Monte Carlo verwacht massale aankomst van deelnemers Tussen Amsterdam en Parijs VELER MEDEWERKING VOOR DE B00MPLANTACTIE LAXEER-AKKERTJES 4 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 21 JANUARI 1954 AANTAL STRAFPUNTEN MINIMAAL Gatsonides niet optimistisch De organisatoren van de sterrit naar Monte Carlo liepen Woensdag met sombere gezichten rond. Want de schaarse inlichtingen, welke men in het vorstendom ontvangen had, wezen duidelijk op een te verwachten massale aankomst van de deelnemers tussen Donderdagmiddag (vandaag) 12 uur en 8 uur in de avond. Het aantal straf punten, dat op de talrijke controle plaatsen moest worden uitgereikt, bleek, voor zover men het Woensdag kon zien, minimaal te z(jn. In totaal zfln, naar bekend, 3G3 équipes uit de 8 Europese steden vertrokken en men neemt aan, dat 340 zich in de loop van vandaag zullen melden aan de eindcontrdle op de Quai Albert premier te Monte Carlo. Bij deze 340 teams zullen er dan nog wel een paar zgn, die strafpun- ten in hun boekje hebben staan, maar de voorspellingen luidden, dat een record aantal deelnemers zonder strafpunten dc 3300 km vandaag zul len hebben afgelegd. Gelukkig heeft men te Monte Carlo, voor de eerste maal in de ge schiedenis van de sterrit, een regel matigheidssnelheidsproef tijdens de tocht tussen Cap en Monte Carlo in gelegd, zodat men vandaag reeds 'n voorlopig klassement kan opmaken. Want anders zou men wel een beetje met de handen in het haar hebben gezeten. 280 deelnemers passeerden gisteren Amsterdam, waarvan 105 Uit Monte- Carlo, 89 uit Glasgow, 41 uit Stock- Moerdijkbrug eind 1955 dubbel spoor Werk vordert goed De werkzaamheden voor de ver nieuwing van de Moerdijkbrug vor deren gestaag. Zoals destijds is be richt, zal de nieuwe brug dubbel spoor krijgen en bestaan uit een brug ï"53bra«e„TalT!o8StmS'l'rUï?drei? M°nte C"'° op"tM met'uitioHdïrii| lïïfrc leze bïSggen df ftenajüt-ploeg Vial- worden er drie ter nlnatse en twee I Paimel, die nog niet was gearri- ta Do^reht eebouwd VernraedèlSk 1 veerd toen de uit Monte Carlo ElSen FefraaïTop T'T?£ Sfer^elln2^^ Sfë SttSFSSiJSSSS&S!" Nadat de Fransman Houel met Al- 1 fa Romeo te Mont Lucon was door- holm, 15 uit Oslo en 30 uit Mllnchen. Dr. Posthuma, de „Rally-doc", deelde mede 47 patiënten te nebben behandeld, van wie 40 met wegens vermoeidheid ontstoken oogleden. Verder waren het ongevallen van maag- en darmklachten. Bij de route contróle in Den Haag was het in de vroege morgenuren van Woensdag rustig toen de laatste deelnemer, de Duitser H. Becken, zich had gemeld en Brussel tegemoet reed. Een van de eersten, die Parijs ver lieten was de Nederlandse équipe BlansjaarSellies met D.K.W. De équipe P. W. HartmanSmith (G. B.) met Daimler en Buchanan-Harte (G.B.) met Riley, staakten de strijd op Nederlands grondgebied. In de omstreken van Antwerpen is de Simea van de Franse ploeg Viazza-Piot, te Monte Carlo gestart, verongelukt. De beide inzittenden zijn in een ziekenhuis opgenomen. Bij zijn aankomst te Parijs vertelde onze landgenoot Gatsonides, de win naar van de rally 1953, thans met Ford Zephyr te Lissabon gestart, dat hy niet verwachtte dit keer als win naar uit de bus te komen. Aan de contróle te Bourges meld den zich alle rijders uit de richting stukken van 104 meter, die samen een brug zullen vormen. Op deze steiger zullen dit jaar 6 stukken (drie bruggen) worden ingevaren De overige vier stukken (2 brug gen) worden door Penn en Baudum in Dordrecht vervaardigd en in 1955 ingevaren. Het ligt in de bedoeling de Moerdijkbrug met dubbel spoor eind volgend jaar in gebruik te ne men. Amsterdamse Beurs 19 Jan. 20 Jan. Bank v. Ned. Gem. 4% 108% 108% Bank v. Ned. Gem. 0-5-10 128% Nederland 1948 (3%) 99% 99% Nederland 1947 (3%) 3 99% Nederland 1937 3 97 97% Dollarlening 1947 3% 95% 95% Investeringscertificaten 3 101% 100% Nederland 1962-64 3 101% 101% Nederland N.W.S. 2% 79 79 Ned. Indië 1937 A 3 99% 98% Grootboek 1946 3 98% 98% Nat. Handelsbank 132 131% Ned. Handelmij. 170% 170% A.K.U. 190% 187% Bergh's en Jurgens 280% 280% Calvé-Delft 143 143 Centrale Suiker 189 190 Kon. Ned. Hoogovens 174% 175 Unilever 231% 231% Ned. Kabelfabrlek 233 236 Philips 208 208 Wilton-Feijenoord 189 190% Billiton 317% 320b Kon. Petroleum Mij. 351% 352% Amsterdam Rubber 110 109% Holland Amerika Lijn 147% 148 Kon. Paketvaart 129% 130% Rotterdamse Lloyd 133% 133% Ned. Scheepvaart Unie 137% 137% Stv. Mij. Nederland 143% 143 H.VA. 128% 128% Deli Mij. 107 107% B'altimore-Ohlo 19% Missouri K.T. 4% 4»% New York Central 19% 20% Pennsylvania 18% 18% Anaconda 32 32% Bethlehem Steel 51% 52% General Motors 61% 63% Intern. Nickel 36 38% Kennecott 67 67% Republic Steel 48 48% U.S. Steel 39% 40 North American Cy. 22% b 22 Mldcontinental 66% 66% Shell Union 78% 79 Tide Water 20% 20% Kon. Mij. De Schelde N.B. 121% 120% ;ekomen passeerde als tweede équipe jiet Nederlandse duo Blansjaar-Sel- lies met D.K.W. Ook hier was het commentaar weer: eigenlijk te ge makkelijk en jammer dat er geen sneeuw ligt. Brandstichting in de Zware straHen geëist De Utrechtse rechtbank behandelde gisteren de zaak van de vermoedelij ke brandstichting in liet restaurant „De Djumpol" te Loosdrecht in Sept. .1. De garant B. verkeerde in moei- ..jke omstandigheden. Tijdens een drinkpartij: schijnt er openhartig over te zijn gesproken, dat het B. wel een paar rooie ruggen waard was, als de tent afbrandde. Ook de bootbouwer V. zeide bij herhaling, dat B. gered moest worden. De 26-jarige D. H. M., een vertegenwoordiger te Loosdrecht. dronk stevig mee. De stemming was op laatst zó, dat hij uit baldadigheid op een der closets een rol papier in brand stak. Men brak op om het feest elders voort te zetten. V. verklaarde in de auto, dat er tien mille te verde len zou zijn, als de zaak in de fik ging. Dit althans volgens getuigenis van de anderen, maar V. ontkent dit. M. zeide. dat V. met hem mee terug ging naar het restaurant en dat hij zelf daarna een stuk papier in brand stak, waarmede vervolgens een riet mat werd aangestoken. Hij ontkende dit niet maar bleef volhouden, dat V. hem daarbij vergezeld had. De Offi cier van Justitie verklaarde zich over tuigd, dat M. inderdaad de brand heeft gesticht, maar hij acht V. en B. de morele daders. Tegen M. werd 12 maanden gevangenisstraf geëist met aftrek, waarvan 2 maanden voor waardelijk. Tegen de 38-jarige boot bouwer V. een jaar en drie maanden ter zake van opzettelijke uitlokking van dit misdrijf'en tegen de 33-jarige gerant B. dezelfde straf, in dit geval evenwel met aftrek. De verdedigster ririi van B. omdat hij fleitte vriji aan uitlokking schuldig maakte noch aan brandstichting. Na raadkamer gelastte de rechtbank B. voorlopig op vrije voeten' te stellen. Uitspraak op 2 Februari. Bijeenkomst in Goes Vrije Universiteit Ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan In de Geref. Kerk te Goes werd Woensdagavond onder het motto „De Meiboom in de Kap" een drukbezoch te bijeenkomst gehouden ter gelegen heid van het 75-jarig jubileum van de Vrije Universiteit. De leiding be rustte bij ds. J. van der Leek uit Ka- pelle, die na opening op de gebruike lijke wijze, wees op het doel van deze vergadering, namelijk om te komen tot een jubileumbijdrage van een mil- liocn gulden voor de stichting van een gebouw voor de medische faculteit. In het kort schetste hij daarbij nog het ontstaan van de V.U., waarbij hg herinnerde aan het pionierswerk van dr. A. Kuyper, dr. H. Colnn en prof. Lindeboom. Nadat „Jubilate Deo uit Goes, onder leiding van de heer J. van Westen, enkele liederen had ge zongen, was het woord aan de eerste spreker van deze avond, prof. R. Schippers, hoogleraar aan de V.U. Deze lichtte het plan voor de feest gave toe en riep voorts nog de begin jaren van de V.U. in de herinnering. Terwijl men begon met 5 studenten, studeren er thans 1600 tot 1700 jon- Eelui. Er moet een compleet afgeron- e universiteit komen. De medische afdeling is nog hier en daar verspreid, doch zij moet één geheel worden. Ver der wees prof. Schippers er nog op, dat de wetenschap moet worden be oefend in het licht van de Schrift. Het onderzoek zal zijn een onderzoek van de mens als schepsel Gods. Het werk in de wetenschap moet zijn het prijzen van de Heere en dan wordt onze zaak Gods zaak. Nadat mevrouw M. WielengaQuelle uit Rotterdam op verdienstelijke wijze enig proza had gedeclameerd en een geluidsfilm over de V.U. was vertoond, liet het koor zich nogmaals horen. Ds. J. E. Booij uit Yerseke sprak daarna het slotwoord. Hij wekte de aanwezigen op aan het werk te gaan en te zor gen. dat de feestgave er komt. De V. is nog lang niet waar ze zijn moet. Alle zonen en dochteren moeten aan haar kunnen worden toevertrouwd. God heeft de V.U. gezegend, adeldom Tet samenzani daarop deze ges) beëindigd. LEZERS SCHRIJVEN. Gedenken in eenheid. In uw blad van 19 Januari trof mij het artikeltje van de Geref. Gem. over de herdenking van de le Fe bruari 1953 in de Grote Kerk te Goes. 1 Februari 1953 staat voor immer gegrift in ons aller hart, als één van de dagen van grote rampspoed. Hoe is er in die dagen gewerkt door allen (ook Gereformeerden) om het ontzaggelijke leed enigerma te te lenigen. Hoe was ons volk één groot gezin. Ja, hoe stond zelfs de gehele wereld gereed om ons volk te steunen en te schragen tegen het niets ontziende water. Het is niet aan mij als buitenker kelijke te oordelen over het uit te voeren Requim. Laten wij gedenken in éénheid, hoe dit gebeurt, och laten wij samen het hoofd buigen. Laten wrj samen proberen, in naam van hen, die zo smartelijk omkwa men. met ons Koningshuis één fa milie te zijn. C. VAN GINKEL Goes, Scheldestraat 22. VERGOKT GELD VOOR NUTTIG DOEL. In Nederland werd in 1953 12% van de omzet der totalisators uitgekeerd aan fokpremies en prijzengelden. Die 12% belopen 't lieve sommetje van f 935.000. Die verhouding ligt in Neder land zeer gunstigvergeleken bij Frankrijktvaar men slechts tot U d 5% komt. In Amerika is alles echter veel beter en groterzegt men wel. Dat gaat echter niet op. De New Yorkse baan Yonkers Raceway, no teerde tijdens 82 avondcourses 1.6Jjt.7Sl4 bezoekers, dat wil zeggen 20.000 per keer! De toto zette 99.883.843 om, maar aan prijzengelden e.d. werd slechts $2.221.150 uitbetaald, iets meer dam 2J2% dus. Is de Nederlan der dan zulk een enorm gok ker? Neen, zegt het blad „Sport en Fokkerij". De Fransen ver gokken jaarlijks bjj de paarden rennen voor 15 per hoofd, ter wijl wy slechts 0,75 per hoofd ver jaar uitgeven om onze gok lust wat de courses betreft, te bevredigen. 80% van die 75 cent komt dan nog terug, zodat de Nederlander de som van 15 cent kwijt raakt! Dat kleine be drag vat0 J5 verzekerd ech ter de bloei van de paardenfok kerij en levert een zeer groot aantal mensen hun dagelijks werk op, waaruit roei blijkt, dat het vergoktegeld een zeer nuttige weg opgaat. ZATOPEK MOET KIEZEN Zatopek heeft verteld, dat het hem niet mogelijk zou zijn op de Europese kampioenschappen te Bern zowel aan de 5 en 10 km, als aan de marathon deel te nemen. Deze nummers wor den namelijk alle op één dag ge houden. De Tsjech toil beslist de 5 km lopen, maar tussen de 10 km en de marathon moet hy kiezen. Hi) dacht wel, dat het de marathon zou worden, daar hij voor die afstand 43 km een zwak heeftDe „loco motief" is van mening, dat hij na nog enkele keren de ma rathon gedraaidte hebben zijn tijd van Helsinki belangrijk zal kunnen verbeteren. Zatopek verzekerde, dat de 5000 m het hoogtepunt van de kampioen- momenteel veel sterke athle- ten," aldus de Tsjechische hard loper, „in het byzonder Kuts, Ptrie en Kovacks. Het is hele maal niet zeker, dat ik in Bern zal winnen. Kuts bijv. is van grote klasse en ik denk, dat hij de eerste zal zijn, die het we reldrecord van Gunder Haegg verbetert. Ik verheug mij daar over zeer, want Kuts is een leerling van my. We houden ge regeld contact met elkaar en hy traint volgens mijn richt lijnen." Zatopek verklaarde, dat hij in het vervolg alleen nog maar aanvallen zal doen op we reldrecords van afstanden bo ven de 10 km. ,JDe records op de 5 en 10 km zijn van die aara, dat men in een race het verlies van enkele seconden niet meer goed kan maken. Op de 25 en 30 km heeft een athleet tenmin ste nog gelegenheid om een ogenblik op adem te komend) en het is mogelijk het tempo naar de tussentijden te rege len. Tenslotte zei de Tsjech, dat hij aam het eind van het seizoen zou proberen verschillende re cords op de lange afstand te breken. DEMOCRATIE OF AUTOCRATIE? Wat is nu het beste lichaam voor het kiezen van een natio nale voetbalploeg, een commis sie, waarvan de leden door stemming uitmaken of één man die geheel alleen de beslissin gen neemt Op dit gebied is er in de verschillende voetballan den nogal wat verschil. Na een periode van nederlagen voor het nationale team, pleegt men het systeem wél eens te veran deren, in de hoop, dat daar de fout zat. De heren Pozzo in Ita lië, Gaston Barreau ia Frank rijk en Walter Nausch, alleen heersers by uitstek, zyn op gevolgd door elftalcommissies. Het gaat zo vlug, dat in Italië die commissie al weer door een dictator is vervangen, namelijk Czeisler. Autocraten vindt men thans nog in Duitsland, waar Herberger de scepter zwaait, de Ierse Vrijstaat (Carey) en Noord-Ierland, waar Dohnerty de ploeg „maakt". In Schotland voelde men er veel voor de be kende trainer Matt Bushby de samenstelling van het elftal in handen te geven. De Schtose Voetbalbond was er echter hele- tnaal niet happig op en ver klaarde, dat men nu juist geen spelkenner daarvoor nodig had! In Nederland houdt men het nog maar by de oude vertrouio- de K.G. De KNVB zal er ten minste nog wel niet zo gauw toe overgaan de samenstelling van het oranjeteam bijv. aan een bekende clubtrainer op te dragen DUIZENDEN RAAMBILJETTEN Nederland beplant Schouwen-Duiveland. De dijken op Schouwen en Duiveland zqn dicht en de beproevingen tijdens de Januari-stormen hebben geleerd, dat ze goed dicht zijn. De wederopbouw kan beginnen en het normale leven dient zo snel mogelijk te worden hervat. Daarvoor zullen niet alleen huizen moeten worden gebouwd, doch om 't eiland tot een volwaardig bewoonbaar oord te maken zal op korte termijn de her planting een feit moeten worden. Doordrongen van deze noodzakelijkheid, zette ie stichting „Nieuw Schou wen en Duiveland" haar boomplantactie op touw, welke rond 1 Februari 1954 haar hoogtepunt zal krijgen. Het propaganda-apparaat ziet zijn taak verlicht door medewerking van diverse bedrijven, instellingen er. personen. De gemeente Amsterdam verzorgt de verspreiding van duizenden grote en kleine raambiljetten, welke straks, opgehangen voor de ramen van ban ken, scholen, hotels enz., de aandacht van het publiek zullen vestigen op de mogelijkheid tot medewerking aan de herbeplanting van Schouwen en Dui veland. Circa anderhalf millioen bo men zullen nodig zijn en voor elke ge storte twee gulden vijftig op giro 1384 ten name van de stichting zal een boom kunnen worden aangeplant. Bij alle bankinstellingen over het ge hele land zullen binnenkort boom-cer tificaten verkrijgbaar zijn. Elk certi- Opheffing douanepost te Lillo De douanepost te Lillo stroomaf waarts van Antwerpen zal weldra, waarschijnlijk in de loop van Febr. of uiterlijk 1 Maart worden afgeschaft Voortaan zal de contróle te Antwer pen of in Nederland geschieden. De post te Lillo was vaak de oorzaak van aanzienlijke vertraging in de binnen vaart. Een beperkte dienst zal te Lillo blijven voor de plaatselijke controle en voor het toezicht op jachten en mosselschuiten. Voor Antwerpen bestemde ladin gen zullen thans, in plaats van door de Belgische douane te Lillo, behan deld worden door de Nederlandse douane te Hansweert en Terneuzen. ficaat kost f 2,50 voor de kosten van 1 boom. Bijzondere medewerking ondervindt de stichting van het warenhuis „De Bijenkorf" en van de fotodienst van het Algemeen Nederlands Persbureau A.N.P.. In drie magazijnen van de Bijenkorf zullen kort vóór J Februari speciale etalages en stands komen voor de boomplantactie. Dit zal ge beuren in Amsterdam, Den Haag en Rotterdam. Op deze exposities zal bij. zonder fraai fotowerk van Schouwen en Duiveland te zien zijn, dat door de A.N.P.-fotodienst werd beschikbaar gesteld. In de stands zullen boom-cer tificaten worden verkocht tegen 2,50 terwql men tegen bijbetaling van 1,- tevens in het bezit komt van een map je fraaie foto-kaarten, welke het scherpe contrast weergeven van de toestand vóór en nè. 1 Februari op Schouwen en Duiveland. Ook de Nederlandse padvinders en padvindsters gaan de boomplantactie steunen. In domen en steden over het gehele land zullen zijn van nuls tot nuis de boomplant-certificaten aan bieden. Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen Huisvrouwen geeft van ont spanningsavonden voor alle huis vrouwen in de door de ramp getrof fen plaatsen Kruiningen, Zierikzee, Haamstede en hun omgevingen. Van de ruime giften van de leden kreeg ieder getroffen lid een keuken- uitzet, maar ook is een bedrag be schikbaar gesteld voor deze avon den. Mej. Cia van Boort komt met haar bekend poppenspel op 26 Januari a.s. in de Korenbeurs te Kruiningen, op 27 Januari a.s. in de Concertzaal te Zierikzee en op 28 Januari a.s. in Hotel de Koster te Haamstede. „Ontvluchtingspoging uit Huis van Bewaring" Onder de titel „Ontvluchtingspo ging uit het Huis van Bewaring" pu bliceerden we een relaas van een brandwacht uit Middelburg over zijn ervaringen in de nacht van 1 op 2 Januari. Zoals de lezer wel gemerkt zal hebben, werd een en ander ten onrechte aangemerkt als een oefe ning. Natuurlijk sloegen die ervarin gen wel degelijk op de brand in het Huis van Bewaring te Middelburg in die nacht, waarbij de brandweer, zoals wtj constateerden, zich weder om paraat betoonde. Help Uw darmen bij hun zo belangrijk werk. Neem eens per week 1 of 21 Officiële publicaties OPROEP AAN BEZITTERS VAN DE ONDERWIJZERSACTE. De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen verzoekt bezitters van de ondenvijzersacte. die thans niet bij het onderwijs werkzaam zijn. doch die in beginsel bereid zijn, alsnog een be trekking bij het lager onderwijs te aan vaarden, zich zo spoedig mogelijk, doch in ieder geval vóór II Maart a.s. schrif telijk aan te melden bij de afdeling lager onderwijs van zijn departement, Prlnses- segracht 15, 's-Gravenhage. De regering overweegt ernstig door het toekennen van extra diensttijd voor zodanige per sonen de overgang naar het lager onder wijs (mits deze vóór 2 Januari 1955 plaats heeft) mogelijk te maken. (Nagekomen advertentie) Heden overleed onze feliefde Vrouw, Moe- er, Behuwd-, Groot- en Overgrootmoeder AALTJE SCHROEVERS geb. JACOBSE in de ouderdom van bij na 75 jaar. Uit aller naam: J. SCHROEVERS. Vlïssingen, 20 Januari 1954. Ver. Glacisstr. 14. ffcUlLLETON door F. DE SINCLAIR 2 „Welt u seker detu 't hed as u In stapte?" „Ja, ja... tenminste..." aarzelde ze ineens. „O so tenminste..." herhaalde hij met een begrijpend medelijdend lachje van de man van ervaring. „Hier in we woage is 't niet... U ken gerold saan, fen eiges... geift u moar op an de peliesxe... en dan een schietgebedje op houp fen segen! Spaat me doame, niks an te doen...! Weer uit de tram stond Marta ©ven in beraad met iets wanhopigs in zich om het afschuwelijk machte loze van dit avontuur; iets verlie zen, ergens, zo maar onbestemd er gens, in deze grote drukke stad. Ze moest met veel inspanning een hei- ging om te gaan huilen terugdrin gen. Het was zo stom, zo ellendig onherroepelijk stom! Ze liep toe op de wachtende taxi, gaf het adres van Victor. Als die dan tenminste maar thuis was. Vijf minuten later belde ze aan de woning. Ja, hij was thuis! Gelukkig! Professor Victor de Raat zat aan zijn bureau te werken en hij zat daar precies, zoals een leek zich wel voor stelt hoe een geleerde zich gedraagt, wanneer hg bezig is met een studie. Niet alleen het schrgfvlak van zijn bureau lag vol boeken, zodat er maar juist een klein groen vierkant je vrij was om er zijn aantekenin gen op te leggen en bij te houden, maar ook op de vloer naast zijn bu reau lagen stapels boeken en de meeste daarvan waren open of zo ze dicht waren, dan staken er toch allerlei papiertjes als bladwijzers uit. Prof. de Raat was een vijftiger, maar hij zag er veel ouder uit met zijn slordige witte haardos, zijn geel bruine huidskleur, zijn opvallend grote gebogen neus en dat eigenaar dig gomelastiekachtige in zgn trek ken, dat zoveel acteurs hebben door de schmink en door de noodzaak om him gelaatsspieren telkens 'n ande re stand te geven. Hij was hoogleraar geweest in Delft, maar enige jaren geleden had hij het professoraat r aan gegeven en was hij in Amsterdam gaan wo nen; blijkbaar had hij geld genoeg om toch royaal te leven, nij hield een auto en bewoonde geheel alleen, want hg was niet getrouwd, een rui me flat, welke flat hij overeenkoms tig zijn wensen od een zeer degelijke, maar juist daardoor vrij kostbare wijze had late ninrichten. De groot ste kamer was zijn studeerkamer en de wanden daarvan werden geheel ingenomen door zijn boekenschat. Ergens sloeg een klok twee uur en meteen werd er toen aan de voor deur gebeld. Prof. de Raat hield er niet van om wat men noemt „telkens naar de bel te lopen", en daarom had hij in elke kamer een spreekbuis laten ma ken, welke voerde naar een soort kleine loudspeaker, welke in de stijl van de voordeur was aangebracht. „Ja, wie is daar?" „Marta de Wilde. Jij Victor?" vroeg een vrouwenstem. „Och heden, Martje! Jg!" „Ja". „Ogenblik; ik kom je open doen". Hij haastte zich de studeerkamer uit. Even later stond Marta op het portaal tegenover hem en toen be gon ze meteen te huilen. „Wat is dat nou!" riep hij uit, ter wijl hij haar de citybag, de paraplu en regenmantel afnam en dan zijn hand op haar schouder leggend: „Ga binnen kind, ga binnen. En wat schort er in 's hemelsnaam aan op deze fraaie lentedag?" Ze traden samen in zijn woonka mer en hij wees haar dadelijk een crapaud, welke naast de haard stond en toen ze zat en heur neus snoot bracht ze uit: „Er is me iets ellendigs gebeurd, Victor. Ik ben mijn tasje kwijt". „Je handtasje?" „Ja". „En wat zat daar in?" „De sleutels". „Van?" „Van mijn suitcase, die ik* in de pót heb gegeven op het station en net regu daarvan zit er ook in!" HH trok even wat rimpels in zijn voorhoofd, streek met zijn vingers door de witte haarslierten. „O Jee", zei hij dan alleen maar en toen viel er een stilte. „En wat zit er In die suitcase?" vroeg hy even later. „Alles". Ze moest weer een paar maal slikken tegen een opkomende huil bui. „Hoezo alles?" „Gisteren ben ik met Manzaro en Mc Neel by Romeil geweest en daar heb ik een instructie, gekregen". „En die zit in je suitcase?" „Ja". „Namen?" Ze knikte met grote betraande ogen. „In welke taal?" „Frans". Hy zette even een tuitmond, stond op, presenteerde haar een sigaret, gaf naar vuur, stak er zelf ook een op, ging dan weer zitten. „Het is zeker ernstig, kind, maar daarom nog niet wanhopig. En er is nog altyd een kans, dat net helemaal niets is. Wanneer miste je je tas je?" „Toen ik daarginds uit de tram stapte aan de Churchill-laan" en ze vertelde hem haar hele ervaring daar. „En wanneer had je het nog?" „In ieder geval bg de uitgang van het Centraal Station, want toen heb ik er myn kaartje en myn portemon- naie nog uit gehaald". „En buiten liep je dadelijk door naar 25?" „Ja". „Geen ontmoeting gehad?" „Nee". „Druk?" „Ja nogal; maar in de tram niet". Hg zweeg even. „Kgk", sprak hy dan. „Het is óf gerold óf je hebt het verloren. Dat kan ook. En als dat zo is, dan be staat de mogelgkheid, dat de vinder een eerlgk man is. Dat komt soms voor". Ze glimlachte even door haar be druktheid heen. „Ja, heus", verzekerde hg ook glimlachend, „dat komt wel eens voor en mede daarop speculerend zal ik in ieder geval de politie even opbellen en vragen of ze mij dade- lgk willen waarschuwen, èls het tas je soms bij hen wordt gedeponeerd. Hoe ziet het er uit?" „Blauw saffiaan met een zilver monogram M. W. er op". „O, dat is nogal identificerend. En de inhoud: geen geld of kostbaarhe den, enkele sleutels, een regu, poe derdoosje, lippenstift, kammetje, spiegeltje, hè? Ze knikte, glimlachte weer; hy liep de kamer uit. Toen hg terug kwam zei hg: „Zo, als er nu maar een telefoontje komt, dan hebben we misschien straks wel weer reden om te jui chen. Maar in afwachting daarvan moest jy nu maar eens een uurtje gaan rusten. De reis, de emoties! Ik heb nog wat af te maken en dan kunnen we... 's kijken", en hy keek op zijn horloge, „laten we zeggen om vgf uur hier weer samen komen. Rijs op, kind, dan wgs ik je de lo geerkamer". „Graag" zei ze, want ze voelde zich toch ook eigeniyk doodmoe. (Wordt vervolgd).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 4