PHOVIHCIALE ZEEUWSE CQURAHT Ook in Oost-Berlijn gebed voor welslagen van conferentie Biervliet kreeg na negen jaren raadhuis om trots op te zijn BILT BRITSE MILITAIREN IN DE SUEZKANAAL-ZONE VERMIST MR. H. W. VAN DOORN GEKOZEN ALS PARTIJVOORZITTER 197e Jaargang - No. 19 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie- F van de Velde en F B den Boer Adjunct- W de Pagter Hoofdred G BallintUn. PI -verv.: W Leertouwer en H A Bosshardt ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week, f 5 ö5 per kw fr p p f6.10 per kw Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 25 Jan. 1954 ADVÜRTBNUEPHUS Zt een» p«r mm Minimum p advertentie 3.— Ing medeflrlingen driemaal tarief. Kleine advertentie» 'ma* rcaeU) van 1—6 regel» f 1.— Iedere egel meer 20 cent Brieven <>l «drea Bureau v d Blad' 26 cent meer. Giro No ««am P.ZC Midrleii urg Bur Vllssingen. Walstr 58—60. telef 2355 4 HJnen Ib.g.g 2861 of 21601. Middelburg. Markt 51 telef 3841; Goes. Lange VorsUtr 63 telef 2475 Ibg.g '-28); Oostburg Mnlandstr 2. telef 16: Terneuzen Brouwerustr 2; ZieriKzee N Bngerdstr C 161) iele! 28. FELLE AANKLACHT VAN DR. DIBEL1US „Na zoveel bange jaren misschien onder de druk uit..." (Telefonisch van onze speciale verslaggever) BERLIJN, ZONDAGAVOND. Vanmiddag om twaalf uur begonnen hier plotseling alle kerkklokken te luiden. vyf minuten lang dartelden de klan ken over de besneeuwde huizen der stad, teneinde de gedachten van de Berlijners by de morgen te openen Viermogendheden-conferentie te bepa len. Het sonore geluid van de door Amerika geschonken „Vryheidsklok" overstemde alle andere klanken. Een vijftigtal kerktorens zweeg stil, om dat zy hun door oorlogsramp verloren stem nog steeds niet hebben terug gekregen. Ook in de Oost-sector van Beriyn riepen de kerkklokken de bewoners op het lot van Duitsland in hun gebeden te gedenken. De machtige klan ken van do zwaargeschonden Dom dreunden over de levenloze ruïnes heen, alsof zy hen tot een nieuw leven wilden wekken. De ste-nen resten van woonblokken en zakenpanden zyn in dit gedeelte van de stad nog vrywel nergens opgeruimd. Alleen 't puin dat in de weg lag is weggeschept. Doch honderden meters ver is er daar geen levend wezen te zien. VVy weten dit allemaal, omdat wy ons vanmorgen in de Oost-sector heb ben begeven om onder het gehoor van de Evangelische bisschop van Ber iyn, dr. Dibelius, te kunnen zyn. De ondergrondse bracht ons in tien minu ten van het centrum van de West-sector naar het centrum van de Oost- sector. ■Contróle was er niet en zal er naar tenminste algemeen wordt aan genomen gedurende de eonferen- tieweken ook niet zijn. Iedere buiten lander, zelfs de journalist, kan zich voor het eerst sinds 1949 vrij in de Oost-sector bewegen En dat er druk gebruik van wordt gemaakt, wordt bewezen door het feit. dat wij zeker twintig collega's in de straten van Oost-Berlijn hebben ontmoet. Toen wij op de Alexanderplatz het hoofd bo ven de grond staken, waren wy even met stomheid geslagen. Overal urn ons heen hingen Duitse (Rood-Wit- Gele) en knalrode communistische vlaggen uit de ramen, terwyi er ook een paar in brede banen langs ge vels of masten waren gedrapeerd. Het toneel werd afgewisseld door vaak tientallen meters lange rode of blauwe doeken, die direct over de dakrand langs de fagade waren ge spannen. In navolging van zijn op drachtgevers in Moskou had dë Duit se communistenleider Wilhelm Pieck een portret van zichzelf, dat zeker een afmeting van tien by vyf meter had. aan de muur van een regerings gebouw laten slaan. Vanmiddag 1 uur besprekingen Westelijk vooroverleg afgesloten Vanmiddag te 1 uur beginnen de besprekingen in Berlijn tussen de vier ministers van Buitenlandse Zaken, zo me'dt Reuter nog. De Westelijke mi nisters van Buitenlandse Zaken heb ben hun vóóroverleg gisteren afge sloten. Oostenrijk wordt uitgenodigd, zo bes'oten deze ministers, ais er zou worden gesproken over het Oosten rijkse staatsverdrag. Aan de Russen zou worden medege deeld. dat de Chinese communisten niets te maken hebben met zuiver Eu ropese vraagstukken, welke op deze conferentie zullen worden besproken Molotof verklaarde n.l. by aankomst, dat hoe eerder communistisch China deelneemt aan de onderhandelingen over de huidige internationale vraag stukken, des te beter dit zou zyn voor de consolidatie van de vrede. Bidault venvacht, dat de conferen tie ten minste vier weken zal duren. Hy bracht drie dozyn overhemden mee en ried de leden van zyn delega tie aan hun voorraad linnengoed goed aan te vullen. Molotof. bracht Zaterdagavond een bezoek aan de Oost-Duitse president Wilhelm /'leek en de premier Grote- wohl. De Russen z\jn allerminst be reid liet van hen afhankelpke Oost- Duitse regiem te laten vallen. Eerder wyst alles er op. dat men beoogt de regering Grotewohl een belangrijke rol te laten spelen. Oost-Duitse functionarissen be zochten bij verrassing West-Duits land. waar zp burgemeesters van ver scheidene grote West-Duitse steden uitnodigden voor een gedachtenwisse- ling in Oost-Duitsland. Holle leuzen De leuzen op de spandoeken waren net zo hol als die, welke de Duitsers tijdens de bezetting op hun plakkaten in Nederland gebruikten. „Wie Vrede wil, moet handelen", stond op de ene, „Wij danken de Sowjet-Unie voor de wederopbouw van Duitsland", stond op een andere en de overige spandoe ken waren byna alle bedrukt met woorden als „Eenheid", „Vrijheid", „Zekerheid", enz. „Speciaal voor de conferentie aan- febracht", zei een laconieke Oost- eriyner, die met ons de spandoeken stond te bekgken. „Allemaal propa ganda. Je moet niet denken" voegde hg er aan toe, „dat er rode vlaggen door particulieren zyn uitgestoken. Al deze bombastische doeken zijn op bevel van stads- en Rijksautoriteiten aan de gevels van officiële gebouwen aangebracht. En als er eentje uit een raam van een particulier hangt, dan is het meestal wel verplicht geweest". Geflankeerd door de vlaggen en leuzen van een machtsstaat arriveer den wy bg de kerk, waar bisschop Dibelius zou spreken Doch niet ^an nadat wij tientallen leden van de Volkspolizei waren gepasseerd. Deze jonge snaken met hun groen-bruine en ook wel zwarte uniformen, zagen er uit als voormalige S.S.-ers en stonden dikwyls in groepjes van vier en meer op de hoeken der straten. Alleen de officieren en onderofficren waren gewapend. De rest had men de karabijnen afgenomen, waarschijnlijk ter voorkoming van incidenten tijdens de conferentie-weken. Met moeite hebben wy ons een plaatsje in de Maricnkirche veroverd om bisschop Dibelius aan te horen. Een kwartier vóór de aanvang van de dienst werden de deuren al geslo ten, hoewel er in de gangen en Jcoi en nog honderden konden staan. Maar het staan of het gebruik van klap stoeltjes in kerken is in de Duitse Democratische Republiek verboden. (Vervolg op pag. 4.) SPANNING NEEMT TOE Waarschuwing aan Egyptische regering Met stenguns gewapende Britse ml litairen hebben post gevat bU alle ver keersknooppunten in de Suez-kanaal- zóne, in het bijzonder in de omgeving van Egyptische dorpen, zo heeft een Britse militaire woordvoerder mee gedeeld. Britse militairen mogen zich niet via de brug bg El Hammad naar de dichtbevolkte Ngldelta begeven. Een peloton heeft by de brug de wacht betrokken. De Britse maatregelen staan ln ver band met het toenemen van de span ning in de zóne Zaterdagochtend weru de verdwijning gemeld van twee Brit se soldaten, die Vrijdag het laatst werden gezien in een legerauto in de omgeving van El Hammad, nabij de garnizoensplaats Tel el Kebir In sa menwerking met de Egyptische auto riteiten wordt een onderzoek inge steld. Vrijdagmiddag poogde een groep Egyptenaren ten Zuiden van lsmailia twee Britse vrachtauto's aan te hou den. Nadat het militaire escorte enige waarschuwingsschoten had afgevuurd, ging de menigte uiteen. Zoals bekena hebben de Britten Vrijdag bij de Egyptische regering geprotesteerd tegen de moord, die de dag tevoren op twee Britse militairen te Nefisja was gepleegd. Volgens de Britse militaire autoriteiten zijn sinds het begin van deze maand vijf Britse militairen verdwenen, terwijl voorts een aantal overvallen i3 gepleegd. Ook werden enige gevallen van sabo tage geconstateerd. Naar verluidt heeft de Britse am- Tydens het tweedaags bezoek, dat het Amsterdamse gemeentebestuur aan Schouwen-Dutveland bracht, toonden burgemeester mr. Am. J. d'Aily van Amsterdam en burge meester H. J. Roelvink van Zonne- maire de ontwerptekening voor het wandbord, dat Zonnemaire aanbood voor het stadhuis van Amsterdam. (Foto P.Z.C.J bassadeur. sir Ralph Stevenson, de Egyptische minister van buitenland se zaken laten weten, dat Engeland de toeneming van het aantal incidenten in de Kanaalzone alsernstig be schouwd. Nederlands protest tegen Simpang-affaire De Nederlandse Hoge Commissaris in Djakarta, mr. W. F. L. Graaf van Bylandt. heeft Zaterdagochtend een bezoek gebracht aan de Indonesische minister van buitenlandse zaken. mr. Sunario. Desgevraagd verklaarde graaf van Bylandt aan Ancta, dat hy bij deze gelegenheid de betreurens waardige affaire met het Simpang- hotel ln Soerabaja ter sprake heeft gebracht. Naar zijn mening hebben zich de repercussies in deze zaak bui- I ten alle proporties ontwikkeld. Zoals men weet werd door een em ployé van het Simpang Hotel te Soe rabaja medegedeeld, dat 't hotel was I volgeboekt, toen de Indonesische mi nister van economische zaken om een kamer vroeg. Daarna richtten jeug dige Indonesiërs vernielingen in het hotel aan. Zaterdag werd uit Soerabaja ge meld. dat de vergunning van het Sim panghotel is ingetrokken. Vandaag Maandagbegint te Berlijn de conferentie van de ministers van buitenlandse zakev. van de „Grote Vier". Ter voorbereiding van de be sprekingen in deze conferentie zyn Zaterdag de ministers van buiten landse zaken van de drie Westelijke mogendheden in het Franse hoofd kwartier te Berlijn bijeengekomen. Georges Bidault (Frankrijk)links, de Amerikaanse staatssecretaris John Foster Dulles (links met bril) en de Engelse ambtgenoot Anthony Eden (vijfde van rechts) met hun ge delegeerden bijeen. Treedt Churchill af Cyril Osborne, Brits conservatief parlementslid, heeft in de kieskring Immingham een toespraak gehouden, waarin hij onder meer zeide, dat vele politici van oordeel zyn, dat Winston Churchill zich terug zal trekken als koningin Elizabeth in Mei van haar reis door landen van het gemenebest zal terugkeren. „Gevreesd wordt, dat Lord Woolton (een vooraanstaand kabinetslid) en sir Walter Monckton (minister voor arbeidszaken) zich tezelfdertijd zullen terugtrekken", zo voegde hij er aan toe. V.P.R.O. won ruim 10.000 leden In zijn actie om de 115.000 leden te bereiken, welk aantai volgens de op stapel staande Omroepwet recht heeft op 12 zenduren per week. is de VPRO thans de 110 000 leden ruimschoots ge passeerd. In het afgelopen weekeinde werd meegedeeld, dat dit aantal thans 110.744 bedraagt, zodat de VPRO in een korte spanne tijds ruim 10.000 le den gewonnen heeft. BESTUURSRAAD VOOR K.V.P. Prof. Romme contra P.v.d.A. over politieke eenheidspartij De partyraad van de Katholieke Volkspartij heeft mr. H. W. van Doorn uit Rotterdam gekozen tot partyvoorzitter. Mr. van Doorn kreeg 78 van de 81 uitgebrachte stemmen. Hy volgt de heer Andrlessen op. die enige maan den geleden om gezondheidsredenen aftrad. Mr. Van Doom is substituut-of ficier van Justitie ln Rotterdam; hij was de candidaat van het partijbe stuur. Zijn streven zal zijn. zo verklaarde hij, van de K.V.P. de enige katho lieke partij in Nederland te maken, omdat eenheid van de katholieken op staatkundig terrein naar zyn mening de beste voorwaarde vormt voor het bereiken van een Christelijke maatschappij ln een Christelijke staat. gekenmerkt moeten worden door oezinning op de vraag, of, en zo iuc|jcu. uil uc luuun „uc- i ja- hoe. hervormingen binnen net de— stuursraad" dragen en speciaal wor- 1 mocratische kader tot stand moeten den belast met de behandeling van rT~* J partgtechnische en organisatorische onderwerpen. Voor het eerst nam ook Prof. Romme weer deel aan de be sprekingen in de partyraad. De nieu we staten zullen niet alleen volgend jaar tot taak hebben een gedeeltelijke vernieuwing van de Eerste Kamer, maar in 1956 waarschynlgk een ge heel nieuwe Eerste Kamer moeten kiezen, met het oog op de te verwach ten generale herziening van de grond- gere termyn zou volgens Prof. Siamese tweeling in West-Duitsland Naar eerst nu bekend wordt is drie maanden geleden in de omgeving van Wiirzburg (Duitsland) een kind ge boren met twee bovenlichamen en één onderlichaam. Het kind. een jon gen, wordt verpleegd in de universi teitskliniek te Würzburg en de dok ters menen, dat het in leven kan wor den gehouden. Het kind, dat wordt beschouwd als een onvolgroeide Siamese tweeling heeft twee harten en één maag. Het heeft twee namen gekregen. Cleofe. de zwaan, die in de dierentuin van Trento (It.) wegkwijnde uan t>er- driet over het verlies van haar man netje. heetf tot -troost een nieuwe minnaar gkeregen. Artis in Amster dam stuurde de zwaan Galahad per vliegtuig naar Milaan, vanwaar hij in ijltempo naar Trento werd gebracht. Het paar werd aan elkaar voorge steld in een vijver op het Dante-plein in Trento. Om de wittebroodsweken in door te brengen krijgt het zwanen paar een speciaal huis, dat de vorm heeft van een Chinese pagode. GESPREK MET BURGEMEESTER Ontsluiting van Braakman brengt mogelijkheden voor deze gemeente Op deze winterse dag staat de stilte als een abstracte, maar alleszins waarneembare stolp over het landeiyke Biervliet, waar rust heerst, volsla gen rust, Onder de stolp zijn de huizen gegroepeerd, de kerken en daartus sen de bochtige, soms steil oplopende straatjes. In het midden ligt de Markt. De Markt, met de muziektent, een open ruimte en sinds kort met een gloednieuw, in sierlijke lijnen opgetrokken gebouw, dat nog wennen moet in het oude Biervliet, maar dat gelukkig alle eigenschappen in zich verenigt om spoedig opgenomen te kunnen zyn in het geheel. Het is het nieuwe raadhuis, waar Biervliet negen jaren op heeft ge wacht en dat thans vrywel gereed is. Een raadhuis om trots op te zijn tenbureau Rothuizen en 't Hooft te Middelburg. Het is bescheiden van opzet, maar niettemin een alleszins representatief gebouw, dat boven dien uitermate pvactisch is inge deeld. Daarnaast is de architect er in geslaagd, het interieur byzonder sfeer- en stylvol te maken en met de ruimte is op een alleszins verant- woordeiyke en zelfs bewonderens waardige wijze gewoekerd. Gelijk vloers vindt men een afdeling vooi het secretarie-nersonee'. een beschei den maar voldoende wachteeiegen- heid voor het nuhliek twee afzonder- lyke kamers en een royale burge meesterskamer. Via een brede, in warm-getint hout en in smeedijzer uitgevoerde trap, komt men in de op de eerste verdieping gelegen raadszaal, welke raadhuis tengevolge van een onvoor zichtige „geallieerde" handeling in vlammen op en sindsdien is de secre tarie ondergebracht geweest in nood behuizingen. Het huidige „gemeen tehuis" zal, zodra men het nieuwe raadhuis zal kunnen betrekken, het geen vermoedelyk over enkele maan den het geval zal zyn, weer als noodwoning worden verhuurd en zo verzekerde burgemeester A P Kostense ons ..liefhebbers zijn er genoeg". Want evenals andere gemeenten kent ook Biervliet nog steeds woningnood en kampt men met gebrek aan bouwvolume. Maar dit probleem wordt even ter zb'de gesteld om de vreugde over het nie"we raadhuis, da. gebouwd werd onder architectuur van het architec- door middel van een aantal hoge ra men rykelyk van daglicht wordt voorzien. In de kelders, welke vanuit de secretarie bereikbaar zijn, is volop gelegenheid geschapen voor het in richten van een archief. Biervliet heeft weer een raadhuis, deze gemeente waardig! V erlanglijstje Een raadhuis, dat bovenaan het gemeentelijke verlangiystje stond, maar dat nu is opgevolgd door een dorpshuis. Want ook burgemeester Kostense is van mening, dat een dorpshuis voor een plattelandsge meente van onschatbare waarde is Overigens is het nog de vraag, zo biykt verder uit het gesprek, of het dorpshuis wel boven aan het verlang- 'ystje staat, want Biervliet staat in de naaste toekoms voor vrij veel kapitaalsuitgaven, ten behoeve van andere, eveneens urgente obfecten. Zo moet het sportveld verbeterd en liefst ook uitgebreid worden „Sport, ris vrywel de enige ontspanningsmo- gehikheid, verdient de volle aan dacht", meent de heer Kostense. Voorts is er een nieuwe algemene begraafplaats nodig en blyft weg- verbetering de aandacht vragen Van de 16 km gemeentewegen buiten de bebouwde kom, werd destyds onge (Vervolg op pag. 2) komen. Het democratische stelsel is nog hetzelfde als dat, waartegen de dictatoriale stelsels het vóór de oor log een heel eind hebben gebracht. Dit feit dwingt de vraag van de bezin ning onder ogen te zien, ook al is de democratie oneindig beter geleken dan de dictatuur. Voor de direct tc voeren actie staat op de voorgrond het vraagstuk van de politieke eenheidspartij. De houding van de Party van de Arbeid t.a.v. dft vraagstuk vergeleek spreker met die van het N.V.Y. vóór de oorlog. Het N.V.V. is ook begonnen met het het is uiteindelyk toch geheel in het vaarwater van de S.D.A.P. terecht gekomen. Zolang de P.v.d A. schuil gaat achter de officiële papieren van de levensbeschouwelijke reutraliteit, vormt zy een onzuiver element in ons staatkundige leven, aldus Prof. Rom me. De taak van de K.V.P. zal zijn de P.v.d.A. te dwingen kleur te beken nen. „Van ons wordt niet alleen het defensief gevraagd, maar ook bet of fensief tegen het partytype, dat zich in de officiële papieren anders voor doet dan het in werkelijkheid is. In de P.v.d.A. is een groen Van Lier en een groep Vermeer", aldus ^rof. Romme, „de sterkste zal winnen, en de 'terk- sten zijn niet de heer Van Lier en de zynen E. Hemingway verongelukt In vliegtuig boven N.W -Oeganda Een vliegtuig met aan boord de Amerikaanse schrijver Ernest He mingway en zijn vrouw is Zaterdag boven de Mnrehison waterval in Noord-West-Oeganda, waar de Nijl een val maakt van 130 meter, neer gestort. Een wrak van een vliegtuig, ver moedelijk dat van Hemingway, is Zondag vijf km beneden de waterval waargenomen. Levenstekenen zijn niet gezien. Een reddingsploeg is naar het wrak onderweg, dat in een zeer woest ge bied ligt. voi wilde dieren. Heming way woonde op Cuba In Augustus van het vorige jaar kwam hij met zijn vrouw naar Oost-Afrika Hij heeft verscheidene maanden in Kenia door gebracht, waar hij veel oelang stelde in de strijd tegen de Mau Mau Daar na maakte hij een reis om te vissen en te iagen. Hemingway, 55 jaar oud won vorig jaar een Pulitzerprijs met zijn roman „The old man and the sea", Zijn be kendste romans zijn: ..A farewel to arms" ..To have ana have not". .For whom the bell tolls" en ..Across the river and into the trees" Hij is viermaal getrouwd, voor het laatst met Mary Welsh, een oorlogs correspondente uit Chicago. DE VERWACHT: MEER WIND. Weinig bewolking met aanvankelijk matige en in de middag lichte vorst Matige tot krachtige Zuid-Oostelijke wind. (Laatste kwartier 27 Januari). Januari Zon: Op Maan: Op ZON EN MAAN 8.30 0.53 Onder Onder 17.16 10.30

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 1