Redelijke oplossing voor de in Suriname levende verlangens Autonomie van waterschappen moet behouden blijven EERSTE KAMER BESPRAK DE PENSIOENWETTEN WOENSDAG 13 JANUARI 1954 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 Het Wereldgebeuren Champagne Men is in Sow jet-Rusland nogal ge steld op dc staatsveiligheid Er wordt bepaaldelijk nie: mee ge spot cn toen minister Beria er kort ge leden een loopje mee nam. kraakten de schoten van een executiepeloton Zijn taak werd overgenomen door Sergei Nikoforawitsj Kroeglow, een man. die bijna 1 meter 80 lang en 53 jaar oud is. In 1938 kwam hij bij de staatsveilig heidsdienst als majoor Hij deed blijk baar zijn werk goed. want korte tijd later werd hij plaalsvervangeno hoofd van alle Russische interneringskam pen met de speciale opdracht de ge ïnterneerden stevig te laten arbeiden ■oor het heil der Sowjet Unie. Zijn nijzondere kuniignedcn waren oorzaak, dat hij tijdens de jongste we reldoorlog de leiding van de spionna- ge-afweer voor zijn rekening mocht nemen en alweer moet bij dat werk goed gedaan hebben, want de Engelsen verleenden hem een noge ridderorde, waaraan de tite' ..Sir' verbonden was. De Amerikanen sierden zijn uniform met het kruis van verdienste. Het was deze ..Sir" Kroeglow, die tijdens de conferentie van Jalta en Potsdam zijn meester Stalin bewaakte. Ook de ande re deelnemers aan deze conferentie beschermde hij voortreffelijk, hetgeen er toe leidde, dat Churchill's dochter hem hartelijk bedankte. Hij moet haar toen op echt-Russi- sche en galante wijze de hand hebben gekust. Over enkele weken zullen de Grote Vier bijeenkomen in het bezette Duitsland. Dan komt dat veiligheidsprobleem aan dé orde. Dit maal voor Foster Dulles, Bidault, Eden en Moiotow. Daarover maken de Russen zich uiteraard onder leiding van Kroeglow enige zorgen. En daarover praten nu al verscheidene dagen in Berlijn de vertegenwoordigers van de vier Hoge Commissarissen in Duitsland. Voor Rusland praat de heer Serge Dengui- ne. voor Frankrijk generaal Manceau Demiau, voor Amerika de zwijgzame generaal Timberman en voor de En gelsen generaal Coleman. Ze hebben vergaderd in West Ber lijn, waar ze het gebouw van de ge allieerde controlecommissie gebruik ten en ze hebben vergaderd in Oost- Berlijn. waar ze te gast waren in het zwaar bewaakte ..Kremlin" van Oost- Duitsland, dat Karlshorst heet. Deze heren moeten de plaats vast stellen. waar straks de ministers van buitenlandse zaken hun viermogend- hedenconferentie zullen houden. Ze moeten de agenda klaarmaken en ze moeten de huisvesting van de secreta riaten regelen. Kortom, ze moeten de duizend en één ditjes en datjes voor elkaar hebben, opdat de Grote Vier rustig kunnen vergaderen. Deze heren zeggen niet veel, maar het gonst thans in Berlijn van geruch ten. De een meent, dat men in allerijl nieuwe (tijdelijke) gebouwen zal moe ten optrekken, de ander dat gehele be staande gebouwencomplexen gevor derd zullen worden. Het meest ongewone bericht bracht wel het blad „Telegraf am Sonn- tag" De heer Serge Denguine zou name lijk verzekerd hebben, dat de Russi sche delegatie met aan het hoofd de heer Moiotow, wel naar een West- Berlijns gebouw wilde komen om daar het Viermogendheden-overleg te be ginnen, maar dan moest de veiligheid van deze heren gegarandeerd worden door het corps Oostduitse Volkspolitie. De Vopo's moesten een haag vormen van de Oostberlijnse zonegrens dwars door West-Berlijn tot aan het verga dergebouw Invloed van de heer Kroeglow? Misschien wel. Waarom is bet wel aardig even een ervaring te memoreren van de heer Roland Delcour. die redac teur van het Franse dagblad „Le Mon de" is. Hij drentelde met enkele an dere journalisten rond het gebouw te Karlshorst. waar juist de vertegen woordigers van de Hoge Commissaris sen bijeen waren. De Russische schild wachten zagen de krantenmensen voor personeel van de gedelegeerden aan. Men wees hen beleefd de weg naar de vergaderzaal- Daar zagen ze in een nevenvertrek de vertegenwoordigers lunchen met caviaar en Russische krabben, wijn en gebraden kip Buiten woedde een kleine sneeuw storm. De journalisten aten aan een eigen tafel rustig een hapje mee.... Tenslotte geleidde een Russische func tionaris die eerst nog een glas champagne weggaf hen na de ont dekking van hun identiteit, beleefd naar het hek, want „met al die solda ten zcu het wel eens moeilijkheden kunnen geven'4. Wat te zeggen, zo verzucht Roland Delcour, van een streng bewaakt ge bouw, waar journalisten zo gemakke- lijk kunnen binnendringen? Wat blijft er dan over van de staatsveilig heid Sergei Kroegslow... specialist ia veiligheid NA ANDERHALF JAAR Overleg op Kleine Antillen In de vergaderzaal van de Kleine Antillen is het overleg geopend tussen de Nederlandse, Surinaamse en Antilliaanse delegaties in de z.g. „kleine commissie", die de voortzetting van de ronde tafel conferentie over de sta tus der Nederlandse Rijksdelen zal voorbereiden. Niemand dacht, aldus minister Kernkamp, dat hei nog wel anderhall jaar zou duren eer de op 29 Mei 1952 afgpbroken conferentie te Den Haag zou worden hervat. Hiervoor zijn verschillende oorzaken aan te wijzen. Toch is die tyd geen verloren tijd geweest. Er was een intensieve monde linge en schriftelijke gedachtenwisseling binnen en tussen de Rijksdelen, die in vele opzichten verhelderend werkte en bijdroeg tot beter begrip der wederzijdse standpunten. De Nedei-landse regering meent thans een oplossing gevonden te hebben, die op een redelijke wijze tegemoet komt aan de in Suriname gekoesterde verlangens. Daaronder valt vermelding van het recht van zelfbeschikking in de préambule van het statuut dat de staatkundige ver houdingen tussen de Rijksdelen re gelt.. verbonden aan een voorstel met betrekking tot de wijze waarop het statuut zal kunnen worden ge wijzigd. Dit voorstel is door de drie Rijksdelen aanvaardbaar geacht als uitgangspunt voor het overleg in de „kleine commissie". De minister besloot zijn toespraak met nogmaals dank te brengen aan de Rijksgenoten voor de geboden hulp in, de voor Nederland droeve dagen van de watersnood. Mr. Pos, het hoofd der Surinaamse delegatie zeide, dat het thans de taak der delegaties is, te zoeken naar een vorm van samenwerking op de voet van gelijkwaardigheid. Hij hoopte, dat de conferentie een geest zal weten te wekken, die uit gaat bovei\ da wetsartikelen en ge- scluiften. De veesmokkel aan de Belgische grens. Ter bestrijding van de veesmokkel aan de Belgische grens zijn de douane posten de laatste tijd versterkt, ter wijl ook de Belgische rijkswacht haar samenwerking met de douane-diens ten heeft uitgebreid. In de periode van 1 Jan. tot 21 Oct. 1953 stelde de Bel gische douane 238 overtredingen vast inzake veesmokkel; 654 dieren werden in beslag genomen. 719. Elk levend organisme is eigenlijk een hoeveelheid water die op een ver nuftige wijze bij elkaar gehouden wordt en in welke vloeistof verschil lende stoffen zwemmen. Deze uit spraak klinkt misschien wat oneer biedig, maar zij tekent tocli ivel erg duidelijk de grote rol die het water in het leven speelt: zonde)' water is het leven niet denkbaar. Een mens, dus ook de stevigste krachtpatser, die er zo solide en mas sief uitziet, bestaat voor minstens 60 procent uit water. De beenderen mo gen dan een groot ge yeelte droge stof bevatten, maar daar staat tegenover, dat de hersenen bijzonder waterrijk zijn, terwijl de ogen bijna geheel uit water bestaan. Zo komt men op een gemiddelde van ten minste 60 pro cent. Andere levende wezens brengen het er vaak nog veel slechter af, al thans wat de droge stof betreft. Want vissen bestaan voor slechts circa V* deel uit droge stof en oesters bezit ten daarvan slechts 13 procent! Maar goed, wanneer we er genoe gen mee nemen dat de mens eigenlijk een wandelend watervat is waarin zich allerlei stoffen bevinden, werpt zich de vraag ov waarom toe juist met water zijn gevuld. Het zou toch bij wijze van spreken even goed olie, ae ther of alcohol kunnen zijn (vooral deze laatste oplossing schyiit som migen niet onwelgevallig). Zoals n weet, kennen we ver schillende moge lijkheden voor het oplossen van stof fen. Een stof kun in moleculen in een vloeistof op lossen, zodat de to tale hoeveelheid stof gelijkmatig in de vloeistof is ver deelddat noemen ice een molecu laire oplossing. Maar de onopgeloste stof kan ook bestaan uit opeenhoping van moleculen, zodat ice in de op lossing talloze plukjes moleculen bij elkaar aantreffen: dit wordt een co- loïdale oplossing genoemd. En ten slotte kan een stof oplossen in deeltjes die kleiner zijn dan in moleculen, to nen genoemd, zodat we een oplossing waarin de stof tot ionen is gesplitst, een ionen oplossing noemen. Vooral deze laatste mogelijkheid is bijzonder belangwekkend, omdat de chemische reacties in ionen-oplossingen bijkans ogenblikkelijk verlopen en het proces zich dus veel sneller voltrekt aan in moleculaire of coUóidale oplossingen. Bovendien oefenen de ionen een grote invloed uit op de aard en de gedragin gen der colloïden, waaruit het levende protoplasma van de cel in hoofdzaak bestaat. Welnu, water is de enige vloeistof, waarin een zo grote verscheidenheid van oplossingen mogelijk is. Welke andere vloeistof theoretisch als dra ger van het leven zon worden uitge dacht. het zou er altijd op neerkomen dat de verscheidenheid van opgeloste stoffen en sphtsingsproducten aan zienlijk beperkt zou zijn, want in el ke andere vloeistof lossen minder tal rijke stoffen in zo veel variaties op. De levensprocessen zouden bij vervan ging van water door een andere vloei stof veel en veel beperkter zyn en de verscheidenheid van het leven even eens. Maar er zijn nog andere redenen waarom alleen water als drager van het leven kan dienen. S. PiHUon. De voorzitter van de Antilliaanse regeringsraad, mr. dr. M. F. A. da Costa Gomez, bracht dank voor het feit, dat de Antillen mogen optreden als gastheer. Hij noemde de taak, die op de schouders van de delegaties gelegd is, moeilijk omdat, ondanks het in tensieve overleg in het verleden, er vraagstukken hangend zijn geb'even en nieuwe gezichtspunten zijn ont staan. De verantwoordelijkheid, die dit inhoudt, geeft hoop, dat de hin derpalen op de weg naar het succes spoedig uit de weg zullen zijn ge ruimd. Nederland grootste eieren- exporteur van de wereld. Ons land is in 1953 met een uitvoer van 1.644 millioen eieren de grootste eierenexporteur van de wereld gewor den. Nederland is daarmede Denemar ken, dat 1500 millioen eieren expor teerde, voor het eerst in de geschie denis voorbijgestreefd. Dit heeft de voorzitter van de Ne derlandse pluimveefederatie, de heer M. J. Dings, Dinsdag medegedeeld in een te Utrecht gehouden persconferen tie. Opmerkelijk is, dat ons land als grootste exporteur, tevens de kleinste consument is. Er zijn door de 11 mil lioen Nederlanders niet veel meer dan 100 eieren per hoofd gegeten. In de andere Europese landen is het eieren- verbruik per hoofd minstens anderhalf zoveel en in Amerika zelfs viermaal zo veel. De ziekenfondshonoraria der huisartsen. De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft gisteren ver tegenwoordigers van de Landelijke Huisartsenvereniging en de Landelij ke Ziekenfondsorganisaties in au diëntie ontvangen ter bespreking van de moeilijkheden inzake de honore ring van de huisartsen door de zie kenfondsen. Overeengekomen is, dat de deskun digen van huisartsen en ziekenfond sen tezamen met de adviseurs van de ministers op zo kort mogelijke ter mijn de beschikbare gegevens aan el kaar zullen toetsen en hieromtrent rapport zullen uitbrengen aan de lan delijke huisartsenvereniging en aan de landelijke ziekenfondsorganisatie, opdat deze zich eveneens op korte termijn nader over de situatie kunnen beraden. „Witte" pokken nog enigszins uitgebreid. De geneeskundige inspectie voor de volksgezondheid deelt mede, dat het aantal gevallen van z.g. witte pokken in Den Haag nog is uitge breid. Op het ogenblik worden 14 patiënten verpleegd in het zieken huis aan de Zuidwal. Bovendien zijn daar thans nog zes pei'sonen in ob servatie opgenomen. Als voorzorgsmaatregel heeft de inspectie voor de volksgezondheid be sloten het sanatorium aan de Ste- vinstraat te Scheveningen te ont ruimen om er de observatiegevallen op te nemen. De patiënten zullen echter in 't ziekenhuis aan de Zuid- wal verpleegd blijven. Marie E. Cremers 80 jaar. De diohteres en schilderes Marie E. Cremers wonende te Bussum. is Dinsdag 80 jaar geworden. Op haar twintigste verjaardag begon Marie Cremers met het schilderen uit lief hebberij. Öp Schouwen-Duiveland is het zoute water zo goed als geweken. Er rest een moddervlakte, afgewisseld door bouwvallen van wat eens welvarende dorpen waren. De mens weet echter van geen wijken en het herstel komt op gang. Zo ook te Kerkwerve, waai de icederopbouw reeds wordt aange pakt. Het puin wordt geruimd en een metselaar is aan het dak bezig van een vernielde woning. Op de voor grond een watertank, waarmede zoet water in de zilte vlakte wordt aange voerd voor de werkers en de enkele bewoners, die zich er al gevestigd hebben. (Foto P.Z.C.) Oplichters opereerden ook in Hulst. De rechtbank te Maastricht heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen de beide Maastrichtenaren J. W J. H. en zijn stiefvader J. H. F., die zich in de laatste twee jaar hebben schuldig gemaakt aan oplichting, flessentrekkerij en verduistering. H. werd conform de eis veroordeeld tot anderhalf jaar gevangenisstraf, ter wijl zijn stiefvader F. tot een jaar werd veroordeeld. De eis luidde ander, half jaar. De mannen hadden in ver scheidende plaatsen in ons land aller lei goederen gekocht op bestelling en deze na gedeeltelijke betalingen direct verkocht. De oplichtingen ge schiedden o.a. in Hulst. Gezin van zes personen sliep in tent. De familie W„ man, vrouw én vier jonge kinderen, welke Zaterdag door een gerechtsdeurwaarder uit haar wo ning te Diepenveen was gezet, had haar verblijf gezocht ih een op het erf van de woning opgeslagen tent van zeildoek .waarin zij drie dagen en nachten had doorgebracht Op last van de burgemeester van Diepenveen is deze tent verwijderd. Het gezin zocht een goed heenkomen bij familie en kennissen. De burgemeester heeft het gezin een tijdelijke woning aangebo den, maar de familie weigert voors hands dit huisje te betrekken. Prof. Thysse naar India. Prof. ir. J. Th. Thijsse, directeur van het waterloopkundig laborato rium te Delft zal 15 Januari per vliegtuig naar India vertrekken, waar hij als adviseur van de Indiase regering zal optreden. Prof. Thijsse zal waarschijnlijk drie weken in In dia verblijven. Minister Beel manoeuvreer de naar goedkeuring. (Van onze parlementaire redacteur.) De minister van binnenlandse zaken prof. Beel, zou er Dinsdagmiddag in de Eerste Kamer vermoedelijk niet zo goed zijn afgekomen, als hij voor enige wijzigingen van verschillende pensi oenwetten niet op een heel bijzondere wüze de weg naar het staatsblad had geëffend. Die wijzigingen hielden in grote trekken in het onder de Pensioen wet 1922 brengen van de arbeidscon tractanten; de verkorting van de wachttijden; de tijdelijke aanvulling van het invaliditeitspensioen; de ver hoging der maxima en de beperking van gelijktijdig genot van pensioen en inkomsten uit arbeid of bedrijf Vooral op dit laatste punt was bij de schriftelijke behandeling van de wetsontwerpen in de Eerste Kamer critiek geleverd. In zijn Memorie van Antwoord bleek minister Beel de terugtocht aanvaard te hebben Hij was tot het inzicht ge komen, dat deze beperking van de cu mulatie Inderdaad niet op haar plaats was .Aangezien de Tweede Kamer het desbetreffend wetsontwerp al had goedgekeurd, kon hij de cumulatiebe paling er niet meer uitlichten. Daarom gaf hij de Eerste Kamer de goede raad het wetsontwerp te aanvaarden en ge noegen te nemen met de toezegging, dat hij zo spoedig mogelijk met een wijzigingsontwerp zou komen. De Kamer is hiermede accoord ge gaan. Zij gaf althans zonder hoofde lijke stemming haar fiat aan de wets ontwerpen. Maar dat wil niet zeggen, dat over deze kwestie niet gesproken is. Van belang daarbij was de mede deling van de bewindsman, dat het wijzigingsontwerp, naar hij verwacht te. vóór April aan de Tweede Kamer zou kunnen worden aangeboden en dat dan eventueel te veel gekorte be dragen zullen worden gerestitueerd Daarmede had hij tevens een vraag van de Christelijk Historische heer Reijers beantwoord. Alleen mr. dr. In 't Veld van de P v.d.A. kon de bezwaren, die tegen de cumulatie waren geopperd, niet in alle opzichten delen. Wanneer iemand in- validiteits-pensioen krijgt of ver vroegd ouderdomspensioen, dan is er van uitgegaan, zo zeide hij, dat de betrokkene in het geheel niet meer kan werken. Blijkt hij toch arbeid te kunnen verrichten, dan zit er geen onbillijks in zyn inkomsten uit de aanvaarde particuliere betrekking, al thans voor een deel, op het pensioen te korten- Hij zag niet in, dat verschil gemaakt zou moeten worden tussen inkomsten uit een overheidsbetrek- king en uit een particuliere baan. In elk geval wenste hij. dat de kwestie van de cumulatie breed en •principieel bekeken zou worden. De noodzakelijkheid daarvan erkende ook de minister. Fransen verloren contact met vijand in Laos. Opstandelingen „verdwenen". De Franse strijdkrachten in Mid- den-Laos hebben het contact met dc opstandelingen verloren, die in het afgelopen weekeinde na felle gevech ten er niet in waren geslaagd een doorbraak van de Franse verdediging aan de rivier de Mekong te forceren. Dit betekent nadeel voor generaal André Franchi, de Franse bevelheb ber in dit gebied, die hoopte op een beslissende slag met de opstandelin gen. Zijn tegenstanders zijn echter „ver dwenen" in het oerwoua. Voor het merendeel zijn de Franse troepen nu weer gelegerd rond het vliegveld van Seno. Verkenningseenheden trachten de communistische eenheden op te sporen. Meer naar het Noorden, aan de grens van Laos en Tonking. houden de Franse troepen in de basis Dien Bien Phoe zich gereed voor een aan val van de opstandelingen, welke elk ogenblik verwacht wordt. MINISTER ALGERA: Het postkantoor te Kerkwerve. Voor de stormramp een htusje waarop de bewoners" trots waren, thans één grote puinhoop Commissie „Financieel bestel waterschapswezen" geïnstalleerd Minister Algera heeft Dingdag de eo mmissie „Financieel bestel water schapswezen" geïnstalleerd. Deze commissie dient te onderzoeken of en zo ja in hoeverre en op welke wjjze verandering moet worden gebracht in het financieel bestel van het watersehapswezen. De minister wees er in zijn installa tierede op, dat er de laatste jaren al lerlei ontwikkelingen zich hebben voorgedaan in verband met de taak van de waterschappen. Tengevolge van deze ontwikkelingen worden de aanrakingsvlakken met andere belangenkringen steeds duidelijker en me- nigvuldlger. Hiermede gaat gepaard een uitbouw van het bestuursappa raat, een groeiende behoefte aan technische assistentie en het streven het belastinggebied van de waterschappen uit te bouwen. In beginsel zou het zo moeten zijn, dat alles wat het waterschap aan uitgaven heeft te doen wordt be kostigd uit de opbrengst van het ei gen belastinggebied. De minister wees er op, dat dit echter op bezwa ren stuit. De lasten zouden bijvoor beeld de draagkracht van de belang hebbende gronden te boven kunnèn gaan. In zodanige omstandigheden wordt het vraagstuk van de finan ciën nijpend. Met name rnst dan de vraag o5f in het financiële nestel van het waterschapswezen verandering moet worden gebracht. Daarb\j wees de minister er met nadruk er op, dat het streven er op gericht dient t© zijn de autonomie der waterschappen te verzekeren en als kostbare kracht voor Nederland t® behouden. Te vens zal het evenwel nodig zijn aan de administratieve en de tech nische eisen volgens de stand der wetenschap en tot de grens van het mogelijke te voldoen. Op deze wdze zal én de locale verantwoor delijkheid én de nationale eenheid op dit terrein kunnen worden ver wezenlijkt. De voorzitter van de commissie, mr. dr. R. H. baron de V03 van Steenwjjk, beantwoordde de rede van de minister. Spreker wees er o.m. op dat er moeilijkheden ontstaan, wan neer de waterschapsbesturen onmach neer de waterschapsbesturen on machtig blijken tot het uitvoeren van hun taak. Dit is echter geen nieuw verschijnsel. In Zeeland speel de dit vraagstuk reeds van oude tij den her Bij de wet van 19 Juli 1870 inzake de calamiteuze polders werd deze kwestie geregeld. Wij zullen moeten nagaan in hoever en ln welke vorm aan het beginsel, dat in deze wet is neergelegd, uitbreiding moet worden gegeven, aldus spr. Belgische koning deze zomer naar Congo. Te Brussel wordt bevestigd, dat ko ning Boudewijn deze zomer een offi cieel bezoek aan de Belgische Congo zal brengen. Hoewel omtrent de datum nog niets vaststaat wordt aangenomen, dat de koning deze reis in da maand Augustus zal ondernemen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 5