PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Sleepbootje met baggermolen in nood op Westerschelde Verloven in Den Haag gelegerde militairen ingetrokken BILT Kantlijn LIEVER EEN REDDINGBOOT' SCHIP DREEF HULPELOOS IN VLIEGENDE STORM 197e Jaargang - No. 12 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn; Pl.-verv.: W. Leertouwer en H, A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week. f 5.85 per kw„ fr. p. p. f 6,10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSlNGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 16 Jan. 1954 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent p«r mm. Minimum p. advertentie f 3,— Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels f I.—Iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 359300 P.Z.C.. Middelburg Bur. Vllssingen. Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160); Middelburg. Markt 51. telef. 3841; Goes, Lanfe Vorststr. 63. telef. 2475 (b.g.g. 2228): Oostburg. Finlandstr. 2. telef. 16: Terneuzen. Brouwerijstr. 2; Zlerlkzee. N. Bogerdstr. C 160. telef. 26. IN ZWARE ZUIDWESTERSTORM Acht mannen worstelden verbeten tegen de woedende elementen (Van een onzer verslaggevers). In de zware Zuidwesterstorm, die Vrijdagmiddag en -avond over Noordzee en de zeearmen bij Zeeland y aasde, worstelden op de Wester schelde sinds ongeveer hafl twee in d e middag twee mannen uit Slie- drecht op het sleepbootje (200 P.K.) „Peter", dat de baggermolen .Zuiderzee" (met aan boord zes mannen) en twee bakken aan de tros sen had hangen, tegen de metershoge golven. Hoewel zij het vege lyf mochten behouden, vochten zy vergeefs. In de namiddag liep de sleep boot avery op, nadat de sleep tot viermaal toe was losgeraakt en er met levensgevaartwee mannen van de baggermolen op de „Peter" waren overgegaan. „Toen gingen we aan de stoomfluit hangen", zo vertelde gisteravond in Breskens de 26-jarige machinist van de „Peter", Adriaan v. d. Lee- den uit Sliedrecht. „Het roer was klemgeraakt en de golven beukten het schip aan alle kanten." Hachelijke ogenblikken! Een passerend schip sloeg' Mjsslng alarm in Vlissingen, waarna de reddingboot „president J.V. Wierdsma" onder schipper J. Slis uit Breskens tegen half vyf uitvoe ren koers zette naar liet Sloe, waar sleepboot en bagger molen in nood verkeerden. De red ding verliep vlot en omstreeks half acht konden zes opvarenden in Bres kens doornat en dodelyk vermoeid aan wal gezet worden. Twee mannen bleven achter de baggermolen. De 84-jarige schipper Het algemeen burgerlijk pensioen fonds waarborgt onze goede ambtenaren op hun oude dag een onbezorgd leven. Zij betalen trouw hun pensioenstortingen en aan gezien geen Nederlander ooit pleegt te twijfelen aan de juistheid van de manier, waarop Vadertje Staat voor de belangen van zijn trouwe dienaren zorgt, verdiepen de Nederlanders zich zelden of nooit in de vraag, of dat burgerlijk pensioenfonds er op den duur wel in slagen zal die door het stijgen van de gemiddelde leeftijd steeds kostbaarder wordende pensi oenen ook werkelijk uit te betalen. Welnu: om het maar heel kort en bondig te zeggen: de positie, waar in het algemeen burgerlijk pensioen fonds zich bevindt, is wanhopig en de Nederlandse belastingbetalers zul len milliarden op tafel moeten leggen, willen de ambtenaren niet de kans lopen, dat zy op een goede dag tot de ontdekking komen, dat zy wel voor pensioen betaald hebben, maar dat er geen geld is om het uit te keren Dit ontstellende feit is aan het licht gekomeh, doordat een commissie onder leiding van prof. dr. M. van Haaften de balans van het pensioenfonds heeft opge maakt. Zy ontdekte, dat de verplichtingen van het fonds thans reeds het drie voudige bedragen van het beschikba re vermogen. Dit vermogen is niet eens voldoende om degenen, die reeds pensioen genieten tot hun dood toe dit pensioen uit te betalen. Er zou voor de burgerpensioentrekkenden een bedrag van 2250 millioen, dus twee en een kwart milliard gulden nodig zijn om die uitbetaling te ga randeren. Hoe de garantie er voor staat voor degenen, die nog met pensioen moe ten gaan, en degenen, die tegen een te lage premie tot het pensioenfonds worden toegelaten, kan men dus ge makkelijk nagaan. Ten overvloede worden de pensioe nen in gunstige zin voor de pensioen- trekkers gewyzigd en dat vertegen woordigt een contante waarde van nog eens 2000 millioen, oftewel twee milliard en dus leert een een voudig rekensommetje, dat er maar eventjes j 4285 millioen nodig zal zijn om het pensioenfonds te saneren. Het is om van te griezelen. Want het heeft in de loop der jaren niet aan waarschuwende stemmen ontbroken. Reeds voor de hebben cijferaars de regering voorgerekend, dat het algemeen bur- geriyk pensioenfonds op den duur met aan zijn verplichtingen zou kun- kurri mon j n i En °°k na de OOrlog *urldig:en tot de conclu sie, dat een staat ook te zware soei- Pn Vf)nPf- C §:en op 21011 kan nemen. komttezS. dan met brokkra Ten aanzien van het burgerlijk Den- S'°nenf°"ds die töd van brok- v!ï! ?- aaIÏSebroken. De cijfers ™«te1leSmm'5S,e Van Haa£ten Niet al te somber echter in dit week-end! Zeeland is een land van paarden en wij hebben al vaker gewezen op het langzaam maar ^ker verdwenen van heT^rfu» de steden De Groene verdiept zich thans in de vraag, hoe een mens en een paard uit 3900 zouden re^IrS op onze wereld van vandaag? De mens zou het paard missen, het paard zou alleen by van Gend en Loos indi steden nog collega's vinden. eeS^ijfUg j££?Khter *«n °vcr "°<T "P™1 a°s, yöjtig jaar zullen wij met ons kleinkind naar Artis gaan. „Wat is dat voor een beest, Opa?" zal de jongen vragen, wijzend op het achter tralies lopende dier. „Dat? Dat is een paard, kind", zullen wij zeggen. „Kijk maar, daar staat het op het bordje: Paard", G. Ie Sage en de 57-jarige machinist C. Visser. Zij besloten (le nacht er door te brengen, daar het gevaar naar hun mening afnam. De bagger molen lag toen stevig verankerd. De sleepboot daarentegen was zinken de. Een der bij de baggermolen be horende bakken was nabij de Punt te Borssele in het Sloe geraakt en naar de mening van de andere op varenden buiten gevaar. Op deze bak bleef eveneens een man achter, de 23-jarig Muilwijk. -In hotel „Luctor et Emergo" (toe passelijker kon moeilijk!) zaten de zes geredde mannen gisteravond, na dat zij aan de kade te Breskens bemoedigend waren toegesproken door burgemeester J. A. Eekhout, aanvankelijk toch terneergeslagen bijeen. Twee hunner de mannen op de baggermolen verkeerden im mers nog in gevaar, zo meenden zij, en de reddingboot, die voor de twee de maal was uitgevaren, was nog niet teruggekeerd. De 52-jarige schipper van de „Pe ter", L. Vermey, een rijzige, bedaar de man, deed in wel uiterst sobere bewoordingen het relaas van hun wedervaren. Om kwart over .negen des morgens waren zij uit Hansweert vertrokken, met bestemming Vlis- singen, waar zij nog voor laagwater hoopten te zijn. Omstreeks half twee stak de harde wind reeds een spaak in het wiel; een der beide bakken sloeg tot tweemaal toe los, waarna men besloot de bak met Muilwijk aan boord, in het Sloe voor anker te doen gaan. Daarna is er geploeterd om de baggermolen niet dwars te krygen. Tot driemaal toe sloeg het gevaar te los en werd het weer vastge maakt, toen ging de molen, na voor de 4e maal losgeslagen te zyn, voor anker en koerste de „Peter" naar Vlissingen om de overgebleven balt binnen te brengen. Hoewel het weer steeds slechter werd, tussen 3 en 4 uur zijn er wind stoten van 108 km. per uur gemeten, besloten schipper Vermey en machi nist v. d. Leeden wederom terug te keren naar de molen. Een opvarende van een in de ha ven van Vlissingen liggend schip riep ietwat spottend: „We zullen nog maar 'n sleepboot meegeven", waar op de 35-jarige Marinus Hoevelaak historische woorden sprak, want hy mompelde: „Stuur liever een red dingboot Een reddingboot, die de 38-jarige Ant. de Groot nog nooit had gezien, maar toen de „Wierdsma" in zicht kwam, zo vertelde hij, „had ik dat blauwe bootje wel naar me toe wil len trekken!" Dat ervoeren zij dus enkele uren later, nadat de baggermolen weder om was bereikt. De situatie was toen reeds zó hachelijk, dat twee man van de molen besloten over te gaan op de sleepboot, die, nadat zij reeds was weggevaren, opnieuw een seintje van de „Zuiderzee" kreeg, dat nog meer opvarenden de molen wensten te verlaten. Roer bekneld. „Toen, bij die poging (vergeefs, omdat de vier man bij nader inzien besloten tóch aan b ord van de mo len te blijven) is het roer van de „Pe ter" onklaar geraakt en was het schip stuurloos aan de woedende golven overgeleverd. Het achterschip zakte weg en het werd tijd om van boord te gaan", aldus schipper Ver mey. Dank zij schipper Slis van de „Wierdsma" was dit tegen vijf uur mogelijk. Omstreeks dat tijdstip kwam de blauwe boot „aangekro pen",. hetgeen moeilijk anders kon, want het was laag water en voort durend zat ook de „Wierdsma" op het zand Nadat van de „Zuiderzee" nog twee mannen waren gehaald, werd de sleepboot verlaten en tegen acht uur waren in Breskens in veiligheid: schipper L. Vermey en machinist Adr. v. Leeden en van de baggermolen de 60-jarii?e H. C. 't Jong, diens zoon, de 33-jarige C. H. 't Jong, de 36-ja- rige Ant. de Groot en de 35-jarige Marinus Hoevelaak, allen uit Slie drecht. Wierdsmaweer weg. Onmiddellijk vertrok de redding boot weer naar de baggermolen, maar schipper G. le Sage en machi nist C. Visser, eveneens uit Slie drecht, besloten aan boord tc blijven. De „Zuiderzee" was met twee ankers vastgelegd en gisteravond omstreeks 10 uur berichtte schipper Slis van de „Wierdsma", die tóen terugkeer de, dat men geen onmiddellijk gevaar aanwezig achtte. De sleepboot, waarvan op dat tijd stip nog slechts de brug hoven wa ter uitstak, wordt als verloren be schouwd. Het schip was eigendom van de firma v. d. Gryp uit Slie drecht, die juist gisteren het 25-ja- rig jubileum vierde De baggermolen behoort toe aan de fa. Noordenne. eveneens uit Slie drecht. Vermoedelijk zal vandaag ge tracht worden de molen naar Vlis singen te slepen. Mr. Stikker wordt tevens gezant in IJsland. Binnenkort is de benoeming te ver wachten van mr. D. U. Stikker, am bassadeur te Londen, tevens tot ge zant in Reykjavik. De huidige accre ditering van onze gezant te Dublin, jhr. J. W. H. Snouck Hurgronje by de republiek IJsland zal worden beëin digd. Oud S.S.-er keerde terug uit Duitsland. Bij de politie te Arcen heeft zich de in 1947 door het Bijzonder Ge rechtshof te Amsterdam bü. verstek ter door veroordeelde 37-jange I S. uit Haarlem aangemeld. De man is er destyds in geslaagd uit een hewa- kingnkamp naar Duitsland te ont vluchten. waar zjjn gezin zich by hem voegde. S. is op transport naar Amster dam gesteld, terwijl de vrouw en de kinderen naar Duitsland zyn terug geleid. S. is op 1 Maart 1947 by verstek veroordeeld, nadat tegen hem acht tien jaar gevangenisstraf was geëist. S. was één van een drietal S.s.-ers, dat in het begin van de hongerwinter in Haarlem en omgeving onder be dreiging met vuurwapenen levens middelenwinkels en Iwierderijcn plun derde. Op St. Nicolaas-avond deden de drie S-S.-ers een overval op het huis van een schilder te Heemstede, S. is gevangenbewaarder geweest in het huis van bewaring te Amster dam en portier in het S.D. gebouw aan de Euterpestraat aldaar. Van de zjjde der Amsterdamse Jus titie vernamen wij nader, dat S. na zijn aanmelding direct is opgesloten daar indertijd een bevel tot onmid dellijke in hechtenisneming tegen hem is uitgevaardigd. S. heeft bij de kroon een gratieverzoek ingediend en in afwachting van deze beslissing wordt hij vastgehouden. Het in 1947 tegen hem uitgespro ken doodvonnis is onherroepelijk, zo dat hij direct zon z|jn geëxecuteerd, indien hy geen gratie had aange vraagd. De minister van maatschappelijk werk. mr. F. J. F. van Thiel, bracht Vrijdag een bezoek aan de rampge bieden in Zeeland. Hij voerde onder meer besprekingen te Kruiningen. In gezélschap van de Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot f rechts) en de inspec teur voor Maatschappelijke Zorg in Zeeland, de heer S. J. G. van Leeu wen (midden) verliet minister Van Thiel het gemeentehuis te Kruinin gen, om zich na een bespreking te Kloetinge, naar het eiland Schouwen- Duiveland te begeven. Foto P.Z.C.) Er woedde een Wester storm. (Van onze weerkundige medewerker.) Een zo zware storm, zoals die gisteravond en afgelopen nacht woedde, was na de Fe- bruari storm van verleden jaar in Zeeland en langs de Noord- zeekust niet meer voorgeko men.Windstoten van meer dan 100 km. per uur kwamen voor. In Schotland was de storm op vele plaatsen zelfs nog zwaar- der dan die van 1 Februari van verleden jaar. Het Noordzee water stuwde het ruim een meter boven het normale peil, vermeld in de getijtafels, op. Gevaarlijk is dit nog niet, want er is in deze dagen geen storm vloed, daar immers midden volgende week weer volle maan voorkomt, waarna springtij optreedt. Het weer zal gedurende het week-einde win derig en guur blijven. Op de Oceaan blijft het nog onrustig en de kans is vrij groot, dat nog meer depressies met regen en xoind zullen volgen. De tem peratuur, die gistermiddag tij- lelijk tot boven 10 graden Cel sius opliep, zal gedurende het week-einde belangrijk lager liggen. WVWAWVWVWWVWWW Prins Bernhard naar Parijs. Prins Bernhard zal van 16 tot 19 Januari in zijn kwaliteit van Inspec teur-Generaal van de Kon. Land macht, een bezoek brengen aan Gene raal Gruenther, de opperbevelhebber der Atlantischfe strijdkrachten in Eu ropa te Parys en aan diens naaste medewerker, Generaal Norstad. OP DE IERSE ZEE Tros brak tengevolge van de ruwe zee. Het 500 ton metende Nederlandse kustvaartuig „Michel Swenden" dreef Vrijdag tijdens de vliegende storm met defect geraakte motoren in de Ierse Zee. Het schip vroeg om hulp. Onmid dellijk voer de Engelse sleepboot „Thunderer" uit, om te trachten de „Michel Swenden" op sleeptouw te kunnen nemen, maar de tros brak ten gevolge van de ruwe zee. Volgens de laatste berichten was de' sleepboot er Vrijdagavond niet in geslaagd het Nederlandse kustvaar tuig opnieuw op sleeptouw te nemen. „Wij hebben onze laatste schietlijn af geschoten maar het bleek hopeloos te zijn", zo seinde de sleepboot. „We varen naar Holyhead". De redding boot voer mee. Dc „Michel Swenden'' stoomde met volle kracht tegen de wind in en was niet in onmiddellijk gevaar. Klaarblijkelijk is men er geslaagd de motoren te repareren. Vrijdagavond omstreeks tien uur zijn vier kotters bij vliegende storm behouden de Scheveningse haven bin nengelopen. De schepen hadden in het Kanaal gevist. Vertegenwoordiger vergokte auto van zijn firma. De 37-jarige vertegenwoordiger J. H. is op verzoek van de Haagse Eolitie onder verdenking van verduis- iring te Amsterdam gevangen geno men. De vertegenwoordiger had tekor ten bij zijn firma. Ten einde raad ver kocht hij de auto, die hij in gebruik had, voor 700 gulden te Apeldoorn. Vandaar reisde Tiij naar Baarle Nas sau, waar hij dit geld op de speelbank inzette. Zijn hoop op winst verander de in wanhoop, toen hy de 700 gul den onder de hark van de croupier zag verdwijnen. Hij bevindt zich thans in voorlopige hechtenis. DE „WITTE POKKEN"-EPIDEMIE Ter gelegenheid van de Jan van Rie- beeckfeesten is, als geschenk van het Nederlandse volk aan Zuid-Afrika, aangeboden 'n standbeeld van Maria de Queiïïerie, echtgenote van Jan van Riebeeck. Het van Riebeeckcomité heeft aan de Haagse beeldhouwer Dirk Wolbers opdracht gegeven het beeld te ontwerpen en het ontwerp uit te voeren. De beeldhouwer is thans zover met zijn arbeid gevor derd, dat het in klei ontworpen beeld binnen enige maanden in brons zal worden gegoten. Het beeld van Maria de Queillérie, ontworpen door de beeldhouwer Dirk Wolbers. Ziekenhuizen voor bezoek aan patiënten gesloten In verband met de „Witte pokken"-epidetnie in Den Haag zyn de verlo ven van de in Den Haag en omstreken woonachtige en gelegerde militairen ingetrokken. Deze maatregel geldt niet voor de militairen die na 1 Januari 1951 tegen pokken zijn ingeënt of heringeënt. By wijze van voorzorgsmaatregel zullen in het Rode Kruis-ziekenhuis en in het ziekenhuis Joannes de Deo voorlopig geen bezoeken worden toegelaten. Ook de directie van het Diacones- witte pokken, is op het laatste ogen- senziekenhuis „Bronovo" heeft, hoe wel in „Bronovo" geen enkel geval van witte pokken voorkomt, gemeend, het ziekenhuis met ingang van van daag voor alle familiebezoek te moe ten sluiten. Uitzonderingen zijn mogelijk bij de zeer ernstige zieken. Aan het voornemen van de genees kundige inspectie van de volksge zondheid, om het gehele personeel van het gemeentelijk ziekenhuis aan de Zuidwal te 's Gravenhage te isoleren naar aanleiding van de gevallen van blik geen uitvoering gegeven. Het personeel heeft het ziekenhuis Vrijdagavond mogen verlaten. Het bleek n.l. niet mogelijk, de ongeveer duizend personeelsleden in het zieken huis onder te brengen. In het gemeente-ziekenhuis aan de Zuidwal is een nieuwe patient, lij dende aan witte pokken opgenomen. Het is een electricien uit Rijswijk, die op bezoek was geweest bij een chirur gische patiënt in het ziekenhuis. Zoals gemeld, lijdt ook een assistent van de chirurgische afdeling aan witte pokken. Totaal zijn er thans 23 zieken. Dinsdag a.s. zal het emigranten schip „Waterman" van de Holland Afrika lijn van Amsterdam naar Zuid- Afrika vertrekken. De maatschappij heeft besloten, dat alle passagiers te gen pokken moeten zijn ingeënt. Bij de inscheping zal streng gecontroleerd worden, of dit ook inderdaad is ge schied. Jachtopzieners stroopten zelf. Twee jachtopzieners uit Nieuw- stadt bij Sittard, de neven S. zijn In het jachtgebied tussen Nieuwstadt en Susteren op heterdaad betrapt toen zij des nachts in him eigen jachtterrein met lichtbak en geweren aan het stropen waren. Zij zyn gear resteerd en ingesloten te Susteren. Eigenaar van net jachtterrein is de heer S. uit Echt. Wet op de watersnood- schade 1953. In het Staatsblad van gisteren is afgekondigd de wet van 24 Dec., hou dende regeling omtrent het verlenen van bijdragen door de staat in mate riële schade, geleden als gevolg van de op 1 Februari 1953 ingetreden wa tersnood. Op het IJsselmeer heeft schipper Hartman met narigheid te kampen ge had, de storm deed zijn schip „Zwar te Water" zo sterk overhellen, dat het water maakte. De grote deklast schoof overboord. Het schip kon veilig de ha ven van Nijkerk bereiken. KORTE PREDIKATIE. Indien wij alleen in dit leven op Christus zijn hopende, zo zijn wij de ellendigste van alle mensen". 1 Cor. 15 19. Op het spoor van ons leven plaatst God telkens waarschuwingstekens. Voor de een is het een fout die hy maakt tegenover zijn medemens, waardoor hem zijn slordig leven dui delijk wordt. Voor een ander is het de angst voor de mislukking van zijn plannen, die hem aangrijpt. Zijn geloof heeft hem nog niet dc vrede in zyn leven gebracht. Misschien is het een gebeurtenis die U helemaal uit Uw gewone doen brengt. Of kan het ook dit zijn zo maar in eens een tekst uit de Bijbel, als deze, die U zomaar op Uw weg gebracht werd. Waarheen strekt zich Uw ver wachting en hoop uit t Wij laten ons niet terneerslaan door het sombere beeld van heden en toe komst dat de kranten en de brochures van allerlei richtingen ons geven. En tochhoewel we alles geestelijk, uit het geloof willen bezien, als een gave van God en ons verblijden, dat we het woord van de bijbel hebben, zitten vie toch in de put. Precies zo doen de Christenen tn Co- rhrthe. Ze zitten met dezelfde zorgen en lasten als de mensen van deze tyd. Er moet toch iets te zien zijn van Gods genade en liefde voor ons! En als dit niet gebeurt dan zyn we de ellendigste van alle mensen. Paulus gaat midden op de markt van deze wereld staan en zegt: Zo duister als gij denkt, is het niet, want de Heer, die gij belijdt, Jezus Chris tus, is U voorgegaan naar de eeu wigheid. Hij is 'de waarborg voor een leven, waarin niet zonde, ziekte en dood het laatste woord hebben. On recht en schaamteloze wreedheid zijn maar voor de tyd. De liefde Gods en de genade zijn eeuwig. Een Christen is iemand die leeft titf de hoop en ie mand die hoopt ts niet bang. Immers, Jezus ts opgestaan uit de dood! Daar veranderen geen ziekte en geen ramp wat aan. Durven wy het dwaze aan om te verlangen naar en ons te ver heugen in. datgene tcat niet tot deze wereld behoort, dat Koninkrijk GodsT Als het zover met de mens. al is hij honderd maal een Christen, niet komt, staat het signaal op zijn levensspoor onveilig. A. TH. W. TEN CATE Cadzand. DE VERWACHT: LANGZAAM AFNEMENDE WIND. Geldig tot Zaterdagavond Zwaar bewolkt met voornamelijk in de Noor delijke provincies enkele buien, maar ook plaatselijke opklaringen. Storm achtige Westelijke wind. In de loop van de dag langzaam afnemend. Min der zacht. (Volle maan op 19 Januari.) ZON EN MAAN. 17 Januari Zon: Op 8.40 Onder Maan: Op 15.10 Onder 18 Januari Zon: Op 8.40 Onder Maan: Op 16.26 Onder 17.00 7.42 17.02 8.19

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 1