KAPPIE EN DE TRIL-MAGNEET -aiHMEl™ Een gezonder Schouwen vraagt krachtige dorpskernen LEZERS SCHRIJVEN Iwppde en derde Issislenlen nelle winkeljuffrouw „Het Vlissingsch Schouwspel" „Opdat Recht Geschiede" vrouwelijke bediende TIMMERLIEDEN W.& S. WINKELBETIMMEPEN ZATERDAG 16 JANUARI 1954 PROVINCIALE ZEEUW8E COURANT U DORPEN WORDEN BEVROREN.. De overwegingen van de Reconstructie-commissie Eikerzee, voor de ramp een vriendelijk dorpje van weliswaar nauwelijks 200 inwoners, maar tóch een geheel eigen stukje samenleving. Met een eigen kerk en een eigen school. Een paar winkels..Nu door het water verzwolgen en zwaar gehavend weer drooggevallen. En gedoemd om niet te herrijzen. Om „bevroren" te worden De Reconstructiecommissie is althans van mening, dat het, om een ge zonder, sterker Schouwen terug te krijgen, nodig is slechts enkele krach tiger dorpskernen te bouwen en Eikerzee op te offeren. Eikerzee, maar ook Noordwelle, Oudendjjke, Looperskapelle, Brijdorpe, Nieuwerkerke en Moriaanshoofd. En op Dulveland Capelle, Zijpe en Vianen In haar rapport wijst de Recon structie-commissie Schouwen-Dui- veland er op, dat allerlei factoren er toe hebben geleid, dat men zich de vraag moést stellen of bepaalde vor men van concentratie der bewoning nog in overstemming zijn met de te genwoordige eisen. Ontwikkeling der verkeersmiddelen, wijzigingen in de agrarische bedrijfsvoering en in de sociale en culturele sfeer hebben hiertoe geleid. De verhouding boer- arbeider is veranderd, men stelt an dere eisen voor culturele ontspan ning Geconstateerd wordt, dat met na. me midden-Schouwen een vrij grote ontwikkeling der bewoning in kleine buurtschappen vertoont. Een aan het rapport toegevoegde tabel leert zelfs, dat het eiland een 28-tal bewonings- kernen telt, die in „sterkte" variëren van 23 zielen (Vianen) tot 6780 (Zie- rikzee), (volkstelling van 31 Mei 1947). Negen hiervan biyven onder de 200 bewoners en slechts zes stij gen uit boven de 1000. In de eerste plaats meent de com missie, dat naar de algemene opvat ting van dit moment er naar ge streefd dient te worden het platte land te vrijwaren van de uit agra risch oogpunt minder gewenste be woning door niet-agrariers. Dit geldt de verspreide bewoning De belang rijkste argumenten voor deze me ning liggen in het verlies aan cul tuurgrond, de relatief hoge kosten voor noodzakelijke openbare voorzie ningen en de wenselijkheid een ze kere scheiding tussen de agrarische en de niet-agrarische sfeer te hand haven. De herbouw van verspreide woningen op het agrarische platte land. waarvan de plaats in hoofd zaak bepaald wordt door agrarisch- technische eisen, vormt in dit licht gezien, een vraagstuk, dat geheel binnen het kader van een eventuele herverkaveling tot oplossing kan worden gebracht. De kleine kernen. Onderzoekingen hebben aange toond, zo*lczen we verder in het Re constructie-rapport, dat een zeer be langrijk deel van de productieve be- bestaan vindt in de landbouw. Het leeuwendeel van de beroepsbevolking wordt dan ook gevormd door vaste en losse arbeiders, werkzaam op landbouwbedrijven in de omgeving. Dit heeft tot gevolg gehad, dat de verminderde arbeidsbehoefte in de landbouw (mechanisering en ratio nalisering!) tot een verschuiving van de beroepsstructuur van de bevol king in deze kleine kernen leidde Met name bij de jongeren neemt het aantal van hen, die in niet-agrarische beroepen werken, regelmatig toe. Dr. D. Burger Hzn. heeft er in "n studie van 1949 reeds op gewezen, dat de niet-agrarische bevolking het prettigst gehuisvest zal zijn in de dorpen, liefst in de grotere, maar niet verspreid over het agrarisch ge bied of in de gehuchten. Mede hieruit trekt de commissie de conclusie, dat de herbouw van de kleine kernen ten behoeve van de niet-agrarische bevolking zeker niet moet worden gestimuleerd. Een rui mere woningmarkt, tezamen met stijgende eisen ten aanzien van de woningtoestanden zullen in de naas te toekomst een trek van de gehuch ten naar de grotere dorpskernen ze ker bevorderen. Doch ook voor de huisvesting van landarbeiders acht de Reconstructie commissie de herbouw van de klein ste kernen niet nodig of gewenst Woningen voor arbeiders, wier aan wezigheid bij de boerderij steeds no dig is, zullen in het algemeen op ca 250 meter van de boerderij moeten liggen. De veranderde verhouding tussen boer en arbeider maakt het wel gewenst, dat de laatste niet meer op de boerderij zelf woont. Voor de arbeiders, wier aanwezig heid op de boerderij niet voortdu rend verlangd wordt, neemt de com missie een maximum-woonafstand van 3 tot 4 kilometer aan en het is _._.e afstand, welke er haar toe ge bracht heeft voor het z.g. Platte van Schouwen tenslotte drie woonkernen voor te stellen, Serooskerke. Scha- rendijke en Kerkwerve, met bevrie zing van alle overige in dit gebied Hetzelfde geldt voor Vianen en Ca pelle op Duiveland, thans door de Reconstructie-commis sie is uitgegeven en zij beveelt daar toe in de eerste plaats aan niet over te gaan tot herbouw van de ver woeste panden in de te „bevriezen" kerntjes en reservering van plaats voor dit doel in de wederopbouw- plannen van de nabHJ gelegen grote kernen. Ten aanzien van de keuze van Se rooskerke als belangrijkste woon kern voor midden-Schouwen wijst de commissie op de vrijwel centrale ligging en op de ontworpen weg HaamstedeBrouwershaven, welke vlak langs deze kern zou lopen Goede verbindingen met de ver schillende delen van het eiland zou den dus gegarandeerd ztfn. De ligging van Noordwelle, Ouden- dijke, Eikerzee, Looperskapelle, enz. binnen het verzorgingsgebied der ge projecteerde kernen, zal er naar het oordeel der commissie in de toe komst toe leiden, dat deze kernen door functieverlies een statlonnaire o' zelfs afnemende bevolking zullen krflgen, zoals ook reeds voor het re cente verleden kon worden gecon stateerd. Een functionele spreiding der woon kernen als thans aanbevolen zal dit tot slot ditmaal volgens uit- fe voerde normatieve berekeningen unnen leiden tot een inwoneraantal voor de dorpskernen Serooskerke, Scharendijke en Kerkwerve van res pectievelijk 500. 350 en 250, hetgeen neerkomt op 150, 100 en 75 wonin gen. Deze toch altijd nog zeer lage cijfers tonen wel aan, dat slechts door een als hier aanbevolen sanering de vorming van een werkelijk le venskrachtige centrumkern kan wor den gerealiseerd. Een dergelijke cen trumkern is bovendien noodzakelijk Amsterdamse Beurs 14 Jan. 13 Jan Bank van Ned. Gem. 4% 108% Bank van Ned. Gem. 0-5-10 130 128% Nederland 1951 (3%) 102*. 102% Nederland 1948 (3%) 99% 99% Nederland 1947 (3%) 3 99 Va 99% Nederland 1037 3 98 98 Dollarlening 1947 3 pet. 85% 05% Inveterlngscertificaten 3 100% 100% Nederland 1962-84 3 101 101% Nederland N.W.S. 2% 79 79 Ned. Indië 1937 A 3 97'/, 99 Grootboek 1946 3 98% 98% Nat Handelsbank 130% 132% Ned. Handelmi], 169% 170 A.K.U. 187% 192% Bergh's en Jurgens 280% 280% Calvé-Delft 141% 142% Centrale Suiker 190 190 Kon. Ned. Hoogovens 173% 174% Unilever 232 231% Ned, Kabelfabriek 236 235 Philips 211% 212 Wilton-Feijenoord 192% 191% Billiton 320 Kon. Petroleum Mij. 350% 352 Amsterdam Rubber 109% 110 Holland Amerika Lijn 147 145% Kon. Paketvaart 12#% 127 Rotterdamse Lloyd 132'/» 133 Ned. Scheepvaart Unie 137% 137% Stv. Mij. Nederland 143% 143 H .VA. 123% 124% Deli Mg. 103% 106% Baltimore-Ohio 18% Missouri K-T 4% New York Central 19% 19% Pennsylvania 17% 18% Anaconda 32 32% Bethlehem Steel 50% 50% General Motors 60 60% thtern. Nickel 36% 36% Kennecott 66 67 Republic Steel 47% 47% U.S. Steel 38% 38% tforth American Cy. 21% 21% Midcontinental 66% 66% Shell Union 78% 79% Tide Water 19% 20 Kon. Mij. De Schelde NJ. 116% 117% Onhoudbare toestand. Wederom werden wij deze week opgeschrikt door een verkeersonge val met dodeiyke afloop nabij het Zoute Spui. Een oude vrouw werd gegrepen door een auto, bestuurd door een zeer ervaren rijder uit de streek en daarbij gedood. Voorzover kan worden nagegaan treft de chauffeur gelukkig geen schuld. Een ongeval dat iedere automobilist kan overkomen. Waar ligt de schuld? Volgens algemeen gangbare op vattingen Is de overheid aansprake lijk voor het in goede staat houden van de verkeerswegen. De weg Ter- neuzen—Axel kan daar van geen sprekend voorbeeld worden genoemd. Vanaf Terneuzen bestaat sinds kort tot halverwege Sint Annapolder een zeer behoorlijk van de verkeersweg gescheiden fietspad. Waarom dit pad niet doorgetrokken tot Axel? De weg is te smal om twee auto's behoorlijk gelegenhoid te goven elk aar te passeren zonder van het „rij wielpad gebruik te maken. Iedere chauffeur weet dat bij het passeren van twee auto's met brandende kop lampen een klein ogenblik van ver blinding optreedt. Wee de voetgan ger of fietser, die zich op dat fatale moment juist in de gevaarlijke zóne bevindt. Het is niet de enige weg naar Axel die om verbetering schreeuwt. Wie kent niet de weg Sluiskil- I. Jpit de fabrieken te Sluiskil, honderden Axel. waar tijdens de spitsuren van fietsers dikwijls met drie of vier naast elkaar zich op dezelfde smal- INCOURANTE FONDSEN. BroekmaiVs Commissiebank voor Incou rante Fondsen N.V. te Amsterdem gaf voor 1954 een gids uit, waarin de voor naamste incourante aandelen overzich telijk naar rubrieken gerangschikt, met als basis voor het verkrijgen van een vermelding van verschillende bijzonder- structureel verantwoorde gemeente- heden omtrent kapitaal, dividend. en Irjke indeling. hoogste en laagste koersen der laatste jaren, vermeld zijn. In de rubriek oprich ters- en winstbewijzen is vermeld het van elk van deze bewijzen uitstaande aantal, alsmede voor hoeveel procent deze bewij zen na het primaire dividend op de aan delen in de overwinst delen Voor de obli gaties zijn naast het leningsbedrag, de coupures en de vervaltijd der rente, te vens opgenomen eventuele rentewtyzigln- gen en aflossingsbepallngen Aan het ge heel is een koerslijst per 31 December 1953 toegevoegd. le weg voortbewegen waarop ook het gemotoriseerd verkeer thuis hoort? En wat denkt U van de weg Axel Hulst waar steeds een vrjj inten sief verkeer is? Lezers, hierin moet verandering komen Wij vragen van de verkeerswegen gescheiden fietspaden. Het voorwendsel dat er geen geld is om deze verbeteringen aan te brengen houdt geen steek. Dat er door een actie verbeteringen te be reiken z(jn, bewijzen de resultaten die het comité voor Wogverbctering in Zeeuwsch-VInanderen het laatste Jaar heeft behaald ten aanzien van de beruchte „blauwe keitjes". Dit euvel behoort goddank tot het ver leden. Indien U sympathiseert met de idee door een actie tot betere we- Sen te komen, laat dit dan blijken oor een adhaesic-betuiging aan mijn adres. Zend mij een brief of kaartje liefst aangevuld met zelf opgedane ervaringen. Betuig uw instemming niet mon deling op straat of in café. doch schriftelijk. Deze oproep is gericht aan alle weggebruikers, hetzy voet ganger. fietser of automobilist. Het kan niet uitblijven of een goed geleide massale actie zal tot resul taten leiden: zelfs in het zover van Den Haag gelegen Zeeuwsch-Vlaan deren. BH een voldoend aantal ad- haesie-befuigingen wordt onnieuw het Comité voor Wegverbetering ge vraagd vorm te geven aan deze actie. Terneuzen. J. W. DE FELJTER Nieuwstraat 30. Haven en watergemaal bij Nieuwe Tonge. De haven van Battenoord onder Nieuwe Tonge, die sinds de ramp van 1 Februari 1953 was afgesloten, is gisteren op officiële wtjze geopend. Ook is het watergemaal van de oude polder, dat water loost in de haven van Klinkerland, weer in gebruik ge nomen. 0._j„rConcentratie in enkele gunstig gi volSng der kleine kerntjes nog een I legen kernen. Dat is hei parool, d: 51. In het laboratorium van professor Wobbe keken de geleerde en Kits opmerk zaam naar het televisie scherm, waarop de zweven de Kraak zichtbaar was. „Het schip is nog niet los", zei de geleerde, het anker zit nog steeds in het raam van die wolkenkrabber vast. Ik zal de magnetiche stra ling wat moeten versterken, om de Kraak daarvan los te rukken." „Hoe doet U dat?" vroeg Kits belangstellend. Weinig vermoedend, dat hij aan een boef, die op zijn uitvinding loerde, de wer king ervan uitlegde, liet de goedige geleerde zien, hoe hij de tril-magneet bedien de. „Kijk", zei hij, „ik trek dit pal let je verder naar rechts, nu loopt de spanning op. zoals je op gindse me ter kunt zien Het wij zertje ervan nadert de ro de streepHet gebrom in het laboratorium zwol aan. ontladingen knetterden tussen twee stalen bolle i. „Wat gebeurt er, als de wijzer de rode streep passeert?" vroeg Kits. „Dan zou het laboratorium aarschijnlijk in de lucht vliegen", antwoordde professor Wobbe, „maar zo ver laat ik bet natuurlijk niet komen". Ik schakel nu de stroom over naar de tril-magneet en kijk dan eens, wat er met het schip gebeurt!" Inderdaad was op het televisie-scherm duidelijk te zien, dat de Kraak door versterkte magnetische Krachten werd aangegrepen. Het schip gaf een geweldige ruk aan de ketting, die het anker eindelijk uit het raam deed schieten Ook Kappie, die met zijn achtervolgers dicht op de hielen naar de dakrand snelde, zag het. Hij uitte een kreet van schrik, toe hij hiermee zijn enige ont snappingsmogelijkheid verloren zag gaan. Algemene Bond van Ambtenaren. Woensdag 20 Januari 1954 spreekt de heer SCHAAFS- MA in het Ned. Koffiehuis, Markt, Middelburg. Iet kantoor van Mr. W. K. H. DIELEMAN, advocaat en procureur bij de Arrondissements-Rechtbank te Middelburg, is gevestigd: DAM 67 TE MIDDELBURG Telefoon 01180/3703. vertoont op Woensdag 20, Donderdag 21 en Vrijdag 22 Januari a.s., telkens om 8 uur, in het Concertgebouw, Emmastraat (The Winslow Boy), t spel in 2 bedrgven van TER RENCE RATTIGAN, (vert. C. VOORBERGH) Een beperkt aantal kaarten voor niet-donateurs(trices) 2.25 per plaats (incl. bel.) zgn nog verkrijgbaar bij sigarenmagazijn Lagaay, Badhuisstraat, C. Woltering, Kerkstraat 5, J. Schot, Bonedijkestraat 141 en op de speeldagen 's avonds aan de kassa. driedaagse conferentie in de VR. EVANG. KEItk te GOES, Dinsdag, Woens- dag en Donderdag 1921 Januari. Verschillende sprekers. Komt luisteren. De samenkomsten beginnen om 2 uur en 7.30 uur. Kantoor te Middelburg vraagt voor eenvoudige kantoorwerkzaamheden. Brieven met volledige inlichtingen en af schrift laatste schoolrapport onder no. 1794, Bureau P.Z.C., Middelburg. Flinke pakhuis- en terreinknecht gevraagd BOUWMATERIALENHANDEL maljers,' DOKSTRAAT 26 MIDDELBURG Bakkersnachtarbeid Tegen het verzoek van J. A. M. BIL om vergunning tot het verrichten van bakkers nachtarbeid, als bedoeld bij art. 38 der Arbeidswet, in diens bakkerij te Hansweert Kanaalstraat 7, gem. Krui- ningen, kunnen binnen 14 dagen na heden mondeling of schriftelijk bezwaren worden ingebracht by het Districtshoofd der Arbeids inspectie te Breda. Gemeente Goes. Het Gemeentebestuur van Goes zal trachten in net openbaar aan te besteden, op Dinsdag 2 Februari a.s. te 11 30 v.m., ten Raadhuize. de aanleg van de Riole ring en bestrating van de 3. D. van Mellestraat M. D. de Grootstraat en Corn, de Graaffstraat, volgens bestek 112. Bestekken zijn verkrggbaar voor zover voorradig vanaf Woensdag 20 Januari bij de Dienst Gemeentewerken, Schoolstraat 1, Goes 10- p.p. f 10.50. Restitutie op de dag van besteding f 7.50. Inschrijvers moeten bestek houders zijn. Gemeente Goes. Het Gemeentebestuur van Goes ,zal trachten in het openbaar aan te besteden op Dinsdag 2 Februari a.s., te 10 uur v.m. ten Raadhuize, het BOUWEN van: A. 6 ééngezinswoningen aan de Vogelzangsweg, vol gens bestek 109; B. 4 x 2 woningen aan de Van Dusseldorpstraat, volgens bestek 110. Bestekken, voor zover voor radig, vanaf Maandag 18 Januari, te verkregen by de Dienst Gemeentewerken, Schoolstraat 1 te Goes, 12.50, p.p. 13.—. Resti tutie op de dag van beste ding 10. Inschrijvers moeten bestek houders zgn. rotterdamsche bank Kantoor Middelburg, vraagt mnl. jongste bediende, plm. 1516 jaar, voor spoedige indiensttreding. Aanmelden ten kantore. Op het Gem. A dm. kantoor (Uitv. soc. verz. wetten) kunnen nog geplaatst worden, een paar aankomende administratieve krachten (man. of vr.) max. leeft. 22 jaar. Bovendien kunnen nog geplaatst worden, tijdelijke krachten. Schriftelijke sollicitaties aan het adres: Grote Markt 21, Goes. Doktersassistente Tandartsassistente Analy8t(e) r Opleiding door het gehele land. Desgewenst met aanslui tend practisch gedeelte. rrmmtct era tit nrospecltu I. Me.Vo. Baljuwenlaan 22, Amstexdam-Z. 11 EERSTE NEDERL. ACCOUNTANTSKANTOOR VAN 1883 moret starke zoekt voor de kantoren te Rotterdam en Dordrecht Sollicitatiebrieven zenden aan MORET STARKE Blaak 32, Rotterdam. Kan geplaatst worden meisje voor Administratief werk. Eigenhandig geschre ven sollicitaties te rich ten aan: Zeeuwsche Dameshandwerkenfa. oriek N.V., Herenstraat 19, Middelburg. Gevraagd 2 bekwame timmerlieden. Nieuw werk. F. DE RUITER, 's I Arendskerke. H.H. Autobezitters Laat U by aankoop van uw 2e hands automobiel vak kundig inlichten of controle leren door gediplomeerd monteur. Tevens LEERLINGEN o.a. CHAUFFEURS gevraagd voor het volgen van een cursus op het autogebied. ME UL MEESTER, Molstraat 17 Middelburg. Te koop te Sluis, een bedrijfspand met woning Br. lett. H 69, Bur. P.Z.C., Vlissingen. WOONHUIS TE WEMEJLDINGE Notaris J. C. Kram te Ka- pelle is voornemens oi Woensdag 20 Januari 1954, des voormiddags 11 uur, in het Herv. Jeugdgebouw te Wemeldinge, ten verzoeke van de Heer P. M. Pieterse aldaar, publick te verkopen: Het woonhuis met tuin aan de Dorpsstraat 78 te Wemeldinge, groot 4 a. 96 ca. Beh. toest. B. en W. bg de betaling op gebruik te aan vaarden. Voor bezichtiging zich te vervoegen bij de eigenaar. Dorpsstraat 57 te Wemel dinge. HOFLEVSRANCiea wy vragen een gelden beschikbaar op eerste hypo theek. Rente 3%%. Inlich tingen Zeeuws Assurantie Bedrijf, Vlissingen. Coosje Buskenstraat 65, Telef. no. 479. Oostburg, Eenhoornplant- soen 5, Telef. no. 214. Prettige werkkring. Goed loon. Gratis be drijfskleding. Aanmelden: Filiaal Scheldestraat, Vliss. verkoop timmerfabriek De Inspecteur der domeinen te Goes. A. Joachimkade no. 3, za! op 28 Januari 1954 v.m. 11 uur, bg inschrij ving verkopen: een buiten gebruik zynde bakstenen timmerfabriek met schaftlokaal en wasgelegenheid te O.- en W.- Souburg (dicht bij het Kanaal door Walcheren), vloeroppervlakte 540 m2, met aangebouwde hout opslagplaats van 140 m2. Notitiën en bepalingen zyn verkrijgbaar by voornoem de Inspecteur. Voor stad en land de Provinciale Zeeuwse Courant Voor geëvacueerde leden der Herv. Gemeente ti Kruinlngen, die de herdenkingsdienst op 31 Januari a.s. wensen bg te wonen, zullen auto bussen of taxi's rgden. Zg, die hiervan gebruik wensen te maken, worden verzocht ten spoedigste him naam en adres op te geven bg Ds. Van Burgeler. TE KOOP boerderij gr. 21 H.A. bouwland, in de provincie Groningen, prima grond. Met 2 wonin gen, 9% h,a. aangeplant, met fruitbomen in '46. 51 en '53 bi. en w. syst. Direct te aanvaarden Geen makelaars Alleen kapitaalkrachtige kopers kome in aanmerking. B. L. HOPMA, Rijksstraatweg 117, Haren (Gr.), Tel. K 590044466. Gevraagd voor vast. Mooi binnenwerk. Fabriek Nieuwstraat 54 Goes. Na 6 uur Evertsenstraat 90.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 9