Prov. Staten behandelden begroting 1954 Felle Statendiscussie rond het recreatiegebied Dishoek Nieuwe provinciale boten voor honderd auto's? Uitvoerige debatten over culturele subsidies PROV. STATER BEHARDELDER TOT BESLUIT DE BEGR0TIRG 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 12 JANUARI 1954. Scherpe critiek op adres van belanghebbenden Waterleidingbelangen wonnen van recreatie. Bijna de gehele Maandagmorgen hebben de Provinciale Staten van Zee land in tweede gewone vergadering van de tweede gewone zitting 1953 bjjeen, besteed aan een felle, maar overigens vry nutteloze discussie over het waterwingebied-recreatieoord Dishoek in de gemeente Koudekerke. De lieren Statenleden waren breed van stof, maar enig positief resultaat had hun woordenstrijd nauwelijks. Dat er ongekend scherpe woorden in werden gesproken, maakte het debat desondanks belangwekkend. Het eerste voorstel van Gedepu teerde Staten, de wijziging van net „bezoldigingsbesluit provinciale amb tenaren", lokte al dadelijk enige dis cussie uit. De heer L. P. van Oorschot (P. v. d. A.) had al lof voor het contact met het georganiseerd over leg, dat Gedeputeerden pleegden over dit besluit. Hij betreurde hét daarte genover, dat voor die functies het ad vies voor het georganiseerd overleg niet is gevolgd, nl. voor de technisch- hoofdambtenaar, de bureelambtenaar le klasse en de technisch bureelamb tenaar le klasse. Namens Ged. Staten formuleerde mr. A. J. v. d. Weel (P. v. d. A.) de gedragslijn, daarbij echter in uitzicht stellend, dat in 1954 deze salarissen wellicht nog voor wijziging in aan merking komen. Het voorstel werd daarna z.h.s. aangenomen. Voorstel aangehouden. Bij het voorstel van Ged. Staten tot vaststelling van de grenzen voor het waterschap Lamswaarde c.a. (Dullaertpolder) drong de heer P. V. M. Vercauteren (K.V.P.) aan op aan houding van dit voorstel omdat het bestuur niet officieel met het voor stel in kennis is gebracht. De heren Van Oorschot, J. Hom mes (A.R.). D. W. Lindenbergh (V. V.D.), D. Dekker (C.H.) en D. Kod de sloten zich hierbij aan. Wel verzet te Gedeputeerde C. Hamelink (P. v. d. A.) zich tegen aanhouding, maar hij moest ten slotte toegeven, al be treurde hij het, dat het waterschap zijn bezwaren niet veel eerder ken baar had gemaakt. Aanhouding zou dan overbodig zijn geweest. De strijd om Dishoek. Bjj de behandeling van de medede lingen van Ged. Staten erediet defi nitieve vaststelling van het Streek plan Walcheren ten aanzien van het waterwingebied Dishoek, nam als eerste spreker Ir. G. P. M. DBKöTTE (K.V.P. het woord. Hij achtte het voorstel van Ged. Staten volkomen gemotiveerd en toonde zich veront waardigd over de particuliere actie tegen dit. voorstel. Dat evenwel door KOUDEKERKE, dat toch de gehele voorgeschiedenis kent, eisen stelt, die ongemotiveerd zjjn. bewjjst dat Kou dekerke een slecht verliezer is. On elegant, onzakeljjk, niet bevorderlijk voor een goede samenwerking tussen Waterleiding My. Midden-Zeeland en gemeente en onsportief noemde de heer Dikötte de actie van Koudeker ke. Zij toont gebrek aan respect voor de tegenstander en gebrek aan ver trouwen in Gedeputeerde Staten en Provinciale Staten. Spr. verklaarde het voorstel van G. S. te zullen steu nen. De heer landepbergh opperde tech nische bezwaren tegen de infiltiatie van leidingwater in de duinen. Andere mening. De heer Kodde had evenwel bezwa ren tegen het voorstel, dat de recre atie schaadt, hoewel hij de tegenactie niet bewonderde. Hg achtte ook de lasten voor de Waterleiding Mij. Mid den-Zeeland bezwaarlijk, terwijl hij voorts meende, dat Ged. Staten geen concreet besluit voorstellen. Een uitr spraak van de Staten achtte spr. on gewenst. De Kroon moet immers nog uitspraak doen over de tegen het Streekplan uitgebrachte bezwaren. Spr. bepleitte aanhouding van het voorstel tot dat de uitspraak van de Kroon bekend is. De heer Hommes meende, dat het voorstel van G. S. gemotiveerd is. Hoogstens mag men Koudekerke waarborgen vragen voor zijn recrea- tiebelangen. De heer Q. H. S. Stemerding (C.H.) wees op de tegenstrijdigheid van de belangen van waterwinning en recre atie. Hij wees er op, dat de Water leiding Mij. Midden-Zeeland noodlij dend is en altijd slecht water levert. De verliezen bedroegen in 1952 160.000 en zullen groter worden. Is het dan juist om maar. voort te gaan op de ingeslagen weg? De provin cie loopt kans met dit bedrlf in moei lijkheden te komen. Wat de recreatiebelangen aangaat, deze achtte spr. onvoldoende gewaar borgd. De actie van Koudekerke is daarom begrijpelijk. Kunnen G. S. omtrent de garanties voor de recrea tie nadere mededelingen doen? De volksgezondheid. De heer Van Oorschot wees erop, dat ook de man, aan wie Koudeker ke zijn belangen had toevertrouwd, ir. Lindenbergh, tot de conclusie is gekomen, dat de waterleidingbelan- gen primair zijn. Gaan deze niet vóór, dan wordt de volksgezondheid bedreigd. Daar tegenover vallen toch de wensen van de belanghebbenden weg! Onbegrijpelijk i.oemde spr. het, dat de heren Stemerding en Kodde de wensen van Koudekerke willen in willigen. De volksgezondheid gaat vóór bij de recreatie, vooral omdat het hier slechts om zeer weinig grond gaat. De recreatie wordt nauwelijks geschaad. Men noemt hier recreatie wat in wezen belang van enkelingen is. Het gaat toch maar om een strook van 150 meter? Bovendien Is overleg over het garanderen van de recreatiebelangen nog mogelijk. Wat Koudekerke wil is volmaakt on juist: het wil onbeperkte voorrang voor de recreatie en werpt daarby het advies der deskundigen volledig omver. Sor. pleitte voor aanvaarding van het advies, omdat het water niet gemist kan worden. De heer J. L. Verhagen (V.V.D.) onderschreef eveneens net voorstel van Ged Staten. De volksgezondheid moet primair zijn, hoe belangrijk het recreatiegebied Dishoek ook is. De actie van Koudekerke is begrijpe lijk en is ook niet onbehoorlijk. Ook de actie der belanghebbenden is begrijpelijk, alleen is de toon onjuist. Als men de Statenvergadering bom bardeert met dergelijke pamfletten, doet men te kort aan de waardigheid der Staten. Er wordt laatdunkend gesproken over de Waterleiding Mij. Zeeland en goochelt met cijfers, die volkomen speculant zijn. Spr. vóelt zich beschaamd, dat drie mensen hun naam plaatsten onder een dergelijk stuk. Gedeputeerde C. Hamelink merkte op, dat de ramp onder meer bewezen heeft, dat de watervoorziening van Walcheren kwetsbaar is. Daarom is alles wat men zelf kan leveren. Wat de financiële positie van de Water leiding Mij. Midden-Zeeland aangaat, deze achtte spr. niet alarmerend. De recreatie heeft van de zijde van Ged. Staten alle mogelijke aandacht ge had en trouwens ook de deskundige van koudekerke zelf kwam volkomen onafhankelijk tot de conclusie, dat de waterleidingbelangen de voorrang moeten hebben. De recreatie is een volksbelang en is voor de volksge zondheid ook van grote betekenis Er is hier echter geen keuze, te minder omdat aan de belangen van de eigenaren van panden in het om streden gebied alle recht zal worden gedaan en Koudekerke houdt vol doende recreatiegebied over. Het gaat slechts om 4 van het totale recre atiegebied. Spr. drong daarom aan op aanvaarding van liet voorstel van Ged. Staten. In tweede instantie wees de heer Stemerding er op, dat ir. Lindenbergh toch ook meent, dat aan de bezwaren van Koudekerke tegemoet kan wor den gekomen. Voorts merkte hg op, dat ook hij het adres der drie belang hebbenden onjuist acht. Zy hebben met hun adres geen goed aan de zaak gedaan. Onjuist noemde spr. het, dat de heer Hamelink spreekt van slechts 4 van het recreatiege bied. De duinen immers zijn ontoe- gangelijk. Overigens vroeg spr. om zoveel mogelijk rekening te houden met de recreatiebelangen. Ook de heer Kodde veroordeelde het bewuste adres. Hij bestreed, dat de deskundigen het onderling eens zijn en wees erop, dat onteigening der gronden grote sommen zal eisen. Kan men niet beter in een andere rich ting werken, die goedkoper is Is el ders het water niet tegen lagere prijs verkrijgbaar Opnieuw drong- hij aan op afwachten van de beslis sing van de Kroon, te meer omdat het hier wellicht gaat om het hart van het recreatiegebied. Voor kennisgeving aangenomen- De heer Dïkötter merkte op, dat de deskundigen het wel degelijk eens zijn over de begrenzing van het wa terwingebied en dat de recreatiebe langen een open oog vinden bij de Waterleiding Mg. Eerder hebben de. Lol Yoor bode-kamer bewaarder. De Statenzitting van Maandag j.l. opende op ongebruikelijke wijze. Het „oudste" Statenlid, de heer D. Kodde, bracht na melijk in hartelijke bewoordin gen hulde aan de scheidende bode-kamerbewaarder, de heei J. Bal, die per 31 December met pensioen is gegaan. Spr. dankte voor de goede diensten, welke de heer Bal gedurende vele jaren heeft bewezen en bood als tastbaar bewijs van erkentelijkheid een electrisch scheerapparaat aan namens de Staten. De heer Bal dankte, waarna de Commissaris der Koningin zich aansloot bij het huldebe toon der, Staten. Dezelfde ochtend was de heer Bal in een vergadering van Ge deputeerde Staten bij monde van de Commissaris der Ko ningin waarderend toegespro ken. Als herinnering werd hem een boekwerk, versierd met de handtekeningen van de Com missaris, Griffier en Gedepu teerden aangeboden. recreatiemensen geen oog voor de waterleidingbelangen. Dat men elders goedkoper water zou kunnen betrek ken, achtte spr. onwaarschijnlijk. Gedeputeerde Hamelink wees er op zijn beurt op, dat de duinovergang gehandhaafd blijft Met de heer Kod de was spr. het eens, dat Ged. Sta ten geen concreet voorstel doen en dat dus de mededeling van Ged. Sta ten voor kennisgeving kan worden aangenomen. Met de stem van de heer Kodde en Wisse tegen wei'd de mededeling van G. S. voor kennisgeving aange nomen. Nog merkte Gedeputeerde C. PHI- IJLPSE op, dat hiermede deze water- leidingkvvestie voor het Prov. Bestuur afgedaan is. Als straks by de ontei gening nieuwe moeilijkheden rijzen, gaan die buiten het provinciaal be stuur om. Jaarwedde van Gedeputeerden op 8400 gebracht Begroting werd er door gejaagd. Gedeputoeerde mr. A. J. van der Weel was de eerste spreker van het college. Hy merkte op, dat de inpoldering van het Noord Sloe een rege ringsaangelegenheid is. Spr. betoogde, dat Gedeputeerden steeds een voor zichtig financieel beleid hebben gevoerd en dat nog doen. Het college juicht niet over de financiële constellatie: de grens van de hitgaven is bijna bereikt. Waakzaamheid is geboden wil men straks niet afbreken was men thans opbouwt. Direct gevaar is er overigens gelukkig nog niet en wel bedacht dient te worden, dat er opgebouwd moest worden omdat Zee land op velerlei gebied een achterstand had. niet mogelijk- De provincie kan haar niet dragen, hoezeer zulks te betreu ren is. Overigens stelt de regering de tarieven voor de Westerschelde vast. Een tunnel onder de Westerschelde achtte spr. nog verre toekomstmuziek. Gedeputeerden houden er nog geen re kening mede. Vermoedelijk zal KruiningenPerk polder 1 April weer kunnen werken, maar zeker is dat niet. Er worden betere aansluitingen der bussen verwacht voor Perkpolder Hoedekenskerke. Spr. gaf toe, dat de tarieven van KortgeneWolf aartsdijk voor het vrachtvervoer ongunstig zijn. Er zal aandacht aan worden geschonken. De regering gaat nog niet accoord met mobilifoons voor de boten. De recht streekse telefoonverbinding Vlissin- genBreskens zal weldra aan de orde komen. Wat het E.T.I. aangaat, het ontwik kelingsplan is reeds anderhalf jaar ge leden verschenen. Het zal voorzien van voorstellen, te zijner tijd de Staten be reiken. De resultaten van het E.T.I- stemmen tot bevrediging. Het doet nuttig werk. Door bemiddeling van het E.T.I. vestigden zich 8 nieuwe be drijven, terwijl andere aan goede fi- nancieringsregelingen wérden gehol pen. De heer C. Philipse deelde mede, dat het Deltaplan het Drie Eilanden Plan niet doorkruist. Gedeputeerden hopen op spoedige uitvoering van dit laatste. De concentraties van polders en waterschappen wordt voor Schouwen- Duiveland en Noord Beveland bestu deerd. Voorzichtigheid is evenwel ge boden. Over medezeggenschap van de pach ters in het polderbestuur wenste spr zich niet uit te laten. De pachters hebben echter reeds op verscheidene plaatsen een grote invloed op dit be stuur'. Wat het Noord-Sloe betreft zal ver moedelijk de particulier, die wenst in te polderen, vermoedelijk een uit spraak in kort geding zal zoeken en dan wel een beroep zal doen op steun van de provincie. De heer C. Hamelink verklaarde de Stoomv. Mij. „Zeeland" inderdaad als een verloren zaak te beschouwen. De dienst van de Prov. Waterstaat dreigt op straat te worden gezet door de Waterleiding. Naar huisvesting wordt uitgekeken. De busdienst SluiskilBreda heeft de aandacht. Blykt zij nodig na her stel van het veer KruiningenPerk polder, zal getracht worden haar te behouden. Antwoord van Gedeputeerden Gedeputeerden zijn niet voldaan over het bouwvolume het tegen deel is waar. Toch moeten wij billijk blijven. Er wordt niet lukraak ge werkt in Den Haag. Wij zijn in de na-oorlogse jaren niet kwaad uit weest. Helaas is het toegi systeem evenwel voor Zeeland gunstig geweest. Den Haag heeft Zee land daarom nog een extraatje gege ven van 300 woningen per jaar. Nog deze maand hoopt men de verdeling van het contingent voor 1954 klaar te hebben. Gedeputeerden staan op timistisch nopens de opbouw van de Prov. Griffie. Wat het gasbedrijf betreft meende spr, dat de gaszinkers een experiment zijn. De aanvang is niet gelukkig ge weest, toen een ankerend schip de zinker vernielde. Normale risico's kunnen echter worden opgevangen. Bovendien komt er in Goes een wa tergasinstallatie als reserve. Ten over vloede hoopt men op verbinding met Bergen op Zoom. De tariefsverhoging zal redelijk zijn, het zal in wezen niet duurder worden, maar wel zal de hogere calorische waarde betaald moeten worden. Men zal van de betere kwaliteit moeten leren profiteren. Het gasbedrijf zal per circulaire voorlichten. De con tractprijs voor de industrie zal nog nader worden bezien. Grote winsten verwacht spr. niet, maar zou het gas bedrijf rendabel worden, dan zullen de gastarieven worden verlaagd. Tenslotte verklaarde spr- te geloven, in daling van de P.Z.E.M.-tekorten, De heer A. L. S. Lockefeer gaf toe, dat de Delta-plannen deining verwekt in de Zeeuwse visserij. Aan de belan gen der vissers zal aandacht worden geschonken. Met betrekking tot de bootdiensten zeide spr,, dat Ged. Staten hun stand punt nopens de haven van Breskens nog niet definitief bepaald hebben. Men moet evenwel dit probleem niet al te zeer met sentiment benaderen. Beslissend moet zijn welke haven het verkeer het beste zal dienen. Mocht Breskens „naast" de haven komen te liggen, dan is wellicht te overwegen of de zakenlieden schadevergoeding wenselijk zou zijn. Inderdaad hebben Gedeputeerden plannen tot uitbreiding van de pro vinciale vloot. Er is reeds een voor stel gedaan aan de minister om een flinke boot voor 100 auto's te bouwen voor PerkpolderKruiningen, dat het drukste was. Voor BreskensVlïssin- gen is tot eenzelfde boot geadviseerd. Tariefsverlaging voor de Ooster- schelde achtte de heer Lockefeer nog Over het Deltaplan zeide spr. niets te kunnen zeggen. Stimulering van de afsluiting is voor Zeeland een le vensbelang. De daardoor rijzende pro blemen verdienen apart te worden be keken. Gedeputeerde Mes zeide, dat aan de belangen van de "muziek- en zangver enigingen reeds aandacht wordt bp- steed. Gedeputeerde Van der Weel merkte nog op, dat de steigerverlichting te Kortgene door deze gemeente niet voor haar rekening wordt genomen. Jaarwedde Gedeputeer den verhoogd. De heer Kodde diende een voorstel in om de wedden der Gedeputeerden te brengen op S400.Alle fracties steunden dit voorstel, behalve de P. v.d.A. De heer Van Oorschot achtte het onjuist, dat het late uur replieken onmogelijk maakte. Het besluit om des avonds te vergaderen achtte hij onverstandig. Spr. zeide, dat zijn fractie niet be hoorde tot de ondertekenaars van hel voorstel-Kodde. Spr. zou het juister achten als straks de nieuwe Staten zich hierover beraden. De voorzitter onderschreef hartgron dig de critiek van de heer Van Oor- MIDDAGZITTING PROV. STATEN Jeugdproblemen in Zeeland actueel In de middagvergadering der Provinciale Staten van Zeeland kwamen Maandag de culturele subsidies in behandeling, terwijl voorts de jeugdzorg en de lectuurvoorziening stof tot discussies gaven. Ook de door de Stich ting Nieuw Walcheren te organiseren folkloristische manifestatie 1954 lokte een korte gedaehtenvvisseling uit. Alle voorstellen van Gedeputeerde Staten werden aangenomen. Bij de behandeling van het voor stel van het verlenen van een sub sidie aan de vereniging in het be lang van lijdende Nederlanders, ver pleegd te Gheel (België), maakte mevrouw E. J. van de Broeckede Man (P. v. d. A.) bezwaar tegen een mededeling van Gedeputeerde Staten in het voorlopig verslag. Gedeputeer den hadden in antwoord op een vraag verklaard, dat slechts sporadische geesteszieken uit Zeeland door Vre derust moeten worden afgewezen en dat alleen soms enkele weken op op name moet worden gewacht. Neuro logen hadden spr medegedeeld, dat afwijzing vry regelmatig voorkomt en dat de wachttijd vaak weken be draagt. Spreekster vroeg om inrich ting te Middelburg van enkele iso leercellen om tijdelijke opneming mo gelijk te maken. Gedeputeerde A. Schout (A.R.) ant woordde, dat Vrederust een paviljoen bij wil bouwen. Ernstige gevallen worden steeds onmiddellijk opgeno men. Overigens is er inderdaad ge brek aan isoleercellen in Middelburg. Mevr v. d. Broeke-de Man repli ceerde, dat het pavilpoen toekomst muziek is en dat volgens de Zeeuw se specialisten onsmadelijk? voorzie ningen nodig zijn. Gedeputeerde Schout merkte hier na op, dat in andere inrichtingen geen moeilijkheden zi}n. Vermoedelijk is daardoor een uitwijkmogelijkheid aanwezig. Het bouwen van isoleer cellen achtte spr. te liggen op de weg der ziekenhuisbesturen of de ge meenten en niet op de weg van de Provincie. Mevrouw van den Broeckedo Man achtte desondanks nodig, dat Gedepu teerden een oplossing bestuderen. De heer Schout had daartegen geen bezwaar. Het voorstel werd hierna z.h.s. aangenomen. Cultureel werk. De subsidiëringsvoorstellen der pro vincie voor het cultureel werk wer den allereerst besproken door jhr. mr. T. A. J. W. Schorer, die zeide dankbaar te zijn voor deze subsidië- ringj en speciale aandacht vroeg voor dé béêldëndè kunst. Provincie en ge meenten kunnen door opdrachten of aankopen veel nuttig' werk doen. Een Statencommissie ter stimulering van he tculturele leven zou spr. toejui chen, zodra de Provinciale wet die toelaat. De heer D. Kodde (S.G.) was minder enthousiast. Cultuur is blijkbaar een rekbaar begrip en men is z.i. op de verkeerde weg als men het toneel tot de cultuur rekent. Spr.'s fractie veroordeelt deze subsidiëring, omdat hij toneel strijdig acht met Gods woord. Te- schot op de avondvergadering. Als hy de bevoegdheid had gehad, zou hy de avondvergadering verhinderd heb ben, Er is nu inderdaad geen tijd om behoorlijk te beraadslagen. Het voorstel-Kodde tot verhoging der wedden van Gedeputeerde Sta ten werd hierna z.h.s. aangenomen Van afzonderlijke bespreking der begrotingen en artikelsgewijze behan deling zagen de Statenleden af. Het werden hamerstukken gen muziek heeft spr. geen be zwaar, maar vaak ontaardt de muziek in iets, wat wy liever niet zien. De heer P. Meliefste (A.R.) achtte het nodig, dat de provincie met de subsidiëring zorgvuldig omgaat, an ders wordt het culturele leven een bodemloze subsidieput. Overigens achtte spr. culturele verheffing nood zakelijk en zolang de Provinciale Ad viesraad in overeenstemming brengt met de geestesgesteldheid van het Zeeuwse volk lean zij nuttig werk doen. Sprekers fractie heeft echter bezwaar tegen het subsidiëren van toneel. Bizondere aandacht vroeg spi'. voor de muziek, met name voor de kerkmuziek. Vaak worden de mooie orgels in onze kerken slecht bespeeld. Dat geen aandacht is be steed aan de verbetering van het mu zikale element in de eredienst, ver wondert spreker. Als de opvattingen van de Culturele Adviesraad niet' strijdig worden met de Christelijke opvattingen, dan zal sprekers fractie zich tegen de susidifering niet ver zetten. De heer A. J. S. Stemerding (C.H.) wees op de financiële consequenties van de sübsidiëringspolitiek. De pro vincie heeft op dit gebied slechts een aanvullende taak. Zij zou slechts moeten steunen als ook de gemeen tebesturen subsidiëren. Zonder een tegenstander van toneel te zyn, waar schuwde spr. tegen het vele kaf on der het toneelkoren. Huwelijkson- trouw en bedrog zijn meermalen leit- motieven en het zou spreker spijten, als dergelijke toneeluitingen met goed provinciaal geld zouden worden ge steund. Spr. had ook bezwaar tegen de 4000 die gevraagd worden voor het secretariaat van de Adviesraad, waar de Stichting Zeeland reeds gesubsi dieerd wordt. Mevr. E. J. v. d. Broecke—de Man bestreed de opvatting van de heer Kodde, dat toneel niet tot eer van God zou kunnen strekken. Helaas ontaardt het toneel wel eens, maar juist de provinciale steun kan mede- ■helpen, het toneel te verheffen. De heer A. Vermaire (Middenst. Partij) vond het onjuist, dat de grote verenigingen (muziek) beter worden behandeld dan de kléine.Juist de muziekverenigingen doen belangrijk werk. Gedeputeerde MR. DR. A. J, J. M- MES (K.V.P.) beantwoordde de spre-r kers. Hij achtte ruimte aanwezig voor speciale aandacht voor beelden de kunst. Er zal een beroepstelling plaats vinden van de beeldende kun stenaars om tot een jaarlijkse expo sitie gelegenheid te komen. De sectie Beeldende Kunst van de Provinciale Adviesraad zal als commissie ad hoe voor de voorbereiding optreden. Spr. meende, dat daar toneel tot hét cul turele leven behoort, de provincie ook ee.n taak heeft ten aanzien van deze kunstvorm. Dat de muziek tot ontaarding leidt onderschreef spr. niet, zekér niet de muziek, die Gede puteerden voorstaan. Overigens zal de prov. voorzichtig heid betrachten by de verlening van subsidies ten einde binnen de grenzen der mogelijkheden te blijven. Spr. merkte op, dat aan de minister van ("Vervolg op pag. 4.) TALLOZE VRAGEN AAN GEDEPUTEERDEN Belangwekkende algemene beschouwingen. Na een reeds volledige vergaderingsdag zijn de Provinciale Staten Maan dagmiddag overgegaan tot behandeli ng der Provinciale Begrotingen. Een aantal leden had hiertegen ernstige bezwaren en vreesde afjakkeren en een incompleet opkomst in de avonduren. De meerderheid bleek evenwel voor doorvergaderen, „tot het bittere ein de" zoals men het noemde. De algemene beschouwingen werden ingezet door de woordvoerder van de P. v. d. A.-fractie, de heer L. P. van Oorschot. Deze richtte een groot aantal vragen tot Gedeputeerde Sta ten. Is de uitvoering van het Drie Eilandenplan afhankelijk van het Del taplan? Hoe staat het met het Ont wikkelingsplan of Welvaartsplan voor Zeeland? Is het juist dat de gronden in het Noord-Sloe wellicht particulier ingepolderd zullen worden en dienen zy geen gemeenschapsbe- zit te worden Gaat de kwaliteit van de gronden in het verdronken Land van Saeftinge reeds achteruit door uitstel van de inpoldering Is het pol derbestuur in Zeeland niet al te gede centraliseerd en daardoor chaotisch? Zou democratisering van het polder bestuur niet in de hand gewerkt wor den als de pachters ingeschakeld worden? Komt de nieuwe naven van Breskens .nu Oostelijk of Westelijk van de kom der gemeente? Wordt er gewerkt aan dubbele fuiken in Bres kens en Vlissingen voor de Prov. Stoomboot Diensten? Zal de provin ciale vloot de noodzakelijke vernieu wing krijgen Zijn Gedeputeerden be reid om ter bevordering van het ver keer naar Schouwen-Duiveland de veertarievén zo mogelijk te verla gen? Is de gasleiding door de Wes terschelde voldoende bedrijfszeker Weegt de betere kwaliteit van het afstandgas op tegen de komende prijsverhoging? Verdient reserveaan sluiting op de mijngaslevering geen aanbeveling, met het oog op eventu ele rampen. Komt tariefverlaging als er winst gemaakt wordt? Waar om krijgt Zeeland zo weinig bouw volume? Moet niet gelanceerd aan gedrongen worden op uitbreiding? Anders is de woningvoorraad over 20 jaar nog niet voldoende! Is de culturele subsidie wel vol doende en heeft Zeeland nog niet al tijd een achterstand, die dringend moet worden ingelopen? En verdie nen de harmonie- en fanfare corpsen niet meer aandacht? Ten slotte: Is er nu niets meer te doen aan 't ver dwijnen van de Stoomvaart Mij. Zee land? Is deze geen onrecht, nu zij een gevolg is van de oorlog Berust dit vertrek niet op onwil van de di rectie? Strookt dit vertrek naar een over-geïndustrialiseerd gebied wel met de door de regering gewenste spreiding van de industrie? De heer P. V. M. Vercauteren was de woordvoerder voor de K.V.P.- fraetie. Ook hij stelde verscheidene vragen. Wanneer zal het veer Krui ningenPerkpolder weer functione ren? Hoe staat het met de aanslui ting van de bussen op de bootdienst Hoedekenskerke—Perkpolder Wat gaat er gebeuren met de busdienst Zeeuwsch-VlaanderenBreda En met de aansluitingswegen op de Mid denweg door de Braakman? Hoe staat het met bus of tram op Schou wen-Duiveland Met de haven van Breskens? Met de dijkzorg? Met het E.T.I. Met de Waterstaat in Ter- neuzen? Met de samenvoeging der gemeenten Is de door de heer Van orschot gewenste inschakeling van de pachters in het polderbestuur niet veel te ver gaand? De heer J. Hommes sprak namens de A.R.-fractie. Hij ving aan met een bespreking van de provinciale finan ciën. Zware lasten drukken op de provincie, maar Gedeputeerde Staten zijn er allerminst van onder de in druk. Zij zeggen niet, dat de grootst mogelijke zuinigheid geboden is, maar gaan op de ingeslagen weg voort. Zij voeren de uitgave op. 10.000 voor de volksgezondheid, 10.000 voor sociale zo^g, 25.000 voor culturele doeleinden, 37.000 aan subsidies en zo voort. Dit alles vervult de A.R.- fractie niet zorg. Moeten wij ons niet ernstig beraden over. het maar on ophoudelijk toekennen van subsidies? Moet de primaire zorg voor de pro vincie geen voorrang nebben? Eén lid van Gedeputeerde Staten deelt blijkens de afdelingsverslagen dit oordeel. Maar wat zeggen de ande ren? De A.R. hebben waardering voor Gedeputeerden, maar de finan ciële politiek wekt zorg. De P.Z.C. citerend wees de hèer Hommes op het absoluut onvoldoen de bouwvolume. In Zeeland schreeuwt men om bouwvolume, elders loopt men er mede te leuren! Wat de Stoomvaart Mij. Zeeland betreft verklaarde spr. zeer teleur gesteld te zijn door net besluit van minister Algera. Waarom komt er geen volledige openbaarheid van za ken? De opheffing van de busdienst SluiskilBreda acht spr. onjuist en wettigt een fel protest. Overigens bracht spr. de minister van verkeer en waterstaat dank voor zijn mede leven met de rampslachtoffers en de energie, waarmede de dijken zijn her steld. Ook de stoombootdiensten sneed de heer Hommes aan en hy achtte ingrijpende maatregelen no dig. De opmerking van de heer Van Oorschot, dat het polderbestuur chaotisch is, noemde spr. niet prettig voor Gedeputeerde Staten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 2