Sociaal werkster helpt bevolking van ramp -eiland Nieuws uit Walcheren JIMMY BROWN en de Bloed boef-Beren DE OUD-GEREFORMEERDEN EN DE OECUMENE uit de AETHER VRIJDAG 22 JANUARI 1954 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 11 TOENEMENDE MOEHEID ONDER DE MENSEN Nog altijd te weinig helpende handen a at zijn ze dapper in de chaos gesprongen". Het is ds. C. J. van yy Royen van Zierikzee, die op deze wijze uiting geeft aan zijn waar- II dering voor alles wat de sociale werksters van Schouwen onder ab normaal moeilyke omstandigheden in de afgelopen maanden hebben ge daan om de bevolking te helpen. Vier jonge vrouwen, die weliswaar gron dig ztfn opgeleid voor dit werk. maar die In het rampgebied toch voor zulke ongekende en schier hopeloze problemen werden gesteld, dat een buitenstaander niet kan begrijpen hoe ze er ooit uit moeten komen. Drie kwamen er in September: in Bruinlsse, in Brouwershaven en in de Westhoek. En de vierde, mej. P. van Leeuwen, werkt nu al sinds 1 Mei in Zierikzee zelf. Acht maanden sociaal werk onder een bevolking, die er al lerellendigst aan toe is. Die tobt en zwoegt om zich uit de chaos van puin en modder weer een redelijk bestaan op te bouwen. Wanneer gevraagd gevraagd wordt naar haar ervaringen wijst mej van Leeuwen in de eerste plaats op het ontbreken van mensen, die leiding kunnen geven. „Je mist ze op vrijwel elk gebied en telkens, wanneer je wat wilt opzetten om de bevolking op de een o fandere manier bij te springen, stuit je weer op die moeilijkheid En het is ook eigenlijk geen wonder, want hoe zouden mensen, die zó lam geslagen zijn, het ook künnen op brengen...? Mej. van Leeuwen heeft de zaken zelf aangepakt toen het onmogelijk bleek voldoende mensen te vinden. En er moest heel wat aangepakt wor den Een van de eerste dingen was het aantrekken van schoonmaakploe gen om Zierikzee te helpen wat orde te scheppen in de enorme chaos van de eerste maanden na de ramp De sociaal werkster heeft hier en daar „aan de hel getrokken" en de schoonmaakploegen zijn gekomen, uit Amsterdam en ook uit andere plaat sen. En ze ztln aan het werk gegaan „Da's dót", zei dan de sociaal werk ster dan, en ze pakte meteen weer een ander probleem aan: de uitzen- din? van huismoeders naar een of ander vacantie-oord. ..Die hadden het zo nodig er eens eventjes helemaal uit te zijn en ik hnb maar wéér er gens aan de bel getrokken. De Bond van Plattelandsvrouwen en de Vrou wenbond van de Partij van de Arbeid deden al zoiets voor de eigen leden en ik ben zo gelukkig geweest met de hulp alweer van Amsterdam, van het Rampenfonds en van een paar grote Instellingen, die een vacantie- oo'-d voor het eigen personeel hebben. 172 vrouwen van het eiland een paar weken vacantie te bezorgen in een omgeving, waar zij nu eens niet tn de melder en de narigheid zaten". Onmiddellijk hieraan aansluitend kan men de uitzending zien van lei dinggevende figuren van het eiland Burgemeesters, doktoren, predikan ten. noem maar opWat hebben ze gewerkt, dag en nacht soms, tot ze niet meer konden Mei van Leeuwen is toen in contact getreden m"t de Rotarv-Tnternational. die luist in Parijs vergaderde, en het kwam in orde. Alle Rotarv-leden van het ei land (19 in getal) en nog tien ande ren kregen gelegenheid met hun vrouw een vacantiereisle naar het bi dfonland te maken en het was heer lijk Oogefi'ist kwamen ze terug om weer aan de slag te gaan voor de herbouw van het eiland. In de vacanties werden spelen voor de jeugd georganiseerd. Een ander werk, dat thans in een zeer ver gevorderd stadium van voor bereiding verkeert, ligt in het „nood- hotel". Direct na de ramp organi seerde het Rode Kruis een noodhotel in Zierikzee en later heeft het Le ger des Heils deze taak overgeno men. Nog altijd kan men in de „Lichtboei" onderdak vinden. Maar het Leger heeft zijn zaal ook weer nodig en het is dus een zeer ge lukkige omstandigheid, dat mej. van Leeuwen beslag heeft kunnen leggen ook steeds toeneemt, zodat haar twee (lijdelijke) gezinsverzorg sters handen tekort komen: „Al leen na overleg met de dokter en dan nog slechts in de allerdrin gendste gevallen kunnen wy hel pen. Eigenlijk moesten we hier wel vier gezinsverzorgsters heb ben, maar waar haal je ze van daan Voor die vraag staan ook zoveel andere instanties de schoolbestu ren bijv. en ook de gemeenten die moeten ervaren, dat maar heel wei nigen het aandurven op het rampei land een taak te aanvaarden. En toch zyn de mensen daar nog veel meer dan elders dringend nodig! Woningen.. En dan ten slotte nog een laatste probleem, dat misschien wel het be langrijkste is en dat mej. van Leeu wen in elk geval heel .na aan het hart ligt: de woontoestanden. „Je zou wel een opstand willen ver wekken", roept ze uit. „Het Is im mers verschrikkelijk wat hier nog al tijd voor woningen moet doorgaan Eén of hoogstens twee kamertjes, een bedstee om in te slapen en een laddertje naar de vliering, onbescho- L#eeuvvcn oesiae neen Kunnen leijgen op een door Zwitserland geschonken ten heel vaak, voor de kinderen woonbarak, die reeds aan de Platte- 1 Achthonderd woningen van Zierikzee weg is opgetrokken en op het ogen blik wordt Ingericht. Vijftig bedden in drie slaapzalen krijgt dit noodho tel en er komt ook nog een „conversa tiezaal". die wellicht eveneens voor andere bijeenkomsten benut kan wor den. Half FPbruari hoopt mej. van Leeuwen haar noodhotel te kunnen openen. Vooral na 6 Januari valt een toe nemende moeheid te constateren Is het niet tekenend, dat zeker een derde van de aanvragen om gezins verzorging gevallen betreft, waar in de vrouw des huizes door een miskraam niet in staat ls voor haar gezin te zorgen?" Mej. van Leeuwen voegt hier aan toe, dat het aantal aanvragen zijn door de Centrale Dienst als niet geschikt voor bewoning aangemerkt" Misschien zijn daartoe wat al te scherpe normen aangelegd, maar uok als men er een paar honderd af zou kunnen doen, is het aantal „krotwo ningen" voor een stadje van ruim 180o huizen nog schnkoarend. Mej. van Leeuwen erkent, dat er moeilijke kanten aan dit probleem zitten. Héél moeilijke zelfs: de begrij pelijke gehechtheid aan het oude nuis de woningnood de vraag of de mensen de vanzelfsprekend aan zienlijke hogere huren voor een nieu we woning Kunnen opbrengen. Al deze problemen zullen ernstig bestudeerd en tot een oplossing ge bracht moeten worden. En de mensen moeten op dit punt vooral ook wor- Sociaal werkster Geboortig uit Goes en opge groeid in Middelburg, voelde mej. Paula van Leeuwen zich sterk aangetrokken tot het be roep van maatschappelijk werkster. Het Cicsa (Centraal Instituu' voor Chr. Sociaal Werk) In Amsterdam bood gelegenheid voor een deugde lijke opleiding en direct na de bevrijding kon er aangepakt worden: in 19451946 de kin deruitzendingen naar Engeland en Schotland Daarna drie jaar clubhuiswerk in Nijmegen eD Amsterdam en toen als maat schappelijk werkster naar de vluchtelingenkampen in Oos tenrijk en Duitsland. Vooral dat laatste was geen sinecure en het zal dus niemand ver bazen, dat daarop wat anders moest volgen. De sociaal werkster trok naar ZwedeD (Malmö en Stocksund) als., dienstmeisje. En leerde ook daar allerlei maatschappelijke, maar vooral gezinsproblemen kennen. Familie-omstandigheden de den haar rond Kerstmis 1952 naar Holland terugkeren, maar met het vaste voorne men na verloop van tyd naar Zweden terug te keren. En toen kwam de ramp In Ne derland zelf ontstond dringend behoefte aan ervaren maat schappelijke werksters, die be reid waren zich ln te zetten in het rampgebied. Wee Zwe den dus Zo kwam mej. Van Leeuwen 1 Mei 1953 In dienst van de Hervormde Stichting voor Maatschappelijk Werk en Ge zinsverzorging, terug nair haar geboorte-provincie, naar Zierikzee in dit geval. Wit zij daar heeft kunnen doen. wordt in nevenstaand artikel verteld LEZERS SCHRIJVEN. Leeuwen. Want het mag toch niet zo worden, dat er weer duizenden gul dens zouden worden besteed aan het opknappen van huizen, die na een of ficiële keuring als krotwoning wer den aangemerkt. En wat bovendien héél belangrijk is: de jongeren snók- ken naar een meer moderne woning die op eenvoudige wijze voldoet aan de eisen, die tegenwoordig toch wel den voorgelicht, zo meent mej. van algemeen aanvaard zijn! Veere Varkensfonds vergaderde De leden van het varkensfonds te Veere vergaderden onder voorzitter schap van de heer J. de Nood. Het le dental bedraagt 79; er zijn 101 aan gegeven varkens en in het afgelopen Jaar behoefde er slechts één te wor den vergoed. De uitkeringen werden onveranderd vastgesteld. De heer Jac. de Nood werd als bestuurslid herkozen en de heer J. Melis werd be noemd tot bode. Julia de Gruyter droeg voor. Voor de sociëteit te Veere trad de bekende voordrachtkunstenares Ju lia de Gruijter op. Zij droeg o.a. voor uit werken van Ernest Claes, Felix Timmermans en Anton Coolen. Het optreden van Julia de Gruiiter is door het in groten getale opgekomen pu bliek zeer gewaardeerd. Mevrouw van der Sluys was dan ook de tolk van al le aanwezigen, toen zy, bij ontstente nis van de voorzitter, dokter M. van der Sluys. de voordrachtkunstenares gTote dank bracht. De bijeenkomst eindigde met gezellig samenzijn en dans. Ritthem „Eensgezindheid" bijeen. De Coöperatieve Aankoop- en Ver- bruiksvereniginp- „Eensgezindheid" W.A. te Ritthem hield in „Ons Dorps leven" haar jaarvergadering. Bij af- afwezigheid van de voorzitter, de heer P. ,T. de Pagter. en de vice-voorzitter, de heer L Koopejan, leidde de heer L. van Eenennaam deze vergadering. Hij heette de aanwezigen welkom en deelde mede. dat de heer P. J. de Pag ter om gezondheidsredenen als be stuurslid bedankte. Op voorstel van de heer Van Eenennaam zal hem een schriftelijke dankbetuiging worden gebonden voor het vele werk dat hij gedurende vele jaren als voorzitter der vereniging heeft verricht. De heer L. Osté Mz., secretaris-pen ningmeester. gaf 'n uitvoerig verslag van de financiële toesand der vereni ging. Tot bestuursli J werd gekozen de heer J. de Visser en herkozen als zo- daie de heren W. Cevaal Az. en J. Cevaal Az. De heer Osté deelde mede. dat door de leden was betrokken 60 ton brand stof, Ook dit jaar zal men weer de brandstof betrekken van de Coöpera tie „Eiland Walcheren", waarbij de anthraciet eer maat g'-oter zal wor den genomen en de eierkolen dezelfde kleine soort van 1953, Vlissingen De groei naar Europese eenheid In het gebouw van de A.N.M.B. te Vlissingen hield de heer J. W. de Vries uit Soestdijk een lezing over 't ondei-werp „De groei naar Europese eenheid". Dit was de eerste cursus avond in het jaar 1953, georganiseerd door de Vlissingse Bestuurdersbond voor het kader van de moderne ar beidersbeweging. De heer de Vries besprak de perspectieven, welke een Verenigd Europa biedt. Spr. memo reerde de langzame ontwikkeling voor de oorlog èn de snelle ontwikke ling op parlementair gebied voor de eenwording na de oorlog. Hij zette daarbij tevens uiteen ae samenstel ling van de Raad van Europa, de Raadgevende Vergadering, de Euro- pese-Defensie-Gemeenschap en de Gemeenschap voor Kolen en Staal. De voorzitter van de V.B.B., de heer K. van Wagtendonk, bracht de inlei der dank voor zyn uiteenzetting, waarna de aanwezigen nog in de ge legenheid werden gesteld enige vra gen te stellen. Hierbij kwam nog ter sprake de Benelux-gedachte. Uitvoering V.T.V. De jaarlijkse uitvoeringen van de Vlissingse Turnvereniging worden ge houden in het Concertgebouw op 28, 29 en 30 Januari Aanwinsten Leeszaal. Het boekenbezit van de Openbare Leeszaal te Vlissingen wera uitge breid met de volgende nieuwe aan winsten: Albe, Engracia Maria Alcaraz; Bromfield, Ellen; Carmiggelt, Poes pas; Van Dessel-Poot, Hef eiland in de verte; Van Eemiandt, Arabeske in pui-per; Noël de Gaulle Démasqué by daglicht; Ooms-Vinckers, Nieuw land; Roc, Van 's duivels begeren; Shute, 's Mensen schaakspel; Root- haert, Vlimmen contra Vlimmen; Fraser, Rose Anstey; Waugh, No truce with time; De .Tong, De Duitse Vijfde Colonne in de Tweede Wereld oorlog; Hunt, De beklimming van de Mount Everest; Van Schagen, Zeeuw se reflexen; Van der Grinten, De ver plichtingen van de werkgever; Slooff, Aquariumtechniek; Jelles, Ik kan handwerken; Hooftman. Start in de toekomst: Schenk, Handboek voor woninginrichting en tuinaanleg; Fo cus 19o2. Contactavond Nationale Reserve. Donderdagavond a.s. zal de Natio nale Reserve te Vlissingen een con tact-avond beleggen in iet Schelde- kwartier te Vlissingen. De burge meester, mr. B. Kolff, zal een ope ningswoord spreken. Het onlangs opgerichte cabaret ge zelschap van de klasse Vlissingen zal deze avond voor het eerst optreden. De marineband „De Jantjes" neemt het muzikale gedeelte voor haar re kening, en de drumband zal eveneens optreden. Na afloop is er dan een ge zellig samenzijn met muzikale ver zorging door „De Jantjes". Middelburg „Barbus Conchonius" De Middelburgse Aquariumvereni ging „Barbus Conchonius" hield in de bovenzaal van café-restaurant Wöhler te Middelburg haar jaarver gadering. Uit de verslagen van de se cretaris en penningmeester bleek, dat de vereniging cot steeds grotere bloei komt, getuige het aantal leden van 125 en dat over 1953 een batig saldo werd geboekt. De voorzitter bracht een woord van dank aan de bestuurs leden, aan de organisatoren van de in- en verkoopcentrale en aan de kwekers voor hun werk in het afge lopen iaar. Een voorstel om de con tributie te verhogen van f 0.75 tot f 0.90 per maana werd aangehouden tot een volgende vergadering. Het aantal bestuursleden werd met 2 uit gebreid, zodat het bestuur er thans als volgt uitziet: P. Dingemanse, voorzitter, M. Mindei'houd, 2e voor zitter, C. Jansen, le secretaris, G. Steg, 2e secretaris, A. Tilroe, le pen ningmeester. C. J. But, 2e penning meester en J. J. de la Vienne, alge meen adjunct. Tot slot van de bijeen komst hield de heer H. de Heer een interessante lezing over zijn ervarin gen bij het kweken van tropische vis sen. Oostkapelle Propagandavergadering Partij van de Arbeid De afdeling Oostkapelle van de Partij van de Arbeid belegde dezer dagen "n propaganda-vergadering in de Bewaarschool. De heer A. Don gaf een korte uiteenzetting over de voeien gemeentepolitiek. Mr. N. Bolkestein uit Middelburg sprak daarna over „De huidige po litieke situatie" Hij gaf vooraf een overzicht van de ontwikkeling der politiek sinds de bevrijding in bin nen- en buitenland. Spreker wees op bepaalde tegenstellingen in de rege ringspartijen. die steeds weer aan de dag treden, in het bijzonder op eco nomisch en financieel terrein. Een groot deel van de politieke strijd speelt zich als gevolg van de hui dige samenstelling van het kabinet af binnen de ministerraad Hier wordt gedeeltelijk een compromis bereikt. Spreker wees er o.a. op dat de P v. d. A gelijkstelling van het onder- Biggekerke Uitvoering ,Ons Genoegen". In zaaJ Simpelaar te Biggekerke hield de Chr. Zangvereniging „Ons Genoegen" haar jaarlijkse uitvoering. De voorzitter, de heer J. Tange, ver welkomde de talrijke aanwezigen en opende met gebed. Diverse zangnummers werden on der leiding van de dirigent, de heer J. Wijkhuys, op verdienstelijke wyze ten gehore gebracht. Na de pauze genoot het publiek van het toneelstuk „De opvolger van De Eendracht", wijs voorstaat en er voor waakt dat ook het openbaar onderwijs aan zijn trekken komt. Uitvoerig ging hij in op de verhou ding P. v. d. A.Kath. Staatspartij. H. beantwoordde de vraag, of de P. v.d.A de laatste jaren te veel conces sies heeft gedaan, ontkennend. Als straks het indexcijfer bekend wordt zal pas blijken of er ten ge- r - - - - - volge van belastingverlaging en de.l telyke kerk niet by loons- en huurverhoging enig voor- groep, maar by alle deel overblijft Wij moeten rekening houden met onze Benelux-partners Internationale samenwerking kan tot afwegen leiden. Binnenlandse proble men zijn niet meer te benaderen en te begrijpen zonder over de grenzen te zien. Uitvoerig behandelde spreker de politieke situatie in het buitenland. In tegenstelling tot Amerika en Enge land heeft Rusland de overwinning gebruikt om zoveel mogelijk in de wacht te slepen. Na de houding der socialistische partijen in de verschillende landen besproken te hebben, ook ten opzichte van de E.D.G. kwam spreker tot de vraag: „Waar loopt dit alles op uit?" Gevaar voor oorlog is niet zo gropt: wij moeten evenwel geen te grote il lusies hebben over de gematigde po litiek der huidige leiders in het Kremlin. Wij moeten sterk blijven, militair en economisch, samenwer ken en proberen iets van de wereld te maken. Nieuw- en St. Joosland Raadsvergadering De gemeenteraad van Nieuw- en Sint Joosland komt In openbare ver gadering bijeen op Maandag 25 Janu ari 1954 des avonds zeven uur. Aan het einde van de vergadering zal af scheid worden genomen van de heer J. Poope als commandant der Vrijw. Brandweer. Meeuw uit Stockholm De heer A. C. de Klerk te Kapel- le-Biezelinge schoot een meeuw, die geringd bleek te zijn. Het dier had een ring om zijn poot met het opschrift: Rijksmu seum Stockholm. Of het dier inder daad afkomstig is uit Stockholm, wordt thans onderzocht. De heer De Klerk heeft zich per brief gewend tot het Rijksmuseum te Stockholm Een weerwoord van dr. H. van der Linde. In uw blad heeft enige dagen ge leden de Oud-Geref Gemeente van Middelburg een waarschuwing ge plaatst tegen de herdenkingssamen komst, die in de vorm van een con cert op 1 Febr. a.s. te Goes zal wor den gehouden. Daar ik aan opzet en uitvoering van dit plan part noch deel heb, kan ik dit gedeelte van de brief laten rusten. Dat meer-bevoeg- den spreken! Al moet ik zeggen, dat ik meende dat het hier ten slotte om een con cert ging en niet on. een kerkelijke plechtigheid, al wordt deze muziek In een kerkgebouw uitgevoerd. Zoals vele ^ooms-Katholieken jaarlijks de Mattheus-Passion bezoeken, zond ;r het in alles met de tekst eens te zijn. kan men ook hier de schone mu ziek beluisteren en afstand bewaren t.a.v. bepaalde delen van de tekst Hebben de Oud-Gereformeerden ook daar bezwaar tegen, laten zij dar een beter thema suggereren. Dat is hof felijker dan een eminent comité in het openbaar te discrimineren Maar zoals gezegd, dit alles is ten slotte mijn zaak niet. De brief bevat tevens een aanvai op mijn persoon in mijn theologische overtuiging. Het Is een raadsel, waarom dit gebeuren moest. Geen enkel lid van de voorbereidingscom missie voor het concert deelt, voor zover Hij bekend, mijn overtuiging Er zijn vele kloek-reformatorische figuren onder, waarvan de Oud-Ge reformeerden nog wel iets kunnen Ieren. Waarom moet dan mijn per soon en theologie met de haren erby worden gesleept? Het bewys aat ik Roomse nieuwig heden in de Hervormde Kerk zou in voeren. zou blijken uit de j.l Litur gische conferentie in Utrecht. Ner gens staat evenwel ln het verslag daarover iets te lezen, behalve ln één zin. die door de verslaggever ken nelijk verkeerd begrepen is. Zoals ze er nu staat is zij onzin. Maar men moet dan ook niet uit een couran ten-verslag citeren, hoe redelijk dit verslag verder wezen mag. Dat doet men met! Als anderen zich deze vrij heid veroorloven, is het net zo ver keerd. Men kan de avondmaalsleer van Calvijn verwerpen en die van Luther aanhangen cn daarmee goed- reformatorisch blijven Zo snijdt dus geen enkele opmerking uit de passa ge die over mij handelt, hout. Ik kom tot de volgende conclusie: 1. De Oud-Geref. kennen het oe cumenisch gesprek niet. Zy weten niet dat met het woord „katholise- rend" juist óók de andere kerken be doeld worden, zoals de Oosters-ortho- doxen, Anglicanen en Oud-katholie ken, welke laatsten van heler harte in de Ned. Oecum Raad en in het P.I.T. medewerken. 2. Ik zoek de eenheid van de Chris- deze of gene groep, maar bij afle kerken in de wereld. Zij hebben allen op eigen wijze iets bij te dragen. De Ameri kaanse Vrije kerken net zo goed als de Oosterse. Het doordenken van deze vrager is een groot voorrecht en een to ge roeping, waarbij we voor elke bijdrage open blijven Alleen niet voor die van stuurlui aan de wal. maar wel van hen die het wagen mee te doen. 3. Ds. Rrjksen schrijft, dat men wel weet hoe ik denk. Ik vrees dat zijn gemeenteleden dat juist niet weten. Mij is bekend dat in de Oud- Geref. kring-en een boekje circuleer de van >n zekere Duynstee, die zg een gewezen kloosterling zou zyn Er staat in dit boekje mirakels vee) onzin en nog meer vruchteloze las ter inzake verschillende Hervormde predikanten Ik ben nauwkeurig ge ïnformeerd omtrent de levensloop en theologische kennis van de heer D. Op theologisch gebied is hij een kwakzalver en een beunhaas. Hrj heeft het enkel aan het zelf-respecf en mededogen der betroffenen te danken, dat niemand zyn verleden, hetwelk hij altijd zorgvuldig verborg, heeft geopenbaard Nog kort gele den heeft het Hervormd Persbureau zyn boekje gediskwalifiseerd. Ook is het oordeel van andere theologen over hem my precies bekend. Het is niet nodig iets over dit boekje te schrijven In geen enkele serieuze kring in de Hervormde kerk heeft men er aandacht of geloof aan geschonken. Mocht het onverhoopt blijken dat dit in Oud-Geref kringen wel geschiedt, dan zou dit 'n veeg te ken voor 't niveau van het geestelijk leven in die kring kunnen wezen. 4. Het is jammer dat de brief schrijvers zich tot een nodeloze uit weiding hebben talen verleiden Voor al omdat men zelf zo kwetsbaar is. als een gezindte die zich van elk oe cumenisch gesprek en samenwerking verre houdt. Ook omdat deze gezind te zelf momenteel door een ver scheurdheid en verbrokkeling geteis terd wordt die alle andere kerken met zorg vervult Men weet dus zelf de weg ter g nezing niet te vinden. Dan had een toespeling op mensen die werkelijk oecumenisch willen denken, ook beter achterwege kun nen blijven Ik hoop dat ve'e Oud-Geref. leden deze polemiek, door hun kerkeraad begonnen, even nutteloos, liefdeloos en vruchteloos zullen vinden als Ik, en zullen medehelpen dat alle ge zindten in deze stad ln goede ver houding naast elkaar voortleven ln waardering en samenwerking. Middelburg. H. van der Linde. Kerk, Requiem en Nood. Het ls vandaag 20 Januari 1954. Nog slechts enkele dagen scheiden ons van 1 Februari, de datum, waar op ons land door de vreselijke ramp werd getroffen. Vele woningen zijn nog steeds niet bewoonbaar, in menig nart bloedt nog een diepe wonde. Hoe levendig zullen op 1 Februari a.s. de rampza lige gebeurtenissen van het vorige jaar ui ons opleven. Wij hebben toen in onze verslagen heid ondervonden hoe de mens in de nood existeert: teruggeworpen wordt op zijn wezenlijkheid, die roept om Zo was het ook in de oorlogsjaren. Menie mens vond in zijn verslagen heid de weg omhoog Vele uit het lood geslagen mensen vonden een vast fundament ui Christus. Begin selvaste kerkmensen voeren in de geloofsdialectlek en stonden op tot de vreugde in Christus, de Heer der Kerk. J Het ingezonden stuk van de Ger. Gemeente van Middelburg zal mis schien heel wat pennen en tongen ln beweging brengen en één ding aller duidelijkst demonstreren, n.l. de ver deeldheid van de Chr Kerk. Slechts twee zullen hier uitdruk kelijk bij betrokken zijn: Christus en de duivel. De Een zal schreien en de ander lachen. Ik zeg niet, dat het onbelangryk is ons af te vragen, of het wel juist is als Christenen een Requiem uit te voeren. VooroL sta. dat de gescheurd- heid der Kerk ons geen uur met rust mag laten. Om één doodeen voudige reden niet: Christus wil, dat wij éen zijn. Europa is in nood. Meer dan me nigeen denkt. De integratie vlot niet. Hoe zou deze niet bevorderd worden door een doorwerking van het chris telijk geloofsleven ls in het bijzon der onze West-Europese cultuur niet gebaseerd op de Christelijke- en Christelijk-Humanistische gedachte! Prof. Van Ruler zegt ergens: Waar 71 Jimmy Had over zyn behandeling in zyn gevan gencel niets te Klagen Driemaal daags werd er door een geheimzinnige hand een heeriyke maaityd naar binnen geschoven tweemaal in de week kwam er uit datzelfde luik een badkuip met lekker warm water als mede een handdoek en zeep, zodat Jimmy zich dan heeriyk kon verfrissen en 's Zondags omstreeks 11 uur kwam er zelfs koffie met slagroomtaart Dat alles beviel Jimm6y opperbest, want hy hield wel van lekker eten. Eén ding beviel hem echter tn het geheel niet Dat hy nu al meer dan vier weken hier opgesloten zatl Van alles en iedereen afgesloten Want na die ene keer had Jimmy-nooit m«e- «en blik kunnen werpen in de prach tige tuin, die hy door het hooggelegen raam had ont dekt. Toen ny de volgende maai wéér naar zyn hoog geelgen uitkijkpost klom, was er een luik voor het venster aangebracht Dit alles verontruslte Jimmy toch wel een beetje Van uonger zou hij nel omkomen maar hier zo wekenlang opgesloten te zitten zonder te weten in wiens handen hij was gevallen was toch ook geen pretje En hoe zou .iet met professoi Propjos en Jackie zijn? Waar «.ouden die twee uithangen? .Jk moet toch eens proberen met hen in contact te komen" dachi Jimmy Hij haalde een >pschrijfboekje te voorschijn en een potlood en schreef er een boodschap op voor pro fessor Propjos, in de hoop. dat deze hem zou berei ken. wordt, blijft een - Europa kan zich dit voor gezegd houden! Niemand leve in deze tijd in zelf genoegzaamheid voort. Geën Rooms- Katholiek en geen Protestant. Geen Kerk zegge: Bij om. is de duivel niet. Want dan staat hij op de preek stoel. Samen zijn wy ongehoorzaam, samen zullen wij de weg moeten vinden door het woord, dat de kos mos tot vorm riep en ons door Gol gotha voert in het visioen van het heil. Goes. Een Ud van de Kerk. Asyls en zieke honden. Uw verslaggever schrijft In de P. Z.C van 21 Januari, dat de Middel burgse dierenasyls weigerden vier zieke honden op te nemen. Ik meen de, dat asyls er iuist waren voor dat doel. Werden die dieren de straat weer .opgejaagd? Middelburg B. ZATERDAG 23 JANUARI. HILVERSUM L 402 m 740 kc/s. 7.00 VARA. 10,00 VPRO. 10.20 VARA. 19,30 VPRO. 20,00—24,00 VARA VARA: 7.00 Nws. 7.13 Gram 8.00 Nws. 8.18 Gram 8.44 Voor de vrouw 9,00 Gym. voor de vrouw 9.10 Gram. (Om 9,30 Wa. lerst.j VPRO: 10.00 ..Ttldelljk uilgesi-ha- keld". caus 10.05 Morgenwijding VARA: 10.20 Voor de arbeiders ln de continube drijven 11,30 Sopraan en piano 12.00 Gr. 12.30 Land- en tutnbouwmeded 12.33 Gr. 13.00 Nws. 13.15 VARA-Vana 13.20 Tango rumba-orkest 13.45 Rportpraatje 14.00 Orgel en zang 14.25 Vocaal dubbel Kwar tet 14.45 Amateursprogr 15.15 „Eersl den ken dan doen", vragen en tips. 15.30 Gr. 16.00 Van Boek tot Boek 16.15 Kamerorfc. 17.00 Weekjourn 17.30 Gram 18.00 Nws. en comm 18.20 Orgelspel 18.35 Lichte muz. 19.00 Artistieke Staalkaart VPRO: 19.30 ..Passepartout", caus 19.40 ..De Hei dense Wereld waarin hei Christendom ontstond" caus 19.55 ..Deze week" caus. VARA 20.00 Nws 20.05 Cievar pro gr 22.00 Socialistisch comm 22.15 Ween se muziek. 22.40 ..Onder de pannen hoorspel. 23.00 Nws 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM H. 2£' m. 1007 kc/S. 7.00 —24,00 KRO. KRO: 7.00 Nws 7.10 Gram 7.15 Gym. 7.30 Gewijde muziek 7.45 Morgengebed en lit kal 8.00 Nws.. en weerber 8.15 G'am. 9.00 Voor de huisvrouw 9.40 Amus muz. 10.00 Voor de kleuters «0.15 Gram 11.00 Voor de zieken 11.45 Kamerkoor 12.00 Angelus 12.03 Syrnphonette-orkest en sol. 12.30 Land. en tuinbouwmeded 12.33 Gr. 12.55 Zonnewijzer 13.00 Nws en kath 13.20 Accordeonver en Mondorgelclub 13.40 Gram 13.45 Luchlmachtkapet 14.00 Boekbespreking 14.20 Engelse les 14.40 Amateursprogramma 15.15 Krnn van let teren en kunsten 15.55 Promenade-orkest. 16.30 De schoonheid van het Gregoriaans. 17.00 Voor de Jeugd 17.55 Sport 18.00 Lichte muz 18.15 Act. 18.25 Amus. muz. 18.40 Reeeringsuitzendlng: Atlantisch al. lerlei: Een en ander over de 14 landen van het Atlantisch Pact. I9.no Nws 19.20 Par tyraadsvergadering van de K VP te Utrecht 19,30 Gram 20.25 De gewone man. 20.30 Lichtbaken 20.50 Gram 21.00 Gevar. programma 21.50 ..Wie s de nieuwe Par tyvoorzitter van de K V P 7" 22,00 Wed strijd in sterke ve-bsien 22.30 Wi| luiden de Zondag ln 23 00 Nws 23.15 Nws. ia Esperanto. 23,22—24.00 Gram.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 9