Kerkgangers in Tirol onder een lawine bedolven TOCH IS 'T ZO! l)e Hens ECONOMISCHE NOOD DREIGT IN AGRARISCHE GEBIEDEN VAN V. S. Meningen op Schouwen over Recon struct ierapport DINSDAG 12 JANUARI 1954. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT SNEEUWSTORMEN IN MIDDEN-EUROPA Lagunen van Venetië met dun ijs bedekt In vele delen van Oost- en Midden-Zwitserland zijn Maandag de weg- en spoorwegverbindingen door het neerstorten van lawines verbroken. De spoor- en autoweg tussen Lauterbrunnen en Interlaken was Maandagoch tend onder een sneeuwlaag van ongeveer tien meter dikte bedekt. Passa giers strompelden met hun bagage via een door een reddingsploeg van spoorwegarbeiders in de sneeuw gemaakte doorgang naar een andere trein. De treinen uit Zwitserland, met bestemming Wenen, moesten een lange omweg maken, daar de geregelde lijnverbinding in Oostenrijk was ver broken. Vele wegen in West- en Noord-Oos tenrijk zijn onbegaanbaar geworden, daar zij door een sneeuwlaag van drie beter zijn overdekt. In deze streken woeden hevige sneeuwstormen, waar bij de wind een snelheid van honderd kilometer per uur bereikt. Dit, ge paard gaande met het omlaag komen van lawines, heeft geleid tot een ver breken van verbindingen en het iso leren van dorpen. Te Feuegenberg. in Tirol, is een ge hele boerderij onder een lawine ver dwenen. De boer is. met drie koeien, onder verscheidene meters sneeuw be dolven. Redders pogen hem te berei ken. De treinen in Tirol zijn ver over tijd of rijden over andere routes- In Tirol woedt reeds 24 uur een sneeuw storm. In de Oostenrijkse provincie Vorarl- berg zijn de eerste lawine-slachtoffers gevallen. Vijf broers, die op weg wa ren naar de kerk, werden onder een lawine bedolven. Drie hunner wisten xich te bevrijden. Op de Donau zijn ijsschotsen en pakijs waargenomen. Het in boven- Oostenrijk stromende gedeelte van de ze rivier is geheel bevroren. Doch boven Wenen, waar de tempe ratuur Maandag juist beneden het vriespunt lag, scheen een schitterende winterzon uit een helderblauwe hemel. St. Gothard. De weg van Zwitserland naar Ita lië over de St. Gothard is op mins tens twee plaatsen door neergekomen lawines versperd. WVNV Het is alweer ruim twintig jaar ge leden dat de bekendste repetitor uit één onzer universiteitssteden een le zenswaardig boek schreef, waarin hij van leer trok tegen de materialistische tijdgeest van die dagen (en van nu). Duizend-en-één onderwerpen heeft hij in zyn aanklacht betrokken en in en kele zinnen heeft hy ook gehekeld het streven van sommige mensen om zelfs de zuiver materiële waarde van het menselijk lichaam in geld te bereke nen. Alsof een levend schepsel ooit berekend zou kunnen worden! We kunnen de gramschap van deze schrijver volkomen begrijpen, maar delen haar niet. Want het wonder vam het leven kan welhaast op geen dui delijker wijze gedemonstreerd wor den dan juist door de simpele bouw stoffen al dan niet voorzien van een kwitantie by elkaar te depone ren. Een analyse van een gemiddeld menselijk lichaam zou uitwijzen, dat het ten naaste bij bestaat uit: JjO kg zuurstof, 20 kg koolstof, 7 kg water stof, 3 kg stikstof, 2 kg natrium, 1 kg phosphor, 200 gr chloor, 17 5^ gr zwa vel, 150 gr natrium, 100 gr kalium, 50 gr magnesium, 7,5 gr fluor, 5 gr ijzer, 3 ar silicium, 3 gr mangaan, 0,1 gr jodium, voorts aitwiinium en arseni- cum en tenslotte nog sporen koper, zink, cobalt, molybdeen, broom, li- tium en verschillende andere elemen ten die in niet uit te drukken hoeveel heden in ons lichaam voorkomen. Of al deze stof fen tesamen nu een rijksdaalder of vijftig gulden kosten, kan ons weinig interesse ren, want belang stelling voor de levensverschijn selen kan niet af hankelijk zijn van de notering van groothandelspryzen. We zouden echter wel héél erg graag deze stoffen ter beschikking willen stellen van allen die het leven en zijn verschijnselen zo voor de vuist weg uit stof weten te verklaren. Zeker, de flessen met zuurstof zouden ive heel voorzichtig in de vestibule depo neren, maar de stevige zakken met koolstof, calcium, phosphor e.d. zou den we nonchalant op de gangmat neerploffen onder de uitroep: hier is de mens!En wanneer gevraagd wordt wat het doel van deze zending is, zouden we verzoeken deze mens weer in elkaar te zetten. De grond stoffen hiervoor zyn aanwezig, en een schema van de inwendige bouw is in elk handboek te vinden. Dus waarom langer talmenf Zö hoog gaan ouze eisen niet, want de te scheppen mens behoeft geen genie als Leonardo da Vinci of Newton te zyn, geen Rem brandt of Beethoven verlangen toe, zélfs geen talentoonder of rekenkun stenaar. We vragen uitsluitend een levend mens te vervaardigen uit deze droge stof, een mens wiens ogen kun nen tintelen van blijdschap, of vol van tranen schieten bij droef nis. Ondanks onze grondstoffen voor raad ter waarde van enige tientallen guldens, moet otize materialist hier in gebreke blijven. Hy kan natuurlijk geen mens, neen, hy kan niet eens de lever vervaardigen, niet eens één cel, ja zélfs nog geen eitoitmolecuul. Want: „auf dte Mischung kommt es an" (Faust). En juist in verband met de levens verrichtingen wilden we u laten zien wélk een merkwaardige vloeistof wa ter eigenlijk is. H. PétiUon. Voor vele streken betekende de sneeuwval een intrede van warmer weer- Dit was o.m. het geval voor het Jura-gebergte, op de grens van Zwit serland en Frankrijk, waar door de droogte van de herfst en de winter vorst bijna een tekort aan drinkwater heerste. Een man, die alleen in een boshut in het Jura-gebergte woonde, is dood gevroren. Italië. Boven delen van Noord-Italië woeden sneeuwstormen. Gedeelten van de lagunen van Venetië waren met dun ijs bedekt. In Griekenland zijn enkele dorpen door sneeuwval geisoleerd. Troepen hongerige wolven hebben schaapskud den aangevallen. In Albanië hebben regen en sneeuw een einde gemaakt aan de langdurige droogte, zodat de winteroogst thans niet meer in gevaar verkeert. In enkele delen van Frankrijk en Noord-Afrika is het verkeer door sneeuwval gestremd. De wegen naar Tunis zijn door sneeuw versperd. In West-Duitsland woeden sinds drie dagen sneeuwstormen, waardoor dorpen van de buitenwereld zijn afge sneden en verbindingen verbroken. In de Beierse alpen is gewaarschuwd voor lawinegevaar. Ondergesneeuwde auto's moesten worden uitgegraven. Recordoogst tarwe verwacht. Goed jaar voor meelfabrieken Nederlandse bakkerij. De N.V. meelfabrieken der Neder - landsche Bakkerij, publiceert weer als eerste het verslag over het verstreken boekjaar. De bedrijfsresultaten wor den gunstig genoemd. In de ramp nacht is een groot gedeelte van het fabriekscomplex onder water komen te staan en drong meer dan 7 millioen liter zeewater binnen. Het heeft 3 vol le werkdagen geduurd voor de fa brieken wederom volledig in gebruik konden worden gesteld. De directe schade is geheel als verlies afgeschre ven. Dank zij de grote export is de om zet 10 pet. hoger geweest dan verle den jaar. Er resteert een saldo winst van f 849.328 (f 803.796). Voorgesteld wordt een dividend van 10 pet. (9 pet). Over de grondstoffen merkt het verslag nog op, dat er in 1953 zeer weinig tarwe in Nederland was uitge zaaid. In 1954 wordt echter een re cordwinst verwacht. De te vermalen buitenlandse tarwe wordt nog steeds door de overheid geimporteerd en aan de vennootschap in consignatie gege ven. De invoer van voedergranen is vrijgegeven, maar die van tarwe nog niet. De directie twijfelt eraan, of dit in de naaste toekomst nog wel moge lijk is, nu de regering zich weer voor drie jaar bij de internationale tarwe- overeenkomst heeft aangesloten- Onderhoud Dulles-Zaroebin De Amerikaanse minister van bui tenlandse Zaken, Dulles, en de Sow- j et-ambassadeur, Georgi Zaroebin. hebben Maandag gedurende minder dan een half uur gesproken over pre sident Eisenhowers voorstel voor een „atoombank". Na het onderhoud deelde een woord voerder van het ministerie van bui tenlandse zaken mede, dat er geen de finitieve besluiten waren genomen en dat Dulles en Zaroebin opnieuw een bespreking zullen hebben voor het vertrek van de eerste naar de confe rentie van Berlijn. Nieuwe domeingronden. Commissie van advies. De ministeries van Financiën, van Landbouw, Visserij en Voedselvoorzie ning en van Verkeer en Waterstaat besloten een commissie in te stellen, die tot taak heeft te onderzoeken of het wenselijk en verantwoord is het uitgeven door de staat van nieuwe gronden, dienstbaar te maken aan het verlichten van moeilijkheden van so ciale en economische aard. welke zich ten aanzien van het gebruik van cul tuurgronden op het oude land voor doen, en indien deze vraag beves tigend wordt beantwoord tevens aan te geven in welke mate en op welke wijze dit doeltreffend zou kun nen geschieden. Tot leden van deze commissie zijn o.a. benoemd: Prof. dr. E. W. Hofstee, hoogleraar aan de land bouwhogeschool te Wageningen. te vens voorzitter, ir. S. Herweyer, in specteur van de landbouw in alge mene dienst en directeur van de rijks dienst voor landbouwherstel, te Den Haag; H. D. Louwes, lid van de Eer ste Kamer, te Ulrum; ir. A. G. Maris, directeur-generaal van de rijkswater staat, te Den Haag. Tot secretaris van deze commissie is benoemd ir. H. J. Louwes, inspecteur bij het openbare lichaam „De Wie- ringermeer", te Zwolle- PRESIDENT EISENHOWER VERKLAART: Onmiddellijk nemen van maatregelen noodzakelijk. In een speciale boodschap aan het congres heeft president Eisenhower Maandag verklaard, dat het agrarische probleem in de Verenigde Staten ernstig en ingewikkeld is, en dat er onmiddellijk maatregelen moeten wor den genomen om de toeneming van de bedreiging voor het Amerikaanse landbouwprogramma tot staan te brengen, teneinde economische nood in de agrarische gebieden in de Ver enigde Staten te voorkomen. Kippendief na schietpartij aangehouden. De 65-jarige D. de B. is Zondag avond door de politie te Rotterdam gearresteerd, zij het na enige moeite en twee .waarschuwingsschoten. De veehouder C. van der E. aan de hoofdweg te Rotterdam waarschuwde een agent van politie, dat er een vreemde fiets op zijn erf stond. De agent dacht onmiddellijk aan een kippendief, die de laatste tijd de kust onveilig maakte. Terwijl hij op weg was naar Van der E. zag hij een fietser aankomen, wiens fietstassen bol stonden. Hij som meerde hem halt te houden, maar de wielrijder ging nog harder rijden. De agent leende toen een fiets van een passerende vrouw en loste twee waar schuwingsschoten. Ook dit bleek niet te helpen, maar kort daarop achter haalde hij de dief. In de zijtassen be vond zich een aantal bij de veehouder gestolen kippen. De afgezette premier van Brits-Guya- na, dr. Tsjeddi Jagan. verklaarde, dat de bevolking van Guyana op aanraden van premier Nehroe voortaan tegen de „Brit se overheersing" zal strijden volgens de Indische tactiek van lijdelijk verzet. De bestuurder van dit vliegtuig een Aeronca 116 wandelde de trap af om zich onder medische behande ling te stellen nadat hy met zijn toe stel in dit in Money in Pensylvania (Ver. Staten) staande huis was „ge doken" als gevolg sxm een motor storing. De vlieger, de twintigjarige Ronald Neece, had slechts lichte ver wondingen opgelopen. Geen der in woners van het huis kreeg letsel en er ontstond gélukkig geen brand. De president stelde in zijn bood schap voor om reeds bestaande over schotten 'aan agrarische producten ter waarde van 2.5 milliard dollar van de markt te houden, met het doel prijsdaling tegen te gaan Hij beva. voorts aan het in de oorlog ingestelde systeem van verplichte steun voor de prijzen der agrarische producten aan het einde van het lopende oogstjaar af te schaffen, en stelde het Congres voor toe te staan, dat de regering voortgaat met het gebruiken van de overschotten voor hulpverlening aan bevriende landen en voor het lenigen van nood, waai- deze zich voordoet. President Eisenhower deelde mede, dat de regering in een poging om de afzet in het buitenland uit te breiden binnenkort een aantal handelsmissies zal zenden naar Europa, Azië en Zuid- Amerika. ANTI-STAKINGSWET President Eisenhower heeft voorts het Congres verzocht 14 amendemen ten aan te brengen in de anti-stakings- wet van Taft en Hartley. Zo wil tay de bepaling opgenomen zien, dat een staking door de arbeiders bij een ge heime, van regeringswege te houden stemming moet worden goedgekeurd. Sommige amendementen zijn door de directies voorgesteld, andere door de vakverenigingen. De president spreekt als zijn over tuiging uit, dat de wet TaftHartley een stuk „gezonde wetgeving" is. Ze ven jaar ervaring hadden echter ge leerd, dat enkele wijzigingen nodig waren om de wet nog beter aan haar doel te doen beantwoorden. De molen te Kloetinge, die de gehele omtrek beheerst en daardoor een typisch Nederlandse toets op dit Zeeuwse landschap drukt. Foto P.Z.C. Oskar Straus overleden. De bekende Oostenrijkse componist van operettes, Oskar Straus is te Bad Inschl in de ouderdom van 83 jaar overleden. Hij werd 6 April 1870 te Wenen geboren, ontving zijn oplei ding aldaar en in Berlijn en was thea terdirigent in verschillende plaatsen Speciaal zijn „Walzertraum" werd vermaard. Verder staan enkele ope ra's op zijn naam o.a. „Colombine" Straus was niet verwant aan de „wals- dynastie" Strauss. Laatstelijk schreef Oskar Straus nog de muziek bij de film „La Ronde". iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiminiiiinnni 1 Hert voor het regiment, i ff Te Venlo werd Zaterdag het 140-jarig bestaan van de Lim- H burgse jagers gevierd. Namens een comité uit de Venlose bur- gerij bood de heer P. A. Schrrj- ij nen een edelhert aan, dat in de H gelederen van de Limburgse ja- gers zal worden ingelijfd en door de manschappen bij be- H paalde gelegenheden zal wor- den meegevoerd. De aanbieding geschiedde symbolisch door het H overhandigen van een harna- chement, daar het dier zelf nog niet ter beschikking was. De naam van het edelhert werd na 'n prijsvraag onder de Venlose bevolking bepaald op Hubertus. H Maar dat is de Zondagse naam s want in de wandel zal net hert „Bèrke" heten. Illllllllllllllllillltllllllllllllllllll mum (slot van pagina 1) aan Ged. Staten. Zierikzee heeft ech ter steeds op het standpunt gestaan, dat Schouwen-Dulvelana het best zijn belangen kan behartigen als het éen gemeente vormt. Met genoegen had tenslotte de bift- gemeester kennis genomen van het standpunt der commissie, dat een keersluis in het Zierikzeese havenka naal noodzakelijk is. De huidige situ atie, waarbij honderden huizen in Zie rikzee als waterkering voor het ei land dienst doen is ontoelaatbaar en onverantwoord gebleken. Zierikzee geeft de voorkeur aan een keersluis dus enkele kering omdat op de ze wijze ook de visserij niet wordt bemoeilijkt. ONVOLDOENDE GEÏNFORMEERD. Ook burgemeester J. L. van Leeu wen van Brouwershaven wees er op, dat de grenswijziging in de corridor in het rapport niet aan de orde wor den gesteld. Voor een definitief oor deel over het rapport achtte hij de tijd nog niet gekomen, temeer omdat over enkele punten nog nadere gege vens moeten komen. Zo achtte de heer Van Leeuwen zich over de verkeerssituatie op het eiland, waarbij met name de tegen stelling tram-bus een rol speelt, door het rapport onvoldoende geïnfor meerd. ,Jk wil op dit terrein de con clusies afwachten van de speciale verkeerscommissie, die door Ged. Staten zal worden samengesteld uit deskundigen van buiten het eiland. Deze commissie zal het gehele com plex van verbindingen bestuderen". WEL NAAR HET VLIEGVELD. De verbindingen bleken overigens meer Schouwenaren bezig te houden: de voorzitter van het waterschap Schouwen, de heer J. Klompe, had de wegenkaart bestudeerd, die bn het rapport behoort Het was hem daar bij opgevallen, dat een weg is gepro jecteerd van Brouwershaven naar Haamstede, naar het vliegveld, ter wijl er geen nieuwe verbinding is on- worpen naar de haven van Burgh- sluis. „Die haven lykt mij belangrij ker voor de af- en aanvoer dan het t vliegveld", to betoogde de beer Klom pe, „van het vliegveld moeten we WAARSCHUWEND WOORD. Vanzelfsprekend had ook het dijks- beheer de aandacht van de dijkgraaf en op dit terrein liet hij een waar schuwend woord horen: „Wij wachten nu op Ged. Staten in verband met on ze plannen tot concentratie van wa terschappen. Maar Iaat men ons niet te lang wachten, want hoe verder het herstel vordert, hoe veiliger men zich voelt en hoe zelfstandiger! En daardoor zou de bereidheid tot sa menvoeging wel eens kunnen verdwij nen.».." Ds. M. van der Klis, Chr. Geref. predikant te Zierikzee vestigde de aandacht op het maatschappelijk werk en de jeugdzorg. „Zoals de toe stand thans is zijn wij op Schouwen- Duiveland ten aanzien van jeugdzorg en de verzorging van de ouden van dagen achter bij de andere eilanden. Ik hoop, dat het rapport tot gevolg zal hebben, dat wy even ver komen als bijvoorbeeld Walcheren met zyn rusthuizen". Tenslotte de stem van de industrie: de heer M. Doeleman, directeur van de Koninklijke „Zeelandia" in Zierik zee: „Het is een zeer uitgebreid rap port, maar we zullen moeten afwach ten, wat er uiteindelijk het practisch resultaat van is". Zo hoorden wij de meningen van hen, die nauw by het opbouwwerk van Schouwen betrokken zjjn, menin gen, die elkaar soms kruisten, maar waarin over het algemeen een toon van diepe ernst was te beluisteren. Ernst, omdat het gaat om de toe komst van het eiland! Kalenders De levensverzekeringsmaatschap pij „NUlmy." en „Arnhem" komen voor 1954 uit met een tweemaande lijkse kalender, voorzien van fraaie reproducties in 8-kleuren druk van aquarellen van de schilder J. A. Schrynder. Schrynder heeft een voor liefde voor het Hollandse lucht- en waterbeeld en voor het waterwild. Dit komt in deze aquarellen duidelijk tot uiting. Het is een uitstekend ver zorgde kalender. Het Wereldgebeuren Oud-leerling De 79-jarige president van Italië Einaudi heeft een moeilijke dag beleefd. Het ging om een van z'n oud-leerlingen en nog wel een. die heel goed was geweest in de economie. Als leraar volgt men met trots zo'n pupil, vooral als hij een goede oaan heeft Dat deed ook Einaudi. Totdat een paar dagen geleden de oud-leer ling zo maar bedankte voor z'n baan tje. boze dingen zei over sommige leden van de Christen-democratische partij in Italië en in het hijzonder dr. de Gasperi secretaris- generaal van deze partij de mantel uitveegde. Deze oud-leerling was Italië's - thans afgetreden minister president Gui- seppe Pella- Als Einaudi z'n zin deed dan zou hij maar het liefst aan z'n oud-leerling weer direct de vorming van een nieuw kabinet opdragen, maar de onenigheid in de Christen-de mocratische partij belet dat De partij heeft namelijk ui de laat ste maanden bijzonder sterk gelabo reerd. aan „vleugeivorming". De ar beiders en progressieve intellectuelen hebben een linkervleugel gevormd. De conservatieve leden zUn mede onder invloed van Pella - vrij sterk tegen de ultra-rechtse partijen cn in het bijzonder tegen de monarchisten gaan aanleunen. Zij vormen een rech tervleugel. De secretaris-generaal de Gasperi, heeft er hardnekkig naar ge streefd de vleugels oijeen te nou- den, daarbij zijn eigen kansen afwe gend om weer eerste minister van Italië te worden- Het was namelijk niet zo, dat Pella tot z'n troetelkin deren behoorde en het was ook zó, dat de Gasperi zeer tegen zijn zin enkele maanden geleden het roer van staat had overgegeven aan Pella. Voorts leed de Gasperi aan een tik keltje zelfverwijt. Men zal zich her inneren, dat bij de jongste verkiezin gen in Italië volgens de artikelen van een tamelijk vreemde kieswet werd gestemd. De Gasperi had klaarge maakt, dat de partij of coalitie van partijen, die meer dan 50 pet. van de uitgebrachte stemmen verwierf 65 pet van de parlementszetels zou krijgen om het regeren wat gemakkelijker t« maken Reeds op de dag van de verkiezin gen begonnen de linkerzijde- partijen luid te klagen over de vele ongeldige stembiljetten. Het bleek tenslotte, dat de diverse stembureau leden totaal 1,3 millioen stembiljetten ongeldig hadden verklaard om zulke futiele redenen als veegjes lipstick en afdrukken van vuile vingers. Heftig bezwoeren de linkerzijde mannen, dat het grootste deel van de stemmen op hun partijen waren uit gebracht en dat ze zwaai gedupeerd waren. De heer De Gasperi toen nog minister-president stelde een commissie in om de zaak te onderzoe ken maar hij verzekerde tegelijk, dat de ongeldige stemmen niet meer mee geteld zouden worden, ook niet voor het geval men ze achteraf als .gel dige stemmen" zou kwalificeren. Toen de commissie globaal die 1.3 millioen stemmen had doorgenomen, kwam ze tot de conclusie, dat de lin kerzijde partijen helemaal niet gedu peerd waren, want dat de grote meer derheid der ongeldige stemmen voor de partij van De Gasperi was uitge bracht Met die ongeldige stemmen zou De Gasperi zo ongeveer 52 pet. van het totaal aantal uitgebrachte stemmen voor zijn coalitie hebben verzameld en nubleef hij net een kale 50 000 stemmen beneden de vereiste helft. Men voelt hoe diep De Gasperi daar door getroffen was- Enfinde commissie had hele maal geen lust meer in het verder onderzoek en na de globale tel ling. doet ze thans vier stembiljetten per dag afOp die manier kan het controle-werk nog jaren duren. Maar de Gasperi zat met z'n bittere spijtvooral toen hij vrij spoedig in een parlementaire crisis geraakte en moest aftreden als eerste minister. Voor hem is thans het aftreden van Pella een lichtpunt. Niet dat De Gasperi direct weer mi nister-president zal worden, daarvoor ontbreekt het hem aan een meerder heid in het parlement. Maar wel om bij het voortduren van de crisis nieu we verkiezingen te forceren en dan 65 pet parlementszetels binnen te ha len voor zijn coalitie met een vrijwel zeker eerste ministerschap. Intussen ontvangt president Einaudi van Italië voorlopig nog telkens weer andere politici, die hem raadgeven by het voortduren van de kabinetscrisis. Hy heeft nog een kleine hoop, dat de linkse Christendemocraat Gronchi met medewerking van twee socialistische groepen een parlementaire meerder heid kan krijgen Groot is die *oop niet. In Rome rekent men daarom maar liever op een lange minister crisis met eventueel als slot het nou- den van nieuwe verkiezingen. Aleide de Gasperi.stembiljetten met lipstick-vegen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 5