Eerste Kamer is overigens wel overtuigd van noodzakelijkheid Groeiend Axel worstelt ernstig met financiële problemen Hosselen INDEXCIJFERS CRIMINALITEIT VORIG JAAR WEER GEDAALD WOENSDAG 20 JANUARI 1954 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT NIET ENTHOUSIAST VOOR E.D.G. Afstand van souvereiniteit en Duitsland delicate punten (Van onze parlementaire redacteur), liet debat over de goedkeuring van het verdrag tot oprichting van een Europese Defensie Gemeenschap gaf Dinsdagmiddag de Eerste Kamer een moeilijke start. De communistische heer Brandenburg kwam namelijk met een motie om de besprekingen uit te stellen. Hij stond In dit verlangen al leen met zyn partijgenoot Geugjes, maar voor dit uit de cijfers bleek, gingen er kostbare kwartiertjes verloren met de bestrijding van deze motie door enkele afgevaardigden. Toen het op stemmen aankwam werd de motie met 41 tegen 2 stemmen, die van de C.P.N.'ers. verworpen. De Eerste Kamer zal het wetsontwerp tot goedkeuring van het E.D.G.- verdrag ongetwijfeld aannemen, maar dat wil nog geenszins zeggen, dat zij over de E.D.G. aan het juichen slaat. Dat is wel heel duidelijk uit enkele redevoeringen gebleken. In de E.D.G., die de vrucht is van de op aansluiting gerichte staatkunde van de Westerse mogendheden né. de oorlog, werken Nederland, België, de Bondsrepubliek Duitsland, Frankrijk, Italië en Luxemburg samen onder een supra-nationaal gezagsorgaan. Dat laatste wil zeggen, dat de in de E.D. G. verenigde staten elk een deel van him souvereiniteit, in dit geval van hun zeggenschap over typisch eigen zaken, zoals leger, vloot en lucht macht altijd geweest zijn, prijsgeven. Twee delicate zaken begeleiden dus de groei van de E.D.G. naar de defi nitieve verwezenlijking: het meedoen van Duitsland en het zich binden aan een supra-nationaal gezagsorgaan. Twee moeilijke zaken ook; vandaar dat zij eerst in de Tweede Kamer en nu in de Eerste Kamer in het middel punt van de discussie stonden. De spreker van de C.P.N., de heer Geug jes, was er ondanks de lange woor denstroom gauw mee klaar. Hij moest van de volgens hem tegen ae Sow- jetunie gerichte agressieve E.D.G., die hij bovendien nog in strijd met de grondwet achtte, mets hebben. Zijn bezorgdheid voor de Nederlandse grondwet was werkelijk aandoenlijk. Maar toch liet mr. Sassen van de K. V.P. zich er niet in het minst door imponeren. „Als de vos de passie preekt, boer pas op je kippen zo luidde de ondertoon van de bestrij ding van de heer Geugjes door de Katholieke afgevaardigde. De juridi sche en grondwettelijke bezwaren van de communisten zijn ingegeven door hun politieke tegenstand, zeide de heer Sassen. Hij nechtte er daarom geen waarde aan. Het lichten van de zee is een hekend verschijnsel en wordt zoals u weet ver oorzaakt door phosphoriserende, klei ne organismen. Dat is dus niets bij zonders, al is het wel aardig om te zien. Maar aan de Westkust van de Verenigde Staten, verschijnen in de Stille Oceaan somtyds roodachtige strepen die des nachts een blauw groen, vurig schijnsel te weeg bren gen. Zodra dit mysterieuze licht in de oceaan, of in de golven van de bran ding wordt waargenomen, weten de bewoners van de Californische kus ten dat zij geen mosselen of andere schelpdieren die in dit water gevan gen zijn kuntien eten, op straffe van een spoedige dood of ernstige ziekte. En sinds onheugelijke tijden hebben de Indiaanse opperhoofden wachten uitgezet om dit vurig schijnsel te ob serveren, teneinde bij waarneming daarvan de leden van de stam te gen het eten van dergelijke schelp dieren te kunnen waarschuwen. Zelfs iverden in oude tijden wakers op het strand achtergelaten die tot taak had den dan ieder te waarschuwen die onbekend met de gedragingen van de zee zou trachten zijn kostje uit het zeewater op te halen. Deze oude gewoonte van de India nen om de voortbrengselen van de oceaan te mijden gedurende, en kort na de periode van het blauwgroene vuur, is werkelijk niet aan bijgeloof toe te schrijven, maar berust op eeu wenlange waarneming. Want de rode stre pen overdag en het blauwgroene schijnsel in de nacht wordt ver oorzaakt door de Conjalax, 'n klein plantaardig orga nisme, dat tot het plankton behoort en dus tot voedsel van andere dieren strekt. De Gonjalax bevat echter een zwaar vergif dat een verschrikkelijke uitiverkiny heeft, zodat verschillende vissen en andere dieren hierdoor ver giftigd worden. Dit is natuurlijk wel naór, maar dit behoeft op zichzlf nog geen reden te zijn de gehele kust te alarmeren want vissen die door onbekende oorzaken gedood zijn, zal een mens zelden consumeren. Neen, de oorzaak van de alarmtoe stand ligt in iets anders. Er is n.l. een mossel die zo vriendelijk is de Gon jalax uit het plankton te verwijderen, zodat dit voor andere dieren geen ge vaar meer oplevert. Het vergif stape len de mosselen in hun levers op. met dat gevolg, dat zrj gedurende een ze kere periode zelf zwaar vergiftigd zijn, althans ten opzichte van de menselijke consumptie. Want het vergif van de Gonjalax werkt op het zenuwstelsel ongeveer op dezelfde wijze als strych nine, één van de zivaarste vergiften die we kennen. Het is dus begrijpelijk dat de Indianen sinds de oudste tijden hiervoor een waarschuivingssysteem hebben ingericht, want de v.ergifti- gingsduur van de mossel strekte zich uit over een periode die t lichtschijn sel van de zee nog aanzienlijk over trof. O. ja, en weet u dat het voor ons land een verschrikkelijke ramp zou z\jn. indien water niet een héél klein beetje samendrukbaar teas? H. PétiUon, Politieke betekenis Hij wist overigens precies, waaruit de communistische oppositie voort sproot. De E.D.G. is niet alleen van militair en economisch belang, zo zet te mr. Sassen uiteen, maar ook van vergaande politieke betekenis. De E. D.G. is niet gevaarlijk voor de Sowjet- Unie. Zij draagt een zuiver defensief karakter en is een instrument voor het behoud van de wereldvrede, die ook door de Sowjet-Unie wordt nage streefd. Bovendien blijft de militaire leiding in Europa in handen van de N.A.V.O.. Desondanks zal Rusland proberen de E.D.G. te doen mislukken en wel om haar politieke betekenis, om haar bevordering -'an de Euro pese politieke eenheid, die Rus land vergeefs tracht te ondermij nen. Mr. Sassen was voorstander van de E.D.G.. Daaruit vloeide ook voort zijn opvatting, dat eventuele terug trekking van de Angelsaksische troe pen uit Europa niet eenzijdig Tent te geschieden. De E.D.G.-landen moeten daarin als belanghebbenden hun stem hebben, vond hij. De eerbiedwaardige grijze prof. Anema (A.R.) verdedig de het afstaan van souvereiniteit en de inschakeling van West-Duitsland. Hij was zeker niet enthousiast over deze twee noodzakelijkheden, maar hg achtte ze de enige mogelijke prac- tische weg om de wenselijkheid van een krachtig verdedigd Europa te verwezenlijken. Voorstanders bleken in de avond vergadering resp. de heer Algra (A. R.), Wendelaar (V.V.D.) en Scher- merhorn (Arb.j, die evenwel tegen de constructi" van het E.D.G.-verdrag verschillende bezwaren koesterden. Vanmorgen zal het debat worden her vat. Pamfletten Op de publieke tribune bevonden zich verscheidene communisten. Dat bleek, toen een door de communisti sche afgevaardigde Brandenburg na de rede van zijn fractiegenoot Geug jes aangeheven eenzaam applaus aanstonds werd nagevolgd door een aantal personen op de nublieke tri bune. De voorzitter schorste na de speech van de heer Geugjes de vergadering voor de normale middagpauze van vijf a tien minuten, zodat deze kleine demonstratie vrijwel onopgemerkt bleef. Even tevoren had een bezoekster bij het aanhoren van het betoog van dc heer Geugjes een zenuwtoeval ge kregen. Zij begon te gillen en schreeuwde zo iets als: „Als de Duit sers maar .liet komenDe politie heeft haar bijgebracht. Later op de middag, nadat de anti- revolutionnaire prof. Anema zijn re devoering had beëindigd, wierp een bezoeker van de publieke tribune een handvol papieren strookjes met een anti-E.D.G.-leuze over de hoofden van de parlementaire verslaggevers in de vergaderzaal. Toen de voorzitter dit kleine incidentje, dat niet de minste indruk maakte, opmerkte, stond er al iemand van de Rykspolitie achter de ordeverstoorder en even later ver zocht een recherche in burger die waren er blijkbaar heel wat tussen het publiek kalm aan de man om mee te gaan. De communistische agi tator verdween met stille trom Jong meisje bleek oplichtster De Amsterdamse rechtbank heeft een 19-jarig meisje van Duitse af-, komst, Maria F. B., wier beroep wer? opgegeven als stikster. wegens oplichting, gepleegd ten nadele van een aantal radiohandelaren in Am sterdam, zes maanden voorwaardelij ke gevangenisstraf opgelegd met een proeftijd van drie jaar en onder toe- zichtstelling gedurende die tijd van de R.K. reclassering. Door een justitioneel misverstand heeft het meisje tweemaal terecht gestaan voor de oplichtingen: de eerste maal op 5 Januari, de tweede maal 15 Januari. De uitspraak in het tweede pro ces volgt op 29 Januari a.s. Kellner in Amsterdam krijgt anderhalf jaar De 25-jarige kellner A. J. V., af komstig uit Nijmegen, doch de laat ste jaren woonachtig in Amsterdam, tegen wie veertien dagen geleden vijf jaar gevangenisstraf werd geëist werd door de Amsterdamse recht bank wegens zijn aandeel in een vechtpartij met dodelijke afloop op de Nieuwendijk in Amsterdam, ver oordeeld tot anderhalf jaar gevange nisstraf met aftrek van préventief. „DOORBRAAKPLAN" NOG NIET VOLTOOID Met structurele veranderingen houdt men te weinig rekening In Januari 1958 is in Axel het zogenaamde „doorbraakplan" gelanceerd; een plan, dat noodzakelijk was geworden in deze gemeente, waar zich in de afgelopen jaren belailgryke structurele veranderingen voltrokken. Van een rustige, agrarische gemeente immers is Axel geworden tot een meer op industrie afgestemde plaats en bovendien kreeg Axel sterk het karakter van een verzorgend streekcentrum. Deze ontwikkeling gaat nog voort en te ernstiger ondervindt deze gemeente daarom de remmende werking van een naar de mening van het gemeentebestuur te geringe Rijksbijdra ge. Deze bijdrage is nog steeds gebaseerd op het agrarische Axel en mede tengevolge van deze omstandigheid worstelt men met grote financiële pro blemen. Een der gevolgen? De „doorbraak", welke in het gelijknamige plan voor 1953 geprojecteerd was, is verschoven naar 1954 en vormt thans voor dit jaar een der primaire punten op het gemeenteprogram. Een gemeenteprogram, dat zonder meer omvangrijk genoemd kan wor den en dat getuigt van inzicht en van de wil tot aanpakken. Hoewel de voor 1953 geprojecteerde objecten slechts ten dele verwezenlijkt konden worden, is men geenszins van plan bij de pakken neer te zitten. De „doorbraak" welke beoogde Axel een royale Noord-Zuidverbinding te geven is nog slechts ten dele ge lukt, maar ongetwijfeld zal het ge meentebestuur alles in het werk stel len om het plan dit jaar te verwezen lijken. Het parkeerterrein, een be langrijk onderdeel van het plan, is thans in eerste aanleg gereed en wacht nog slechts op bestrating en verdere afwerking. Indien dit terrein in gebruik genomen zal kunnen wor den, zal het centrum van Axel einde lijk ontlast kunnen worden van dc stroom doorgaand verkeer, welke er dagelijks passeert, en van de tiental len autobussen, die in de Noordstraat (een der winkelstraten) him stop plaatsen hebben. De grootste moeilijkheid bij dit on derdeel van het doorbraakplan wordt evenwel gevormd door de toegangen, welke tot het parkeerterrein gemaakt moeten worden. Hiertoe zullen enkele krotwoningen moeten worden opge ruimd, alsmede het brandspuithuis, en zullen de muziektent en een za- kenpand verplaatst moeten worden. Mede tengevolge hiervan ook wor den de kosten van het gehele object geraamd op drie ton enziedaar een ernstig struikelblok. Want steeds weer zyn het de finan ciën, zo bleek ons uit een onderhoud met burgemeester P.L.D.J. van Oe- veren, die voor Axel de uitvoering van een aantal bitter noodzakelijke projecten remmen. Dp structurele verandering van de gemeente bracht immers ook andere dringende behoeften met zich. Zo kampt men voorts met een tekort aan scholen en naast de „doorbraak" Marktdag in Axel Honderden en nog eens honderden verdringen zich elke Zaterdag in de nauwe straten van Axels centrum, waar dan bovendien noa talloze auto's geparkeerd staan. Voor het doorgaand verkeer vormt Axel, dat de laatste jaren sterk het karakter van een verzorgingscentrum kreeg dan een enorm obstakel. vormt scholenbouw een urgent punt op het program, alsmede riolering. Intussen hoopt men wel dit jaar gereed te komen met het afgraven van de Armendijk en met het dempen van de Rijkswaterleiding langs de weg Axel-Hulst, eveneens onderdelen van het doorbraakplan. Andere nadelen Andere nadelen, welke deze ge meente ondervindt van het feit, dat met de structurele verandering van regeringswege tot nu toe onvoldoende rekening werd gehouden, zijn de moeilijkheden, welke men heeft met het aantrekken van personeel Voor intellectuelen is Axel voor het bezol digingsbesluit ingedeeld in de derde klasse en voor de C.A.O. is de kom der gemeente ingedeeld in de 5e en slechts de kanaalzone in de 4e klas se. Dit heeft tot gevolg, dat Axel voor werknemers weinig aantrekke lijks heeft. Gaarne ook zou men althans een begin maken met de ontwikkeling van een recreatie-oord, waartoe na bij de zg. Kleine Kreek zulk een prachtige gelegenheid is en waar in Axel grote behoefte aan bestaat. Met een bedrag van 10.000.(een jaar lijkse last van ongeveer 500.zou men voorlopig reeds gebaat zijn. De financiën ook vormen het struikelblok voor het inrichten van een speelter- Het parkeerprobleem is iti Axel in het bijzonder op marktdagen, wel haast onoplosbaar. In vrgwel alle straten in net centrum en ook op dc Markt ziel men dan auto's ge parkeerd staan, soms zelfs op de trottoirs Er is een parkeerterrein in aanleg maar het ontsluiten van de toegangs wegen tot dit terrein levert vele fo.m. financiëlemoeilijkheden op. Half millioen uit Zweden voor ziekenhuis De heer D. van Heyst, burgemees ter van Dirksland c.a.. voordien di recteur van -'e Stichting Zeeland te Middelburg, ontving van de Zweedse Vereniging „RaddaBarnen" (Red de kinderen) 't verrassende bericht, dat deze vereniging een half millioen gul den beschikbaar stelt voor de uitbrei ding van het ziekenhuis te Dirksland (Flakkee) met een kinderafdeling, ruimte biedend voor een 20-tal bed den. rein voor de jeugd in Plan West; het terrein is aanwezig, maar de gelden ontbreken. De bestrating met name van de Noord-Zuidverbinding in het cen trum van de gemeente dus kan niet naar behoren worden onderhou den, de 'erlichting in het „oude Axel", is „middeleeuws" en zo zijn er tal van zaken, welke dringend om verbetering vragen. De burgemees ter is er zich wél van bewust en on vermoeid ook streeft hij naar het vinden van oplossingen voor het nij pende financiële probleem. Krotopruiming Krotopruiming verdient evenzeer de aandacht in deze gemeente. Voor 1954 is een post van 5000 op de be groting uitgetrokken voor het oprui men van 10 krotwoningen, maar in totaal zijn er 47, waarvan er zeker 26 onmiddellijk zouden moeten ver dwijnen Evenals elders in Zeeland kampt men daarnaast in Axel nog steeds met het woningtekort: circa 300 wo ningen per jaar zouden er alleen al in deze gemeente nodig zijn! De woningnood remt ook hier in dustrievestiging, maar niettemin houdt men het oog op de toekomst gericht. Aan de Axelse Sassing wordt een industrieterrein aangelegd, dat voorlopig 3 H.A. groot zal worden, maar dat tot 10 H.A. zal kunnen worden uitgebreid. Er zou nog veel kunnen gebeu ren... De wekelijkse markt schreeuwt om ruimte; des Zaterdags verdrin gen honderden en nog eens honderden zich in de straten en veelal wordt de straat als handelsterrein gebruikt. „Een markthal, een soort beursge bouw zou dé uitkomst zijn", verzucht de burgemeester, die tenslotte maar dat lijkt onder de gegeven om standigheden welhaast een utopie nog betoogt, dat hij ook gaarne een actieve cultuurpolitiek zou voeren. Het is uitgesloten: men moet daar entegen zware belastingen heffen... Zo worstelt deze kleine, maar „daaddriftige" gemeente met het spook van financiële tekorten. De ontwikkelingsmogelijkheden zijn er. maar nóg is Axel gevangen in de be nauwen»! greep van een tekort aan ontplooiings-mogelijkheden. Maar gestreden wordt er! Het Wereldgebeuren Maar toch hoger dan vóór de oorlog Blijkens berekeningen van het C. B.S. zijn in 't eerste en tweede kwar taal 1953 de indexcijfers inzake de criminaliteit in Nederland gedaald ten opzichte van 1952. In vele geval len zijn deze cijfers evenwel nog bo ven het niveau van de basisjaren 1935-1938. De onherroepelijke veroordelingen inzake misdrijven vermeld in de we genverkeerswet daalden in totaal in ons land van 3057 in het eerste en tweede kwartaal van 1952 tot 2679 in de overeenkomstige kwartalen van 1953. Nog oltyd maken de veroorde lingen voor het rijden onder invloed van alcohol het allergrootste deel van de totale veroordelingen uit: eerste halfjaar 1952 2466 en eerste half jaar 1953: 2057. Uitgezonderd het doorrijden na een ongeval (stijging van 166 tot 234) en het dood door schuld bij een ongeval (stijging van 17 tot 34) liepen m het eerste half jaar 1953 de onherroepelijke veroor delingen in alle andere soorten mis drijven, vermeld in de wegenverkeers wet, terug. „JOYRIDING" „Joyriding" komt nog vrij veelvul dig voor: 185 veroordelingen in het eerste halfjaar 1953 tegen 231 in de overeenkomstige periode van 1952. Het ressort Amsterdam spant inzake „Joyriding" met 65 veroordelingen de kroon, terwijl 's-Hertogenbosch de hoogste cijfers laat zien inzake het rijden onder invloed van alcohol (695) en inzake het doorrijden na een ongeval (61). Het aantal veroordelingen in ons land inzake misdrijven, uitgezonderd eenvoudige stroperij en bedelarij, landloperij en overtreding van het souteneursverbod, is in het eerste tegen 22.753 in het eerste 1952. De indexcijfers, waarbij 1935 1938 op 100 wordt gesteld, tonen eveneens een aanzienlijke verminde ring, hoewel voor beide kwartalen in 1953 het indexcijfer nog 120 is. In het eerste kwartaal 1952 bedroeg dit 160 en in het tweede kwartaal van dat jaar 155. De vermogensmisdrnven, die de grootste groep van de misdrijven vormt (8676 veroordelingen in het eerste halfjaar 1953 tegen 11.525 in het eerste halfjaar 1952) zijn even wel verhoudingsgewijze nog meer gedaald dan het totale aantal mis drijven. De indexcijfers voor de ver- mogensmisdrijven bedroegen in het eerste kwartaal en in het tweede kwartaal 1953 resp. 115 en 117. ZEDENMISDRIJVEN Uit de indexcijfers blijkt voorts, dat ook het aantal veroordelingen voor misdrijven tegen de zeden en voor ruwheidsmisdrijven tegen dieren en goederen nog boven hét niveau van de basisjaren 19351938 ligt. Wordt het gemiddelde in deze jaren op 100 gesteld, dan zijn de indexcij fers voor het eerste en tweede kwar taal 1953 inzake misdrijven tegen de zeden resp. 127 en 116, en inzake ruwheidsmisdrijven tegen dieren en goederen resp. 109 en 110. Geen uitnodiging Niemand nodigt Herbert Blanken- horn Jit en toch is hfl er altrjd bij. Toen vorig jaar de Franse minister van buitenlandse zaken 8i- dault en de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Foster Dulles in Washington bijeenkwamen met een Engelse minister, die de zieke Eden verving, was Blankcnhorn toevallig daar ook. Zo maaromdat men hem wel eens nodig kon hebbenzomaar. omdat dr. Adenauer zich niet wel kon voorstellen, dat drie geallieerde ministers over Duitsland zouden pra ten zonder daarbij een Duitse advi seur te raadplegen. Herbert Blanken hom is hoofd van de politieke afdeling bij het West- duitse ministerie van buitenlandse zaken. In feite te hij minister, want Ade nauer geeft alleen enkele grote lijnen aan en de rest van het werk doet Blankenhom. Kort geleden toen in Londen de Bermuda-conferentie werd voorbe reid was Blankenhom zo maar in LondenEn wanneer niet duide lijk aan de Duitsers te verstaan ge geven zou zijn, dat bij de Bermuda besprekingen geen Duitse adviezen nodig waren, dan zou hij ook zo maar in het beste hotel van Bermuda heb ben vertoefd. Thans verblijft de heer Blanken hom in West-Berlijnook al weer zonder uitnodiging, maar beleefd observerend wat de Grote Vier daar zullen doen. Hij heeft een speciaal bureau ge sticht voor deze conferentiehtf heeft een eigen lijn naar Bonn. In Bonn is ook een speciaal bureau voor de conferentie en dat Bonn-bureau staat onder leiding van dr. Adenauer zelf. De nervositeit, die de Westduitse regering bevangen heeft aan de voor avond van de Grote Vier-conferentie, straalt af op bet gehele Duitse volk. De Duitse dag- en weekbladen komen met opgewonden en zwaarwichtige politieke bespiegelingen ert specula ties. In officiële en niet-ofnciële krin gen wordt heftig gedebatteerd over de vraag of Adenauer de hereniging van Duitsland werkelijk wil en welke offers hij daarvoor wil brengen. Kortom men heeft in Duitsland grote verwachtingen van de confe rentie. Heel wat minder hoog gespannen zyn de verwachtingen in Frank rijk. Officiële kringen in Parijs nemen tegenover de conferentie een aarzelende houding aan. In Londen is men al even zwijgzaam en de be richten uit Washington zjjn weinig zeggend. Amerikaanse dag- en week bladen voorspellen langdurige onder handelingen, - waarbij de hereniging van Duitsland in zoverre van onder geschikt belang zal zijn, dat het in de eerste plaats gaat om de veiligheid van de Verenigde Staten en de veilig heid van de Sowjet-Unie. De mening, dat Eisenhower thans het initiatief zou hebben in de koude oorlog, wordt in de Verenigde Staten niet algemeen gedeeld. Het ligt vol komen binnen de mogelijkheden dat Molotow op de Berlijnse conferentie bepaalde initiatieven zal nemen. Zo kan hij voorrang geven aan een ge sprek over de atoom-kwestie, de ont wapening en de vrede in Azië Hij kan het vredesverdrag voor Duitsland en voor Oostenrijk naar het tweede plan schuiven. Molotow kan ook de vraag promi nent maken of de huidige conferentie er een is. die alleen maar dient ter voorbereiding van een vrjfmogendhe- den-conferentie. waaraan Rood China zou moeten deelnemen. Niets staat vast, omdat er te voren geen agenda is opgemaakt. Met dat laatste rekening houdend verbaast men zich wel een weinig over de hooggespannen verwachtingen in Bonn. Degenen, die weinig verwach ten van Berlijn en rekenen op trage besprekingen en veelvuldig uitstel zullen waarschijnlijk gelijk krijgen. Herbert Blankenhorn™... speciaal kantoor in West-Berlyn. Mr. N. J. G. Sikkel herdacht In een bijzondere zitting van de Haarlemse rechtbank is ae Zondag overleden mr. N. J. G. Sikkel, offi cier van justitie bij de rechtbank te Haarlem herdacht. De president, mr. A. M. Baron van Tuyll van Seroos- kerken zeide. dat mr. Sikkel zich heeft doen kennen als een persoonlijk heid. Hij ging recht op zijn doel af en gaf onomwonden zijn mening te ken nen. Deze eigenschap. ?epaard met zijn vurige strijdlust heeft tot ge volg gehad, dat hij, die onrecht niet verkroppen kon en aan zijn gemoed lucht moest geven, het zich zelf in het leven niet gemakkelijk heeft ge maakt Mr. B. van der Burg, subsituut-of- ficier van justitie, zeide, dat het par ket door het overlijden zwaar getrof fen is, want mr. Sikkel vas een zeer gewaardeerd chef. Hij was een amb tenaar van formaat een kundig ju rist. Hij had een strenge en precieze maatstaf ui ging de moeilijkheden niet uit de weg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 3