PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Eden houdt vast aan Navo en Duitse verkiezingen vrije Meningen op Schouwen-Duivelant' over reconstructierapport BILT 00K IN COLUMBIA EN DE V. S. VLIEGTUIGEN NEERGESTORT INDIA VERZOEKT V.N. BIJEEN TE ROEPEN IN FEBRUARI 197e Jaargang - No. 8 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter Hoofdred.: G. Ballintyn; PI.-ven.-.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week, f5.85 per kw., £r. p. p. f6,10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 12 Jan. 1954 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent p«r mm. Minimum p. advertentie 13, Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertentie» (max 8 regel») van 1—5 regel» fL—Iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adre» Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 359300 P.Z.C., Middelburg Bur. Vlissingen, Walstr. 58-60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160): Middelburg, Markt 51. telef. 3841: Goes. Lange Vorststr. 63. telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg. Flnlandstr. 2. telef 16: Temeuzen Bro.jweröstr.2; Zierikzee, N. Bogerdstr. C 160. telcf 26. WAARSCHUWING AAN MOSKOU Wel bereid om Sowjet-Unie garanties te geven Anthony Eden, de Britse minister van Buitenlandse Zaken, heeft Maan dagavond in een radiorede verklaard, dat het Westen nooit het Atlantisch pact zou opgeven om overeenstemming met de Sowjet-Unie te verwerven. Het zou blijven staan op vrjje verkiezingen in geheel Duitsland als „eerste voorwaarde" voor hereniging. „Wat er ook gebeuren moge, wij kunnen dit bondgenootschap dat de grondslag is van onze veiligheid en dat niemand bedreigt, niet opgeven", zo zeide hy. Eden meende, dat de tweede wereldoorlog niet zou zyn uit gebroken, als toen een Atlantisch verdrag had bestaan. Vrije verkiezingen voor Duitsland noemde hij „de enige methode" om een representatieve Duitse regering te krijgen, waarmee de vier mogend heden een regeling voor Duitsland kunnen bespreken. Hij hoopte, dat de Sowjet-Unie op de vier-mogendheden- conferentie in Berlijn het westen op dit punt tegemoet zou komen. Als de Sowjet-Unie van haar zijde garan ties zou vragen tegen een herenigd Duitsland, zal het Westen geheel bereid zijn die te bestuderen, zo voeg de Eden hieraan toe. Hy wees op de reeds bestaande garanties tegen aan vallen ,o.m. vervat in het V. N.-hand- vest en het Brits-Russisch vriend schapsverdrag van 1943. Eden wees er voorts op. dat de Navo zuiver defensief van aard is en dat onder de ontworpen Europese Verdedigingsgemeenschap een inter nationaal orgaan, waarin Frankrijk o.m. zitting zou hebben, toezicht zou houden op de Duitse bewapeningsin dustrie. Sterkte van Navo. Generaal Alfred Gruenther, gealli eerd opperbevelhebber in Europa, heeft Maandag te Parijs verklaard: „Wij hebben in de organisatie van het Noord-Atlantisch verdrag het stadi- Wereldreis was niet tevergeefs Wedloop om een j'ong leven te redden. Om het leven van een achtjarige jongen te redden werd een wedloop met de tyd ondernomen, die aanvan kelijk verkeerd dreigde af te lopen. Over een afstand van ruim zevendui zend k.m. werd per speciaal vliegtuig uit de V.S. een serum aangevoerd voor een jongen te Innsbruck, die langzaam dreigde dood te bloeden. Deze jongen lijdt aan de gevreesde erfelijke bloedziekte. Hij bleef bloe den nadat hem op 2 Januari een tand was getrokken. De artsen hiel den hem in leven met bloedtransfu sies van plasma, dat niet ouder dan drie uur mocht zijn. Het serum werd verschaft door het laboratorium van de staat Michigan. Het vliegtuig, dat Zondagochtend met het geneesmiddel aankwam, had boven de Atlantische Oceaan met zware storm te kampen In Frankfort werd het geneesmiddel met een ander vliegtuig naar Inns- brilck doorgezonden. De auto moest een omweg maken omdat de Schar- nitz-pas door de sneeuw geblokkeerd was- Bij aankomst bleek het genees middel het verkeerde te zijn. Aanvan kelijk werd gemeld, dat het verkeer de middel uit Detroit zou zijn ver zonden, maar naderhand is gebleken dat op het vliegveld in Frankfort een vergissing was gemaakt met een soort gelijk uitziend paket, dat pokkenvac- cine bevatte. Deze vergissing werd hersteld en het goede middel arriveer de Maandagmorgen in Innsbrück. Na een injectie met het uit de V.S. aangevoerde geneesmiddel is het bloe den van de achtjarige Gottfried Edei te Innsbrück na betrekkelijk korte tijd opgehouden. De behandelende geneesheer zeide echter, „de jongen is erg zwak en het bloeden kan opnieuw beginnen". Lord Simon overleden. Bekend ui* dagen van Chamberlain. Lord Simon, voormalig Brits minis ter van buitenlandse zaken, is Maan dag op tachtigjarige leeftijd in een ziekenhuis te Londen overleden. Lord Simon sir John Simon, voor dat hij lid van het Hogerhuis werd was een overtuigd liberaal. Hij begon zijn carrière als advocaat en was een der beste juristen van zijn tijd. Hy publiceerde verscheidene juridische werken en in 1952 zijn autobiografie Hij was van oordeel, dat Chamber lains politiek van verzoening ten aanzien van Hitier juist was. Een der vreemdste gebeurtenissen in zijn leven was zijn onderhoud met Rudolf Hess, die in de oorlog in zijn eentje per vliegtuig naar Engeland kwam. Lord Simon ondervroeg Hess, maar deze weigerde met hem te lun chen, omdat de nazi-leider vreesde, dat het voedsel vergiftigd was. Hr. Ms. kruiser „De Ruyter" vertrekt op 18 Januari uit Vlissingen voor haar eerste grote reis over de Atlantische Oceaan, waarbij Canadese en Amerikaan- sa havens worden bezocht. um bereikt, waarin, onze strijdkrach ten veel minder zullen worden uitge breid dan in de afgelopen drie jaar". „De actieve grondstrijdkrachten behalve in Duitsland zullen niet worden uitgebreid. Onze luchtmacht niet alleen van de Duitsers maar ook van de Navo zal niet zo groot zijn als eerst werd verwacht". Een deel van de Duitse bijdrage tot de E.D.G. zou bestaan uit een aan deel in de tactische luchtmacht, al dus de generaal. Geen overeenstemming. Adenauer en Ollenhauer hebben by hun onderhoud over de Berlijnse con ferentie geen overeenstemming be reikt. Ollenhauer heeft ook nog een on derhoud gehad met de Amerikaanse Hoge commissaris in West-Duitsland James Connant. Overledenen van watersnood Binnenkort wetsontwerp Binnen enkele weken zal de minis ter van Justitie aan de Tweede Ka mer een wetsontwerp voorleggen met de strekking allen, die tot dusver als vermist uit de watersnoodramp staan opgegeven, als overledenen te be schouwen. Dit wetsontwerp is nodig voor de regeling van erfenissen, de burgerlyke stand, verzekeringskwes ties, en dergelyke. Hoewel zich nog betrekkelijk wei nig moeilijkheden hebben voorgedaan, bijv. in erfeniskwesties, acht de mi nister van Justitie nu wel de tijd ge komen om een wettelijke regeling toe te passen. Getracht zal worden de overlijdensdatum der vermisten zo nauw mogelijk te benaderen. Er wor den twee groepen vermisten onder scheiden zij, die niet zijn teruggevon den of niet geïndentificeerd zijn kun nen worden en degenen, van wie de stoffelijke overschotten wel gevonden en herkend zijn, maar van wie de overlijdensdatum nog niet bepaald kon worden. Van deze laatste cate gorie werd een acte van lykvindtng opgemaakt, doch die heeft geen rechtskracht. Ontpoffing aan boord van „Cornet" Na het ongeluk met de Britse „Cornet" werden nieuwe vliegtuigonge vallen gemeld, waarbij ook een aanzienlijk aantal slachtoffers te betreuren zijn. In de provincie Caldas van Columbia is een Columbiaans vliegtuig neergestort. Achttien passagiers en drie bemanningsleden vonden de dood. By een vliegtuigongeluk in de Amerikaanse staat Louisiana kwamen twaalf personen om het leven. Het ongeluk werd veroorzaakt door ijsaf zetting op de vleugels. Drie „Sabrejets" van de Amerikaanse luchtmacht zjjn gisteren op een oefenvlucht ten Zuiden van Frankfort neergestort wegens brandstofge brek. De piloten konden zich redden. Ook in Spanje stortte een vliegtuig neer. Er waren drie doden. Bij het vliegtuigongeluk in de V. S. is eveneens omgekomen Thomas Braniff, de president van de „Braniff Airlines". Sinds 1932 heeft zich by deze on derneming geen dodelijk ongeluk voorgedaan. De enige zoon van Bra niff de 21-jarige Thurman Braniff, verfoor eveneens het leven toen een particulier vliegtuig neerstortte. Volgens een Italiaanse dokter, die de stoffelijke overschotten van vijf tien slachtoffers van de Britse „Co- met" onderzocht, is de ramp te wijten aan de gevolgen van een ontploffing aan boord van het toestel, toen het zich nog in volle vlucht bevond. Het zoeken naar de andere slachtoffers werd nog voortgezet. In Londen ge looft men niet aan sabotage. Het Ita liaanse ministerie van Luchtvaart stelde een commissie van onderzoek in, die Zondagavond begon met haar onderzoek, met medewerking van een Brits deskundige. Italiaanse vissers zagen, dat de „Cornet" in de lucht ontplofte en met een rookpluim achter such in zee stortte. De gehele Britse Cornet-vloot zal Haarlem helicopterhaven De Belgische luchtvaartmij. Sabena overweegt op het ogenblik geen breiding in Noordelijke richting, di uit- doch is er wel bij geïnteresseerd onder voorbehoud, dat een eventueel tekort, dat een luchtlijn naar Haarlem onge twijfeld zal opleveren, van Haarlem se zijde zou worden gedekt. De foto toont mevrouw J. Johannes Van Gelderen, wier baby in het K.L M.-toestel „Jan van Eiebeeclc" 10 minuten voor de landing op Gander New Foundlandwerd geborenop 6 Januari jl. British Overseas Airways hebben de nauwkeurig worden onderzocht. De passagiersdienst met straalvliegtui gen tijdelijk gestaakt. Ook de Fran se luchtvaartmaatschappijen houden de ..Comets" enkele dagen aan de grond. Dominee B. L. Bowman begint de dienst „in" de ,JJew Whitfield Estates Presbyterian Church", de .drive-in" kerk te Sarasota, in de Verenigde Staten. Rustig gezeten in hun auto's luisteren de „kerk"-gangers naar de dienst. Elke wagen krijgt een eigen luidspreker, zodat elk woord dat door de dominee wordt gezegd, ook in de auto's tot zijn recht komt. Nieuwe organisatie D.U.W. Dr. ir. O. R. Mansholt. directeur van de DUW, sprak in Nuns peet in een arbeiderskamp over „nieuwe vor men en een nieuwe geest in en om de DUW" Er zijn organisatorisch een aantal doublures en controversen verdwenen, die niet alleen zullen leiden tot een betere aanpak, maar ook tot een be tere arbeidspolitiek. Men mag echter, volgens spreker, nimmer verwachten, dat een volledige tewerkstelling mo gelijk is. Steeds zal men moeten be denken, dat het hier gaat om aanvul lende werken, die slechts de gevolgen van werkloosheid kunnen verzachten en die ondanks algemene maatrege len ter bevordering van de werkgele genheid moeten worden genomen. Het aanvullende .verk wordt bepaald door financiële en wettelijke mogelijkhe den en door iet beschikbaar hebben van werken van overheid, lagere pu bliekrechtelijke lichamen en particu lieren. De resultaten hangen volgens spreker ook af van het verantwoor delijkheidsbesef van iedere Nederlan der of organisatie, die werken wil uitvoeren Tevens zal men aldus spre ker moeten bedenken, dat mede veel afhangt van inzicht in de psychologie van de werkloze arbeider en zijn pro blemen. Emmy Arbous overleden. Cabaretière en actrice. De cabaretière Emmy Arbous Emilia Johanna Maria Henke is in de nacht van Zondag op Maandag op 54-jarige leeftijd in haar woning te Amsterdam overleden- Zij speelde meer 5n het cabaret van Wim Zonne veld, doch is als gevolg van haar ziek te reeds de vorige week niet opge treden. Emmy Arbous, die op 28 Juli 1899 te Amsterdam werd geboren, maakte als kind met een dansensemble een tournee door Europa. Zij bezocht twee jaar een dansschool in Budapest; in 1016 keerde zij terug naar Nederland, trad op in de operette van Pauwels en Kreeft, daarna in die van Nap de la Mar Vervolgens ging zij naar het Rotterdams Toneel van P. D. van Eys- den. Jaren lang is Emmy Arbous op getreden in operettes, o.a. van Bos kamp en Van Aerschot, in revue en cabaret. Van 1935 tot 1940 was zij werkzaam bij de V.A.R.A. In die tijd speelde zij bovendien een deel van het seizoen in het ensemble Bouber In 1940 trad zy weer op bij dit ensem ble. Daarna o.a. in het gezelschap van Van Aerschot en Bijlevelt. Na de oor log trad zij wederom toe tot het en semble Bouber. Sedert 1946 was zij verbonden aan het cabaret van Wim Sonneveld- Enkele van haar belang rijkste rollen zijn geweest Rita in „Al lerzielen". Jo in „Op Hoop van Ze gen", en de vrouwelijke hoofdrol in „Voerman Henschel". KWESTIE KOREAANSE GEVANGENEN Neutrale commissie niet geslaagd India heeft gisteren de secretaris-generaal der Verenigde Naties offici eel verzocht de zestig leden te vragen, of zjj de algemene vergadering al dan niet byeen zal roepen ter bespreking van de Koieaanse kwestie op 8 of 9 Februari. De instemming van 31 leden van de 60 is daartoe vereist. Het mandaat van de neutrale repatriëringscommissie loopt op 22 Febr. af. De commissie is er niet in geslaagd alle problemen betreffende de krijgsgevangenen op te lossen. India is van mening, dat de impasse in de onderhandelingen over de politieke conferentie over Korea ook het bijeenroepen van de V. N. noodzakelijk maakt. De Indiërs in Korea stellen een eerde opperbevel tot invrijheidstelling plan op om de krijgsgevangenen, die niet gerepatrieerd willen worden en aan hun zorgen zijn toevertrouwd zonder bloedvergieten aan het Gealli eerde en het communistische opper bevel over te dragen by het naaeren van de critieke datum van 22 Janu ari a.s. Generaal Thimaya raadt een terugkeer aan tot de status quo van voor September. De krijgsgevange nen zouden dan tot nader besluit on der de hoede van beide partgen moe ten blijven. Groot-Brittannië is bereid tot een bijeenroeping van de algemene ver gadering der V. N. Als voordeel van een dergelijke bijeenkomst ziet men de mogelijkheid voor de assemblee om snel een besluit van het Gealli- Koningin en Prinsessen weer thuis. Koningin Juliana is gisteren met de vier prinsessen, na een uitstekende reis, uit Grindelwald aan het station Baarn gearriveerd. „GEEF ONS TIJD....." van de 22.000 krijgsgevangenen te bekrachtigen. De regeringen van communistisch China en van Noord-Korea hebben het opperbevel der V. N. in een geza menlijk schrijven verzocht de ver bindingsofficieren van beide party- en op dertien Jan. te Panmoendjon bijeen te laten komen. Soms tegengestelde opvattingen, maar over het algemeen waardering Het Reconstructierapport Schouwen-Duiveland is openbaar! Daarmede is een eind gekomen aan de vele gissingen, die vooral op het eiland ovei de inhoud de ronde deden. Publicatie van het rapport wil echter nog niet zeggen, dat nu de onzekerheid over de toekomst van Schouwen-Duiveland. die meermalen tot uiting komt onder de bevolking, een einde heeft geno men. Dat bleek ons gisteren tydens verscheidene korte gesprekken, die wij over het rapport mochten hebben met enkele vooraanstaande figuren van Schouwen-Duiveland. En tijdens deze gesprekken kwam steeds een thema naar voren: „Gééf ons tijdGeef ons een pauze om ons rustig te bezin nen op de vele en ontzaglijke vraagstukken, waarmede ons eiland wor stelt". Het is inderdaad moeilyk om in enkele dagen een oordeel te vormen over dit rapport, dat vrijwel elke facet van mens en maatschappij op Schouwen-Duiveland raakt. Een tweetal burgemeesters uit de Westhoek, namelijk jhr. A. van Cit- ters van Burgh en mr. G. F. Lun- singh Tonckens van Renesse, waren van oordeel dat de gemeentebesturen vooral ten aanzien van de kwestie der gemeentegrenzen te weinig zeggen schap hadden bij de totstandkoming van het rapport. „De gemeenten zijn en bagatelle behandeld" aldus jhr. Van Citters. „De commissie heeft enige maanden tijd gehad om het rap port met alles wat er aan vast zit, samen te stellen, doch zij verlangde van de betrokken gemeentebesturen, dat deze zich in enkele dagen een oordeel over deze moeüijke kwesties hadden gevormd". Is er bovendien niet te uitsluitend en te veel gelet op economische en planologische factoren, zo vroegen de beide burgemeesters zich af, zodat aan het menselijk element te weinig aandacht werd geschonken? Burge meester Van Citters wees er daarbij nog op, dat in zijn gemeente een stemming onder de stemgerechtigde inwoners uitwees, dat 94,8 tegen samenvoeging was met andere ge meenten. EEN ANDERE KANT. Ds. C. J. van Royen, Ned. Her vormd predikant te Zierikzee, bracht deze aangelegenheid ook ter sprake, maar hy bekeek het van een andere kant. „Wij hebben thans niet alleen met het nu te maken, maar we moe ten met termijnen van een mensen leeftijd rekenen. Ongetwijfeld zullen velen verlangen naar herstel van de oude toestand, maar wanneer daar aan wordt toegegeven, bestaat de kans, dat over twintig jaar ons het verwijt tegenklinkt: Wat waren jul lie toen oer-conservatief! Het kan daarom wel eens zo zijn, dat door niet toe te geven meer rekening wordt ge houden met de menselijke factor dan omgekeerd Ook ds. Van Royen meende, dat de overheid de bevolking tijd moet gun nen. „Het gaat hier om beslissingen van tot in lengten van dagen cn daar om moeten we de moed hebben zo nodig te vertragen". De burgemeester van Duivendijke, de heer H. R. Nieborg, wees er op, dat de bevolking over het algemeen terug wil naar de kernen, die niet herbouwd mogen worden. „Men moet deze kwestie echter ruim zien" aldus de burgemeester, „en in breed ver band is er misschien iets voor bevrie zing te zeggen, hoewel er direct be zwaren opvallen". In dit- verband noemde de heer Nieborg o.a. de gro tere afstanden, die afgelegd moeten worden door de arbeiders in de agra rische sector. VERKEER. Burgemeester jhr. R. J. H. Q, Röell van Haamstede had enige bezwaren tegen de conclusies op het gebied van het vervoer. Hy meende, dat het soci aal toerisme beter is gediend door een tram - zy het dan een tram in een verbeterde uitvoering dan voor de ramp dan door een Dusdienst Tegengesteld aan deze mening was evenwel de opvatting van de burge meester van Zierikzee, jhr. mr. J. Schuurbeque Boeye. Deze had met genoegen kennis genomen van de con clusie in het rapport, dat zelfs een tijdelijke hervatting van de tram on gewenst wordt geacht en dat ook de commissie zich voor busvervoer uit spreekt. „Betere verbindingen zullen de zo noodzakelijke vestiging en uit breiding van industrie In de gemeen te Zierkizee bepaaldelijk bevorderen", aldus de burgemeester. Mr. Schuur beque Boeye achtte het evenals zijn collega's niet mogelijk om zonder in tensieve bestudering van het rapport een oordeel er over te vormen. Als voorlopige Indruk meende hij echter, dat hier een gedegen stuk werk was geleverd. Wel was hem opgevallen, dat de commissie geen standpunt heeft In genomen ten aanzien van de toekom stige grenzen van Zierikzee en van de andere in de corridor gelegen ge meenten. Dit betekent even -el met dat de grenzen van Zierikzee onver anderd blijven, zo zeide hij, want de herziening van de gemeentegrenzen in de corridor is nader overgelaten (vervolg op pag. 3). Noors korvet houdt Sowjet-treiler aan. Na waarschuwingsschoten. Een Noors korvet heeft Zondag een Russische treiler. die in Noorse terri toriale wateren zou hebben gevist, naar de Noordelijke havenplaats Var- doe opgebracht Aanvankelijk poogde het Russische vaartuig, dat uit Moer- mansk afkomstig was. de wijk te ne men. Na een aantal waarschuwings schoten konden de Noren echter aan boord van de treiler komen. In December 1951 gaf het internatio nale hof als zijn oordeel, dat Noor wegen het recht had zijn territoriale wateren te begrenzen met inachtne ming van vooruitstekende landtongen. De Sowjet-Unie trekt de grens van haar territoriale wateren op negentien k.m. uit de kust Ziekenfondsverzekering studerende kinderen Dezer dagen is bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend, dat o.m. beoogt, de leeftijdsgrens, be neden welke studerende kinderen van ouder dan 16 laar In aanmerking kunnen komen voor de indirect-ver- plichte verzekering, te verhogen van 21 tot 27 jaar. In overleg met de minister var So ciale Zaker en Volksgezondheid heeft de voorzitter va de Ziekenfonds raad. met algemene ziekenfondsen verzocht, met ingang van 1 Jan. 54 te handelen, alsof die wijziging reeds tot stand is gekomen. Aanmeldingen vóór 14 Februari. Zij. dei reeds vrijwillig-verzekerd Zij. die reeds vrijwillig-verzekerd zijn, kunnen ie betaalde premiën over de weken na 26 Dec. 1953 gerestitu eerd krijgen. Geen prijsverhoging N. S. Naar aanleiding van een desbetref fend gerucht delen de Nederlandse Spoorwegen mede, dat boewei zij de ontwikkeling van de loon- en prijsver hogingen uiteraard nauwkeurig vol gen, zij nocb verhoging van de reizi gers-. nocb verhoging van de goede rentarieven in overweging hebben. DE VERWACHT: Zwaar bewolkt met af en toe enige regen of motregen. Later overwegend droog met verspreide opklaringen. Krachtige tot matige wind. aanvanke lijk Noordwestelijk, later Westelijk. Aanhoudend zacht weer. (Eerste kwartier op 12 Januari.) ZON EN MAAN. 13 Januari Zon: Op 8.44 Onder 16.54 Maan: Op 1L50 Onder 3.03

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 1