PROVIHCIALE ZEEUWSE COURANT Oostenrijk en Zwitserland zwaar getroffen door natuurramp Plannen voor dorpshuis Kruiningen ontstonden in zolderkamertje BILT Kantlijn BOEKHOUDER VERGOKTE IN EEN NACHT 23.000 GULDEN C0LLECTRICE STAATSLOTERIJ IN MOEILIJK PARKET 197e Jaargang - No. 9 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W de Pagter. Hoofdred.G Ballintijn; Pl.-verv.; W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week, f5,85 per kw., fr. p. p. f6,10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 13 Jan. 1954 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Minimum p. advertentie 13,— ing mededelingen drlemaa tarief. Kleine advertenties «max. B regels) van 1—5 regels f 1,— Iedere regel meer 20 cent ..Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 359300 P.Z.C.. Middelburg Bur. Vllssingen, Walstr. 58-60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g 2861 of 2160); Middelburg. Markt 51. telef. 3841; Goes. Lange Vorststr. 63. telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg. Finlandstr. 2. telef. 16; lerneuzen. Bro uwerljstr. 2; Zienkxec. N Bogerdsti C '.'-lef X. REEDS 200 DODEN DOOR LAWINES Ook in Frankrijk, Zweden en V. S. heerst ijzige winter Naar schatting zyn 200 personen als gevolg van de lawines in Europa omgekomen. Duizenden huizen zyn bedolven. Een trein werd door een sneeuwmassa in een Oostenrijkse vallei gestort. In Oostenryk zyn 31 personen omgekomen en 150 personen worden ver mist. Men vreest voor nieuwe lawines en mogeiyke overstromingen der ri vieren. Het station van Dalaas, ongeveer halverwege op de Arlbergpas, is geheel weggevaagd en een exprestrein met bestemming Wenen is in een reusachtige sneeuwbal in een vallei gestort. Een gezin en twee studenten bevonden zich in de trein. In Blons in Voralberg (West-Oos tenrijk) worden 50 personen vermist als gevolg van twee lawines. De Oos tenrykse autoriteiten hebben de Ame rikanen te Salzburg verzocht een hefschroefvliegtuig naar het dorp te zenden, daar de enige weg door een nauw dal leidt, dat aan beide zyden door duizenden tonnen sneeuw wordt omringd. In Zwitserland zijn tengevolge van tientallen lawines tenminste 18 per sonen omgekomen. Vele mensen zyn ernstig gewond. Men vreest, dat er De vergadering der Provinciale Staten van Zeeland heeft Maan dag een wel zeer merkwaardig verloop gehad. Zy begon des morgens om half elf en duurde met enkele korte onderbrekingen tot kwart voor twaalf des avonds. Om vijf uur 's mid- dags waren de Staten gereed met de afwerking van de normale agenda en algemeen werd er op gerekend, dat de vergadering hierna verdaagd zou worden tot Dinsdag, ten einde aan de behandeling der provinciale begrotingen het relief te kunnen ge ven, dat gebruikelijk is. Er bleek evenwel bij de meerder heid der Statenleden bezwaar te be staan tegen verdaging. Bij handop steken werd besloten onmiddellijk een begin te maken met de begro tingsbehandeling en door te gaan „tot het bittere einde". Toen over dit besluit bij verscheidene leden ontstel tenis en ontstemming rees, werd er een herstemming gehouden met het zelfde resultaat en dus begonnen de reeds aardig vermoeide Statenleden, voo reen belangrijk deel met tegen zin, aan de begroting. T'egen de verwachting in kon men aan de algemene beschouwingen sen zekere frisheid niet ontzeg gen. Met name de eerste sprekers, de geroutineerden, weerden zich geducht en bekogelden het college van Ged. Staten met talrijke vragen. De latere sprekers waren minder opvallend, maar zij zijn dat ook in normale ver gaderingen. Toen de brillantste sprekers onder de Gedeputeerden aan het woord kwamen, was de belangstelling zeer levendig. Ook daarna werd tempo be tracht en de begrotingen zelf werden ten slotte hamerstukken. Niemand vroeg artikelsgewijze behandeling, niemand hoofdelijke stemming. Niettemin drukte jhr. de Casem- broot er zijn teleurstelling over uit, dat de Staten zo verhaast de belang rijkste stukken afdeden. Had ik het kunnen verhinderen, dan zou ik dat gedaan hebben, maar ik heb die be voegdheid niet, verklaarde hij met spijt. En inderdaad: het begrotingsdebat kreeg weliswaar voldoende tijd, maar zou toch vermoedelijk belangwekken der zijn geweest, als de wijzers van de klok niet steeds dichter bij het uur van twaalf waren gekomen. Het verdient aanbeveling om in volgende jaren voor de Statenverga dering, waarin ook de begroting aan de orde komt, twee dagen uit te trek ken. Verrassend was het slot der ver gadering. Zonder dat buiten de ingewijden iemand op iets ver dacht was, kwam de heer Kodde met een voorstel om de jaarwedden der Gedeputeerden te verhogen tot 8400.Alle fracties steunden dit voorstel, behalve de P.v.d.A., die het eleganter en ook juister achtte, lat straks de nieuwe Staten het besluit zouden nemen, met terugwerkende kracht tot 1 Januari. Zonder discus sie werd het besluit aangenomen Karakteristiek was deze Statenzit- ting overigens niet. De anders nog wel eens om de hoek glurende humor ontbrak practisch volkomen. De heer van Oorschot verhaspelde tydens het Dishoekdebat de naam van de water- leidingdeskundige prof. Krul een paar maal tot professor Knul, Gede puteerde van der Weel werd tydens de financiële beschouwingen „tot ver velens toe" geplaagd met het sym bool van de waarschuwende knipper lichten, die volgens hem rond de fi nanciële positie der provinciale flik keren. Daar bleef het eigeniyk by. Ongewoon in het stemmige Staten- milieu waren de zeer scherpe woorden, waarmede ir. Dikötter de actie van de Dishoekse belangheb benden tegen de Waterleidingplan nen veroordeelde. Interessant was het culturele debat. Verder waren er geen hoogtepunten. Voldoening gevend was de verze kering van Gedeputeerde mr. A. J. van der Weel. dat voorzichtigheid de basis blyft van de financiële poli tiek der provincie en verrassend da een groot aantal vermisten is, daar gehele gezinnen door de sneeuw be dolven zyn. Naby Schudorf werden acht leden van een gezin bedolven. In de Italiaanse Dolomieten zijn ook verscheidene lawines voorgeko men, maar tot nu toe is geen mel ding gemaakt van slachtoffers. In ae Beierse Alpen zyn voor de derde achtereenvolgende dag lawines naar beneden gekomen. Twee perso nen vonden sedert Zondag de dood. Vele wegen zijn afgesneden en ver scheidene auto's bedolven, maar de inzittenden konden worden gered. Een arbeider is naby het station van Traunstein door een trein overreden, daar hjj niet meer van de rails, die aan beide zyden door een hoge muur van sneeuw was omgeven, kon ko men. Wolven uit bossen. In Boergondië (Frankrijk) zyn wol ven door de kou uit de bossen gedre ven. Zij zoeken in bewoonde streken naar voedsel. Ook in Oost-Frankrijk is het ge vaar voor lawines toegenomen door een iets hogere temperatuur. Ook uit Zweden wordt zware sneeuwval gemeld. In sommige stre ken worden hefschroefvliegtuigen gebruikt voor het leiden der rui mingswerkzaamheden. Ten Noorden van Stockholm zyn vele bomen ont worteld door een sneeeuwstorm. De Britse troepentrein van Villach, in de Britse zóne van Oostenryk. naar Hoek van Holland is Dinsdag ten Zuiden van Lend in de provincie Salzburg in de sneeuw biyven ste ken. Amerikaanse soldaten zyn er, ondanks een verblindende sneeuw storm in geslaagd de trein uit te gra ven. Ook in V. S. De zwaarste storm in het N. O. van de V. S. in vyf jaar, heeft tot mi toe 57 doden geëist. De storm neemt thans af. In Philadelphia viel een laag van ongeveer 25 centimeter sneeuw, de zwaarste sneeuwval in zeven jaar in deze streek. Tot ver naar het Zui den kwam de temperatuur onder het vriespunt. De New Yorkers bereiden zich voor op bittere koude en Us. Een nieuwe koude golf nadert de stad, waar Maandag reeds 25 centimeter sneenw is gevallen. In New York zyn 12.300 arbeiders gemobiliseerd om sneeuw te ruimen. Een ambtenaar van de weerkundige dienst verklaarde Dinsdag: „mogeiyk staat ons het koudste weer nog wachten." Baby van één jaar slikte vergif Het één-jarig zoontje van de fami lie A. uit de Sumatrastraat in Dor drecht is dezer dagen ternauwernood aan de dood ontsnapt. In een onbe waakt ogenblik slikte het kind nl. de inhoud van een insectenverdelgings- apparaat in. Enige tijd later deden zich vergiftigingsverschynselen /oor. De vader stelde zich met de Belgi sche fabrikant in verbinding, die op zyn beurt weer een Zwitserse hoog leraar consulteerde. Deze richtte zich tot een Duitse collega, die enkele in jecties voorschreef, waardoor het kind buiten gevaar kwam. In Rotterdamse speelholen De recherche te Rotterdam heeft de 46-jarige boekhouder W. H. B. uit Rotterdam aangehouden, die kans heeft gezien in één nacht in twee Rot terdamse speelholen een bedrag van ruim 23.000 te vergokken. Hiervan behoorde 20.000 toe aan zyn werkgever, een handelsmaatschappy te Rot terdam. Dit bedrag was per giro binnengekomen en in plaats van het op de bank te storten, zoals hem was opgedragen, stak de boekhouder 't in zyn zak. Vorige week miste de directie het geld en de recherche werd er in ge kend. Het onderzoek heeft nu uitge wezen, dat de boekhouder met net geld des avonds naar een speelclub m het centrum van de stad was ge gaan en toen de klok middernacht sloeg, had hij aan de roulettetafel vyf mille verloren. Er werd doorge speeld en na een uurtje was het ge luk hem nog steeds niet gunstig ge zind, want toen was hy nog eens een bedrag van vyf mille armer gewor den. De andere spelers hebben blyk- baar medelyden gehad met de man, want hy kreeg 2500 terug. Hy wil de echter verder spelen, doch men dirigeerde hem naar een ander r.dres, ergens in de Bergpolder. Weer zat het geluk hem daar niet mee en spoedig had hy een bedrag van 12.500 aan de speeltafel verloren. Hier gaf men hem tien procent te rug en toen waagde hy zich aan een spelletje baccarat en des ochtends om half zeven was de man platzak. Begonnen met twintig mille had hy toen 23.750 vergokt. Het is de recherche gelukt by de mededeling van Gedeputeerde Locke- feer, dat er aan de regering ten behoe ve der Provinciale Stoomboot Dien sten medewerking gevraagd is voor de bouw van drie nieuwe veerschepen voor de Westerschelde. welke aan zienlijk groter zullen zijn, dan de thans varende grootste schepen. Zy zullen niet minder dan honderd auto's kunnen vervoeren! Zowel het normale verkeer als het toerisme zullen hiermede in belang- ryite mate gediend zyn. Maar voor we de boten zien varen, zal nog wel enige tyd verstryken! De Staten komen thans nog in by- zondere zitting bijeen ter behan deling van het Reconstructie plan Schouwen-Duiveland. In het najaar treden dan de nieuw gekozen Statenleden voor het voet licht. medespelers van de boekhouder 12.500 in beslag tc nemen. Het on derzoek duurt voort. Verdere arres taties zyn niet verricht. Lawines en sneeuwstormen teisteren Zwitserland en Oostenrijk. Op het traject MeiringenBrient (Zwitser land) nabij Obemed, werd een trein door een lawine getroffen. Fanfani formateur in Italië Pella weigerde opdracht. Nadat Pella de opdracht tot het vor men van een nieuwe regering had ge weigerd. heeft de Italiaanse president Einaudi Amintore Fanfani ontboden- Fanfani aanvaardde de opdracht om een nieuw kabinet te vormen. Fanfani is leider van een linkse groepering van de Christen-democra tische partij. Bij het verlaten van het Quirinaal zeide Pella. dat hy de opdracht niet kon aanvaarden omdat de Christelijke Democratische Partij, waartoe hy be hoort, hem niet had aangewezen vooi de taak, een regering te vormen. De linkervleugel in de Christen De mocratische Partij, waarvan Fanfani een exponent is. was in hoofdzaak ver antwoordelijk voor het aftreden van het kabinet-Pella. C.A.O. grafisch bedrijf. De Staatscourant van gisteren bevat die algemene verbindendver klaring van wyzigingen in de collec tieve arbeidsovereenkomst voor het Grafisch Bedryf in Nederland. Geen overval maar wel loten verdwenen. Nadat de Hllversnmse politie eni ge dagen heeft gezwegen terwille van het onderzoek, zyn thans gegevens bekend gemaakt over een geheimzin nig geval, dat zich Vrijdag jl. in Hilversum heeft afgespeeld. Die middag begaf een 45jarige collectrice van de staatslotery zich om ongeveer kwart voor zes van haar kantoor aan het Melknad naar haar woning. Zij had een Koffertje by zich, waarin zich bevonden een bedrag van 2400 en enkele series loten tot een waarde van ruim 1000. In het Ministerpark, een stille zy- straat van het Melkpad, is de vrouw, zo heeft zy* aan de politie medege deeld, vermoedeiyk door een duize ling bevangen en bewusteloos ge raakt. Een voorbyganger vond haar op het voetpad liggen en waarschuw de een in de nabijheid wonende arts, die de vrouw weer bij kennis bracht Toen bleek, dat het koffertje was verdwenen, werd de politie gewaar schuwd. De collectrice heeft voorts ver klaard, dat zij zich niet kan herin neren te zy'n overvallen en er zyn geen sporen gevonden, die een derge- iyk vermoeden kunnen staven. De TIJDENS EEN NACHT IN HET RAMPJAAR Bouwen als het geld er is Het was op een nacht in het voorjaar van 1953, dat de leden van de Herstelcommissie te Kruiningen op het zolderkamertje van het gemeente huis zaten te wachten op laag water, om het overstroomde dorp te verlaten Toen werd het idee geboren om te trachten, uit de ellende van de ramp met iets tevoorschyn te komen, dat volkomen nieuw en van blijvend» waarde voor de bevolking zou zyn. Er gingen stemmen op voor een zwem bad, een recreatie-oord ener viel ook het woord: Dorpshuis. Op de laatste dag van het rampjaar is de stichtingsakte van de Stichting „Ons Dorpshuis" gepasseerd en op hetzelfde zolderkamertje ontvouwden enkele bestuursleden ons nu Maandag de plannenPlannen, waarvan de kosten, inclusief een reserve voor exploitatie, op twee en een halve ton zyn begroot. Hiervan is reeds J 45.000 uit een gift van Tasmanië beschik baar, terwyi men optimistisch gestemd is over de vooruitzichten, dat ook het ontbrekende bedrag spoedig uit andere na de ramp gedane schenkin gen zal kunnen worden verkregen. In April hoopt men dit bedrag, althans de toezeggingen hiervoor, binnen te hebben, waarop met bekwame spoed aan de verdere uitwerking zal worden begonnen. De initiatiefnemers hebben in de afgelopen maanden niet stil gezeten, zo konden we uit de woorden van de voorzitter van het voorlopige stichtingsbestuur, de heer W. J. L. de Groof, opmaken. Toen het Idee gerypt was. werd men in deze ge dachten nog versterkt door de vele schenkingen uit het buitenland, voor verbetering van de culturele en so ciale voorzieningen in de rampge bieden. En in Kruiningen bestaat juist een grote behoefte aan een be tere accommodatie voor de verenigin gen, reeds daterend van vóór de ramp. Er zyn contacten gelegd met mr. J. F. Hornstra. directeur van de Stichting Zeeland voor Maatschap- pelijk en Cifltureel Werk en drs. C Louwerse uit Utreoht, algemeen se cretaris van de Ned. Bond voor Volkshuizen. Beiden waren enthousi ast voor de plannen. Er moest een keuze worden gemaakt uit twee ty pes: een dorpshuis op smalle basis, waarby alleen vergaderruimten aan de verenigingen beschikbaar worden gesteld öf een dorpshuis op brede basis, waarby ook een sociaal leidei optreedt, die stimulerend werkt voor de ontwikkeling van het verenigings leven. Algemeen was men in Krui ningen van mening, aan dit laatste geen behoefte te hebben, daar er vol doende ieiding is. Uit de verschillende groeperingen der bevolking is daarop een voorlo pig stichtingsbestuur geformeerd, dat- bestaat uit de heren J. van Bal- legooyen Sr.. ds. W. C. van Burge ier, M. J. Ie Clercq, W J. L. de Groof, J. W. P. de Jonge, ds J. Koolstra, P. H. A. Polderman, E. A E. M. Suy én C J de Visser. De he ren De Groof (voorzitter). De Vis- ser (secretaris), ds. Van Burgeler. Van Ballegooyen en Le Clercq vor men daarbij het dagelijks bestuur. Na oriënterende bezoeken aan dorpshuizen in Friesland, Drente en Gelderland hebben de drie plaatse- lyke architecten thans een olan op gesteld, waarmee getracht zal wor den de ontbrekende gelden te ver krijgen. De stichting wenst met deze plan nen op generlei wijze andere werken te „beconcurreren". Immers 't beno digde bouwvolume zal niet ten koste gaan van de normale toewijzing voor woningbouw enz., terwijl ook de hiervoor aan te trekken gelden slechts afkomstig zullen zyn uit (Vervolg op oag 2) Ontwerp van het dorpshuis te Kruiningen. vrouw had ook een handtas bij zich, waarin een bedrag van 300 was ge borgen. Deze tas is niet verdwenen, want de vrouw was er bovenop ge vallen. De recherche, die reeds enige da gen een uitgebreid onderzoek heeft ingesteld, staat nog voor een raad sel. Enige tijd geleden is in het kantoor van dezelfde collectrice ingebroken, eveneens kort nadat de verkoop van de loten van de staatslotery was be gonnen By die gelegenheid verdween een belangrijk bedrag aan contan ten. Ook déze zaak is nog niet door de politie opgelost. Koffie- en theeprijzen weer duurder Met ingang \nn vandaag zullen de prijzen van koffie en thee verhoogd worden. Deze verhoging is een gevolg van de zeer sterk gestegen prijzen voor belde artikelen op de wereld markt. Koffiebranders en theepak kers zagen zich daardoor voor de noodzakeiykheid gesteld de dctaflprjj- zen te herzien. Thee wordt per pakje van 100 gram 6 tot 8 cent duurder, koffie per pakje van 250 gram 12 tot 14 cent duurder. In Berlijn nog geen plaats bepaald Bonn zendt delegatie voor advies. Er heerst nog steeds verschil van mening tussen de vertegenwoordigers van de Westelijken en de Sowjet-Ünie over de plaats van samenkomst in Berlijn. Vandaag worden de bespre kingen voortgezet. Eden. Foster Dulles en Bidault heb ben ln beginsel besloten op 23 Janu ari de vóórconferentie alvorens op 25 Januari de conferentie met de Rus sen in Berlyn begint. De Westelyken hebben Wenen ver zekerd, dat zy alle pogingen zuilen aanwenden om op de conferentie ook de kwestie van een staatsverdrag met Oostenryk ter sprake te >ren- gen. De West-Duitse regering zal een uit vyftien personen bestaande dele gatie naar Berlijn zenden, om desge wenst de Westelyke mogendheden van advies te dienen. Als kernvraagstuk zag Adenauer de kwestie van vrije verkiezingen in geheel Duitsland. Van een positieve oplossing van dit vraagstuk hing volgens hem in wezen het slagen van de conferentie af. DE VERWACHT. Overwegend zwaar bewolkt met Ui- deljjk regen Matige tot. krachtige wind tussen Zuid en West. Dezelfde of iets lagere temperaturen (Eerste kwartier op 12 Januari.) ZON EN MAAN 14 Januari Zon: Op 8.43 Onder 16.56 Maan: Op 12.22 Onder 4.27

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 1