631, Tholen van 15.693 tot 15.398 en St. Philipsland van 2136 tot 2097. Nu ook de bevolkingscijfers van Vlissingen. dat als grootste gemeen te van Zeeland steeg van 25A02 tot 25.740 inwoners, bekend zqn ge maakt, was ook het totaal van Wal cheren en daarmede dat van geheel Zeeland samen te stellen. De Walcherse cijfers luiden aldus: Op 31 December 1952 bedroeg het aantal ingezetenen 75.664 (37.703 m. en 37.J61 vr.). Dit aantal vermeer derde door geboorte met 1516 (780 m. en 736 vr.) en door vestiging met ontploffing ig te wflten aan een lek in de toevoerleiding van butaangas. Het is zeer waarschijnlijk dat de kin deren reeds overleden waren voordat de explosie en de brand zich voorde den. De brandweer kon de brand beper ken tot de kajuit van de aak. Achtmensen door rook bedwelmd Felle binnenbrand in Amsterdam Acht personen, drie burgers en vttf brandweerlieden, zqn Maandagmid dag bij een felle binnenbrand in een oud huis in de Amsterdamse binnen stad door de hevige rookontwikkeling bedwelmd geraakt Twee burgers en twee brandweerlieden zijn in een zie kenhuis opgenomen. De brand ontstond doordat een stuk wasgoed, dat bij de kachel te drogen hing, vlam vatte. Het bKjft koud met vorstweer (Van onze weerkundige medewerker) Het heeft er gisteren nog even naar uitgezien, dat een front met regen en dooiweer tol over Zuid-West-Nederland zou door dringen. In Zuid-Engeland en ferland viel heel wat regen. Het hoge drukgebied boven Midden- en Oost-Europa blqfi voet bij stuk houden, zodal de kans groot is. dat wij de eerste dagen nog in de vorst blijven zitten. Ook in het Zuid-Weslen van ons land vriest 't 's nachts ruim 5 graden. Met de vrij krachtige Oostenwind wordt nog steeds koude lucht aange voerd. Er zal wat meer bewol king overdrqven. hetgeen tot gevolg zal hebben, dat de tem peratuur ook overdag beneden het vriespunt blijft. De kans op sneeuw wordt na vandaag weer kleiner. 4005 (2040 m. en 1965 vr.)het ver minderde door overlijden mei 632 (336 m. en 296 vr.) ér Aoor vertrek met 4613 (2367 m. en 2246 vr Op 31 December 1953 bedroeg het inwonertal dus 75 940 37.820 m en 38.120 vr.Dit is 276 meer dan een jaar tevoren. Er werden in 1953 594 huwelilken voltrokken en 39 echtscheidingen in geschreven. Vlissingen Het zielental van de gemeente Vlis singen nam i het afgelopen jaar toe met 338. Op 31 December 1952 bedroeg het aantal ingezetenen 25402 (12 747 m. en 12.655 vr.). Dit aantal vet meer derde dooi geboorte met 569 r 311 m. en 258 vr.) en door vestiging met 1618 925 m en 693 vr.het vermin derde door overlijden met 182 105 m. en 77 vr.) en door vertrek met 1667 (952 m. en 715 vr.). Op 31 December 1953 bedroeg het Inwonertal dus 25 740 (12 926 m en 12.814 vr.). Ook hier echter een ver- trekoverschot, nl van 49. Er werden in 1953 196 huwelijken voltrokken en 19 echtscheidingen in geschreven. DE VERWACHT: TOENEMENDE BEWOLKING. Geldig van vanmorgen tot vanavond. Geleidelijk toenemende bewolking, maar op de meeste plaatsen droog weer Tot krachtig toenemende Oos telijke wind. Overwegend matige vorst. (Laatste kwartier 27 Jan.). ZON EN MAAN 27 Januari Zon: Op 8.29 Onder 17.18 Maan: Op 2.04 Onder 10.50

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 1