Zeeuwse hoofdstad heeft gebrek aan industrie- en bouwvolume BERT HET MISLUKTE BEZOEK VAN HR. MS. „DE RUYTER" FINANCIËLE VERHOUDING MET HET RIJK Zeeuwse Almanak NERVANOVA JAARREDE VAN VOORZITTER K.v.K. ZEEUWSCH-VLAANDEREN Verstopping Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 20 JANUARI 1954 BURGEMEESTER VAN MIDDELBURG IN JAARREDE: Vele plannen te verwezenlijken „Overzien wy do gebeurtenissen van het afgelopen jaar, dan is er voor onze stad veel reden tot tevredenheid. In veel zaken is vaart gekomen; in andere is kans op een spoedige verwezenlijking niet slecht. BU alle ellende, die de ramp over Zeeland bracht, komt als tegenzijde, dat de aandacht daarop weer eens is gevallen. Het besef van de gevaarlijke en afgelegen ligging is levendig geworden. Hoe belangrijk het ook is en blyft, wat wij zelf van onze stad trachten te maken, haar toekomst zal sterk afhangen van wat er tot stand komt van het Drie-eilanden- en het Deltaplan, die het gehele Zuid-Westelijke deel van ons land structureel zullen doen veranderen. Laten wij hopen, dat spoedig met de uitvoering hiervan zal worden begonnen en laat ons onszelf gelukkig prijzen, dat wij misschien van naby van de uitvoering van zulke grootse plannen getuigen mogen zijn". Deze woorden sprak mr. dr. N. Bolkesteln, bur gemeester van Middelburg, in de traditionele jaarrede, die hij gisteren hield bjj de aanvang van de eerste gemeenteraadszitting In 1954. Het inwonertal vaö Middelburg bedroeg op 1 Januari 1953 21.817. Er was een geboorteoverschot van 216 en een vertrekoverschot van 231, zodat het Inwonertal daalde met een netto-verlies van 15 tot 21.802. Met enkele cijfers toonde spreker de ge volgen aan van het geringe bouwvo lume, dat aan Middelburg werd toe gewezen. In 1953 werden slechts 93 buizen voor bewoning vrijgegeven, terwjjl 1 pand aan deze bestemming werd onttrokken. Van die 93 wonin gen waren 47 herbouwpanden, die voor de oplossing van het woningte kort vrijwel geen betekenis hebben. 2 woningen werden gespitst, 24 ge meentewoningen kwamen gereed en 20 premie-woningen. Het aantal in geschreven woningzoekenden steeg in het afgelopen jaar van 639 tot 673 waarvan 264 uit Middelburg zelf. 170 trouwcandidaten en 239 van buiten de stad. Indien voldoende bouwvolume zou worden gegeven, zou het aantal ge zinnen, volgens spreker, met 200 en het aantal inwoners dus met. plm. 800 kunnen toenemen. De bevolkings aanwas van Middelburg is kunstma tig geremd door de verdeling van het bouwvolume. Mr. Bolkestein zei, dat men tegenwoordig vaak wijst op de betekenis van industrievestiging. Dit wilde hij niet ontkennen, maar hij voegde er aan toe, dat het zijn van hoofdstad en centrum van een pro vincie ook vele eisen stelt. Op 1 Januari jl. waren in Middel burg 136 huizen m aanbouw. Spreker verwachtte, dat deze dit jaar gereed zullen komen. Het netto-tekort aan huizen wordt geschat op 420, wil dit op 31 December 1960 ingelopen zijn, dan moeten per jaar 60 nuizen wor den gebouwd. Bovendien zijn er in Middelburg naar schatting nog 200 herbouwplichten. De minister vnl de- i gevallen in drie jaar afwerken, beï bouwvolume wil laten onder het vallen, dan heeft Middelburg in elk van de jaren 1954. 1955 en 1956 recht op 130 wo ningen per jaar. Aan krot-opruiming is men in de Zeeuwse hoofdstad nog niet toe, aldus spreker. „Beter een slecht huis dan geen huis". „Het geven van bouwvolume voor herbouw, maar niet voor gewone bouw, zo betoogde mr. Bolkestein, betekent een achterstelling van degenen, die niets bezitten en slechts baat hebben bij bouw door de gemeente of door woningbouw verenigingen. De groep der be- bezitslozen is er verreweg het slechtst aan toe; het is merk waardig, dat deze mensen, die keer op keer met heel vage be loften naar huis worden gestuurd, dit zo rustig nemen. Deze catego rie heeft meestal veel minder pre tenties dan degenen, die wel wor den geholpen, maar naar hun smaak niet mooi genoeg". Geen reden voor uitstel Mr. Bolkestein herinnerde aan de ge beurtenissen van de rampdagen, waardoor Middelburg schade onder vond in de vorm van het overstro men van het waterwingebied bh' Oranjezon. De Polder Walcheren werpt thans een dijk op by de meest bedreigde plaats, waar de duinen vrijwel zyn verdwenen en de zee op drie punten naar 't kanaal doorbrak. Een meer definitieve versterking met hoofden laat nog op zich wach ten. Het belang van deze zaak is zo wel door B. en W. als in de Tweede Kamer onder de aandacht van de mi nister van Verkeer en Waterstaat ge bracht. Reden tot uitstel van dit werk zag spreker niet, omdat het betrokken kustgedeelte buiten het Drie-eilanden- en het Deltaplan valt Restauraties en toekomst Sprekende over de restauraties zei mr. Bolkestein, dat de voorgevel van het stadhuis voor het grootste deel is voltooid. Een gedeelte van de pina kels boven de beelden zal men.dit jaar aan brengen. De toren, die tot de omvang werd gesloopt, zal in '54 weer voor een belangrijk deel wor den herbouwd. Er wordt gewerkt aan de Choertoren en aan de zijgevel in de Lange Noordstraat. De voltooiing der werkzaamheden is in 1956 te verwachten. Aan het carillon van de Lange Jan wordt de laatste hand ge legd. Men is thans bezig aan de na tuurstenen balustrade op 60 meter hoogte, die de overgang van de ste nen onderbouw naar de spits vormt. Voorts moet de blind-balustrade op 20 meter hoogte nog worden aange bracht. alsmede enige gewelven en de inrichting van ae torenkamer. Wanneer alles volgens de plannen verloopt, kan de toren aan het eind van de zomer worden voltooid. In Februari zal worden begonnen met de restauratie van de molen aan het Vlisslngse bolwerk. Dit werk kan vermoedelijk in een half jaar tyds gereed zijn. Van de plannen om de molen op het Selsbohverk te herstel len, is helaas niets terecht gekomen. Men zal moeten afwachten, wat hier mee verder gebeurt. Spreker deelde mede, dat de aanbe steding van de over de Herengracht te leggen brug spoedig gehouden zal worden. De Vlissmgse brug is zo ver sleten. dat zjj een gevaar is gewor den voor het verkeer, dat er gebruik van maakt, aldus mr. Bolkesteln. Een ingrijpende restauratie op korte termijn wordt noodzakelijk geacht. Binnen niet al te lange tya hoopt men met dit 4 h 6 maanden durende werk te beginnen. De aanleg van de nieuwe sportvel den maakt goede voortgang; het grondwerk voor het hoofdvoetbal veld en het tweede voetbalveld kwam gereed. Alle velden van het nieuwe sportpark dus ook de hockev- en de korfbalVelden behalve 't twee de voetbalveld zullen in het seizoen 1956-1957 definitief bespeelbaar zijn. Het laat zich aanzien, dat met de volledige levering van het afstands- gas uit Sluiskil ongeveer 15 maan den later zal worden begonnen dan aanvankelijk was toegezegd. De uitvoering van het project voor de brandweer- en reinigingsgarage is afhankelijk van de goedkeuring VOORKOM HEESHEID Zorg er voor steeds een doos je Wybert bij U te hebben. Onderzoek naar restanten Claeskind er kerke De Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemonderzoek te Amersfoort over weegt ernstig een onderzoek in te stellen naar de restanten van enkele op Schouwen en Duiveland bloot ge komen plaatsen, die in de 13e en 14e eeuw hebben bestaan. Zoals bekend, zijn deze restanten van Claeskinder- revonden, irooggevallen. weer is Vergadering K.V.K. voor Zeeuwsch-Vlaanderen Onder voorzitterschap van ir. C. A. L. Hortsmann vergaderde in hotel Rot terdam te Terneuzen de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Bij de aanvang van de vergadering herdacht de heer Hortsmann in een kort woord 't on langs overleden lid van de Kamer, de neer M. L. van Liere. Tot voorzitter van de Kamer van Koophandel werd herkozen de heer C. A. L. Horstmann en tot onder voorzitters werden herkozen de heren H. A. A. baron Collot d'Escury. H R. A. Meijer, D. Luteijn en P. Blom- maert. In de vacature van de heer G. Jacobs werd voorzien door de benoe ming van de heer J. F. van de Voor de te Sluiskil. De voorzitter deed ver volgens een aantal mededelingen, waarna de Kamer overging tot be handeling in besloten zitting van het rapport, uitgebracht over de toekomstplannen voor de haven van Terneuzen. Van de door de voorzitter uitgesproken jaarrede geven wy el ders verslag. TELEURSTELLING IN VLISSINGEN Ongelukkige samenloop van Het feit, dat Hr. Ms. kruiser „De Ruyter", Zaterdag op de rede van Vlissingen verscheen voor een twee daags bezoek aan de Seheldcstad en Maandagmorgen onverrichterzake weer vertrok, heeft by velen onmis kenbaar teleurstelling gewekt. Biedt dan, zo vraagt men ons, de haven van Vlissingen, dat toch Ma- der gemeentebegroting 1954 door G. I rme-basis is, geen gelegenheid om on- S. De Seisbinnenbrug. de Langevie- der alle omstandigheden een oorlogs- lebinnenbrug, de Koningsbrug, de bodem een goede ontvangst te waar- Splikerbrug en de Beatrixbrug, zul- borgen Kon de kruiser „De Ruyter' len' binnen afzienbare tijd ingrijpend niet binnenkomen in verband met moeten worden vernieuwd of ingrij pend hersteld. Hetzelfde geldt voor het sluisje bij de Stadsschuur. In een wat .verdere toekomst zuilen plannen aan de orde komen voor een nieuw gymnasium, voor een nieuw lolitiebureau, een drietal gymnas- leklokalen, enige kleuterscholen en een verdere uitbreiding van het zie kenhuis (zusterhuis). In een verre toekomst zal men gaan lenken aan een medisch centrum met sola rium een overdekte zweminrich ting en een nieuwe schouwburg. Jaarrede burgemeester van Middelburg Een behoorlijke regeling der finan ciële verhouding met het Ryk is nog steeds niet tot stand gekomen, zodat men voortleef in de onzekerheid. De tekorten over de jaren 1940 cot en met 1947 bedroegen in totaal 1.072.624,57. Thans rest hiervan nog slechts 237.109,05, hetgeen eind 1962 geheel zal zijn afgeschreven. In de jaren 1948 tot en met 1952 was er op de gewone dienst meestal een batig saldo, terwjjl de nadelige saldi door de voordelige van andere jaren konden worden gecompenseerd. De batige saldi zyn voor een groot deel voor nuttige en nodige zaken ge bruikt. Er wordt momenteel, zowel door VAN TOT 3 Ljpi Men kan gerust vaststellen, dat het tot de voorrechten van de Zeeu wen behoort, dat zij op vele plaatsen kunnen gemeten van een lekkernij, wélke men in het Westen, Oosten of het Noorden niet of slechts ternau wernood kent. Deze lekkernij, kort weg „frites" genaamd-, veraange naamt de dis en kan ook apart ge geten worden. Maar men dient toch met een en ander de nodige voor zichtigheid te betrachten. Dat onder- TWEE KILO De man zag er uit of hy met meer plezier tegen een brandende gevel zou zijn opgeklommen, maar 't leven had hem nu eenmaal een week geleden met pensioen aan het begin va n de le vensavond geplaatst en dies deed hij boodschappen Toen het zijn beurt was in het le- vensmiddelenbedryf te Oostburg, wa ren er nog enkele doorknede huisvrou wen nd hem, die derhalve volop ge legenheid hadder zijn amateuristisch Ïogen op dit terrein van het dagelijks wen gade te slaan. Ze deden het met overgave en vergaten er zelfs de buurpraatjes by. In een drukke stilte verstrekte de wat statige man de eerste order aan het winkelmeisje, dat bazig achter de toonbank troonde. Tot en met het half pond suiker ging alles goed. Maar toen deze nieuwbakken boodschapvenhaler ver telde, dat hij tot besluit twee kilo thee tot zich wenste te nemen, was het ge daan met de stilte, „Twee kilo f" kreet het winkel meisje met een zeer onaangename nadruk op „kilo". „Twee kilo", echode het in diverse laatdunkende toonaarden achter des mans rug. „Twee kilo", herhaalde de man, be seffend, dat syn prestige op het spel stond. „Nou, dón twee kilo sprak het meisje. Ze had even goed kunnen zeg gen: ,Nou, dan oorlog" Maar die is by de man thuis pas Uit gebroken vond men in 'f huis van de gemeente secretaris van Zuiddorpe. Daar ont stond zelfs een begin van brand, doordat vergeten werd onder een pan met fritesvet het gas uit te draaien. Weliswaar slaagde men er in de vlammen te doven, doch de tafel en de muren werden danig beschadigd. Een waarschuwing voor andere frl- tes-liefhebbers, die aan het bakken slaan. PAPIER EN LIJMPOT Met slecht weer, vooral in de win terdagen, als de jeugd niet buiten ka# spelen en er dus binnenskamers naai vermaak en ontspanning gezocht moet worden, is het nuttig en plezierig de jeugd aan het werk te zetten met pa pier en lijmpot Men denke er niet gering over, want er zijn zelfs spe cialisten, die zich meesters tonen in deze edele kunst. De heer Van den Heuvel uit Breda vertelde hierover in Zuiddorpe in 't parochiehuis, waar een demonstratie in handenarbeid werd gegeven voor de jeugdleiders en -leidsters uit Axel. Koewacht en Zuiddorpe Verschillende interessante voorbeelden werden hier getoond en het geheel had dan ook veel succes bij de jeugdleiders. E.H.B.O.-CURSUS. Wat men dank zij een E.H.B.O.-cur- sus kan bereiken is zeker ook weer eens in de rampdager gebleken Te Othene (gemeente Zaamslag) werd een E H.B.O.-cursus geopend onder leiding van dr Dorrestein, die het theoretische gedeelte leidt en de heer W van Vessem. die zorgt voor de les sen in de praktijk. Er is veel animo voor deze cursus, want er gaven zich 26 deelnemers op. Vermoedelijk is men in Juni gereed met deze oplei ding. GOUDEN BRUILOFT. Het echtpaar L. Baart-Sey, wonen de te „Kruisdorp" vierde in Kloos- terzande, zijn gouden bruiloft. Na een plechtige H. Mis werden namens het buurtcomité door drie meisjes bloe men aangeboden Des middags verras te men het echtpaar met een cadeau en ook het overige deel van de dag was in overeenstemming met dit fees telijk gebeuren. het Rijksbureau voor de Monumen tenzorg als door het Bureau Finan ciering Wederopbouw, een onderzoek ingesteld naar de verdeling van de kosten van restauratie en nieuwbouw van Stadhuis en Lange Jan over de departementen van O.K. en W. en van Financiën en de gemeente Mid delburg. Verbindingen. Wanneer de nieuwe brug over de Herengracht gelegd zal zijn ontstaat een goede verbinding tussen Middel- issingen zijn nog"van meer be lang; deze voldoen niet aan de eisen die het verkeer stelt. Voor een af doende oplossing van dit euvel zou den vele huizen moeten worden af gebroken, hetgeen de stad aesthe- tisch gezien veel schade zou berok kenen en de gemeente op hoge kos ten zou jagen. In dit verband zei spreker, dat er geen reden is nog lang met de verbreding van de Se- feerstraat te wachten, aangezien de uizen aan de Z.W zijde van deze straat reeds eigendom van de ge meente zijn. Verbreding van de Se- geerstraat met vernieuwing van de Koningsbrug betekent het verbeteren van de verbindingen met Goes en - de storm En zo neen, hoe moet dit dan in geval van oorlog Of had men ver zuimd plaats te reserveren, terwijl toch geruime tijd tevoren bekend was. dat de nieuwste Nederlandse oorlogs bodem zou komen? In antwoord op deze vragen is het allereerst noodzakelijk vast te stel len, dat Hr. Ms. „De Ruyter" ondanks de storm gemakkelijk de haven bin- Advertuntte Verkouden T DAMPO Vlissingen. Sprekende over de klach ten ten aanzien van de wegen naar Wolfaartsdijkse Veer en Katse Veer, zei mr. Bolkestein, dat het te begry- pen is, dat de provincie daar geep verbeteringen meer aanbrengt, gelet op de komende verwezenlijking van het drie-eilandenplan. Te weinig industrie. Nieuwe industrieën worden in Mid delburg, evenals in geheel Zeeland, nog maar weinig gevestigd. Er is een geregelde, maar niet altijd op vallende groei van de bestaande be drijven. De lage werkloosheidscijfers en de meer psychologisch aange voelde dan werkelijk aanwezige afgelegen ligging zijn, volgens spre ker, belemmeringen. De werkzaamhe den van de door B. en W. ingestelde Commissie Industrievestiging, die enige tijd door drukke bezigheden van de leden stillagen, zullen binnen kort weer beginnen. Op cultureel gebied is er een ver blijdende activiteit. De plannen voor een muziekschool, die door de ge meentebesturen van Middelburg en Vlissingen zyn gemaakt, zijn overge nomen door le provincie. In een ne gental grotore gemeenten van Zee land zal een stichting worden opge richt. die deze muziekschool gaat exploiteren. Hopenlyk zal deze school op 1 September a.s. kunnen begin nen. nen had kunnen varen. Daaraan ligt dus het niet doorgaan van het bezoek zeker niet. In de haven was evenwel voor de kruiser geen ligplaats aan de kade. Meer dan 20 coasters hebben Vrij dag en Zaterdagochtend in de haven van Vlissingen een toevlucht gezocht en met de daar reeds liggende sche pen was toen de haven van Vlissingen zó vol, dat er geen ligplaats voor „De Ruyter" overbleef. Men kon deze coasters moeilyk bö de vliegende storm, die Zaterdag en ook Zondagochtend woedde, wegstu ren. Op onze vraag, of er tevoren of Zaterdagochtend geen andere voor zieningen ten behoeve van deze coas ters mogelijk zouden zijn geweest, waardoor de „De Ruyter" toch had kunnen komen, werd ons van de zijde van de N.V. Haven van Vlissingen een ontkennend antwoord gegeven. Hoe het zij, dat de „De Ruyter" niet gekomen is, is voor velen, die er zich op verheugd hadden, onze nieuw ste en modernste oorlogsbodem te bezichtigen, een bittere teleurstelling geweest. Ook voor de middenstand was het niet doorgaan van het bezoek een streep door de rekening. Laat ons, in het belang van Vlis singen, hopen, dat deze samenloop van omstandigheden, er niet toe leidt, dat de Koninklijke Marine een vol gende keer Vlissingen overslaat in verband met onzekerheid of er wel ligplaats in de haven is. Dirigentencursus in Zeeuwsch-Vlaanderen De Bond van Muziekverenigingen in Zeeuwsch-Vlaanderen, die tijdens een algemene vergadering te Oost burg het besluit nam om in princi pe te besluiten tot het organiseren van een „dirigenten-cursus", is thans hiervoor in een vergevorderd stadium gekomen. Het bestuur van de Bond heeft nu ter bespreking van de plan nen een algemene vergadering uit geschreven op Zaterdag 30 Januari a.s. te Oostburg. De musicus C. Schy- ve zal ter vergadering aanwezig zijn voor het eventueel verstrekken van nadere inlichtingen. Zij wilden een pension beginnen in Vlissingen Bejaard Haags echtpaar voor f 3000 opgelicht Een bejaard echtpaar in Den Haag is kort geleden door een inwonende vrouw voor 3000 opgelicht. Deze laatste had gehoord, dat het echtpaar de 3000 wilde besteden voor de koop van een huis in Vlissingen. dat het wilde inrichten als pension voor jongens van de Zeevaartschool. Zij had echter een beter plan. Samen met haar huisgenoten zou zy een bar in Schevenineen kopen, en dit zou een betere belegging zijn dan het huis in Vlissingen. De vrouw kreeg de 3000 in han den, die echter al spoedig waren ver dwenen. De politie heeft haar aange houden en thans is zij opgesloten in het Huis van Bewaring. Ook is haar nog meineed in een civiele procedure ten laste gelegd. Nieuwe zuivelfabriek te Zierikzee Over enkele weken zal in Zierik zee een aanvang worden gemaakt met de bouw van een nieuwe zuivel fabriek. Dit bedrijf zal iiv de plaats komen van de tengevolge van de wa tersnood verwoeste fabriek te Nieu- werkerk Laatstgenoemd bedrijf be schikte over een geringe outillage, welke echter ruimschoots voldoende was. Later ging het bedrijf zich in het bijzonder toeleggen op het verzor- f en van consumptiemelk en de berei- ing van consumptiemelkproducten. In zoverre deze niet te Nieuwerkerk konden worden geproduceerd, werden zij door het moederbedrijf van de N. V. fabriek van melkproducten der verenigde zuivelbereiders te Rotter dam geleverd. Reeds vóór de ramp werd er over gedacht, hetzij de fabriek te Nieu werkerk uit te breiden, hetzij elders een nieuw bedrijf te plaatsen. Onmid dellijk na de watersnood werd begon nen met het uitwerken van een nieuw project. Het nieuwe bedrrjf is zodanig ingericht, dat het een groot kwantum melk per dag zal kunnen ontvangen. Advertentie. BRENGT UW ZENUWEN TOT RUST (slot van pagina I) mogen noemen. Wat de busdienst be treft, die door iedereen als een grote verbetering wordt gezien, merkte ir. Horstmann op, dat ir. den Hollander op zijn laatst gehouden persconferen tie ontkende, dat de N.S. met deze kwestie iets te maken zouden hebben. Uit een schrijven van de directeur- generaal van het vervoer te Brussel d.d. 20-11-1953 blUkt echter anders en indien de heer aen Hollander niet geheel op de hoogte zou zijn van de activiteit van de N.S. is men onmid dellijk bereid hem een fotocopie van dit schrijven te doen toekomen. Er is voor deze zaak een onderhoud met de minister aangevraagd en er bestaat goede hoop. dat het alleszins recht vaardig en billijk verlangen tot hand having van de dienst wordt ingewil ligd. De uiteindelijke oplossing van het verkeersprobleem voor Zeeuwsch- Vlaanderen ziet ir. Horstmann, zoals bekend, in de inpoldering van het Land van Saaftinge. De studie daar voor heeft de kamer zelf geëntameerd en dezer dagen zullen uitvoerige be sprekingen met alle betrokken in stanties worden gevoerd, teneinde 'n goede vorm van samenwerking te vinden. De studie zal geheel objectief geschieden en deze wii alle aspecten van het vraagstuk belichten, waar bij speciaal aandacht zal worden be steed aan de kosten en aan de op brengsten. Men hoopt voor Saaftinge voorbereidend werk te kunnen doen. zodat een officiële studie in korte tyd gereed zal kunnen zyn. Helicopters De haven van Terneuzen gaf ln 1953 een aanzienlijk hogere activiteit te zien. Het goederenvervoer steeg, vergeleken met 1952 met 10 en het vervoer per binnenschip met meer dan 40 Het is te hopen, dat de toekomstplannen voor deze haven zullen kunnen worden gerealiseerd. Voor wat betreft een hellcopter- dienst op Zeeland merkte spr. op, dat men. voordat een beslissing over een Zeeuwse lijn wordt genomen, er voor zal moeten waken, dat Zeeuwsch- Vlaanderen wordt vergeten. Er is hier een unieke kans om het isolement t.o. v. het Noorden op te heffen. •SS..ÏÏÏLaEgSSSRSSKS en de heer Horstmann betreurde het, de ^gering niet in de eerste plaats de vereveningsheffing, die juist voldoende was om de 5 loons verhoging te compenseren en die de veel geplaagde middenstand onrecht vaardig drukt, heeft doen verdwijnen. Naar aanleiding van de industriële productie >er hoofd der bevolking verklaarde spr. nog, dat er op dit ge bied in Nederland toch nog veel te verbeteren moet zijn. Een verhoging van de leerplichtige leeftyd zou het intelligentiepeil van de bevolking verhogen, een betere vrije tijdsbeste ding stimuleren en daardoor de pro ductie per hoofd vergroten. Ook een uitbouwen van de bestaande am bachtsscholen, en geen versnippering van dit onderwys, zou meer en Detere vaklieden kunnen opleveren, .--aaraan de industrie behoefte heeft. Even eens zal meer aandacht dienen te worden besteed aan de culturele en sportieve ontwikkeling van de bevol king der streek. Coördinatie van alle instanties, die op dit gebied werk zaam zijn, dient le worden verwezen lijkt. Vlug, zacht en pijnloos werken Mljnhardt's Laxeertabletten 65 ct Opening Gereformeerde school te Vlissingen Naar wij vernemen, zal a.s. Maan dagmorgen de nieuwe Gereformeerde lagere school aan de President Roo- seveltlaan Le Vlissingen officieel wor den geopend. Dit is dan de laatste school van het complex, dat reeds een openbare en een Hervormde school telt. Dinsdagavond belegt de Vereniging voor bijzonder onderwijs op Geref. grondslag een feestelijke bijeenkomst voor ouders en andere genodigden. I Burgemeester J. Romijn zal voorbeeld geven Naar ons van de zijde van de stich ting „Nieuw Schouwen en Duiveland" wordt medegedeeld, zal burgemeester J. Romijn van Ouwerkerk op Maan dag 1 Februari in een Rotterdams warenhuis („Bijenkorf") het eerste boomplantcertificaat kopen aan de hiervoor beschikbaar gestelde stand Zoals bekend, verwierf burgemeester Romyn zich een grote populariteit op Schouwen en Duiveland, doordat hy steeds op zijn tot enkele tiental len vierkante meters verkleinde dorp is gebleven, toen het zeewater dit omspoelde. Oud-burgemeester van Sluis onderscheiden De oud-burgemeester van Sluis, de heer A. F. J. Aernoudts, heeft een Franse onderscheiding ontvangen voor zyn grote verdiensten, destijds verricht als voorzitter van de afde ling Zeeland van de Kon. Vereniging „Het Nederlandse Trekpaard" Hij is benoemd tot Ridder van de .Mérite d'Agricole". De heer Aernoudts gaf als voorzit ter van de afdeling Zeeland in vele gevallen waardevolle adviezen aan paardenfokkers en delègaties van verenigingen uit Frankrijk op de na tionale tentoonstellingen in Den Bosch. Collecten. Voor de Kerkvoogd j-' der Ned. Herv Gemeente te Sint-Annaland werd een bedrag van 116.31 bijeengebracht. Bijeenkomsten reserve-Rijkspolitie Voor de leden van de reserve- Rijkspolitie in Zeeland, voor diegenen die zich als reservist wensen op te feven en voor belangstellenden, on er wie burgemeesters, zullen binnen kort lezingen worden gehouden De data van deze lezingen zijn als volgt vastgesteld: 18 Januari 1954: te Axel voor het Westelijk deel van Oost Zeeuwsch- Vlaanderen in de zaal van „Cen trum". Aanvang 20.00 uur. 19 Tanuari 1954 te Goes voor Noord- en Zuid-Beveland in het „Schuttershof". Aanvang 19.45 uur. 22 Januari 1954: te Hulst voor het Oostelijk deel van Oost Zeeuwsch- Vlaanderen in de zaal van het Groot Patronaatsgebouw, Lange Bellink- i straat 32. Aanvang 20.00 uur. 23 Januari 1954: te Tholen voor het i eiland Tholen in „Het Hof van Hol- land". Aanvang 20.00 uur. I 25 Januari 1954: te Middelburg voor het eiland Walcheren ln het „Schuttershof" Aanvang 19.45 uur. 29 Januari 1954: te Oostburg voor West Zeeuwsch-Vlaanderen in de „Eenhoorn". Aanvang 20.00 uur. De officier der Rijkspolitie le klas se F M. C. Dffermans zal ty'den* deze bijeenkomsten in een toespraak van ongeveer 20 minuten de betekenis van de reserve-Rijkspolitie en de ove rige van belang zijnde onderwemen behandelen. Voorts zullen de Rijks- politiefilm ..Hallo, hallo, hier de RP. 10" en de film „Wij leven vrij" wor den vertoond, alsmede verschillende andere films o.a. „Houen zo". „Legi oen der Burgers", „De les van Lon den" en andere. Na de korte pauze zal de Gevangenisfilm worden ver toond. Tot commissaris benoemd In de op 18 Januari gehouden ver gadering werd tot Commissaris der Algemene Zeeuwsche Verzekerings Mij. N.V. en der Onderlinge Brand waarborg Mij. voor de provincie Zeeland van 1829, beiden gevestigd te Middelburg en der Zeeuwsche Brandwaarborg My. van 1824. vestigd te Zierikzee, benoemd de fc J. W Hupkes te Koudekerke. e heer Het Bheumatische Pijnen moet 0 niet door blijven lopen. Roei ze nit, met wortel en tak. Neem Kriischen. Jaar-in, jaar-uit en al tientallen ja ren lang, vonden tienduizenden baat en verlichting bij Kruschen Salts. De kleine dagelijkse dosis Kruschen doet het Juist omdat Kruschen re gelmatig gebruikt wordt, stimuleert het de bloedzuiverende organen en geeft ze de regelmaat van een klok. Kruschen is geen wondermiddel De zes minerale zouten hebben ieder hun eigen functie en gezamenlijk brengen ze Uw ledematen die bevrij ding van stramheid en pijn. MIDDELBURG. Vandaag Electro: ,,De koningin der bandieten", (14 j.), 7 en 9.15 uur. VLISSINGEN. Vandaag Alhambra: „Zestig zadels voor de marine" (14 j.), 7 en 9 uur. Luxor: „Zondige Ruby" (18 j.), 8 uur. Concertgebouw: To neelavond Vlissingsch Schouw spel, 8 uur. GOES. Grand: „The snows of de Kilimanjaro" (18 jaar), 8 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 2