PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Berlijn hoopt echter dat Moskou zich inschikkelijk toont Amsterdams gemeentebestuur ziet situatie op Schouwen BILT T VERGAAND BESLUIT VAN EEN LEVENSMIDDELENBEDRIJF 197e Jaargang - No. 18 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F van de Velde en F B. den Boer Adjunct: W de Pagter. Hoofdred G Ballinttjn; PI -verv.: W Leertouwer en H. A Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week. f 5.85 per kw £r p. p. f 6.10 per kw Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 23 Jan. 1954 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm Minimum p advertentie 3.— Ing mededelingen driemaal tarief. Kleine advertentte* (max 8 regels) van 1—5 regels f 1.— Iedere regel meer 20 cent Uneven of adres Bureau v d Blad" 25 cent meer. Giro No <59300 P.Z.C Middelburg Bur. Vllssmgen. Walstr 58—60. telef 2355 4 lijnen (b.g.g 2861 of 2160); Middelburg. Markt 51. telef 3841; Goes. Lange Vorststr 63. telef 2475 (b.g.g '.28); Oostburg Flnlandstr 2. telef 16: ferneuren 8rouwerlJstr 2; Zlerlkzee. N Bogerdstr C 160 telrl RUSSISCHE „NJET" GEVREESD WOORD Zonder hulp van het Oosten geen herenigd Duitsland (Telefonisch van onze speciale verslaggever) BERLIJN, 22 Januari In de Westelijke sector van Berlyn branden 's avonds de lichten als in Parijs. De nachtclubs op de Kurfürstendam zyn frivoler dan in vóóroorlogse jaren en de zo correcte ketlners in de zo stem mig ingerichte restaurants serveren kaviaar, goulasch, punch en spaghetti. De wonden welke de voormalige hoofdstad van Hitiers Derde Rijk zichzelf heeft toegebracht ziet men in de avonduren niet meer. De ruïnes van de Gedachtniskirche en die van de monumentale regeringsgebouwen zyn door het nachtelijk duister opgeslokt, evenals de met puinhopen bedekte open plekken en zielloze woonblokken, welke achter de gevels met hun helkleu rige neon-reclames liggen. Zo druk en vrolijk als het 's avonds in het uitgaanscentrum van West- Berlijn is, zo stil, zo onheilspellend stil is het terzelfder tyd in Oost-Berlijn. Daar achter de Potzdammerplatz en de Brandenburgertor schijnt het leven te zyn uitgeblust. De gevels dragen geen geweldige neon-reclames, want er is niets om reclame voor te maken. De restau rants zijn niet gevuld met vrolijke mensen, want alles is er uitzonderlijk duur en schaars. Slechts lang-naklin- kende voetstappen worden daar ge hoord. Het kunnen de voetstappen zijn van zich naar huis spoedende Oost-Berlijners, maar ook van een lid van de Volkspolitie, de Vopo, of van een Russische soldaat. In deze verschillende stad, op dit politieke eiland in een in zichzelf verdeelde wereld, worden Maandag besprekingen tussen Oost en West geopend, welke vrijwel overal op de voet gevolgd zullen worden. Voor het eerst sinds 1949 zijn de vier groot machten der wereld weer om de con ferentietafel verenigd. Voor de acht ste maal in tien jaar zal de toekomst van Duitsland het voornaamste agen dapunt van een bespreking der Gro te Vier zyn. De, men kan nu reeds zeggen „ongelukkige", besluiten van Teheran (1943), Yalta (1945) en Potzdam (1945) hebben vooral de Berlyners aan de lyve ondervonden. Kantlijn Een brief uit Canada illustreert op treffende wnze wat wij de laatste tyd herhaaldelijk hebben geschre ven over Nederlanders, die in den vreemde een nieuw bestaan willen op bouwen. Wie denkt, dat hij buiten Nederland in een luilekkerland terecht komt, waar de gebraden vogels hem in de mond vliegen, vergist zich. Wie meent, dat in het nieuwe land het zelfde comfort hem wacht, als waar aan hij gewend was (liever: waarmee hij verwend was) in het kleine Neder land. komt bedrogen uit. Ook in de „toekomstlanden" moet hard gewerkt worden. Nergens krijgt men iets voor niets, zeker niet in jonge staten, waar de maatschappij nog in volle opbouw is. Maar wie wil en wie durft, die slaagt erin, zich een nieuw bestaan te scheppen, dat meestal beter loont, dan in Nederland. wee jaar geleden emigreerde uit Vlissingen een jong echtpaar naar Canada. Zij kwamen in een onbekend land en namen het aerste het beste werk, dat hun aangeboden werd. De vrouw werd dienstbode, de man vond een baantje, dat niet zijn vak was Beiden voelden zich niet vol daan. Beiden zegden hun baantje op. Het jonge vrouwtje werd werkvrouw en de man. een Pool, die een Vlissings meisje had getrouwd, kreeg werk als lasser, wat inderdaad zijn vak was. De avonduren beschouwden zij ech ter niet als vrije tijd, maar als tijd om aan een betere toekomst te bouwen. Overdag werkvrouw, best, maar dan in de avonduren Engels leren en ma- chineschrijven, aldus redeneerde het vrouwelijke deel van dit echtnaar en het mannelijke deel zorgde er even eens voor, dat het de taal onder de knie kreeg. Dat was twee jaar geleden. Het Vlissingse meisje heeft thans haar diploma s: stralend van geluk kon zij die een dezer dagen in ont vangst nemen. En bovendien heeft zii een goede kantoorbaan gevonden. Met het werkvrouw spelen is het gedaan De man heeft een vaste betrekking en beiden zijn ruimschoots tevreden in hun nieuwe vaderland. De naam van de man is Czamyno- f(a, de meisjesnaam van zijn /rouw s Emmy Boussen. Onze briefschrijver tekent by dit alles no aan. dat wie emigreert op eigen wieken moet drijven Wat vader en moeder in Nederland waren, het doet er niets toe. AI wa ren zij nog zo deftig, of nog zo nede rig, in Canada „koopt men boter met dollars en in den beginne zijn die soms zuur en duur om te vermenen. Maar hier komt ook de spreuk van pas: Arbeid veredelt, luiheid verne dertHet zijn geen nieuwe din gen. Dezelfde ervaring deden de Zeeuwen op, die naar Zuid-Afrika emigreerden. Nergens vindt men een luilekker land. nergens vliegen de geb-aden kippetjes rond. Nergens vindt men wat men m Nederland achterliet. Maar wie vooruit wil en bereid is om er voor te ploeteren, die komt er. in Australië, Canada en Zuid-Afrika even goed als per slot van rekening ook in Nederland. Alleen is het in Nederland, als ge volg van onze overbevolking moeilij ker. dan in ee-i land, waar men ais het ware schreeuwt om nieuwe men- Maar zij weten bovenal, dat het Westen Duitsland zonder hulp van 't Oosten niet kan herenigen. Het Rus sische „niet", dat zolang in de con ferentiezalen der wereld heeft ge klonken en later in de jarenlange no ta-wisseling steeds weer naar voren kwam, Is een gevreesd woord in Ber lijn geworden. De stemming in Berlyn Kan mis schien het beste worden weergegeven met de woorden „onzekerheid en ,hoop". Men verkeert in het onzekere óver de vraag of de Russen inschik kelijk -uilen zijn en men hoopt op de ze inschikkelijkheid, omdat de plot selinge vrijlating van enkele duizen den door de Russen gevangen geno men Duitsers hier een gunstig teken voor schijnt Belangrijk is, dat de 1,2 millioen Oost-Berlijners en trouwens alle 18 millioen in de Oostzöne wo nende Duitsers ei net zo over den ken als de 2,2 millioen West-Berly- ners en de 50 millioen in de West-zó ne levende Duitsers. Duitsland mag dan in stukken zijn gescheurd, ook het hart van de onder de Russische l^rs vertrapte bewoners gaat naar Naïr/cSttrag zSn er niet meer dan 5 pet. communisten in 11 Oost- Duitsland", zei een goed vani de ver iyan iaatste de bres bij houdingen in het Oosten op'de Ouwerkerk, is het water uit de pol- ziinde Duitser tegen ons en m jer x?ufuetowd geweken. Ouwerkerk schouderophalen voegde hij er aan toe: „Net zoveel als in de Bondsre publiek (Vervolg op pag. 3). Ruim drie maanden na de sluiting VERLAGING: 10 TOT 20 PROCENT Gevolgen loonsverhoging voor eigen rekening Een groot Nederlands levensmidde- lenbedrijf gaat de pryzen van onge veer vyf-en-twintig producten naast de prijzen van suiker en suikerhou dende artikelen met een percentage van 10 tot 20 procent verlagen. In een mededeling over die verlaging wordt gezegd, dat men het besluit heeft ge nomen om de gevolgen van de re cente loonsverhoging zoveel mogelijk voor eigen rekening te nemen. Deze zal, waar nodig, ten laste ko men van de verlies- en winstreke ning. Men vertrouwt erop deze maat regel door verhoging van productie en omzet op te vangen. De directe gevolgen van de loons verhoging van 1 Januari observerend, zegt de directie, dat in tal van tak ken van industrie en handel prijsver hogingen, die de hogere lonen moe ten compenseren, onvermijdelijk blij ken. Hierdoor kunnen de doelstellin gen van de loonsverhoging, n.l. vol ledige compensatie van de huurver hoging en teniet doen van het restant van de eertijds ingestelde consump tie-beperking, voor bepaalde bevol kingsgroepen wellicht niet geheel worden bereikt De financiële lei ding van het bedrijf realiseert zich. dat het publiek meent, dat ergens de vicieuze cirkel van loonsverhoging, prijsverhoging, loonsverhoging door broken dient te worden willen de prijzen van primaire zowel als se condaire levensbehoeften niet met de regelmaat van een klok blijven stij gen. Hoewel de leiding van het bedrijf er zeker van is, dat de conclusie, dat Tijdens het tweedaags bezoek van het Amsterdams gemeentebestuur aan Schouwen-Duivelandwerd Vrij dag onder meer een bezoek gebracht aan het dorp Nieuwerkerk. De Am sterdamse burgemeester, mr Am. d'Aïlly (rechts) en de burgervader van Nieuwerkerk, dc heer A. A. van Betenbij de herstelwerkzaamheden in het zwaar getroffen plaatsje. De Nieuwerkerkse jeugd toonde even eens belangstelling. (Foto P.Z.C.) men reeds in een vicieuze cirkel zit voorbarig is. heeft men het besluit genomen de gevolgen van de recen te loonsverhoging zoveel mogelijk voor eigen rekening te nemen. De artikelen waarvan de prijzen zullen worden verlaagd zijn vlees soorten als Gelderse worst, gerookt vet spek, mager spek. rookvlees. Gel derse ham. Voorts rundvet, hagelslag beschuit, snijkoek, biscuits, maizena. zelfrijzend bakmeel, slaolie, gedroog de abrikozen, krenten. Siam-rijst zachte zeep, toiletzeep chocolade pralines. Zaanse koeken en enige ver snaperingen. ligt thans temidden van zand en modder. Waar eens groene akkers en weilanden., bomen en welvarende boerderijen een lust voor het oog waren, liggen thans zand- en mod- derbankeiu een trieste woestijn welke thans weer cultuurgrond moet worden. (Luchtopname A.N.P.-foto Nieuwe autoweg A ntwer pen-Putte Belgisch plan Volgens plannen, die zijn gemaakt ter vernieuwing en uitbreiding van het bestaande autowegennet in Bel gië, is men thans bezig een nieuwe autoweg te ontwerpen ten Noorden van Antwerpen. Deze autoweg zal zijn beginpunt aan de dokken van Antwerpen heb ben en langs de plaatsen Ekeren Hoevenen en Kapellen tot de lands grens tussen Nederland en België bij Putte 'Noord-Brabant) lopen. Voordat bet gehele plan klaar is, de nodige onteigeningen zijn ver richt, en met de bouw van deze weg kan worden begonnen, zullen ver moedelijk nog wel een paar jaar ver lopen. Weekeinde met toenemende vorst (Van onze weerkundige medewerker) Met Oostenwinden drijven uit gestrekte wolkenvelden over ons land. waaruit hier en daai wat sneeuw vieL Op de weer kaarten treffen wij boven Zuid- Zweden en Noorwegen het centrum van een krachtig ho- gedrukgebied aan. Dit geeft in Noord- en Oost-Europa aan leiding tot strenge vorst. In Polen vroor het in de afgelo pen nacht 10 graden Mogelijk dat vanuit het Oosten nog van daag flinke opklaringen zullen voorkomen. Dit betekent, dat vooral des nachts de vorst zal toenemen. In het Oosten en Zuiden van ons land kan ko mende nachten strenge vorst voorkomen. Neerslag verwach ten wij niet maar tijdens het weekeinde, ook in Zeeland wel een verdere daling van de temperatuur, met des nachts matige vorst en overdag lichte vorst tot temperaturen om het vriespunt. De spoorwegen nemen op het ogenblik een proef met papierbakken in de tremen. Deze bakken, duizend in totaal, zijn geplaatst onder de ta feltjes boven de verwarmingskokers HADDEN WIJ HIER VACANTIE Adoptiegemeenten zullen de hulpverlening voortzetten Het was een opgewekt gezelschap, dat gistermorgen tegen twaalf uur uit Amsterdam aan het veer Anna Jacobapolder arriveerde. Ook toen burgemeester H. K. Michaëlis in het verenigingsgebouw te Bruinisse de Amsterdamse burgemeester met vier van zijn wethouders en zestien raadsleden, welkom heette aan een dis, waarop de Zeeuwse oesters niet ontbraken, kon men vaststellen, dat de goede Amsterdamse stemming er was. Maar een paar uur later, toen de dames en heren hadden rondgewandeld door de enorme zandvlakte by Ouwerkerk, waar eens vruchtbare lande rijen lagen, werden ze stil. Ze wisten natuurlijk wel, dat Schouwen-Dui veland lamgeslagen en uiteengerukt is in die rampzalige nacht van bijna een jaar geleden, maar wat zjj nu te zien kregen, overtrof toch elk voor stellingsvermogen. Eén van de vrouwelijke raadsleden mompelde zachtjes in zichzelf: „Hoe is het mogeljjk; is dat nu dat heerlijke land, waar we anderhalf jaar geleden nog onze vacantie genoten........ In het Amsterdamse gezelschap bevonden zich met burgemeester mr. Arn. d'Ailly en zijn echtgenote ook de wethouders Van 't Huil, Rara, De Roos en Steinmets en de raadsleden van de meeste fracties: alleen de Prot. Ohr. fracties ontbraken helaas door toevallige omstandigheden. Te Bruinisse werd even langs de haven gereden, waarna burgemeester Michaëlis in het Verenigingsgebouw het gezelschap welkom heett Schouwen. Hij wees er daarbij op, dat. nu het water weg is, de verschrik kingen pas goed te zien zijn. Burge meester d'Ailly was hier reeds eer der op die Zondag in April toen de Oudedijk doorbrak en Bruinisse voor de tweede maal onderliep. Hij heeft toen woorden gesproken, die achter af wel enige critiek hebben ondervon den, maar het resultaat is toch ge weest, dat men nadien op Zondag al tijd iemand op de dijk plaatste. Nadat burgemeester Michaëlis nog enkele bijzonderheden over de ramp en wat daarop gevolgd is, had geme moreerd, zegde burgemeester d'Ailly zyn collega van Bruinisse dank voor de gelegenheid de Amsterdamse raad geboden, het eiland te komen aan schouwen. Het verheugde spr„ dat zijn gemeente in volkomen eenstem migheid had besloten tot de hulpac tie en dat nu ondervindelijk is bewe zen, dat het eiland weer veilig is. Voor het laatste bracht hij hulde aan de mannen van de Waterstaat en hun medewerkers. „Veel is losgeslagen op het eiland en veel is er verloren gegaan", aldus burgemeester d'Ailly, die verzekerde, dat Amsterdam hoopt, samen met de andere adoptiegemeenten, de eenmaal begonnen hulpverlening zo lang dit nodig is voort te zetten. Na de lunch begon de tocht over Duiveland. Eerst door Oosterland en vandaar naar Nieuwerkerk, waar burgemeester A. A. van Eeten het gezelschap rondleidde door de ruines van zijn dorp. Diep onder de indruk van de verschrikkelijke verwoestin gen reed men daarna door de met slik en zand bedekte polder naar Ouwerkerk: „Dat is geen land meer Hoe komt dat ooit terecht?", ver zuchtte hier een kennelijk diepge- schokte Amsterdammer en zwijgend volgde men burgemeester J. Romeijn. die het gezelschap nog even over de zandvlakte naar de kreek achter het dtfkgat leidde. .(Vervolg op pag. 4.) Bomscherf in wrakstuk van de „Cornet"? De Italiaanse hoogleraar Carossinl heeft meegedeeld dat hij een metaal- scherf gezien heeft in een ten Zuiden van Elba opgevist wrakstuk van een vliegtuig, dat mogelijk afkomstig is van de in die buurt verongelukte Britse „Cornet" De professor ver moedt, dat het een bomscherf is. Indiase troepen trekken zich terug De Indiase bewakingsstrijdkrach ten hebben Vrijdag te middernacht het kamp van de pro-communistische gevangenen in de gedemilitariseerde zóne van Korea verlaten. De laatste daad van de Indiërs was het openen van de toegang tot het kamp. zodat niet-gerepatrieerde ge vangenen hun lot in eigen handen kunnen nemen. De 21 Amerikanen, die geweigerd hebben naar hun vaderland terug te keren, zijn te middernacht uit het Amerikaanse leger ontslagen. KORTE PREDIKATIE. „Toen werd Jezus door de Geest naar de woestijn geleid om ver zocht te worden door de duivel." Mattheüs k 1. Het .jsijn" van de duivel in de schep ping is eèn machtig .jsijn". In Genesis 3 weet hij Adam en Eva te verleiden. Fn in Mattheüs lezen wij, hoe de dui vel zelfs met Jezus Christus, de twee de Adamde strijd durft aan te bin den. Wat zal Jezus doen f Als Hij de sa tan zal gehoorzamen, dan zal het ver lossingswerk van God mislukken, en dan zal de wereld voor eeuwig verlo ren zijn. Maar Jezus is sterker dan de duivel. Hij redeneert niet met hem, zoals Eva deed in het paradijs er zoals wij ook vaak doen. -Tezus redeneert niet met de duivel. Hij antwoordt slechts met een woord uit de Schrift. En tegen over dit Woord van God staat de dui vel machteloos. Christus is de Overwinnaar, Over winnaar op de satan. En dat is een feit van grote betekenis. Toch moe ten we oppassen, dat tctj deze over winning van Christus niet gaan mis verstaan. Want dat Hij overwinnaar is, dat betekent nog niet. dat ook wij de satan nu ineens hebben overwon- en. De verslagen satan is n.l. nog niet vernietigd. Hij is in het heden nog een macht, die rondgaat over deze aarde en die ons nog van dag tot dag tracht te verleiden. Heeft de overwinning van Jezus Christus dan alleen maar waarde voor Zijn eigen leven en niet tevens voor ons levenNee, want Christus heeft Zijn overwinning ons ten goede bevochten. Ook wij kunnen overwin- naar worden, overwinnaars met Chris tus. Let u er op: Wij hunnen het worden, maar tui-' zijn het van nature nog niet. Overwinnaars warden met Christus, daarvoor is nodig wat de bijbel noemt „een zyn in Christus"; een leven, dat Zyn liefde beantwoordt in een dankbare wederliefde. Zalig is dan hij, die „in" Christus is. Hij ontvangt kracht om de satatn te wederstaan en om te leven met God en de naaste, zoals het behoort. En wie „in" Christus is, die zal ook delen in Zijn tor komst. Dan zal de verslagen satan ook vernietigd wor den. En dan zal deze oude wereld plaatsmaken voor het Koninkryk Gods. Zonnemaire. M. J. VAN WIJCK DE VERWACHT: OOSTELIJKE WIND. Droog weer en overdrijvende wol kenvelden Matige tot vrij krachtige Oostelijke wind Lichte vorst tot temperaturen om het vriespunt (Laatste kwartier 27 Januari). ZON BN MAAN. 24 Januari Zon: Op 8.33 Maan: Op 23.43 25 Januari Zon: Op 8.32 Op Onder 17.12 Onder 10.02 Onder 17.14 Onder 10.15

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 1