Voor ongeveer 10 jaren voorzien in woningbehoefte te Goes Toedeling Quarlespolder aan 's Heer-Arendskerke gewenst Uout Zeeuwse Almanak 4 krachtige middelen legen griep in liable! Chefarine 4 ZESTIEN V.V.V.-INFORMATRICES BEZOCHTEN ZEELAND Qa-va-Seul gftierpy/ SLOAN'S linimenl" Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE OOVRANT DONDERDAG 21 JANUAKi Een ander belangrijk onderdeel van het uitbreidingsplan te Goes vormt het plan voor de haven. De beschikbare grond voor vestiging van bedrij ven is daar practisch uitgeput, zodat op korte termijn voorzieningen moeteD worden getroffen. Er is thans ten Oosten van de nieuwe haven een nieuw haventerrein aangegeven met 5 steekhavens. Voor een goede uitwerking van dit plan zal de medewerking van de hieraan grenzende gemeente Kloe- tinge verkregen moeten worden. Als industrieterrein is voorts bestemd een terrein ten Zuiden van de spoorlijn rond de voormalige stroopfabriek, dal gedacht is als terrein voor een nieuwe veiling en tevens een stuk aan de andere zijde van de Poelweg, grenzende aan de gemeente 's-Heer Arends- kerke. (Slot van pagina 1.) Voor de recreatie is het sportvel- dengebied nader gecompleteerd. De grootte hiervan bedraagt thans 6 ha, terwijl in het plan 9,2 ha ontworpen is. De verdere bestemmingen voor re creatieve doeleinden zijn globaal als volgt over het plan verdeeld: In West een park c.q. plantsoen van 1.25 ha, een kinderspeelplaats' van 0.1 ha en een terrein voor bijzondere doelein den van 0.9 ha; in plan-Noord-Oost I: park c.q. plantsoen ruim 2 ha; Oost: park, plantsoen en speelweiden 4 ha; Noord-Oost II: een belangrijke uit breiding van bestemming voor ont spanning in aansluiting op het toe komstig te verwachten plan; in Zuid- Oost: park c.q. plantsoen 0.75 ha en speelterrein 0.6 ha. Het gehele nieuwe uitbreidingsplan, dat uiteraard binnen de bestaande ge meentegrenzen moest worden gehou den, zal voor woningbouw in een be hoefte van circa 10 jaar kunnen voor zien. Het streven van de ontwerpers was om tot een afronding van de vroegere uitbreidingsplannen te ko men. In het verleden was b.v. het plan Oost min of meer „als een olievlek uitgevloeid", zoals ir Schut het in zijn toelichting uitdrukte. Door het ont werpen van de nieuwe woonwijken in Noord-Oost krijgt de gemeente haar centrische vorm meer terug. De ontwerpers hadden zich bq de samenstelling van het plan ook laten VAN TOT Nederlandse zuivel is wel danig in trek in België. Te Clinge werd dezer dagen weer 50 kg boter achterhaald. .Een onbekende smokkelaar had deze kostelijke vracht daar in het duister achtergelaten. Een handlanger, een 39-jarige Belg, werd echter gegre pen. Een Sl-jarige Belg uit St. Gillis werd gegrepen met 10 kg boter. Deze Zuiderburen konden na het be talen van een fikse boete huiswaarts, keren. Te Sint Jansteen werden resp. KOLENMAN Twee zakken, elk een half mud kolen bevattend, torste de man op zijn schouders en de wind loeide, ruk te en stoeide met hem en de zakken, maar hij hield stand! De regen druis te op hem neer en op de zakken, waar kleverige, zwarte straaltjes be gonnen af te lopen, maar de man liep door. Opgewekt. In een van de Zierikzeese straten liep hij en op dat ogenblik, terwijl de wind bol door het stadje blies en de regen maar viel en viel, was deze kolenman voor ons de vertegenwoor diger voor alle kolenmannen in Zee land. Voor alle kolenmannen, die bij u en bij ons de halve en hele mud den komen brengen, terwijl wind en regen door de steden en dorpen stoei en, zodat ge wat dichter bij de kachel schuift en - misschien - wanneer er gebeld wordt, moppert: „Wie is daar nou weer" Als het dan de kolenman is, met twee zakken, elk een half mud be vattend, op de zwarte en natte schoud'ren, wel, begroet hem een weinig liefdevol Dat verdient hij wél, lijkt ons. een 11-jarige Belg met IS kg, een 23-jarige Belg met 10 kg en een 39- jange Belg met 8Vi kg roomboter ge grepen. Voor allen was de boete niet. mals en de boter ging natuurlijk verloren. UIT DREISCHOR. In opdracht van de gemeente Aals meer zal de bekende deskundige voor de herbeplanting voor Walcheren na dé laatste wereldoorlog, de heer C. P Broerse, tuin- en landschapsarchitect te Nieuwer-Amstel herstelwerken uit voeren. Men weet, dat Aalsmeer de gemeente Dreischor adopteerde. De herstelwerken betreffen de herbe planting van het kerkhof, de slot gracht en de begraafplaats. Men is reeds begonnen met deze werkzaam heden. OP THOLEN. Bij de herbouw en het herstel van een zwaar getroffen eiland als Tho- len is het maatschappelijk werk van het grootste belang. In een vergade ring van Protestantse Kerken en van de burgerlijke gemeenten op het eiland Tholen werd besloten het maatschappelijk werk en de gezins verzorging op dit eiland definitief ter hand te nemen Het merendeel van de Protestantse Kerken ea de burger lijke gemeenten besloot reeds aan een in het leven te roepen Stichting voor Maatschappelijk Werk en Gezinsver zorging deel te nemen. De maatschap pelijke werkster zal thans in dienst kunnen treden van deze Stichting De oecumenische stichting voor hulp aan kerken en vluchtelingen (de z.g. In- terchurch) te Utrecht stelde een bui. tenlandse woning ter beschikking om te dienen als centrum voor het maat schappelijk werk en de gezinsverzor ging op het eiland Tholen Men be sloot direct de woning in de gemeen te Scherpenisse. als geografisch mid delpunt van het eiland, op te bouwen. leiden door de spirit cn durf, welke Goes kenmerken. Zij zien goede pers pectieven voor deze gemeente „Goes heeft de beste papieren van Zeeland" aldus de heer Schut. Te kostbaar Bij de bespreking kwamen vanzelf sprekend verschillende vragen en op merkingen van de raadsleden los Zo viel het woord „grenswijziging", ter wijl ook de ontsluiting van Goea- Noord aan de orde kwam Zowel de heer Oranje als de heer Schut wezen er op, dat b.v. uitbreiding naar het Noord-Westen achter de 's-Heer Hen- drikskinderendijk moeilijk is. Er lig gen daar waardevolle agrarische gron den, waardoor na uitkering van be drijfsschade, bouwrijp maken enz., de verkoopwaarde van deze grond boven f 15 per vierkant meter zou uitgaan. Een harmonische aansluiting is thans Griffier benoemd bij Middelburgse Rechtbank Bjj Koninklijk Besluit werd benoemd tot griffier bh de Arrondissements- Rechtbank te JVIiddclburg, mr. .J. W. Muller, thans substituut-griffier by de Arrondissements-Rechtbank te Den Haag. Met deze benoeming volgt mr. Muller mr. J. A. E. Rink op, die op 1 November 1958 de Rechtbank verliet. De nieuwe griffier werd op 16 Maart 1912 te Utrecht geb. Na gym nasiale studie te Leiden en Zutfen, liep hij aan de Rijksuniversiteit van Leiden college, waar hij in 1937 af- j studeerde. De heer Muller bekleed de daarna verschillende posities in j het bedrijfsleven; hij was o.m. juri disch adviseur van een vakgroep. Op de datum van zijn indiensttreding j bij de rechterlijke macht werd mr. Muller benoemd tot substituut-grif fier van de Arrondissements-Recht- bank te Den Haag. Advertentie Chefarine ,.4" bevat 4 wereld beroemde geneesmiddelen. Eén er van zorgt dat, ondanks de zeer krachtige werking, ook een zwakke maag niet van streek raakt. 'n jflje doet wonderen In laat avonduur nog op bezoek bij „Miniatuur-Walcheren" Zestien informatrices van verkeers- bureaux in verschillende delen van het land hebben Woensdag een bezoek aan Zeeland gebracht. Of precleser d veertien informatrices en twee van nun manlijke collega's. De groep heeft onder auspiciën van de A.N.V. V. een cursus in Den Haag gevolgd en maakt in aansluiting hierop een excursie door het land, waarvan de eerste dag aan Zeeland was gewijd. In Goes werd het gezelschap ontvan gen door de nieuwë directeur van de A dvertent.ie SCHÖENCRFME WRIJF WAS KOPERPOETS ook moeilijk en te kostbaar. Het ge bied ten Noord-Oosten is rijk aan boomgaarden. De verbinding en aan sluiting op het stedelijk plan is hier echter goed te verwezenlijken, hoewel de aanwezigheid van kostbare boom gaarden beperkingen oplegt. In het plan is zorgvuldig afgezien van schending van de bebouwde kom, doch voor het verkrijgen van een gaaf geheel zullen mettertijd hier en daar wel wijzigingen moeten worden aangebracht. Zo zal voor een goede toegang van de Bergweg naar de Markt ,de Heernisseweg op enkele de len veranderd moeten worden. In plan- West zullen om dezelfde redenen de enkele woningen op het eind van de Scbeldestraat niet te handhaven zijn om een goede verbinding naar het in dustrieterrein te verkrijgen Ir Schut was zelfs van mening, dat ook de Patijnweg, gezien de groei van het verkeer, uiteindelijk niet als hoofd verkeersweg kan worden bestendigd Over een totale omlegging van 't ver keer buiten de stad. zal echter het laatste woord in de raad nog niet ge sproken zijn, zoals reeds bij deze voor bespreking te beluisteren viel. Dit zijn echter kwesties van later zorg Evenals de sanering van oude wijken waarover 't plan zich niet uitspreekt De raad beeft zich op deze middag echter deskundig kunnen laten voor lichten over het plan „dat de deuren wijd opent naar verdere mogelijkhe den". In een van de volgende raads vergaderingen zal het plan officieel in behandeling komen. Prov. Zeeuwse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer, ae heer G. Oskamp, en het bestuur van de V.V .V. Goes. In „De Korenbeurs" werden Zeeuwse oesters genuttigd, nadat eerst nog he stadhuis was bezocht en een wandeling door de stad was gemaakt. Van Hoedekenskerke werd naar Terneuzen overgestoken, waar bij tydens de vaart door de Prov. Stoombootdiensten een lunch werd aangeboden. In Hulst stond een bezoek aan de Ba siliek op het programma, waarna in de Jeugdherberg te Axel thee werd ~eserveerd door dames in Axelse geservet dracht. Tegen het einde van de middag werd Sluis bereikt. Hier was het gezel schap in „De Korenbeurs" de gast van de acht samenwerkende V.V.V.'s van West-Zeeuwsch-Vlaanderen. Ook hier bracht men enkele genoeg lijke uurtjes door bij harmomca-mu- ziek (van een Cadzandse schone) en genoeglijke kout, terwijl men zich de nier aangeboden maaltijd uitstekend liet smaken. Tegen half tien ontving het bestuur van de Vlissingse V.V.V. de dames en heren in het Strandhotel, waar de voorzitter, de heer J. L. Verhagen (tevens voorzitter van de Stichting „Nieuw Walcheren") een uiteenzet ting gaf van de plannen voor de plechtige herdenking van de voltooi ing van het herstelwerk in Zeeland voor de a.s. zomer. Ondanks het late uur werd nog een bos gecharterd voor een kort bezoek aan Middelburg waar het in aanbouw zijnde „Minia tuur-Walcheren" de algemene be wondering genoot. De ontwerper de heer G. Wagensveld, gaf hier een toe lichting. Vanmorgen vroeg vertrok het ge zelschap per trein naar Zuid-Lim burg. Zeeuwse, fruit-pi-ppaganda- dag 'in Haarlem Donderdag 28 Januari a.s. zal in het Gemeentelijk Concertgebouw te Haarlem een Zeeuwse fruit-propagan- da-dag worden gehouden. Deze dag wordt aangeboden aan de huisvrou wen van Haarlem e.o. door de provin ciale organisatie van veilingen in Zeeland in samenwerking met de Ned. Fruittelers-organisaue. De heer J. Kakebeeke uit Wolphaartsdijk zal een korte inleiding houden, waarna de directeur van het instituut voor bewaring en verwerking van tuin bouwproducten, ir. A. K. Zweede. zal spreken over „fruitconserven en vruchtensappen". Voorts wordt het woord gevoerd door mej. R Booy, kooklerares. over „Het fruit in de keuken" en zullen enkele films wor den vertoond. MENING VAN MINISTER Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp houdende de ge meentelijke indeling van een nieuwe polder in het Sloe. Aan de memorie van toelichting hierop van de minister van Binnenlandse Zaken is het vol gende ontleend. Tengevolge van de inpoldering van het Zuidelijke gedeelte van het Sloe is het noodzakelijk, de gemeentelijke indeling van de nieuwe polder, ge naamd de Quarlespolder, in overwe ging te nemen. Toevoeging van de polder bii de gemeente Nieuw- en Sint Joosland lijkt bij oppervlakkige beschouwing een 4... zien daardoor de versterking ze agrarische gemeente, randge meente van de provinciale hoofdstad, zou worden bevorderd. Naar de mening van de minister zal echter de oriëntering van de toe komstige bewoners van de polder leidraad moeten zyn by de beant woording van de vraag, welke de meest gewenste indeling van de pol der is. In verband met net wegennet in de polder lijkt het niet aan twijfel onderhevig, dat de toekomstige bewo ners zich, wat kerk-, school- en win kelbezoek en verenigingsleven be treft, in het algemeen zullen richten naar de woonkernen Nieuwdorp en Lewedorp in de gemeente 's Heer- Arendskerke. Deze dorpen zijn op kortere afstand van de te bouwen boerderyen gelegen dan de centra van de aan de andere zijde van de polder gelegen gemeenten Arnemuiden en Nieuw- en Sint Joosland. Het komt de minister voor, dat op grond van deze omstandigheid, hoe zeer ook toevoeging van de polder aan de gemeente Nieuw- en Sint Joos land om genoemde reden overweging zou verdienen, toedeling aan 's-Heer Arendskerke de voorkeur verdient. De minister heeft nog de vraag on der ogen gezien, of wellicht reden be staat de aan de gemeenten Arnemui den en Nieuw- en Sint Joosland aan sluitende delen van de polder bij die gemeenten te voegen. Nog afgezien van het feit echter, dat het in be stuurlijk opzicht de voorkeur ver dient, de polder in zijn geheel toe te voegen aan één gemeente, valt een grenslijn door de polder, welke in ver band met de oriëntatie van de toe komstige bewoners in ieder geval de te bouwen boerderijen zoveel mogelijk binnen de gemeente 's-Heer-Arenas- Advertentie De genezende warmte ven SLOAN'S LINIMENT dringt diep door en stuwt zui verend bloed neer de pijnlijke plaatsen Bij spierpijn, jicht, spit en rheumatiek geeft SLOAN'S daarom direct een langdurige -erllchtlng. SLOAN'S doodt de pijn. kerke brengt, niet anders te trekken dan dwars door percelen. Deze grens zou bovendien in het veld niet zicht baar zyn. In de gegeven omstandig heden acht de minister dan ook toe voeging van de gehele polder aan de gemeente 's-Heer-Arendskerke de aangewezen oplossing. Bevolking Middelburg nam in 1953 af. SCHOUWEN-DUIVELAND MET 1220 ZIELEN ACHTERUIT Het zielental van de gemeente Mid delburg nam in het afgelopen laar af met 15. Op 31 December 1952 bedroeg het aantal ingezetenen 21.817 (10.678 m. en 11.139 vr.>. Dit aantal vermeer derde door geboorte met 395 (182 m. en 213 vr.) en door vestiging met 1099 (537 m. en 562 vr.); het vermin derde door overlijden met 179 (90 m. en 89 vr.) en door vertrek met 1330 (646 m en 684 vr.). Op 31 December 1953 bedroeg het inwonertal dus 21.802 (10.661 m. en 111.41 vr.). Er werden in 1953 157 huwelijken voltrokken, er werden 17 echtschei dingen ingeschreven. SCHOUWEN-DUIVELAND. Het zielental op Schouwen-Duive- land nam in het afgelopen jaar af met 1220. Op 31 December 1952 oedroeg het aantal ingezetenen 23.851 (11.948 m. en 11.903 vr.). Dit aantal vermeer derde door geboorte -net 424 (231 m. en 193 vr.) en door vestiging met 712 (344 m. en 368 vr.); het vermin derde door overlijden met 644 (341 m. en 303 vr.) en door vertrek met 1712 (804 m. en 908 vr.). Op 31 December 1953 bedroeg het inwonertal dus 22.631 (11.378 m. en 11.253 vr.). Er werden in 1953 145 huwelijken voltrokken; er werden 2 echtschei dingen ingeschreven. KUNST Het Vlissirtgscfi Schouwspel Opvoering van „Opdat recht geschiede". Concertgebouw, Vlissingen. Het Vlissingsch Schouwspel, de thans bijna vijfjarige dilettantenver- eniging in de Scheldestad. welke zo juist haar duizendste donateur heeft kunnen inschrijven, kwam voor het Zeeuwse Landjuweel uit met een op voering van „The Winslow Boy" van Terence Rattigan. De keuze is verre van slecht gebleken, want het stuk bevat vele goede speelscenes en bezit een prettig aandoende climax. Boven dien stelt het aan amateurs niet te zware eisen, terwijl de inhoud zoda nig is. dat ook enkele zwakke bezette plaatsen de opvoering niet onmiddel lijk scnaden. Dat is het voordeel van een stuk, dat een uitgesproken ten dens heeft. In „The Winslow Boy" gaat het om een veertienjarige leerling van een zeevaartschool, die er ten onrechte van beschuldigd wordt een postwissel van enkele shillings te hebben gesto len. De knaap wordt van school ge jaagd, maar noch zijn vader, Arthur Winslow, noch Engelands beroemd ste advocaat, Robert Morton, nemen dat. Zij zoeken recht tot in hoogste instantie en zij vechten voor een nor male gerechtelijke proces-voermg. Door dik en dun gaan zij. Niet alleen het familiekapitaal wordt daarvoor opgeofferd, maai ook een verbroken verloving van de dochter des huizes wordt ei voor geriskeerd Het spreekt vanzelf dat zoveel opoffering tenslot te tot het beoogde doel leidt: Ronnie Winslow blijkt onschuldig. De mannelijke hoofdrollen zijn die van Arthur Winslow, de vader en Ro bert Morton, de advocaat. Laatstge noemde werd gespeeld door de heer W. Mijnheer en hij maakte er een zeer foed brók toneel van. Rolvastheld. ze erheid in zijn optreden en een bij zonder goede intonatie waren de op vallende kwaliteiten van zijn spel en tot het welslagen van de avond heeft hij dan ook in belangrijke mate bij gedragen. De heer J. Pot kon als Ar thur Winslow dit niveau niet berei ken. Wellicht speelde premièrekoorts hem parten- hij wisselde goede met zwakke momenten af, zonder dat hij overigens onvoldoende was. Tegenover deze twee herenrollen stonden ook twee belangrijke dames- rollen en het Vlissingsch Schouwspel had die goed weten te bezetten Zo wel mej. H. de Kok als de dochter des huizes, als mevr. M. v d. Most- Pot als mevr. Winslow waren goed op dreef en wisten vaart en kleur aan de opvoering te geven. Ook mej. E Koo- le kweet zich goed' van haar lastige taak om de jongensrol van Ronnie Winslow voor het voetlicht te bren gen. Een travestierol is voor amateurs vaak een hachelijke onderneming. Hier mislukte het experiment zeer ze ker niet. De heer G. van Oorschot vertoonde goed spel als broer van Ronnie, ter wijl de heer C Woltering als verloof de van de dochter na een aarzelend en gedwongen begin later verdienste lijk acteerde. Mej. N. Theune was de dienstbode, mevr. v d. Meer-van Dijk een goede journaliste, de heer C. Co- lijn de huisvriend. De decors waren goed, de regisseur, de heer F. G. H. Brandenburg, .had zich vooral op actie en mise-en-sgene toegelegd en zich zeer goed van zijn taak gekweten De costumes waren met smaak gekozen, de grime liet hier en daar te wensen. Met dat al is „Het Vlissingsch Schouwspel" goed voor de dag geko men. Ongetwijfeld behoort deze op voering tot de goede prestaties van dit gezelschap en het hartelijk applaus bewees, dat de stampvolle zaal er gro te waardering voor had. G. B. Oiiil-hiivfffimfieslfir van Oostbarg overleden Te Oostburg is in de nacht van Dinsdag op Woensdag op 84-jarige leeftijd overleden de heei P. Erasmus, oud-burgemeester van deze gemeente. Zyn benoeming tot burgemeester van Oostburg geschiedde 21 April 1922, waarna hij Sn de raadsvergade ring op 10 Mei van dat jaar werd ge ïnstalleerd. De heer Erasmus, wiens ambtsperiode duurde tot 20 Mei 1940, was gedurende die tijd o.a. lid van Provinciale Staten voor de Vrijheids bond, voorzitter van de Ambachts schoolvereniging, voorzitter an het waterschap Caazand en dijkgraaf van het waterschap De Wielingen. Hij was Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Als burgemeester heeft de heer Erasmus ach destijds ten sterkste verzet tegen het opheffen wegens be zuinigingsmaatregelen van de kweek school te Oo: 'burg. Zijn stoffelijk overschot zal Zater dag a.s. op de begraafplaats te Oost burg ter aarde worden besteld. Oud-Middelburger gehuldigd De oud-Middelburger mr. dr. K. J. Frederiks is Zpndag door honderden Joodse Nederlanders gehuldigd. Dr. Frederiks, die aan het begin van de tweede wereldoorlog secretaris-gene raal van Binnenlandse Zaken was, heeft destijds door zijn bemoeiing vermoedelyk de levens van honderden Joden gered. De delegatie bood dr. Frederiks en zijn echtgenote een reis naar Israël aan. Zyn toenmalige medewerker, mr. S. Kloosterman, kreeg een radiotoestel. MIDDELBURG. Vandaag Electro: .Charmante chan tage". (18 j 7 en 9,15 uur; Schut tershof: Nat. Gezelsch., Lezing dr. Paul Jullen, 8 uur. VLISSINGEN. Vandaag Alhambra: „Vrouwenkamp Borneo" (18 j.), 7 en 9 uur; Luxor: .Zondige Ruby" (18 j.) 8 uur; Con certgebouw: Toneel Vlissingsch Schouwspel, ft uur; AN.M.B. leden vergadering Partij van de Arbeid, 8 uur. GOES. Vandaag Grand: „De dame in herme lijn" (14 J.), 8 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 2