PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Zuidslavische partijman Djilas plotseling in ongenade Dijkleger bij Wolphaartsdijk moest ingrijpen BILT STORM OVER WEST-EUROPA EISTE ELF MENSENLEVENS TWEE KINDEREN BIJ BRAND IN GRONINGEN OMGEKOMEN DRIE DUITSERS GEDOOD OP ONBEWAAKTE OVERWEG 197e Jaargang - No. 13 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn: PL-verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week. f5,85 per kw., fr. p. p. f6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 18 Jan. 1954 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Minimum p. advertentie f3,— Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels f L—Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 359300 P.Z.C.. Middelburg Bur. Vlisslngen, Walstr. 58—60. telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160): Middelburg. Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63. telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Finlandstr. 2. telet 16; Terneuzen, Brouwerijstr.2; Zierikzee. N. Bogerd! C 160. telef. 28. GAAT TITO ANDERE KOERS VAREN? „Communistische partij mag in geen geval ineenschrompelen" Het centrale comité der Zuidslavische Communistische Partij heeft Zon dag met algemene stemmen besloten vice-president Milovan Djilas uit het comité te zetten. Djilas is van al zijn partijfuncties (onder meer het voor zitterschap der Zuidslavische nationale vergadering) ontheven. Hij blijft echter partijlid. DjUas heeft een „laatste waarschuwing" gekregen. President Tito heeft het Centrale Comité der Zuidslavische Partij in ver band met de zaak-Djilas toegesproken. Hij deelde mede, dat Djilas hem in het najaar van 1953 verzocht had zijn mening te geven over een aantal door hem in de dagbladen te publiceren artikelen, waarvan de eerste juist waren verschenen. Hij had geantwoord, dat hij het niet met alles hierin eens was, doch dat hij met de publicatie voort kon gaan. „Doch later, toen ik meer van Djilas' artikelen had gelezen, bevond ik dat hy zeer ver was gegaan en ik constateerde dat dit neerkwam op een liqui datie der communistische party, en vernietiging van partijdiscipline en dat hier, in het algemeen gesproken, sprake was van dingen, welke niet slechts de eenheid onzer partij, doch ook de eenheid des lands onmetelijke schade zouden kunnen berokkenen," aldus Tito, die vervolgde: „Djilas bracht in zijn artikelen inzichten naar voren, die op anarchisme neerkwamen. Er kan geen sprake zijn van een „doen ineenschrompelen" of verdwij nen der communistische partij, daar zij de bewaakster is van het met on ze revolutie bereikte, zo vervolgde Tito. Djilas is in het buitenland geweest en hij bleek onder Westerse invloed te zijn geraakt. Het is waar, dat Zuid-Slavië de Westerse democratieën dichter is ge naderd, doch dit betreft alleen de sa menwerking op buitenlands politiek gebied en niet de inwendige organi satie van onze staat. Djilas had, alvorens zijn denkbeel den in artikelvorm te gaan publice ren, overleg kunnen plegen met ande re partijleiders. In dat geval zouden wij natuurlijk niet hebben toegestaan dat zjj in le gepubliceerde vorm wa ren verschenen. Onze partijleiding werkt gemeen schappelijk en dat moet ook in de toekomst zo blijven", verklaarde Tito. „Indien Djilas' denkbeelden vrije lijk in Zuid-Slavië zouden mogen worden verbreid, zonden wy bin nen een jaar tijds in ons land geen socialisme meer kennen en in een bloedige worsteling gestort zjjn. Wy nebben dat in de afgelopen da gen reeds kunnen zien, toen reaction- naires en andere ongezonde elementen in ons land begonnen zijn zich te roe ren om niet te spreken van de re actie in de Westerse landen, die zich zelf beschouwt als de vaandeldraag ster voor de democratie in Zuid-Sla vië. De klassevijand bestaat en hij is in de communistische party te vinden", aldus Tito. De president vervolgde met het centrale comité mede te delen, dat hij het schadelijk htte om, zoals ge schiedde in de dagen der revolutie, personen, die fouten hadden begaan, om het leven te brengen. „Ik stel daarom voor dat Djilas lid der Zuid- Slavische Communistische Partij zal blijven, opdat hy zijn fouten zal in zien en mede zal kunnen blijven wer ken aan de opbouw van het socialis me in Zuid-Slavië", besloot hij. R.T.C.-besprekingen verlopen bevredigend Door het secretariaat van de „Klei ne Commissie" is Zaterdag onder staand communiqué te Willemstad, Curagao, uitgegeven. De besprekingen in de Kleine Commissie verlopen bevredigend en in goede sfeer. Wederzijds bestaat bij de delegaties begrip voor elkanders „De besprekingen in de Kliene Hoewel goede vorderingen zijn ge maakt, verkeren de besprekingen nog niet in het stadium, waarin bij zondere mededelingen kunnen wor den gedaan. Mededelingen in de pers en door de radio omtrent het verloop van de conferentie berusten op geruchten. Zodra het verloop van de bespre kingen dit toestaat, zal de Kleine Commissie een officieel communiqué uitgeven omtrent de bereikte resul taten". Het dykleger te Wolphaartsdijk t« actie. Djilas erkent Djilas verklaarde zelf in een korte toespraak, dat in de zeventien jaar, waarin hij een functie bij de Zuid- Slavische Communistische Partij had vervuld, „mijn gevoelens en wensen nimmer in strijd zijn gekomen met de partijdiscipline". „Ik heb als communist altijd naar eer en geweten myn plicht vervuld. Later heb ik mij echter voor ogen gesteld, dat ik van de partijlijn was afgeweken. Doch er bestaat geen ver schil van mening tussen mij en Ie an deren over het buitenlands beleid en zaken, lie de nationale eenheid van Zuid-Slavië raken. Ik ben altijd een vrij man geweest en ik hoop er een te zullen blijven", besloot Djilas. Britse „Cornets" vliegen weer De B.A.O.C. heeft medegedeeld, dat van vandaag af de „Cornets" van de maatschappij weer gaan vliegen, pre cies een week na het ongeluk bij El- ba, waarbij 35 personen om het leven kwamen. Er zouden echter geen pas sagiers vervoerd worden, zolang niet alle toestellen aan een veiligheids test waren onderworpen. De B.A.O.C. deelt verder mede, dat langs de routes in het Midden-Oos ten „speciale veiligheidsinspecteurs" gestationneerd zullen worden. Een onderzoek heeft uitgewezen, dat het recente ongeluk niet te wijten is ge weest aan zwakheden in de construc tie. De vluchten, welke Maandag be ginnen zullen slechts oefening ten doel hebben en het meer bekend ra ken met de toestellen. De B.A.O.C. zegt verder, dat de mo gelijkheid van sabotage niet over het hoofd wordt gezien. Reuter tekent hierbij aan, dat het onderzoek naar het ongeluk zich kennelijk ook con centreert op de mogelijkheid, dat een plotseling ingetreden ongunstige weersgesteldheid het ongeluk op ruim 9000 meter hoogte heeft veroorzaakt. De Britse minister van verkeer heeft meegedeeld, dat een openbaar onderzoek naar de ramp met de „Co- met" zal worden ingesteld. Amerikaanse Dakota maakte noodlanding Zondagmiddag heeft een Ameri kaanse Dakota een noodlanding we gens motorpech op het vliegveld Eel- de gemaakt Het toestel had 13 passa giers aan boord en was op weg van Stockholm naar Engeland. Men heeft waarschijnlijk te doen gehad met een bevroren carburator. Op Eelde waren voor de noodlanding alle voorzorgs maatregelen genomen. De Groningse brandweer was paraat om eventueel in te grijpen, indien zich ongelukken zouden voordoen. DODEN IN DUITSLAND EN ENGELAND Gemaskerde mannen pleegden roofoverval Met f 519 verdwenen Toen de 57-jarige adjunct-commies van de Nederlandse Spoorwegen J. K. in de nacht van Zaterdag op Zondag na het passeren van de laatste trein het kantoor van het stationnetje Laan van Nieuw Oost-Indlë in Den Haag wilde afsluiten, hoorde hy ge rammel aan de buitendeur. K. deed de deur open en zag daar twee gemas kerde mannen staan, die een dreigen de houding aannamen en hem gelast ten het aanwezige geld af te geven. De beambte, die zeer nerveus werd, gaf hieraan gevolg. Op bevel van de mannen, die een lantaarn aanstaken aangezien het licht in het kantoortje reeds gedoofd was, liep hij naar de brandkast en maakte deze open. waarna de onverlaten er 519 ui,t na men. Zij gelastten K. nog vyf minu ten in het kantoortje te blijven en gingen er ijlings van door. Een van ae overvallers nad om de aftocht te dekken de hoorn van de telefoon, af gerukt. OUDERS WAREN NIET THUIS Toestand van derde kind zorgwekkend Een felle uitslaande brand in de De brandweer, "die voorzien van Sledemennerstraat te Groningen beeft Zondagavond twee doden geëist. De brand brak uit in de voorkamer van een woning bewoond door de familie Kuiper. In het brandende huis bevon den zich de kinderen van de familie K., namelijk de 7-jarige Rennie, de 6-jarige Grietje, dc 3-jarige Jan en de l'/2-jarige Wiert. De ouders waren niet thuis. Overstromingen in Denemarken Vier personen zijn sedert Vrijdag ochtend in Groot-Brittannië om het leven gekomen tengevolge van de storm. Tientallen werden gewond. In bepaalde gebieden, in het bijzonder in Schotland, bereikte de storm een snelheid van ruim 150 kilometer per uur. Er werden talloze huizen bescha digd, bomen ontworteld en telefoon lijnen verbroken. Tot dusverre hebben de stormen over West-Duitsland aan zeven per sonen het leven gekost; door instor tende ruïnes kwamen te Hannover drie mensen om het leven. In de haven van Hamburg sloeg een dok van 17.000 ton van zijn an kers los, waardoor omliggende sche pen werden beschadigd. Met behulp van zes grote sleepboten kon het dok weer worden verankerd. Op de Westkust van Sleeswijk-Hol- stein zijn door het hoog opgejaagde water grote stukken land ondergelo pen. Vooral van de eiladen Borkum en Sylt wordt zware schade gemeld. De duinen hebben ernstig te lijden gehad en ook aan huizen is door het hoge water schade aangericht. In Denemarken zijn nieuwe, ernsti ge overstromingen teweeggebracht, m het bijzonder in het gebied van de Liimfjord in Jutland. Te Skive staan meer dan honderd huizen in het water en talrijke gezin nen moesten worden geëvacueerd. Al le mannelijke bewoners van het onge veer 11.000 inwoners tellende stadje aan de Liimfjord zijn Zondagochtend opgeroepen om hulp te verlenen bij het keren van het water. De storm richtte ook schade aan te Nykoebing Mors. LANGS ONZE KUST. Als gevolg van de Westerstorm is van de duinen, ten Westen van Hol- lum op Ameland over een lengte van plm. 1000 meter een deel van vijf tot zeven meter weggeslagen. Aangezien de afkaveling der duinen de laatste 8 jaar gemiddeld 15 meter pei jaar bedraagt en de beschermende duinen- strook angstvallig smal wordt, ma ken de eilandbewoners zich ongerust en vragen zich af waar het heen moet, indien op korte termijn geen ingrijpende maatregelen zullen wor den genomen. De „Michel Swenden", die op de Ierse Zee in moeilijkheden verkeerde, heeft geseind geen verdere hulp nodig te hebben. Het schip tracht een haven te bereiken, terwijl zijn machines zeer langzaam werken. Meisje deelde bankbiljetten van 25 uit Een bewoonster van de Spreeu wenlaan in Den Haag kwam Zaterdag bij de politic een bankbiljet van 25 deponeren, dat zij in haar brievenbus had gevonden. Nauwelijks was zij vertrok ken of haar buurdame kwam eveneens een bankbiljet van f 25 brengen, dat ook bij haar in de bus was gestopt. Even later ontving een an dere bewoonster van de Spreeu wenlaan bezoek van de ouders van een vriendinnetje van haar achtjarig dochtertje. Deze ou ders brachten een bankbiljet van 25 terug, dat hun kind van de achtjarige had gekregen in ruil voor een stukje speel goed. De moeder van de acht jarige greep toen naar haar handtasje en bemerkte dat daaruit vier bankbiljetten van f 25 waren verdwenen. Naar 't vierde bankbiljet wordt thans nog een onderzoek ingesteld. V\A\\\\VVVVVVVWWWA\iVy zuurstofmaskers het huis binnendrong, trof in de tussenkamer van de wo ning de 6-jarige Grietje aan en in de achterkamer de 3-jarige Jan. Bei de kinderen bleken reeds aan de be komen brandwonden te zijn overleden. De lV2-jarige Wiert kon gered worden, maar het kind bevindt zich in levens gevaarlijke toestand. Een buurvrouw had reeds voor de komst van de brandweer de 7-jarige Rennie uit het brandende huis gehaald. Hoewel ook dit kind brandwonden heeft, opgelo pen, is zijn toestand redelijk goed. De recherche stelt een onderzoek in naar de oorzaak van de brand. Op het spoorweg-emplacement te Alk maar is Zaterdagmiddag een rijtuig tij dens het rangeren ontspoord, waardoor de hoofdsporen naar Heerhugowaard ver sperd raakten. Voor de Vlissingse jeugd betekende de af en toe overslaande golftoppen aan de Noordzeeboulevard tijdens de storm van Zaterdag grote pret. Af cn toe zochten de kinderen dekking voor het stuivende zeewater achter de muur van de afrit bij het standbeeld van Michiel de Ruyter. Heel wat kleuters kicamei Zaterdagmiddag dan ook tot groot ongerief van hun ouders met door het zeewater be dorven kleding en schoenen thuis. Foto P.Z.C Dure honden waren een paar dagen zoek Een inwoner van Den Haag heeft gedurende twee dagen in grote onge rustheid verkeerd. Donderdagavond vermiste hij zijn twee Airedale ter riers, die elk 3500 waard zijn. De politie werd in de arm genomen, maar alle zoeken was tevergeefs. Zaterdagochtend kwamen de kost bare honden, ?en reu en teef, by hun baas aanlopen Redding door de lucht Een tienjarig Italiaans jongetje, Vi- cenzo Russo liet Zondag voor een week een tand trekken.. Hy bleef daarna bloeden en zijn leven kwam in gevaar. Zijn vader riep de hulp in van de Amerikaanse ambassade in en deze vroeg een serum uit de V.S. Het >verd per vliegtuig naar Italië ge bracht en het leven van Vicenzo ia ge red. TREIN GREEP AUTO Leerling-conducteur omgekomen Op een onbewaakte overweg Doetinchem is Zaterdagmiddag een personenauto met vier inzittenden door een trein gegrepen. De bestuur der van de auto, de 55-jarige T. H., STORM OVER ZEELAND Kleibekleding spoelde op verschillende plaatsen weg Het ruwe weer van Zaterdag en Zondag heeft in Zeeland gelukkig geen ernstige gevolgen gehad, al zyn op enkele punten wel beschadigingen van de dyken opgetreden, die onmiddellijk voorziening eisten. Men was echter paraat en daardoor bleek het mogelijk het gevaar onmiddellijk te bezweren. Voor het hoog water van Zaterdagmiddag was men Zaterdagmorgen al gewaarschuwd doodrat het „telegram A" was rondgezonden. De dijken wachten waren dus op hun hoede. Na Zaterdagmiddag nam de windkracht af. Voor een groot deel van de mannelijke bevolking van Wolphaartsdyk werd het echter geen vrij weekend. Zaterdagmiddag tegen twee uur ging de auto met sirene door het dorp om twee van de drie groeyen van het dykleger in deze gemeente op te roepen. De dijkwactot was reeds 's morgens na ont vangst van hel A-telegram van Rijkswaterstaat in actie gekomen. Rond het middaguur constateerde deze dat de storm, van de na 1 Fe bruari gelegde nieuwe dijk aan de Oosterlandse polder, een deel van de kleibekleding aan de voet, over onge veer 700 mete- lengte had weggesla gen. De situatie was niet verontrus tend. doch er moest ingegrepen wor den om erger te voorkomen. Zaterdagmiddag en de gehele Zon dag werd dooi een paar honderd man nen gewerkt, waarna gevaar voor ver dere aantasting van de dijk practisch be7.woren kon worden geacht. Ook te Zierikzee en te Stavenisse traden be schadigingen op. Het systeem van dijkwacht en dijk leger bleek te Wolphaartsdijk perfect te werken. Direc* na de alarmering rialen depóts van Rijkswaterstaat be wezen thans hun grote nut. Uit het op een hoeve in de Heerenpolder inge richte depót voor Wolphaartsdijk konden direct de zandzakken bij dui zenden worden afgeleverd. Toen in de namiddag alle 7500 zandzakken en de voorraad van ruim 400 perkoenpalèn waren afgegeven, was een telefoon tje via de mobilifoon, welke in een aan de dijk staande auto is inge bouwd, voldoende om uit het depót Baarland een nieuwe voorraad van 5000 zakken en ruim 400 perkoenpa- len te kunnen betrekken. Aan de dijk herleefde het beeld van de rampperiode min of meer, alleen met dit verschil, dat men thans alle voorzorgen had getroffen en het ma teriaal direct in voldoende hoeveelheid voorhanden had. Rijshout werd aan- gesleept en In de felle Westenwind trokken lange rjjen mannen langs de dyk, gebukt onder zandzakken, naar de bedreigde plaatsen. Aan de oude spoorbaan naby de Mo lenweg op het dorp vulden rappe han den de duizenden zandzakken en ge- requireerde vrachtauto's en trekkers met aanhangwagens zorgden voor een constante afvoer naar de dyk. Wij spraken nog met ir. Schouten van de Rijkswaterstaat.. Er dreigde geen direct gevaar, doch men moest er snel bij zyn om de zee geen kans te geven haar vernielende werk voort te zetten. Behalve de kleibekleding aan de voet van de dijk en enkele be schadigingen aan het krammat, had den de hoog opstuwende golven, o.a. slechts bij het kustlicht enige grotere happen uit de nieuwe, verse dijk kun nen wegvreten. Aanvankelijk lag het nog in de be doeling om ook Zaterdagavond bij kunstlicht door te werken, doch dit bleek later niet noodzakelijk te zijn. t,lfoo Zondag is de arbeid voortgezet en te- met spaden naar dé W*" aangegeven verzamelplaats en nog I '"Ij1" ~-en uur later was het in Wolphaarts- jk een en al bedrijvigheid. De mate- 1 het provisorisch herstel practisch ge- (Vervolg op pag. 4.) zjjn 80-jarige schoonmoeder E. K. en zjjn 19-jarige dochter G. H., werden gedood. De andere dochter H. H. werd licht gewond. Allen bezaten de Duitse nationaliteit. De auto werd gegrepen, toen hy zich midden op de rails bevond en werd totaal vernield in eèn sloot ge worpen. De slachtoffers werden uit de wagen geslingerd. Het treinver keer had een half uur vertraging In de nacht van Saterdag op zon dag is de leerling-conducteur van de Nederlandse Spoorwegen H. uit Rijen om het leven gekomen en de machi nist B. Z. uit Nijmegen werd gewond, toen een uit de richting Zutphen ko mende goederentrein even voor het station Dieren-Doesburg achter op een stilstaande goederentrein botste. Van beide treinen ontspoorden ver schillende wagens. De electrische lo comotief van de ene trein drong in de laatste wagen van de andere, waar door deze wagen In brand geraakte. Frankrijks nieuwe president plechtig geinstaleerd In een plechtige bijeenkomst op het Elysee te Parijs heeft René Coty Za terdagochtend het presidentschap van Vincent Auriol overgenomen. Terwijl kanonnen aan de oever van de Seine 21 salvo's afvuurden, ont ving de nieuwe president de versier selen van Grootkruis in de Orde van het Legioen van Eer, de hoogste Franse onderscheiding. De aftredende president verklaarde, dat het werk van nationaal en inter nationaal herstel nog verre van vol tooid is. „Het gezag, ae onafhankelijk heid en de doeltreffendheid van de staat worden bedreigd. In Indo-China doorstaat de Franse unie een oorlog, die zware offers vraagt. In een wereld, die nog door wantrouwen en vrees wordt verlamd, vervult Frankrijk zijn moeilijke mis sie voor recht en vrede", aldus de af tredende president. DE VERWACHT: OPKLARINGEN". Wisselend bewolkt en vrijwel over al droog weer. Overwegend matige Noordwestelijke tot Westelijke wind. Iets hogere mïddagtemperaturen. ZON EN MAAN. 19 Januari Zon: Op 839 Onder 17.04 Maan: Op 17.44 Onder 8.46

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 1