Hel dijkherstel op Noord-Beveland kostte circa f 4 millioen Samenvoeging Noordbevelandse polders tot waterschap Door samenwerking van velen voortreffelijke arbeid geleverd N00RD-BEVELANDSE LANDBOUW MOET ACTIEF BLIJVEN KIJKJE IN EEN RAMP-DEPOT VRIJDAG 15 JANUARI 1954 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT S Noord-Beveland, somber en in zichzelf gekeerd, liet lijdzaam de Ja- nuari-storm over zich komen. Grauw als het zeewater, dat in driftige golving op de kust aanrukte, scheen ons het landschap. Hoe diep wa ren hier de wonden geslagen. In die rampnacht werden de dijken eerst langzaam ondermijnd en daarna steeg het water en het vrat zich in de dijken tot het tenslotte in zijn niets ontziende roofzucht dóórsloeg. Het gulpte begerig over de dijkrand, de kruin wegschuivend en elders soms ook de dijk over een lengte van meters wegslaand. Maar dit was niet kenmerkend voor de watervloed, die grote deler van dit eiland overweldigde. Kenmerkend was vooral de verraderlijk! en haast geniepige wijze, waarop hier dit afschuwelijke geschiedde. Staande op de zware betonnen blokken van de herstelde dijk van de Onrust-polder, was de vergelijking tussen dit technisch volmaakte- stuk dijkwerk, massief, log en onneembaar, met de duinenrij obsede rend. Hoe zwak en onbeschermd leken die duinen. Het zand, dat de Oosten wind had meegevoerd, vormde een laag op het beton van de welhaast nieuwe dijk. De harde, gierende wind bracht ons tot de werkelijkheid terug. „Ja, die Onrustpolder is de onrust van de waterstaatsambtenaar", zeide ie mand. Maar ook deze voorstelling bleek scheef. Want die duinenrij is in werkelijk heid ook een dijk. En die onrust week toen het herstelde profiel gereed was, met zijn zware Finse palen en beton nen blokken en zijn brede rietmat het lopen zo vergemakkelijkte. Over een afstand van 466 meter heerst nu dit pronkstuk van net technische kunnen van Rijkswaterstaat. KOSTEN: 4 MILLIOEN* Van Februari tot November is er gezwoegd en geploeterd om het dnk- herstel gereed te krijgen. De kosten waren ruw geschal vier millioen. Doch wie de toestand aanschouwde in de eerste dagen van Februari, ver wondert dit niet. In de Leendert Abrahampolder was een stroomgat, breed 30 meter en diep drie meter, zodat de gehele polder onder water liep, al behoefde Kats dan niet ontruimd te worden. De Oud Noord Beveland-pol der werd ernstig bedreigd, maar ge lukkig hield de binnendijk het. De Jonkvrouw Anna-polder was ondergelopen. Van de Adriaanspol- der was de buitendijk weg, afgescho ven over de gehele lengte. Kortgene stond onder water. In de Willem Adriaan-polder nam het overstortend water de bovenkant mee van de dijk. Tragisch en rampzalig waren de gevolgen voor Kortgene. Onder wa ter stonden de Oud Kortgene,J_" Frederiks polder, Geersdijk Willem polder, Oost en >older, polder en iVest pol der. In* de Önrustpolder brak het water door; de Anna Friso pol der was geïnundeerd, in de Thoorn- polder waren kleine doorbraken. Het gebied rond Wissekerke werd bedreigd. In de Zandhoek, de Nieuw Noord Beveland-polder en in het gebied van Colrjnsplaat, overal loerde het water en zocht het zich nieuwe mogelijkheden. Maar de mannen van Colrjnsplaat wisten van geen wijken. Hier gaf Noord Beveland in net bijzonder de strijd te zien van de mens tegen het water, een lijfelijk gevecht van vast beraden mannen tegen het wassende getij. En de redding kwam toen de los g" 'igen schepen een schokbreker iden. OVERAL TEGELIJK Ook hier heeft de bevolking van het eiland zelf onder leiding van drie waterschapsambtenaren de spits af gebeten. Toen het grote offensief tot dichting en herstel van de dijken la ter onder Rijkswaterstaat ter hand werd genomen, was de eerste ronde van het gevecht voorbij. In die chao tische toestand werd gegrepen naar wat de hand te vinden vermocht. Eerst later is het offensief overal tegelijk op het eiland op de be proefde wijze ingezet. Maar de opgave viel daarom even min te onderschatten. Na de verga dering in Kortgene, waarin de vorn van samenwerking met Rükswate' staat bepaald werd, is er ook door bevolking niet minder hard gewerl. De machtige brokken beton, waai mede de dijk bekleed is. (Foto P.Z.C. zij het nu gesterkt door hulptroepen van buiten af en materiaal, dat de zekerheid van de overwinning gaf. In totaal werd 5146 meter dijk her steld, zo kon Rijkswaterstaat eind November berichten. Onrustpolder 466, Leendert Abrahamspolder 80, Jonkvrouwe Anna nolder 2000, Adri- aan polder 1400, Willem Adriaan pol der 1200. Een dag of tien lang werd er ge- imoroviseerd omdat er geen rijswer- kers waren. Natuurlijk waren de te leurstellingen ontelbare. Zinkstuk- ken spoelden er uit. zandzakken met klei er om hielden niet. Vele zand zakken waren nodig, alleen al in de Leendert Abraham polder 300.000. Het offensief ging echter voort en het ogenblik kwam, dat de winzuiger de bakken vulde ergens in een kreek, dat het zand van de bakken naar de perszuiger ging tot in de buurt van het dijkgat en dat daarna het zand werd ingespoten tot er voldoende was. Een geluk was het, dat men de klei in de onmiddellijke omgeving of al thans niet al te ver af, ter beschik king had. Het zwaarste karwei vormde de dichting in de Leendert Abraham pol der. De klei werd gehaald in de Al te Klein polder en tenslotte kon op 20 Februari geconstateerd worden, dat het water niet meer in of uit kon. De Jonkvrouwe Annapolder werd (in het klein) op dezelfde wijze beveiligd als in de Schelphoek echter zon der beton-elementen. Op 8 Maart werd hier de ringkade achter het stroomgat gesloten met laag water. Van af 20 Maart ging het met „volle kracht vooruit". Drie honderd man waren ingeschakeld. Klei uit de schorren was welkom materiaal. Het Soelekerke-schor leverde het aandeel voor de Onrust- en de Thoorn-polder. Toen al bleek, dat de kosten niet gering waren. Een m3 klei uit de schorren kost na ontgraving, ver voer en verwerking 12 a 13. VEEL MATERIAAL Vijftien draglines, vijf zandzuigers, 17 elevator-bakken, 12 sleepboten, 22 vrachtauto's, 12 km. aan spoor lijn werden benut voor het herstel. Opvallend was dat de schorren een natuurlijke bescherming bieden tegen de golfslag. Daar waar de oude De kantelende deur Het water dreef hen in hun huis aan de Torendijk bij Kortgene omhoog naar dt zolder in die rampnacht. Nog hoger moesten z\j. Door hel dakvenster op het dak. In de kolkende vloed dreef een deur en het meisje gehoorzaamde haar vaderdie haar zeide, de deur als een vlot te gebruiken Maar nauwelijks had ze dit red middel bereikt of de deur kan telde. Instinctief sloeg ze haar armen uit en zwom naar de vei ligheid van de dijk, die het was sende water weerstond. Later, toen de herinnering weer wat verflauwde het gezin werd gelukkig in zyn ge heel gered was dit meisje de mannen van de Rijkswaterstaat behulpzaam. Zij zorgde voor thee en deed de eenvoudige werkzaamheden in de keet om er toch een schijn van huiselijk heid aan te géven. Maar haar ogen rustten tijdens het werk vaak op de grafieken van de waterstand, zoals die in iedere keet van Rijkswaterstaat te vinden is. En in haar klom de angstnaarmate de dagen ver streken en het giertij naderde. Toen ze ziek xverd, een griepaanval, in ffite niet te ern stig toon de angst het. Dc grafiek werd haar een teken een teken aan de wand. Dit meisje zal niet meer mo gen werken in de keet van de Rijkswaterstaat. Ook niet meer als ze nog eens terugkomt op het eiland, dat ze nu ver- 'aten moet om haar te bevrijden van die vrees en angst. Een eenvoudig voorval maai tekenend voor wat er bij velen gebleven is. Nd de eerste Fe bruari 1953. -0r S&sJ&ÉiL Herstelde zeedijken beschermen Noord-Beveland thans tegen het ge wéld van het water. De foto toont een zware wering van betonblokken. (Foto P.Z.C.) PIJLER VAN 0E WELVAART Niet op de lauweren rusten Noord-Beveland, het. dorado van de Zeeuwse landbouw, pleegt men wel eens te zeggne. Vruchtbare grond, fraaie, goed verkavelde akkerbouwbe drijven met een gemiddelde bedryfsgrootte van 30 a 40 ha. maken het tol een prachtig landbouwgebied. Geen enkele Noord-Bevelander zal dit ont kennen, „doch het is ons niet allemaal in de schoot geworpen", zo drukte de Z.LAI.-kringvoorzitter, de heer G. M. F. Bom, zich tegenover ons uit-. Ook hier liet de verkaveling soms veel te wensen over, doch sinds onge veer 1920 hebben de boeren hier veel al in eigen beheer, niet anders ge daan dan verbeteringen aanbrengen. „Er is een kapitaal onder de grond gewerkt", waarvan men nu de vruchten plukt. kreken waren, zjjn de dijken doorge broken. De oude. beschadigde dijk werd opengebroken en de klei werd ge bruikt voor de perskade, tevens nood- kade. Op het zand kwam een laag klei van een meter. Van de dijksloót gezien geeft het profiel van de her stelde dijk bij een stand van 1.10+ tot de top van 6.20+ een stijging van 1:2; van het schor bij een stand van 1.80+, tot 2.50+ een stijging van 1:5, tot 4.50+ een stijging van 1:4 en tot 6.20+ een stijging van 1:3. Zo werd ook hier in samenwerking van Rijkswaterstaat, bevolking en de betrokken provinciale, gemeentelijk e.n polderbesturen een voortreffelijk stukje werk geleverd, dat Noord Be veland opnieuw een gordel van vei ligheid geeft. Hoe ver die. veiligheid gaat? „De tjjd zal het leren" dat is een nuchter woord van een waterschapsambte naar, wiens taak het is, de dijken te bewaken en de bevolking te waar schuwen in geval'van naderend ge vaar. En dit is zeker niet een vage geruststelling: het waarschuwings systeem van Rijkswaterstaat werkt. Dag en nacht is men paraat gewa pend met de ervaring van een ramp, die niemand zó had kunnen voorzien. Ja, er is voor gewerkt op Noord- Beveland. En nóg! In 1947 zgn de eerste combines gekomen en in de oogsttijd ronken er thans reeds een vijftigtal over de Noord-Bevelandse landerijen. De waarde van de land bouwwetenschap wordt er hoog aan geslagen, zodat men andere gebieden wel eens ver vooruit is. Het is pret tig te constateren, dat zich bij deze ontwikkeling geen zelfvoldaanheid van de Noord-Bevelandse boeren heeft meester gemaakt. Mon wil nog graag leren en erkent ook ten volle dat men op soramig terrein achter aan komt bij andere streken van ons <and. Zo houdt op het ogenblik het verlangen naar meer koelhuizen De haven van Kortgene is een tij haven. Bij eb rusten de schepen op een bed van modder. (Foto P.Z.C.) voor pootaardappelen en consumptie aardappelen de gemoederen op het eiland bezig. Het coöperatieve bui tenlucht-koelhuis te Kamperland gaat zijn capaciteit met 1000 ton uit breiden. Ook in Kortgene worden de mogelijkheden onderzocht, terwfll in Wissekerke en Colijnsplaat eveneens pogingen worden gedaan om tot koeihuisbouw te komen Verschil lende particulieren zijn reeds bezig dergelijke koelgelegenheden in hun bestaande schuren te bouwen. Het femiddelde aardappelareaa] op N.- ;eveland bedraagt 1200 h.a., zodat men het alleszins wenselijk acht ook op dit gebied met d< tijd mee te gaan. Als een ander voorbeeld van acti viteit kan worden genoemd, dat op een 15-tal bedrijven thans proeven worden genomen met het strooien van mengsels met 7 sporenelemen ten. Tientallen jaren heeft men de bodem slechts met fosforzuur. kaÜ en stikstof bemest. De Kunstmest- fabriek Vlaardingen stelde een mengsel van 7 sporenelementen sa men, dat blijkens ervaringen elders, tot minder vergelingsziekte in de bieten zou leiden en bij toediening op het weiland een hogere melk- gift van de koeien zou geven. Mis schien is ook het lage suikergehal te van de bieten in de laatste jaren er mee op te voeren. Wetenschappe lijk is het nog niet volkomen uitge dokterd. doch Noord-Beveland wil aan 't onderzoek in de practijk mee helpen. „Want actief moeten we blij ven". zegt de heer Bom. Het gesprek over de Noord-Be velandse landbouw komt vanzelf sprekend ook op de ramp. Van de 7000 h.a. cultuurgrond werd immers niet minder dan 2300 h.a. geïnun deerd.' Gelukkig is er geen grondverlie3 en door egalisatie is op enkele plaat sen dc situatie eerder beter dan slechter geworden. Het ingezaaide gerstgewas is echter over het alge meen slecht geweest, terwijl de stand van de wintertarwe uitzon deringen Jaargelaten thans over het algemeen ook matig is. Dank zrj de droogte en de gipsgift is de hui dige structuur van de bouwvoor be hoorlijk. Bij de komende voorjaars- inzaai verwacht men nogal wat ro- mertarwe en op de beste percelen misschien wat suikerbieten Intussen neemt men aan dat met het volledig herstel van de gronden nog wel enkele jaren gemoeid zul len zijn. EEN MOEILIJK PROBLEEM In studie bij Gedeputeerde Staten samenvoeging van de zes en twintig polders tot één Waterschap. Dit is een der verlangens op Noord-Beveland. waar de 60 a 70 km. zeewering rlijks kapitalen verslindt. Of deze wens spoedig realiteit zal worden? ,j vroegen het de dijkgraaf van de Oud en Nieuw Noord-Beveland polder, heer M. W. van Arenthals. Men hoopt 't vurig, doch onderschat daar bij niet de grote moeilijkheden waarvoor Ged. Staten worden geplaatst, doordat 6 van de 26 polders op dit eiland ealamiteus zijn. Zoals bekend, kwamen vlak na de ramp de Noord-Bevelandse polder en gemeentebesturen, op initiatief van de niet-overstroomde Oud en Nieuw Noord-Bevelandpolder, bijeen, om te beraadslagen over de toe komst. Onder de mdruk van de ramp. welke een deel van het eiland trof, kwam men toen tot de conclu sie, dat samenvoeging tot één wa terschap de. oplossing zou zijn om zij het met financiële steun van Rijk en provincie de waterkering in zodanige toestand te brengen, dat zij tegen eventuele stormvloeden weerstand zou kunnen bieden. Op 19 Februari deed men daarom een ver zoek aan Ged. Staten, het in deze richting te willen leiden. Vaak hebben ingelanden van de polders zich sedertdien afgevraagd, hoe de zaken thans staan. Men zou het idee graag zo spoedig mogelijk verwezenlijkt willen zien. Temeer daar ook het gevaar niet denkbeel dig is, dat naarmate men verder van de ramp verwijderd geraakt, de be reidheid tot samenvoeging minder wordt bij sommigen, die zich weer veilig voelen achter de herstelde dijken. Ged. Staten liebben echter in No vember j.l. doen weten, dat de sa menvoeging van polders in Zeeland een onderwerp van studie vormt. En dat het geen gemakkelijk onderwerp is. stipte het college in dit schrijven ook reeds aan, door te wijzen op de bezwaren van de aanwezigheid van calamiteuze polders. Immers van de 26 Noord-Bevelandse polders, zijn er 6, met een totale oppervlakte van plm. 1130 h.a., ealamiteus. Opname van deze polders zonder meer in het nieuw te vormen waterschap, zou verzwaring van het dijkgcschót voor de overige polders kunnen betekenen Wat dit zeggen wil, kan een enkel voorbeeld van de Leendert Abra hampolder leren. Aan deze polder van slechts 112 h.a., werd sinds de calamiteusverklaring in 1883—1884 door Rijk en provincie bijna f 3 mil lioen bijgedragen. Daarbij nog met eens gerekend de kosten van herstel van het in de dijk geslagen stroom gat van Februari 1953. Voor de calamiteuze polders zal dus nog een oplossing met het Rijk gevonden moeten worden. Ged. Staten denken voorshands nog aan de mogelijkheid, zohls dit op Tholen is geschied. De calami teuze Suzannapolder werd daar al leen voor het binnenbeheer bij het waterschap Sint Annaland gevoegd Grootste zorgen Met een dergelijke oplossing zou men echter op Noord-Beveland niet veel opschieten, zo meende onze zegsman. De zorgen voor de water kering zijn juist het grootst. En dat ook de binnenpolders hierbij beiang hebben, heeft de Februari-ramp wel rezen, toen bepaalde zeewerende polders nlèt en enkele binnenpolders juist wèl overstroomden. In ieder gevaj wacht men op N.- Beveland thans met grote belang stelling af. De zaak is in studie en men is overtuigd, dat er serieus met het verzoek rekening wordt gehou den. Er zal zeker wel iets uit de bns bomen, of het nu eer volledig wa terschap, dan wel alleen een water- kerend waterschap, met behoud van zelfstandigheid van de polders t.a.v. het binnenbeheer, zal zijn. Zoals de situatie thans is, kan het moeilijk langer. Deze laatste opmerking geldt ei genlijk ook voor het binnenbeheer. waar men met het grote probleem Perkoenhamers. manillatouw. Walcherse palen, een slegger, waadpakken, licht pistolen, petroleum stornilantarcns. reservcglazcn en reservekousjes, radio, walkie talkies, auto's, rattenkruid. 50.900 zandzakken. En dit alles ter waarde van een halve ton. Waar deze verzameling te vinden is? In het hoofddepöt van de Rijkswaterstaat op Noord Beveland. Behalve dit hoofddepöt zijn er nog 3 kleine depóts en 7 d'gkdepots. Het geheel maakt deel uit van de j Het is duidelijk, waarvoor de ver- daadwerkelijke paraatheid van de lichting dient, waartoe de waadpak- Rijkswaterstaat. Men zal deze de- ken gebruikt worden en waarom er -~>ts vinden op alle punten, waai de een slegger houten hamer)spijker- 'iilffin Hit trpfalct an t t.inM ttnn bescherming van de c van het wegenonderhoud zit. De Oud en Nieuw Noord-Bevelandpol der had bijvoorbeeld een vijfjaren plan opgemaakt voor verbetering van de wegen. Dit zou echter f 300.000 kosten, terwijl de polder- lasten toch reeds plm. f 72.50 meer dan van enkele calamiteuze polders bedragen. Er is dit jaar voor de wegen een uitkering van het Rijk aan de polders en water- schaopen gedaan, joch ten enenmale nog onvoldoende. Het wegenpro bleem is hiermee niet opgelost. Keulen en Aken zijn echter niet op één dag gebouwd. De Noord-Be velanders zullen reeds een eind op de goede weg zijn, wanneer eerst hun verzoek om éen waterschap, met daarbij een aannemelijke oplossing voor de calamiteuze polders, zal kunnen worden ingewilligd. ecu srcsgci i uuuie iken dit vereist, en tuinlatten zijn. De oliejassen en de Zuid-Westers komen altijd van pas In dit klimaat van regen en wind. Dat de verbin dingsdienst en de bewakingsorganen behoefte hebben aan goed materiaal, werd bewezen in de tijd né de ramp. Maar waartoe het rattenkruit dien de is voor de leek toch wel een raad sel. De verklaring is nogal eenvou dig: om te voorkomen, dat het onge dierte de zandzakken ongeschikt maakt. Ook moet gelet worden op broei in de zakken, hetgeen wel duidelijk ge demonstreerd werd deze week toen een keet in Ellewoutsdijk afbrandde, omdat er broei in die zakken was, hetgeen niet tijdig werd opgemerkt. Om duizend en een dingen moet de Rijkswaterstaat denken en de vele uiteenlopende zaken van zo'n rampen depót geven nog weer eens aan. hoe ook hier voorzorg en voorzichtigheid de beste raadgevers zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 3