G D Belgische verkiezingen zullen bijzonder levendig worden Queensland: warm en goed land NIJVERHEIDSONDERWIJS KAMPT MET TEKORT AAN RUIMTE EEN LEVENDE MEERVAL VOOR AQUARIUM IN ARTIS .VLAAMS GEEN NEDERLANDS' VRIJDAG 22 JANUARI 1954 PROVIN Cl ALE ZEEUWSE COURANT WIE WORDT EERSTE MINISTER? Christelijke Volkspartij zal wellicht meerderheid verliezen (Van onze Brusselse correspondent Op het politieke front heerst thans te Brussel een stilte voor de storm: de storm van de verkiezingscampagne, die in België steeds meer beroe ring verwekt dan zulks in Nederland het geval pleegt te zijn. Het wach ten is nu op de datum van de verkiez zingen. Vermoedelijk zal 't parlement einde Februari worden ontboden. In dat geval zouden de Belgen zich in April ter stembus kunnen begeven. Het is nog wat vroeg om zich aan voorspellingen te wagen, maar vrjj algemeen wordt aangenomen, dat de C.V.P. (Christelijke Volks Partij), die nu al b\jna vier jaar lang alleen aan het bewind is, by de aanstaande verkiezingen haar absolute meerderheid zal verliezen. In 1950 bemachtig de de partij 107 op de 212 Kamerzetels. Om dit succes te behalen had de C.V.P. blijkbaar de versterking ontvangen van mensen, die anders libe raal stemmen, maar die teleurgesteld waren over de linkse campagne, welke leidde tot Koning Leopolds afstand van de regering. De konings kwestie behoort thans echter tot het verleden. Op dit ogenblik heeft de C.VP. trouwens met een andere moeilijkheid te kampen. De na-oorlgose politieke constella tie in België werd zo sterk beheerst door vier partijen de C.V.P., de socialistische, de liberale en de com munistische partjj dat de ver schijning van een nieuwe groep als een gebeurtenis van betekenis mag worden beschouwd. Dit laatste is nu geschied. Evenals zulks in Nederland ges net geval was, is aan de rechtervleu gel van de Katholieke Party een af- door THEO F. A. BOOAERTS. scheiding ontstaan. De Nederlandse groep van de heer Weiter heeft in België een zusterorganisatie gekre gen en het toeval wil, dat een van de leiders van de Belgische „Christelyk- Sociale Verzameling van de Vrgheid" ook Wel ter heet. De oorzaak van het conflict? De C.V.P. ontleent haar eenheid aan haar ideologische basis. Voor het overige is de party een conglomeraat van allerlei sociale en economische strekkingen. De dessldenten, die hoog van de toren blazen, maar alsnog slechts een kleine kern schijnen uit te maken, waren van oordeel, dat de christeiyke vakbonden een te grote invloed uitoefenden in de party, ver der meenden zij, dat de C.V.P. de po litiek van de Europese integratie te zeer opvatte als de enig mogeiyke buitenlandse politiek. De afscheiding kwam na onderhan delingen tussen de C.V.P. en de „re bellen", die verscheidene weken heb ben geduurd. Toen geen compromis mogelyk bleek, hebben de Brusselse leiders van de „Verzameling" te ver staan gegeven, dat zy hun actie bui ten de party zouden voortzetten, dat zij by ae aanstaande parlementsver kiezingen met afzonderiyke lijsten voor de dag zouden komen en dat zij in enkele andere Belgische ste den soortgeiyke groepen zouden op richten. Intussen zyn sommigen in de C.V. P. nog van oordeel, dat de bruggen niet helemaal werden opgeblazen en dat de verloren schapen wellicht ter elfder ure nog in de kudde zullen te rugkeren. Regerings for mules. Op het ogenblik vertegenwoordigen de Katholieken in België 47,7% de socialisten 34,5%, de liberalen 13,1% en de communisten 4,7% van het kie zerscorps. Daar aangenomen wordt, dat de C.V.P. wel enkele zetels zal moeten prijsgeven, is het geen won der, dat thans reeds volop gissingen worden gemaakt over de samenstel ling van de nieuwe regering. Alge meen verwacht men een coalitie-re- ilgië is het politieke leven zo gering. In Bel geöriënteerd, dat de socialisten en de liberalen op één bepaald maar zéér belangrgk punt dichter bij de communisten staan dan by de Ka tholieken. Het geldt hier hun geza- menlgke positie ten opzichte van de „schoolstrpd". De meeste leden van de drie linkse partijen zijn gekant te- gen het verlenen van subsidies aan et confessioneel vrij onderwys. In enkele Belgische gemeenten h bben zg zelfs een organisatie gevormd om de Katholieken te bestrgden. Men verwacht echter niet, dat de socialis ten en de liberalen een dergelgk ver bond durven sluiten op het gouverne mentele niveau. Onder de huidige om standigheden zou een samengaan met de communisten hun door de in ternationale opinie immers al te zeer worden kwaiyk genomen. Nieuwe premier. Intussen heeft iemand reeds op be dekte wyze zijn candidatum gesteld voor de functie van premier in de venvachte rechts-linkse regerings combinatie van na de verkiezingen. Het is niemand minder dan prof. dr. G. Eyskens, de voormalige Katholie ke minister-president. In 1950 ver dween hg van het politieke toneel, toen in de rangen van de C.V.P de strijd werd uitgevochten tussen de „sterken" en ae „slappen", tussen hen, die gezwicht waren voor het linkse anti-Leopoldistische oproer en hen, die zichzelf als de zware jon gens beschouwden. Thans heeft prof. Eyskens, die tot de democratische vleugel van de C- V.P. behoort, weer van zich doen spreken. In een voordracht, die veel inkt heeft doen vloeien, heeft hy ge zegd, dat België weer de weg zou moeten opgaan van een zeker dirigis me op economisch gebied. Hy ver wees o.a. naar het vraagstuk van de werkloosheid nog steeds een zeer pijniyk probleem in België en ver klaarde, dat een soort van vyfjaren- plan aan 100.000 werklozen werk zou kunnen verschaffen. Ofschoon ongeveer drie maanden ons nog scheiden van de aanstaande parlementsverkiezingen worden er in de pers reeds tai van proefballonne tjes opgelaten. Langzamerhand stggt de verkiezingskoorts, maar vóór de grote dag zal de Senaat nog twee po litieke problemen van belang moeten afhandelen: de bekrachtiging van de Europese Defensie-Gemeenschap en de verklaring over de grondwetsher ziening. Odyssee van Indiase jongen Het Poolse passagiersschip „Bato- ry" is Woensdaga ond uit Southamp ton vertrokken met aan boord de 17- jarige Indiase longen Ahmed All Mansoer, die reeds sinds enkele maan den tegen wil en dank met het schip meevaart. Op 25 Oct. verstopte Mansoer, een wees die zegt in India geen tehuis te hebben, zich te Bombay aan boord van het 14.287 ton metende schip om zich in Engeland in de schilderkunst te gaan bekwamen Sindsdien heeft de „Batory" driemaal Engeland aange daan. zonder dat d«- jongen toestem ming kreeg aan land te gaan. Ook in Gdynia (Polen) en in India en Paki stan kreeg hij geen landingvergun ning omdat hr geen papieren heeft. Gedurende zijn zwerftocht, waarbQ hy reeds 32.000 kilometer heeft afge legd, heeft Mansoer zich met schilder en tekenwerk bezig gehouden. Deze ongedv:ongen toto maakte onze fotograaf Woensdag in de filmzaal van het Koninklijk Paleis te Socstdijk: terwijl Prinses Marijke vol aandacht een „pieper" probeert laat dc jarige Prinses Margriet haar vriendinnetjes het vulpotlood zien, dat zij gekregen heeft. Vol aandacht wordt er vergele ken. „wie de mooiste heeft", want ook de bezoekstert jes werden met een vul potlood verblijd. Verbod van het gebruik van trekhonden Een algeheel verbod van het ge bruik van trekhonden, mits daarog een overgangstermgn wordt gesteld, zou in ruime kring instemming vin den. De minister meent in dit stadium te moeten volstaan met het voorstel len van een overgangsmaatregel, wel ke de strekking neeft, dat nieuwe in- schryvingen in het register, bedoeld in artikel 1, eerste lid, onder 2e, der trekhondenwet 1910, niet meer plaats vinden. Dit w.o. is bij de Tweede Kamer in gediend. HET VIJFDE WERELDDEEL OP HET EERSTE GEZICHT (XXIV) Zestig minuten niets doen in weldadig vrijgevige natuur GESCHOOLDE WERKKRACHTEN NODIG! De toeloop is groot (Van een bijzondere medewerker) BRISBANE (Queensland). De jacaranda is mauve-lila, de bou- gainvillea diep-paars, de catspaw lichtrood, de flametree zwaar-purper. Er zyn bananenplantages, citroenen groeien er en pompelmoezen; de sinaasappelen lachen in de zon. Oostindische kers, mimosa en orchidee wedy veren met elkaar; de roos heeft ook hier doornen, maar is er altijd rood. Ik lig op een onvolprezen Engelse lawn in de zon naast het doorzichtige open zwembad met lichtblauw water van „The Oasis" en ik kan het niet helpen, dat ik het liedje neurie, dat my te binnen schiet, ais ik naar die ryke haag rozen kyk: „Du solist mir nur nicht rote Rosen schenken" Zonder verdere bedoeling overigens dan een heel ver eerbetoon aan de allerliefste directrice van het KLM-hotel bij het vliegveld in Cairo, Ma dame Yasmine, die de goud-bruine gloed van de Egyptische volkeren in haar ogen had en die Frans sprak natuurlyk Frans en vooral geen Engels in Egypte! toen wy méér dan een maand geleden een vluch tige tour door Cairo maakten. Zij wees my vriendelyk-sissend het pom peuze paleis van Faroek en het betrekkelyk nederige huis waar Narri- man nu met haar moeder woont. Een lange soldaat hield er onbewogen de wacht. Dat was alles wat er van een sprookje is overgebleven, dacht ik. Het schoot my weer te binnen, toen ik nu niet in het Cairose KLM- hotel „Oasis", maar in het openiuchtbad Oasis (12 myi buiten Brisbane) van één enkel vry uur lag te genieten, nadat ik op één morgen een drie tal (op deze reis kennelijk onvermijdelyke) „parties" had afgewerkt. In Holland noem je dat populair „opzitten en pootjes geven", maar nu lag ik om in geen uren op te staan te liggen in de subtropische zon van Queensland, keek naar de rozen en graaide een ryke bloem van de bou- gainvillea om haar myn vrouwelijke collega aan te bieden, gewoon uit een soort wellust om wat Gods natuur aan de mens, die ogen heeft om te zien, te bieden heeft. Op zo'n moment is het leven goed. Ook het leven in Australië. Ik constateerde met enige voldoe ning, dat wg journalisten zo'n stille middag met drie mensen rond de „pool", die ook luieren wilden echt verdiend hadden. Je moet dat toch wel kunnen. Ik berekende hoeveel ar tikelen ik nog te schrijven had, stelde mezelf gerust met de vetenschap, dat het eerstvolgende vliegtuig pas over vier dagen vertrok, betrapte my erop, dat ik het laatste half uur maar Toen ruim 90 jaar geleden, n.L in 1861, de eerste dagambachtsschool werd opgericht te Amsterdam, kon men niet voorzien, dat 't Nijverheids onderwijs zo'n geweldige vlucht zou nemen. Tal van oorzaken hebben deze snelle ontwikkeling in de hand ge werkt. In de eerste plaats ontplooide zich de techniek in zo'n stormachtig tem po, dat er een grote behoefte ont stond aan een opleiding, die zich niet meer overwegend op de traditie ba seerde. In de tweede plaats wilde de industrie een vrije arbeidsmarkt heb ben, waar zy steeds zou kunnen put ten uit een voldoende aanbod van ge diplomeerde krachten. In de derde plaats maakte de industrialisering van ons land de vraag naar technisch ge schoold personeel groter. En in de vierde plaats voltrok zicb langzamer hand een wijziging in dc waardering van het handwerk: men kan deze ver andering o.m. hieruit opmerken, dat de aangifte voor de Nijverheidsscho len die voor de U.L.O.-scholen begon te overtreffen, terwyl zij nog in 1930 ten achter bleef. In een recente mededeling van het C.B.S. treft men enige interessante gegevens aan over het Nijverheidson derwijs per 1 October 1953. Hieruit blijkt, dat de stroom van liefhebbers nog steeds aanwast; ja, dat die zo groot is geworden, dat de scho len hem niet meer kunnen verwel ken. Voor de cursus 19531954 hadden zich ruim 33.000 jongens aangemeld; slechts bijna 29.000 (88 procent) kon den op de lagere technische dagscho len worden toegeven. Op de bedrijfs- scholen was de mogelijkheid een plaatsje te verwerven, nog veel ge ringer. Deze bedrijfsscholen geven theore tische opleiding, terwijl de practische opleiding plaats vindt in het bedrijf zelf. Men vindt ze o.a- bij grote be drijven, zoals Thomassen en Drijver, Deventer; Gebr. Stork, Hengelo; Phi lips, Bata ,enz. Ook worden ze door een gemeente, (Vlissingen), of door een vereniging onderhouden (Hen- drick de Keyserscbool te Amsterdam). Aan deze gespecialiseerde opleidin gen kon men van dè 1508 candidaten er slechts 717 (48 procent) plaatsen. Bij het uitgebreid lager nijverheids onderwijs kwamen vaD de 1561 aan meldingen slechts 1096 voor plaatsing in aanmerking (70 procent), bij de middelbaar technische scholen (M.T. S.) van de 3511 niet meer dan 2665 (76 procent), terwijl aan de overige middelbare nijverheidsscholen, zoals de middelbare textielscholen, de mijn- school. enz. van de 747 gegadigden 627. d.L 84 procent toegelaten werden Men krijgt uit de statistiek, waar uit we enige getallen verzamelden wel -sterk de indruk, dat er ook bg het NO gebrek is, zowel aan ruimte als aan leerkrachten. Anders zou het toch niet mogelyk zgn, dat in een land als het onze, waar men voor een groot deel afhankelgk is van de goed geschoolde arbeider, de candi- aaten niet allemaal kan opnemen. Dit is een betreurenswaardig ver- schgnsel. Niet alleen om de teleur stelling by velen, die uit deze cgfers spreekt, maar ook om het verlies, dat er uit blgkt. zy, die school ge mist hebben, dolen verder rond als ongeschoolden, zyn minder waard voor zichzelf, voor hun gezin, voor de maatschappy. Het is duidelijk dat er wat gedaan moet worden aan een snelle groei van het NO. Dat zal geld kosten, maar g° zal opbrengen! één sigaret had gerookt, had medelg- den met het Australische Davis Cup- tennisteam, dat aan de Queensland- kampioenschappen deelneemt in deze warmte, poogde van Ans Kamstra (U weet wel: van „Margriet") te we ten te komen, waarom hier geen mar grieten bloeiden, en liet me verder doorstoven. Ziet u, dat kun je doen in Queensland in de buurt van Bris bane. Alle problemen van de emigranten losten zich in de rimpels van het blauwe water op, de emigratie-amb tenaren kregen onwezenlijke uitge rekte hoofden in de waterkringen en het kon mg op dat moment geen zier meer schelen of er nu 10.000 of 100.000 emigranten volgens schema zo en zo op Australië zullen worden afgestuurd. Ik dacht: hier zal ik een stukje over schrijven. Een stukje over niets. Alleen omdat de wereld zo mooi kan zgn, zo lief, zo weldadig, zo exube rant vrijgevig, zoaards üs de vlieg, die mg bijzonder gemeen op mnn rug zat te steken. We lieten thee aanrukken en sand wiches, omdat wij in al die weken in Australië klaarblijkelyk nog niet ge noeg looizuur naar binnen hadden ge werkt en de koffie meestal gekookt wordt of zo, want die is niet te drin ken. Kangeroo's Toen ontdekte ik kangeroo's. Ik ben behept met een kangeroo- en ko alacomplex. Ik loop alle dierentuinen in Australië af om ze te zien. die ge- drochtelgke beesten met lieve smoel tjes, mummelend als kognen en ik werd pas enthousiast toen een oude heer zgn kop omhoog hield om zich verlekkerd te laten strelen. Op deze dag geen zorgen om der Ule van de Nederlandse emigrant; hy kan tenslotte ook in de zon gaan liggen en volmaakt gelukkig zijn. Waar of niet. Hij kan ook verliefd worden op niets, omdat lat zo'n pret- tig gevoel is en morgen weer met ernstig hoofd aan andere dingen den ken. Weet u, ik heb in Australië niet geleerd de dag te plukken, want daarvoor kreeg ik de kans niet, maar wèl het uur. En als je dan maar hele maal niets doet, dan sta je verbaasd over de lengte van zestig minuten. Heeriyk, alle paperassen in myn hotelkamer en buiten op de weg de statige zwarte Humber van de Com monwealth met een geüniformeerde chauffeur, die zgn pet afneemt en het portier openhoudt als ik in shorts kom aanwandelen. door H. M. KOE MANS De tuin is een doolhof gelijk met heel smalle paadjes door een dichte en ryke begroeiing. In wyde kooien kwetteren de papegaaien me toe: „Hello, boy", schreeuwt er een en als ik min of meer vertederd naby kom, keert het ondier zich mopperend af en ik versta duidelijk „kletskous". Waarop zoëven genoemde Margriet stikt van het lachen. Dan suizen we terug. Er is weer „iets" om half zeven. Dan moeten we (met alle verschuldigde eerbied) naar een aartsbisschop of zo en dan trekken we ons beste pakje aan en doen moeite om weer wat in de sfeer VIS WAS 1 M. 54 LANG Het dier eet maar matig Enige tjjd geleden zijn In de Westeinder Plassen bij Aalsmeer een stuk of vijftien meervallen gevangen we schreven er uitvoerig in ons Kerst nummer over en de directie van „Artis" in Amsterdam had toen goede hoop een levend exemplaar van een van die zeldzame vissen in bezit te kiygen. Di<- hoop was evenwel vergeefs. Wel waren er grote meervallen bij de grootste was 1.54 meter lang en woog ongeveer zestig pond doch ze waren alle dood. Artis moest het daarom blyven stel len met een tamelyk kleine meerval, die ongeveer een jaar geleden aan de haak was geslagen door' de beroeps- Het kostte drie kwartier werk de vi op het droge te krijgen. Het was een gelukje voor dc. visser, want de direc- van „het probleem" te komen. Het zal wel lukken, vrees ik, want jour nalisten zgn tenslotte aanpasselgke mensen. Blank Australië Op de top van Mount Cootha staan we nog even stil. Daar kijk je over Brisbane. Cootha betekent honing, hebben ze me gezegd. Het uitzicht over de grootste stad (in oppervlak te) van de wereld is dan ook honing zoet in de late zon, die nog warm ge noeg is. In de verte is er ae Brisbane River en de huizen verliezen zich tus sen de gombomen. Ik ruik in mgn ge dachten het boerenland, de veeteelt op ryke bodem en rietsuiker, stempel van de subtropen. Queensland is een warm, goed stuk land, denk ik. Bo-. vendien centrum van het historische probleem van Australië, omdat een blank Australië alleen kan bestaan als de „bleekgezichten" kunnen wen nen aan een leven in de uitgestrekte gebieden van dit land onder subtropi sche en tropische zon, waar thans nauwelgks ooit een blanke komt. Hangt Australië geografisch bekeken niet onder aan Azië? Hoe komt Mount Cootha eraan my op deze gedachte te brengen. Ze pui len uit van de politiek, voelt u wel En ik wilde nog wel een stukje over helemaal niets schrijven. Ge woon over de zon. Maar die was in middels ondergegaan. Panorama van Brisbane vanaf Mount Cootha. Een taalincident in Straatsburg Het conservatief-katholieke blad De „Gazet van Antwerpen" ant- Libre Belgique" maakt gewag woordde Woensdag in zgn commen- 'a* taar, dat de bewering van „La Libre Belgique", „dom en' boosaardig" is. tTnV igi van een taalincident, dat zich heeft voorgedaan op de laatste bijeenkomst van de Europese Kolen- eu Staalge meenschap te Straatsburg. De Belgische hoogleraar P. de Smet hield daar een uiteenzetting in het Nederlands. Toen men echter de tekst van zgn betoog wilde vermenigvuldi gen om die aan de afgevaardigden ter nadere bestudering uit te reiken, stootte men op het verzet van Ne derlandse leden van de vertaaldienst, aldus „La Libre Belgique", die aan voerden, dat de uiteenzetting eerst in goed Nederlands vertaald moest worden. „Vlaams is nog geen Neder lands" moet een van nen zelfs be weerd hebben. Het commentaar van „La Libre Belgique" op dit Incident is ongeveer de volgende: Het is niet uitgesloten, vervolgt het blad, dat prof. De Smet zich wat minder gelukkig heeft uitgedrukt. Hg behoort immers tot die beklagens waardige Vlamingen, die gedoemd waren nun universitaire studies in 't Frans te doen, een volksvreemde taal. Het moest ons echter van het hart, dat de taal van de heer De Smet volstrekt niet slechter geweest kan zgn dan het Nederlands', dat be- Eaaide Nederlandse kranten gebrui- en en waarvan Jar Gresshoff ver klaarde, dat het een brouwsel is van Gallicismen, Anglicismen en Germa nismen. Dit brouwsel, zo besluit de „Gazet van Antwerpen" is de taal van wat men doorgaans noemt „De ..Nederlan- smalle Hollander". Een verschijning. ders bevestigen nu zelf, wat wij reeds die overeenkomst met onze Franskil- lang beweren, maar wat de Vlamin- I jon. Beiden zy*n vervuld van zelfinge- in niet willen aannemen, n.l. dat het 1U~1A - tie van de dierentuin was bereid er behoorlnk geld voor te betalen. Het fortuin biykt wel met Eveleens te zijn, want nu heeft hg weer een meerval ge vangen. Levend en wel: 1.40 m. lang en met een gewicht, dat men schat van veertig tot zeventig pond. Het is niet mogeiyk, deze Silurus glanis zoals de meerval in het Latgn heet te wegen en men moet dus op een schatting afgaan. De mensen van Ar tis, waarheen dit nieuwe exemplaar ook is vervoerd, houden het maar op het laagste gewicht, dan overdryven ze tenminste niet. IN NYLONNETTEN. Visser Eveleens vond de meerval verstrikt in zgn nylonnetten. Deze waren deels vernield, doch de nylon had het noodlot van de waterbewoner bezegeld. Was de Siluris glanis te recht gekomen in «een gewoon net, dan had hh zgn vrijheid zeker wel bevoch ten. Nu moet hy (of zij) genoegen ne men met een bassin van ongeveer twee by twee meter met een water hoogte van anderhalve meter. Het dier is zeer levendig, doch eet maar matig. Wellicht moet zijn eetlust nog komen. Een meerval eet immers per dag een hoeveelheid voedsel op. die gelgk is aan zijn eigen gewicht. Het gevangen exemplaar komt echter aan die hoeveelheid niet toe; wellicht om dat het geen moeite hoeft te doen om voedsel te krygen. Het dier verspilt dus geen energie, met jacht op levend watergedierte. Eveleens had met deze vis weinig moeite. Kennelijk was de meerval do- delgk vermoeid van de pogingen om los te komen. De mensen van Artis kwamen met een auto en een bassin de vangst onmiddellgk ophalen, nadat ze waren gewaarschuwd. Problemen leverde dit vervoer niet op. De nieuwe aanwinst kreeg een plaats in een aquarium van de grote zaal. Het treft juist zo, dat men in de aquaria-afde ling van de dierentuin juist een grote show heeft georganiseerd. Er is een doorsnede van een miniatuur-Ama zone gemaakt met een lengte van on geveer tien meter, waar duizend tro pische visjes in zwemmen. De meer val is daarbg nu natuurlijk een extra attractie geworden. De mensen van Artis zouden wel graag willen weten, hoe oud deze vis is, doch daaromtrent tasten ze volkomen in het duister. Men heeft de meervallen, die ook wel wentelaars of visduivels worden genoemd, eigenlgk steeds gehouden voor een diersoort, die zc niet aan het uitsterven, dan toch zeker bui tengewoon zeldzaam was. Deze roof vissen komen immers in West-Euro pa alleen voor in het gebied van de wateren bg de Haarlemmermeerpol der. De jongste vangsten wyzen er wellicht op. dat de visduivels zich kunnen handhaven en vermenigvul digen. Het is mogeiyk. dat het versprei dingsgebied ook iets ruimer is Een paar maanden geleden is namelgk in Friesland een vis gevangen, die toen niet geïdentificeerd kon worden, maar die blijkt overeen te komen met de beschnjving. die wg in ons Kerst nummer gaven van de meerval De heer K. Tj. Dgkstra uit Oldeboorn kreeg in de Boom deze vreemdsoor tige vis aan de haak, die hg noch andere vissers „thuis konden bren gen". Het beest was gled, zonder schubben, had een doorlopende aars- vin, „snor" op onder- en bovenlip, vuil-wit aan de buikzijde, roestbruin op de rug en men zou dus inderdaad geneigd zgn te zeggen, dat men hier met een meerval te doen heeft ge had. Het was maar een klein exem plaar van een pond Jammer genoeg moest het dier worden afgemaakt, omdat het de haak in de keel had ge kregen. De deskundigen kunnen zich nu maar bezig houden met het vraag stuk, hoe een meerval in de Boorn terecht zou kunnen komen. Misschien is het een verdwaald exemplaai of wie weet een „overblgver" uit oer oude tyden rlaams geen Nederlands is", De Amerikaanse geleerde Vannevar Bush, voorzitter van het Carnegie-In- stituut te Washington, heeft ver klaard. dat naar zijn schatting de zon- -ne-energie vóór de atoom-energie in nomenheid en van misprgzen voor de de industrie kan worden gebruikt, I Vlamingen", i wellicht zelfs reeds over vgf jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 7