Zelfde straf voor het Hof geëist tegen leiders van N.E.S.B. Met moeilijke, maar hoopvolle opdracht naar Berlijn WANORDE EN ONRUST ZUN DE KWALEN VAN INDONESIË COMMISSIE VAN SCHAIK KWAM TOT EENACCOORD VRIJDAG 22 JANUARI 1954 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 IN HOGER BEROEP Lid van verboden vereniging en voortzetting werk van Mussert Voor het Amsterdamse Hof heeft de procureur-generaal, mr W. P. Bak hoven, gisteren dezelfde straf geëist tegen de N.E.S.B.-leiders, de 32-jarige Paul van Tienen en de 50-jarlge mr J. A. Wolthuis: twee maanden gevan genisstraf met aftrek van voorarrest. Zy maakten deel uit van een ver boden vereniging, de N.E.S.B. en zij hebben daarmede getracht het werk van Mussert voort te zetten. Een hogere straf achtte de procureur-generaal niet gewenst, omdat het publiek daardoor geneigd zou zyn het belang van deze beweging, die, naar zijn mening, reeds te veel publiciteit had, te overschatten. Beide verdachten zullen overigens hun straf niet meer behoeven te on dergaan, aangezien zij na hun arres tatie op 22 Augustus j.l„ reeds meer dan twee maanden in preventieve hechtenis doorbrachten. De president, mr J. Sprey, begon met een uitvoerig verhoor van de verdachten, waarbij in het bijzonder de term „volkse gedachte" in een op roep van Van Tienen onder de loupe werd genomen Leiderschap heeft volgens Van Tienen niets te doen met de „volkse gedachte" Op een vraag van de president bevestigde hij. dat het ook een parlement kan zijn. De ze oproep had niets te maken met de N.E.S.B,, aldus verdachte, de ver gadering ging in verband met de ge ringe belangstelling niet door. Hij wilde een bewvging, die als overkoepelende organisatie kon die nen voor de vele organisaties, waar in thans talloze ex-politiek^ delin quenten betrokken zijn. Ook wilde hij contact leggen met partijen, die het nationaal bewustzijn ten grond slag hebben. Het „hoofdbestuur" be staat uit afgevaardigden van de lan delijke bewegingen. Deze in Zweden zetelende raad stelt de richtlijnen voor de bewegingen vast Zij hebben hieraan te gehoorzamen eri mogen geen eigen politiek voeren. Uit Ame rika waren aan de Europese sociale bewegingen twee bladen toegestuurd, die „druipen van de Joden-haat" Men zond die lectuur om tot samen werking te komen. Volgens Van Tie nen werd dit niet alleen afgewezen, maar samenwerking verboden op straffe van uitsluiting, hetgeen ge schiedde met een Zwitserse groepe ring. Voorts beweerde hij, dat er vrij heid van drukpers werd voorgestaan alsmede vrijheid van vergadering. Neo-fascisme Verdachte Wolthuis zocht een „vorm van staatsbestel, die als de gulden middenweg tussen de huidige z.g. de- Newton en Leibnitz 726. Dit is werkelijk geen hoekje waarin we een verhandeling op touw kunnen ■zetten over differentiaalrekeningof over het omgekeerde daarvan, de in tegraalrekening. En we behoeven ons over onze onwetendheid op dit gebied nog niet eens te schamen ook, want tot ver in de 18e eeuiv konden slechts de grootste wiskundigenzoals New ton, Leibnitz, Fermat, e.a. deze me thode hanteren, en eerst daarna wist Bernoullis dit middel zo populair te maken, dat ook mindere geesten, zo als professoren in de wiskunde, zich hieraan waagden. Zelfs een ontwik kelde dagbladlezer behoeft dus waar lijk niet schuldbewust in een hoekje te kruipen, omdat hij de differentiaal rekening niet beheerst. We wilden van die wiskundige me thode dan ook alleen maar vertellen dat zij in de 17e eeuw was uitgedacht als een middel om allerlei problemen op te lossen, vooral op het gebied van raaklijnen en hellingen van kromme lijnen, en ook voor het berekenen van lengten, oppervlakten en inhouden van figuren die men van tijd tot tijd nog niet had kunnen benaderen of aanvatten. Zoals het met zoveel nieuwe vondsten gaat: ook hier waren er ge lijktijdig twee ge gadigden aan de markt. En het wa ren zeker niet de kleinste figuren die met een nieu we methode kwa men. D eerste was Newton, die zijn methode in 1666 bedacht, maar haar eerst in 169S publiceerde. De werk- ■toijze van de geniale Leibnitz was ech ter aanzienlijk eleganter en hij ge bruikte een formulering die ook thans nog de onze is. Leibnitz bedacht zijn methode in 1675 dus later dan Newton maar hy publiceerde haar eerder, t.w. in 168If. Uiteraard? is toen een bittere strijd ontbrand tussen En gelsen en Duitsersmaar daar zullen we ons verder niet in verdiepen. Voldoende zij te weten dat de En gelsen zo'n grote verering voor de grote Newton hadden, dat men daar te lanao diens methode en schrijfwijze van de differentialen en de integra len overnam, terwijl het vasteland zich hield aan de veel eenvoudiger notatie van Leibnitz. Met dat gevolg, dat op unskundig terrein het vasteland enor me sprongen vooruit maakte en tal rijke wiskundige geniën opleverde, terwijl Engeland ten achter raakte door het eigenzinnig vasthouden aan een nationale methode, die vrijwel niemand kon hanteren, zodat ook nie mand de sprong kon maken van de 17de eeuwse naar de moderne iois- kunde. Die sprong doet ons overigens weer aan iets heel anders denken, n.l. of het waar is dat een zilveren lepel kan voorkómen dat een glas springt wan neer het met heet water wordt vol- mocratische structuur van ons land en de autoritaire vorm van bestuur in staat". Hij erkende, dat dit neo-fascisme is. Van Tienen ontkende desgevraagd de autoritaire staatsgedachte niet In een boekje over de beginselen van de beweging wordt o.a. gezegd, dat de regering, die op grond van haar bij 4-jaarlijkse nationale verkiezingen ge bleken volkswil wordt gevormd, bo ven de partijen moet staan om haar programma met kracht tot uitvoering te kunnen brengen. Volgens Van Tie nen heeft Eisenhower ook vier jaar lang de macht Vervolgens kwam de ondervraging op zijn persoonlijke houding in de oorlogsjaren. Hij was S.S.-er aan het Oostfront en werd tot acht jaar veroordeeld. President: „Het is een feit. dat u zich in het \«erleden aan de zijde van de vijand hebt geschaard. Zoudt u zo iets in de toekomst weer juist achten?" Van Tienen: „Neen, mijnheer de president". „Dus u bent van houding veran derd?" Van Tienen: „Dat is een onjuiste conclusie". President: „Maar u geeft toe, dat uw houding verkeerd is geweest'" Van Tienen: „Dat heb ik niet ge zegd. Mijn houding na 10 Mei is ver klaarbaar". Hij legde uit, dat hij in die dagen door de gevluchte Nederlandse rege ring ter dood was veroordeeld Dit werkte er toe mede, dat hij zich by de Duitsers meldde. Wolthuis meen de, dat zijn houding destijds juist was. Requisitoir In zijn requisitoir nam mr Bakho ven een memorie van grieven door. die Wolthuis aan het Hof voorlegde Hij wenste nietigverklaring van de dagvaarding omdat die geen voldoen de feitelijke omschrijving van de ge pleegde feiten vermeldt Na de arres ten van de Hoge Raad heeft dit ver weer geen succes, aldus mr Bakho ven. Verschillende andere punten werden door de procureur-generaal bestreden, die sprak over „gecamou fleerde organisaties" die hetzelfde streven hebben als de N.S.B Ver dachten zijn overtuigde nationaal- socialisten. die samen een po,:tieke partii hebben opgericht. Uit h I ge schriften bliikt duidelijk hun atio- naal-socialistisch streven De raads heer van Van Tienen achtte de ten lastelegging niet bewezen Hij vrpeg vriisoraak subs ontslag van rechts vervolging op grond van het niet ver bindend zijn van het Londense be sluit. De verdediger van Wolthuis meen de. dat men op grond van de Lon dense besluiten ook uiterst links ge oriënteerde organisaties kan liquide ren. Ook hij vroeg vrijspraak Van Tienen meende, dat de rechtbank ..uitsluitend op grond van ons natio- naal-soeiabstisch verleden en de na- tionaal-socialistische terminoWie, die wij gebruiken", besloot de NES B. als een verboden vereniging te be stempelen. Mr Wolthuis hoogte dat men geen straf zou opleggen. Hii ver trouwde nog eens in zijn burgerrech ten hersteld te worden. Met gevange nisstraf kan hij niet in zijn vak te rugkeren. Uitsnraak oo 4 Februari a.s. De zitting duurde van kwart over twee tot des avonds 7 uur. EEN ENCELS OORDEEL Investeerders worden weggekeken Het Londense dagblad „The Times" bevatte Donderdag een artikel, waar in Indonesië wordt afgeschilderd als een land, dat zich in de greep bevindt van wanorde en onrust. De schrijver van het artikel, die kortgeleden Zuid- Oost-Azië bezocht, schrijft, dat se dert de totstandkoming van de repu bliek Indonesië meer mensen werden gedood en meer zinloze schade aan eigendommen werd toegebracht dan tijdens de strijd tegen de Nederlan ders na de oorlog. Er zijn maar wei nig tekenen van vooruitgang in het herstel van de orde. De gewapende leden van de Daroel Islam, die vermoedelijk niet meer dan 5000 man omvatten, hebben in een uitgestrekt gebied het staatsbe stuur vernietigd. Voor millioenen Ja vanen betekent de Daroel Islam de regering. Zij int belastingen roept jonge mannen onder de wapenen en voert een hardvochtig rechtsbewind, dat een mengsel is van de oude Mo hammedaanse wetten en modern Europees politiek terrorisme. De wetteloosheid beperkt zich niet tot Java of tot Mohammedaanse fa natici. Ook op de Molukken en Ce lebes heersen verwarde toestanden. Op Celebes, een der mooiste eilan den, kan men niet veilig de hoofdstad Makassar verlaten. Op Sumatra hebben zich herhaal delijk daden van ontrouw en gebrek aan gehoorzaamheid bij leger en be stuur voorgedaan. Geen enkel minis terie in Djakarta kan er zeker van zijn, dat zijn politiek en aanwijzin gen zullen worden uitgevoerd. Dik wijls worden zij genegeerd en soms in het openbaar gehoond. De communisten hebben terrein gewonnen, ondanks de arrestaties op grote schaal twee jaar geleden. Het is onvermijdelijk, dat Indone- sië's economie hierdoor wordt ge troffen De buitenlandse handel en buitenlandse hulp hebben te liiden en investeerders worden weggekeken. Men komt' langzaam tot het besef dat het bereiken van de onafhanke lijkheid geen doel op zich was. doch slechts het einde van een tijdperk betekende. De revolutie, die dit tot stand bracht, is nog niet geëindigd Dit geeft wellicht de huidige toestand weer, de rest is slechts symptoma tisch. Een overzicht van een weg j Kerkwerve, nog drassig doch droog! Over honorarium van huisartsen De commissie-Van Schaik, bestaan de uit de voorzitter, drie vertegen woordigers van de Vereniging voor huisartsen en drie van de zieken fondsen, welke de taak op zich had genomen een oplossing te zoeken voor het conflict over de artsenhonoraria voor de behandeling van ziekenfonds patiënten, heeft intern overeenstem ming bereikt. Het ligt in de bedoeling Zaterdag een definitieve tekst voor het accoord op te stellen Deze zal dan zo spoedig mogelijk aan de Vereniging van huis artsen en aan de ziekenfondsvereni ging worden voorgelegd en daarna worden behandeld m de ''er gade ring Keten van „atoombases" over de gehele wereld De Amerikaanse luchtmacht heeft het plan, een keten van opslagbases voor haar speciale wapens waaronder atoombommen, over de gehele we reld aan te leggen. Dit plan is aan het licht gekomen, ladat de republi keinse senator Francis Case. voor zitter van een subcommissie van de Senaat voor de strijdkrachten, had bekend gemaakt, dat zijn commissie 11% millioen dollar heeft gevoteerd voor de aanleg van „depots voor speciale wapen". van de Ziekenfondsraad van 28 Jan. Tenslotte zal de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, de heer Suurhoff, zijn goedkeuring aan het accoord moeten geven. Volgens de „N. R. Crt." wordt ook in het thans bereikte accoord uitge gaan van een vergoeding aan de art sen van 7 per patiënt per iaa.Maar daarbij heert men gedacht aan ver mindering van het aantal zielen per arts, volgens een degressieve schaal, hetgeen ae volksgezondheid ten goede zou kunnen komen. Aldus zou de ho gere uitgave verantwoord kunnen worden. Tenslotte zou men willen voorstellen de bijslag voor ouden van dagen met een bepaald bedrag te ver minderen. Het Wereldgebeuren Herdenking van Lenins sterfdag Ter gelegenheid van Lenins sterf dag Lenin overleed 30 jaar gele den ïeeft Pjotr Pospelow, secreta ris van de centrale commissie van de Sowietrussische communistische par tij, in het Bolstoi-theater te Moskou voor ongeveer 2000 partijleiders ver klaard. dat de Sowjet-Ume de theorie van Lenin volgt, volgens welke de Sowjet-Unie en de kapitalistische lan den in vrede naast elkaar kunnen voortleven. VOOR HET EERST IN VIJF JAAR Maandagmorgen half tien: drie minuten stilte in West-Berlijn goten? M. Petition. „Dit zal de eerste maal in vyf jaar zijn", aldus Foster Dulles vóór zyn vertrek naar Berlijn op een vlieg veld van Washington, „dat de Ver enigde Staten. Groot-Brittannië en Frankrijk met de Sowjet Unie onder handelen. Wij vertrekken met een moeilyke doch hoopgevende opdracht naar Berlyn. Het gaat thans om de toekomst van Europa Zal Duitsland herenigd kunnen worden en znllen dit land en de rest van Europa ge zamenlijk de weg des vredes kunnen gaan? Of zal het noodzakelijk zyn divi sies te vormen hetgeen Europa weer de bakermat van een nieuwe oorlog zou maken? Wij zullen te Berlijn geen definitief antwoord op deze vra gen krijgen. Doch het verloop der Berlynse besprekingen zal wel een sterke aanwijzing zijn om te weten te komen, hoe de definitieve ant woorden znllen luiden". De burgemeester van West-Berlijn. dr Waiter Schreiber, deed een beroep op de West-Berlijners Maandagmor gen te half tien drie minuten stilte in acht te nemen wegens het begin nen der conferentie. Op deze wijze kunnen zij uiting geven aan hun vu rige wens, dat er in Duitsland vrije algemene verkiezingen zullen wor den gehouden en dat er een verenigd Het moderne stadhuis van Kort gene met het aardige torentje vormt een aantrekkelijk élement in de bebouw de kom van het stadje. Foto P.Z.O. Duitsland tot stand zal komen. In zijn verklaring zeide Foster Dul les voorts, dat er ook voor de Ver enigde Staten veel op het spel staat Hij meende, dat er thans een nieuw en krachtig Europa zal komen. Rus sische pogingen om het vruchtbare samengaan der Westerse mogendhe den te dwarsbomen zullen nergens toe leiden. Eresaluut Met een eresaluut van negentien schoten wordt Berlijn vanmiddag in gewijd als conferentie-oord Die scho ten worden op het Tempelhof afge geven. het bekende vliegveld in het hart van de stad Molotow komt van daag of Zaterdag op het in het Rus sische deel der stad gelegen vliegveld Schönefeld. Daar wordt ook een delegatie van continentaal China verwacht, die aan de Oostelijke kant als de belangrijk ste waarneemster der conferentie zal gelden De zending van deze delega tie wordt gezien ais een aanwijzing dat de bijeenroeping van een vijf-mo gendheden conferentie met China als een van de voornaamste Rnssischp doeleinden der conferentie kan wor den beschouwd. Met de voorbereiding is het de laatste tijd van een leien dakje ge gaan. Gisteren was alles druk in de weer om het eerste conferentiege bouw. het sedert jaren verlaten ge bouw van de Geallieerd eBestuurs- raad. een laatste goede beurt te ge ven. Drie kilometer verder hebben de Russen gisteren hun eerste maatrege len getroffen In hun massale gloed nieuwe ambassadegebouw aan „Unter der Linden" behoeft weliswaar niet extra gepoetst te worden, maar daar voor in de plaats werd voor extra veiligheid gezorgd. De politieke sfeer in Berlijn is uiterst rustig FransDuitse toenade ring als redmiddel tegen .Adenauers SS.-Europa" wordt dagelijks door de bladen van de Sowjet-zöne gepropa geerd. Als eerste vrucht van de con ferentie voor Berlijn zelf kan het her stel van enkele communicatie-midde len. tussen de twee delen van de stad worden genoemd De in Berlijn neer gestreken journalisten ondervinden geen enkele belemmering bij hur be zoeken aan het communistische <^ads- deel en zij gunnen zich gaarne het genoegen van een goede maaltijd in een van de Intourist-restaurants. Filosoof De kaarttekenaars, die In 1919 de jeugd en de ouderen verrasten met nieuwe atlassen, welke de gewijzigde grenzen van Europa toon den, misten op die kaarten een eeu wenoud cliëntje. Montenegro, net land van de zwarte bergen, het land dat in ie middeleeuwen de vaan van de Servische vrijheid had hooggehou den tegen de Turken, was opgeslokt in het nieuwe Joego-Slavië. Uit dat landje met zijn versnip perd klein grondbezit, met zijn arme, maar dappere tabaks- en veeboeren, is Milowan Djilas afkomstig. Enkele dagen geleden was Milowan plotse ling in het nieuws Niet als vice-premier van Joego- Slavië, en niet als voorzitter van het parlement, maar als filosoof. Hij had nagedacht over de toekomstige ont wikkeling van zijn volk en hy vond, dat het nu maar eens uit moest zijn met de bevoorrechting van de com munistische party. Er moesten vrye verkiezingen komen, iedere burger moest gelijkberechtigd zijn en vooral moest de strijd worden aangebonden tegen de bureaucratie, die 'n nog er ger vijand "an het socialisme was, dan het zozeer gesmade kapitalisme. Dat alles schreef Djilas in het blad Borba. Men publiceerde zijn stukken, omdat hij nummer drie stond op de lijst van machtige mannen in het land van Tito. Hij pakte niet alleen de kleine bu- reaucraatjes bij de kraag, maar ook de groten. Onmenselijk noemde hij de vorming van een groep „hoge functi onarissen" rondom Tito. Als voor beeld van de onmenselijkheid vertelde hij, dat door die functionarissen en hun lieftallige vrouwen de jonge echtgenote van de stafchef generaal Peko Dapstjewitsj was uitgestoten van het maatschappelijk verkeer. Re den: mevrouw Dapstjewitsj die in 1945 de prille leeftijd van dertien ja ren had Dereikt was geen lid van de partij geweest! Toen werd Tito boos en op z$n bevel staakte Djilas de artikelensene. Hij werd voor het uitvoerend comité van de partij gedaagd om gevonnist te worden. Nen ontnam hem alle baantjes en stootte hem uit de party, ondanks de tranen van berouw, die hg stortte en ondanks twee gepubli ceerde verklaringen, waarin hij zijn schanddaden beleed. Zo gaat dat al tijd in een communistisch land. Men vertelt, dat de herrie rond om Djilas begon op Nieuw jaarsdag. Tito vertoefde met zijn echtgenote in een van zijn zeven of acht villa's. De hoge partyfunctio narissen boden aan het echtpaar Ti to hun goede wensen aan en ze had den de spotprenttekenaar Jeschek meegebracht, die een aantal venijnige caricaturen had getekend van de fi losoof Djilas. Tito lachte luid. De partijfunctionarissen knikten elkaar toe en begrepen. Het lot van Djilas was bezegeld. Tito las de artikelen en sprak zijn banvloek uit. Dat gaf toch wel een schok in het land. Djilas was de jongste en meest begaafde van de leidende communis ten in Joego-Slavië Menzag deze veertigjarige, knappe man, graa,g in vele gezelschappen. Tot 1948 was hij een verwoed aan hanger van Stalin. Nadien keerde hjj zich zo heftig tegen Stalin, dat men er wel wat verbaasd over was. Arg waan kreeg men pas toen een broer van generaal Dapstjewitsj de broer is ook generaal naar Rus land probeerde te vluchten. Men greep die broer aan de Bulgaai se grens, men veroordeelde hem tot 16 jaar tuchthuis en men stelde vast, dat de beide Daptsjewitsjen toch wel erg dik bevriend waren met Djilas, Nu is Djilas gevallen. De stafchef is nog in functie. Voor hoe lang? Nie mand kan het zeggen! Twintig jaren geleden was Djilas student in de lilosofie aan de uni versiteit van Belgrado.... Toen al was hij communist in merg en been. De politie greep hem van tyd tot tyd en liet hem weer vrij Zo iemand bekeert zich gemeen lijk niet meer op oudere leeftijd tot de democratie of tot een anti-com munistische maatschappyvorm. Daarom is men er wel zeker van, dat niet de Westerse landen achter Djilas staan. Men vraagt zich echter argwanend in Belgrado af of Rus land hier achter zit en of de „Stalinis ten" in Joego-Slavië weer aan de macht willen komen. Reeds heeft men vastgesteld, dat Djilas duizen den aanhangers heeftdat een zuivering van de communistische party wellicht voor Tito het einde zou betekenendat dan de Sta linisten met kans op succes een greep naar de macht kunnen doen. Zo gaat dat altyd in een commu nistisch land: er is een nimmer ein digend gevecht om de macht. EEN BOEKJE OVER, Bijenteelt. Dit boek over he" imkeren met de modernste methoden werd door de schrijver samengesteld op verzoek van Hollandse en Belgische bijenhou ders. Steeds meer verdwijnt de onprac- tische en onproductieve korf om plaats te maken voor de kast, maar ook de teelt in kasten dient te wor den aangepast aan meer moderne methoden, die Schotman ook voor ons land mogelijk acht. Schotman heeft in 33 hoofdstuk ken de gehele practijk in korter of langer pericopen doorgenomen Zo, dat ook ae beginnende imker (door het kort aangeven van de kleine practische kneepjes) langzaam in de stof kan groeien. Het boek bereikt daardoor niet alleen de groot-imker, maar is tevens een waardevol bezit voor ieder, die de bijenteelt beoefent. Vele duidelijke schetsjes van con structies, stapelmethoden en opstel lingen in de orje-nstand brengen de behandelde stof dichter bij de lezer, terwijl een gedetailleerde inhoudsop gave en een uitgebreide index het opslaan van een bepaald onderwerp zeer vergemakkelijken. Een boek, waar .jaar elke gevor derde imker dadelijk zal grijpen maar door de vele nuttige wenken tevens zeer geschikt voor de kleinere byen- houder. Z. Johan W. Schotman. Het stapelkast- systeem als grondslag voor produc tieve bijenteelt. Uitgave: De Tijdstroom, Lochem.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 5