Minister Van Thiel bezocht Zeeuwse rampgebieden de „Koningin Emma" liep vast tegen Bevelandse kust tgfff 2S M- N.V.vhGEBR. POLAK VLISSINGEN STREVEN NAAR EEN JUISTE SPREIDING VAN DORPSHUIZEN VAN TOT LANDBOUWHANGAR MET STRO UITGEBRAND TE SCHOONDUKE Zeeuwse Almanak Agenda PROVINCIALE ZE EC W EE COURANT ZATERDAG 16 JANUARI 1954 PROBLEMEN OP MAATSCHAPPELIJK TERREIN Dringende oproep voor maatschappelijk werksters en gezinsverzorgsters „Een van de belangrijkste problemen welke op Schouwe», en Duivelnnd naar voren kwamen, Is het grote gebrek aan maatschappelijke werksters en gezinsverzorgsters. Het is uiterst moeilijk krachten aan te trekken en daarom zou ik een dringende oproep willen doen, om zich uit Ideële mo tieven voor het werk op dit uitermate ernstig getroffen eiland te ge ven", aldus verklaarde ons de minister van maatschappelijk werk, mr, F. J. M. van Thiel Vrijdagmiddag te Zlerikzee, na afloop van zijn besprekin gen over de maatschappelijke problematiek in het rampgebied. Minister Van Tlüel was des mor gens zijn besprekingen begonnen in Kruiningen. Hg was daarbü vergezeld van zjjn hoofden van dienst, dr. v. d. Putten en dr. Hendriks, terwijl van Zeeuwse zijde tegenwoordig waren de Commissaris der Koningin, ihr. mr. A. F. C. de Casembroot en de leden van Ged. Staten de heren mr. dr. A. J. J. M. Mes en A. Schout. In Katse- veer voegden zich nog bij het gezel schap de heren S. J, G. van Leeuwen, hoofd van het bureau v. h. ministerie van Maatschappelijk Werk in Zee land, de bestuursleden van de Stich ting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel werk, de heren J. M. A. C. van Dongen, burgemeester van Aar denburg en jhr. mr. T. A. J. W. Schorer (in Zierikzee ook de heer R. Gerritsen) alsmede de directeur van deze Stichting, mr. J. Hornstra en de medewerker voor Schouwen-Duive- land, de heer M. Veldkamp. In Kruiningen sprak minister Van Thiel met het college van B. en W. van deze gemeente, de voorzitter en de secretaris van de Herstelcommis sie Kruinifigen en de sociaal werk- De aanvaring van de „Liège'' Uitspraak te Antwerpen. De raad van onderzoek voor de zeevaart te Antwerpen heeft uit spraak gedaan in de zaak van het vergaan van 't Belgische stoomschip „Liege". Dit schip, eigendom van de Compagnie Nationale Beige de Tran sport Mai-itime, kwam op 18 Maart 1953 op de Westerschelde ter hoogte van Hansweert in aanvaring met het Panamese schip „Marinuccf'. De be manning en drie vrouwen, die zich aan boord van de „Liège" bevonden, zwierven negen uren in een reddings boot voordat zy werden opgepikt. De voorzitter van de zaak zette uitvoe rig de gang van zaken uiteen en wees er op, dat de gezagvoerders van beide schepen zich hebben schuldig ge maakt aan overtredingen. Tengevol ge van deze overtredingen volgde in ae dichte mist de aanvaring. Dè raad was van oordeel, dat gezagvoerder De Nfls van de „Liège" een berisping verdiende. Hij werd veroordeeld tot het betalen van de kosten van het rechtsgeding. Een voortreffelijk middel tegen AS1HMA EN BRÓNCHIALE HOEST. Wellicht heeft U reeds talloze mid delen tegen asthma en bronchiale hoest gebruikt, zonder werkelijk ver lichting te vinden. Toch bestaat er een product dat zijn doeltreffendheid bewezen heeft en dat aan tienduizen den lijders verlichting heeft gebracht. Het zijn deAdozo tabletten. Eén Adozo tablet bij het opstaan geno men verzekert U een dag zonder aan vallen; één tablet bij het naar bed gaan, een rustige nacht. Probeer de Adozo tabletten en U zult zelf zien, dat hun uitwerking wonderbaar lijk is. B\j apothekers en drogisten. ster, mei. F. van Waes. Van Krui- ningae zyde werd een terugblik gege ven op het verrichte werk. „Er waren geen klachten over de uitkering van de evacuatiegelden, hetgeen wy, ko mende uit Den Haag, natuurlijk pret tig vonden", zo merkte de minister op. De heer W. J. L. de Groof zette de plannen voor het dorpshuis uiteen, waarvoor „financiële belangstelling" werd gevraagd. „Daarover heb ik geen toezeggingen kunnen doen, doch de gedachte om op deze wijze de dorpsgemeenschap te herstellen, is zeer aan te bevelen", verklaarde de minister. KLOOSTERMANDORP. Vervolgens werd in Kloetlnge door het gemeentebestuur de belangstel ling gevraagd voor een probleem, dat niets met ae ramp te maken heeft, nl. het Kloostermandorp. Dit barak kenkamp „een erfenis van het M.G.", zoals de minister het uitdrukte, is eigendom van zijn ministerie en staat thans de nieuwbouw te Kloetinge in de weg. Dit probleem is alleen op te lossen door andere huizen beschik baar te stellen, waarin de bewoners van dit „dorp" kunnen worden onder gebracht. De minister heeft hier de toe zegging gedaan, contact te zullen opnemen met zijn collega van Wederopbouw en Volkshuisves ting, om te trachten een oplos sing te vinden door toewijzing van bouwvolume. H£T ADRES VOOR IJZERWAREN, GEREEDSCHAPPEN ENZ. MINISTER VAN THIEL TE ZIERIKZEE Tijdens de overtocht van Katseveer naar Zierikzee heeft de minister Van Thiel met de Commissaris der Ko ningin, de leden van Ged. Staten en de lieren van de Stichting Zeeland een aantal problemen besproken, waarbij o.a. de dorpshuizen, als centra voor dc maatschappelijke ontwikkeling van de streek, aan de orde kwamen In een bijeenkomst in hotel „Oppen" te Zierikzee, waar o.a. burgemeesters en predikanten van het gehele eiland Schouwen en Duiveland tegenwoordig waren, werden tal van vragen gesteld en beantwoord. Zo werden o.m. be sproken de regeling voor de uitkering voor levensonderhoud, de aanmel dingsplicht voor kleine landbouwers en het probleem van de ouden van da gen. Vele bejaarden die geëvacueerd waren, hebben van eigen spaarcenten een noodkeetje aangeschaft om weer naar het eiland te kunnen terugkeren Zjj zijn hierdoor thans in zeer moei lijke financiële omstandigheden ko men te verkeren, Voor dit probleem, dat voor de minister volslagen nieuw was, kon uiteraard nog geen oplos sing worden gegeven. Wika Klaassen en mej. van Leeuw, maatschappelijk werkster gaven een toelichting op de wijze van werken. De burgemeester van Zierikzee, jhr. mr J. Schuurbeque Boeije bracht de wen selijkheid van een coördinatiecommis sie en het aanstellen van een coördi nator naar voren. Hierop werd te ver staan gegeven, dat het initiatief hier toe uit de streek zelf moet komen. Ook hier kwam de kwestie van de dorpshuizen ter sprake, waarvoor de minister de grootst mogelijke sympa thie heeft. Hij wees er echter wel met nadruk op, dat daarbij gezocht moet worden naar een gezonde basis voor een blijvende exploitatie van derge lijke centra. Het zal daarbij tevens een taak van het opbouworgaan zijn, te streven naar een juiste spreiding van de dorpshui- De toestand van de hoofdwegen in Zeeuwsch-Vlaanderen is slecht. Men is thans bezig met een actie, die naar men verwacht, ook wel zal doordrin gen tot het ver afgelegen Den Haag. De actie is hoofdzakelijk gericht op verbetering van de wegen Axel- Sluiskil, AxelTemeuzen (gedeelte, lijk), en AxelHulst, waar een be hoorlek rijwielpad ontbreekt. Met het zen. mede in verband met de beschik bare krachten en de financiële moge lijkheden. Het had ook de voldoening van de minister gewekt, dat bü de verstrek king van goederen in het rampgebied de middenstand was ingeschakeld. Voorts heeft het de bewondering -af gedwongen, dat binnen een jaar na dé ramp, een reconstruetierapport is ver schenen, waarbij ook grote aandacht is geschonken aan de maatschappelijke en culturele wederophouw, welke in nauwe samenwerking met de kerke lijke en particuliere organisaties zal dienen te geschieden. Uit de gedachten wisseling was ook wel duidelijk gebleken, dat na de te rugkeer van de bevolking in haai oude gebied, de moeilijkheden niet kleiner zijn geworden. Integendeel, na enige tijd. worden de spanningen nog groter. De minister bracht dank aan alle werkers in het rampgebied. Arm Belgisch dragline- machinist verbrijzeld. Ernsiig ongaluk bij Slevenssluis. Donderdagmiddag is bij het dijkher stel te Slevenssluis een ernstig onge luk getuurd. Een 24-jarige dragline- machic/st, afkomstig uit België, was bezig een gebroken kabel van het werktuig te herstellen, Op een gege ven moment werd zijn rechtermouw gegrepen door de kamraderen van'de nog draaiende motor, waardoor zijn arm werd verbrijzeld. Per auto is het slachtoffer naar het ziekenhuis te Noordgouwe gebracht, waar zijn arm tot aan de elleboog werd geamputeerd. Zijn toestand is thans redelijk wel. „De Ruyter" waarschijnlijk niet naar Vlissingen In verband met het slechte weer en daardoor niet voldoende ruimte In de haven van Vlissingen, zal het bezoek van Hr. Ms. „De Ruyter" aan Vlissingen vermoedelijk niet doorgaan. Brand ontstond vermoedelijk door kortsluiting. Vrijdagavond omstreeks half zes brak in de met stro gevulde land- bouwhangar van de wed. Ramondt na bij de kom der gemeente Schoondijke. brand uit. Hoewel de brandweer spoedig ter plaatse was, sloegen de vlammen, aangewakkerd door de stormachtige wind, met grote rookontwikkeling reeds onder de kap van de hangar. Ge lukkig stond de wind niet in de rich ting van de Iandbouwschuur, zodat deze geen gevaar liep. Het lukte de brandweer een berg plaats voor landbouwwerktuigen, die aan de Westzijde van de hangar stond, te blussen. Hierdoor kon het meeste materiaal gered worden. Het blussen van de stro slaagde echter niet volle dig. De hangar liep vrij grote schade op. Onder meer werd een deel van het golfplaten dak vernield. Het nablussen nam nog enige uren in beslag. Het vermoeden bestaat, dat de brand is ontstaan door kortsluiting in de bo vengrondse electrische leiding, als ge- voor wier arbeid de regering de groot ste bewondering heeft. Tijdens de besprekingen heeft de Commissaris der Koningin ook de dank aan het ministerie voor Maat schappelijk werk vertolkt voor de vlotte medewerking, door het treffen van goede maatregelen. Van de Stich ting Zeeland werd dank betuigd voor het beschikbaar stellen van de heer Veldkamp ten behoeve van Schou wen-Duiveland, die daar als coördi-. nator voor het maatschappelijk en cultureel werk zou kunnen optreden. De minister, die door zijn overladen programma intussen enigszins verlaat was moest daarom afzien van zijn Voornemen om tot slot nog een bezoek te brengen aan het gemeentehuis van Nieuwerkerk. Er werd slechts door het dorp gereden, waarna omstreeks half zes via Zijpe het eiland werd verlaten. volg van het tegen elkaar waaien van de draden. De verzekering dekt de schade. De burgemeester was de ge hele avond op het terrein van de brand aanwezig. Dokter W. M. Mazzola overleden. Vele jaren een bekend medicus in Zeeland. t Te Vlissingen, waar hij de laatste jaren woonde, is gisternacht op 62- jarige leeftijd, na een ziekte van eni ge maanden overleden dokter W. J. Mazzola, die als neus-, keel- en oor arts in Middelburg en eigonlük in geheel Zeeland grote bekendheid heeft verworven. Dokter Mazzola werd in Middel burg geboren, studeerde in Gronin gen en vestigde zich in 1918 als huisarts in Klooaterzande. vanwaar hij twee laar later naar Hulst ver huisde. In 1930 verliet hy Zeeuwsch- Vlaanderen om zich te gaan specia liseren en na deze studietijd in Am sterdam keerde hij naar Zeeland te rug door zich als neus-, keel- en oorarts in Goes te vestigen. Zeven jaar later verwisselde hy Goes voor Middelburg. Door zijn grote bekwaamheid en activiteit is dokter Mazzola in geheel Zeeland een bekend en gewaardeer de figuur geworden. Hy hield vele jaren spreekuren naast Middelburg, in Vlissingen, Goes, Hulst, Terneuzen, Sluiskil. Oostburg en Zierikzee en gedurende de bezettingstijd had hij eigenlijk de gehele provincie voor zijn rekening genomen. Wat dat be tekende in eer, tijd, waarin het rei zen zo moeilijk en zelfs gevaarlek was, weet leder, die deze jaren in Zealand heeft doorgebracht. Na de oorlog heeft zijn gezond heidstoestand dokter Mazzola ge noopt. zijn praktijk te beperken Hij woonde de laatste jaren in Vlissin gen. waar hii thans is overleden. Als reserve-officier van gezond heid deed hy dienst in de mobilisa tietijd en de'oorlogsdagen van 1939- '40. Hij had de rang van majoor Dokter Mazzola wa gedurende een aantal laren bestuurslid van het Alg. Middelburgs Ziekenfonds en bet Ziekenfonds Walcheren, voorzitter van de Sociëteit „De Vergenoeging" en van de R.K Gezinszorg te Middel burg van de afd- Middelburg van het Wit-Gele Kruis was hij als medisch adviseur verbonden. De teraardebestelling is bepaald op a.s. Maandag, 12.30 uur op de R.K. begraafplaats te Middelburg na een uitvaartdienst in de R.K. kerk te Vlissingen om 11 uur. BELOODSING DOOR STORM GESTAAKT Waterstand was niet abnormaal hoog NA VEERTIG JAREN De man, die na ruim veertig jaren terugkeerde uit Alaslca om zijn 94- jarige moeder in Vlissingen te bezoe ken, is weer teruggekeerd naar dat onherbergzame oord. Ruim veertien dagen is hij in zijn geboorteplaats ge- Veertig jaren Alaslca, veertien dar gen Vlissingen Het moet Aarnout Castel vreemd te moede zijn geweest, toen hij terug keerde in de Scheldestad, na veertig jaren gezworven te hebben; na zich een bestaan te hebben opgebouwd te midden van pelsjagers en trappers, vèr van zjjn geboorteland, vèr van Zee land en Vlissingen, dat intussen twee wereldoorlogen doormaakte „Toch heb ik nog veel teruggevon den, dat nog net is als het vroeger was," zo heeft hij onlangs verklaard en hoewel de wereldreiziger het er niet bijvertélde heeft hem dit on getwijfeld deugd gedaan. Want al zijt ge ook nog zo ver weg geweest. ook al hebt ge een andere nationaliteit aangenomen, altijd is het voor een ieder prettig om, al tham iets te herkennen, iets ver trouwds terug te vinden. En zeker wanneer ge het na veertig jaren Alaska, met veertien dagen Vlissingen moet doen moderne snelverkeer op tc smalle we gen is de toestand voor wielrijders en voetgangers levensgevaarlijk. Dit werd dezer dagen weer eens bewezen door het dodelijk ongeval op de rijles- weg Axél-Terneuzen. MISVERSTAND., De sirene loeide in Brouwershaven des avonds te kwart voor zeven. On middellijk spoedden velen zich naar 't Havenpléin, daar men meende, dat het water weer een abnormale hoogte had bereikt. Het alarm bleek evenwel gegeven te zijn omdat er een schoor- steenbrand was bij de heer H, Vierge- ver op de Haven. De brandweer, die onmiddellijk ter plaatse was, kon door gebruik te maken van schuimblusap- paraten de vuurhaard bedwingen. Ge lukkig maar, dat de brandweer zo snel ingreep want de gevolgen waren an ders bij deze Z.W.-storm niet te over zien geweest. OP REIS De nog jonge Axelse reisvereniging „Prins Hendrik'" had veel succes met de trip naar de verlichting van Brus sel. De reizen naar Parijs, Luxem burg en de Vogezen zijn reeds volge boekt Wel was het een tegenslag, dat de reis naar Oostenrijk niet zal door gaan wegens te geringe deelneming Hiervoor gaven zich n.l. 24 personen op, terwijl het minimum 34 is. FANFARE WEERT ZICH Uit Nieuw Namen wordt gemeld, dat de fanfare „De Schelde-zonen" de jaarlijkse teerdag op grootse wijze vierde. De fanfare marcheerde door het dorp om tenslotte in het keurige verenigingsgebouw een stevig maal te gebruiken. Burgemeester P Vercaute- ren stak de leden een hart onder de riem. In de jaarvergadering werden de verschillende verrichtingen in het afgelopen jaar nader bezien. De aftre dende bestuursleden werden herko zen. De „Koningin Emma" van de Pro vinciale Stoombootdiensten, die tus sen Zierikzee en Katse Veer de dienst onderhoudt kreeg omstreeks drie uur machineschade, waardoor het schip afdreef en tegen de Bevelandse kust vastliep. De „Zandkreek" voer ter as sistentie uit en nam de passagiers over, die met ongeveer een half uur vertraging Ir. Katse Veer arriveer den. In late avonduren kwam het schip op eigen kracht vlot, waarna de nog aan boord zijnde auto's kon den debarkeren. Om elf uur werd de „Koningin Emma" weer in de dienst ingelegd. Vanzelfsprekend betekende dit plot selinge uitvallen van de boot een on verwachte tegenvaller voor tientallen reizigers, die in Zierikzee stonden te wachten om overgezet te worden naar Katsche Veer. Het gevolg was, dat de dienst ZijpeAnna Jacobapol- der overbelast werd omdat vele auto mobilisten naar dit veer reden, ter wijl ook de niet-automoblllsten hier heen kwamen met bussen. Vooral Goochelaar aan boord. Toen de „Koningin Emma" gistermiddag onder de Zuidbe- velandse wal vastliep moesten de chauffeurs van de auto's, die zich aan boord bevonden, vanzelfsprekend ook achterblij ven. Zij konden niet overstap pen op de „Zandkreek"De tijd werd gekort met allerlei sterke verhalen enmet goocheltoeren. Een -an de aan wezige automobilisten bleek namelijk een voortreffelijk goo chelaar en hield de aanwezigen op de meest plezierige wijze bezig. Vrijdags, wanneer er vele arbeiders met verlof gaan, zijn de verbindingen van en naar het eiland toch reeds zo zwaar bezet, zodat er dit keer een dubbele belasting ontstond. Ook de loodsdiensten ondervonden stagnatie door de storm. In de mid dag werd de beloodsing van kleine schepen gestaakt, waarna later op de avond alle diensten stilgelegd werden. In Vlissingen was het Vrijdagavond om 23.16 hoog water, waarbij een stand volgens de getijtafels werd ver wacht van 1.66 meter. De vloed bleef evenwel iets doorlopen, zodat de hoogste stand pas om 23.25 werd ge noteerd. De hoogste top bedroeg toen 2.29 meter, d.w.z. 63 centimeter meer dan verwacht. Deze afwijking bleef dus verre beneden het aangekondigde peil van bijna één meter. Een hoog waterstand van 2.29 is niet uitzonder lijk hoog, wanneer men rekent dat bijvoorbeeld in Maart a.s. een norma le hoogwaterstand wordt verwacht van 2.50 meter. Bijzondere maatregelen ten aan- van de dijken enz. waren dan "zakelijk er onder de bevolking hier en daar ook niet noodzakelijk. Toch ontstond enige onrust. In St. Philipsland bij voorbeeld maakten de autobezitters hun wagens gereed om zo nodig 1 kunnen nelpen. Nieuwe chef-secretaris Leger des Hells bezoekt Middelburg Zondagavond wordt in het gebouw van het Leger des Heils aan de Hoogstraat te Middelburg een bijzon dere samenkomst gehouden. Pa nieuwbenoemde chef-secretaris van het Leger des Heils in Nederland, luitenant-kolonel W F. Palstra, ral de leiding van deze dienst hebben Hg is de opvolger van kolonel Smnël, die enkele weken geleden bij een auto-ongeval om het leven kwam. Bouw zeesluis te Cadzand Donderdag is een aanvang ge maakt met de bouw van de nieuwe zeesluis te Cadzand, door het stor ten van grond op de bermen van het afwateringskanaal naar de sluis aan de Wielingen. De benodigde grond wordt afge graven van de dyk naast de Rijks weg te Draaibrug (Aardenburg). Aangezien deze dijk het uitzicht voor het verkeer ter plaatse ern stig belemmert slaat men twee vlie gen in een klap. Bovendien behoort het tot de plan nen voor de naaste toekomst om het gevaarlijke kruispunt Draaibrug te saneren door de wegverbindingen om te leggen. MIDDELBURG Vandaag Electro: „Caroline chérie" (18 j.), 7 en 9.15 uur; Schouwburg; „De onoverwinnelijken". (14 j.8 u. Morgen Electro: als vandaag, 3.30, 7 en 9.15 uur: Schouwburg: als vandaag. 2,30 en 8 uur: „Gouden Poorte": Hum Verbond, lezing „De moderne beeld houwkunst" 10.30 uur. VLISSINGEN. Vandaag Alhambra: „Malou van Mont- martre", (18 Jr.), 7 en9 uur: Luxor- „De schat van de gouden condor" (14 Jr.), 7 en 9 uur; Bezichtigen krui ser ..De Ruyter" aan de Handelskade Zaterdagmiddag 24 uur Zondagoch tend van 11—12 en Zondagmiddag van 24 uur. Morgen Alhambra: als vandaag, 3, 7 en 9 uur; Luxor: als vandaag. 3, 7 en 9 uur. GOES. Vandaag Grand: „The snows of the Kilimanjaro" (18 jr.). en 9 uur. Morgen Grand als vandaag. 7 en 9 uur. „De witte hengst", (ai.), 3 uur. Wij gaan door met aan biedingen van diverse artikelen voor onze post- klanten, waarvan U niet een enkele keer, maar regelmatig kunt profiteren, daar al de aangeboden goederen in voldoende hoeveelheid (dus ook voor nabestellingen) in voorraad worden gehouden. In onze magazijnen staat nog een grote partij twee persoons binnenveerma trassen. Originele Jumbo matrassen in Luxe uitvoe ring, catalogusprijs 210 gulden, die, omdat de nor male verkoopprijs ook wel e^n beetje aan de luxe kant is, minder snel ver kocht zijn dan wij hadden verwacht. Maar daar hebben wij dan ook een opruiming voor en speciaal aan onze post- klanten willen wij ze ver kopen, in één slag, voor bijna de helft van de prijs. Tweepersoons binnenveer matrassen, merk Jumbo (waarvan wij er per jaar meer dan 10.000 stuks verkopen) 120 x 190 cm., maar nu in luxe uit voering. Cylindrisch interieur omvat door stalen band, afge dekt met gestepte crine en watten. Overtrokken met zware damast in oud- rose met afgewerkt pa neeldecor. 'mm IHI iMp Onze postklanten kopen nu zo'n luxe matras met ingeweven zijkanten en met inbegrip van twee met Java kapok gevulde kussens, stuk voor stuk onder de volle twintig jaar schriftelijke garantie, niet voor 2T0" gulden maar voor Alle goederen worden onder rembours verzonden (boven 25 gulden franco). Bij retour zending binnen een week ontvangt U het betaalde geld omgaand terug. BON PZ 3 VERZOEKE BIJ BESTELLING DEZk BON BIJ TE VOEGEN WINKELCENTRUM BINNENWEG TELEFOON K 1800 82660 ROTTERDAM Zeeuwse Vereniging Hilversum De Zeeuwse vereniging „De Zeeu wen" te Hilversum, hield Woensdag haar eerste bijeenkomst In 1954 in „Het hof van Holland". De weersom standigheden waren er de oorzaak van, dat de zaal niet geheel was ge vuld De toneelclub gaf een opvoe ring van de éénacter „Eduard wordt mens" Het stuk werd zeer verdiens telijk voor het voetlicht gebracht. Het woed was daarna aan de voor drachtskunstenaar, de heer van Rui ven, die het oubliek anderhalf uur geboeid hield met „Het Chinese land huis". Het geheel was een zeer ge slaagde avond.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 2